Gezin Hartman moet leven lemidden van stof en puin Lie klein Gesprek Kabelnetjes LWS w s'De Eendrachten Welzijnsraad geven elkaar de schuld Boete van krijgsraad Leidse soldaat voor "Met directe hulp zijn al heel wat levens gered van besouw tapijt jan bentveld ENSDAG 27 JUNI 1979 rUNI l| LEIDEN IDEN - Het aangekondigde rt geding van Morswijk- woners tegen de Leidse oning Stichting om afslui- ng van de gemeenschappe- jke antenne installatie's ai) te voorkomen, gaat •oorlopig niet door. vereniging Kabelnetjes, die de rein, 'fwoners vertegenwoordigt aat toch eerst weer praten mei :afé, 2)ertegenwoordigers van de ,WS en De Goede Woning, een Vt Kort geding over kabel-tv uitgesteld andere verhuurder in de Mors- wijk. de flats in Morswijk worden ge haald wanneer de aanleg van kabel-tv begint. Intussen heeft LWS toegezegd dat de gemeenschappelijke antenne Kabelnetjes vertegenwoordigt niet meer direct van het dak van een groep bewoners die het niet juist vinden dat bewoners die alleen maar belangstelling voor Nederland 1 en 2 hebben, bij de aanleg van kabel-tv plotseling 7,50 per maand moeten gaan be talen. Bij het oude tarief van de gemeenschappelijke antenne was dat bedrag 0,75. Een deel van de kosten van de gai was bovendien verdisconteerd in de bouwkosten van de flats. Burgemeester en wethouders van Leiden vinden dat de afsluiting van de gemeenschappelijke an tenne door flatbewoners voor lief moet worden genomen wan neer er kabel-tv wordt aange legd. Zij schrijven dat in ant woord op vragen van de ge meenteraadsfractie van D'66. s°c,aEIDEN „Het is Qm te )ikshjiuilen. Alle mensen spre- -meen^en er schande van zoals .numAvij behandeld worden. Dit js niet normaal meer. We rerfe nouden het zo echt niet langer uit". ertwijfelde woorden van :<>nda£en volkomen radeloze „^J)'tVlevrouw G- L- Hartman uip uit de Leidse Atjehstraat. idseüPaar woning zal binnen- n het kort worden gerenoveerd. 6gln de meeste gevallen een voeden tot blijdschap maar 122+voor het gezin Hartman, e A vader, moeder en twee Kinderen, is er zo langza merhand een onhoudbare 3g ^toestand ontstaan. •uisvept gezin Hartman woont nog als .voudenige temidden van een rij 1 Betroosteloze woningen die voor 4 00-leen deel zijn gesloopt. Alle ande- 7 jje gezinnen hebben hun wonin- gen verlaten om na de renovatie tweer terug te keren. Maar voor het gezin Hartman is nog steeds geschikte, tijdelijke, woon ruimte gevonden. De sloopwerk zaamheden gaan intussen on verminderd door. MO o!et is vreselÜk"> vertelt mevrouw •^Hartman. "Ze zijn al maanden aan het heien en aan het breken. "We hebben alle buren hier weg zien trekken, alleen ons laten ze en vatten. Vanmorgen begonnen ze 0 uuial om half acht met de sloop van de keukens onder onze wonin gen. Ik lag maar zo te beven in öJbed.Het was meer dan erg. Er zijn -18.0«twee ruiten kapot gegaan en alles 56, mizit onder het stof. Het hele huis la, dLvervuilt. Je kunt er niets aan (imridoen. De vloerbedekking en alles *~gaat naar de knoppen. Vanmor- j 'va,gen is ook de wasautomaat be- schadigd". •e renovatieplannen voor de wo ningen in de Atjehstraat in De Kooi dateren al van 1976. "Sinds Voo'die tijd hebben we niets meer aan katons huis verbeterd, wantje denkt ;ideneike keer straks gaan ze beginnen nacnimet breken en dan is het voor niets geweest. Normaal gingen we tweemaal per jaar behangen of witten. Nu hebben we al drie idenjaar niets gedaan. We hebben er vo°inog nooit zo bij gezeten als nu. Af en toe denk ik: we k"appen het wel op en dan gaan we er he- lemaal niet meer uit. Maar ja, dat doe je niet. lQv^e hebben wel eens een woning aangeboden gekregen", vertelt Mevrouw Hartman: „We houden het zo echt niet langer uit". mevrouw Hartman triest. "Dat was een twee-kamerwoning, dat is toch veel te klein voor een echtpaar en twee grote kinderen. Ze hebben ons een paar weken geleden ook een wisselwoning aangeboden op 't Spoortje. Maar die hebben ze op het laatste mo ment weer onder onze handen vandaan gehaald. We hebben gewoon geen leven meer. Ik overdrijf echt niet. De mensen die hier aan het werk zijn spreken er ook schande van. Maar zij kunnen er niets aan doen Ze moeten verder gaan met hun werk. Alle hoge heren laten ons in de steek", zegt mevrouw Hartman moedeloos. "We zijn overal ge weest, bij ae woningbouwver eniging (De Eendracht), bij Bu reau Huisvesting, bij de Welzijns raad en zelfs naar de politie. Maar niemand helpt ons. Ze houden ons allemaal aan het lyntje. Ik ben op van de zenuwen. Vorige week is de dokter nog geweest. Toen ben ik een uur van de kaart geweest. Soms zou ik wel zo de benen willen nemen. Maar ja, dat doe je niet als je aan je gezin denkt". Ten einde raad Mevrouw Hartman weet niet hoe lang het nog duurt voordat zij een tijdelijke woning krijgt aangebo den. "Ik ben ten einde raad. We Prestaties Enkele Leidse muziekvereni gingen hebben met succes deelgenomen aan het bonds- concours dat werd gehouden in Poeldijk. Het jeugdkorps van Concordia behaalde zo wel bij de marswedstrijden als bij de showwwedstrijden een eervolle tweede prijs. De drumband "Franciscus Band Leidenlegde in de eer ste divisie sectie G beslag op de eerste prijs. Woordenlijst Wie te maken krijgt met zaken die gaan over huren en wonen wordt nogal eens geconfron teerd met termen en woorden die niet voor iedereen te be grijpen zijn. Omdat het voor huurders toch van groot be lang kan zijn is het Neder lands Verbond van Huur dersorganisaties ertoe over gegaan om een verklarende woordenlijst te maken waar in al deze moeilijke woorden zijn opgenomen. Het handige boekje telt 48 pagi na's en is voor drie gulden te bestellen bij het NVH, Wey- tackers 242,78-24 PLEmmen. Dat geld moet worden over gemaakt op postrekening 3169994 met de vermelding van aantal en het bestelnum mer 79200. Uitwisseling In het kader van de internatio nale uitwisselingen zullen in de periode van 11 tot en met 18 augustus ongeveer 120 inwo ners van de Engelse plaats Oxford tijdelijk in de sleutel stad verblijf houden. Het gaat daarbij om culturele en sportgroepen alsmede raads leden en ambtenaren. De uitwisseling zal worden om lijst met een Engelse week die in die week in Leiden gehou den zal worden. Aan de plaat selijke horeca en grootwin kelbedrijven is gevraagd om aan deze Engelse week mee te werken. Film In het Vrouwenhuis aan de Nieuwe 20a wordt vanavond de film "Rivers of sand" van Robert Gardner gedraaid. Vorige week waren er wat moeilijkhedenm zodat de ver toning toen niet kon door gaan. De voorstelling begint om acht uur en toegang is gra tis. De film handelt over de Hamar-bevolking die leeft in de droge rivierbeddingen in het zuid-westen van Ethiopië. LWH-vergadering De Leidse Werkgroep Homofilie houdt op donderdag 28 juni een ledenvergadering. De bij eenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in het pand aan de Nieuwe Rijn 20a. De toegang is vrij. Hengelsport Viscollege "De Ruisvoorn" hield een wedstrijd op het Braas- semermeer. De vangst was matig. De uitslag: 1. J. Nieu- wenburg jr. 2460 gram(26 stuks), 2. A. Laterveer sr. 2530(18), 3. W. Weenink 2360(18), 4. W. Hageman 2500(135. G. v.d. Berg 1320(15), 6. D. Mechels 1450(10). 7. J. Nieuwenburg sr. 1600(8), 8. W. Oostveen 1360(5), 9. Th. van Daalen 840(9), 10. S. Dubbeldeman 900(8). Duivensport PV "De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Compiegne met 121 duiven. De uitslag was: 1,4. W.v.d. Hoogt, 2,7. C. Sieker, 3. W. Kop, 5,10. K.v.d. Berg ,6J.P. Mooten,8.C. Mon- tanje. Verder werd met 413 duiven gevlogen vanaf Essen. De uit slag: 13. C. Strik - v.d. Hart, 2,6,10. C. Montanje, 3. C. Sie ker, 4,5. W. Hartevell, 7. W. Tolboom, 8, WKop. Molenmuseum In verband met het aanbrengen van een nieuwe lange spruit en nieuwe lange schoren in de molen is het molenmuseum "De Valk" morgenochtend van tien tot twaalf uur geslo ten. zitten al maanden gepakt en ge zakt, maar het bestuur van de woningbouwvereniging laat zich de laatste weken helemaal niet meer zien. Het enige wat we ge hoord hebben is dat we moeten wachten totdat er een wisselwo ning leeg komt". De heer I. Coster, vice-voorzitter van woningbouwvereniging De Eendracht, deelt desgevraagd mede dat men alles heeft gedaan om het gezin Hartman tijdig aan een woning te helpen. "Wij heb ben onze uiterste best gedaan. Maar mevrouw Hartman had eerst vertelt dat ze naar een wo ning wilde in Zuid-West en daar na heeft ze nog een aantal wonin gen afgewezen. We hebben ook nog twee kleine wisselwoningen aangeboden. Eén om in te wonen en de ander om te slapen. Ze had den maar voor één woning huur hoeven te betalen. Het probleem is dat wij op dit moment gewoon geen andere huizen leeg hebben staan", aldus de heer Coster. "Het is echt geen onwil van ons", laat de heer Hillebrands, even eens bestuurslid van De Een dracht, met nadruk weten. "De Welzijnsraad is hier de hoofd schuldige. Die hebben een wis selwoning toegewezen en die hebben ze later weer aan een an der gegeven. Het bestuur van de woningbouwvereniging heeft hier geen enkele schuld aan". Geregeld "Nog geen halfuur later laat de heer Hillebrands weten: "Het is in or de, hoor. Alles is geregeld. Er is een wissel woning op 't Spoortje voor het gezin Hartman beschik baar. Zij kunnen die woning aan staande vrijdag al betrekken", aldus de heer Hillebrands gis termiddag. Mevrouw Hartman liet vanmorgen echter weten nog van niets op de hoogte te zijn. "Er is nog steeds niemand bij ons ge weest om te vertellen dat de zaak in orde is. Ik vind het wel zeer treurig. Maar we wachten wel af'. De heer Beemer van de Welzijns raad wijst elke beschuldiging aan zijn adres als pertinent onjuist van de hand. "Het is zo dat het bestuur van woningbouwvereni ging De Eendracht verantwoor delijk is voor de herhuisvesting van de bewoners van haar wo ningen. Ze krijgen daarbij erg veel steun van het herhuisves- tingsteam waarin behalve het be stuur van De Eendracht ook mensen van Bureau Huisvesting en van de Welzijnsraad zitting hebben. In dit team is er tijdig voor gewaarschuwd dat er spoe dig een oplossing voor de familie Hartman moest worden gevon den. Het is natuurlijk belachelijk als het bestuur van de Eendracht de verantwoordelijkheid daar voor van zich af wil schuiven",al dus de heer Beemer. JAN RIJSDAM ARNHEM - Was de 21-jarige ex- soldaat R. van H. uit Leiden een simulant, zoals zijn commandant zei, of grepen de militaire artsen er helemaal naast toen ze hem na herhaalde verzoeken iedere keer weer onverrichter zake naar zijn legeringskamer stuurden? Dat was gisteren de vraag toen de krijgsraad in Arnhem diverse malen ongeoorloofde afwezig heid uit de kazerne moest behan delen. Feit was dat de Leidenaar na voor de zoveelste maal door de marechausse te zijn opgepikt in december bij de Militair Genees kundige Dienst in Den Haag werd gebracht en direct over spannen werd opgenomen, ter wijl eerder zijn onderdeelsarts niets in zijn klachten zag. Feit was ook dat hij direct werd overgeplaatst naar Den Haag, omdat volgens de psychiaters, de problemen zaten in het te ver van huis gelegerd zijn. Toch sprak gisteren auditeur militair mr. J. A. de Koning van een simulant. Een man die een spelletje speelde om uit dienst te kunnen komen, die zijn huis veel belangrijker vond. Van H. had namelijk een huis ge kocht wat nogal wat problemen gaf. De auditeur eiste 600 gulden boete, gelijk aan een maand zijns inziens ten onrechte genoten wedde. De krijgsraad kwam ten slotte tot een boete van 400 gul den. 'Een ongeluk is gauw gebeurd. En zonder dat we het willen of leuk vinden, zijn we er alle maal wel een keer getuige van. Het is dan wèl zaak dat we kunnen helpen zolang er nog geen deskundige hulp aanwezig is. Want met directe hulp zijn al heel wat levens gered. En zijn al heel wat blij vende gevolgen van ongeluk ken voorkomen". Dit staat in het boekje n Leven heb je zo gered", dat is uitge geven door het Oranje Ktuis. Het gaat over directe hulp bij ongelukken en past in het streven om kennis van eerste hulp bij ongelukken wijd te verspreiden. Eigenlijk ieder een hoort te weten hoe je eerste hulp moet verlenen, zo wordt in het boekje gesteld, want minstens even vaak als er le vens gered zijn, zijn er node loos doden gevallen, is node loos invaliditeit ontstaan of een extra lang en duur ver blijf van het slachtoffer in het ziekenhuis nodig geweest. Het boekje zet op een aantal punten helder en bondig uit een wat die eerste hulp moet inhouden. Als iemand dreigt te verdrinken, bewusteloos is, een ernstige bloeding heeft, in brand staat, vergiftigd is of iets gebroken heeft.Het boekje is gratis verkrijgbaar bij het Oranje Kruis, Statenlaan 81 2582 GE Den Haag. Daar is ook informatie te krijgen over EHBO-cursussen, want een volleerd EHBO-er is men nog lang niet met dit boekje op zak. In Leiden worden EHBO-cur sussen verzorgd door de afde lingen van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor EHBO en de Katholieke Na tionale Bond voor EHBO en door de Eerste Leidse EHBO- Brigade. De cursussen zijn allemaal hetzelfde ingericht en leiden allemaal tot hetzelf de eenheidsdiploma EHBO dat door het Oranje Kruis wordt uitgegeven. De cursus bestaat uit zestien lessen van twee uur en wordt gegeven door een arts en een kaderin structeur. Daarna kan men een examen afleggen dat be staat uit een praktisch en een theoretisch gedeeltemen moet op de dag van het examen ten minste zestien jaar zijn. Om de geldigheid van het diplo ma te behouden moet elk jaar een herhalingscursus van acht lessen worden gevolgd. De cursus van de Kon. Ned. Ver. EHBO begint in september en wordt gegeven in het Acade misch Ziekenhuis. Er is plaats voor ongeveer 60 deelnemers, die zich kunnen opgeven bij secretaris WD.R. Regeer, tel. 120944 De Kath. Ned. Bond voor EHBO geeft de cursus in de Barbaraschool aan het Le vendaal en begint daarmee in januari. Er is plaats voor on geveer 30 deelnemers. Opge ven kan bij mevrouw DJ. Merts, tel. 768726. De cursus van de Eerste Leidse EHBO- bngade tenslotte uordt gege ven in de Bevrijdingskerk, begint in september en biedt plaats aan ongeveer 30 deel nemers, die zich kunnen op- geiden bij A. Immink, tel. 763141. Alle drie de verenigingen raden belangstellenden aan om niet te lang te wachten met de op gave, omdat de cursussen elk jaar weer bomvol zitten. On danks dat zegt secretaris Re geer van de Kon. Ned. Ver. EHBO :"Het zou wenselijk zijn als iedereen EHBO had, al heb je maar de eerste begin selen dan ben je al eeneind op dreef. Dan weetje watje moet doen als er iets gebeurt. Als er op straat iets gebeurt bijuoor- beeld, wordt er meestal door niemand iets gedaan, ze ver gelen zelfs de GG en GD te bellen. En het komt nogal eens voor dat elke seconde kost baar is". Regeer iertelt dat er plannen zijn bij de universiteit om het EHBO-diploma verplicht te stellen voor medische studen ten. Hij zegt:"Er is zelfs spra ke van geweest dat alle auto mobilisten in het bezit zouden moeten zijn van hel diploma, maar dat zie ik er nog niet van komen. Want dan zouden er meer cursussen moeten ko men en wij doen dit allemaal vrijwillig. Bovendien zitten we in de zomer veel op de sportvelden en in de winter bij allerlei evenementen in de GroenoordhallenHet zou dan teveel een verplichting wor den, en dat is niet de bedoe ling". ADVERTENTIE Secretaris Regeer van de Kon. Ned. Ver. voor EHBO: "Als er op straat iets gebeurt, wordt er meestal door niemand iets ge daan". nieuwe rijn 24 - hoek burgsteeg leiden 071-134671

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3