Italianen beheersen TT in Assen METAALBEWERKERS artog na uitstekende start tenslotte derde DUTCH TT IN CIJFERS REED TOOL COMPANY OF NEDERLAND B.V. Een beetje "Holland-festival" maar Rooseveltstraat 6 Leiden vraagt: Opleiding tot draaier in het bedrijf, 2 ploegendienst Voor informatie: Bel 071-765900. AANDAG 25 JUNI 1979 SPORT SPORT errari neemt leiding over van Roberts lSSEN - Klapstuk van de dag bij de 49-ste aflevering van de Dutch TT werd ui teraard de race in de halve liter klasse, de categorie waar het in feite allemaal om draait. En hoewel de stille hoop van velen (een hernieuwde zege van 's lands beste motorrenner aller tijden, Wil Hartog) niet bewaarheid werd, groeide het spektakel toch uit tot een groots gebeu ren. lat uiteindelijk een uitstekende winnaar kreeg in Virginio Fer rari, een goede tweede met ex- wereldkampioen en publiek- srijder Barry Sheene, drie Ne derlanders bij de eerste zeven en een geweldige deceptie ople verde voor de torenhoge favo riet Kenny Roberts. )e Amerikaan, die vooraf de snel ste in de training was geweest en arrogant liet weten nog veel har der te kunnen, kwam er totaal niet aan te pas. Kampens met een slecht lopende motor moest hij al in de eerste ronde, toen een uit zinnig geworden publiek Wil Hartog op kop zag doorkomen, afhaken en uiteindelijk zou hij als achtste finishen. De impopulaire Roberts werd daarmee onttroond als leider in het klassement voor de wereldtitel. Coming-man Hij moest zijn "vaste" stek prijsge ven aan coming-man Ferrari, die in de derde ronde Hartog en Sheene verdreef van de kopposi ties en vervolgens steeds verder wegliep. Sheene, terug na aller hande problemen met zijn Suzu ki, kon de Italiaan nog enigszins volgen, maar de Witte Reus moest gewoon lossen. Terwijl Ferrari en Sheene ombeurten het ronderecord braken raakte Har tog in gevecht met Boet van Duimen, die op zijn privé-fiets een geweldige prestatie leverde. Het wild-enthousiaste publiek leefde helemaal sterk mee toen ook Jack Middelburg zich met de toppers bleek te kunnen meten. De Naaldwijker cirkelde lange tijd als vijfde rond, maar moest die positie in de laatste ronden prijsgeven omdat zijn motor steeds slechter ging lopen. Hij werd zevende. Risico's In de allerlaatste ronde van deze boeiende race kwam Barry Sheene, alle risico's nemend, nog dichter bij Ferrari. Op zijn ach terwiel ging hij de laatste bochten door, maar de Italiaan liet zich niet gek maken en ging juichend over de meet. Hartog, die Van Duimen even voor zich moest dulden, werd derde, zijn landge noot vierde. Door dit resultaat nam Ferrari dus de leiding van Roberts over. Hartog blijft, op de derde plaats, kansrijk, maar zal in de resterende zes races heel hoog moeten eindigen wil hij nog aan spraak kunnen maken op de titel. De 50 cc klasse werd gewonnen door Lazzarini, nadat Ricardo Tormo iets teveel risico had ge nomen bij zijn pogen om de voor sprong van twaalf seconden nóg verder uit te bouwen. Peter Looyestein, vierde in de tussen stand voor het WK, eindigde op een fraaie vierde plaats. Die posi tie moest Henk van Kesse op zijn oer-Nederlandse Sparta in de laatste ronde wegens een defect nog prijsgeven. In de 125 cc klasse ontspon zich een gevecht tussen de beide Span jaarden Nieto en Tormo. Nieto, die tot nu toe alles won wat er te winnen viel, finishte als eerste. Henk van Kessel haalde nu wel de geblokte vlag, als negende. In deze categorie deed zich het eni ge ernstige ongeluk van de TT- dag voor. Drie rijders kwamen in botsing. Theo van Geffen brak daarbij een been, Bosman en Grote verliezer Grote verliezer op Assen werd de Zuidafrikaan Kork Ballington. De gebrilde, uiterst beheerste wereldkampioen in twee klassen, bleef in de 350 cc race al in de eerste ronde staan en moest toe zien hoe merkgenoot Greg Hans ford moeiteloos won. In de 250 cc klasse kreeg hij geen pech, maar wel te maken met de strijdlustige Italiaan Graziano Rossi, die zéér scherp sturend ver afstand nam. Op de finish werd hij tenslotte nog geklopt door Hansford, iets dat Kawasaki wel niet op prijs zal stellen, want tenslotte moet Bal lington kampioen worden. De zijspanklasse werd tenslotte gewonnen door Rolf Biland en Kurt Waltisperg. De Zwitser, die vorig jaar zoveel opzien baarde met zijn op een Formule-wagen gelijkende combinatie, bleek toch ook in de conventionele klasse goed mee te kunnen. Een klein incident ontstond toen de Fransman Michel weigerde de baan te verlaten. Hij kreeg daar toe opdracht, omdat hij met zijn combinatie van de baan was ge raakt, in de sloot was terechtge komen, maar na hulp van derden uiteindelijk de race gewoon had voortgezet. Eén van de weinige ongelukjes op Assen in beeld. Bert Struyk stapt in de Kniebocht af, maar staat en kele seconden later al weer over eind. Tegenslag Tegenslag was er ook voor de Ja panner Sadao Asami. In de 350 cc klasse leek hij af te stevenen op een vijfde plaats totdat een leeglopende achterband een eind maakte aan zijn illusies. De zelf beheersing die aan mensen uit het land van de Rijzende Zon wordt toegeschreven lapte hij even aan zijn laars. Bij de pits ge komen verkocht hij, tot groot en thousiasme van de toeschou wers, zijn achterwiel een schop van jewelste. Licht hinkend ging hij af. AD VAN KAAM ASSEN - "Een Holland-fes tival", gilde de officiële speaker bij de TT-races in Assen toen Wil Hartog in eerste, Boet van Duimen in derde, en Jack Middel burg in vijfde positie het rechte eind voor de tribu nes opstoven. Een state ment dat voor hem gedu rende de zestien ronden tellende race in de halve li terklasse bleef staan, ook toen de Nederlanders in dit spektakel van de dag afzakten naar respectie velijk een derde, vierde en zevende plaats. En de goe de man had natuurlijk geen ongelijk, want het was nog nimmer vertoond, drie landgenoten zo uit stekend meedraaiend in de top van de elite-klasse. Zijn geschreeuw in de microfoon werkte blijkbaar aanstekelijk op het 130.000 man tellende publiek, dat zijn favorieten hartstochtelijk toejuichte. Maar het enthousias me van de speaker en zijn aan hang ten spijt stond toch één ding als een paal boven water. Het woordje "Holland" kon zaterdag maar beter vervangen worden door een andere aardrijkskundi ge benaming: Italië Zonnig Want zonder iets af te doen aan de meer dan voortreffelijke presta ties van de thuisrijders, waarbij ook die van Peter Looyestein (50 cc), Henk van Kessel (125 cc) en het duo Streuer/Van der Kaap (zijspannen) gerekend moeten worden, werd de zonnige TT van Assen zaterdag beheerst door Italianen die bij drie van de zes klassen een man op de hoogste trede van het ereschavot terug vonden. En toevallig nog zo'n beetje in de drie belangrijkste ca tegorieën ook, want met het af schaffen van de 350 cc klasse (winnaar Greg Hansford) in het vooruitzicht en het gegeven dat de zijspanklasse (winnaar Bi- land) het minst populair is bleef er maar één "echte" klasse over die door een niet-Italiaan gewon nen werd. In de 125 cc heerste aan taand wereldkampioen An gel Nieto, de Spanjaard die alle zeven tot nu toe gereden races op zijn naam bracht. Populariteit Voor Italië, waar de racerij zich in een mateloze populariteit mag verheugen, lijken de goede dagen van Giacomo Agostini weerge keerd. Nadat de veelvoudige we reldkampioen het motorzitje ver ruilde voor een comfortabeler stoel in een Formule I wagen (een carrière die overigens volledig lijkt te mislukken) werd het een tijdje goed stil in het land dat al zoveel bekende namen voort bracht (Ferrari, MV, Ducati). Een opvolger voor playboy Agostini werd niet gevonden, al leek het er even op of Marco Luchinelli zou Het zag er in het begin hoopvol uit, want Wil Hartog (3) leidt voor Sheene (7) en Ferrari (11). Twee ronden later neemt Ferrari evenwel de kop over om die niet meer af te staan. dezelfde paden van de maestro gaan bewandelen. De met veel tam-tam naar voren geschoven Luchinelli bleek in werkelijkheid echter een jongen die meer naast dan op zijn motor vertoefde en zo red je het natuurlijk niet in het wereldje waar snelheid zeer be langrijk is, maar erop blijven zit ten net zo. In Eugenio Lazzarini hadden de Azzuri weliswaar nog immer een toprijder van formaat, maar die beperkt zich sinds jaar en dag tot de kleinste klassen en die spreken nu eenmaal minder tot de verbeelding. Maar zie, dit jaar schoot plotseling ene Virginio Ferrari (geen familie van de auto-gigant) als een ko meet vanuit het niets naar voren, een hele nieuwe ster aan het fir mament. Aanvankelijk werden zijn prestaties met enige achter docht bekeken (zie Luchinelli en het lesje wat men daaruit leerde), maar na Assen is duidelijk ge worden dat deze kleine Italiaan een hele grote kan worden. De manier waarop hij het hele veld van grote namen als Sheene, Ro berts, Hartog en Cecotto te kijk zette geeft daar in elk geval een afspiegeling van. Dat hij na zijn éclatante zege op de Drentse hei de strijd om het wereldkam pioenschap in de halve liter klas se aanvoert vormt het bewijs. Rossi En dan is er nog één. Graziano Ros si is zijn naam en hij verbaasde vorige week in Joegoslavië vriend en vijand door op een pri- vé-Yamaha alle fabriekscou- reurs, wereldkampioen Kork Ballington incluis, in de 250 ku bieke centimeter af te troeven. Een uitschieter, dacht iedereen, maar zaterdag bewees deze lang harige onder de coureurs (als laatste toegevoegd aan de lijst voor Assen) gewoon het tegen deel. Als een scheermes ging hij in een zeer spectaculaire stijl over de baan om, tot groot genoegen van het publiek dat het optreden van deze jongeling zéér kon waarderen, de vloer aan te vegen met dé Kawasaki's van Balling ton en Hansford die hem op geen enkele manier konden bijhou den. In zijn schitterende stijl ver pulverde hij het ene ronderecord na het andere, net als trouwens zijn landgenoot Ferrari later zou doen. Weliswaar gaat Ballington nog steeds fier aan de leiding in de tussenstand voor het WK, maar als Rossi zo doorgaat moet de Zuidafrikaan straks toch ter dege rekening met hem gaan houden. En dan Lazzarini nog. In de 50 cc klasse leek de Spanjaard Ricardo Tormo weliswaar op weg naar een onbedreigde zege, maar toen de Bultaco-coureur, met een voorsprong van twaalf seconden, niet van ophouden wilde weten en vervolgens hardhandig met het asfalt kennismaakte werd het toch weer lijstaanvoerder Lazza rini die het laatst lachte. En dat zal hij straks, wanneer de prijzen uitgereikt worden, ook wel doen, want voorlopig kan niemand hem bedreigen. En heel Italië lacht mee AD VAN KAAM ASSEN-Uitslagen: 50 cc: 1. Lazza rini (Ita) Kreidler 9 ronden (69.46 km) in 32 min 40.5 sec (gem snel heid 127,547 km per uur), 2. Plis- son (Fra) ABF 32.53.8, 3. Blatter (Zwi) Kruidler 32.54.0, 4. Looye stein (Ned) UFO 33.12.9, 5. Mtul- ler (W-Dl.) Kreidler, 6. Klein (W- Dl.) Hess-Special, 7. Hutteau (Fr) ABP, 8. Van Geffen (Ned) Kreid ler, 9. Timmer (Ned) Bultaco, 10. Strikker (Ned) Kreidler. Snelste ronde (7718 meter) Lazzari ni 3.32.4 (gem. snelheid 130.810 km-uur). Stand wereldkampioenschap na vier races: 1. Lazzarini 60 punten, 2. Blatter (Zwi) 43, 3. Waibel W- Dl.) 31, 3. Looyestein 30, 5. Pa trick Plisson (Fra) 29, 6. Hagen Klein (W-Dl.) 25. 125 cc: 1. Angel Nieto Spa) Mina- relli 14 ronden (108.05 km) in 45.47.8 (gem. snelheid 141.559 km per uur). 2. Ricardo Tromo (Spa) Bultaco 45.50.3, 3. Maurizio Mas- simiami (Ita) MBA 46.07.2,4. Gert Bender (W-Dl.) Bender 46.12.6, 5. Bruno Kneubtuhler (Zwi) MBA 46.21.2, 6. Stefan Doerflinger (Zwi) Morbidelli, 7. Jean Louis Guignabodet (Fra) MG, 8. Walter Korschine (W-Dl.) Fantic, 9. Henk van Kessel (Ned) Condor-NGK, 10. Clive Horton (GBr) Morbidel li, 11. Martin van Soest (Ned) In- terband-Special, 12. Jean Fran cois Lecureux (Fra) Morbidelli, 13. Pierre Paolo Bianchi (Ita) Mi- narelli, 14. Peter van Wiel (Ned) Morbidelli. Snelste ronde: Nieto 3.13.2 (143.810 km-uur). Stand wereldkampioenschap: 1. Nieto (Spa) 105 pnt, 2. Thierry Espie (Fra) 48 pnt, 3. Massimiami (Ita) 35 pnt, 4. en 5. Hans Mtuhler (Zwi) en Walter Koschine (W-Dl.) 25. 250 cc: 1. Graziano Rossi (Ita) Mor bidelli 15 ronden (115.77 km) in 46.12.2 (gem. snelheid 150.336 km per uur) 2. Gregg Hansford (Aus) Kawasaki 46.19.2, 3. Cork Bal lington (ZAf) Kawaski 46.19.3, 4. Anton Mang (W-Dl.) Kawasaki 47.04.3, 5. Jean Francois Balde (Fra) Kawasaki 47.19.0, 6. Patrick Fernadez (Fra) Yamaha 47.25.0,7. Randy Mamola (VSt) Yamaha, 8. Roland Frijmond (Zwi) Yamaha, 9. Walter Villa (Ita) Yamaha, 10. Vic Soussan (Aus) Yamaha, 11. Edi Stoellinger (Oost) Kawasaki, 12. Eric Saul) Fra) Adriatika, 13. Hans Mtuller (Zwi) Yamaha, 14. Richard Hubin (Bel) Yamaha, 15. Chan Mortimer (GBr) Yamaha, 16. Victor Palomo (Spa) Yamaha, 17. Chan Mortimer (Gbr) Yama ha, 18. Klaas Hernamdt (Ned) Yamaha, 19. Rinus van Kasteren (Ned) Yamaha, 20. Frank Stein- hausen (Can) Yamaha, 21. Juup Bosma (Ned) Yamaha. Snelste ronde: Ballington 3.02.8 (151.991 km per uur). Stand wereldkampioenschap na zes wedstrijden: 1. Cork Balling ton (ZAf) 75 pnt, 2. Gregg Hans ford (Aus) 45 pnt, 3. Wal Graziano Rossi (Ita) 40 pnt, 4. Randy Ma mola (VSt) 38 pnt. 5. Walter Villa (Ita) 31 pnt, 6. Patrick Fernadez (Fra) 25 pnt. 350 cc: Gregg Hansford (Aus) Ka wasaki 16 ronden (123.48 km) 48.41.0 (gem. snelheid 152.189 km per uur) 2. Patrick Fernadez (Fra) Yamaha 49.01.2, 3. Walter Villa (Ita) Yamaha 49.03.6, 4. Anton Mang (W-Dl.) Kawasaki 49.06.9,5. Michel Frutschi (Zwi) Yamaha 49.07.2, 6. Graham McGregor (Aus) Yamaha 49.31.0, 7. Jeff Sayle (Aus) Yamaha 49.31.0, 8. Pentti Korhonen (Fin) Yamaha, 9. Olivier Chevallier (Fra) Yama ha. 10. Gianfranco Bonera (Ita) Yamaha, 11. Didier de Radiques (Bel) Yamaha, 12. Klaas Her namdt (Ned) Yamaha, 13. Etienne Geeraerd (Bel) Yamaha. Snelste ronde: Walter Villa (Ita) 3.00.3 (gem. snelheid 154.099 km per uur). Stand Wereldkampioenschap: 1. Kork Ballington (ZAf) 61 punten, 2. Patrick Fernadez (Fra) 53, 3. Anton Mang (WD1) 43, 4. Greg Hansford (Aus) 42, 5. Michel Frutschi (Zwi) 37, 6. Jon Ekerold (ZAf) 33. 500 cc: 1. Virginio Ferrari (Ita) Su zuki 16 ronden (123.48 km)47.07.3 (gem. snelheid 157.623 km per uur), 2. Barry Sheene (GBr) Su zuki 47.07.4, 3. Wil Hartog (Ned) Suzuki 47.28.7, 4. Boet van Dui men (Ned) Suzuki 47.34.5, 5. Phi lippe Coulon (Zwi) Suzuki 47.46.3, 6. Franco Uncini (Ita) Yamaha, 7. Kack Middelburg (Ned) Suzuki, 7. Kenny Robert (VSt) Yamaha, 9. Christian Sar- ron (Pra) Yamaha, 10. Steve Par- rish (GBr) Suzuki, 11. Gianni Rolando (Ita) Suzuki, 12. Gran- ziano Rossi (Ita) Morbidelli, 13. Randy Mamota (VSt) Suzuki, 14. Ikujiro Takai (Jap) Yamaha, 15. Dennis Ireland (NZe) Suzuki, 16. Dick Ablas (Ned) Suzuki, 17. Gerhard Vogt (WD1) Suzuki. Snelste ronde: Perrari 2.54.5 (159.221 km per uur). Stand wereldkampioenschap: 1. Virginio Ferrari (Ita) 81 pnt, 2. Keny Roberts (VSt) 75,3. Wil Har tog (Ned) 55, 4. Franco Uncini (Ita) 39, 5. Barry Sheane (GBr) 35 pnt. Zijspanklasse: 1. Rolf Bieland-Kurt Waltisperg (Zwi) Yamaha 14 ron den (108.05 km) 45.28.0 (gem. snelheid 143.916 km per uur), 2. Rolf Steinhausen-Kanny Arthur (WDl-GBr) Yamaha 45.51.6, 3. Jock Taylor-James Neil (Schot) Yamaha 46.06.9,4. DickGreasley- John Parkins (GBr) Yamaha 46.12.9, 5. Goete Brodin-Billy Gallros (Zwe) Yamaha 46.38.1, 6. Egbert Streuer-Johan van der Kaap (Ned) Yamaha 7. Hermann Huber-Bernd Schappacher (WD1) Yamaha, 8. Max Venus- Norbert Biettermann (WD1) Ya maha, 9. Otto Haller-Rainer Gun- del (WD1) Yamaha. 10. Alein Mi- chel-Stu Collins (Fra-GBr) Ya maha. Snelste ronde: Bieland- Waltisperg 3.11.1 (145.390 km per uur). Stand wereldkampioenschap: 1. Steinhausen-Arthur (WDl-GBr) 27 punten, 2. Schauzu-Puzo (WD1) 24 pnt, 3. Brodin-Gallros (Zwe) 22, 4. Greasly-Perkins (GBr) 18, 6. Huber-Schappacher (WD1) 17. MOTORSPORT-Kees van der Ven uit Bakel is gisteren op het circuit de Galgenberg in Deurne op Mai- co winnaar geworden van de der de wedstrijd om het Nederlands motorcrosskampioenschap in de 250 cc-klasse.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9