Re gerin gsp arti jen totaal oneens over aftopping Staatsraad Van den Berge beheert aandelen Lubbers Pakistaan werkte bij uc-fabriek Almelo President Kenia op rondreis door Nederland kg ere Bouwfonds wil inkomensgroepen aan huisbezit helpen Lubbers geeft toe: binnen CDA bestaat strategiestuk Uit in de Randstad JONDERDAG 21 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De Pakistaanse atoomgeleerde Abdel Quader Khan, die van 1973 tot 1975 in Nederland werkte, is wel degelijk in de gelegenheid geweest geheime informatie over het ultracentri- fugeprocédé tot verrijking van uranium te stelen. Tijdens een vergadering met de Tweede-Kamer-commissies van buiten landse zaken en van kernenergie, gaf mi nister Hans Wiegel (binnenlandse zaken) gisteravond toe dat Khan niet alleen heeft gewerkt bij een toeleveringsbedrijf van Ultracentrifuge-Nederland (UCN), maar ook bij de UC-fabriek in Almelo zelf. In 1975 werkte de Pakistaan, die nu een vooraanstaande functie bekleedt bij de atoomindustrie in zijn vaderland, in Al melo. Enkele maanden geleden nog hadden de ministers Van der Klaauw en Van Aar- denne in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer gesteld dat berichten over mogelijke industriële of militaire spiona ge door Khan ongefundeerd waren. De Pakistaan die in Leuven en Delft metal lurgie studeerde, was van 1973 tot 1975 in dienst bij het (commerciële) laboratorium voor fysisch-dynamisch onderzoek (FDO) m Amsterdam. Dit laboratorium heeft op metallurgisch gebied onderzoek verricht ten behoeve van de bouw van de UC-fa- brieken in Almelo In de Tweede Kamer is grote ongerustheid ontstaan over het „lek van Almelo", dat wellicht een belangrijke bijdrage heeft geleverd in de fabricage van de kernbom die Pakistan volgens de meeste deskun digen ofwel bijna of wel al reeds bezit. Juist vanwege de voorzichtigheid die po litiek Den Haag de afgelopen jaren heeft betracht bij de legale uitvoer van UC- technologie is de verontwaardiging groot over het nogal naive optreden tegenover de Pakistaanse atoomgeleerde. Deze kon zonder problemen een functie krijgen die hem, naar Wiegel nu tegenover de kamercommissies heeft toegegeven, zeer dicht bracht bij de gevoelige techno logie die Pakistan of welk land dan ook, de moeilijkste bereikbare helft van de kern bom in handen speelt. Volgens deskundi gen immers is de constructie van een kernbom op zichzelf niet werkelijk moei lijk meer. Het probleem zit in de beschik baarheid van hoog-verrijkt uranium, en dat kan men verkrijgen met behulp van de ultracentrifuge en veel geduld. HOEVELAKEN (GPD) - Het Wat de bestaande woningen betreft Bouwfonds Nederlandse Ge meenten gaat de woningbouw en het woningbezit voor de lagere inkomensgroepen stimuleren uit een apart fonds. Deze stap wordt genomen omdat onzekerheid over de inkomensontwikkeling in de komende jaren voor veel mensen een psychologische drempel gaat vormen voor het kopen van een huis. Dat blijkt uit het jaarverslag-1978 van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten in Hoevelaken. Tegelijk met de invoering van dit fonds wil het Bouwfonds bezien of het aan zijn kopers van pre miekoopwoningen-A gedurende bijvoorbeeld vijf jaar een terug koopgarantie kan verstrekken. Ook dit zou voor de lagere inko mensgroepen de drempel voor. het eigen huis kunnen verla gen. Het Bouwfonds memoreert, dat de eigen woning voor de lagere in komensgroepen elk jaar een meer onbereikbaar ideaal wordt door de steeds stijgende stich- tingskosten van nieuwe wonin gen en de duur blijvende be staande woningen. Het is volgens het jaarverslag moeilijk te voorspellen in hoe verre en in.welk tempo de vraag naar bestaande woningen zich zal herstellen van de kopersstaking van dit ogenblik. Belangrijk is hier volgens het Bouwfonds me de de vraag wat er met het kli maat rond de eigen woning gaat gebeuren (met name de fiscale aspecten). Als de eigen-woning bezitters en zij dit dat willen wor den het gevoel krijgen dat ze fis caal extra zwaar worden aange pakt, zal dit volgens het Bouw fonds zeker een ongunstige uit werking hebben op de vraag naar bestaande woningen en op de nieuwbouw. Bedrijf voor tweede maal afgebrand ETTEN-LEUR (GPD) - Voor de tweede maal in twee jaar is gis teravond het bedrijf van Borsu- my Stork BV op het industrieter rein van Etten-Leur door brand verwoest. Een van de bedrijfslei ders, de heer Van der Dunnen, werd. terwijl hij naar de vuurzee stond te kijken, getroffen door een hartaanval en is aan de gevol gen daarvan overleden. De ongeveer een maand geleden geopende bedrijfsgebouwen brandden tot de grond toe af. Hoewel nog geen exacte schat ting is gemaakt moet de schade in de miljoenen lopen. volgens het jaarverslag ver geleken met de twee voorafgaan de jaren geen sprake meer van prijsstijging, maar ook niet van een wezenlijke prijsdaling. In 1978 beleefde de vraag naar be staande woningen een laagte- punt, terwijl uit makelaarskrin gen berichten komen, dat er be gin 1979 een prijsdaling is te con stateren van tien tot vijftien pro cent. Het Bouwfonds vindt de onderha vige prijsdaling nog niet alarme rend. „Wij menen zelfs, dat een daling van de gemiddelde ver koopprijs van bestaande wonin gen met 50 procent van het peil van ultimo 1974, ofwel 25 procent van het peil ultimo 1978, geen on gezonde zaak zou zijn. De prijzen van bestaande woningen zouden dan veel beter in de pas lopen met die voor nieuwe woningen", al dus het Bouwfonds in zijn jaar verslag. EINDHOVEN - Op zijn reis door ons land heeft de president van Kenia, Daniel Arap Moi, gisteren een bezoek gebracht aan Eindhoven. Na een rondvlucht boven de Del tawerken landde de president met de regerings-Fellowship op het vliegveld Welschap bij Eindhoven. Het staatshoofd maakte met zijn gevolg een bus tocht langs de verschillende Phïlipscomplexen. Vanuit Eindhoven vertrok het gezelschap naar Lexmond, waar een bezoek werd gebracht aan het station voor kunstmati ge inseminatie. Op de foto aait Arap Moi een van de producen ten, die ondertussen stevig wordt vastgehouden, over de kop. Gisteravond zat de presi dent aan aan een diner met de ministerraad in Den Haag. Boete voor Koekoek ARNHEM (ANP) - De politierech ter in Arnhem heeft het lid van de Tweede Kamer voor de Boeren partij, Koekoek (67) uit Benne- kom gisteren veroordeeld tot een week gevangenisstraf voorwaar delijk en duizend gulden boete omdat de man vorig jaar een pony zo verwaarloosde dat deze in de cember moest worden afgemaakt door een veearts. Een dierenarts verklaarde voor de rechter dat de pony er had uitgezien als een dier uit de Sahel, volkomen uitgeput en uitgedroogd. DEN HAAG (ANP) - VVD en CDA zijn het niet eens met het regeringsvoorstel voor de aftopping van de prijscompensatie vanaf 55.000 gulden. Gisteren bij het debat in de Tweede Kamer over de verdergaande bezuini gingsvoorstellen van het kabinet, neergelegd in het 1 juli-pakket, bleek dat het CDA vasthoudt aan zijn voorstel de aftopping te la ten beginnen bij een jaar inkomen van 50.000 gul den in plaats van de 55.000 gulden zoals de regering Vrouw bekent moord op echtgenoot HULST (ANP) - De BOB (buiten gewone opsporings brigade) in Brussel heeft de echtgenote aan gehouden van de 40-jarige Fransman Michel Visse uit Jette bij Brussel. De vrouw heeft be kend dat zij haar man heeft ver moord. Het zwaar verminkte li chaam van Visse werd op 19 fe bruari gevonden in een busje dat in Hulst stond geparkeerd. De vrouw deed al op 9 februari aan gifte van de verdwijning van haar man. Nadat zijn lijk was gevon den zei ze dat de verhouding met haar man al jaren slecht was. Volgens de Middelburgse officier van justitie mr. Mijnssen, die de Belgische autoriteiten om de aanhouding van de vrouw heeft gevraagd, is nog niet duidelijk waar zij berecht zal worden. Ook bestaat er nog geen duidelijkheid over eventuele mededaders. heeft voorgesteld. De WD wijst de aftopping in zijn geheel af. De WD vindt, zo vertelde woord voerder Rudolf de Korte, dat af topping hoe dan ook de midden inkomens dupeert. Bovendien wijst de VVD de voor de aftop ping noodzakelijke ingreep in de cao's af. Verder menen de libera len dat de maatregel de financie ringsproblemen van het kabinet eerder vergroot dan verkleint en dat de huidige voorstellen van het kabinet de aftopping isoleren tot de particuliere sector. 'Wij zijn voor een extra offer vanaf 60 a 70.000 gulden. Maar dan wel in het kader van een integraal in komensbeleid waarbij alle inko mensbestanddelen - inclusief subsidies in de overdrachtssfeer - worden betrokken', zo stelde De Korte. 'Samenvattend zien wij dan ook geen enkel heil in de voorgestelde maatregel, die on doelmatig is en onevenwichtig uitwerk', aldus de WD'er. CDA-woordvoerder Gerritse zei dat zijn fractie met het oog op de noodzakelijke bezuinigingen wel waardering kon hebben voor de aftoppingsmaatregel op zichzelf, maar dat het CDA het er niet mee eens was om de aftopping te laten beginnen bij een jaarinkomen van 55.000 gulden. Hij vroeg het kabinet ernstig te overwegen als nog met een voorstel te komen om de vermindering van de prijs compensatie te laten beginnen bij 50.000 gulden. Hij voerde daarbij aan dat de aftopping voor ambtenaren begint bij 45.000 gulden en dat een dergelijk amb telijk salaris te vergelijken is met een inkomen van 50.000 gulden in de particuliere sector. Willekeurig De grootste oppositiepartij, de PvdA, wees alle voorstellen van de hand. „Zij zijn willekeurig, vergroten de spanningen in de maatschappij en verzieken het sociale klimaat". Woordvoerder „Voorkennis van wetsvoorstellen zon kunnen worden misbruikt" Van der Doef verklaarde er ech ter op te rekenen, dat een deel van de CD A-fractie het kabinet niet in deze „confrontatiepolitiek" zal volgen. D'66 wijst een deel van de maatre gelen af (de kortingen op uitke ringen en de trendvolgers) maar kan de voorgestelde aftopping van de prijscompensatie en de schoning van cao's billijken. Net als het CDA geeft D'66 de voor keur aan aftopping vanaf ƒ50.000. Wat 1980 betreft, voor dat jaar moet het kabinet een loonmaatregel overwegen, in dien de sociale partners niet zelf besluiten tot inkomensmatiging, aldus woordvoerder Nypels. Ook PPR en CPN wijzen het kabi netspakket af. Beide fracties lie ten weten voorstander te zijn van het alternatievie voorstel van de PvdA-er Woltgens. Deze wil in plaats van de aftopping, de hoge re schijven van de inkomstenbe lasting iets verhogen. Met deze maatregel zou iedereen met een inkomen boven 50.000 moeten inleveren. Hij verdedigt zijn ini tiatiefwetsvoorstel vanachter de regeringstafel en zittend naast de bewindslieden. Tilburger (41) door zwager o doodgestoken TILBURG (ANP) - De 41-jarige W. van Amelsfort uit Tilburg is gis termiddag in zijn woning aan de Kaapkoloniestraat door zijn zwa ger, de 45-jarige G. S., met een mes en een metalen buis om het leven gebracht. S. meldde zich omstreeks half zes in verwarde toestand bij het poli tiebureau met de mededeling dat er een ziekenwagen naar het huis van zijn zwager moest worden gestuurd. Daar trof de politie de levenloze man aan. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan bestonden er al jaren fi nanciële moeilijkheden tussen beide zwagers. S. is na afloop van de steekpartij naar huis gefietst om andere kle ren aan te trekken en de bloed sporen van zijn lichaam te was sen. Daarna meldde hij zich bij de politie, waar hij een gedeeltelijke bekentenis aflegde. Affaire Smit-Kroes DEN HAAG (GPD) - Binnen het CDA bestaat een strate giestuk over het functioneren van de partij, het kabinet, de samenwerking met de WD en andere zaken. Dit heeft fractieleider Lubbers toege geven in een interview met het weekblad Vrij Neder land. Staatssecretaris Smit-Kroes (WD) beschuldigde het CDA een maand voor de Europese verkiezingen ervan dat deze partij weer samenwerking met de PvdA zou gaan zoeken als het CDA al te grote klap pen zou krijgen bij die verkie zingen. Smit-Kroes zei dat zij tastbare bewijzen had voor deze beschuldiging. CDA- voorzitter Steen kamp tartte haar echter het bestaan van zo'n stuk te bewijzen door al lerlei details te vragen over de manier waarop het gedrukt zou zijn. Smit-Kroes moest na enkele dagen verklaren dat zij de inhoud van het stuk mis schien verkeerd beoordeeld had, maar zij hield vol een no titie gezien te hebben. Daarna zeiden alle betrokken politici dat de zaak gesloten was. Lubbers geeft nu toe dat er in derdaad een notitie bestaat, die geschreven is door voor zitter Steenkamp en secreta ris Van Rijswijk. Hij gelooft echter niet dat Smit-Kroes de notitie gelezen heeft, hoog stens dat iemand haar het stuk heeft laten zien. De be schuldigingen zijn volgens Lubbers nog steeds onjuist Staatssecretaris Smit hield bij navraag echter nog steeds vol dat zij het stuk wel dege lijk heeft gelezen. „Ik kijk niet alleen naar de kleur van het papier. Overigens is de zaak voor mij verder gesloten en wens ik niet op de uitlatingen van Lubbers in te gaan", al dus de staatssecretaris. De CDA-notitie is opgesteld voor een beraad dat de partij top op 28 en 29 mei in Veldho ven had. Volgens Lubbers is het ongebruikelijk dat het stuk is ondertekend door „de voorzitter" en „de secretaris". Dat is in dit geval echter ge beurd omdat het een discus siestuk en geen partijstuk be trof, aldus Lubbers. Uit de woorden die Smit-Kroes des tijds gebruikte leidt Lubbers af dat iemand haar dit stuk heeft laten zien. Overigens heeft Lubbers het in terview in Vrij Nederland niet gelezen voordat dit gedrukt werd. Volgens een CDA- woordvoerder zou hij met de tekst, zoals die er nu staat, niet akkoord gegaan zijn. De ze zou te zeer suggereren dat het CDA een verband legt tussen de uitslag van de Eu ropese Verkiezingen en de samenwerking met de WD terwijl het CDA dit juist altijd ontkend heeft. Het CDA be nadrukt ook dat het bestaan van een strategienota in een grote partij heel gebruikelijk DEN HAAG (GPD) - Het lid van de Raad van State, dr. W H. van den Berge, is gisteren door een publikatie in het weekblad Vrij Nederland in opspraak gebracht. Van den Berge zit in het bestuur van een stichting, die het aande lenkapitaal van CD A-fractieleider Ruud Lubbers be heert. Volgens Vrij Nederland valt dat niet te rijmen met Van den Berge's lidmaatschap van de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering. Lubbers bracht zijn aandelenkapi taal (in een ander VN-artikel geeft hij toe vele malen miljonair te zijn) in een stichting onder, toen hij in 1973 minister van economi sche zaken werd in het kabinet- Den Uyl. Van die stichting is dr. Van den Berge bestuurslid. Vol gens artikel 7c van de Wet op de Raad van State is het lidmaat schap van de Raad van State on verenigbaar met onder meer het ambt van belastingconsulent of zaakwaarnemer. Hoewel Van den Berge formeel niet als zaakwaarnemer, maar slechts als beheerder van Lubbers' kapi taal kan worden aangemerkt, handelt hij volgens het artikel in VN „materieel" in strijd met het genoemde artikel. Zo zou Van den Berge, fiscaal deskundige, zijn voorkennis van fiscale wets voorstellen (de regering legt elk wetsontwerp eerst aan de Raad voor) kunnen misbruiken ten voordele van het aandelenkapi taal van Lubbers. Van den Berge zelf sprak gister avond deze kritiek ten stelligste tegen. „Er worden alleen maar in het wilde weg wat beschuldigin gen gedaan", zei hij ons. „Mijn ac tiviteiten voor Lubbers stellen niets voor. Het gaat om een heel onbelangrijke functie vergeleken tie". Volgens dr. Van den Berge is zyn bestuursfunctie in de stichting een uitvloeisel van een eerder commissarisschap in de metaal- fabriek Hollandia, die eigendom is van de gebroeders Lubbers. „Maar de zaak is erg opgeklopt Mijn nevenfunctie was ook be kend b(j dr. Ruppert (vice-voor- zitter van de Raad van State - red.) en die had geen enkel be- Ruppert maakte afgelopen maan dag, bij de presentatie van het jaarverslag van de Raad van Sta te, nog bekend dat alle neven functies van leden bekend en ge registreerd zijn en door hem goedgekeurd. Bij leden die korter dan vijf jaar in de Raad zitten (Van den Berge al sinds 1965) is zelfs de toestemming van de mi nister van binnenlandse zaken nodig en worden de nevenfunc ties gepubliceerd. Lubbers wilde gisteren geen com mentaargeven op deze zaak. „Als er al wat aan de hand zou zijn, dan is dat in eerste instantie een zaak voof- de Raad van State zelf', liet hij via zijn woordvoerder weten. Lubbers kwam begin vorig jaar m opspraak omdat de firma R-3, waarin hij en zijn broers Rob en Richard zitting hadden, in 1975 transacties had gepleegd tenein de van investeringsaftrek te kun nen profiteren, vlak voordat door Lubbers als minister aan een verhoging van investeringspre mies een einde werd ge maakt. Lubbers deelde vorig jaar - inmid dels CDA-leider geworden - al mee het belastingvoordeel te zullen terugstorten. Hij liet te vens aan kamervoorzitter Von deling weten, aandelen te bezit ten in het familiebedrijf Hollan dia. de metaalfabriek vh. J. Smit in Slikkerveer en in de bouwbe- leggingsfirma R-3. AMSTERDAM CONCERTGEBOUW: 21 juni, grote zaal. 20 15 uur. James Galway, fluit, Kyung Wha Chung, viool, Philip Moll, klavecimbel CARRE: 21 t/m 27 juni, 20.15 uur, toneelgroep De Appel met De Feeks. SHAFFY THEATER: 21 bm 23 juni, Zuilenzaal. 20.30 uur. Waste of Time met Makreel 27 juni. Zuilenzaal, 22.15 uur, Hot Peaches met Oscar. DEN HAAG KONINKLIJKE SCHOUWBURG. 21 juni. 20 15 uur. Les Ballet* Trockadero de Monte Carlo met o.m. Het Zwanenmeer en Don Quixote 22 juni, 20.15 uur, Gagaku ensemble uit Tokio CIRCUSTHEATER 22 juni, 20.15 uur, Nederlands Danstheater. CONG RESGEBOUW: 22,23 en 24 juni, 20.00 uur, Haags Amateur toneel met De /escleetage ,2.) juni, 20.30 uur. slott oih ert Holland Festival, tevens opening internationaal koorfestival 27 juni, 13.00 uur, koor festival met jeugdkoren uit o.m. Amerika. Finland en Polen. LUTHERSE KERK: 21 juni, 20.15uur, Nederlands kamerkoor met muziek van o.a. Debussy. Escheren Rachmaninow NIEUWE KERK: 22 juni, 19.30 uur, Residentie orkest o.l.v. Hans Zender. LEIDEN TERREIN BIJ MOLEN DE VALK. Werktheater met het kinder programma Welterusten (14.00 uur) en programma Een zwoele zomeravond (21.00 uur) voor volwassenen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7