ARP-politici verschuilen zich achter oud-voorzitter Spiraaltje is meest geschikt voor vrouwen boven 40 jaar Steekproef: vertrouwen in Aantjes bijlagen van rapport over zaak-Aantjes VOENSDAG 20 JUNI 1979 DEN HAAG (ANP) - Een recen te steekproef van het Neder lands instituut voor publieke opinie (NIPO) heeft uitgewe zen, dat de vorig jaar afgetre den CDA-fractievoorzitter mr. W. Aantjes "veel vertrou wen" bezit. Precies de helft van de ondervraagden (vijftig procent) meent verder, dat Aantjes in de Tweede Kamer moet terugkeren. Het NIPO wydde in november vorig j aar (na het Kamerdebat over de zaak-Aantjes) twee onderzoeken aan de gebeur tenissen en herhaalde in april deze steekproef, waaraan 1189 personen hebben deel genomen. De vertrouwensscore - zo leren de resultaten - liep op van 41 procent (in november 1978) tot het "ongewone hoge cij fer" van 46 procent (in april dit jaar). Een uitsplitsing van dit percentage naar politieke en kerkelijke herkomst van de ondervraagden geeft aan dat met name veel CDA- stemmers en gereformeerden veel vertrouwen in de vroege re CDA-voorman hebben. Zowel in het onderzoek van eind vorig jaar als bij de steekproef in april werd de vraag gesteld, of Aantjes te zijner tijd in de Tweede Ka mer moet terugkeren. Het onderzoeksresultaat van no vember gaf aan, dat zestig procent meende, dat Aantjes niet kon terugkeren. Nu meent precies de helft van de ondervraagden dat terugkeer in het parlement wel degelijk mogelijk, zelfs gewenst is. Een terugkeer wordt door veertig procent afgewezen en tien procent zegt geen oordeel te hebben. Uitsplitsing van het percentage van vijftig procent, dat zich uitspreekt voor terugkeer van Aantjes op het Haagse Bin nenhof, toont aan, dat veel CDA- en D'66-stemmers de vraag van een eventuele te rugkeer bevestigend beant woorden, evenals veel rooms- katholieken en gereformeer den. In het NI PO-onderzoek (van november vorig jaar) werd te vens een oordeel gevraagd of de snelle publicatie van het voorlopig rapport van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie (RIOD) over de zaak-Aantjes. Ongeveer zes van elke tien Nederlanders vinden deze snelle publicatie achteraf niet juist. DEN HAAG - Vele A.R.-politici, die door de commissie- Patijn zijn gehoord in de zaak-Aantjes, verschuilen zich achter de vroegere A.R-partijvoorzitter W. P. Berghuis. Deze heeft in 1967 reeds de conclusie getrokken dat voor hem „de kous af' was, eraan toevoegend dat Aantjes „in zijn politieke functie kwetsbaar blijft". Eén van de getuigen, die voor de kamercommissie-Patijn verscheen, was de vroegere A.R.-minister van binnen landse zaken, mr. W. F. de Gaay Fortman. In het vandaag geplubiceerde ver slag van de commissie wijst hij erop, dat Berghuis „een zeer per soonlijk regime voerde" en dat de vroegere partijvoorzitter „met name als het ging over persoon lijke zaken een innerlijke weerzin had dat in groter gezelschap te brengen". Oud-voorzitter dr A. Veerman heeft tegenover de commissie verklaard nooit officieel gecon fronteerd geweest te zijn met het oorlogsverleden van mr. Aantjes, althans niet in de periode die vooraf ging aan zijn voorzitter schap van de A.R.-partjj. In zijn functie van voorzitter werd hij (in 1969) door een hem onbekend persoon ingelicht over dat oor logsverleden. Tegenover de commissie heeft het huidige Ka merlid Veerman verklaard, dat hij niet door Berghuis werd geïn formeerd. In dit verband heeft hij de commissie een beeld gegeven van de positie van de voorzitter van de A.R.-partij, die „de par tijleider" was en die „een soort ongekroonde koning was en deed wat zijn geest nodig vond om te doen" Volgens Veerman is Berghuis de laatste „leider" ge weest. In het verslag zegt de commissie Patijn, ingesteld op verzoek van de Tweede Kamer, dat van een complot als zou het SS-lidmaatschap van Aantjes met opzet in de publiciteit zijn gebracht niets is gebleken. Oud partijvoorzitter Veerman heeft tegenover de commissie eraan herinnerd, dat geregeld brieven over het oorlogsverleden van Aantjes werden ontvangen, brie ven van oud-leerlingen van het Marnix-gymnasium (in Rotter dam). Veerman verklaarde tegenover de commissie de indruk te hebben, dat onder die oud-leerlingen „kennelijk veel oud zeer zat" en dat men Aantjes om één of andere reden bleef achtervolgen. hebben kunnen nemen om er niets meer te doen" Uit het verslag van zijn gesprek met de commissie blijkt, dat mr Geertsema één moment heeft ge kend, waarin hij het met de we tenschap erg moeilijk heeft ge had, te weten het moment waar op hij en Aantjes (in 1970) teza men werden gedecoreerd. „Toen vroeg ik mij af of dat wel een juis te beslissing was geweest", aldus mr. Geertsema tegenover de Zwager Auto in de sloot: dode en gewonde FIJNAART (ANP) - De 43-jarige mevrouw A. de Vos-van Eekelen is gistermiddag in haar woon plaats Heijningen, gemeente Fij naart, door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij pro beerde op de Slobbegorsedijk haar wagen te keren. Daarbij schoot de auto het talud af en kwam ondersteboven in een tien meter lager gelegen sloot terecht. De bestuurster verdronk. Haar 69-jarige schoonmoeder brak beide benen en is opgenomen in een ziekenhuis in Roosendaal. De huidige griffier van de Staten van Drente, mr H. Cost Budde, heeft tegenover de commissie uiteengezet hoe hij het onderzoek van zijn zwager, prof L. de Jong (de vroegere directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie - RIOD) in zijn kennis senkring heeft gebracht en hoe die kennissen het verder hebben gebracht. De heer Cost Budde zet uiteen, hoe hg het nieuws van het onderzoek naar het SS-lidmaat schap van Aantjes heeft verteld aan de directeur van de biblio theekcentrale in Rolde, waarbij een aantal mensen aanwezig was Deze directeur heeft het nieuws doorverteld aan andere be stuursleden van deze centrale Aangezien één van hen op de pe dagogische academie in Assen werkzaam is was het de volgende morgen een nieuwtje op de peda gogische academie in Assen. De heer Cost Budde schrijft een en ander toe - zo blijkt uit het ver slag - aan een groot misverstand. Commissie-voorzitter Patijn heeft tegenover de commissie de conclusie getrokken, dat het uit lekken van het nieuws „het ge heim blijft van Assen, van Rolde en van Groningen". Het oud-kamerlid mr. W. J. Geert sema, de tegenwoordige com missaris der koningin in Gelder land, heeft tegenover de commis sie te kennen gegeven, dat hij in 1967/1968 reeds werd geïnfor meerd over het oorlogsverleden van mr. Aantjes. Met die wetenschap - zo heeft hij verklaard - heeft hij niets gedaan, omdat „ik nooit in een positie ben geweest waarin ik het niet meer voor mijn verantwoording zou Eelt Het vroegere Kamerlid Hannie van leeuwen, thans directeur sociale zaken en personeelsbeleid bij de OGEM, heeft tegenover de com missie verklaard, dat zij om streeks 1968/1969 werd geïnfor meerd over het oorlogsverleden van haar fractiegenoot. Jaren la ter werd zij schriftelijk op de hoogte gesteld, welke brieven zij heeft verscheurd om - zoals zij heeft uiteengezet - te proberen schoon schip te maken. Het ver scheuren van die brieven ge schiedde na een gesprek over de ze zaak van mr. Aantjes. Volgens mevrouw Van Leeuwen heeft Aantjes één van deze brieven niet verder gelezen dan de eerste regel en - aldus het verslag - hij gaf toen de brief aan mij terug met de woorden: „Hannie, je moet maar zorgen datje eelt op je ziel krijgt, net als ik". De complot-theorie - als zou men een gelegenheid hebben gezocht om de val van mr. Aantjes te be spoedigen - wordt ook van de hand gewezen door een volgende getuige, de historicus dr. G. Pu- chinger, hoofd van het documen tatiecentrum voor Nederlands protestantisme, gevestigd aan de Vrije Universiteit. „Ik geloof dat er geen reutemeteut waar is van die hele complot-theorie", aldus dr. Puchinger tegenover de commissie. Hij verklaarde te ge loven dat er toevalligheden bij elkaar zijn gekomen. Kritiek op het werk van de Kamercommis sie kwam ondermeer van de Haagse advocaat mr. L. van Hey- ningen, de verdediger van de van oorlogsmisdaden verdachte P. L. Menten. "Het is allemaal niet ver standig wat u doet", zo heeft hij de commissie voorgehouden. De vice-voorzitter van de Raad van State, dr. M. Ruppert, werd even eens door de commissie gehoord. Een poging zijnerzijds om over ..de zaak-Aantjes" te praten werd door de commissie-voorzitter Pa tijn afgesneden, met name toen dr. Ruppert meedeelde te willen praten „over de manier, waarop de man wordt behandeld. Vol gens commissie-voorzitter Patijn viel dit onderwerp „een beetje buiten het mandaat van de com missie" Gedicht Intussen is bekend geworden, dat de getuige Puchinger het (infor meel) gesprek met leden van de commissie-Patgn heeft afgeslo ten met het voordragen van een gedicht van P. N. van Eyck, geti teld Non Incedo. De tekst van dit gedicht volgt hier onder ..Wanneer mijn zonden onverholen zijn en niet gelijk de sintel vuren zijn, die in bedriegelijke as verscholen zijn laat hen niet in zulks als eeuwig du ren zijn, laat er een eind aan al dit dolen zijn laat er een licht in donkere uren zijn dit zal voortaan mijn enig zinnen zijn: God, mocht ik eenmaal by u binnen zijn bij hen die u, altyd, beminnen zijn." Sumatrastraat Bij het artikel "Klachten over de Sumatrastraat" in de krant van afgelopen maandag zou ik graag de volgende kritische kantteke ningen willen plaatsen. Op het gedeelte tussen de Lage Rijndijk en de Javastraat is via een verkeersbord duidelijk aan gegeven dat het verboden is om met bromfietsen op het fietspad te rijden. Dat wordt echter wel gedaan, en hoe! Ook veel auto's staan op dit smalle gedeelte veel langer stil dan gewenst is, meest al bovenop het fietspad. Dat het water niet kan weglopen is logisch want er moet nog een slijtlaag op het wegdek worden aangebracht. Wanneer dat is ge beurd zijn de randen aan de goot- kant verdwenen en kan het water zijn weg naar de kolken vinden. Tevens zullen dan de vele kuilen zijn verdwenen. Verder zou het te wensen zijn dat de plantsoenendienst in het gedeel te Javastraat tot Atjehstraat de rozenstruiken opsnoeit. Op sommige plaatsen nemen de struiken de helft van het fietspad in beslag. Andere klachten zijn de ondraaglijke stank van riool en uitlaatgassen. De snelheidsbe paling in de straat laat ook te Een gesprek met de gemeente op korte termijn is een dringende noodzaak. Maar als dat gesprek gevoerd zal worden met "de wet houder met de grote pijp" dan zal het bitter weinig helpen. Want deze man kan maar weinig kan ten op. Auto's weg gaat niet, brommers weg ook niet en overal dubbele beglazing laten aan brengen is te duur. H. den Hartog Formosastraat 46 2315 CX Leiden Rhodesische premier naar Amerika (Van onze correspondent) SALISBURY - Bisschop Abel Muzorewa, de nieuwe minis ter-president van Zimbabwe- Rhodesië, zal volgende maand de Verenigde Staten bezoeken. Hij wil daar ge sprekken voeren met leden van het Congres die pleiten voor het opheffen van de sancties tegen Rhodesië, maar ook met tegenstanders in de regering-Carter. Twee speciale ambassadeurs van Muzorewa doen op het ogenblik in Washington po gingen om ook een onder houd tussen hem en presi dent Carter te arrangeren. Tot nog toe heeft echter alleen minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance te kennen gegeven dat hij Muzorewa wil ontvangen. In eigen land heeft Muzorewa met nieuwe problemen te kampen nadat James Chike- rema als lid van de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC) bedankte en met ze ven pasgekozen parlements leden een nieuwe partij stichtte, die zich „Zimbabwe Democratie Party" noemt. James Chikerema is de enige belangrijke guerillastrijder die naar Rhodesië terugkeer de en lid werd van de UANC van Muzorewa. Hij was aan vankelijk lid van Joshua Nkomo's guerilla-organisatie, maar richtte later zijn eigen partij op, de „Frolizi". Vanuit Zambia leidde Chike rema verschillende guerilla- acties in Rhodesië. Hij werd daarna door een gerechtshof in Salisbury ter dood veroor deeld. Zijn terugkeer naar Rhodesië en zijn deelname aan de zgn. binnenlandse schikking werd als een sensa tie beschouwd. Dat Chikerema nu weer een ei gen partij gevormd heeft, wordt als een „harde klap" voor Muzorewa gezien. De nieuwe partij wil ten minste één ministerszetel in de rege- ring-Muzorewa hebben. NIJMEGEN (ANP) - Het „spi raaltje" is minder geschikt voor vrouwen die nog nooit zwanger waren, vanwege een grote kans op ontstekingen. Bij vrouwen boven de 40 is het spiraaltje wel de beste vorm van anti-conceptie en verdient in dat geval de voor keur boven het gebruik van de pil. Tot die aanbevelingen komt de vrouwenarts R. Beerthuizen (34) in een proefschrift over het spiraaltje ofwel de bin- nenbaarmoederlijke anti conceptie. Hij schat dat onge veer zes procent van de Ne derlandse vrouwen het spi raaltje gebruikt. Het aantal pilgebruiksters is volgens hem tien keer groter. Beerthuizen is vandaag gepro moveerd op deze studie aan de katholieke universiteit in Nijmegen. Volgende week presenteert hij zijn onderzoek in Amsterdam voor een inter nationaal gezelschap van vrouwenartsen en weten schappelijke onderzoekers. Beerthuizen concludeert, dat het feitelijk onbekend is hoe het spiraaltje zijn anti-con- ceptieve werking precies ver richt. Min of meer vast staat wel, dat het bevruchting voorkomt door inwerking op de zaadcellen, terwijl ook de innesteling van het bevruchte eitje in het inwendige baar- moederlijke slijmvlies wordt voorkomen in het geval be vruchting optreedt. Volledig veilig is het spiraaltje niet. Eén op de 200 vrouwen, die een spiraaltje gebruiken, kan in een bepaald jaar zwan ger worden, aldus Beerthui zen. Een veel voorkomende bijwerking van het spiraaltje is de veel langere duur van de Couperen honde oren alleen bij rassen uit buitenland DEN HAAG (ANP) - Het couperen van oren van bepaalde honderas sen betreft, voorzover dat nog plaatsvindt, rassen die hun oor sprong hebben in het buitenland. Dat is een gevolg van de zoge naamde "standaarden" voor deze rassen die bij keuringen worden gehanteerd. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft dit gisteren me de namens zijn ambtgenoot De Ruiter (justitie) geantwoord op vragen van Tweede Kamerlid Terlouw (D'66). De beide bewindslieden wijzen er op dat de raad van beheer op ky- nologisch gebied in het verleden reeds tot maatregelen heeft be sloten ter beperking van het cou peren. Zo mogen honden, beho rende tot rassen, waarbij het ge bruikelijk is de oren te couperen, bij keuringen niet worden ach tergesteld als zij de oren in na tuurlijke vorm hebben behou den. menstruatie. Het bloedverlies is 50 tot 100 procent hoger dan bij vrouwen, die een andere vorm van anti-conceptie toe passen. Beerthuizen meent verder, dat het aantal verwijderingen van het spiraaltje „om persoonlij ke redenen" na vijf jaar ge bruik sterk toeneemt. Hij wijt dat aan een toenemend aantal weduwen, echtscheidingen en een groeiende belangstel ling voor sterilisatie. Het aantal verwijderingen we gens bloedverlies en/of pijn is zeer hoog. In 20 tot 25 procent van de gevallen wordt het spi raaltje om die redenen al bin nen vijf jaar verwijderd, zo blijkt uit zijn onderzoek. Inte ressant aspect van het be trekkelijk veilige spiraaltje is volgens Beerthuizen, dat het zwangerschapscijfer daalt met toenemende leeftijd. Bij de pil ligt dat anders. Pilge- bruikende vrouwen lopen statistisch gezien eerder kans toch zwanger te worden naarmate zij ouder zijn. Een toenemende slordigheid bij het dagelijks innemen van de pil speelt hierbij een belang rijke rol. Beerthuizen ging ook het ver band na tussen het gebruik van het spiraaltje en afwij kingen aan de eileiders. Hij deed dat bij een groep van ruim 250 vrouwen die zich tussen 1974 en 1977 lieten ste riliseren. Bij ruim de helft van de vrouwen die het spiraaltje hadden gebruikt, was het percentage afwijkingen aan de eileiders tien keer zo klein. Beerthuizen - die verbonden is aan enkele ziekenhuizen in Winterswijk - voegt aan zijn studie ook een historisch overzicht toe van het spiraal tje. Al eeuwen voor Christus blijkt een vorm van binnen- baarmoederlijke anti-con ceptie te zijn toegepast. Het spiraaltje nam aan het begin van deze eeuw een grote vlucht, aldus Beerthuizen, maar de meestal gebrekkige middelen veroorzaakten toen nog te veel complicaties. Sirds de jaren zeventig is het spiraaltje geheel terug in de „belangstelling" Geslaagd, voor het eindexamen L.H.N.O. 1979 aan de school voor L.H.N.O. 't Steenevelt" te Leiden, zijn: C. Bekker, J.M. v.d. Berghe, I. Bergman, 1 C.D.S.D.J. v. Berkel, S. v.d Bos, C M. Giryaar, M.J.J. de Graaf, J. Groen. J.J. Gijzenij, I. van Hell, A. Hoeseme, S. Jag- hay, I.E. Koster. A.G.W. v.d. Linden, C v.d. List, J. Meertens. V.J. Mieloo, A.M.J Nievaart, A. de la Rie. C.C.L. Schrama, B.C.P. Straathof, C.W.W. Annard, J.M. Bronmeyer, W. Heruer, P. Vermond, I.J Koolstra, J. Kruit, J. Lardé, P. Ligtvoet, I H.A. J. v. Mourik, B. de la Rie, A. v.d. Wal. AMSTERDAM - Amsterdamse leerkrachten hebben gisteren een massale protestdemon stratie gehouden tegen de naar hun mening afbraak-politiek van de regering op het punt van het onderwijs. Na een manifestatie op het Haagse Binnenhof werd een protest-tocht in Amsterdam-West gemaakt. NIEUWKOOP - Aan de Anne Frank- school voor lager Huishoud- en Nyver- heids Onderwys in Nieuwkoop slaagden voor hun diploma: J Boere, M. Hyman.C. Krofl, J van Veen uit Aarlanderveen, E. Christen, A. Dorsch, R van Dyk, P. van Esveld, A. Heemskerk, M. Kleibnnk, O Kranen burg, C. Krimpenfort, M. Kuyf, B. Ooms, M. Rynbeek, E. van Troost, J. Woerde, O. Zwynenberg. allen uit Nieuwkoop; J. van Eyk. A den Hertog, C. Jansen, H Keuzer. I. Keuzer, M. Koster. H. van 't Kruis, Y, Meyer, A Romeun, M de Rooy, P. Schrama, en M. Spek uit Nieuwveen, L. Baas, E. Schalkwyk, M. Spnngintveld en S. van de Zalm uit Noorden; G. Verhaar uit Ter Aar; E. Blom,T. Hendriks, J. Immerzeel en S van Lith uit Woerdense Verlaat; A. van de Akker, E. de Groot, P. v.d. Laan, C. van Lith, A. van de Meer. A. van de Meer, R. Ryneker, M. Steyn, E. van Veen, R. v.d. Velden, G. Verlaan en H. Vianen, allen uil Zevenhoven. LEIDEN - Aan de Leidse school voor M.E.A.O. Lammenschans park 4 in Lei den slaagden: J. Akerboom, G. Ange- nent, H. Antvelink, C van Batenburg. A. Bekker, P. van den Berg, L. Berger, A. van Boheemen, J. Bol. E. Bom. J Brummelkamp, A Buller. E van der Byl K Engels, M van der Geest. S de Geus. P. van der Gust, G. Hey, R Huff- nagel, C. Jaspers, V Kammeraat, P. van Kerkum, R van der Kooy, M. Koore- man, R Kriek. J. Lefeber, M. Lienard, Y van der Linden. M Lobel, G van der Marei, G Markx.G Mesman.C Morsch, G. Pynacker, M. Pynacker, N Ramb, J Ravcnsbergen, M Rewijk, M Roest, H. Sasburg. T Schalks, C. Schouten. S. Sneep, P. Steun. C. Stolwijk, C Veef- kind, L. Verbruggen, D. Verdam, J. Ver vers, A. Visser, S. Visser, J. Vree brug, J. van Waas. Y. van Werkhoven. P Wim- mers, A. de Winter, A. van der Zalm. A. Zand bergen, F. van der Zwart, J. van dei Zwet

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19