Kabinet rond met sluitstuk van grond- politiek KAMER TIKT VANAGT OP DE VINGERS D'66 wil via wetsontwerp pensioenverlies beperken Zo'n 150.000 mensen in uitzichtloze schuldpositie CDA en VVD tevredenPvdA vierkant tegen Ook Senaat akkoord met juli-pakket DAGTOELAGE SOLDATEN IN LIBANON VERHOOGD Lezers IOENSDAG 27 JUNI 1979 IEN HAAG (GPD)- Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de regering zich terughoudend blijft opstellen te genover kernenergie. Zij zal waar schijnlijk een CDA-motie, waarin over „uiterste terughoudendheid" wordt ge sproken, aanvaarden, jij monde van premier Van Agt meent de regering dat zij terughoudend is en kernenergie niet zonder voorbehoud wil aanvaarden. Maar met name de opposi tiepartijen vrezen dat de regering op dit »lCstuk „haar draai heeft genomen" en met I It een positief standpunt zal komen voor de te houden brede maatschappelijke discussie over het gehele energievraag stuk. lat is gebleken tijdens het gisteren ge houden spoeddebat naar aanleiding van de uitspraken die premier Van Agt vori ge week deed na de Europese Raad (top conferentie van EG-regeringsleiders) in Straatsburg. Hij zei toen dat het zich laat aanzien dat we niet zonder kernenergie zullen kunnen en de daaraan verbonden problemen „als de wiedeweerga" moe ten oplossen. Deze uitlatingen hebben grote verbazing gewekt en prompt ver zocht PvdA-fractieleider Den Uyl via kamervoorzitter Vondeling de premier voor het afleggen van een verklaring in de Kamer te komen. Van Agt zei dat de regering in Straatsburg geen andere houding heeft aangenomen dan op de topconferentie van Parijs (in maart), waar Nederland en Denemarken voorbehoud tegen kernenergie hadden kenbaar gemaakt tegen de krachtige druk van Frankrijk en Duitsland in. De regering blijft zich baseren op het prin cipebesluit tot de bouw van drie kern centrales van 1000 miljoen watt, dat de Kamer in 1974 heeft genomen. Een meerderheid van de Kamer staat echter niet meer achter dit besluit, dat door het vorige kabinet is opgeschort. Dit bleek uit de betogen van de oppositiepartijen, maar ook uit een interruptie van CDA- vertegenwoordiger Van Houwelingen, die zei de Energienota van 1974 niet meer van toepassing te vinden. Het CDA vindt snelle invoering van kernenergie niet verantwoord en meent dat nu eerst naar aanwending van steenkool moet worden gekeken. Het debat draaide voor een groot deel om een passage uit de conclusies van de Straatsburg-top, waarin wordt gesteld: „Zonder ontwikkeling van kernenergie in de komende decennia zal geen eco nomische groei mogelijk zijn. Aan de kernenergieprogramma's moet dus op krachtige wijze nieuw leven worden in geblazen". Daarop volgt een zin, waarin wordt gezegd dat kernenergie onder zo danige omstandigheden moet worden toegepast dat de veiligheid van de be volking wordt gewaarborgd". De premier meende dat de regering hier mee binnen de termen van het regeerak koord is gebleven, waarin staat dat be slissingen over uitbreiding van kern energie pas zullen worden genomen na dat voor de vraagstukken van de berging van radioactief afval en de veiligheid van kerncentrales aanvaardbare oplossin gen zijn gevonden. Hij constateerde dat de passages in dit akkoord vrijwel ge lijkluidend waren aan het akkoord CD A- PvdA-D'66, op basis waarvan geen kabi net werd gevormd. Met name de oppositiepartijen kritiseer den de uitlatingen van de premier en de passages uit de Straatsburgse conclusies fel. Waltmans (PPR) sprak van „een ommezwaai", vroeg of er nu meer geld voor nucleair onderzoek beschikbaar komt (dat werd ontkend) en conclu deerde dat de brede maatschappelijke discussie met de bevolking nu niet meer gaat over „kernenergie ja of nee", maar over „kernenergie ja en hoe maken we de mensen wijs dat die niet gevaarlijk is". Mevrouw Lambers (D'66) sprak van een „zorgwekkende houding" en een „over de schreef gaan". Zij herinnerde aan de vorige week aanvaarde motie die de re gering te kennen geeft dat een besluit over de opwerking van splijtstofstaven uit de Nederlandse kerncentrales moet worden uitgesteld. Daarmee heeft de Kamer volgens haar te kennen gegeven dat op dit gebied niet op verdere besluit vorming vooruitgelopen mag wor den. Ook Dankert (PvdA) uitte twijfels over de besluiten waarmee de Nederlandse re gering in Straatsburg akkoord is gegaan. Samen met D'66 en de PPR diende de PvdA een motie in waarin de uitspraken over bevordering van de kernenergie worden betreurd. Bij monde van Mommersteeg uitte het CDA zijn verbazing over de uitspraken van de premier en de conclusies van de Europese top. Hij kwam met een motie, waarin staat dat deze conclusies niet in overeenstemming zijn met de in ons land bestaande voornemens. Terlouw wil opheldering over n uitspraak d Berkhouwer DEN HAAG (GPD) - Fractie leider Jan Terlouw van D'66 heeft gisteren aan zijn WD- collega Rietkerk opheldering gevraagd over een discrimi nerende opmerking die de VVD'erCornelis Berkhouwer zou hebben gedaan tijdens zijn campagne voor de Euro pese verkiezingen. Volgens een krantenbericht zou Berkhouwer over D'66 ge zegd hebben: „D'66 is net een nikkerpartij: volstrekt onbe trouwbaar". Het citaat was opgetekend uit de mond van Frank de Grave, de voorzitter van de liberale jongerenorganisatie JOVD. Tegenover Terlouw heeft De Grave bevestigd dat Berk- houwer deze uitlatingen heeft gedaan. Terlouw noemde de uitspraak zo racistisch, dat hij hem niet over zijn kant wilde laten gaan en vroeg Rietkerk om opheldering. Hij wilde weten of Rietkerk zich hier van distancieert. In een reactie zei Rietkerk gis teren zich inderdaad van der gelijke kwalificaties „in de meest volstrekte zin te dis- tanciëren", maar hij heeft niet kunnen nagaan of Berkhou wer ze ook heeft geuit, omdat deze momenteel onbereik baar in het buitenland ver blijft. Rietkerk zegt wel van Frank de Grave vernomen te hebben dat deze de opmer kingen van Berkhouwer niet persoonlijk heeft gehoord, „maar van horen zeggen". DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is het gisteren eens ge worden over het sluitstuk van de grondpolitiek: de ont eigeningswet. Hierin wordt bepaald welke vergoeding men krijgt als grond bijv. voor woningbouw of wegen aanleg moet worden onteigend. Op dit onderdeel van de grondpolitiek struikelde in maart 1977 het kabinet-Den Uyl. DEN HAAG (GPD) - Het 1-juli- pakket van aanvullende bezuini gingsmaatregelen is na de Twee de Kamer nu ook door de Eerste Kamer aanvaard. Daarmee staat vast dat de maatregelen met in gang van 1 juli van kracht wor den. Net als vorige week kreeg het wetsvoorstel in de Senaat de steun van de beide regeringspar tij en CDA en WD en stemden ook GPV, SGP en de onafhanke lijke boer Maris voor. De uitslag van de hoofdelijke stemming was 38 kamerleden voor, 30 tegen. Opvallend was, dat ook CDA-voor- zitter prof. Steenkamp zonder meer het voorstel steunde. Kort voor de behandeling in de Twee de Kamer had hij nog als zijn me ning uitgesproken dat het punt van de kortingen op de sociale uitkeringen door het kabinet be ter ingetrokken kon worden. Dit zou moeten gebeuren in afwach ting van het SER-advies over de definitieve maatregel. Met stem verheffing stemde hij nu „voor", zonder verdere uitleg. De CDA-woordvoerder in het de bat, ing. Franssen, verklaarde dat Steenkamp van mening was ver anderd nadat zowel de fractielei der in de Tweede Kamer, Lub bers, als staatssecretaris De Graaf hem hadden uitgelegd op welke wijze de voorgenomen korting in de komende jaren zal doorwer ken. Ook een oproep van de PvdA-er Nagel tot professor Steenkamp en eventuele mede standers bleef zonder uitwer king. „Mocht de heer Steenkamp dan geen invloed hebben op het gedrag van de CDA-Tweede- Kamerfractie, hier kan hij zijn ferme taal van buiten het parle ment in de Kamer waarmaken", zei Nagel. De uitnodiging bleef echter onbeantwoord. Het kabinet heeft gekozen voor het systeem van de „verkeerswaarde minus", dwz. voor de vergoeding 4egen de marktwaarde van de grond, waarvan vervolgens een aantal posten wordt afgetrokken waar de eigenaar redelijkerwijs geen recht op heeft. In het re geerakkoord van CDA en VVD was dit beginsel al vastgelegd. Het kabinet-Den Uyl stelde in dertijd voor om de „gebruiks waarde" te hanteren, vermeer derd met correcties voor onbil lijkheden. Bedoeling van de nieuwe onteige ningswet is te voorkomen dat de eigenaar van grond bij onteige ning een vergoeding krijgt uitge keerd die onder invloed van overheidsbeslissingen kunstma tig is opgeschroefd. Als een ge meente een stuk weiland voor woningbouw heeft bestemd, moet de eigenaar niet de volle prijs krijgen, die normaal voor woningbouwgrond wordt be taald. Dan zou hij onder invloed van de gemeentebeslissing onte recht worden bevoordeeld. Het kabinet stelt nu voor de voor- of nadelen, teweeggebracht door activiteiten zoals investeringen van de overheid, bij het bepalen van de marktwaarde niet mee te tellen. Ook wordt afgetrokken de waardevermeerdering ten gevol ge van een bestemming, door de overheid aan de grond is gegeven mits die bestemming minder dan tien jaar aan de onteigening is voorafgegaan. Als toepassing van de „verkeerswaarde minus" tot onbillijkheden zou leiden, kan een uitzondering op deze regel worden gemaakt, zo bepaalt de nieuwe wet uitdrukkelijk. Planschade Het kabinet heeft nog geen oplos sing gevonden voor het probleem van de zgn. planschade, die gere geld is in art. 49 van de Wet op de ruimtelijke Ordening. In het re geerakkoord van CDA en VVD staat dat ook de invloed van pla nologische beslissingen van de overheid buiten beschouwing moet worden gelaten. Het blijkt echter bijzonder moeilijk te zijn deze bepaling juridisch vorm te geven. Ook het vorige kabinet had hier al grote moeite mee. Het heeft zo lang geduurd voordat het kabinet rond was met dit laat ste onderdeel van de grondpoli tiek, omdat de VVD grote moeite had met het verder tornen aan de verkeerswaarde. Vooral de twee- AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft maan dagmiddag de 33-jarige W. I. zon der beroep en vaste woon- of ver blijfplaats aangehouden op ver denking van medeplichtigheid aan het vermoorden van de 78-ja- rige mevrouw N. Scheurleen-Van der Beek zondagavond in haar woning aan de 2e Jan Steenstraat in de hoofdstad. In de nacht van zondag op maandag had de poli tie de 29-jarige N. van der W. gear resteerd in verband met deze moord. de aftrekpost, de bepaling dat waardevermeerdering wegens gewijzigde bestemming van de grond door de overheid niet mee geteld mag worden, vond de VVD te ver gaan. Het CDA zegt in een reactie tevre den te zijn over het nieuwe wets ontwerp. Het niet langer in aan merking nemen van de bestem ming van de grond noemt het CDA „een belangrijk nieuw ele ment, dat een politiek gat tussen de gebruikswaarde en de ver keerswaarde weet te d ichten". De VVD noemde het wetsontwerp bij monde van woordvoerder Waalkens "evenwichtig." De PvdA wjjst het nieuwe voorstel vierkant van de hand. De PvdA- fractie noemt het onvoorstelbaar dat het kabinet anderhalf jaar nodig heeft gehad voor een voor stel dat de overheid blijft opza delen met het vergoeden van soms zeer hoge prijsstijgingen aan toevallige eigenaren van grond, die bestemd zijn voor ge meenschapsdoeleinden. Van het doel dat het kabinet zich voor ogen stelt, dat particulieren zich niet ten koste van de gemeen schap mogen verrijken, komt zeer weinig terecht. Ontoelaatbaar Volgens de PvdA blijft de ontoe laatbaar hoge marktprijs uit gangspunt voor de vergoeding die de overheid moet betalen. Ook wordt de overheid gedwon gen de meerwaarde te betalen ten gevolge van particuliere activitei ten van derden, die een prijsstij ging van het te onteigenen goed ten gevolge hebben, en dat terwijl de eigenaar, wiens grond ontei gend wordt, daar niets voor heeft gedaan. Op een strakkere hantering van de onteigeningswet is al vele jaren door een meerderheid van de Tweede Kamer aangedrongen. Doordat de overheid vaak de volle marktwaarde voor grond voor woningbouw en wegen aanleg moest betalen, werd de prijs van woningen na de oorlog soms onnodig duur en werd de weg vrijgemaakt voor speculatie. DEN HAAG (GPD) - De dagtoelage, die de Nederlandse VN-soldaten in Libanon ontvangen, is opnieuw verhoogd. Minister Scholten (defensie) heeft gisteren een verhoging voorgesteld tot 20 dollar per dag voor gehuwde, en 14 dollar per dag voor ongehuwde soidaten, ongeacht hun rang. Tweede-Kamerleden noemden de verhoging gisteren al „aan de magere kant". Door de VN-soldaten is de laatste tijd regelmatig geklaagd over de hoogte van de toelage, die varieerde van 10 tot 13 dollar voor ongehuwde en van 16 tot 19 dollar voor gehuwde militairen, afhankelijk van de rang (1 dollar is f2,10). Het bestedingspatroon van de Nederlandse soldaten in Libanon, alsmede het vaak kostbare verlof, waren reden voor de onvre de. De belangenverenigingen van militairen hebben al eerder voorstel len gedaan voor bedragen die ruim boven 20 dollar per dag lagen. De toelage wordt de soldaten met terugwerkende kracht tot 21 februari uitbetaald. Dat wil zeggen dat de ongehuwde militair een nabetaling krijgt van ongeveer 1000 gulden, en de gehuwde militair van ongeveer 250 gulden. DEN HAAG (GPD) - Dr. Diek Dolman (43, PvdA) wordt de nieu we voorzitter van de Tweede Ka mer. Hij volgt dr. ir. Anne Vonde ling op, die per 17 juli de Kamer verlaat om lid te worden van het Europese Parlement. De grootste fractie in de Tweede Kamer levert bij traditie de nieuwe voorzitter, wat betekende dat het een PvdA-er moest worden. Dol man was de eerste keus van de frac tie. Vooral de WD had bezwaar te gen Dolmans kandidatuur omdat men zijn parlementaire ervaring te gering vond. In mei 1970 werd Dolman lid van de Tweede Kamer, na enkele jaren on der meer voorzitter van de afdeling Den Haag van de PvdA te zijn ge weest. Op de foto wordt Dolman gelukge wenst door premier Van Agt. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 150.000 gezinnen en alleen staanden in ons land hebben zoveel geleend, dat zij in een uitzichtloze schuldpositie zijn geraakt. Dit is een schatting van de ver eniging voor volkskredietwe zen, organisatie van de onge veer vijftig gemeentelijke voorschotbanken, die giste ren een gedragscode inzake schuldregeling bekend heeft gemaakt. De schuldenaars in moeilijkheden vindt men in alle lagen van de bevolking. Onbetaalbare schulden 40.000 a 50.000 gulden komen vaak voor. Met deze gedragscode hoopt de vereniging de behandeling van hulpverzoeken om schuldregeling te verbeteren. Het aantal mensen, wie de schulden boven het hoofd is gegroeid, is de laatste jaren voortdurend toegenomen en groeit nog steeds. Ongeveer 50.000 van de 150.000 gevallen van mensen die in schuld moeilijkheden zijn geraakt, zijn toe te schrijven aan een onjuist kredietverstrek- kingsbeleid van de banken en financieringsinstellingen. Andere, zeer vaak voorkomen de oorzaken van schuldmoei lijkheden zijn de steeds fre quenter wordende echt scheidingen en hun finan ciële consequenties. Overbe- steding, terugval in inkomen of het wegvallen van bijver diensten en zwarte inkom sten zijn andere oorzaken, die volgens de vereniging tot schuldmoeilijkheden leiden. De mensen komen vaak steeds dieper in de put door bijkomende rentekosten, kosten van aanmaningen en incasso. De gemeentelijke voorschot banken worden steeds vaker benaderd om hulp te bieden bij het regelen van schuld pakketten, die de schulde naars boven het hoofd zijn gegroeid. De volkskrediet- banken zien het als hun so ciale taak in die situaties een helpende hand te bieden en in het vooruitzicht, dat nog dit jaar bij de wet zal worden be paald dat alleen zij schuldre gelingen zullen mogen tref fen, hebben de gemeentelijke kredietbanken de gedragsco de ontworpen. De code beoogt schuldeisers, hulpverleners en cliënten een inzicht te geven in de moge lijkheden tot schuldregeling. De gedragscode gaat ervan uit, dat iemand, die in een uit zichtloze schuldsituatie is beland, in maximaal drie jaar schoon schip moet kunnen maken. De schuldenaar zal in die periode tot de grenzen van zijn kunnen moeten aflossen, d.w.z. hij zal van zo weinig mogelijk geld moeten leven. Van de schuldeisers, in de meeste gevallen PTT-instel- lingen of financieringsmaat schappijen wordt verwacht, dat zij afzien van dat gedeelte van de schuld, dat deson danks niet kan worden afge lost Tot op zekere hoogte dragen zij namelijk medeve rantwoordelijkheid voor het ontstaan van een schuldensi tuatie. Er is vooroverleg gepleegd met de diverse financieringsin- stellingen, die volgens de ver eniging positief staan tegen over de gedragscode. DEN HAAG (GPD) - D'66 overweegt een initiatief wets ontwerp in te dienen bij het parlement om pensioenver lies door inflatie te voorkomen. 1 juli-pakket Het CDA heeft gekozen, het „1 juli pakket maatregelen", waarin o.a. een beknotting van de sociale uitkeringen, is er door. Ook al zegt het CDA hiertoe gedwongen te zijn door de hoogste macht suitspraak, "het onaanvaard baar", van het kabinet, het CDA heeft gekozen voor het voortbe staan van dit kabinet en dus vóór dit beleid. Laat dit vooral duide lijk zijn. A.J. Vermond Kon. Julianalaan 52 RÜnsburg Aanleiding tot de indiening van het voorontwerp is een aantal door staatssecretaris De Graaf van so ciale 2aken ingediende kleine wijzigingen van de Pensioen- en Spaarfondsenwet Pensioenaan spraken van degenen die hun werkkring hebben verlaten, worden in particuliere pensioen regelingen veelal niet verhoogd ter compensatie van de geldont waarding. Dit feitelijke pen sioenverlies vormt een van de ergste onvolkomenheden op pensioengebied, waarvan dege nen die van werkkring verande ren, werklozen, arbeidsonge schikten en vele gepensioneer den de dupe zijn. Sinds 1969 wordt in de Stichting van de Arbeid gewerkt aan een voorstel tot een algemene wette- lyke regeling voor een beter pen- sioenbestel, de zogenaamde pen sioenplicht. Al geruime tpd gele den zijn over deze studie een aan tal deelrapporten verschenen. Het wachten is nu op het eind rapport. Daarna zal het nog jaren duren, voordat doe atfvicaeii zfyn gegoten in een wetsontwerp. Naar de mening van D'66 mag de bestrijding van een stuk sociaal onrecht niet langer wachten op het moment, dat de regering met een wetsontwerp algemene pen- sioenplicht komt. De Democra ten '66 menen, dat hun initiatief de algemene pensioenplicht niet zal doorkruisen en zelfs een aan vulling daarop vormt. „Zo biedt invoering van de pensioenplicht voor oudere werknemers en reeds gepensioneerden geen soelaas. De door ons voorgestel de maatregelen geven ook aan hen een verbeterde rechtsposi tie", aldus D'66. Het voorstel houdt in, dat allen, of zij nu reeds gepensioneerd zijn, of vaak van werkkring verande ren of dat zij bij EEN baas blijven, tenminste profiteren van de be leggingsopbrengsten die n 11 hun pensioenbesparingen wor den gemaakt. ..Hiervoor is een wettelijke regeling nodig, omdat in vele pensioenregelingen de waarborg ontbreekt dat inder daad degenen voor wie het pen sioen is bestemd ook ten volle van de opbrengsten van het door en voor hen gespaarde profite ren". Zowel tijdens de arbeid sper 10de als na de pensionering werkt deze regeling rechtvaardiger uit, waarbü volgens D'66 een zekere mate van compensatie voor de geldontwaarding wordt verkre gen. Tydens de arbeidsperiode bevordert deze wetswijziging bovendien de mobiliteit van de werknemer. Iedereen, die geïnte resseerd is in dit vraagstuk, zoals pensioenconsumenten, pen sioenfondsen en verzekerings maatschappijen kunnen tot 1 september commentaar geven op dit voorstel. Na verwerking van eventuele aanbevelingen zal de Tweede-Kamerfractie van D'66 zo spoedig mogelijk het initiatief wetsontwerp indienen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7