André Moedig verbetert record Nog steeds bezetting Rip Nsnmseimi ALPHIANS BLIJVEN PUNTLOOS JACK JERSEY IN HET ZIEKENHUIS Holland Festival met massale koorzang besloten Resultaten in Kiel stemmen zeilploeg tot tevredenheid Door kunstenaars MAANDAG 25 JUNI 1<W AMSTERDAM (GPD) - De leden van de Be roepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK), die vrijdagmiddag het Amsterdamse Rijksmuseum bezetten uit protest tegen het cul tuurbeleid van de minister van CRM, zijn niet van zins te vertrekken. De 42 kunstenaars die zich gister avond laat nog steeds in het voor het publiek gesloten museum bevonden, zijn van plan daar te blijven totdat hun belangrijkste eis is ingewilligd. Deze luidt dat de maatregel van CRM om kunstwerken, verkregen via de Beeldende Kunstenaars Rege ling (de vroegere „contrapresta tie"), voortaan niet meer door de Rijksdienst Verspreide Kunst collecties te laten opslaan, met onmiddellijke ingang wordt in getrokken. Eerder zijn de bezet ters niet bereid met de minister van CRM te overleggen. Volgens de BBK is er door twee ho ge ambtenaren van het departe ment een vage toezegging ged aan dat de minister, mevrouw Til Gardeniers, haar besluit ten aan zien van alleen de gemeente Am sterdam voorlopig wel wil op schorten. Maar daar wordt geen genoegen mee genomen. De in trekking van de beslissing tot af stoting van het centraal beheer van BKR-werk moet betrekking hebben op alle 268 gemeenten die de Beeldende Kunstenaars Re geling uitvoeren. Het afgelopen weekend hebben de bezetters niets meer van het ministerie vernomen. Wel is er zaterdagavond gesproken met een delegatie van de Am sterdamse gemeenteraad. Bij de ze delegatie had zich het PvdA- Tweede-Kamerlid Marijke Wü- trich gevoegd. Het kamerlid Joop Wolff (CPN) heeft inmiddels in dividueel een gesprek gehad met Rijksmuseum-directeur Levi. Deze heeft gisterochtend beslist dat er tussen BBK en pers geen contact meer mag zijn. Alleen het communicatiecentrum van de BBK slaagt er zo nu en dan in telefonisch verbinding met de protesterende kunstenaars tot stand te brengen. Een woord- voerdster van het centrum zei gisteravond dat de bezetters min of meer de gevangenen van hun eigen actie zijn geworden. Eten wordt de bezetters verstrekt door een „voedseldienst" van de BBK. Warme maaltijden (zater dagavond waren dat porties Chi nees eten) en schone kleding worden met een meindje via een wc-raampje naar binnen gehe sen. Met dit communicatiemid del blijft het BBK-centrum ook op de hoogte van de situatie in de Nachtwachtzaal van het mu seum, waar de bezetters zich hebben opgesloten. De stem ming zou uitstekend zijn. Ei wordt heel wat afgediscussieerd, onder meer met directeur Levi. De stemming onder de bezetters van het Rijksmuseum is kennelijk opperbest. CPN-Kamerlid Wolff (links zittend met bril) kwam za terdagavond op bezoek. Hij bood zijn bemiddeling aan maar dat leidde niet tot resultaat. Zolang de kunstenaars het mu seum afgesloten houden, kan ei geen publiek naar binnen, wal nogal eens leidt tot woede bij po tentiële bezoekers. Het ministerie van CRM wijst erop dat de maatregel om geen BKR- werk meer op te slaan, is geno men wegens gebrek aan geld en personeel. De opslagruimten van het rijk puilen aan alle kanten uit. Er staan zelfs kunstwerken bui ten opgeslagen. CRM zegt dat al jaren lang bij het ministerie van sociale zaken, waaronder de Beeldende Kunstenaars Rege ling valt, te vergeefs is aange klopt om meer geld voor de op slag van kunst. Weliswaar resor- teert de Rijksdienst Verspreide Kunstcollecties onder CRM. maar sociale zaken is verant woordelijk voor de kunstenaars- regeling, die het toestromen van kunstwerken in feite veroor zaakt. De kunstenaars vrezen dat het be sluit van CRM geen kunst meer te beheren, financiële gevolgen zal hebben voor de Beeldende Kun stenaars Regeling, aangezien de gemeenten op den duur ook niel meer weten waar zij met de kunstvoorwerpen naar toe moe ten en - aldus de BBK - de nei ging kan ontstaan in te stemmen met het kortwieken van de Beel dende Kunstenaars Rege ling. ROOSENDAAL (GPD) - De zangei Jack J ersey ligt i n het ziekenhu is. Vorige week vrijdag werd hij daarin plotseling opgenomen, nadat de artsen een trombose in het linkerbeen hadden geconsta teerd. Die onverwachte ziekte be tekent dat Jack een aantal optre dens heeft moeten afzeggen. "Ik lig hier nog geen week, maar '1 lijkt me alsof ik hier al drie weken ben", verzucht hij triest op zijn kamer in het St. Franciscuszie- kenhuis. Jack houdt er rekening mee dat hij voorlopig niet zal kunnen optre den. "Ik denk dat ik nog wel een paar weken lig. Daarna gaan we met vakantie om wat extra rust te nemen. Het zal dus wel zo'n twee maanden duren voor ik weer de planken op kan". Overigens wordt Jack niet vergeten door zijn fans. Zijn kamer in het ziekenhuis is zelfs te klein om alle toegestuurde bloemen te kunnen bergen. Het staat er bomvol en een deel is al naar andere patiën ten verhuisd. Dagelijks komen er troostende brieven en telegram men binnen. "Het lezen daarvan doodt een groot deel van de tijd", aldus Jack Jersey. Nubische kuns naar Den Haa DEN HAAG (ANP) - De tentoon stelling 'Nubië aan de Nyl, voor portaal van Afrika' zal in Europa van 22 september tot 26 novem-j ber te zien zijn in het Haags Ge< meentemuseum. Aan de hancj van meer dan 250 voorwerpen uit 25 musea en wetenschappelijke instellingen in Amerika, Europ; en Afrika wordt een beeld gege ven van vierduizend jaar Nubi sche kunst. De tentoonstelling was eerder te zien in drie musea in Amerika. Na de expositie in Den Haag gaan de kunstwerken terug naar de bruikleengevers. DEN HAAG (GPD) - Een massaal publiekskoor heeft zaterdag avond in het Haagse Congresge- boul het 32ste Holland Festival besloten en het achtste Interna tionaal Koorfestival voor ge opend verklaard. Wat de dames en heren vocalisten in de zaal, samen met het Gewestelijk Or kest van Zuid-Holland, onder leiding van Jan Eelkema, en het Amsterdamse Toonkunstkoor op het podium al repeterend lieten horen, mondde uit in een ware happening. Weinig HF-manifes- taties hebben zoveel zichtbaar en hoorbaar plezier opgeleverd, als deze grootscheepse „zing-in", die voor 25 minuten onderbroken werd door de Psalmen Trilogie van Jurriaan Andriessen, eerder uitgevoerd tijdens de kortgele den gehouden viering van de an derhalve eeuw bestaande Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst in Amsterdam. Aan het Internationaal Koorfesti val, dat duurt tot 30 juni, nemen 21 buitenlandse en 7 Nederlandse koren deel. De kosten van dit fes- Bij nationale atletiekwedstrijden voor gehandicapten tival bedragen een half miljoen gulden. Het rijk en de gemeente Den Haag zijn de subsidiever schaffers. Niettemin is dit te wei nig geld om dit festival voortaan nog elke twee jaar te houden. Tot verdriet van de organisatoren, die de grootste moeite hebben de buitenlanders onder te brengen, Vv -dt. het eerstvolgende festival pas over vier jaar gehouden. Er bestaat een mogelijkheid dat het Internationaal Koorfestival in de toekomst gaat samenwerken met het Muziekconcours in Kerkra- de. Een probleem is dat er nog steeds koren (vooral uit de Oostblok landen) op het laatste moment af zeggen. Dat ligt niet aan de koren zelf, maar aan de trage, bureau cratische manier waarop uitreis- vergunningen worden verleend, waardoor zij vaak te laat zijn voor deelname. Ook gerenommeerde Nederlandse mannenkoren zijn nog altijd onvoldoende van de partij op deze manifestatie, maar de organisatie wijt dit aan angst voor lage klassering als gevolg van de buitenlandse „concurren tie". Overigens maakt het vader landse koorleven een ongekende bloei mee, want niet minder dan 100 tot 200 koren worden er jaar- lijks in ons land uit de grond ge stampt. De landen die deelnemen aan het Koorfestival-1979 zijn; Indone sië, Amerika, België, Finland, Hongarije, Griekenland, Joego slavië, Suriname, Italië, Roeme nië, Noorwegen en Polen. Belangstelling tival, Frans de Ruiter, gezegd d; het gezien de publieke belan* stelling eigenlijk voor de han zou liggen het Festival in één sta Amsterdam, te concentrerei Maar omdat het rijk (het ministo rie van CRM) de spreidingsgt dachte voorstaat en Den Haag e Rotterdam nog altijd belangrijk subsidiegevers zijn, zal deze ge dachte voorlopig geen werke lijkheid kunnen worden. Boven dien kan de zaalaccommodatie ii deze beide steden onmogelijl gemist worden. Frans de Ruite blijft van oordeel dat het Hollanc Festival programma's moet dur ven brengen die niet in eerste in stantie gericht zijn op het trekker van een groot publiek. „Het doet er voor mij totaal niet tot hoeveel mensen er op een gege ven moment in de zaal zitten, na blijf erbij dat het bezoekersaantal geen criterium is voor de waarde van een voorstelling", zo zei De Ruiter in de NOS-uitzending, waarbij hij doelde op het pro gramma met de Amerikaanse so praan Carol Plantamura, dat door slechts vijf mensen werd be- i zocht. J De Ruiter verzekerde dat hij verdeiL zal gaan in de richting van een' HF-produktie waar hij in geïnte resseerd is en dat hij niet zal zwichten voor bepaalde verlan gens van l^et publiek. „Onvol-1 doende toeloop is voor mij geen enkele aanleiding om de algeme ne lijn van een vernieuwend en progressief festival te verlaten"," aldus De Ruiter. Wel zal er mis schien nog meer informatie voor af moeten worden gegeven. Leidenaar André Moedig verbe terde in Alphen een record. Vlacil opnieuw in opspraak binnen Gymnastiekbond ARNHEM - Zoals kon worden verwacht heeft het beperken van de macht van bondstrai- ner Jan Vlacil tot nieuwe problemen binnen het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond geleid. Zoals bekend werd de Tsje- choslowaak enige weken ge leden ontheven van het hoofdtrainerschap van de damesselectie keurturnen omdat hij niet functioneert zoals men van hogerhand graag zou zien. Vlacil werd toen onder curatele gesteld van Lenie Lens. In de daarop volgende weken blijken de spanningen der mate te zijn toegenomen - te gen de zin van de Tsjechoslo- waak in gaat een deel van de A-selectie dames bijvoor beeld tóch naar de VS voor een trainingsstage - dat er de afgelopen dagen intensief be raad nodig is gebleken tussen leden van het bondsbestuur, de sectie topsport en het sec- tiebestuur dames, terwijl ook de turnsters en Vlacil daarin betrokken zijn geweest. Volgens de vice-voorzitter van het KNGV ir. Singer, kan een besluit over de positie van Vlacil variëren van „hem meteen op de trein zetten tot een herstel in zijn oorspron kelijke functie". Vandaag wordt de reeks gesprekken afgerond waarna het resultaat van alle besprekingen zal worden bekendgemaakt. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Nederlandse atletiekkam- pioenschappen voor gehandicapten, die het afgelopen weekeinde door de Alphense atletiekvereniging AAV'36 op de sintelbaan De Aarhoek werden georganiseerd, kenmerkten zich door een enorm aantal recordverbete ringen. Drie wereldrecords, achtendertig nationale en vele persoonlijke verbeteringen vormden de balans van deze onder goede omstandigheden gehouden wedstrij den. Het meest opmerkelijke record werd gevestigd door de Hengelo se Joke van Rijswijk van de ver eniging ISV. Zij verbeterde in de klasse visueel gehandicapten A (blind) het hoogspringrecord met maar liefst negen centimeter tot 1.15 meter. Het oude wereldre cord stond sinds 1977 met 1.06 meter op naam van de Ameri kaanse D. Broun, die dat destijds in haar eigen land vestigde. Jean Goessens van Kimbria uit Maas tricht bracht een nieuwe wereld tijd op de 1500 meter in de klasse 2 (rolstoelers) op de klokken: 6.26.1 min. Hij nam daarmee het van 2 juni daterende oude record, dat op 6.38.0 min. stond, van Jan Zagers (Blauw Wit) uit Roosen daal over. De Canadees Broers raakte zijn we reldrecord op de 1500 meter in de 'klasse 3 (rolstoelers) kwijt aan Antilope-atleet Jaap Lodder uit Leersum. Hij bracht het record van 6.19.7 naar 6.02.6, een niet on- aanzienlijke verbetering. Ook de Leidenaar André Moedig (De Bruno wint WK-motorcross BEUERN (ANP) - De Fransman Jean Jaques Bruno heeft gisteren in de Westduitse plaats Beuern met een KTM de zevende motor cross voor het wereldkampioen schap in de 500 cc-klasse gewon nen. Gerrit Wolsink kwam niet verder dan de vijfde positie in de eindrangschikking. Hij behield de tweede plaats in de stand voor het wereldkampioenschap, ach ter de Brit Graham Noyce. Sleutels) reed een knappe race en bleef met 6.06.0 royaal onder de oude wereldtijd. Jaap Lodder imponeerde ook op de 400 meter, waarop hij het wereldrecord zeer dicht naderde. Met zijn tijd van I.29.0 min. kwam hij er net niet aan, hoewel een nationaal record niet uitbleef. Naast zijn goede tijd op de 1500 meter was André Moedig ook snel op de 200 meter. De Leidse atleet realiseerde hier op 45.5 sec. In de klasse 9 ((amputés) zorgden H. Aalders (ISV/Hengelo) en J. Boeren op het kogelstoten voor een prestatie van niveau met hun II.89 meter. Goed voor een na tionale titel en dicht in de buurt van 's werelds beste stoot van 13.67 meter. Afdeling In Gorinchem zegevierde c^e Goud se afdelingsploeg tijdens de jaar lijkse afdelingsontmoeting tus sen Gouda, Zeeland en Dor drecht. De Goudse ploeg ver overde 358 punten en werd ge volgd door Zeeland met 336 pun ten. Dordrecht eindigde met 304 punten op de derde plaats. In de ploeg van Gouda waren veel atleten van het Alphense AAV'36 opgesteld. De helft hiervan liet het echter afweten, maar deson danks won Gouda, hetgeen teke nend voor de krachtsverhoudin gen mag worden genoemd. Op vallende prestaties werden gele verd door John Nieuwmeijer en de Koudekerkse Emke Vreug- denhil. Bij de heren haalde Nieuwmeijer de twee meter bij het hoogsprin gen. Emke Vreugdenhil liep als B-meisje bij de dames een 100 meter in 12.7 sec. en de 800 meter bij de B-meisjes in 2.29.1 min. DEN HAAG - Alphians is bij het Haagse Laakkwartier opnieuw dieper in de problemen geraakt. De Alphense honkbalploeg kreeg een royale 16-5 nederlaag te slik ken en blijft derhalve puntloos. Met nog vier wedstrijden tot aan de zomerstop, dan zit ruim de helft van de competitie erop, zal coach Arno Janssen alle midde len aan moeten wenden om tot een gunstiger uitgangspositie te Pitcher komen. omdat de bal niet eens zo hard geslagen diende te worden om die buiten de afrastering van het speel, c.q. voetbalterrein te doen belanden. Voor ieder gold dat als een 2-honkslag, dat tevens een run betekende voor zowel de be zetters van het tweede en derde honk, zonder dat de spelers enige inspanning moesten laten. KIEL (ANP) - In het Nederlandse zeilkamp heerste over het algemeen tevredenheid met uitzondering wellicht van de Tornado-klasse. De ge broeders Erik en Sjoerd Vollebregt legden in het elite-veld van de Flyingdutchman-zeilers, die dinsdag aanstaande evenals de tornado's in hetzelfde Kiel aan hun wereldkampioenschap beginnen beslag op een vijfde plaats. Erik Vollebregt hierover, "dat is zeker een goede opsteker voor het Wereldkampioenschap". Eindelijk kon ook "senior" Gert Bakker weer lachen. Nadat hij voor de aanvang van de laatste race in de Solings nog met een zeventiende plaats genoegen had moeten nemen, steeg hij in het eindklassement naar een i achtste positie. "Dat geeft weer moed", aldus Bakker, die er alles aan doet om er in 1980 bij de Olympische Spelen in Tallinn weer by te zijn. In de star-klasse vielen Boudewijn Binkhorst en Erik Timmer net buiten de prijzen. Ze werden van de derde plaats in de eindrangschikking verdrongen door de Zwitser Peter Wyss, die in de laatste race bijzonder goed voor de dag kwam. Slechts zestiende van een punt was het verschil in het eindklassement tussen de Zwitser en de Nederlanders. Voor de gebroeders Werkhoven was het jammer dat in de 470 klasse geen eind klassement werd opgemaakt. Na drie wedstrijden lagen zij in vijfde positie. De race van donderdag werd uiteindelijk na talrijke protesten geschrapt. Alphians/Unique kende dit seizoen weinig anders dan tegenslagen. De ploeg raakte duidelijk ont wricht toen William de Greef vanwege een rugblessure het cat- chen moest staken en pitcher Eric Meulenbroek door een mo torongeluk voor de duur van het seizoen werd uitgeschakeld. De vervangers Henk van Keulen en Michel Grollé weren zich ver dienstelijk'maar vooral op de schoudens van de jeugdige, rela tief onervaren pitcher Grollé rust teveel verantwoording. Over een tweede pitcher beschikten de Al- phenaren, tot voor gisteren, niet waardoor .Michel Grollé nogal eens te zwaar op de proef werd gesteld. Tot puntenwinst reikte het Alphens negental dan ook nog niet. Leidenaar Arno Janssen, aan zijn eerste seizoen bij Alphians bezig, zocht tegen Laakkwartier naar een oplossing voor het pitchers- probleem. Wel overigens op een moment dat de wedstrijd ge speeld was. Nadat Alphians in de eerste inning vlotjes op een 3-0 achterstand werd gezet volgde een periode waarin het voor bei de partijen beduidend minder soepel liep. Pas in de vierde in ning kwam daar verandering in. Alphians, dat tot aan die fase een weinig enthousiaste indruk maakte, leefde op. Er werd van alle honken bezit genomen waar na Alphians een score-reeks op bouwde: 3-5. Laakkwartier had haar antwoord echter klaar. De eerste nul in die gelijkmakende beurt voor de Ha genaars kwam pas bij een 8-5 stand. Het regende 2-honkslagen, die eenvoudig tot stand kwamen Het pleitte allemaal niet voor de Alphense pitcher die de controle over de bal kwijtraakte. Arno Janssen greep naar een noodop lossing door Huub Delsol, uit blinker aan Alphense zijde, op de heuvel te posteren. Ooit was hij wel eens pitcher geweest maar volgde nimmer een specifieke training. De Antilliaan kon dan ook niet beletten dat Laakkwar tier uitliep naar 12-5. In de zesde inning speelden de Ha genaars het spel nog eens dun netjes oven de 16-5 score werd nog niet onoverbrugbaar geacht, wel toen Alphians in de ope ningsbeurt van de zevende in- ping al bij de vierde slagman met 1 de derde nul werd geconfron teerd. Eric Meulenbroek volgde de ver richtingen voor het eerst weer vanaf de spelersbank. "Met bloe dend hart, dat wel", vertelde de pitcher. Ondanks zijn voorspoe- dige herstel zit een terugkeer dit seizoen er duidelijk niet in. Hy voorziet wat de Alphense honk ballers dit zeizoen nog te wachten staat "Het is nog te vroeg om te zeggen dat we zouden degrade ren. Het zal hangen en wurgen worden". Slagprestaties Alphians: Patrick Meulenbroek 0.666, Rob van Tuyl 0.500, Huub Delsol, Anton Gerrel en Michel Grollé 0.333. Michel Grollé: lx3-slag, 0x4-wijd, 7. honkslagen tegen. Onder hem maakte het veld 4 fouten. Huub Delsol: 5x3-slag, 6x4-wijd, 5 j honkslagen tegen. Het veld maakte onder hem 1 fout. Jan Does (Laakkwartier): 7x3-slag, Ix4-wijd, 6 honkslagen tegen. Het veld maakte 1 fout. GERARD HAVERKAMP

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14