Sandinisten: „Ook Masaya is in onze handen Weizman treedt delegatie Israël uit Syrië vraagt hulp aan Turkije in verband met kadettenmoord Maleisië laat toch nog Vietnamezen toe Bombardement Israël in Zuid-Libanon CARTER IN JAPAN Somoza bombardeert dichtbevolkte wijken van Managua "Carlos" moet executie van Sjah regelen Overleg begonnen \ANDAG 25 JUNI 1979 BUITENLAND icUANTAN (Reuter) - Ondanks de nieuwe harde lijn in het vluchte lingenbeleid heeft de Maleisische regering toch 2.500 Vietnamese vluchtelingen toestemming ge geven in het land te blijven. Zo'n 10.000 andere vluchtelingen, die onder uiterst miserabele om standigheden leven op de stran den van Maleisië, zullen echter de zee op worden gesleept als ande re landen hun immigratiebeleid niet herzien. Wanneer deze wel bereid zijn meer vluchtelingen uit de VN-vluchtelingenkampen op te nemen, zullen de Vietname- zen die nu op de stranden verblij ven worden toegelaten tot de VN- kampen, aldus Maleisische func tionarissen. Anderzijds hebben 400 vluchtelin gen bij Ratua te horen gekregen dat zij de zee op worden gesleept, zodra hun boot is gerepareerd. In Ho Tsji Minh-stad (het voormali ge Saigon) verblijven nog 13.204 mensen die over een uitreisvisum beschikken, maar door "gebrek aan middelen" het land nog niet hebben kunnen verlaten, zo heeft de burgemeester van deze stad, Mai Tsji-Tho, meegedeeld aan het Vietnamese persbureau. Hij ver klaart dat sinds de val van Zuid- Vietnam in 1975 39.000 mensen een uitreisvergunning hebben gekregen. Nog lang niet allen hebben het land verlaten, omdat ze geen land kunnen vinden dat hen wil opnemen. Zo zijn er volgens Mai Tsji-tho 2.815 gezinnen met de nationaliteit van Taiwan, maar noch Taiwan, noch een ander land wil hen opnemen. Van de 2.750 Frans-Vietnamese gezinnen zijn de afgelopen vier jaar slechts 650 gevallen afge handeld door het Franse consu laat. Wat betreft de Chinese be volkingsgroep zei de burgemees ter dat de autoriteiten vertrek toestaan van zieken, bejaarden, mensen zonder middelen van be staan, en van degenen die zich met hun gezinnen in het buiten land willen herenigen. Hij zei dat Vietnam herhaaldelijk bij internationale organisaties heeft aangeklopt om hulp bij het vluchtelingenvraagstuk, maar dat die hulp tot dusver is uit gebleven. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buiten landse zaken heeft zaterdag mee gedeeld, dat ongeveer 700 Viet namese "bootvluchtelingen" in Indonesië zijn geland sinds de Indonesische regering vorige week bekendmaakte, dat zij niet meer vluchtelingen zou toelaten. Volgens de Indonesische woord voerder zal het verbod op de toe lating van vluchtelingen pas na 1 juli effectief worden uitgevoerd, als voorbereidingen om de Indo nesische wateren te bewaken vol tooid zouden zijn. De 700 vluchtelingen, die in twee boten arriveerden, landden ten zuiden van Singapore. De plaat selijke autoriteiten hebben evenwel niet getracht hen weer naar zee te verjagen. TEHERAN (AFP) - De raadselach tige internationale terrorist Illich Ramirez, alias Carlos, is belast met de coördinatie van de opera ties die tot de executie van de af gezette sjah van Iran moeten lei den, zo heeft de ajatollah Sadegh Chalchali gisteren verklaard. Chalchali, die ook het doodvon nis van de sjah en zijn familie heeft ondertekend,-is voorzitter van de 'Fedajin islam', een fun- f damentalistische beweging, verwant met de moslembroeder- J schap. Volgens de ajatollah - een omstre den Figuur in Iran - zullen ook Sandinisten (van het bevrijdings front van Nicaragua) en andere nationalistische strijders in La tijns-Amerika aan de operaties deelnemen. Carlos' naam is genoemd in ver band met tal van internationale terroristische operaties, onder meer de gijzeling van de OPEC- vertegenwoordigers in Wenen. President Anwar Sadat heeft zater dag in een rede voor het parle ment voorgesteld, de verbannen sjah van Iran politiek asiel te verlenen. De afgevaardigden reageerden met applaus en ge juich, zodat aanvaarding van de resolutie verzekerd lijkt. Sadat die sprak bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar, deed zijn voorstel "in naam van de beginselen van de islam en het christendom en van de bescha ving en ethiek van Egypte". Hij zei pijnlijk getroffen te zijn door de vijandige houding die Arabi sche en andere staten tegenover de sjah aannemen. De verbannen Iraanse vorst ver blijft op het ogenblik in Mexico. De nieuwe machthebbers in Te heran hebben een grote beloning uitgeloofd, voor degene die de sjah uit de weg ruimt. Niet alle afgevaardigden waren het eens met het pleidooi van Sadat voor de sjah. Een onafhankelijk parlementslid, riep ten minste "laat de sjah naar de duivel lo pen". Zijn medeafgevaardigden lieten een afkeurend gemompel horen en Sadat deed alshij hij niets had gehoord. Astrid Proll uitgeleverd LONDEN (Reuter) - De Britse au toriteiten hebben zaterdag Astrid Proll, die wordt verdacht van lidmaatschap van de Baader- Meinhof-groep, uitgeleverd aan West-Duitsland. Ze moet te rechtstaan wegens poging tot moord en twee bankovervallen. Vorige week trok Astrid Proll haar beroep tegen uitlevering in en besloot zich niet langer tegen uitlevering te verzetten. Eerder dit jaar verklaarde de West- duitse minister van binnenlandse zaken Gerhart Baum dat er 'een weg terug is voor diegenen die hebben deelgenomen aan gewa pende strijd, maar intussen van inzicht zijn veranderd'. In een verklaring liet Proll vorige week via haar advocaat weten dat ze niet haar inzichten, maar haar le ven veranderd heeft. „Ik ben niet langer lid van de RAF" (Rote Ar mee Fraktion). MANAGUA (UPI) - De Sandinisten in Nicaragua hebben gisteren bekendgemaakt dat zij de stad Masaya in handen hebben. HBSSÜfi§K!£ yw Y'" HHHIHa' T Een familie ontvlucht Manajha,waar de Nationale Garde van Nicara gua het vuren opende, om de Sandinistendie een deel van de stad in bezit hebben, te verdrijven. (Van c correspondent) BEIROET - Israël heeft gisteren drie dorpen in Zuid-Libanon ge bombardeerd. Bij de actie zou één dode zijn gevallen. Acht mensen raakten gewond. Vol gens de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO zijn de slachtof fers allen vrouwen en kinderen. Het bombardement volgde en kele uren na de bomaanslag gis teren op een busstation in Tel Aviv. Daarbij kwamen twee mensen om het leven. De PLO heeft de. verantwoordelijkheid voor die aanslag opgeëist. Volgens Israël heeft het bombar dement alleen „terroristen-con centraties" getroffen. De PLO zegt dat het gaat om gewone dor pen ten zuiden van de haven plaats Sidon en bij Sachmor in de Bekaavallei, waar nauwelijks Palestijnse guerrilla's wo nen. Volgens politieke waarnemers houdt de aanslag van de PLO verband met de onderhandelin gen die vandaag in Israël begin nen tussen Egypte en Israël over autonomie voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Deze onderhan delingen worden geboycot door de Palestijnen bieden. De Egyptische president Anwar Sadat had eveneens de autono- mie-besprekingen op het oog toen hij zaterdagavond voor het nieuw gekozen parlement in Cai ro een paar opzienbarende uit spraken deed. Sadat zei dat er ten aanzien van de autonomie en de kwestie van Arabisch Oost-Jeru- zalem diepe meningsverschillen tussen Egypte en Israël bestaan, maar dat de kloof overbrugbaar was. Sadat toonde zich zelfs „op timistisch". Opvallend was ook dat de Egypti sche leider zijn kritiek op zijn Arabische tegenstanders dit keer beperkte tot Syrië en Irak, en niet de gematigde landen zoals Saoe- di-Arabië en de Golfstaten aan viel. Sadat ging zelfs zover te ver klaren dat terugkeer naar de Ge- nève-fromule (en dus de mede werking daarbij van de Sowjet- Unie) tot bereiken van vrede in het Midden-Oosten, niet mocht worden uitgesloten. Sadats plotselinge „versoepeling ten opzichte van zijn Arabische opponenten en de Russen wordt in diplomatieke kringen in Bei roet niet serieus genomen. Im mers, vrijwel alle Arabische lan den - radicale zowel als gematig de - zien de Egyptisch-Israëli- sche vrede als een afzonderlijke regeling welke ten koste van we zenlijke Arabische en vooral Pa lestijnse belangen tot stand is ge komen. Dit alles onder zware Amerikaanse druk, die erop is ge richt de Russen in het Midden- Oosten buiten de deur te hou- den. de bezette ge- Sadats uitspraken worden door in gewijden als een „loos gebaar" gezien tegenover de Arabieren en als mislukt drukmiddel op Israël zelf, nu door Begins ombuig- zaamheid de autonomie-onder- handelingen eigenlijk al mislukt zijn nog voordat ze formeel be gonnen waren. Sadats alternatie ve proefballon kan niet verdoe zelen dat Egypte totaal geïsoleerd staat in de Arabische wereld. President Somoza maakte op de zelfde dag bekend dat hij het ver zoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) om af te treden, afwijst Hij liet tegelij kertijd dichtbevolkte wijken in het oosten van de hoofdstad Ma nagua bombarderen, waardoor veel slachtoffers onder de burge rij zijn gevallen. Het Nicaraguaanse leger heeft gis teren by het vallen van de nacht zijn zwaarste aanval tot dan toe gedaan op de posities van de Sandinisten in een zóne die zeven volkswijken in het noordoosten van Managua omvat Dikke rookwolken stegen op uit de wij ken die bestookt werden door ar tillerie en die gebombardeerd werden door de luchtmacht van Somoza. Aanval De nationale radio deed een beroep op de bewoners hun woningen te verlaten daar het leger zich op maakte voor een aanval van de zelfde omvang als die van zater dag op de wijk El Dorado, de sterkste Sandinistische positie in de hoofdstad. Volgens de eerste schattingen zouden by die aanval honderden mensen zijn omge komen. De Nationale Garde heeft erkend dat het bevrijdingsfront Diriam- ba op 42 kilometer ten zuiden van Managua heeft veroverd. Verder dat het het grootste deel van Ma- tagalpa op 130 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad heeft ingenomen. In de radiotoespraak waarin Somo za aftreden afwees noemde hij het desbetreffende verzoek van de OAS "flagrant ingrijpen in de binnenlandse zaken van Nicara gua". Oplossing Somoza zei dat hy wel openstond voor initiatieven van de OAS die aansturen op vreedzame oplos sing van de crisis in zijn land. Hij zei "tot de dood" te zullen vech ten tegen de overneming van Ni caragua, - "door de communis ten". Volgens hem richten de Sandinis ten zich zogenaamd tegen de Somozas, maar is het binnenha len van het communisme hun werkelijke doel. "Ik breng de Centraal Amerikaanse landen hun vryheid onder de aandacht, want zij zouden haar wel eens kunnen verliezen", zei hy. President Carter helpt keizerin Nagakovan 1 stoel, wanneer het gezelschap zich gereedmaakt o fen te poseren (foto boven). Voor dochter Amy Carter was de reis vermoeiend, zoals ze bij c komst duidelijk liet merken. foto onder) TOKIO (UPI) - President Carter is vandaag zijn driedaags staatsbe zoek aan Japan begonnen met een plechtigheid op het Akasaka- paleis in Tokio waar hij ontvangen werd door de 78-jarige keizer Hirohito. Later begon het overleg met de Japanse premier, Ohira, waarbij geprobeerd zal worden een gezamenlijke benadering te vinden voor een energiecrisis die een bedreiging voor de economieën van beide landen vormt. Voorts zal gesproken worden over de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Azië en het vraagstuk van de Vietnamese vluchtelingen. Het bezoek gaat vooraf aan de top van donderdag en vrijdag van de leiders van de VS, Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Bnttannië, Japan, Italië en Canada. Ongeveer 30.000 man politie zorgden voor een ongekend krachtsvertoon. Vóór de aankomst van presi dent Carter gisteren was het luchtverkeer op het vliegveld van Haneda stilgelegd.' Binnen een straal van 40 km waren alle hoofdwegen afgesloten. Tijdens een tussenlanding in Anchorage op Alaska had Carter ge zegd dat de top van Tokio zou aantonen of men zich in een tijd van crisis, verdeeldheid, twistgesprek en debat kon handhaven. Een Amerikaanse functionaris in het gezelschap van de president had het zo uitgedrukt "We zitten allemaal op de gang met de dodencellen - allen van aangezicht tot aangezicht met hetzelfde probleem". Muzorewa mag niet naar OAE-top CHARTOEM (UPI) - De Orga nisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) zal bisschop Abel Muzorewa van Zimbabwe- Rhodesië niet uitnodigen voor de zestiende Afrikaanse topconferentie die in juli plaatsheeft in Monrovia, de hoofdstad van Liberia, zo heeft woordvoerder Peter Onu gisteren meegedeeld. De OAE zal het Patriottisch Front van Nkomo en Mugabe blijven erkennen als enige, echte vertegenwoordiger van het volk van Zimbabwe, al dus Onu. Muzorewa heeft gisteren op nieuw een beroep gedaan op Groot-Brittannië om zijn re gering te erkennen. In het Conservatieve Britse zondagsblad Sunday Ex press' schrijft Muzorewa dat voldaan is aan de voorwaar den die de Britse regering van Harold Wilson had gesteld voor opheffing van de eco nomische maatregelen tegen Rhodesië. Onenigheid met premier Begin (Van c correspondent) JERUZALEM - Minister van defensie, Weizman is uit de Israëlische delegatie getreden die met Egypte over Palestijnse autono mie onderhandelt. Het Is raëlische kabinet heeft gisteren Weizman officieel van zijn onderhandelings- taak ontheven. De officiële reden die Weizman heeft opgegeven, is dat de onder handelingsdelegatie, die zes mi nisters telt, te groot is om effectief te kunnen onderhandelen. De onderhandelingen met Egypte vinden tweemaal per maand plaats, beurtelings in Israël en Egypte. Vandaag komt de Egyp tische delegatie onder leiding van premier Mustafa Chalil naar Is raël voor twee dagen van onder handelingen. Er is meer aan de hand dan alleen maar de officiële reden die Weiz man opgeeft. Weizman leeft de laatste tijd in onmin met premier DAMASCUS (Reuter) - Syrië heeft Turkije ge vraagd om hulp bij de opsporing van een dis sidente legerofficier die ervan wordt be schuldigd dat hy opdracht heeft gegeven tot de moord op militaire kadetten in de noord- Syrische stad Aleppo. De regering in Damascus meent dat de 29-jari- ge kapitein Ibrahim Jussef na de slachting in de artillerieschool van Aleppo op 16 juni, naar Turkije is uitgeweken. Volgens welingelichte kringen heeft Damas cus Turkije vorige week benaderd met het verzoek om Jussef op te sporen en aan Syrië uit te leveren. De massamoord in Aleppo, officieel toege schreven aan de fanatieke mohammedaanse broederschap, is de ernstigste crisis waarmee het Syrische bewind van president Hafez al- Assad sinds deze in november 1970 in een staatsgreep zonder bloedvergieten aan de macht kwam, te maken heeft gekregen. Officieel is gezegd dat 32 kadetten werden ge dood, maar volgens ingewijden zijn later nog eens 18 kadetten bezweken aan hun verwon dingen. Het was het ergste bloedbad in Syrië sinds vele jaren. Volgens diplomatieke kringen in Damascus zijn de Syrische leiders u itermate verontrust, niet in het minst omdat Jussef een gerespec teerd lid van de regerende Baath-party was en de meeste slachtoffers behoorden tot de mohammedaanse minderheidssekte der Ala wieten. s Lands meest vooraanstaande Alawiet is pr sident Assad zelf. Zijn sekte maakt maar procent van de Syrische bevolking uit, mai bezet alle sleutelposten in leger, regering c Baath-partij. Begin en heeft herhaaldelijk met ontslag gedreigd. Weizman is het, evenals minister van buitenland se zaken Dajan, fundamenteel oneens met Begins aanpak van de onderhandelingen met Egypte over autonomie. Hij gaat ervan uit dat Israël er alle belang bij heeft Egypte, waar dat mogelijk is, te helpen bij zijn moeilijke en geïsoleerde positie in de Arabi sche wereld. Dat betekent dat Israël in het bij zonder inzake de nederzettin genpolitiek de gevoeligheden van Egypte moet ontzien. Geen provocerende verklaringen en geen provocerende daden, zoals de recente stichting van Elon Mo- reh, een nederzetting van de reli gieuze beweging Goesh Emoe- niem bij de stad Nabloes op de westelijke Jordaanoever. Weizman heeft evenals Dajan - en nog drie ministers - tegen de Elon-Morehnederzetting ge stemd. Toen het kabinetsbesluit eenmaal aangenomen was, eiste premier Begin van hem dat hij loyaal het democratisch geno men kabinetsbesluit zou mede- uitvoeren. Maar Weizman is blij ven mokken en heeft zich publiekelijk tegen Elon Moreh uitgesproken. Toen de Palestijn se landeigenaren de Elon-Mo rehnederzetting voor de rechter betwistten, weigerde Weizman een document op te stellen waarin de militaire noodzaak van die nederzetting bevestigd wordt. Aangezien Weizmans be trekkingen met Begin nooit zo warm zijn geweest, moest er wel een moment komen waarop de zaak zou ontploffen. Aftreden Begin liet het afgelopen weekeinde de pers weten dat het maar eens uit moest zijn met Weizmans op standig gedrag, waarop Weizman zei dat hij niets misdaan had. Er werd geschermd met aftreden. Begin was daarvan echter niet onder de indruk omdat volgens hem Weizman daarmee al vijf maal had gedreigd. Volgens Weizman heeft hij slechts twee maal met aftreden gedreigd, waarbij hij altijd het gelijk aan zijn zijde had. Gistermorgen zou de zaak tussen Begin en Weizman uitgepraat worden. Wat er precies tussen de twee heren is besproken, is niet bekend gemaakt. De andere „rebel" Mosje D^jan heeft gedeeltelijk tegen wil en dank een andere weg gekozen. Hij werd gistermorgen geope reerd aan een darmgezwel en is de komende weken uitgescha keld. Maar Dajan had echter al la ten weten weliswaar niet uit de delegatie te willen treden, maar wel op non-actief te worden ge zet. De Israëlische delegatie die van daag in Herzlia bij Tel Aviv on derhandelt, telt dus nu vier mi nisters. Of er veel van die onder handelingen te verwachten valt, is overigens zeer twijfelachtig. De heren zijn het nog steeds niet eens over de agenda. Vragen als moeten de kwestie-Jeruzalem, de nederzettingenpolitiek en de po sitie van het Israëlische leger op de Westoever al dan niet op de agenda, blijken tot nu toe on overkomelijke obstakels. Israel vindt van niet, Egypte van wel. Voordat Begin en Sadat op 10 juli voor een nieuwe top in Alexand riê bijeenkomen, valt bij deze derhandelingen geen vooruit gang te erv. a» htm Vim>ruitgang na die top is trouwens ook twy felachtig.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7