Rustige groei in bloemhandel Schoolarts moet duizendpoot zijn Nationale atletiekstrijd gehandicapten in Alphen jPop ten bate van .-Ierse kinderen Jaarverslag veiling Flora r>r> 11 11 )ONDERDAG 21 JUNI 1979 LEIDEN/REGIO Q[n Hazerswoudse „De Ponderosa" ÜAZERSWOUDE - In gebouw "De Pondorosa" aan de Dorpsstraat in Hazerswoude barst morgenavond om acht uur het Stekfestival '79 los, het popfestijn waarvan de opbrengst voor de helft is bestemd voor de actie Hulp aan Noordierse kinderen". Met groepen als de Bintangs, Sfinx, Carlsberg, White Honey en de Ramshackle String Band heeft de organi serende jeugdsociëteit Ons Stekkie een aantrekkelijk programma weten samen te stellen. ftet festival wordt geopend door de Haagse formatie Sfinx. Een even stevi ge als vlotte binnenkomergetuigde de onlangs door deze groep geprodu ceerde langspeler "Holy Cat". Sfinx mag een veelbelovende groep zijn, de grote aandacht gaat morgenavond toch uit naar het optreden van de Bintangs, een al jaren gevestigde naam in de Nederlandse popwereld. Nadere introductie is dan ook niet nodig, featerdagochtendwordt het Stekfestival voortgezet met activiteiten voor de kleineren, met tussen 9.00 en 12.00 uur kinderspelen en een film van Dik Trom. 's Middags tussen 1330 en 16.00 uur is de Drive-in show van Veronica present voor de jeugd vanaf twaalf jaar. En dan breekt 's avonds om acht uur voor de tweede maal het popgeweld los in de Pondo rosa met maar liefst optredens van drie formaties. Carlsberg en White Honeytwee qua populariteit groeiende rock and roll groepen, en de Ramshackle String Band, een trio dat mildere geluiden (blue grass, old time, ballads en traditionele Ierse muziek) de Pondorosa in zal sturen. Het slot van het Stekfestival moet ongeveer om half twee 's nachts vallen. Haagse formatie Sfinx fCorso toe aan vijfde lustrum I KATWIJK - Het Katwykse bloe mencorso zal dit jaar Voor de 25ste maal door de straten van de badplaats trekken. Traditiege trouw heeft dit evenement plaats op de tweede zaterdag van augus tus. Het is één van dé vele activiteiten die vermeld staan in het evene mentenprogramma, dat de Ver eniging voor Vreemdelingenver keer in Katwijk deze week heeft uitgebracht. Vuurwerk is er op de zaterdagen 14 juli en 11 augustus op het strand- gedeelte bij restaurant De Zwaan. Vanaf zaterdag 30 juni zijn er op vele zaterdagen stoom treinritten door de duinen. Verder zijn er tal van wandeltoch ten, dansavonden, concerten en spelen voor jong en oud. Voor verdere informatie is het adres: VVV Katwijk, Boulevard 68, 01718-13045 of 13650. Bazaar voor Zaire-school KATWIJK - In de Christelijke Op leidingsschool aan de Parklaan wordt morgenavond van zeven tot negen uur bazaar gehouden. De opbrengst is bestemd voor de bouw van het christelijke school tje in Madimba (Zaire). Sinds 1974 staat de bouw daar stil, om dat het geld om materiaal te ko pen op is. Burgemeester kandidaten Alphen krijgen profielschets toegestuurd ALPHEN AAN DEN RIJN - Een dezer dagen ontvangen dt sollicitanten naar de post van burgemeester van Alphen aan den Rijn de profielschets van de gewenste kandidaat, zoals die door de Alpheuse gemeen teraad in een gesprek met de Commissaris van de Konin gin, mr. Vrolijk is vastge steld. De commissaris hoopt nu dat degenen die zich naar aanlei ding van deze profielschets willen terugtrekken, hem dat zullen laten weten. ,JDat scheelt zowel hun als mij een overbodig gesprek", aldus Vrolijk. Hij kon niet ingaan op geruchten dat diverse PvdA-leden gepolst zouden zijn om alsnog te solliciteren. ,JMij is daar niets van bekend. Maar het staat iedereen vrij om andere mensen op te roe pen te solliciteren". De sollicitanten bestaan voor namelijk uit CDA'ers; de Al pheuse burgemeesterspost werd tot voor kort ook door een lid van het CDA (Gallas) bezet. RIJNSBURG - Het gebrek aan ruimte in de oude veiling Flora laat zich steeds meer voelen. Zeker nu in het afgelo penjaar aanzienlijk meer bloemen en planten zijn aange voerd dan in voorgaande jaren. In 1978 werden liefst 825 miljoen stuks verhandeld op de Rijnsburgse veiling. Dat betekent ten opzichte van 1977 een stijging van rond de 11 procent. een te volle "neerzethal", zodat de karren met bloemen in een aantal gevallen zelfs in de aan- voerhal neergezet moesten wor den. Volgens de bedrijfsleiding van Flora liep in die periode niet alles volgens de gebaande wegen. Het personeel van de veiling werd extra belast door het ruim tegebrek. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zaterdag en zondag worden op de atletiekbaan De Aarhoek in Alphen de nationale kampioenschappen voor gehandicap ten gehouden. AAV'36, dat in twee voorgaande ja ren al eerder nationale wedstrijden van de Neder landse invalidensportbond (NIS) kreeg toegewe zen, tekent voor de organisatie. Oorspronkelijk zou het Olym- pisch comité zich daarmee belasten, maar wegens ge brek aan mankracht heeft men een beroep gedaan op de Alphense club. AAV'36 zal ook tegemoet komen aan het verzoek van dat comité om nieuw materiaal uit te testen. Zo zullen rolstoelen by wijze van proef op de onderdelen kogelstoten en discuswerpen met kettingen worden vast gezet in plaats van op plan ken, zoals tot nu toe steeds het geval is. Het voordeel van de kettingen is dat ze goedkoper zgn en voor de vereniging gemakkelijker aan te schaf fen. Tijdens de nationale kampioen schappen van de NIS zullen bondscoaches en bestuursle den de verrichtingen van de atleten nauwlettend volgen. Dit in verband met de selectie voor de Paralympics, die vol gend jaar in Nederland wor den gehouden. Tot één van de meest bekende NIS-atleten kan Klaas Grootjes worden gerekend. Hij is in het bezit van vijf we reldrecords. Jan Zaagers en Thea Niehoff zijn ook wereld- recordhouders. Zaagers ves tigde onlangs een wereldtijd op de 1500 meter met 6.44.1. Thea Niehoff verbeterde het wereldrecord speerwerpen met 6 cm. tot 21.82 meter. Ook Johan Levestone en Mar jan Polderman zijn van de partij. Laatstgenoemde mag een opmerkelijke verschij ning heten. Tot voor kort beoefende zij nog de zwem- sport. Succesvol, want in To ronto eiste Marjan Polderman nog twee gouden en een zilve ren medaille voor zich op. Nu is zijn overgestapt naar het atletiek en daar doet zij het ook bijzonder goed, getuige de vele records die zij al in handen heeft. Uit de regio is de bekende Leidenaar André Moedig van de party. De wedstrijden beginnen op beide dagen om twaalf uur en eindigen zondagmiddag rond vijf uur. De atleten komen in vier verschillende catego rieën, die weer zijn onderver deeld in klassen, in actie. Er zijn categorieën voor rol stoelers, amputé's spastici en visueel gehandicapten. VALKENBURG - De gemeente Valkenburg heeft sinds gister avond een commissie voor wel zijnszaken. Na een lange discus sie tijdens de raadsvergadering werd besloten de volgende per sonen tot leden van de commissie te benoemen, te weten de raads leden De Haas en Van der Broek, de heer Van Royen (onderwijs), de heer Mizer (sport), de heer Van Herwegen (recreatieve sector) en de heer Bol (culturele zaken). Dat schrijft het bestuur van Flora in het jaarverslag over 1978. De be drijfsleiding heeft het vorig jaar erg moeilijk gehad met de ver werking van de grote aanvoer. In het voorjaar van 1978 besloot het veilingbestuur de aanvoertijden van bloemen en planten te ver lengen tot 22.00 uur. Vooral tij dens de koudere perioden van het najaar hebben veel kwekers van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Dat resulteerde vaak in Prijzen Vergeleken met de gemiddelde omzetstijgingen van de bij de Vereniging Bloemenveilingen Nederland aangesloten bloe menveilingen (9,8 procent) is de ontwikkeling van de groei bij Flora volgens het bestuur niet ongunstig. De omzet in geld steeg van 159 miljoen naar 178 miljoen gulden. In 1977 werd nog een stijgingsper centage gehaald van 17,7 procent door de bij de VBN aangesloten veiling. Het bestuur trekt hieruit de conclusie dat de forse groei van het verleden is omgezet in een rustige groei. Het bestuur vraagt zich evenwel af of die ge ringere groei nu ook prijsverbe teringen tot gevolg heeft. In 1978 hebben verschillende produkten niet die prijs opgebracht die de produktie ervan lonend maakt. Een aantal bloemsoorten werd vo rig jaar aanzienlijk minder ge veild dan in voorgaande jaren. Dat gold vooral voor rozen, ger- bera's en chrysanten. De van oudsher in deze streek gekweek te zomerbloemen krijgen van ko perszijde daarentegen weer wat meer belangstelling. De teelt van deze zaaibloemen en vaste plan ten is zeker niet eenvoudig, meent het bestuur van de veiling en stelt vaak bijzondere eisen aan de kwekers. Tentoonstelling Om kwekers en publiek meer be kend te maken met de teelt van zaaibloemen en vaste planten wordt van 20 juli tot en met 5 au gustus in de Ton Menkenhal in Leiden een zomerbloemtentoon stelling gehouden. Daar zullen veel nieuwtjes op dit gebied wor den tentoongesteld. Het jaarverslag komt vanavond ter sprake tijdens de algemene le denvergadering van de bloemen veilingvereniging Flora. De ver gadering wordt gehouden in één van de zalen van het veilingge bouw, aanvang 19.30 uur. Alphenaar Zwartendijk met pensioen ALPHEN AAN DEN RIJN-"het schoolartsen werk staat in de belangstelling. Er wordt wel eens geopperd om het werk van de schoolarts maar te laten verrichten door de huisarts. Maar die heeft daar geen tijd voor. Bovendien kunnen goed opgezette schoolartsen-diensten zegenrijk werk blijven doen in de steeds ingewikkelder wordende tijd. Een kind heeft recht op goede medische en medische sociale belangstelling. Hetgeen niet wil inhouden, dat men niet met beide benen op de grond moet blijven staan". Dokter A.J. Zwartendijk is nog tot 1 juli hoofd van de schoolartsen- dienst in het district Alphen aan den Rijn. Het zal geen verwonde ring wekken, dat Zwartendijk de schoolartsendienst als institutie in de Nederlandse gezondheids zorg een belangrijke taak toe denkt, ook in de toekomst. "Het kind heeft recht op medische belangstelling", vindt Zwarten dijk, tegelykertyd echter de vin ger heffend, dat gewaakt moet worden voor overdrijving. Wel zal de bezetting van de diensten naar zijn overtuiging moeten ver anderen, meer worden afgestemd op de jeugdgezondheidszorg, meer tijd moeten bieden aan de VOETBAL - Juventus is er gister avond in geslaagd om door mid del van een in de extra tijd be haalde zege op de tweede divi sieclub Palermo, 2-1, de Italiaan se beker te veroveren. TENNIS - Betty Stöve is gisteren in de derde ronde damesenkelspel van het internationale tennis toernooi in Eastbourne uitge schakeld. Ze verloor met 2-6 2-6 van de Amerikaanse Chris Lloyd- Evert. Te duur Zwartendyk: "Ik geloof, dat we er naar toe moeten dat de schoolarts gaat werken met een schoolver- pleegkundige. Die kan een deel van de taak van de arts overne men, het eenvoudiger werk over nemen. Werk waar wij in feite te duur voor zijn. Daarmee wil ik beslist de verpleegkundige niet denigreren. Maar als die dat werk van ons kan overnemen blijft er voor ons meer tyd voor het psy- cho-sociale of sociaal medische werk". Zwartendijk pleit niet zo maar voor die andere samenstelling. "In de praktijk verlegt de hulpverlening zich veel meer van het direct me dische naar het sociaal medische en psycho-sociale werk. Het me disch onderzoek moet echter wel de eerste plaats blijven innemen. Het is steeds vaker het geval, dat een lichamelijke klacht of be zwaar veroorzaakt wordt doordat het kind, om maar een voorbeeld te noemen, het schoolwerk niet aankan. Op z'n tenen moet lopen. Dat uitvissen kost echter veel meer tyd, dan het direct medi sche werk". Zwartendijk wil niet alleen de taak van de dokter zien verlicht, hij wil ook als de school arts, als "specialist", de jeug- darts, omdat diens opleiding \LPHEN AAN DEN RIJN-Tot 1 juli zwaait dokter A. J. Zwartendijk de scepter over de schoolartsendienst kring Alphen aan den Rijn. Op 29 juni, volgende week vrijdag, zal hij tijdens een receptie in het Alphense raadhuis offi cieel afscheid nemen. Daar mee komt er echter nog geen eind aan het werkzame le- vensdeel van dokter Zwar tendijk, want hij gaat na zijn vakantie aan de slag met de opbouw van een gemeente lijke geneeskundige en ge zondheidsdienst in Alphen aan den Rijn. Schoolarts (en vervolgens hoofd van de schoolartsen dienst) werd Zwartendijk negen jaar en vijf maanden geleden. Daarvoor werkte hij meer dan 20 jaar als huis arts; aanvankelijk vier jaar in Boskoop (de plaats waar hij opgroeide), vervolgens ruim 24 jaar in Alphen. Schoolarts Zwartendijk (hij gaat per 1 juli as. met pensioen) aan het werk. Zijn conclusie, na in Alphen 20.000 kinderen te hebben nagekeken: over het algemeen is de schooljeugd wel gezond. Maar wensen heeft hij genoeg: goede voeding, niet te veel eten, veel bewegen. meer is toegesneden op de jeugd gezondheidszorg. Volgens Zwartendyk lijkt het vak van schoolarts eenvoudig, maar bedriegt ook in dit geval de schijn. "Je moeteen duizendpoot zijn. Je moetje medische kennis op het kind in het bijzonder we ten toe te passen. Je moet goed psychologisch geschoold zijn. Je moet wat van het onderwijs afwe ten". Dat laatste geldt dan vooral voor Zwartendijk, die als medi cus deel uitmaakt van de com missie die adviseert over de toela ting van kinderen tot het buiten gewoon onderwijs en die in het district ook alle kinderen "be kijkt" die van dat buitengewoon onderwys gebruik maken. Zwartendijk schat, dat hij de afge lopen negen jaar en vijfmaanden zo'n 20.000 kinderen gehëel heeft nagekeken. Zijn conclusie: over het algemeen zijn de kinderen wel gezond. Maar wensen heeft Zwartendijk genoeg. Goede voe ding, vooral niet te veel eten, en veel beweging. Niet roken, van zelfsprekend. Allemaal zaken die nodig zijn om het lichaam in een goede conditie te houden. "En, zegt Zwartendijk, "met een ge zond lichaam komt de rest van zelf ook wel". Controle Normaal gesproken bekijkt de schoolarts de kinderen (bijna geen enkele ouder heeft bezwaar) vier keer in hun schoolperiode. Eén keer als kleuter by de over gang naar de lagere school, ver der als tweede en vyfde-klasser van de lagere school en als ver tien- of vijftienjarige van het ver- volgondeiwijs. De andere leer lingen worden wel elk jaar gecon troleerd op ogen en oren, geen overbodige zaak gezien het grote aantal doorverwijzingen. Alleen op verzoek van ouders en/of leer krachten worden leerlingen die buiten de normale controle val len ook helemaal onderzocht. Vaker onderzoeken kan niet, ge zien het aantal schoolartsen (één op de zesduizend leerlingen). Het is volgens Zwartendijk niet nodig ook. "Als je tenminste maar de gelegenheid hebt om in de tus senliggende perioden kinderen helemaal te bekijken als daarom wordt gevraagd". Wel zou Zwar tendijk de kinderen graag op wat latere leeftijd dan die van veer tien, of vijftien jaar willen onder zoeken. "Bij die oudere leerklin- gen komen de problemen", zo weet de Alphense schoolarts. Maar verlegging van die grens is nog niet gelukt. GG en GD Het schoolartsenwerk legt Zwar tendijk op 1 juli neer in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Maar helemaal stil zitten is er niet bij, want per 1 september gaat hij zich bezighouden met de opbouw van een gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst in Alphen aan den Ryn. Een karwei waarvoor hy door het gemeent- bestuur werd aangezocht. Dal mee helpen opzetten van de GG en GD is overigens geen volledi ge baan. Zwartendijk ziet het als een uitda ging om de GG en GD op te zet ten. Waar hy dan allemaal tegen aan zal lopen weet hy echter in de verste verte nog niet Zwartendyk: "Ik heb er nog niet zo over nagedacht Tot 1 juli ben ik hiér bezig, dan ga ik met vakantie en op 1 september begin ik mei dat nieuwe karwei Ik heb m'n li- ven altyd maar één ding tegelijk gedaan, dus al te veel heb ik ovei die GG en GD-geschiedenis nog niet nagedacht Dat komt straks, in september". Kooplieden op i\ieuwkoopse markt krijgen eigen toilet NIEUWKOOP - De marktkoop lieden die iq Nieuwkoop re gelmatig op het Reghthuys- plein hun tenten opslaan, krijgen een eigen toilet. Te gen een "huur" van 2600 gul den per jaar is de Kerkvoog dij van de Hervormde ge meente bereid de benodigde deuren van gemeenschaps centrum De Rank voortaan te openen op marktdagen. Daarmee is een oplossing ge vonden voor een nijpend probleem, zoals zich dat heeft aangediend sinds het gebruiken van het Regh- thuysplein als marktstand- plaats. Door het ontbreken van een openbaar toilet zijn de marktkooplieden en het marktpersoneel momenteel aangewezen op toiletten in naburige cafe's en dergelij ke. Voor beide partijen een minder leuke situatie, te meer omdat het voor de marktkoopman vaak bete kent dat hij geruime tijd lijn handel onbeheerd moet ach terlaten. Door bemiddeling van de ge meente is nu de Hervormde gemeente akkoord gegaan met het gebruik van de hal en de toiletten van De Rank. Daarmee is trouwens tevens een ruimte gevonden (de hal) waar de marktmeester zijn toevlucht kan nemen bij slecht weer. De behoefte aan zo'n ruimte was bij de ge meente kenbaar gemaakt. In hoeverre de kosten, die de huur van hal en toiletten van De Rank met zich mee brengt, door gaan werken op de standplaatsvergoedingen moet door de gemeente nog worden bezien.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21