Ongelooflijke proloog-winst van Knetemann DUWEN BETEKENT BETALEN Laatste klap goud waard Groningen en FSC op zijspoor Ondanks twee stuurfoutjes TOUR IN CIJFERS mé g-m 3NDERDAG 28 JUNI 1979 FLEURANCE (GPD) - Te gen de steeds groter wor dende kwaal van het du wen van renners door toe schouwers op de hellingen of flanken van de cols, wordt dit jaar in de Tour de France streng opgetreden. Strenger dan in vorige ja ren. Ieder duwtje dat een renner krijgt, vrijwillig of niet, betekent automatisch 10 seconden straftijd. I Vooral voor achterblijvers kan dit overschrijding van de tijdslimiet betekenen. De straftijd wordt name lijk bij het verlies geteld dat de geduwde renner reeds heeft moeten incas seren. Duwen door renners onder ling wordt eveneens ge straft, zowel in de vorm van 10 seconden per keer alsook middels gelboetes. i verschil lende ploegen elkaar du wen wordt dat drie keer getolereerd, met dien ver stande dat er de eerste keer 5 seconden straf en 25 gul den boete wordt opgelegd en de twee volgende kpren resp. 10 en 30 seconden, plus telkens 50 gulden boete. Bij de vierde over treding (die weer met 50 gulden bestraft wordt) I volgt automatisch verwij dering uit de wed strijd. De tijdslimiet die over schreden kan worden is voor de diverse soorten etappes verschillend. In totaal zijn er acht sche ma's, o.a. een voor de tijd ritten in Brussel (8 juli) en Dijon (19 juli). Als de ach terstand 20 procent hoger is dan de tijd van de win naar betekent dit het vroegtijdig Toureinde. In de bergetappes hanteert men weer een ander schema. De bergtijdrit van Luchon naar Super-Bag- neres (vrijdag) mag met een achterstand van 25 procent van de tijd die de winnaar noteert worden afgesloten. Als de winnaar bijvoorbeeld een uur laat afdrukken worden alleen die renners uit koers genomen waar van het verlies groter is dan een kwartier. De tijds limieten in andere etappes zijn bovendien afhankelijk van de gemiddelde snel heid. Hoe hoger het moyenne, hoe groter de limiet. Dat geldt ook voor de twee ploegentijdritten. Bij een snelheid van 46 km. per uur (of meer) is de limiet 25 procent; bij 45 tot 46 kilometer 24 procent; bij 44 tot 45 km. 23 procent, enzovoort. FLEURANCE (GPD) - Grandioos en onge looflijk tegelijk. Dat was de wijze waarop Gerrie Knetemann in de proloog van de 66ste Tour de France naar de overwinning raasde. Grandioos omdat hij won met ruime voorsprong. Ongelooflijk omdat de wereldkampioen, j van wie criticasters nog geen maand gele den zeiden dat hij een verloren seizoen doormaakte, als enige van de allersterksten beneden de zes-minu- tengrens bleef. Ondanks de regen en de als gevolg daarvan nogal gladde wegen, kwam Gerrie Knetemann tot het fabelachtige gemiddelde van 50 i kilometer en 58 meter per uur "Ik heb in zeker twee bochten 1 zelfs foutjes gemaakt. Anders was ik nog sneller geweest", zei de held van de dag. Chef d'équipe Peter Post glunder de evenzeer als de veroveraar van het gele leidersshirt. "Fantas- tisch, kerel. Voor Knetemann be tekende de start van de Tour meteen een rehabilitatie, althans voor diegenen bij wie de twijfels waren gaan overheersen toen de wereldkampioen niet Parijs-Nice op zijn naam kon schrijven en hij i evenmin in één van de klassie kers of kleinere etappewedstrij den de hoogste trede van het ere- Dlatform haalde" "Rustig blijven. Geen paniek", had Peter Post hem steeds voprge- houden. Knetemann bleef rastig, j ook al knaagde diep in zijn bin- nenste het gevoel van teleurstel ling. Twee weken geleden vond hij de grote vorm terug. Dat was in de Ronde van Zwitserland. Tijdens de tiendaagse rondrit van organisator Sepp Voegeli be- j haalde "De Kneet" meer over winningen dan in de ruim vier maanden die aan deze etappa- koers voorafgingen. Knetemann won de proloog, alsmede twee andere tijdritten en een "gewo ne" etappe. Hij reisde dan ook vol vertrouwen af naar Fleurance. Fenomeen Toen Knetemann nog de spieren lostrapte, hadden ruim honderd deelnemers reeds een punt gezet achter de eerste Tour-opgave. De Fransman Yves Hézard stond j toen met een tijd van 6 minuten en ruim 4 seconden op de eerste plaats. Dit ontlokte Peter Post de opmerking "dat er weinig sneller zullen zijn". Er moest een feno meen in het tijdrijden komen, de Noor Knut Knudson, om Hézard te onttronen. Jan Raas, een andere specialist in het proloog-werk, kon Knudsen noch de Fransman verslaan. "Ik had, achteraf bekeken, het par cours beter niet kunnen verken nen", zei Jan Raas. "Nu wist ik waar het gevaarlijk was. Op een bepaalde plaats moesten we schuin over spoorrails. Als ik I ruim anderhalve seconde heb verspeeld op Knudsen, denk ik dat het grootste^deel van dat ver lies op de eerder genoemde plaats heeft gelegen. Om een proloog te moet ie risico's durven Het is een spel van se conden. Meestal zelfs onderdelen van seconden". Toen Raas deze woorden sprak, moest Knetemann nog aan het karwei beginnen. Henk Lubber- ding noemde de spoorlijn even eens een handicap die hem par ten had gespeeld. "Verleden jaar, tijdens de Proftour Nederland, heb ik een zware val gemaakt op die ijzeren staven", aldus de na tionale kampioen. "Ik weet dat het lijkt op zoeken naar een uit vlucht, maar automatisch speelt zo n val toch nog door je hoofd" Henk Lubberding noch Jan Raas zijn renners die nederlagen pro beren te verbergen in een scala van excuses. Dat ze, gisteren in de vroege avond, doodgewoon geklopt werden, was niettemin een feit. Geklopt werd eveneens Hennie Kuiper. Toen de druileri ge regen het traject gladder en dus gevaarlijker maakte, vond hij het raadzaam risico's uit de weg te gaan. "Waarom ten gunste van misschien twee seconden het ge vaar opzoeken?" zei hij tegen zijn ploegleider, Maurice De- De chef d'équipe van de Franse merkenploeg (Peugeot) waarin Kuiper de rol van kopman ver vult, deelde de mening van de ex- wereldkampioen niet. "Hennie, rijden zo hard als je kunt", zei Demuer. "Anders verspeel je te veel ten opzichte van de andere tourfavorieten" "Tevreden" Kuiper reed keihard, maar kon niet verhinderen dat hij ten opzichte van Knetemann ruim 10 secon den en op zowel Zoetemelk als Hinault zeven seconden ver- Hinault (Fra-Guimard) 6.03.96,5. Hézard (Fra-Demuer) 6.04.13. 6. Thurau (Wdl- Jossart) 6.04.86. 7. Raas (Ned-Post) 6.05.35, 8. Kuiper (Ned-Demuer) 6.10.29. 9. Bossis (Fra-Demuer) 6.11.35, 10 Ja cobs (Bel-Jossart) 6.12.21, 12. Lubber ding (Ned-Post) 6.13.10, 13. Wesemael (Bei-Post) 6.13.14, 15. Van Vliet (Ned- Post) 6.15.58, 16. Wellens (Bei-Post) 6.16.62, 17. Laurent (Fra-Demuer) 6.17.06, 21 Agostinho (Por-Huvsmans) 6.19.70, 22 PoUentier (Bel-Lauwers) 6 20.03. 25. Mutter (Zwi-Post) 6.20.42, 33 Van de Velde (Ned-Post) 6.22.91. 34 Maas(Ned-De Bruyne) 6.22.97,39. Sutter (Zwi-Post) 6.25.36. Het ploegenklasse ment: 1. Post (Knetemann, Raas, Lub berding, Wesemael) 24.30, 2. Demuer 24.37, 3. Jossart 24 51. 4. Guimard 25.06, 5. Danguillaume 25.22. 6. Ferretti 25.27, 7. Lelangue 25.34, 8. De Bruyne 25.36. 29JUNLTÏJDRIT l2eET.-24kin Ais enige bleef Gerrie Knetemann tijdens de Tour-proloog ouder de ze. minuten. Een 'ongelooflijke prestatiedie goed was voor de gele trui. speelde. "Alles in ogenschouw genomen, ben ik tevreden", aldus Kuiper. "Beter dit geringe verlies dan een val. Twee keer slipte ik in een bocht". Tevreden was ook Joop Zoetemelk. Dat gold zowel zijn derde plaats (achter Knetemann en Knudsen), maar evenzeer het feit dat hij Bernard Hinault achter zich had gehouden. Dat het verschil tus sen de twee rivalen minder dan een seconde was, moest van on dergeschikt belang worden ge noemd. Het was ifaeer een kwes tie van moedgevende inportan- tie. Met Knetemann als glorieus win naar. Joop Zoetemelk in derde stelling, Jan Raas als zevende, Hennie Kuiper als achtste en Henk Lubberding als twaalfde, kwam de Nederlandse wielertop succesvol uit de Tourproloog. Willem II eredivisionist TILBURG (GPD) - De laatste klappen van Willem II in de eer ste divisie werd een stunt van formaat. Met 3-0 werd een mach teloos en ongeïnspireerd Telstar in Tilburg aan de dijk gezet. Die overwinning bleek achteraf net voldoende om achter de rug van FC Groningen en FSC de hoogste afdeling van het betaalde voetbal binnen te sluipen. Voor 25.000 toeschouwere geschiedde daar mee het wonder, dat Tilburg straks voor het eerst sinds 12 jaar weer eredivisievoetbal oplevert. Nog verrassender is het succes van de Brabanders, wanneer men bedenkt dat de penningmeester een halfjaar geleden elke gulden nog tweemaal moest omdraaien alvorens hij hem kon besteden. Zo lag de situatie nu eenmaal bij Willem II, dat later in het seizoen nog een flinke tegenvaller kreeg te verwerken, toen bleek dat bij na een ton uit de inkomsten aan lotto- en totogelden aan de KNVB moest worden terugbe taald. In die ambiance slaagde trainer Henk de Jonge erin omzijn groep steeds te motiveren. En dat was juist de kracht van dit Willem II, dat tegen Telstar tot tien minuten voor het einde moest wachten op het verrassende succes. Toen pas knalde de Joegoslaaf Dusan Co- sic de bal voor de derde maal ach ter Telstar-doelman Jan Neder- burgh, de enige man die Telstar De eindstand van de na-competitie is: Willem U 6 3 2 1 8 7-4 Fortuna SC 6 3 2 1 8 9-5 Groningen 6 2 2 2 6 6-6 Telstar 6 1 0 5 2 5-12 aanvankelijk overeind kon hou den, nadat Willem II vanaf de eer ste minuut het doel van de Noordhollanders bestormde. Trainer De Jonge: „Het was alles of niets. We moesten er gewoon vanuit gaan dat FSC in Gronin gen gelijk kon spelen. Vanuit die redenering moesten we drie keer Willem II kreeg daartoe alle kans. Telstar nam het laatste karwei niet al te serieus meer. Spelers die al een vakantie besproken had den, waaronder Fred Bischot (trainer Vianen: „Vooral hij was na wat er in Groningen is gebeurd hard aan rust toe"), hoefden de reis naar Tilburg niet meer mee te maken. Het verzwakte Telstar kon dan ook niets anders doen dan zich voor eigen strafschop gebied ingraven. Het ontketende Willem II had daar aanvankelijk wat moeite mee. „Maar dat was meer een gevolg van de hoog spanning waaronder vanavond Het derde en beslissende doelpunt van Willem II gescoord door Dusan Dosic gevoetbald moest worden", aldus Henk de Jonge. Reflex Het waren met name de Tilburgse verdedigers die de beste kansen kregen om de deur naar de eredi visie in een eerder stadium op een kier te zetten. Huibrechts kopte een keer prachtig in, maar doel man Nederburgh redde in een prachtige reflex. Nog geen twee minuten later sloeg de Telstar doelman een kopbal van Johan Havermans uit het doel en weer een minuut later was het op nieuw Huibrechts, die na een voorzet van de absolute uitblin ker Bud Broeken (in wie PSV is geïnteresseerd), tegen de lat kop te. Willem II speelde dat eerste half uur voortreffelijk, maar meer dan 15 hoekschoppen leverde dat de Tilburgers vooralsnog niet op. Pas vlak voor rust moest Telstar door de knieen, toen gelegen heidsverdediger Mols voor de zo veelste keer werd voorbij geflitst door Bud Broeken. De voorzet van Broeken werd door Henk van Rooij („Prachtig dat ik dit nog allemaal kan meemaken") ge mist. maar bij de tweede paal stond Clemens Bastiaanse klaar om de misser van zijn 32-jarige ploeggenoot te compenseren. Extase Vlak na rust kopte de naar Ajax ver trekkende Martin van Geel Wil len II naar 2-0 en weer was Bud Broeken de grondlegger van deze treffer, die Tilburg zowat in exta se bracht. Dusan Cosic, de voortreffelijke rechterverdediger, maakte het karwei uiteindelijk af. Uit een schitterende pass van Wil Swaans bracht hy de stand op het scorebord die nodig was voor eredivisie-voetbal. Wat nu Willem II? Dat was de vraag die trainer Hen de Jonge na af loop toch wel overrompelde. „Ja, want omdat we juist van twee an dere ploegen afhankelijk waren, heb ik alleen maar van dit resul taat durven dromen. Maar dat het werkelijkheid zou worden, nee, dat overvalt me toch wel even". GRONINGEN (GPD) - De ver liezers van de nacompetitie likten gisteravond in het Groninger Oosterpark hun wonden. De thuisclub onder ging de ontknoping van het uitputtende voetbalseizoen berustend. Zelfs een over winning, met welke cijfers dan ook, zou de Groningers niet geholpen hebben in de slotontmoetmg met Fortuna SC. De Limburgers misten het ene doelpuntje dat hen ten koste van Willem II in de eredivisie zou hebben ge bracht, want het bleef bij 0-0. Fortuna SC-trainer Joop Cas- tenmiller treurde niet zozeer na over het uitblijven van de winnende goal in Groningen, want in feite was zijn ploeg de hele wedstrijd de mindere geweest. Door het missen van ettelijke doelrijpe kansen ontsnapte FSC zelfs aan een nederlaag. Daarom keek Cas- tenmiller iets verder terug in de turbulent verlopen na- competitie: „We hebben het thuis tegen Telstar lelijk laten zitten. Toen hadden we min stens met 6-0 kunnen winnen waardoor we ons verder geen zorgen hadden hoeven ma ken over het doelsaldo, maar het werd slechts 1-0" Topschutter Hans Engbersen, die evenals de ex-Spartaan Sammy Morgan op het ver langlijstje staat van FC Gro ningen: „Ik begreep FC Gro ningen niet. Er stond niets meer voor ze op het spel en toch bleven ze zich ver schrikkelijk inspannen" FC Groningen redeneerde ui teraard anders. Trainer Theo Verlangen: „We wilden in de laatste wedstrijd van het sei zoen ons publiek beslist niet teleurstellen. Dat konden we een praktisch vol stadion toch zeker niet aandoen? En ten slotte viel er ook nog eens een premie te verdienen voor de spelers, waarom zouden we dan niet ons best doen. Maar ik ken dat gevoel van Fortu na. Wij hebben een jaar gele den in Wageningen precies hetzelfde meegemaakt" Te laat kwam Fortuna tot het besef dat er risico's genomen moesten worden. Pas zo'n tien minuten voor het einde, toen het in Tilburg 3-0 stond, kwam de uiterst nerveuze Castenmiller uit de dug-out om zijn ploeg aan te sporen tot een alles-of-mets-offen- sief. FC Groningen, dat vooral dank zij Erwin Koeman, die 700.000 gulden ontvangt plus een jaarlijkse reiskostenvergoe ding van 20.000 voor zijn driejarig contract bij PSV, de strijd had gedicteerd, werd voor het eerst teruggedron gen. Een slippertje in de de fensie schonk Hutting de bes te Limburgse scoringskans, maar via de buitenkant van de paal vloog de bal naast.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13