Jeugdschip mag haven in Alphen niet binnen "Zwemles al geven aan leerlingen tweede klas" TER AAR STAPT UIT ALPHENSE MUZIEKSCHOOL Noorlander bedingt bouw van sporthal in Noord wij kerhout Pas weer actie over een paar WOENSDAG 27 JUNI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 17 j ALPHEN AAN DEN RIJN - Sinds gisteren ligt in Alphen voor de brug naar de Rijnhaven het schip van de stichting "Jeugdrecreatie" te wachten om binnengelaten te wor den. Aan deze oude vrachtboot, die wordt omgebouwd tot recreatieboot voor Alphense jeugd- en jongerenorganisa ties, moeten in de Rijnhaven de nodige werkzaamheden worden verricht. Het schip werd gisteren echter een halt toegeroepen door de brugwachter; die (op last van de dienst gemeentewerken) weigerde de brug te openen. Naar de reden daarvan, tasten de bestuursleden van de stichting jeugdrecreatie in het duister. De "Nacht van Alphen' ALPHEN AAN DEN RIJN - In de nacht van vrijdag 7 op za terdag 8 september organi seert AZC/Unique ter afslui ting van het zwemseizoen wederom de "Nacht van Al phen". Op het programma staan onder meer een wed strijd 10 km schoolslag voor dames en heren en een wed strijd 10 km vrije slag dames en heren. De start van beide nummers vindt respectieve lijk om 3 en 4 uur plaats. In lichtingen en opgave voor deelname bij Joel Kaltenec- ker, tel: 01720-73467. Dat kwam althans naar voren in de gisteravond gehouden jeug draad svergadering, waar be stuurslid Adrie van Dam het probleem aanhangig maakte. Van Dam vroeg de Alphense jeugdraad om actie te onderne men in deze zaak. Concreet vroeg hij om een telefoontje vanuit de jeugdraad naar de dienst ge meentewerken en/of de brug wachter, opdat het schip alsnog de haven binnen zou kunnen va- Zo'n telefoontje zou volgens Van Dam geen gevolgen te hoeven hebben voor een nog te nemen beslissing over de vraag of de ac tiviteiten van de stichting "Jeug drecreatie" onder de bemoeienis van de jeugdraad vallen. Het gaat daarbij om zaken als het meezoe- ken naar een geschikte ligplaats, meesubsidiëren etc. "Als we die haven niet inmogen wordt ons initiatief al op voorhand de grond in geboord", aldus Van Dam. Niet aangekomen De kwestie ligt nog extra gecom pliceerd, omdat de stichting jeugdrecreatie in februari een brief heeft geschreven aan bur gemeester en wethouders die, naar gisteren bleek, nooit aange komen is. Wethouder J. W. Haan stra stelde althans nadrukkelijk dat er by B en W geen brief is binnengekomen". In die (wel verzonden) brief werd de mede werking van B en W gevraagd bij het vinden van een ligplaats voor het schip. De toestemming van provinciale waterstaat om in de Oude Rijn te liggen nabij de Heul, was maar tijdelijk. Een antwoord op dat verzoek zal, gezien het feit dat de brief officieel nooit is aan gekomen, nog wel even op zich laten wachten. Van Dam wilde van dejeugdraad in elk geval gedaan krijgen dat deze zich inspant om zijn schip de ha ven binnen te krijgen. Daar moet namelijk beton worden gestort om het diepgang te geven. Een toezegging tot enige bemoeienis van dejeugdraad - "het secreta riaat (ambtenaar jeugdzaken B. de Nennie, red.) zal morgen in formeren" - kon Van Dam pas na veel gepraat lospeuteren. De oude vrachtboot van de stichting "Jeugdrecreatie" lag vanmorgen nog steeds te wachten voorde Rijnhaven- brug. Op bevel van hogerhand (de dienst gemeentewerken) liet de brugwachter het schip er niet door. RIJNSBURG/VALKENBURG - Praktisch alle scholen in Rijnsburg (zeven stuks) en Valkenburg (twee stuks) heb ben er géén moeite mee als de leerlingen van de tweede klassen volgend jaar mei en juni zwemles krijgen. De zesdeklassers kunnen in die maanden gebruik maken van het golfslagbad. TER AAR - Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Ter Aar gisteravond besloten om de Alphense streekmuziekschool te verlaten. Op voorstel van P.J. van Rijn (CDA) zal het college van burgemeester en wethouders onderzoeken, of net geld dat anders wordt uitgetrokken voor de muziekschool, kan worden gebruikt voor het aantrekken van een vakleerkracht voor muziek in dienst van de lagere scholen. Tijdens de gisteravond gehou den, spoedeisende vergadering (het besluit tot uittreding moest voor 1 juli worden genomen) liet alleen het PAK-raadslid A.J.M. van Deudekom wat bedenkingen tegen het uittredingsvoorstel ho ren. Hij wees erop, dat steeds meer leerlingen uit Ter Aar les krijgen aan de muziekschool. "En als we uittreden ontnemen we hen de kans op muziekon derwijs". Van Deudekom vroeg of niet eerst kon worden onder zocht hoe de kostenbewaking be ter kon worden gerealiseerd. F. Hoogervorst (VVD) had geen moeite met het voorstel tot uit treden. Samen met wethouder P.J. Uijttewaal had Hoogervorst zitting in het algemeen bestuur van de streekmuziekschool, waar beiden al tegen de begroting van de school hadden bestemd. De VVD-er meende, dat als de drie buitengemeenten (behalve Ter Aar ook Nieuwveen en Zevenho ven) uittreden het bestaan van de school op de nu geldende grond slagen wordt beëindigd en de school ophoudt te bestaan. H. van der Meulen (PAK), meen de dat dat laatste zo'n vaart niet zou lopen. Hij wees erop, dat magr twintig procent van de leer lingen uit de buitengemeenten Alphense (22) tasjes-roven bekent reeks ALPHEN AAN DEN RIJN - Met de aanhouding van een 22-jarige Alphense heeft de politie voorlo pig een einde gemaakt aan de diefstal van tasjes of de inhoud ervan in winkels. Die diefstallen gebeurden sinds eind februari geregeld. De maan dag aangehouden vrouw heeft inmiddels dertien van dit soort delicten en nog twee winkeldief stallen in Amsterdam bekénd. Eerder dit jaar, in februari, werd de vrouw al in Amsterdam opge pakt. Daar bekende ze veertig diefstallen. Allemaal gepleegd om aan geld voor drugs te komen. De Alphense wachtte in winkels op een moment van onnaden kendheid van anderen. Als de winkelende mensen hun tassen neerzetten om bijvoorbeeld iets beter te kunnen bekijken, ont fermde zij zich over de tas of de inhoud ervan. De diefstal van een lege geldcassete dit weekeinde bij kunsthandel Van Zwieten in het winkelcen trum De Aarhof in Alphen, werd de vrouw fataal. Ze werd herkend van foto's. Toen de politie haar nader aan de tand voelde, beken de zij vrij snel. komt. overigens liet Van der Meulen weten wel te voelen voor het CDA-voorstel tot aanstelling van een vakleerkracht voor mu ziekonderwijs. De CDA-er mr. A.M. Huntjes stelde de kwestie van de uittre- dengssom aan de orde. Die som moet worden vastgesteld door het algemeen bestuur van de school. "Als alle drie gemeenten uittreden zijn ze er zelf bij om te beslissen over de hoogte van de uittredingssom". Loco-burge meester J. van Harten temperde de vrolijkheid van zijn fractiege noot wat, door op te merken dat het allemaal niet zo zou gaan meevallen. "Alphen zal het uit treden niet zomaar slikken", al dus van Harten. Het besluit van de gemeenteraad van Ter Aar zal vandaag nog uit gaan naar de gemeenten Nieuw veen en Zevenhoven en de streekmuziekschool. Morgen avond komt de kwestie in Nieuwveen aan de orde; burge meester en wethouders stellen voor om uit te treden. Burge meester J.S. Wagenaar liet deze week weten, dat Zevenhoven waarschynlyk wel zal volgen. ARC-jeugdspeler naar UYS ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense derde klasser ARC ziet zich momenteel gecon fronteerd met het vertrek van liefst zeven spelers. Centrale middenvelder Jan van Soest (gedurende de slotfase van de competitie in ongenade ge raakt bij trainer Jan Kroese) keert terug naar z'n voormali ge club Alphense Boys. Rech tervleugelverdediger Jan van Leijden vergezelt Van Soest naar de kersverse zondag derde klasser. Herman Hoge- nes, die als linkerspits een teleurstellend seizoen achter de rug heeft, verdedigt vol gend seizoen weer de kleuren van Koudekerk. Twee spelers hebben overschrijving ge kregen naar het in de afdeling voetballende Alphia. Dick Lagerwey, die als rech- tervleugelspits z'n belofte niet heeft kunnen inlossen, en Jan Martens. Dennis van Ommen gaat verhuizen naar Den Haag en zal het komende seizoen voor ADO gaan spe len. Het grootste verlies voor ARC lijkt echter de 16-jarige jeugd speler Nick Oosterlee. Deze speler van het Leids jeugdelf- tal is door UVS benaderd om in het regionale jeugdteam van de Leidse zondag hoofd klasser te spelen. Oosterlee zal waarschijnlijk twee jaar voor UVS uitkomen. Tegenover het vertrek van deze spelers, staat de komst van Alphenspeler Peter van der Neut en RCL-voetballer Bram Zaal. Daar waar nodig zal ARC de opengevallen plaatsen opvullen met jeugd spelers. Wielerzesdaagse rond Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Evenals vorig jaar zal ook de ze keer in de periode van de Tour de France in Nederland een wielerzesdaagse voor de thuisgebleven professionals worden georganiseerd. Onder de naam "Zes van Rijn en Gouwe" zal de etappewed strijd plaatsvinden van 10 tot en met 15 juli. De start van de zesdaagse is in Alphen aan den Rijn, waarna vervolgens de plaatsen Gou da, Bodegraven, Waddinx- veen en Boskoop hun crite rium krijgen. De afsluitende zesde etappe is weer voorbe stemd voor Alphen. In verge lijking met vorig jaar is Nieuwkoop afgevallen. Inmiddels heeft het organisatie comité een gesprek gehad met Peter Bonthuis, coördi nator van de Stichting Bevordering Beroepswiel renners (SBB) om te proberen een zo sterk mogelijk deel nemersveld bijeen te krijgen. In elk geval zal de winnaar van vorig jaar, Hans Langerijs uit Blokker, van de partij zijn in het mogelijk veertig cou reurs tellende deelnemers veld. Het bestuur van zwembad Het Wa- terbos in Rijnsburg zal vanavond hierover een standpunt moeten bepalen. Valt dit positief uit, dan zal het zwembad bestuur aan de gemeenteraden van Valkenburg en Rijnsburg aanraden tot de zwemlessen aan tweede-klas- Het is overigens niet allemaal roze- geur en maneschijn. Een aantal schoolhoofden ziet toch wel de nodige problemen als het school zwemmen voor de tweede klas sen zal worden ingevoerd. Met name met vervoer en verkleden verwachten zij veel tijd te zullen verliezen. Tegen het zwemmen op zich hadden acht scholen in het geheel geen problemen. Slechts één school (Beatrix- school in Rijnsburg) wilde geen mening kenbaar maken. Het hoofd wilde eerst met het onder wijzend personeel hierover pra ten. Dat hiervan dan melding in de krant zou worden gemaakt, zag hij niet zitten. De Prinses Ireneschool in Rijns burg ontzenuwt de problemen van tydsverlies by het vervoer en de verkleedpartijen. De tweede klas van deze school heeft wél zwemles gehad. Van Zwol, hoofd van de school, zegt "Ik ben er zonder meer voor dat de leerlingen van de tweede klassen zwemles krijgen. Vorig jaar hebben wij ook al in Het Wa- terbos gezwommen. Moeilijkhe den hebben we helemaal niet ge had. Niet met het verkleden en niet met het vervoer. In het begin liep het wat stroef, maar nu ver kleden de kinderen zichzelf. Je zult er alleen rekening mee moe ten houden dat het je een middag kost. Het lesrooster zul je daaraan moeten aanpassen", aldus Van Zwol. Aardig idee Wethouder Van der Meij van Rijns burg (hij maakt ook deel uit van het dagelijks bestuur van het zwembad) zegt het best een 'aar dig idee' te vinden om de twee deklassers in mei en juni te laten zwemmen. ,,'t Is nieuw voor Rijnsburg, je kunt er dus nog weinig over zeggen. We moeten eerst eens uitrekenen wat dit de gemeente gaat kosten. Ik verwacht in elk geval wel dat de scholen positief zullen reage ren", aldus Van der Meij. Het zwembadbestuur heeft uitge rekend dat die negen weken zwemmen per school f. 1368 kos ten. Rijnsburg heeft zeven lagere scholen. Een rekensommetje leert dat de totale kosten op een kleine tienduizend gulden ko men. (Voor Valkenburg met zijn twee lagere scholen liggen de kosten beneden de drieduizend gulden). Wethouder Van der Meij verwacht dat deze zaak in sep- Eerst advies De Valkenburgse wethouder Schipper houdt de boot nog even af. Persoonlijk is hij er een voor stander van om de kinderen zo vlug mogelijk te leren zwemmen. Toch heeft hij liever eerst een ad vies van de inspecteur voor li chamelijke oefening wat die er van vindt om kinderen uit de tweede klas gericht zwemonder wijs te geven. "Kijk, als hy een positief advies af geeft. dan zal ik de laatste zijn die zich hiertegen zou verzetten. De vorige inspecteur was bepaald niet enthousiast om kinderen op jeugdige leeftyd zwemles te ge ven. Tegen watergewenning kan natuurlijk geen bezwaar zijn. Maar het echt onderwijzen van de zwemkunst zou niet aan te beve len zijn. Daarnaast moet er na tuurlijk ook nog overleg met de scholen zijn of zij er voor voelen." NOORDWIJKERHOUT- Waarschijnlijk gaat bouwonder neming Noorlander b.v. uit Leiderdorp de nieuwe sport hal bouwen in Noordwijkerhout. Het is de bedoeling dat die sporthal komt op de hoek van de Wildlaan en Maan dagse Wetering. De grond daar is al geruime tijd ei gendom van Noorlander. Het be drijf heeft in het verleden die grond gekocht omdat de gemeen te daar in de toekomst de wijken Victor 5 en 6 wil bouwen ('t Mos- senest). Het Leiderdorpse bouwbedrijf is nu bereid de grond tegen kost prijs af te staan, onder de bedin ging dat het als eerste in aanmer king komt voor de bouw van de hal. Er bestaat slechts een gerin- Voorhoutse wethouder beraadt zich na afwijzen van plan voor nieuwe wijk VOORHOUT - "We zijn ons nu aan het bezinnen over het plan Oosthout. We weten nog niet precies hoe we nu verder gaan. Er moet eerst overleg worden gevoerd met de verschillende raadscommissies en er moet vorm worden gegeven aan de inspraak van de bevolking. Dat betekent, dat we pas over enke le maanden verdere actie kun nen ondernemen". Aldus wethouder B. Joon (WD) van de gemeente Voorhout over het afwijzen door de gemeenteraad van het bouwplan voor een nieuwe wijk (Oosthout) van 1500 woningen in die gemeente. "Het plan dat het college van burgemeester en wethouders vorige week aan de raad voorlegden, was nog geen definitief plan", zegt de wethouder, "we hebben in feite alleen gevraagd om een voorberei- dingsbesluit over de uitgangspunten, zodat we verder konden werken. Het is jammer dat de raad ons daarvoor geen mandaat heeft gegeven. Jammer, omdat we drie jaar aan het plan gewerkt heb ben". Het is de bedoeling dat in Voorhout ook woningen worden gebouwd voor de ge meenten Warmond, Katwijk en Noord- wijk. Gemeenten die zelf geen of weinig mogelijkheden meer hebben voor nieuwbouw. In een reactie op het door B en W van Voorhout gepresenteerde plan, maakten die gemeenten bezwaar tegen het gebrek aan overleg tijdens de voor bereiding van het plan. De drie gemeen ten stonden (in principe) een deel van hun woningbouwcontingent aan Voor hout af en hoorden daarna niets meer. Wethouder Joon geeft toe, dat er weinig of geen overleg met die gemeenten is geweest. "Maar", zegt hij, "dat kwam omdat we geen mandaat van de gemeen teraad hebben gekregen. Je kunt na tuurlijk moeilijk met die gemeenten gaan praten over een plan dat door de gemeenteraad van Voorhout nog niet is goedgekeurd. Bovendien is het zo, dat een aantal partijen bij de behandeling van het plan in de raad niet zo stond te trappelen om Noordwijk en Katwijk bij de planvorming te betrekken. Met name het CDA, de partij Gemeentebelangen en ook de PPR, waren het daar nog niet over eens, terwijl dat drie jaar geleden, toen we aan het plan begonnen, wel het geval was". De donorgemeenten maakten ook be zwaar tegen de verdeling 35 procent wo ningwet-, 35 procent premiekoop- en 30 procent vrije sectorwoningen. De do- Volgens de berekeningen van wethou der Joon is de bouw van wijk Oosthout alleen financieel haalbaar wanneer van die laatste verhouding wordt uitgegaan. Wethouder Joon: "Nogmaals, het was geen definitief plan. We hebben een vijf tal uitgangspunten in het plan opgeno men die eerst volledig moeten worden uitgewerkt. Wanneer het hele plan is in gevuld kunnen we pas een definitieve berekening maken. In die verdeling 35/35/30 zit natuurlijk een zekere mar ge". Ook de bevolking van Voorhout liet pro testen tegen het plan horen. In twee open brieven werden bezwaren tegen het plan geopperd. Er werd ondermeer aangevoerd, dat Voorhout de komende tien jaar zelf slechts 350 woningen nodig heeft. Wethouder Joon: "Dat reken sommetje klopt eenvoudig niet. Het is zo, dat wij aan het bureau Stad en Land schap opdracht hebben gegeven uit te rekenen hoe groot onze natuurlijke be volkingsgroei tot 1990 zou zijn. Die re kensom is op wetenschappelijk verant woorde wijze gemaakt en daaruit blijkt, dat we in ieder geval voor Voorhout plus Warmond, waarmee we een indringende overeenkomst hebben, de komende tien jaar 1000 woningen nodig hebben. Tegen dat feit heeft bijna niemand in de raad bezwaar gemaakt, in elk geval het CDA en de WD nadrukkelijk niet. Het gaat alleen om die aanvullende 500, of we dat al dan niet moeten doen. Alle partijen vinden dat daar nog eens over gepraat moet worden". Bij de bouw van minder dan 1500 wonin gen is het plan niet financieel rond te krijgen? "Als je de uitgangspunten hanteert zoals die drie jaar geleden door de raad zijn aangegeven - twee tunnels, een ontslui- tingsweg en zo veel mogelijk sparen van bollengronden - dan komen we niet tot een sluitende exploitatie. Wanneer we minder woningen bouwen moeten en kele van die uitgangspunten laten val len, óf de verhouding tussen woning wet-, premiekoop en vrije sectorwonin gen bijstellen", aldus de wethouder. "Ik begrijp wel dat het moeilijk is om in één keer over de bouw van een zo groot aantal woningen te beslissen. Men moet echter niet vergeten dat het gaat over een periode van tien jaar. Vroeger werd dat aantal in partjes opgedeeld. Dat vinden wij niet zo'n handige procedure, omdat de voorzieningen zoals tunnels en een weg naar de nieuwe wijk dan meestal op het laatste moment gerealiseerd worden. Dat vergt dan enorme investeringen". ge kans dat de bouw van de hal aan de neus van Noorlander voorbijgaat "We hebben architectenbureau Kompleetbouw opdracht gege ven een ontwerp te maken en de kosten te berekenen. Als Noor lander voor die prijs niet kan bouwen, zal een gesprek worden gehouden tussen architect en bouwer. Pas dan valt een defini tief besluit aldus wethouder Heemskerk. De gemeentebestuurders van Noordwykerhout hebben voor architectenbureau Kompleet- bouw gekozen, omdat men elders zeer tevreden is over dat bureau. Kompleetbouw heeft onder meer in Hoofddorp een sporthal ge bouwd. In de meeste gevallen maakt Kompleetbouw zelf een ontwerp en bouwt ook zelf. De gemeente Noordwijkerhout maakt alleen gebruik van de af deling architectenbureau van Kompleetbouw. In de gemeenteraadsvergadering van eind augustus komt de bouw van de sporthal met vergader ruimten opnieuw aan de orde. Burgemeester en wethouders moesten tijdens de meivergade ring van de raad hun nota ruimte over met name de grootte en het aantal ruimten bij de hal terug nemen. Volgens cje meerderheid van de raad waren de gegevens van een enquete onder de Noordwijkerhoutse verenigin gen en clubs niet juist weergege ven in die nota. Wethouder Van der Klaauw heeft alle verenigingen uitgenodigd om op het gemeentehuis nog eens een keer te praten over de ruimte die zij nod ig hebben. In de gemeenteioodvergadering van augustus wordt dan het herziene rapport behandeld. Waarschijn- lyk wordt dan ook al aan de raad voorgesteld geld uit te trekken voor de obuw van een sporthal met vergaderruimten. Het ligt in de bedoeling dat eind augustus de tekeningen van de hal en een berekening van de kosten gereed zijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17