Nederland zet Noorwegen opzij Advocaat naar Den Haag Petra de Bruin: "Ik behoor tot de kanshebbers" Ronderecord Roberts Remise genoeg voor Timman Winst vooral op loopnummers Ruim 30.000 toeschouwers bij TT-training Matige verrichtingen in Kieler zeil week JONG ORANJE IN FINALE TEGEN ARGENTINIË UJDAG 22 JUNI 1979 SPORT PAGINA 13 Nieuwkoopse wielrenster durft confrontatie met Keetie van Oosten best aan NIEUWKOOP - "Hé, hé, da's 'n griet," riepen omstanders verbaasd uit toen Petra de Bruin in 1974 haar eerste wielerwedstrijd reed en won Aanvankelijk hadden ze haar tussen "al die jongens" niet als meisje opgemerkt. Toch viel de Nieuwkoopse op in die clubontmoeting van het Uit- hoornse UWTC. Zij gebruikte namelijk een hoger verzet dan de jongens, waardoor zij ook gemakkelijk won "De meesten vonden dat niet eerlijk", herinnert Petra de Bruin zich haar debuut. Drie jaar koerste zij vervolgens bij de jeugd, waarvan het laatste jaar "fanatiek" "Toen ben ik elke dag gaan trainen. Dat kwam ook omdat het goed ging. Als dat zo is, wil je er best wat voor doen," aldus de 17-jarige INAS-leerlinge Vo rig jaar stapte zij over naar de dames. Veel tijd om te acclimatiseren had ze niet nodig, want al snel werd zij nationaal kampioene dame somnium op de baanDit sei zoen schreef Petra de Bruin drie criteriums op haar naam en eindigde ze bij die plaatse lijke koersen steevast bij de eerste vijf. Landelijke be kendheid geniet ze nog niet, maar zaterdag kan voor haar een grote dag worden. Dan worden in het Limburgse Geulle de Nederlandse kam pioenschappen op de weg ge houden. Keetie van Oosten- Hage, onze meest succesvolle landgenote, blijft traditiege trouw de gedoodverfde favo riete voor een nieuwe titel Maar Petra de Bruin schuwt de strijd niet en koestert, in stilte, hoge verwachtingen "Keetie is natuurlijk favo riet", stelt de Gazelle-rijdster "Verder reken ik Anne Rie- mersma en goede klimsters als Marjan Bik en Wil Buitelaar tot de kanshebsters. Zelf hoor ik er trouwens ook bij. De groep dames die dan volgt is gewoon een stuk minder." Keetie van Oosten, bezig aan een afbouw van haar carriè re, is volgens De Bruin niet zo machtig als enkele jaren gele den. "Ze is iets minder gewor den en wij zijn iets harder gaan rijden. We groeien ge woon naar haar toe. Dat merk je ook tijdens de koersen. Als ze vroeger uit het peloton ont snapte, pakte niemand haar terug. Tegenwoordig laten we haar niet meer gaan. Zelf ben ik ook niet bang voor de con frontatie met haar. Tenslotte heb ik Keetie al een paar keer geklopt. Ook in de spurt en dat is toch nog m'n zwakste punt Toch blijft ze natuurlijk nog wel sterk. Ik voel me in ieder geval niet de sterkste, al zit ik er wel tegen aan te hikken." Zelfbewust heeft de Nieuwkoop se scholiere naar de titelstrijd toegeleefd. Van haar school kreeg ze toestemming ("ik heb enkele proefwerken kunnen verzetten") om deze week met haar ploeg een trainings kamp in de buurt van Geulle op te slaan. "Ik vind het wel prettig om er al te zittenver telde Petra de Bruin vlak voor haar afreis naar het zuiden des lands. "Want ik heb ge hoord dat er een steile afda ling in het parcours ligt. Die moet ook levensgevaarlijk zijn. Dat kunnen we mooi eens gaan zien. Trouwens, het wordt toch een zware wed strijd. In een criterium rijden we normaal gesproken 45 km Het parcours van dit kam pioenschap is 76 km lang en die moet je wel in de benen hebben zitten. Voor het klim men ben ik niet bang. Dat heb ik in Duitsland en Frankrijk al eens eerder gedaan en dat ging goed. Het zal opletten worden en ik zal moeten zor gen dat ik goed van voren de berg oprijd. Want als het pelo ton lang wordt en je zit ach terin, dan is het voorbij. Toch zal degene die de meeste macht heeft kampioen wor den. Let maar op." Samen met Wil Buitelaar maakt Petra de Bruin dage lijks haar kilometers. "Ik rijd dan naar Leiden, waar Wil werkt, en dan gaan we samen trainen," zegt ze, blij dat de aanloop naar het kampioen schap succesvol en zonder blessures is verlopen. "Want vorig jaar ben ik vlak voor de NK gevallen. Toen heb ik een spuit gehad, waardoor ik toch mee kon doen. Hoewel ik toen dacht bij de eerste tien te kun nen eindigen, werd ik vijf tiende. De laatste vijf kilome ter had ik gewoon geen macht meer en die tellen dan extra zwaar. Dit jaar ben ik geluk kig eerder gevallen. Het is daarna even minder gegaan, maar nu voel ik me weer sterk." "Ik heb er zin in." popelt ze van ongeduld. "Ik wil me ook weer in de WK-selectie rijden. Dat geeft zo'n kampioenschap toch weer een extra dimensie. Want dit jaar wordt de WK in Nederland gehouden en dan moet er eigenlijk wel even een Nederlandse kampioen wor den. Ik geloof dat ik zaterdag toch wel een kansje heb. Maar ze zullen op me letten, dat maakt 't zo moeilijk.'' WIM VAN WANROOY PORTOROZ (ANP) - Jan Timman kan de overwinning in het inter nationale schaaktoernooi in Por- toroz (Joegoslavië) niet meer mislopen. De Nederlandse grootmeester gaat met 10.5 pun ten uit 14 ronden aan de leiding De Deen Bent Larsen, die de eer der afgebroken partij tegen Ge- nadi Koezmin uit de Sowjet-Unie verloor, is de enige die nog met Timman op gelijke hoogte kan komen. Beide grootmeesters komen in de vijftiende en laatste ronde tegen elkaar uit. De Ne derlander heeft echter aan een remise-resujtaat voldoende om zich a. De uitslagen van de gisteren ge speelde, eerder uitgestelde of af gebroken, partijen zijn: Tsjeskovski (Sow) - Ribli (Hon) 1k- lli, Parma (Joe) - Jungxuan (Chi) 1-0, Larsen (Den) - Koezmin (Sow) 0-1, Sahovic (Joe) - Maran- gunic (Joe) opnieuw afgebroken De vooruitgespeelde partij uit de vijftiende en laatste ronde tussen Marangunic en Parma eindigde De stand na veertien ronden is 1 Timman (Ned) 10.5 punten, 2 Larsen (Den) 9.5,3. Ribli (Hon) 9, 4. Tsjeskovski en Quinteros (Arg) 8.5, 6. Maijanovic (Joe) en Koez min (Sow) 8.8. Miles 7.5,9. Parma (Joe) 7.5 (uit 15), 10. Ivkov (Joe) 7, 11. Gligoric (Joe) 6.5, 12. Jelen (Joe) 6,13. Barle (Joe) 4.5,14. Ma rangunic (Joe) 4 en 1 afg, 15. Sa hovic (Joe) 3.5 plus 1, 16 Jungxuan (Chi) 3.5 Het gebrul van de motoren, de stank van race-olie en daarnaast nog een temperatuur van 28 graden; het kan je natuurlijk allemaal wat teveel worden. Het levert dit soort plaatjes op uit de pits van Assen waar morgen een record aantal toeschouwers wordt verwacht voor de TT. ROOSENDAAL (GPD) - Eén jeugdrecord, drie senioren records, een dubbele zege op Noorwegen en voor Harry Schulting en Henk Brouwer uitzichten op een Olympisch optreden in Moskou. Ziedaar de voor Nederland aantrek kelijke balans van vier uur atletiek in Roosendaal, waar de heren voor het eerst in de geschiedenis van de Noren wonnen (111-100) en de dames hun zege van vorig jaar in Oslo continueerden (95-82) ASSEN (ANP) - Op de tweede trai- ningsdag van de TT in Assen werden op het circuit van Drente bijzonder scherpe tyden gereali seerd. In drie ldassen werd het ronderecord verbeterd. Kenny Roberts raasde in de halve li terklasse de 7717,8 meter af in 2.55.9, waarmee hij het oude re cord van Barry Sheene (2.57.4) ruimschoots overtrof. Wil Hartog en Jack Middelburg drukten de zelfde tyd af: 2.57.5, waarmee zij ex aequo de vijfde plaats inna- Ook in de 350 en 250 cc werden nieuwe records verwezenlijkt. Gregg Hansford was de snelste in de 350 cc met 3.01.4. Zijn grote rivaal Kork Ballington was een fractie sneller in de 250 cc: 3.05.6. Er waren in Assen gisteren ruim 30.000 toeschouwers. De trainingstijden zijn: 50cc: l.Tormo (Spa) Bultaco 3.33.3, 2. Lazzarini (Ita) Kreidler 3.35.6,3. Dorflinger (Zwi) Kreidler 3.41.3, Peter Looyestein (Ned) UFO 3.55.4. 125 cc:l. Kneubuhler (Zwi) MBA 3.16.4, 2. Tormo (Spa) Bultaco 3.16.9, 3. Nieto (Spa Minarelli 3.17.2, 4. Koschine (Wdl) Fantic 3.17.8, Peter Looyestein (Ned) Kreidler 3.22.7. 250 cc: 1. Ballington (Zaf) Kawasaki 3.05.6, 2. Hansford (Aus) Kawa saki 3.05.8, 3. Mang (Wdl) Kawa saki 3.06.0. 350 cc: 1. Hansford (Aus) Kawasaki 3.01.4,2. Villa (Ita) Yamaha 3.02.0, 3. Frutschi (Zwi) Yamaha 3.02.9, 4. Ballington (Zaf) Kawasaki 3.03.7. 500 cc: 1. Roberts (Vst) Yamaha 2.55.9, 2. Cecotto (Ven) Yamaha 2.56.4, 3. Coulon (Zwi) 2.56.5, 4. Sheene (Gbr) Suzuki 2.57.2, 5/6. Hartog en Middelburg (ned) Su zuki 2.57.5, 7. Luchinelli (Ita) 2.59.2, 8. Boet van Duimen (Ned) 2.59.5. Ook gisteravond weer hoofdrollen voor Harry Schulting en Henk Brouwer. Van eerstgenoemde was na zijn 46,11 sec. op c)e 400 meter vlak een toptijd en moge lijk zelfs al een limiettyd voor Moskou op de 400 meter horden verwacht. Die toptijd kwam er (nog) niet uit, want een toptijd mag je die handgeklokte 49,85 wel noemen. De limiet van 49,6 werd het net niet. „Op de laatste horde, die ik ook in 14 passen wilde nemen klikte het niet. Maar geen nood volgende week in Ge- nève moet het lukken", aldus de Brabander wiens beste tijd voor Roosendaal 49,85, elektronisch dus, was. Opvallend in die horden-race ook de jonge Hugo Pont, die vanwege studie dit seizoen nog maar heel weinig op de baan te zien was. Desondanks rolde er een knap persoonlijk record van 51,0 sec. uit. Ook voor de Almeloër uit zichten op de 50-sec.-grens. Dat Harry Schulting Moskou gaat bereiken is uiteraard geen ver rassing, dat Henk Brouwer nu ook die aspiraties mag gaan koes teren is weinig minder dan een sensatie. Vorig jaar nog uit de kernploeg gezet, omdat blessures hem niet in staat hadden gesteld zijn beloften van enkele jaren geleden waar te maken, is de Arnhemmer nu aan een voortref felijk seizoen bezig. Woensdag dus zijn recordtijd van 10,55 op de 100 meter en gister avond 20,95 op het nummer dat de langbenige Brouwer het best ligt, de 200 meter. Hij was daar mee 0,03 sec. sneller dan Ray mond Heerenveen in '75 in Mexi co. ,,En toch draait het niet zo ge weldig. Ik had dan wel rug wind maar deze was nogal onregelma tig. Ik had dan ook het gevoel dat ik soms wankelde", aldus de Arnhemmer, die plotseling heel dicht bij de NOC-limiet van 20,80 is gekomen. Het leger Ameri kaanse sprinters niet meegere kend. mag de 25-jarige Brouwer zich rekenen tot de twintig snel- sten ter wereld en bij de snelste tien 200-meterlopers van Euro pa. Op de sprint ging het gisteravond trouwens toch weer erg snel. Bij de dames zette Els Vader via 23,43 sec. de beste seizoentyd en tevens een persoonlijk record neer. Ze was er wat verbaasd over. „Ik heb namelijk flink last van mjjn been. Dat heb ik altijd KIEL (ANP) - De Ne derlandse deelne- «mers konden giste ren tijdens de 97e Kieler zeilweek niet imponeren. De pres taties op het water, waar in 1936 en 1972 de Olympische wed strijden werden ge varen, waren bij zonder wisselvallig. De beste verrichting kwam nog op naam van Ben Staartjes. Hij eindigde in de vijfde race van de Star-klasse als tweede, achter de Zwitser Peter Wyss, die bij windkracht twee de beste tak- tiek hanteerde. Staartjes is echter in het algemeen klas sement veertiende. Boudewyn Bink horsten, die de zeil week zo goed begon, is inmiddels gezakt naar de zesde posi tie. Hij werd een maal gediskwalifi ceerd wegens een te vroege start. Mark Neeleman kon in devierderacevan de Finnjollenklasse als vierde aardig bijblijven. Hij hoef de alleen de Ameri kaan Lewis en Ber- trand en de Cana dees Lemieux voor te laten gaan. In de rangschikking na vier races is Neele man negende. De gebroeders Erik en Sjoerd Vollebregt werden voorts zesde in de vijfde race van de Flying Dutch man. Deze verrich ting bracht het duo op de zevende posi tie in het klasse ment. De boot van de Fransman Douet is lijstaanvoerder. De broers Joop en Ro bert Werkhoven verspeelden hun goede positie in de vierde race. Zij kwamen niet verder dan de 52e plaats en vielen in het klas sement terug van de vijfde naar de twaalfde plaats. Bij Gert Bakker, tij dens de Olympische Spelen van Montreal zesde in de So- lingklasse, wil het niet erg lukken. In de race van gisteren bezette hij met zijn bemanning de 24e en 27e plaats. Bak ker kan zich echter troosten: Willi Kuhweide, de suc cesvolste Westduit- se zeiler van de laat ste twintig jaar, staat slechts twee plaat sen voor hem in het klassement (19e).* In de niet-Olympische klassen viel Cor van Aanholt op. Door een goede verrich ting in de vierde race (tweede achter de Noor Nilsen) kon hij de leiding in de tus senstand behouden. Haakman is vijfde. DEN HAAG (GPD) - Dick Advo caat keert terug in het Zuider park. Gisteren bereikten FC Den Haag en Chicago Sting stemming ten aanzie VW'er, die het komende s op huurbasis uitkomt voor de equipe van Piet de Visser. Eerder al kwamen de speler en de Haag se coördinator Hartmann tot een akkoord over het salaris dat Ad vocaat gaat verdienen. Het duo Hartmann-De Visser is van me ning dat Advocaat in het vertrek van Kila en Albertsen voorziet en zal geen pogingen aanwenden om een middenvelder aan te trekken. Het hangt ervan af of Chicago Sting zich plaatst voor de play's-off, of Advocaat in au gustus dan wel in september bij FC Den Haag aan de slag kan. De Britse spits McCulloch heeft la ten weten dat hij definitief afziet van een Nederlands avon tuur. Het bestuur van Sparta onderhan delt nog steeds met Ruud Geels, maar heeft gisteren laten weten dat men onmogelijk het rtetto- jaarsalaris van 200.000 gulden, dat Geels thans beurt, kan over nemen. Aangezien Anderlecht graag van Geels af wil, heeft de Rotterdamse penningmeester Floor Bouwer aan Anderlecht- voorzitter Vandenstock gevraagd of de Belgen de eerstkomende twee jaar een gedeelte van het contractueel met Geels overeen gekomen salaris voor hun reke ning willen blijven nemen. Van denstock zal de Rotterdammers nog deze week antwoorden. De 30-jarige spits zelf is bereid om er iets op zijn salaris op in te schie ten. I Jong Oranje heeft zich gister avond tijdens het internationale voetbaltoernooi in Toulon voor de finale geplaatst. De Neder landse jeugd kwam zo ver door een overwinning van 3-1 op Frankrijk. Bij de rust was de stand al 2-0. Voor Nederland scoorden Schouwenaar (2x) en Van der Horst. Vijf minuten voor het einde maakten de Fransen uit een strafschop een tegendoel punt. Begeleider Jaap van Praag was vol bewondering voor de in zet van de jeugdspelers. "Zij hebben het stempel van derde- rangsploeg, dat hen was opge legd. volledig van zich afge schud", aldus de ex-voorzitter van Ajax. De tegenstander van Nederland in de finale wordt Argentinië. Dat versl ig Ierland met 4-1. op deze baan. Nee. het is gelukkig niet de oude blessure". Al met al nadert de Zeeuwse Els Vader, Wil ma van Gool's record van 23,22 steeds meer. Handgeklokt was de tijd zelfs 23,2. De hoop dat er gisteravond na de drie records van woensdag en Brouwers tweede toptijd, nog een record en dan op de 4x400 meter dames estafette uit zou rollen, was al na de eerste ronde in 56,3 sec. van Lilian Mandema uit. Conny Vermazen's 53,5 en Tilly Verhoefs 53,4 waren goed. maar het record werd via 3.38,6 op ruim 4 sec. gemist. Wel betekende het een van de vele zeges van de Nederlandse ploeg die tegen Noorwegen alle estafet tes won, want de heren Klaren- beek, Schulting (heel snel: 45,94 als tweede loper). Pont en Gijs- bers kwamen ook tot winst in een knappe tijd van 3.08,4. Bij de heren waar Koeleman de steeple (8.43,8), Wielart (teleur stellend 2.17 meter hoog) Sedoc (15.75 meter hink-stap-springen), ook overwinningen pakten, lie ten op de loopnummers drie Ne derlandse atleten een sterke in druk achter. Klaas Lok liep een knappe 5 kilo meter, waarin hij heel bekwaam de tempoversnelling van Husbv opving, om te triomferen in 13 41,1. Ook gisteravond bij de dames weer veel Nederlandse overwinnin gen: Sylvia Barlag met 6.10 meter ver, Bea Wiarda met 53.90 meter discus, en Carla Beurskens die op de 3 kilometer tactisch sterk liep en finishte in een goede 9.11,9. Concluderend een goede gene rale van zowel de dames als de heren voor de Europa-Cupcon frontatie volgende week in Sit- tard en Genève. AUTOSPORT - De Belgische cou reur Jackie Ickx rijdt de rest van dit formule 1 seizoen bij de Li- gier-fltaL Hq vervangt daarmee de enige tijd geleden geblesseerd geraakte Patrick Depailler. HOCKEY - De Nederlandse mili taire hockeyploeg heeft de lei ding in het CISM-kampioen- schap overgenomen, via een 2-1 zege op Belgie. VOETBAL - Voor het eerst sinds veertien jaar heeft Juventus be slag weten te leggen op de Ita liaanse voetbalbeker. De Turijn- se ploeg won met 2-1 van de tweede divisieclub Palermo. VOETBAL - In de Amerikaanse voetbalcompetitie hebben de ploegen van Cosmos en Los An geles Aztecs verloren. New York Cosmos verloor met 3-2 van Bloomington Kicks terwijl Cruyff en consorte de meerdere moest erkennen in Toronto Bliz zard (4-3). /IPP/SS MUOee 2 MM \ZOOR 732? /5~/SSV A4WW//V6 U/AARD l/£f?k/OAJO£R/>JG £A/ V£#M/?WAJ6 OM lVA D£ SWA/fM/fAMT-PA/U £AJ D£ l/AA/ DO/ZM/W Dk/t/A/r QE £}/!L /AA A/£T A/ET.'

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13