Te weinig speelruimte voor Noordvest-bewoner Rallyestart mag op Garenmarkt >6Bezwaarschriften bepleiten uitbreiding groen Voorschriften over mam* veiligheid zijn vaak tegenstrijdig" PvdA: meer groen in Maredijkbuurt DONDERDAG 21 JUNI 1979 w LEIDEN - In het gebied 'an Noordvest moeten meer e Ori openbare, groene plekken 'env| komen langs de singel- ak-1 rand tussen de de Lange- >sl gracht en de Maresingel. inen' Er moet voorrang worden gegeven aan het reserve ren van veilige speel- en isewt zitplekken vlak bij de hui- :0 uu zen. De gemeente heeft in het ontwerp-bestem- mingsplan voor dit deel wo* van binnenstad de kans tot] gemist om de achterstand in de kwaliteit van de 6 woonomgeving voor deze 'ónn wijk goed te maken. 'ia n Va Dat is de overwegende kritiek die in. naar voren wordt gebracht in een aantal bezwaarschriften dat is in gediend tegen het bestemmings- tel plan voor Noordvest. De project- Ltej groep "Noordelijke singelrand Leiden", de vakgroep Land erig schapsarchitectuur van de [5.0j Landbouwhogeschool uit Wage- ningen, en buurtcomité A-gebied te] Noorderkwartier, zeggen in hun bezwaarschriften dat in het be- 11 v stemmingsplan nauwelijks iets Riin terug is te vinden van de doel stelling uit het structuurplan voor de binnenstad waarin tën aanzien van het groen wordt ge steld dat langs de singelrand >on oveel mogelijk een aaneengeslo- ük- ten groenstrook dient te ont- ;ik- staan. "Bij de inrichting van de groene plek rond het stadsbouwhuis valt m- het op dat er meer is ingespeeld op de behoefte om een fraai ogende tuin te maken dan op be hoefte van omwonenden. Alle andere terreinen met de be stemming openbaar groen zijn ,ht slechts smalle strookjes. Het is "kijkgroen", een leuke versiering maar niet bruikbaar voor de mensen die in de buurten rond de noordelijke singelrand wonen", aldus de bezwaarden. ei" Voorstellen in- In de bezwaarschriften worden on- ag dermeer de volgende voorstellen a8 gedaan voor veranderingen in het ld ontwerp-bestemmingsplan: het terrein van de reinigingsdienst zou de bestemming openbaar groen, eventueel in combinatie met met woningen, moeten krij- i- gen. De open plek aan de Lam- 0 mermarkt moet worden veran- a derd van parkeerplaats in open- baar groen. De kade op het ter- j rein van de Leidse Brood Fabriek l_' moet een groenbestemming krij- n gen om te voorkomen dat er op deze kade geparkeerd gaat wor den. De aangegeven oppervlakte openbaar groen op de terreinen van Clos Leembruggen en r Backer Co is volgens de be zwaarden, .veel te klein Men noemt de plaats van de kin derspeelplaats op het plein rond molen De Valk, aan een drukke verkeersweg en vlak naast het water, ongelukkig gekozen. Voor dit plein zou een nieuw plan ge maakt moeten worden met als uitgangspunt het creëren van een herbergzame en bruikbare plek in plaats van een parkeervlakte. Tenslotte stelt men voor om ver schillende plekken tussen molen De Valk en de Stedelijke Licht Fabrieken (SLF) en een strook grond achter de Stedelijke Licht Fabrieken te veranderen in openbaar groen. Bezwaar Het Energiebedrijf Rijnland (de lichtfabriek) heeft er bezwaar te gen als de strook grond langs de Maresingel een groenbestem ming zou krijgen omdat men verwacht dat over enige tijd een verbouwing en uitbreiding van de gebouwen op deze grond no dig kan zijn. Men heeft er verder bezwaar tegen dat in het be stemmingsplan een maximale bouwhoogte van 30 meter wordt aangegeven. Het energiebedrijf stelt dat de bestaande centrale 36 meter hoog is, dat rekening moet worden gehouden met de groot schaligheid van het bedrijf en uitbreiding van het bestaande gedeelte dus niet bij voorbaat mag worden uitgesloten. De bewoners van Noordvest en le den van het buurtcomité hebben ook een reeks van bezwaren te gen het ontwerp-bestemmings plan op een rij gezet. Zij verwijten de gemeente vaagheid en ondui delijkheid onder andere wat be treft de geplande woningbouw in de wijk. De bezwaarden zijn van mening dat de bevoegdheid van het college van B en W om de norm van maximaal 25 één en twee persoonshuishoudens per gebouw te overschrijden een be perking inhoudt van het aantal te bouwen gezinswoningen. Eén en ander zou de bouw van kleine, zeer dure appartementen bevor deren. "Deze manier van bouwen draagt niet bij tot het bestrijden van de woningnood", aldus be- i buurtcomité. Richtlijnen Men stelt voor dat er duidelijke richtlijnen in het plan worden opgenomen over de soort en de betaalbaarheid van de te bouwen woningen. Volgens de bewoners dient alle nieuwbouw ter vervan ging van oude huizen gereali seerd te worden in de woning wetsector. De geplande bouw van appartementen op het voor malige LBF-terrein vindt men te duur en daardoor niet geschikt voor de bewoners van Noordvest. Men wijst er verder op dat in het bestemmingsplan normen ont breken ten aanzien van bestaan de bedrijven en de vestiging van nieuwe bedrijven in de buurt. Voorts verwijt men de gemeente dat wel wordt aangegeven dat bepaalde bedrijven op grond van milieuoverwegingen niet in de buurt thuis horen maar dat in het ongewisse blijft waarheen ze zouden moeten verhuizen. De buurt heeft grote bezwaren te gen het onttrekken van woon ruimte aan de Lammermarkt voor uitbreiding van de Laken hal. Panden die in het verleden ten onrechte aan het woningbe stand zijn onttrokken zouden hun woonbestemming terug moeten krijgen. De mogelijke uitbreiding van het aantal café's en de vestiging van een dancing of nachtclub in Noordvest wordt van de hand gewezen. Men maakt verder bezwaar tegen de komst van een politiebureau en een parkeergarage in de buurt. Ten slotte is men tegen de vestiging van meer kantoren in de wijk en een aantal beoogde verkeers maatregelen (o.a. de voorgestelde verbreding van de Valkbrug en de Verversbrug) kunnen even min de kritiek van de buurt door staan. "Gevaar op lts'en wordt schromelijk overdreven" Een karakteristiek beeld van Noordvest: bouwvallige oude panden naast de nieuwbouw die in de wijk i "Schromelijk overdreven Dat is de eerste reactie van de directeur van één van Leidens lagere technische scholen, K.H. de Bruijn, op een artikel in "Uitleg", een blad van het ministerie van onderwijs. Het was geen kinderachtig ar tikel, en ging over de veilig heid op lts'en. Er werd gezegd dat onjuist gereedschap en verkeerd en nonchalant ge bruik van gereedschap en ap paratuur op lts'en jaarlijks tot vele ongelukken leidt. Zelfs tot dodelijke ongelukken. De oorzaak: slecht gebruik van onder meer zagen en soldeer bouten. Verder zouden on derwijskrachten vaak niet of onvoldoende op de hoogte zijn van veiligheidsvoorschriften. Op een andere plaats in hetzelf de artikel wordt trouwens ge zegd dat het "verkeerd zou zijn de technische scholen als onveilig te bestempelen". En die relativerende ivoor den worden dan gesproken door een tweetal medewerkers van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam. lts-directeur De Bruijn: "Het probleem is het werken in een groep. Je kunt als leraar niet overal tegelijk zijn. Jongeren spelen wel eens op een her bruikbare plek te laten ontstaan. ADVERTENTIE Leiden vraagt rijk geld voor politiebureau LEIDEN - Het Leids college heeft in een brief aan mimster Wiegel (binnenlandse zaken) aange drongen op een snelle toeken ning van een nieuw politiebu reau. In de brief wijzen B en W erop dat de Leidse raad in februa ri van het vorig jaar besloten heeft om f750.000,- beschikbaar te stellen voor het ontwerpen van een plan. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in juli 1978 meegedeeld geen bezwaar te hebben tegen het besluit. De ge meente heeft inmiddels de Oegstgeester architect ir. W. Snieder opdracht gegeven om tekeningen te maken voor een nieuw politiebureau. Ook de voorbereidingen voor het aan wijzen van een definitieve plaats zijn volgens de gemeente in een vergevorderd stadium. Het college deelt minister Wiegel verder mee dat Leiden rond 1990 waarschijnlijk 110.000 inwoners zal tellen en dat er bij de bouw rekening gehouden moet worden met een korpssterkte van 25:De Leidse politie is op het ogenblik gehuisvest in een gebouw aan de Zonneveldstraat dat onvoldoen de ruimte biedt voor de ruim 200 man die het Leidse korps nu telt LANDELIJKE MANIFESTATIE 'BESTEK '81 MOET VAN DE BAAN' 23 JUNI IN AMSTERDAM - v.a. 11 u. Deelmanifestaties WAO, werklozen, welzijn, metaal, gezondheidszorg, vrouwen, bouwvakkers, ambte naren, onderwijs, jongeren, kunstenaars, op Museumplein en andere plaatsen. - 13.30 u. Demonstratie vanaf Museumplein; 14.30 uur afsluiting op Dam. Vertrek bussen: 9.30 u. Schuttersveld, kaarten 9,50 Vriidaa 22 iuni. 20 uur. culturele manifestatie in Leids Volkshuis. Informatie en kaarten: Leids Volkshuis, Haarlemmerstraat 73B, tel. 125736 Medewerking: FNV, ABOP-vrouwen, CPN, PPR, NVV-jc, ANJV, Vrouw en Werk, WBVL, Vrouwenbond NW, VOS- medewerksters, NVB, FNV-vrouwen, Rooie Vrouwen, Femke, Alg. Mindervaliden Org.LSB. Comitees: Meer kinder opvang, W 3. Stop eigen risico. Handen af van sociale uitkeringen, Nieuwbouw AZL, Sociaal-cultureel werk, Anti- nota-Pais-com WAG-com., Leidse onderwijsgroep. HOL, staf Troef, Tamboerijn. De Arck. Groenoord. Breehuys. Volkshuis, Westerkwartier, beg.coll. Psych, in de Maatschappij. Lustrumfeesten ln het kader van de lustrumfees ten van de Leidse studenten vereniging Minerva gaat vanavond in de Leidse Schouwburg de musical "Binnenkant buiten" in pre mière. De musical werd ge schreven door drie leden van de vereniging te weten Loes Goedbloed, Fred Falkenburg en Quirijn Mees. In de musical treden ongeveer 50 spelers, dansers en musici op. De toe gangsprijs bedraagt 750. Morgenmiddag treedt in een grote tent in het Van der Werfpark de tv-ster "Ome Willem" op. Kaarten a vier gulden zijn verkrijgbaar bij de sociëteit en in het Van der Werfpark voor het begin van de voorstelling. Aanvang 1630 uur. Lustrumfeesten (2) Minerva organiseert morgen avond ook een concert in de Zuiderkerk. Het concert wordt verzorgd door het Leid se muziekgezelschap Sempre Crescendo De kaarten voor deze voorstelling die om kwart over acht begint zijn onder meer verkrijgbaar aan de zaal. Diezelfde avond wordt er ook een wielerronde georgani seerd insamenwerking met de Leidse vereniging "Swift". De renners starten om half acht 's avonds bij café Aniba op de hoek van de Zoeterwoudse Singel en de Herenstraat Na afloop van de ronde, om streeks 21 .00 uur begint op het Gerecht het Sleutelslotfeest. De muziek op dit openlucht feest wordt verzorgd door de stadsharmonie van Den Bosch 'De Kikvorschen' Majorette Anneke Groen.dLe miss-majoret- te van de Kooigirls is op de Nationale Twirlkampioen- schappen die in Woerden werden gehouden vijfde ge worden in de categorie "duo danstwirl". Ze vormde een ^^bu^jnetjeei^jnev^^oJ^^oer^ den. De 16-jarige Anneke Groen was de enige deelneem ster aan de kampioenschap pen die uit Leiden afkomstig Horror-festival Volgende week zal het horror filmfestival in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoor- straat worden besloten. Maandag 25 juni wordt de kleurenfilm "De wraak der levende doden" vertoond. En op dinsdag 26 juni komt "De Duivelbezweerders" aan bod met in de hoofdrol Christoper Lee. Op beide dagen zijn er twee iioorstellingen De eerste begint om acht uur en de tweede om 22.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt 450. Diamantexpositie Bij juwelier Van Kampenhout aan de Haarlemmerstraat 125 is in de periode van 22 ju ni tot en met 27 juni een dia mant-expositie te zien De ten toonstelling is ingericht in samenwerking met het Dia mant Informatie Centrum De bezoeker kan er alle infor matie krijgen terwijl men bo vendien diverse sieraden met diamanten en briljanten kan bewonderen. De toegang is LEI DEN - Het raadslid Koning heeft gisteravond in de fractievergadering van PvdA vergeefse pogingen in het werk gesteld de autorallye die studentensociëteit Minerva maandag organiseert niet vanaf de Garen- markt te laten starten. Het raadslid vond het belachelijk dat de studenten toestemming hadden verkregen om de rallye midden in de stad te houden omdat het evene ment voor omwonenden wel de nodige overlast met zich mee zou kun nen brengen. Haar voorstel om de rallye vanaf een ander punt te laten vertrekken vond geen gehoor bij haar fractiegenoten. Met het raadslid Ranner keurde Koning verder het gebruik ("misbruik") van het Van der Werfpark voor de lustrumviering af. De PvdA-ers kon den niet begrijpen dat een midden in de stad gelegen park aan de viering werd opgeofferd. Volgens Koning zou het terrein al met prikkeldraad zijn afgezeten waren de vernielingen nu al niet van de lucht. Ze besloot gisteravond over de gang van zaken bij de lustrumviering schriftelijke vragen aan B en W te stellen. LEI DEN - De PvdA-fractie heeft gisteravond besloten het voorstel van het college om degrond tussen Marislaan en Warmonderstraat te bebouwen niet te steunen. In plaats van woningen wil de fractie dat er groenvoor zieningen en parkeerplaatsen komen. Een amendement van die strek king zal maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering worden ingediend. Het PvdA-raadslid Hes besloot een voorstel in te dienen om te bezien in hoeverre van het Wernink-terrein in de w(jk Transvaal een groen- en speelgebied is te realiseren. Een amendement daarover wordt door het PSP-raadslid Passchier ingediend. Hes wil bekijken of het mogelijk is dat het project in de interim-saldo regeling kan worden opgenomen Ranner besloot een motie in te dienen om de werkgelegenheid van bedrij ven op het Van der Berg-terrein (Citadel) aan de Morsweg veilig te stellen indien de plannen om van het terrein een buurtvoorziening te creeren doorgang mochten vinden. Volgens enige bewoners zou ge bruik van het terrein met dat van Wernink de enige parkeer- en speelge- legenheid voor de buurt kunnen betekenen. Wethouder Waal verklaarde dat het streven van de gemeente erop is ge richt het terrein binnen twee a drie jaar aan te kopen, mits dat voor een redelijke prijs mogelijk is. keerde manier met gereed schap". Maar De Bruijn benadrukt dat de risico's die in andere delen van het onderwijs worden gelopen vaak ook erg groot zijn. "Op lagere scholen laten ze leerlingen vaak gutswerk doen, en dat zijn dan vaak onderwijzers die op technisch gebied niet in de schaduw kunnen staan van leraren op de technische school". De medewerkers van het Veilig heidsinstituut komen tenmin ste elk jaar één keer op de la gere technische scholen langs. Ze kijken of er aan de veilig heid iets te verbeteren valt en brengen dat (vrijblijvend) onder de aandacht van de schoolleiding. Kwesties als de afscherming van machines en de isolatie van soldeerbouten komen daarbij aan de orde. Ook de ventilatie in ruimten waar zich explosieve mengsels kun nen vormen is volgens mede werker Kraan van het insti tuut wel eens slecht De Bruijn stelt dat er in veilig heidsvoorschriften vaak te genstrijdigheden voorkomen. "Om brand te voorkomen zouden ze het liefst willen dat je alle deuren en ramen bin nen een paar seconden kunt openzetten als het nodig is. De sleutels van de deuren zouden er eigenlijk in zon glazen kastje naast moeten hangen. Maar wanneer je dan spreekt met mensen van de inbraak preventie is dat weer het slechtste watje kunt doen". Reden voor De Bruijn om tot de conclusie te komen: "Die vei ligheidsmensen zijn vaak dan de paus. Wij i het onderwijs kun nen blijven werken. Dan moet je dus aanvaardbare risico's kunnen nemen". Desalniettemin roept het lager technisch onderwijs al sinds de bezuinigingen van minis ter Van Veen (die de groep grootte op lts'en opschroefde van 18 naar 20) om kleinere groepen en het aanstellen ran een amanuensis. Het laatste is vreemd genoeg op veel andere schooltypen wel toegestaan. Directeur A. Postma ran de technische school "Don Bas- co", wil nog wel kwijt dat hij het verwijt van 'onjuist ge reedschap" in elk geval niet terecht vindt. "Apparaten die duurder zijn dan 400 gulden worden altijd met een advies van het ministerie aange- schajï. Beneden dat bedrag doen we de aankopen op eigen gezag, maar dan gebeurt dat ook met zonder dat we be hoorlijke informatie hebben". Ook de school van Postma krijgt geregeld bezoek van het Am sterdamse instituut. "Aan een stukje bednjfsbhndheid ont kom je met stelt hij, maar vaak gaat het bij ongelukken toch om onvoorzichtigheid of even -afgeleid-zij n Ernstige ongelukken hebben zich de laatste vier jaar nau welijks voorgedaan. Wel ver loor een jongen het topje van zijn vinger bij het zagen, toen hij op een "open dagran de school even werd afgeleid Ook De Bmijn.directeur ran de technische school aan de Haagweg, zegt dat er op zijn school de afgelopen 14 jaar geen ernstig ongeluk is ge beurd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3