Ambtenaren ziek door "teveel aan inspraak Veel schooltuinen nodig in Leiden mire e Haarlemmerstraat.hoek Mare I Talrijke Leidse plannen tot besparing van energie n GEMEENTE LEIDEN HEEFT HULP NODIG Kleedlokalen voor Roomburg OPHEFFINGS UITVERKOOP kortingen van 10 lot 50% w Zonnedag: pleidooi voor besparing en energie uit de zon Deze week: Leiden ontzet! F.van Duuren B.V. voorjegSékgeU! VRIJDAG 22 JUNI 1979 LEIDEN LEIDEN- De gemeente Leiden heeft ambitieuze plannen ontwikkeld op het gebied van energiebesparing. Deze conclusie valt te trekken uit de vandaag gepresenteerde beleidsnota Energie. In deze nota, uitgebracht door gemeentelijke energiecom missie, zijn gedachten ont wikkeld om binnen de ge meente te komen tot een doelmatig en doeltreffend energiegebruik. De energie commissie is in november '77 begonnen met het onderzoe ken van mogelijkheden hier toe. Dit uitgebreide onder zoek heeft geleid tot een om vangrijk plan. De commissieleden vinden dat de gemeente eerst de hand in eigen boezem moet steken en dat er pas een stimulerende werking naar de burgerij kan uitgaan wanneer er in tern, binnen het gemeente lijke apparaat, orde op zaken is gesteld. „Door het goede voorbeeld kan het gemeen tebestuur tot uitdrukking brengen dat een principiële keuze is gemaakt voor doel matig en doeltreffend ener gieverbruik", aldus de com missie. Motivering Vandaar dat de commissiele den zich aanvankelijk zeer sterk hebben gericht op de motivering van het gemeen- tepersoneel. Met de S.V.E.N. (Stichting Voorlichting Energiebesparing Neder land) is contact gezocht wat er toe heeft geleid dat deze stichting het Leidse energie beleid nauwlettend volgt en daadwerkelijk steun ver leent als het gaat om de mo tivering van de werknemers. In de nota wordt verder gesig naleerd dat de temperatuur regelingen in de meeste ge meentegebouwen kunnen worden verbeterd evenals de isolatie. Op verlichting in de gebouwen zou met relatief goedkope middelen kunnen worden bespaard. Een der gelijke besparing is volgens de samenstellers zeer ge wenst. Door dit gebruik te beperken denken zij dat de gemeente een voorbeeld kan geven. Bij het ontwerpen van nieuwe gemeentelijke gebouwen zal voortaan in de opdracht aan de architect worden gefor muleerd dat het een „ener giebesparend" ontwerp 'moet zijn.In mei van dit jaar is er een begin gemaakt met het opzetten van-een regi stratiesysteem voor het energieverbruik in het gehe le gemeentelijke apparaat en het ligt in de bedoeling om per gebouw een "energiere gistrator" aan te wijzen. Verlichting Verder moet er volgens de commissie worden gestreefd naar isolatie van het eigen woningbezit en naar bespa ring op de openbare verlich ting door onder andere het gebruik van andere lampen en toepassing van avond/ nachtschakeling, hetgeen een besparing van maar liefst 40 procent zou kunnen opleveren. Ook is het wense lijk om voor een aantal wij ken (zowel oude als nieuwe) de mogelijkheden voor stadsverwarming te onder zoeken. Energiebesparing zou tot slot zeer goed mogelijk zijn in de verschillende overdekte en openlucht zwembaden. Dit blijken namelijk grote ener gievreters te zijn waarvan de energiekosten ongeveer 23 procent van de exploitatie kosten bedragen. Tal van mogelijkheden, zoals het aanbrengen van regelappa- ratuur, het terugwinnen van warmte uit spoelwater, het afdekken van het waterop pervlak, het verlagen van de temperatuur met enkele graden en de buitenbaden enkele weken later in het jaar openstellen, zouden het energieverbruik kunnen drukken. Zo is in het Vijf Meibad inmiddels een warmte-terugwin-installa- tie geplaatst van 60.000 gul den, die in drie jaar terug verdiend zal zijn. Ook in de andere Leidse baden zullen binnenkort investeringen worden gedaan met betrek king tot de energiebepsa- ring. De energienota zal aanstaande dinsdag aan de orde komen in de commissie financiën. f/têlfeAeafafielJ diernamen /iet, '-aefdeffen duigen !u(, -LAAUBIS l>v jfied-,A(en'i- J)(ea i BBEESTRAAT 114 t-b LEIDEI LEIDEN - Het personeel stekort en het ziektever zuim onder gemeente ambtenaren begint ui terst zorgwekkende vor men aan te nemen. Indien niet op korte termijn ver andering in de situatie komt gaat de voortgang van de stadsvernieuwing in Leiden gevaar lopen. Om het ergste te voorko men treft de gemeente op dit moment voorberei dingen om een extern bu reau in te schakelen dat een deel van de noodzake lijkste werkzaamheden kan gaan verrichten. Chef stadsontwikkeling Logten- berg heeft in een brief aan het college van burgemeester en wethouders aandacht gevraagd voor de overbelasting van amb tenaren door het grote aantal ver gaderingen in de avonduren. Be halve raads- en commissieverga deringen is er de laatste tijd een toenemend aantal inspraak- en voorlichtingsavonden voor de bewoners in de buurten. Vooral de laatste maanden komen nogal eens signalen binnen waaruit blijkt dat deze ontwikkeling de ambtenaren met grote zorg ver vult. Logtenberg: "Het aantal ambtenaren dat instort en met stress kampt is al ontstellend groot. Alleen op de afdeling ste- debouw is een derde deel van de daar werkzame ambtenaren ziek" Uitbreiding Ook zonder ziekteverzuim zou trouwens een aanzienlijke perso neelsuitbreiding noodzakelijk zijn. "We zien als gemeente Lei den wel steeds kans om van het ministerie van volkshuisvesting geld los te krijgen voor stadsver nieuwingsprojecten maar we krijgen van het ministerie van binnenlandse zaken geen geld LEIDEN - In de Leidse gemeente raad zal een subisidie van 135.000 gulden aan de hockeyvereniging Roomburg (voor het bouwen van nieuwe kleedlokalen, waarbij te gelijk de kantine wordt aange pakt) weinig weerstand ontmoe ten. Dat bleek gisteravond in een vergadering van de raadscom missie voor onderwijs. Nieuw bouw is extra noodzakelijk nu Roomburg nieuwe velden in ge bruik heeft gekregen. om meer personeel aan te trek ken. Op deze manier loopt het een keer vast", aldus wethouder Waal (stadsontwikkeling). "Je kan niet verlangen dat mensen onder gro te spanning blijven werken" Logtenberg: "Straks zegt het mi nisterie geef dat geld maar terug want jullie kunnen het niet uitge ven. Zoiets grijpt je gewoon naar de keel". De heer Hins, chef van de afdeling volkshuisvesting, noemde de si tuatie gisteravond in een geza menlijke vergadering van enkele raadscommissies, „zeer zorg wekkend". Vooral door het aan tal langdurig zieken dreigen de problemen van de gemeente uit te groeien tot een structureel probleem. Wethouder Waal maakte duidelijk dat Leiden nog niet de helft van het personeel heeft dat in een stad als Gronin gen werkzaam is op het gebied van de stadsvernieuwing. Vol gens het CDA-raadslid Ham blijkt uit de noodkreet van de ambtenaren dat een aantal nieu we posten moeten worden ver vuld. "Of binnenlandse zaken het nu goed vindt of niet"aldus de heer Ham. Glaubitz (D'66) drong er op aan de problematiek onder de aandacht van de verantwoordelijke be windslieden te brengen. Wet houder Waal zei te menen dat de personeelsproblemen in meer steden spelen en vreet* zich af het college van B en W niet gecoördi neerd actie moet ondernemen. Om de ergste nood bij de afdeling stedebouw te lenigen heeft de gemeente begin deze week een eerste gesprek gevoerd met een extern stedebouwkundig bu reau. Dit bureau zou onder ver antwoordelijkheid van de ge meentelijke dienst voorlopig een aantal werkzaamheden kunnen gaan verrichten. In zijn brief aan het college van B en W pleit de heer Logtenberg er voor om de gemeenteraadsver gaderingen en de vergaderingen van de raadscommissies naar de middag te verplaatsen. Dit voor stel stuitte gisteravond bij de le den van de commissies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op bezwaren. Een groot aantal raadsleden bleek pertinent tegen omdat zij middagvergade ringen niet kunnen combineren met hun werk overdag. Ook vreest men dat belangstellenden niet in de gelegenheid zullen zijn om vergaderingen overdag bij te wonen. LEIDEN - Over vier jaar moet er voor 2000 lagere scholieren in Leiden een eigen schooltuintje be schikbaar zijn. Daarvoor moet in Leiden nog bijna 5 hectare grond worden ge vonden. Er wordt dan ge tuinierd op centrale tui nen: bij de scholen is vaak te weinig plaats voor tui nen. Dat zegt de Leidse schoolbioloog Frits van der Sluis in een voorlo pige nota over "schooltuinen". Hij vindt het houden van een ei gen tuintje voor schoolkinderen erg belangrijk. Het tuinieren (on der schooltijd) kan aansluiten op allerlei vakken en is op zichzelf ook erg waardevol. Het pand van Mirelle is verkocht en zal gerestaureerd worden. VANAF MORGEN houden wij daarom een grandioze Daar kunt u een voordeelfeest van beleven, want de gehele kollektie wordt verkocht met Een mooie gelegenheid om uw garderobe met aktuele boetiekmode uit te breiden! Op het moment zijn er elf Leidse lagere scholen die tuinieren op een complex bij de Marnixstraat (Noord). Een drietal lagere scho len en een kleuterschool tuinie ren bij de school. Van der Sluis is er bij zijn berekening van uit ge gaan dat eigenlijk voor het hele Leidse onderwijs schooltuinen beschikbaar moeten komen. Het kleuteronderwijs zou bij de scholen kunnen tuinieren. De la gere scholieren zouden gebruik kunnen maken van de "school tuincomplexen". Van der Sluis wil het tuinieren voor de lagere scholen voorlopig beperken tot de klassen 4 en 5. Die beperking heeft hij aangelegd omdat er in Leiden nog weinig ruimte is. De keus is daarna ge vallen op vierde- en vijfde klas- sers, omdat die ook de "theorie" van het tuinieren kunnen begrij pen. De vierde-klassers kunnen dan tuinieren onder schooltijd: voor de vijfde-klassers zou er na schooltijd de gelegenheid voor kunnen zijn. De scholen die tuinieren zijn erg enthousiast, zegt Van der Sluis. Hij stelt wel dat alleen al voor het begeleiden van de vierde-klas sers op de schooltuincomplexen ongeveer 3 tot 4 vakkundige be geleiders nodig zijn. Voor de vijf de-klassers zouden "part-ti mers" kunnen worden aange steld. Bij de centrale complexen moeten ook lesruimten komen, vindt Van der Sluis. Hij heeft voorlopig vier plaatsen op het oog. Het snelst kan een schooltuincomplex ge realiseerd worden op een terrein ten noord-oosten van de Meren- wijk (het gedeelte waar men Rijksweg 6 had willen bouwen). gev -lijkt. Peter Gorter temidden van het materiaal voor de tentoonstelling morgen op het Stadhuisplein. LEI DEN - Het uitgangspunt van de lustrumfeesten van "Minerva": het leggen van contacten tussen student en burger, is gisteren volledig uit de verf gekomen toen een honderdtal studenten en Leidenaars boven de vijftig jaar in de Witte Singel een viswed strijd hield. De wedstrijd, die werd georgani seerd in samenwerking met de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken, verliep zonder één wanklank, mede dankzij de be geleiding door een draaiorgel en de verstrekking van glaasjes gee strijk vocht aan de deelnemers. Bij de prijsuitreiking in de sociëteit aan de Breestraat bleek dat de student Paubuiwe met 19 stuks de beschikbaar gestelde bokaal in de wacht had gesleept. Tweede werd de 78-jarige Leidenaar H. Schouten met dertien gevangen visjes. De uitslag was verden 3. A. Kamphues(56 j.) 12 stuks, 4. C. Schouten(54 j.) 11 stuks, 5. J. Schouten(65 j.) 7 stuks, 6. H. Vo- gelenzang(student) 7 stuks, 7. J. Broere(stud.) 7 stuks, 8. J. v. Went(57 j.) 5 stuks, en 9. D. Boon(78 j.) 5 stuks. In de ochten duren was het ook al druk in de sociëteit. Toen waren enkele honderden Leidse bejaarden sa mengekomen voor een gezellige ochtend. "Er wordt steeds gezegd: óf ko len óf kernenergie. Wij laten een alternatief zien: energie die je op andere manieren kunt opwekken. Onze actie is ter bevordering van het ge bruik van eindeloze energie, energie uit de zon en daarvan afgeleid uit de wind, golfslag, temperatuurverschillen in oceanen en uit planten", al dus Peter Gorter van de kern groep Leiden en omstreken van de Vereniging Milieude fensie Nederland. Milieudefensie heeft de dag van morgen uitgeroepen tot "zon nedag". Veel kerngroepen van Milieudefensie zullen dan met standjes op markten staan om het publiek in te lichten over de diverse soorten van alternatieve energie en om het er bewust van te maken dat de Nederlandse regering met zijn energiebeleid op dit moment op de verkeerde weg is. Want dat is de stellige over tuiging van de vereniging. Dit hele jaar staat voor Milieu defensie in het teken van de energie. De "zonnedag" is daarin overgenomen uit Amerika, waar hij op 3 mei vorig jaar voor het eerst werd gehouden. En heel wat los ge maakt heeft, volgens Peter Gorter. Hij vertelt dat de staat Californië het plan heeft om in het jaar 2025 voor honderd procent op zonne-energie te draaien. En gisteren hebben we allemaal in de krant kun nen lezen dat president Car ter volgend jaar meer geld wil uitgeven aan de ontwikkeling van zonne-energie op grote schaal, wat moet leiden tot twintig procent zonne-ener gie tegen het jaar 2000. En nu Nederland. Peter Gor- ter:"In vergelijking met an dere landen is er in Nederland nog erg weinig onderzoek ge- Alle Leidenaren, die wel eens de prijzen vergelijken, zullen ontzet zijn als ze zien hoe Van Duuren er deze weekuitspringt.Met merktapijtvoorongekende aktie prijzen! Profiteer d'r gerust van! Want Van Duuren is ook nog eens 'n ontzettend precieze tapijtlegger. Wollen AXMINSTER O CO Prachtige kwaliteit van33?;- voormL%JU j SLAAPKAMERTAPIJT CC Oogstrelend dessin van3&- voorU v/ BERBER 1 CQ Net als de rest gratis gelegd, van309,- voor. .1 *J >7 j Aanbiedingen gelden tol 30-6-1979 \)an duUKH doet Wüt HOOIGRACHT 18/MIDDELWEG 11 LEIDEND daan naar zonne-energie. Er wordt nu veel te veel geld ge stoken in kernonderzoek, ter wijl het voornemen is om maar ongeveer twee procent zonne-energie in het jaar 2000 te halen. Zonne-energie is na tuurlijk nooit rendabel ge weest. Milieuwoningen zoals die in de Merenwijk staan zijn nog niet rendabeler moeI nog bij gestookt worden. He is nog te duur om die wonin gen zo te maken dat dat nie meer hoeft. Maar als de ener gie duurder wordt, worden heel veel vormen van zonne- energie wel rendabel en kun nen we daar een heel eind mee komen. We betalen eigenlijk veel te weinig voor energie, want m de prijzen wordt geen rekening gehouden met de schaarste aan fossiele grond stoffen als olie en aardgas. Maar de regering heeft nog nooit garanties gegeven dat de prijzen voldoende zullen stijgen Dat moet wel, want we verbruiken gewoon veel te veel." De actie van Milieudefensie is voor het grootste gedeelte ge richt op bezuiniging. "Dat wordt door de overheid hele maal niet aangemoedigd", zegt Peter Gorter. Hij haalt de theorie aan van ingenieur Potma, die naar een maat schappij toe wil waarin niet geproduceerd wordt om de produktie te verhogenomdat dat op den duur door de schaarste en de duurte van energie averechts zal uitwer ken, maar waarin geprodu ceerd wordt om te besparen. Hij stelt dat dat de werkgele genheid ten goede zal komen en ons ivelzijn niet zal aantas ten. Milieudefensie gelooft dat haar actie zal bijdragen aan een andere energiepolitiek. Morgen staat er ook in Leiden, op het Stadhuispleinde hele dag een stand van Milieude fensie. Er is een kleine ten toonstelling. er staat een zon necollector ener is allerhande informatiemateriaal ver krijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3