llshJk sakura kleurenfilms Anatoly Karpov nu al zeker van winst Atlete Oskam in goede vorm Winst voor routiniers muziek sicking Sowjets superieur Russen zeggen af Al 10.000 Ruiter- be wij zen G» Muziek Sicking TOONAANGEVEND Occ. piano's S""" 1200.- Meer hulp Nederland voor vluchtelingen saW" Saii«Upa vraag naar sakura kleurenfilms en de gratis tas DONDERDAG 21 JUNI 1979 SPORT PAGINA 17 Strijdlust in Waddinxveen op laag pitje WADDINXVEEN - Met een remise tegen Kavalek heeft Anatoli Karpov zich in de voorlaatste ronde al verzekerd van de eindzege in de Euwe schaakgrootmeester-vier kamp. Met anderhalf punt voorsprong is hij nu immers onbereikbaar geworden voor naaste belager Hort. De hoofdprijs van 10.000 gulden komt daarmee zonder meer bij de juiste persoon terecht. Niet alleen speelde de wereldkampioen een stuk sterker dan de rest, maar bo vendien was hij voor de drie ande ren een voorbeeld van strijdlust. Karpov had het gistermiddag ove rigens heel wat moeilyker dan aan vankelijk werd verwacht. Een neusverkoudheid speelde de Rus parten, iets waar Lubosch Ka- ivalek listig van profiteerde. Elk moment dat Karpov het bord ver liet om zich een tabletje toe te die nen voerde de witspeler onmiddel lijk een zet uit. Gevolg was dat de Rus veel meer bedenktijd nodig had dan normaal. Ondertussen had Karpov een Caro Kann verdediging op het bord gebracht, die geruime tijd parallel liep aan die uit de tweede ronde tegen Hort. Ook nu pakten beide partyen de zaken rus tig aan, waarbij zowel wit als zwart lang rocheerden. Langzaam maar zeker wist Kavalek een licht voor deeltje op te bouwen. Na de afruil van een aantal lichte stukken kreeg de Amerikaan mogelijkheden om met de opmars van de ko- ningsvleugelpionnen gaten te creë ren, terwijl de zwarte koning in het midden ook niet zo happy stond. Met Th2 deed Kavalek na 27 zetten zijn groeiende voordeel evenwel voor een groot deel teniet. De toren moest direct weer terug, vervol gens onnauwkeurig op C1 geplaatst (vermoedelijk was Tdl sterker), waarna Karpov bovendien de c- pion geforceerd kon wegsnoepen. Van dit pionverlies schrok Kavalek blijkbaar dusdanig dat hij op de 33ste zet remise aanbood, een aan bod dat Karpov meteen accepteer de. Terecht want niet alleen had de wereldkampioen minder bedenk tijd over, maar bovendien was de pionwinst niet alleszalig makend. Het paard op d6 bleef immers in de penning, waarna Kavalek zonder risco's nog het een en ander had kunnen proberen. Na Tc3 moet de LEIDEN - Jeugdatlete Asti Oskam van het Leidse De Bataven heeft gisteravond op de kunststofbaan in Haarlem andermaal getoond op het ogenblik in een uitsteken de vorm te verkeren. De War- mondse die in het afgelopen weekeinde nationaal jeugdkam pioene werd op de 400m verken de gisteravond haar mogelijkhe den op de 800m bij de meisjes A. Dat draaide uit op een zege in de fraaite tijd van 2.11.7. Ook op de 800m bij de heren speel den twee Leidse atleten, Martien van de Hoorn van de AV Holland en de van een blessure herstelde Wybo Lelieveld (Bataven), een voorname rol. Van de Hoorn nam na het startsignaal resoluut de kop en trok de eerste ronde aan in ruim 55 seconden waarna Lelie veld het initiatief overnam en doorliep naar de eerste plaats in de serie in 1.53.4. Van de Hoorn bleef echter goed volgen en fi nishte als tweede in een persoon lijke recordtijd van 1.54.0. Maar ten Gijsbers (Bataven) profiteer de van het hoge tempo en liet zich meetrekken naar de prima tijd van 1.54.9. De 800m was in Haarlem erg in trek want maar liefst zeven series moesten er op dit nummer wor den afgewerkt. Onder de deel nemers bevonden zich ook en kele atleten van De Spartaan uit Lisse die goede tijden lieten regi streren: Hans Langeveld 1.57.7, Arie Rus 1.58.8 en Peter Jonkheer 1.58.9. Zij werden nog overtroffen door Bataaf Peter Wezel die 1.56.6 noteerde terwijl diens clubge noot Kees van Klink het tot 1.58.4 bracht. De animo voor de kortere loop nummers was minder groot. Nico van Steyn (Spartaan) kwam on danks een slechte start tot een overwinning op de 110m horden heren in 15.8 sec. Zijn clubge noot, junior John van Loon, zette op de 200m bij de heren een tijd van 23.0 sec neer. Joske Boom (AV Holland) lijkt op de 100m momenteel geabonneerd op een tijd van 12.8 sec. Haar derde ach tereenvolgende wedstrijd lever de dit resultaat op. Gisteravond zelfs tweemaal, zowel in de series als in de finale waarin zij vierde werd. Marian van der Niet (Spartaan) probeerde bij de dames eens een 400m en dat "experiment" liep niet slecht af: 60.4 sec. Clubgeno te Hennie Möllers deed over de zelfde afstand 60.9 sec. Een 5 km voor heren aan het slot van de wedstrijd bracht voor Spartaan atleet Wim van Klaveren een tijd van 15.30.1. De zege was voor Bram Wassenaar (Bataven) in 14.25.4. zwarte dame naar d5 waarop bij voorbeeld sterk 34 Td3, Dc6; 35 Dd2, b6 of f6; 36 f4! kan volgen. Ka valek blijft dan duidelyk kansjes op een zege behouden. Dat Karpov in Nederland overtui gend speelt moge wel blijken uit het feit dat hy nu viermaal in een Nederlands schaaktoernooi uit kwam en ook viermaal won, o.a. de Euwe vierkamp waarvan het Kats- toernooi een voortzetting is. Dat Kavalek zich tevreden stelde met remise mag typerend heten voor het gebrek aan strijdlust dat hij en zijn twee collega's Sosonko en Hort in deze vierkamp aan de dag gelegd hebben. Buiten de drie winstpartijen van Karpov mond den alle overige duels tot nu toe in remise uit. Onder het toeziend oog van Max Euwe maakten Hort en Sosonko het in deze ronde wel erg bont. In een Engelse opening werden aller lei spectaculaire mogelijkheden (zoals het offer dat o.a. bekend is uit het treffen Timman-Karpov in het super toernooi van Montreal) om zeild doordat Sosonko zijn e-pion plots met f6 ging dekken ontstond er onverwachts leven in de brouwe rij. Hort kwam riant te staan, maar door een geslagen paard op d4 to taal onlogisch met een ander paard, i.p.v. de e-pion, terug te nemen ont nam hij zich de kans pm een een voudige, doch vernietigende offer- combinatie te lanceren. Nu mocht Sosonko met een sterke damezet zijn ruïne restaureren. Hort maakte er hierna met een eeuwig schaak combinatie op de 22ste zet vlie gensvlug remise van. Een zetten- reeks, die KNSB topscorer Van Dop al bijna een uur van te voren had voorspeld. Morgen om één uur begint in de raadszaal de slotronde waarin Kar pov met wit tegen Hort speelt en Sosonko de met zwart spelende Kavalek tegenover zich krijgt. De stand is na vijf ronden als volgt 1 Karpov 4; 2. Hort 2V2; 3. Kavalek 2; 4. Sosonko IV2. In het commentaar op de partij Karpov-Sosonko van j.l. maandag is een fout gesloten. Wit speelt na tuurlijk niet 19 g5, maar 19 Pd3, waarna zwart (Sosonko) in de vorm van 19 Lxb2; 20 Pxb2, Pc3 schaak een sterke offervariant heeft. Kaval ek-Karpov verliep als volgt le4, c6; 2 d4, d5; 3 Pd2, dxe4:4 Pxe4, Lf5; 5 Pg3, Lg6; 6 h4, h6; 7 Pf3, Pd7; 8 h5, Lh7; 9 Ld3, Lxd3; 10 Dxd3, Pgf6; 11 Lf4, Da5 schaak; 12 Ld2, Dc7; 13 0-0-0, e6; 14 De2, c5; 15 Kbl, 0-0-0; 16 c4, Ld6; 17 Pe4, Pxe4; 18 Dxe4, Pf6; 19 De2, The8; 20 Lc3, Te7; 21 Pe5, cxd4; 22 Lxd4, Lxe5; 23 Lxe5, Da5; 24 Txd8, Kxd8; 25 f3, Td7; 26 g4, Ke7; 27 Th2, Pe8; 28 a3, Da4; 29 Thl, Db3; 30 Lc3, Pd6; 31 Tel, Pxc4; 32 Lb4 schaak, Pd6; 33 Tc3 remise. DEN HAAG (ANP) - Het jaarlijkse I.B.M. toernooi, dat van 12 tot en met 28 juli a.s. in Amsterdam wordt gehouden, zal het in de eerste grootmeestergroep moe ten doen zonder Russische deel nemers. De Russische schaak bond heeft geen grootmeesters beschikbaar, omdat in eigen land de Spartakiade wordt gehouden. Wel komt de Russische meester Serge Dolmatov, die in de groot meestergroep B is ingedeeld. Van de deelnemers in de eerste grootmeestergroep heeft de Tsjech Vlastimil Hort met 2600 elo-punten de hoogste rating. De deelnemers in grootmeester groep A Ulf Andersson (Zw^). Robert Byrne (VS), Hein Donner (Ned), Roman Dzindzichashvili (Isr), Vlastimil* Hort (Tsj.Sl), Anatoli Lein (VS), Gert Ligterink (Ned), Hans Ree (Ned), Dragutin Sahovic (J.S1), Guyla Sax (Hon), Jan Smejkal (Tsj. SI), Genna Sosonko (Ned), Michael Stean (Eng), Eugenio Torre (Phil). grootmeestergroep B: Chris Baljon (Ned), Hans Böhm (Ned), Serge Dalmatov (Sow), Bert Enklaar (Ned), Ramon Hernandez (Cub), Franz Hölzl (Oos), Kick Lange- weg (Ned), Ivan Nemet (J.SL), Herman van Riemsdijk (Braz), Leonid Shamkovich (VS), Luben Spassov (Bui), paul van der Ster ren (Ned), John van der Wiel (Ned), Cor van Wijgerden (Ned). Jan Timman heeft zijn leidende positie bij het internationaal schaaktoernooi in Portoroz (Joe goslavië) versterkt, door te win nen van de Argentijn Miguel An gel Quinteros. Stand aan kop: 1. Timman 10.5 pnt, 2. Larsen 9.5 pnt en 1 afg. partij. 2. Quinteros 9 pnt en 4. Ribli 8 pnt en 2 afg. par tijen. Wielerronde van Minerva LEIDEN - In het kader van de lu strumactiviteiten van de Leidse studentenvereniging Minerva organiseert de wielerclub Swift morgenavond op de Jan van Houtkade een wielerronde. Het is de bedoeling dat dertig studen ten worden gekoppeld aan dertig renners. Nadat er drie series van tien zijn verreden gaan de drie snelste van iedere serie over naar de finale, zodat er uiteindelijk negen finalisten overblijven. In de pauze treedt een boeren har moniekapel uit Breda op. terwijl om 19.00 Gerben Karstens het startschot zal geven. TURIJN - Een superieur Sowjet- Unie heeft Israël met groot ge mak in de finale van het Europees kampioenschap basketbal met 98-76 verslagen. Alleen in de eerste minuut is Israël- Sowjet Unie even een echte wed strijd geweest. Maar nadat de werkende 'man-to-man'-verde- diging teveel overtredingen tot gevolg had, schakelde coach Rolf Klein over naar een zöne-verde- diging. Die defensie hanteerden de Russen al de gehele wedstrijd. Het was het enige wapen tegen de snelheid van mannen als Berko- witz (Op de foto links) en Aroesti. Hoewel Israël in de tweede helft nog wat tegensputterde, had die periode eigenlijk al niet veel meer om het lijf. De wedstrijd bloedde derhalve dood, waardoor de Sowjet-Unie een ruime 98-76 zege kon bewerkstelligen. Eindstand: 1. Sowjet-Unie, 2. Israël, 3. Joegoslavië, 4. Tsjechoslowakije, 5. Italië, 6. Spanje, 7. Polen, 8. Frankrijk, 9. Griekenland, 10. Nederland, 11. Bulgarije en 12. België. ATLETIEK - Gerard Tebroke is op de tweede dag van de internatio nale atletiekwedstrijden in het Olympisch stadion van Helsinki als zesde geëindigd op de 10.000 meter. De Nederlandse record houder op deze afstand liep de tien kilometer in 28.17,3. BOKSEN - De Japanse bokser Ma- sashi Kudo heeft gisteren in Yokkaichi de wereldtitel boksen in het zwaarweltergewicht be houden. Hij sloeg in de twaalfde ronde de Argentijnse uitdager Manuel Gonzales knock out. HOCKEY - Voor het internationale militaire hockeytoernooi is gis teravond op het kunstgrasveld in Rotterdam één wedstrijd ge speeld. Pakistan zegevierde met 2-1 over West-Duitsland na een. ruststand van 1-0. Tijdens tennistoernooi in Sassenheim MONSTER - De belangstelling voor het Ruiterbewijs is snel groeiende. Maandag wordt in manege El Sham in Monster het tienduizendste examen afgelegd, de verwachting is dat tegen het einde van het jaar ver over de 15.000 perso nen het Ruiterbewijs in hun bezit hebben. Deze verwachting is gebaseerd op het feit dat in de nabije toekomst steeds meer terrei nen in ons land alleen nog toegankelijk zullen zijn voor amazones en ruiters die in het bezit zijn van het Ruiterbe wijs. 1 Zoals bekend was de invoering van dat "rijbewijs van de rui- tersport" een gevolg van de sterke groei die deze tak van sport de laatste jaren heeft doorgemaakt. Want terwijl dat hippische leger alsmaar groter werd gingen steeds meer eigenaars van terreinen en bossen ertoe over hun ge bied voor de paarden en hun berijders af te sluiten. Dit te meer omdat de ruiters de hun verleende gastvrijheid niet al tijd naar behoren wisten te waarderen. Het Ruiterbewijs wordt uitge geven door de Stichting Re- creatieruiter onder auspiciën van de Stichting Nederland- sche Hippische Sportbond. Om het bewijs te verkrijgen moeten de kandidaten zowel een theoretisch als een prak tisch examen afleggen. LEIDEN - Gisteren bleef de routi ne in het tennistoernooi in Sas senheim wel overeind tegen de jeugd. Ging eergisteren Paul Kallenberg in een fraaie drie-set ter tenonder tegen Anne Jan van der Meer uit Voorhout, nu bleef broer Lodewijk Kallenberg meester van het terrein tegen Ey- tel Homan, eveneens uit Voor hout. Het had een Voorhoutse ze ge kunnen zijn als op het beslis sende moment in de tweede set Homan geen knik in zijn fore hand had gekregen en als hij de zwiepende, linkse topspinfore- hands van Lodewijk Kallenberg beter had bekeken. Die kwamen na melijk telkens weernet voor de achterlijn neer, terwyl de veel vuldig het net zoekende Homan - terecht overigens - ze als "uit ballen" taxeerde en liet gaan. Na 6-4 en 6-6 toonde Lodewijk Kallenberg, die het bepaald niet van zijn sterke service moet heb ben, zich toch de sterkste in de tiebreak, via 6-1 werd het 7-4 en tenslotte dus 7-6. Voor een surprise zorgde de Ame rikaan Harris in Sassenheim, die Steensma van Unicum (net ge promoveerd naar de over gangsklasse B met het reserve team van Unicum) in twee sets de weg naar de volgende ronde ver sperde: 6-4, 6-3. Hij kan voor de geplaatste spelers nog een obsta kel worden op de weg naar de fi nale. De Amerikaan beschikt over een gedegen spelletje, waarin de service een goed ver zorgd onderdeel is. Har Meijer had in de party tegen Collee wei nig problemen: 6-1, 6-3. Proble men waren er ook niet voor Mark Nije, die Adamse met 6-2,6-1 op zijzette. Pieter Verdegaal werd door Slisser een set lang goed in bedwang gehouden, 7-6, maar in de tweede set bleek laatstge noemde zijn kruit in die fase wel te hebben verschoten, 6-1 voor Verdegaal. Het heren enkel lijkt een zaak te worden waarbij de deskundigen, die de plaatsing verzorgden, zich voluit op de borst zullen kunnen slaan. Tot dusver bleven de voor een optre den in de slotacte gewaarmerkte spelers gemakkelijk overeind. De finalist in het heren enkel in het toernooi van de Rynkanters, Jan Homan is in Sassenheim niet ge plaatst. Dat lijkt hem wel te prik kelen, want gisteren veegde hij Jan Zwetsloot met 6-3, 6-0 kans loos van het gravel. In Alphen was de enige B partij die werd gespeeld, voor de toeschouwers aantrekkelijk. Bart van der Velde van Artesia, die in het toernooi van de Munnik al opzien baarde door de no 1 ge plaatste Schmidt de latere finalist een drie-setter af te dwingen bleef gisteren ook weer drie sets op de baan tegen Jon Visbeen van Room buig. Weer pakte de Koudekerker de eerste set met 6-3 en dat niet alleen omdat Vis been de touch op zijn slagen nog niet had. Van der Velde tenniste in die eerste set gewoon goed met gedegen services en met goede drives. Daar stak het optreden van Visbeen, die vooral zijn top spin backhands met grote regel maat buiten de lynen zag ver dwijnen schril by af. Maar de Roomburger, die in de competi tie drie klassen hoger heeft ge speeld, toonde de waarde van dat hoger spelen aan door niet in angstig gepriegel te vervallen maar simpel door te gaan. Zyn backhands werden gaandeweg beter en met de service, geladen met spin, bracht hij Van der Vel de in steeds grotere moeilijkhe den. Het werd een Roomburg zege, 6-3, 6-3. In het heren enkel C boekte de 13-jarige Ivar de Jong van TEAN, winnaar van het districtsjeugdtoernooi t/m 14 jaar, een succes door de gerouti neerde Niesink, oud eerste klas- ser, met 6-4, 6-3 te kloppen. Freek van der Capellep won van Plijnaar, 6-3, 7-6. FRANK BONTE ADVERTENTIE CD CD 3o^s Ae A ADVERTENTIE P,AN0'S mm eigen import uit USA ■sOtgïl van 3990 - voorMVvlrl1 Schitterend afgewerkt 10 JAAR GARANTIE Nederlandse primeur, beperkte voorraad. Eigen pianostemmers inkoop, verkoop NU OOK PIANOLESSEN IBach, Hoffman, Nordiska, Yamaha, Petrof, Sauter en andere wereldmerken uit voorraad leverbaar. Showroonts Blokhuis 24, Lisse Tel. 02521-1 0569 Hof tuin 37, Rijnsburg Tel. 01718-2240S Magazijn en occasion/pianoshowroom Kanaalstraat Lisse Koopavond Lisse donderdagavond DEN HAAG'(GPD) - De Neder landse regering is in principe be reid financiële hulp te verlenen bij de vestiging van Vietnamese vluchtelingen in Suriname. Mi nister dr. Chris van der Klaauw (buitenlandse zaken) verklaarde gisteravond na afloop van een vergadering met de Tweede-Ka mercommissie van buitenlandse zaken over deze kwestie, dat hij ,,zeer wel kon zien" dat Neder land bij een dergel yk project hulp zou bieden. Gedacht wordt aan de vestiging, in eerste instantie, van duizend Vietnamezen in Suriname, waar voor naar schatting f 20 miljoen financiële steun nodig zou zijn. In het buurland van Suriname, Frans-Guyana (Cayenne), wonen al vele honderden Vietnamezen. Juist het feit dat deze mensen prima hebben kunnen aarden aan de andere kant van de we reldbol, heeft het idee doen rijzen dut vestiging in Suriname wel licht de oplossing zou kunnen zijn voor een aantal van de hon derdduizenden Vietnamese vluchtelingen in Maleisië, Thai land, Hongkong, Singapore en Indonesië. In het algemeen kon minister Van der Klaauw gisteren toezeggen dat Nederland de hulp voor de vluchtelingen in Zuidoost-Azië sterk zal uitbreiden. In Den Haag wordt gesproken over extra hulpbed ragen van tientallen miljoenen. Minister Van der Klaauw kondigde aan dat hij sa men met staatssecretaris Haars (justitie) het kabinet zal voor stellen nog eens 300 Vietnamezen in Nederland zelf toe te laten. Zondag zullen 66 Vietnamese vluchtelingen in Nederland arri veren. De 66, die buiten het con tingent van 300 vallen, werden eind mei door een Nederlands schip uit zee opgepikt en naar Singapore gebracht. Kort daarna volgt uit Thailand een groep van 100 vluchtelingen, die Nederland had toegezegd te zullen opne men. Van de Vietnamese vluchtelingen, die onder benarde omstandighe den in Maleisië leven komen er op korte termijn 50 cn later dit jaar nog eens 150 naar Nederland. Chili. Op voorstel van de af gevaardigden uit Chili heeft het tiende wereldcongres van de In ternationale Raad van Christelij ke Kerken in Cape May (Ver. Sta ten) een resolutie aangenomen waarin het zich solidair verklaart met het volk van Chili en de rege- ring-Pinochet. Het congres sprak zich uit voor "een democratie die in staat is zichzelf te verdedigen tegen het marxisme dat een vij and van alle ware democratie is". In een verklaring over de mensen rechten zegt de Internationale Raad (de rechtse tegenhanger van de Wereldraad van Kerken), zich te verzetten tegen de marxis tische dictaturen en hun propa gandisten, die de vrije volken en de volken die het marxistische juk hebben afgeworpen (zoals Chili, Taiwan, Zuid-Korea, Thai land, Rhodesië en de Filippijnen) trachten te ondermijnen. "De christenen over de hele wereld moeten waakzaam zijn". De In ternationale Raad acht de Sow jet-Unie het grootste voorbeeld Moon-sekte. Met een informatie brochure over de Moon-sekte tracht de Britse Raad van Kerken geïnteresseerden ertoe te bren gen, zich af te vragen waarom jonge mensen zich bij deze sekte aansluiten. Op de vraag wat ou ders en vrienden moeten doen als iemand in hun omgeving bij zo'n sekte terecht komt, geeft de Brit se Raad het volgende advies: 1 het is onwijs, te menen dat deze uitsluitend door hersenspoeling in de macht van zo'n groep is ge komen; 2 zoveel mogelijk contact met hem houden en trachten te begrijpen waarom hij in de groep blijft; 3 hem aanmoedigen deze ervaring even kritisch te onder gaan als elke andere. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te IJsselmuiden- Grafhorst J. Smit Hilversum, te Driesum (Fr.) J. Olie Linschoten, te Baarn L. van Nieuwpoort Hui zen; aangenomen naar Winscho ten kandidaat R. M. Witteveen al daar; toegelaten tot de evangelie bediening: C. Glashouwer Leeu warden; tevens beroepbaar E. P. Mulder Loppersum, D. G. Pos- thuma Groningen en J. Woltinge Hoogeveen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aan genomen naar Hoogezand M. Heemskerk Bussum; bedankt voor Hattem A. de Snoo Mussel. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Veenendaal J. Jonkman Almelo. Geref. Gemeenten: beroepen te (o.a.) Benthuizen kandidaat M. Golverdingen aldaar. Baptistengemeenten: beroepen te Muntendam J. Bountius Mus- selkanaal. ^nnp Kinotechmek 02968-6353

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17