Meeste plezier in lesgeven veidse agenda Toekomst atelier nog steeds onzeker Aischeid hoofd van Houwelingen Keniase president in Wassenaar Dief in paskamer Uit de bocht Ongeluk met boren René Meijer winnaar bil j artwedstrij den van club "Rijnegom" OPTOCHT PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 22 JUNI 1979 Maandag Gemeentehuis Benthuizen, gemeente raadsvergadering 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente raadsvergadering 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, cie. techni sche diensten 20 uur. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West 14.30 Stadhuis, gemeenteraadsvergadering 19.30 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teurfotografie 20 uur. Clubhuis Op Eigen Wieken, Valkenpad, schrijfavond Amnesty Internationaal 20 ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur v.m tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen; Wijk I, (Morswegkwar tier, Noordbmnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): J. Reinders, G. Brandt- j straat 29, tel. 760947; Wyk 2 (Kooi- en Merenwijk) Pi. Tan, Schoenerwal 13, tel 210890; Wijk 3 (Waard, Professorenwijk. Tuinstadwijk en Zuidbinnenstad) W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel 126866; Wij k 4 (Zuid-West en Haagweg- kwartier) F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347 (zaterdag), B. Roos, Zo- cherstraat 1, tel. 766123 (zondag). Leiderdorp - F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zaterdag); H. B. van Wijk, v d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zondag), (spreekuur van 12.30-13.00 uur in Gezondheidscentrum Winkelhof, Flo rijn 10, tel. 891000). Oegstgeest - E. J Roelants, Frans Hals- laan 10, tel. 153747. Voorschoten - J. H. Vrijenhoek, S. v. d Oyelaan 38, tel. 2356 (zaterdag); S. M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6 tel. 5417 (zondag). Warmond - J. Hoornweg. Prof. Aal ber- gelaan 1, Voorhout, tel. 11393. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, I wordt waargenomen van 22 juni tot 29 juni door Apotheek Tot Hulp dei Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060en door Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend vooi spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 I gebruik maken. Voorschoten - Voorschotense Apo- theek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkrüis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Kruisver eniging Leiderdorp/Zoeterwoude- Rijndijk, Gezondheidscentrum Ber kenkade, spreekuur ma. t/m do. 14.00-15 uur., tel. 410131. Oegstgeest - Interkrüis, Lijtweg 7, tel 1 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond- Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, tel. 11464. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen l Muurling/Roest/Helder F. Muurling, Plantsoen 23.'tel. 125057; weekendrege ling Krol/van Gool/Vestjens: F. van Gooi, Pr. Frederikdreef 14, Katwyk, tel. 01718-74781; B. H. Broer, Boshuizerlaan 13, tel. 764058. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik- I baar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan- ruren). Spreekuren ma, di. en wo •0-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement Per Post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0J30 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. LEIDERDORP - "De tijd die je aan een kind besteedt moet geen vrijblijvende bezigheid zijn. Je moet het kind als mens benaderen, als individu, als uniek gegeven. Dit element maakt deel uit van de hele schepping" Een paar typerende uitspraken, opgetekend uit de mond van de heer G.C. van Houwelin gen die vandaag afscheid neemt als hoofd van de Wil lem de Zwijgerschool in Lei derdorp. Hij begon veertig jaar geleden zijn loopbaan in het onderwijs en is drieën twintig jaar hoofd van de Lei- derdorpse protestant- christelijke lagere school ge weest. De 61-jarige Van Houwelingen moest een jaar geleden om gezondheidsredenen stoppen met lesgeven en gaat vanaf vandaag met vervroegd pen sioen. "Een onherroepelijk einde" noemt hij zijn afscheid dat hem toch wel een beetje triest maakt. "Ja, dan denk je wel eens, wat had ik nog een hoop kunnen doen, wat heb ben die veertig jaar onderwijs voor mij betekend? Twintig jaar geleden wilde ik dat en dat nog doen en wat is daar nou van terecht gekomen" Overigens heb ik in al die jaren dat ik hoofd van een school was, vrijwel geen tijd gehad om me over deze dingen druk te maken. Als hoofd was je vroeger ook klasseonderwij zer. Tegenwoordig ligt het ac cent meer op de contacten naar buiten en de administra tie. Je werkt immers samen met andere hoofden, colle ga's, personeel, gemeentebe stuur, inspectie en het minis terie. Daarbij moet je contact houden naar de ouders toe. Wil je alles serieus doen, dan blijft er weinig vrije tijd meer over", zegt Van Houwelingen die het meeste plezier in het lesgeven zelf heeft gehad "Het geeft ontzettend veel vol doening om kinderen te leren hun gedachten met woorden te uiten. Zo kan je al hun ex pressie-elementen uitbuiten. Wel vind ik dat de kinderen moeten snappen wat ze lezen. Het is misschien een oude ge dachte, maar ontleden is daarbij heel belangrijk" Onrecht "Het ergste watje een kind kunt aandoen is onrecht. Hoe goed Van Houwelingen voor de Willem de Zwijgerschool, waar hij 23 jaar hoofd is geweest: "Vroeger wasje meer klasse-onderwijzer. Tegenwoordig ligt het accent meer op de contacten naar buiten en de administratie". een opmerking ook is be doeld, onrecht blijft onrecht en dat is voor een kind iets verschrikkelijks. Zelf is mij op de kweekschool eens een groot onrecht aangedaan en sindsdien probeer ik dat ten allen tijde te voorkomen". Van Houwelingen zegt van zichzelf dat hij de vernieu wingen heeft willen bijhou den. Je mag geen vergelijking maken met de leerling van vroeger en nu, vindt hij. "We groeien met de periode mee. Je moet het kind iets meege ven voor een komende perio de. Als je les geeft op de ou derwetse manier, volgens ou derwetse regels, dan ben je fout bezig. Het strenge klas sikale systeem bijvoorbeeld, kan niet meer. Als het ritme van het onderwijssysteem maar vaststaat. Dat is de pi laar waarop je onderwijs moet rusten. De Willem de Zwij gerschool is geen resultaat- school. We geven de kinderen iets waar ze zichzelf kunnen zijn. Niet jagen naar resultaat. Alhoewel we aan de andere kant een toeleveringsbedrijf voor de middelbare school zijn". Een groot voordeel noemt Van Houwelingen het aantal leer lingen dat nu in vergelijking met vroeger in de klas zitten. "Toen ik nog kwekeling was mocht je de onderwijzer hel pen met opletten. Dat waren klassen van maar liefst zestig leerlingen! Vaak was de on derwijzer weg voor z'n studie. Dan moest je helemaal alleen voor zo'n klas staan. Als op dracht kreeg je dan vertelles sen en moest je correctiewerk doen. Je was meer een hulpje. Het nadeel van een klas met zestig leerlingen is dat je ze massaal moet behandelen. Nee, een persoonlijke bena dering is veel indringender en dat is met de kleinere klassen van tegenwoordig wat meer mogelijk", aldus de Leider- dorpse hoofdonderwijzer. ROEL ZAADNOORDIJK Vrijdag Zuiderkerk, Lammenschansweg, con cert Sempre Crescendo 20.15 uur. Hoek Witte Singel/Herenstraat, start wielerronde van studentenvereniging Minerva, 19.30 uur. Gerecht, Sleutelslotfeest Minerva, 21 Vormingscentrum Troef, Noordeinde 2a, vrouwenavond 20 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp inf. avond Bahai gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Ryn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, NVSH-trefcentrum open weekendcafé vanaf 21.30 uur. Volkshuis, open sociëteit, 21.30 uur. Jeroenhuis Wassenaar, vergadering hengelsportvereniging 20 uur. Zaterdag Sanders, Levendaal (hoek Korevaar- straat) antiekmarkt 9.30-17 uur. Witte Singel, jeugdviswedstrijd 9 uur. Zylwatering, Wassenaar, viswedstrijden Oostdorp 8 uur. Gemeentehuis, Hoofdstraat Leiderdorp, start wielerwedstrijd Lion's Club, 14 Zondag Dorps kerk Wassenaar, Kerkconcert kamerkoor 19 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater, 14.30 uur, tel 125802. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. President Arap Moi rechtsbegroet Kenianen die in Nederland wonen bij het ontvangstcentrum Wittenburg. WASSENAAR - De Keniase president Daniel Toroitich Arap Moi, die een driedaags bezoek aan Neder land brengt, was gisteren voor een receptie in het ontvangstcentrum "de Wittenburg" aan de Rijks straatweg in Wassenaar. Daar ontving de president in Nederland wonende Kenianen. Gisteravond is hij weer vertrokken naar Kenia. Arap Moi heeft tijdens zijn verblijf "goede gesprekken" gehad zo zei hij gisteren. Hij wilde echter de concrete resultaten van zijn gesprekken niet nader aanduiden. Hij had tijdens zijn bezoek in het land een hoop nuttige zaken gezien die ook in zijn land uitstekend van pas zouden komen. Moi toonde zich somber over de economie van zijn land. Hij wees op de droogte, de lage koffieprijzen (één van de belangrijkste exportprodukten van zijn land) en op de lage wereldprijzen van grondstoffen die zijn land exporteert. Hulp van ontwikkelde landen (zowel uit west als uit oost) was welkom. Ook toeristen worden in Kenia met open armen ontvangen. Arap Moi is tijdens zijn verblijf in ons land op Soestdijk ontvangen. Verder heeft hij nog een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken in Eindho ven en aan een station voor kunstmatige inseminatie in Lexmond. LEIDEN - Een man uit Alphen aan den Rijn (55 jaar) is gisteren bij het passen van een nieuwe broek zijn portemonnee met 670,- kwijtgeraakt. Hij had zijn eigen broek in de paskamer van een modezaak aan de Breestraat ge hangen terwijl hij in de winkel keek hoe een nieuwe broek hem stond. Toen hij terugkwam was de portemonnee uit zijn broekzak verdwenen. LEIDEN - Op de Herensingel is gisteravond aanzienlijke schade ontstaan toen een 20-jarige auto mobilist de macht over het stuur verloor. Hij zei later dat hij moest uitwijken voor een overstekende voetganger, zodat hij een bocht in de weg erg ruim nam en een ge parkeerde auto raakte. Die auto raakte weer een lantaarnpaal en kwam na een halve slag gedraaid te zijn tegen de gevel van een huis tot stilstand. Een 19-jarige passa gier in de auto liep diverse kneu zingen op en moest voor behan deling naar het AZL. Beide auto's werden flink beschadigd; lichte schade ontstond aan het kozijn en de gevel van het huis. Brandstichter voorgeleid LEIDEN - Van de vijf mannen die zijn aangehouden voor brand stichting in het dierenverblijf in de Leidse Hout, heeft de politie er gisteren vier weer vrijgelaten. De vijfde, een 19-jarige Leidenaar, wordt maandag voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. Hij heeft bekend de brand te hebben aangestoken. Vannacht heeft de politie twee mannen en een vrouw betrapt bij het plakken van affiches die een festival op 30 juni in het Amster damse bos aankondigen. Affi- sches en plaksel werden in beslag genomen en de plakkers (23, 20 en 19 jaar) werd proces verbaal aangezegd. LEIDERDORP - Een 33-jarige man uit Leiden heeft tijdens werk zaamheden op een bouwterrein bij Ockenrode in Leiderdorp eni ge lichte verwondingen opgelo pen. De man was een gat in de muur aan het boren toen zijn boor vastliep. Hij viel daardoor van een trap af. Het slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. De arbeidsin spectie heeft de zaak in behande ling. ZOETERWOUDE - Bij de spoor wegovergang naar de Omme- dijkseweg (Alphen-Leiden) is gisterochtend rond half acht een trein tegen een hooiwagen aan gebotst. N.J.P.K. uit Hazerswou- de passeerde in de dichte mist de overgang en op het ogenblik dat zijn trekker de lijn gepasseerd was raasde de trein op de aan hangwagen met het hooi in. Nie mand raakte by dit ongeluk ge wond. De hooiwagen werd totaal vernield en de trein werd zwaar beschadigd. ZOETERWOUDE - Na een aantal spannende wedstrijden in de fi- nalepule is René Meyer winnaar geworden van de onderlinge wedstrijden van de Zoeterwoud- se biljartvereniging "Rijnegom" In de loop van het toernooi was Re né juist iets meer boven het ge middelde van Jan Brouwer en Bart van Diemen die respectie velijk als tweede en derde ein digden met eveneens zes wed- strijdpunten, uitgekomen. Van daar ook dat de winnaar, - ook drie jaar geleden toonde hij zich ook al de sterkste - na afloop ver klaarde dat de titel "met een beetje geluk" was binnenge haald. Toch roemde bestuurslid J. Kliffen, die de prijsuitreiking van voorzit- Oegstgeester bibliotheek voorlopig gesloten OEGSTGEEST - De Oegstgeester openbare bibliotheek is voorlo pig dinsdagavond en donderdag ochtend gesloten. Daarmee ver valt de uitleentijd voor de 65- plussers. Dit is het gevolg van een vacature binnen de bibliotheek. Er worden momenteel pogingen ondernomen om deze open plek zo snel mogelijk weer op te vul len, zodat de bibliotheek op eer der genoemde tijden weer open gesteld kan worden. ter H. van Oort wegens ziekte overnam, niet alleen het sterke spel van de andere finalisten Ger v.d. Werfï en Sjaak Vermeulen, maar vooral ook de uitstekende wedstrijdmentaliteit van René Meijer. Aan het toernooi, jaarlijks een hoogtepunt, namen zo'n 50 van de 60 leden deel. Volgend jaar zal "Rijnegom" misschien met 4 teams (nu drie) ip de Leidse Bil jart Bond vertegenwoordigd zijn, de belangstelling, ook gister avond, is in elk geval groot. LEIDEN - De kans bestaat dat de binnenstad van Leiden morgen middag tussen half drie en vier uur moeilijk bereikbaar is in ver band met een optocht van reünis ten van Minerva. De optocht wordt gehouden in verband met de viering van het 33 ste lustrum van de studentenvereniging. Het aantal deelnemers kan variëren van zeshonderd tot tweeduizend. Gestart wordt om half drie in het Van der Werfpark. De politie zal het verkeer op enkele plaatsen omleiden. LISSE - De afdeling Lisse van de Nederlandse Vereniging van Fuchsiakwekers organiseert vandaag en morgen een tentoon stelling van botanische fuchsia's in de kassen van tuincentrum Westergeest aan de Heereweg in Lisse. Ook volgende week vrij dag zijn de fuchsia's te bewonde ren in de kassen tegenover Dever. VOORSCHOTEN - De bestem ming-van het pand Molenlaan 3, tot in de wijde omgeving bekend als het atelier Schrofer waar ge regeld tentoonstellingen gehou den worden, is nog steeds onze ker. Een eerste verkenning onder de Voorschotense raadsleden over wat nu precies mlijceigebeu- ren met het huis leverde aller minst eensgezindheid op. De meningen lopen dwars door de partijen heen en de verschillen zijn louter zakelijk. De hoogste prijs vragen is een van de meningen omdat er totaal geen garantie bestaat dat het dienst blijft doen als expositie ruimte. Anderen vinden weer dat de gemeente moet proberen de restauratie ter hand te nemen en er daarna voor moet zorgen dat er een atelier blijft of dat er een ontmoetingsruimte komt voor kunstenaars. Weer anderen zeg gen "gun het pand nu maar aan mevrouw Schrofer en zij zei wel zorgen dat er een atelier in blijft". Het enige duidelijke wat tot nu toe gebeurd is, was de opdracht van burgemeester en wethouders van Voorschoten om een taxatie op te stellen voor het pand. De stich ting Adviesbureau Onroerende Zaken in Rotterdam, die het on derzoek gedaan heeft, komt tot de volgende drie bedragen; 60.000 bij verkoop in verhuurde staat aan de huurster; 80.000 gul den bij vrije verkoop met de be paling van een soortgelijk ge bruik als op dit moment het geval is en 95.000 gulden indien het pand wordt veranderd in een an der soort winkel. Bij al deze bedragen moet de res tauratieplicht worden opgeteld, omdat het een beschermd pand 'is. Die restauratie wordt geschat op 250.000 gulden, waarvan de ei genaar na aftrek van alle subsi diemogelijkheden een bedrag van rond de 40.000 gulden moet betalen. Het in 1780 gebouwde pand aan de Molenlaan was in eerste instantie voorbestemd om verkocht te worden tegen een milde prijs aan mevrouw Schrofer-Bal, waar door de Kunstkring Voorschoten een eigen onderkomen zou krij gen. Een ruzie tussen mevrouw Schrofer en de Kunstkring verij delde dat plan. Beide partijen za gen geen kans het verschil van mening over het gebruik van het pand op te lossen. Mevrouw Schrofer bedankte als lid van de Voorschotense Kunstkring en sloot zich aan bij de Haagse Kunstkring. Het gemeentebestuur vond het tot voor kort zeer belangrijk dat kunstactiviteiten in dit pand voortgezet konden worden. In de praktijk zag men echter geen kans om dit vast te leggen. De commissies uit de raad stelden toen dat het pand getaxeerd moest worden. Het perceel zou volgens de commissieleden te gen die getaxeerde waarde aan mevrouw Schrofer moeten wor den aangeboden en dat bij ver werping van dat bod het pand ter verkoop moet worden aangebo den aan andere gegadigden. Molenlaan 3, gebouwd in 1780, heeft de laatste 25 jaar stormach tige tijden doorgemaakt. Eerst werd het pand onteigend. In 1965 werd het tijdelyk verhuurd aan de Voorschotense kunstenaar Willem Schrofer. Na zijn overly- Molenlaan 3 (middelste pand op 1780 daterende gebouw is nog steeds den werd de verhuur voortgezet aan zyn weduwe. Bij de verhuur in 1965 werd opgenomen dat deze tijdelyk was en dat de huurder nooit aanspraak zou kunnen ma ken op vergoeding of afkoping de foto) in Voorschoten. Voor het uit geen concrete bestemming gevonden. van het huurcontract. Het Ad viesbureau Onroerende Zaken heeft nu echter vastgesteld dat voor het pand recht op huurbe- scherming bestaat. JOOP PEETERS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2