Nieuwe president in Oeganda na aftreden Luie Carter: meer geld voor zonne-energie Nederzetting Israël verboden gezet Amerikaanse journalist in Nicaragua vermoord De Carvalho aan de kant Niet veel problemen met benzine Scheuring in partij Muzorewa Ook W.-Duitsland wil snelheidsbeperking JONDERDAG 2! JUNI 1979 iWHÜIHü LONDEN (Reuter) - Godfrey Binaisa, een in Engeland opgeleide advocaat, is gisteren aangewezen als presi dent van Oeganda, nadat Jusuf Luie onverwacht was afgetreden. JERUZALEM (Reuter) Het technische ernnden eeba- gewezen stafch JERUZALEM (Reuter) - Het Israëlische hooggerechtshof heeft gisteren het werk aan een omstreden joodse neder zetting in het bezette deel van Jordanië laten stilleggen. Naar aanleiding van een klacht van de Arabische eige naars wier grond voor de ves tiging in beslag was genomen gaf het hof de Israëlische re gering een maand de tijd om aan te tonen dat de nieuwe vestiging voor de veiligheid van de staat noodzakelijk is. Het gaat om de nederzetting Elon Moreh, waarvoor op 7 juni joodse kolonisten en Is raëlische bezettingstroepen in een dichtbevolkt gebied voor "veiligheidsdoeleinden" 80 hectare grond opeisten. Het feit dat de Arabische be woners zonder meer van hun land werden gezet, enkele uren voordat de kolonisten met bulldozers aan het werk gingen, wekte veel veront waardiging. Niet alleen in Arabische en andere landen, maar ook in Israël zelf. Bij het voorlezen van de uit spraak leverde president Mosje Landau van het hoog gerechtshof scherpe kritiek op de regering. Hij zei "de woede en de bittere gevoe lens" van de onteigende Ara bieren te kunnen begrijpen. De rechterlijke uitspraak was overigens hoofdzakelijk op technische gronden geba seerd. Zo vonden de drie le den van het hof dat de landei genaars eerder op de hoogte hadden moeten worden ge steld van de voorgenomen in beslagneming, terwijl naar hun mening de regering ook onvoldoende had aangetoond dat de nederzetting nodig is voor de veiligheid van Israël. Naar Landau zei. had de Is raëlische stafschef. luitenant- generaal Rafael Eitan, een beëdigde verklaring moeten laten overleggen dat de ontei gende grond van militair be lang was. Een advocaat van de 17 Arabi sche grondeigenaars kwam met een verklaring van de gewezen stafchef luitenant- generaal Haim Bar Lev, waarin deze te kennen gaf dat hij geen militair belang in Elon Moreh zag, als middel tegen guerrilla-activiteit of een grootscheepse militaire aanval. De uitspraak van het hoogge rechtshof betekende een te genslag voor de regering-Be gin, zij het waarschijnlijk van tijdelijke aard. De meerder heid in het kabinet vindt dat vestigingen als Elon Moreh het beste middel vormen om de Israëlische controle te handhaven m een gebied dat Begin en de zijnen beschou wen als door God aan Israël gegeven. SALISBURY (Reuter) - Acht par lementsleden, die deel uitmaak ten van premier Abel Muzorewa's Verenigde Afrikaanse Nationale I Raad (UANC), zijn gisteren uit deze partij getreden. Het gevolg hiervan is, dat de leider van Zim- babwe-Rhodesië zijn meerder heid in het parlement kwijt is. De acht uitgetredenen, onder aan voering van de eerste vice-voor- zitter van de UANC, James Chi- kerema, hebben op een perscon ferentie meegedeeld, dat zij een eigen partij hebben gevormd, de Democratische Partij van Zim babwe (ZDP), die in het parle ment zitting zal nemen en zetels zal trachten te krijgen in het coa litie-kabinet. Door de scheuring in de UANC is de vertegenwoordiging van deze partij in het parlement geslonken tot 43 zetels. De andere fracties zijn die van het Rhodesische Front van oud-premier Ian Smith met 28 zetels, de Afrikaanse Na tionale Unie van Zimbabwe (ZANU) van ds. Sithole met 12 ze tels en de Verenigde Nationale Federale Partij (UNFP) van stamhoofd Kajisa Ndiweni met negen zetels. De "rebellen" hebben verklaard, dat zij wel uit de UANC moesten treden omdat de partij op dictato riale wijze werd geleid door bis schop Muzorewa. Deze duldde geen kritiek of verschil van me ning met hem. Volgens radio-Oeganda die dit meldde, werd Binaisa gekozen door de leiding van het „Oegan- dese Nationale Bevrijdingsfront" (UNLF) die in Entebbe bij de hoofdstad Kampala bijeen was. Het nieuwe voorlopige staats hoofd was tijdens het bewind van de verdreven president Idi Amin enige tijd voorzitter van het juri disch genootschap. In 1973 week hij echter uit naar Londen. Daar werkte hij totdat hij een maand geleden naar zijn land terugkeer de. De 68-jarige Luie was op 13 april, twee dagen nadat Tanza- niaanse troepen Kampala had den veroverd, als staatshoofd beëdigd. In de verklaring van ra dio-Kampala werd herinnerd aan de moeilijkheden met het UNLF, dat Oegandese ballingen destijds hebben opgericht om Amin ten val te brengen. Met name waren er meningsverschillen over het bezetten van ministersposten. Naar het oordeel van enige par lementsleden was de tijd rijp voor een wijziging in de leiding van het land. „Dat aanvaard ik. Ik wil niet dat er rond mijn persoon hoe dan ook conflicten zijn. Oe ganda heeft genoeg van dergelij ke problemen gehad", aldus de verklaring van de afgetreden pre sident. Zijn tegenstanders verweten de voormalige vice-rector-magnifi- cus van de Makerere-universiteit in Kampala, dat hij dictatoriaal optrad. Dinsdag had Luie voor de tweede maal sinds hij aan de macht kwam, zijn kabinet gewij zigd. Enkele leden van zijn kabi net hadden als hun mening gege ven, dat hij als waarnemer noest optreden en dat ex-president Milton Obote die acht jaar gele den door Amin werd afgezet, uit zijn ballingschap in Tanzania moest terugkeren om Oeganda er weer bovenop te helpen. De nieuwe president Binaisa was onder Obote minister van justitie. Toen raakte hij in conflict met het staathoofd over de grondwet van 1967. Luie had ruim twee maanden gele den ervan afgezien om met pen sioen naar Londen te gaan, toen een beroep op hem werd gedaan, staatshoofd te worden. De 59-jarige Binaisa die inmiddels is beëdigd, wordt beschouwd als een krachtiger en ervarener poli ticus dan zijn voorganger. Hij vormde een voorlopige regering van tien leden, van wie er zeven ook zitting hadden in het vorige kabinet. Op het eerste gezicht lijkt de nieuwe regering wat na der te staan tot Obote. Er deden gisteravond in Kampala geruch ten de ronde dat Obote op korte termijn naar zyn land zou terug keren. In de Oegandese hoofd stad was het rustig. Naai- in regeringskringen verluidt, werd op een gezamenlijke bij eenkomst van het UNLF en de raadgevende raad Binaisa met slechts een kleine meerderheid aangewezen als opvolger van Luie. Hij moest het opnemen te gen Paulo Muwanga en Ateker Ejalu, die beiden worden be schouwd als medestanders van Obote. Muwanga heeft nu weel de belangrijke portefeuille van binnenlandse zaken gekregen. Ejalu was minister van voorlich ting in het eerste kabinet na de verdrijving van Amin. Portugal: (Van c correspondent) LISSABON - De revolutionaire majoor Otelo Sarai va de Carvalho is door het opperbevel van de Portugese landmacht naar de re serve overgeplaatst. Die maatre gel staat gelijk met een verwijde ring uit de dienst en is genomen na een geheime veroordeling van Otelo door een militaire discipli naire raad, begin deze maand. Otelo de Carvalho speelde een lei dende rol tijdens de Portugese revolutie in 1974 en 1975. Hij was het strategisch brein van de staatsgreep tegen het fascisme op 25 april 1974 en later comman dant van de militaire veiligheids troepen (COPCON), die de orde bewaking van de politie over- Door de staatsgreep van 25 novem ber 1975 kwam er een eind aan de COPCON en werden de revolu tionaire militairen na een korte gevangenisstraf uit hun functies ontheven in afwachting van een proces. Deze processen werden op de lange baan geschoven tot dat in april van dit jaar het Portu gese parlement tot een amnestie besloot. De revolutionaire mili tairen zouden dan weer in hun vroegere functies terug kunnen keren. President Eanes sprak echter zijn veto over de Amnestiewet uit, terwijl onder de militaire com mandanten grote politieke on rust ontstond. Voordat het par lement het presidentiële veto weer ongedaan maakt willen de commandanten via de Discipli naire Raden hun gehate collega's in de reserve werken. De proces sen voor de Disciplinaire Raden zijn geheim en de slachtoffers hebben geen recht op bijstand door een advocaat. Otelo de Carvalho zou daarom een beroep kunnen doen op het Eu ropese Hof voor de Rechten van de Mens als ook een hoger beroep bij het Hoog Militair Gerechtshof niet zou helpen. MANAGUA (AFP) - Een Amerikaanse journalist van de televisiemaat schappij ABC, Bill Ste wart, is gisteren in Mana gua door leden van de Na tionale Garde gedood. Het lid van de Nationale Garde zou van Stewart, en de tolk hebben geëist dat zij met hun gezicht naar de zon knielden, de armen hoog. Daarna zou hij hen, na enkele passen achteruit te zijn gegaan, hebben doodgeschoten. Stewart is, samen met de tolk var de groep buitenlandse journalis- i hij deel uitmaakte, De spanningen tussen de journalis- in koelen bloede doodgeschoten door een lid van de Nationale Garde, terwijl hij een verslag maakte over de gevechten in het ten enerzijds en de regering i Nationale Garde van Nicaragua anderzijds waren al groot. De Ni caraguaanse radio betitelt de journalisten voortdurend als 'handlangers van de Sandino- Krijgsraad "Zij die verantwoordelijk zijn voor de dood van Bill Stewart en zijn Nicaraguaanse tolk, zullen voor de krijgsraad terecht moeten staan, zo heeft president Somoza van Nicaragua gisteren nog be kendgemaakt. Deze doelbewuste moord door een soldaat van het Nicaraguaanse regeringsleger op een ongewa pende journalist, die eerst op zijn knieën moest gaan liggen bij een wegversperring van de Nationale Garde, schreeuwt zowel om een diepgaand onderzoek alswel straf volgens het recht van dat land of wat daar nog van over is, zo meende president Roone Arled- ge van ABC News. President Carter sprak van een "daad van barbarij, die wordt veroordeeld door alle beschaafde Nationale Gardisteii dragen het lijk van Stewart uit e verbleef, te dragen. i het naar het hotel, waarin de verslaggeve Stroom verwijten over energiebeleid (Van c correspondent) WASHINGTON - Geteisterd door een groeiende stroom van verwij ten vanwege een falend energie beleid, en in het vooruitzicht van een economische topconferentie in Japan, die voornamelijk aan energie zal zijn gewijd, heeft pre sident Carter gisteren bekend gemaakt in het begrotingsjaar 1980 een miljard dollard te willen uitgeven aan de ontwikkeling van zonne-energie op grote schaal. Tegen het jaar 2000 zou 20 procent van de Amerikaanse energiebehoefte moeten worden gedekt uit de energie die zon, wa ter en wind kunnen leveren. Carters alternatieve energieplan nen voorzien in een besparing van 10 miljoen vaten olie per dag tegen het jaar 2000 op een ge schatte olieconsumptie van 20 miljoen vaten per dag. De Ver enigde Staten importeren nu per dag ongeveer 9 tot 10 miljoen va ten olie. Een zeer belangrijk deel van de on geveer twee miljard gulden wordt besteed aan de financie ring van een ontwikkelingsbank voor zonne-energie. Daarin wil Carter 400 miljoen dollar steken, waarmee dan rentesubsidies worden gegeven aan huiseigena ren en kleine bedrijven die in stallaties voor de verwerking van zonne-energie willen installeren, tot een maximum van 6 pro cent. Carters plannen moeten nog door het Congres worden goedge keurd, maar hij heeft die gepre senteerd als een nationale uitda ging voor het ontwikkelen van andere dan de traditionele fos siele energie. En dan wel met als leidraad dat zonne-energie geen droom meer is, maar werkelijk heid die alleen maar tastbaar be hoeft te worden gemaakt om de Amerikaanse afhankelijkheid van geïmporteerde olie, die poli tiek buitengewoon gevaarlijk is, te verminderen. De president onthulde zijn plannen ter gelegenheid van de inwijding van een zonnepaneel op het dak van het Witte Huis, waarmee wa ter voor het restaurant van de staf kan worden verwarmd. Dit pro ject heeft 28 000 dollar gekost en dat is aanmerkelijk meer dan er aanvankelijk voor was uitge trokken. Ook bij zijn inhuldiging heeft Car ter zonnepanelen laten aanbren gen om de tribunes voor de offi ciële gasten te kunnen verwar men. Het Witte Huis liet weten dat de kans op de ontwikkeling van zonne-energie niet mag wor den gemist en dat slechts leider schap nodig is om dit project op nationale schaal aan het stadium van experiment te verheffen. De voorstanders van zonne-energie hebben Carters nieuwe pro gramma al veroordeeld vanwege een tekort aan dwingende voor schriften. Zij zeggen dat het doel van 20 procent slechts bereikbaar zal zijn als de huidige energiepo- litiek drastisch wordt veran derd. Zonder Carters ingrijpen zou het aandeel van zonne-energie (als mede die te ontlenen aan water beweging, wind en alcohol die gestookt wordt uit onophoude lijk aan te planten graanoogsten) tegen 2000 tot 13 procent stijgen. De een miljard dollar, oftewel twee miljard gulden voor 1980 worden dan ook uitgegeven aan een verhoging van de energieop brengst die de zon kan verstrek ken met zeven procent. Vergadering Somoza is overigens bereid een vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten bij te wonen ter bestudering van de toestand in zijn land, maar hij wijst interventie door een inter- amerikaanse vredesmacht van de hand. Hij heeft dit gisteren ge zegd voor het radiostation van Uruguay 'Monte Carlo". Somoza zei met een bijeenkomst van de OAS in te stemmen omdat de 'Sandinistische inval in Nica ragua vanuit Costa Rica (de hou ding van welk land hij betitelde als "onverantwoord") de stabili teit in heel Centraal Amerika in gevaar brengt". Nicaragua zal op de OAS-conferen- tie de feiten en elementen aan het licht brengen die aan de huidige situatie ten grondslag liggen en zal de bewijzen overleggen die de "openlijke steun" aantonen die Costa Rica, Panama en Vene zuela het Sandinistische Bevrij dingsfront geven, aldus Somoza. Over de vorming door de Sandinis ten van een voorlopige regering zei hij dat hierin drie communis ten zitten en dat de anderen "bruikbare idioten" ziin. De Nicaraguaanse president zei dat Ecuador, "deze Zuidamerikaan- se broeder", zijn diplomatieke betrekkingen met Nicaragua had verbroken "onder druk van links". Over de militaire situatie in Nicara gua zei Somoza dat hij 90 procent van de hoofdstad Managua in handen heeft. "In het bijzonder alle economische en sociale be drijvigheid". "Wij hebben de hoofdstad van op standelingen gezuiverd. Er is al leen nog een kleine groep die wij bezig zijn op te rollen", zei hy. Voor de normalisering van de toe stand zei Somoza "iets meer dan de voorziene twee weken" nodig te hebben. Wat de provincie betreft zei Somo za dat de toestand er of normaal was of keerde ten gunste van zijn soldaten. (Van c i correspondent) BONN - In West-Duitsland wordt overwogen of een snelheidsbe perking op de autowegen moet worden ingevoerd. De Bondsre publiek is vrijwel het enige land in West-Europa waar automobi listen in het algemeen net zo hard kunnen rijden als ze willen. Deze toestand had vanwege de precai re situatie op de energiemarkt al eerder irritatie gewekt bij Duits- lands buren. Druk vanuit het bui tenland zou dan ook de voor naamste reden zijn dat men in Bonn een snelheidsbeperking overweegt. Bij de vorige oliecri sis had de Duitse autolobby zich onder het motto „Vrije burgers, vrije snelheden" met succes te gen een snelheidslimiet ge keerd. Een in opdracht van het ministerie van verkeer uitgevoerde studie heeft aangetoond dat een snel heidsbeperking tot 130 km per uur 0.5 procent brandstofbespa- ring oplevert. Bij 100 kilometer per uur bedraagt de besparing al 5 procent. Regeringswoordvoer der Armin Grunewald zei giste ren dat er volgens hem nog geen wettelijke mogelijkheid bestaat een algemene snelheidsbeper king in Duitsland in te voeren. Die zal dus eerst moeten worden geschapen. Het zal dus nog ge ruime tijd duren voordat een mo gelijke snelheidsbeperking in de Bondsrepubliek een feit is. DEN HAAG (ANP) In de mees te Europese landen doen zich geen problemen bij de benzi nelevering langs de wegen voor. Dat blijkt uit een giste ren gepubliceerd overzicht van de ANWB in Den Haag. Van land tot land ziet de situatie er als volgt uit: Groot-Brittannië: De situatie is in het gehele land een stuk gunstiger geworden. Er zijn nog wat beperkingen en de pompen zijn 's avonds en de weekeinden gesloten. Er kunnen zich nog proble men voordoen in Glasgow, de Schots-Engelse grensstreek, afgelegen gebieden in Noord- Engeland en op het platteland van West-Engeland en Wales (in deze laatste twee gebieden worden vaak alleen vaste klanten geholpen of hebben voorrang). Langs de belang rijkste toeristische routes doen zich geen problemen Ierland: Er is geen distributie van mo torbrandstof en er zijn geen wettelijke beperkingen, maar er is een systeem ontworpen om de toeristen behulpzaam te zijn bij het tanken als er tij delijk enige pompen zonder brandstof zouden zijn. Het systeem bestaat uit de gra tis afgifte op de ferryboten van een voucher met 4 bon nen voor (afhankelijk van de tankinhoud) ca. 18 of ca. 23 li ter motorbrandstof. Deze vouchers worden verstrekt onder voorwaarde, dat men een retourbiljet overlegt. Een lijst van 70 benzinepomp houders, die zich bereid ver klaard hebben voor de vou chers tegen normale prijzen brandstof te leveren, wordt met de vouchers afgegeven. Na aankomst in Ierland moet men deze bonnen geldig laten maken bij een van de kanto ren van de Irish Toerist Board. De vouchers zijn 15 dagen geldig en niet over draagbaar. Men kan ook tanken bij andere pompen dan op de lijst ver meld, en men behoeft dan geen voucher in te leveren. Zweden: De regering heeft besloten tij delijke snelheidsbeperkin gen in te voeren van 21 juni tot 1 j u 11 De maximum snelheid op we gen waarop normaal 110 km/ uur mag worden gereden, wordt 90 km uur. De maxi mum snelheid op andere we gen blijft ongewijzigd. Joegoslavië: In Joegoslavië gelden voor au to's met een Joegoslavisch kentekennummer de volgen de rijverboden: elke dinsdag en elk 1ste weekeinde in de maand (zaterdag 0.00 uur tot zondag 24.00 uur): auto's met een even kentekennummer. Elke donderdag en elk 3de weekeinde in de maand (za terdag 0.00 uur tot zondag 24.00 uur); auto's met een on even kentekennummer. Bui tenlandse automobilisten wordt aangeraden van het minder drukke verkeer op die dagen gebruik te maken. Turkije: De situatie in Turkije is weer wat moeilijker geworden. Vooral in de grotere steden en aan de zuidkust steeds weer problemen. Toeristen kunnen zich welis waar tot de plaatselijke auto riteiten en WV's wenden voor bevoorrechte levering van brandstof, maar moeten desondanks toch rekening houden met lange wachttij den bij de benzinestations. Frankrijk: Geen problemen. Er is wel een overheidscampagne om het benzineverbruik te beperken. De politie let streng op snel heidsovertredingen en de boetes daarvoor zijn fors. In andere Westeuropese landen doen zich geen problemen voor en zijn geen beperkende maatregelen van kracht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9