Herman van Veen als regisseur op toneel Leidse Schouwburg PRINS FILIBERKE Opnamen voor nieuwe kinderserie MAANDAG 18 JUNI 1979 VARIA Tijdens haar speurtocht naar curiosa in de Nederlandse taal stuitte drs. G. van Buren (NRC-Handelsblad) onlangs op de woorden 'zoetzuur' en zuurzoet'. Van Dale, Groot Woordenboek der Nederland se Taal, geeft ter verduidelij king (schrijft drs. Van Buren) deze voorbeelden: 'zoetzure appels' en 'zuurzoete appe len'. Wie getraind is in het zoeken naar 'de zeven ver schillen' op twee zo te zien identieke tekeningen, zal ook hier na enige tijd het subtiele verschil zeker ontdekken. Aardig is intussen ook, hoe Van Dale de verschillen tussen zoetzuur en zuurzoet om schrijft. 'Zoetzuur', zegt hij, is 'zoet en tevens een weinig zuur', terwijl van 'zuurzoet' gezegd wordt dat het is 'zuur en zoet tegelijk'. Ik begrijp daaruit dat als je twee gelijke delen zoetzuur en zuurzoet dooreen mengt, de overheer sende smaak toch zoet is. Nader onderzoek, in oudere Van Dales dan de meest recente van 1976, leert dat de achter eenvolgende drukken een soort perpetuum mobile zijn, want bovengenoemde om schrijvingen, èn de beide voorbeelden met appels en appelen,staan precies zo in de Van Dale van 1950, en ook krek eender in de Van Dale van 1925. Is dat niet wonder baar? Hoe zou Koenens Handwoordenboek het er af gebracht hebben, denkt u? 'Zoetzuur' - 'zoet en tevens zu rig: ingelegde morellen zijn zoetzuur; zoetzure augurken', en 'zuurzoet' - 'zuur en zoet beide, lichtzuur' (zonder ver duidelijkend voorbeeld Pasternak Vooral de eeuwigdurende voor beelden in Van Dale tonen aan hoe weinig gecoördineerd zulke omvangrijke werken gemaakt worden. Degene die de omschrijving voor 'zuur zoet' leverde, was kennelijk niet dezelfde als degenen die de omschrijving maakte van 'zoetzuur'; en als het wel de zelfde was, dan heeft hij blijk- LEIDEN - 'Stilte. Geluid. Camera. 237/take 5/Ca- mera loopt. Opname'. Ca baretier Herman van Veen gooit met een sier lijke zwaai de kroon van de koningin (Juliana) in de kring van toeschou wers, die voor deze gele genheid worden gevormd door leden van de toneel verenigingen "De Timde- lerclub,' en "Tot Ieders Genoegen". baar vergeten even terug te zoeken naar wat hij bij 'zoet zuur' had gezegd. Ik vind dat overigens wel vergeeflijk. Iets dergelijks is mij ook eens overkomen, bij de vertaling van 'Dokter Zjivago' van Bo ris Pasternak. Een heel dik boek, zeshonderd bladzijden. Nu was Pasternak een man die een precieze omschrijving trachtte te bereiken door vaak drie, vier bijvoeglijke naam woorden achtereen te gebrui ken. Nadat de Nederlandse vertaling al in de boekhandels lag, las ik een stuk van Ed mund Wilson, ik geloof in The Enquirer, over 'Dokter Zjiva go', waarin hij dankbaar ge bruik had gemaakt van een intensieve speurtocht die twee in Amerika wonende Russi sche dametjes door Paster- naks tekst gemaakt had den. Wilson noemde de Engels-Ame rikaanse vertaling van Max Hay ward terecht 'a job for the Reader's Digest' want deze had, al vertalend en wegla tend, onderweg een honderd tal bladzijden verloren. Een van de gevolgen daarvan was (legde Edmund Wilson uit), dat allerlei 'rode draden' die door het gecompliceerde ver haal heen liepen en voor een hechte innerlijke structuur zorgden, door die 'vlot leesba re' Engelse vertaling waren doorgeknipt. Helaas is mijn Pasternak-ar chief bij een brandje verloren gegaan, ik kan dat ene voorbeeld dat pa niek bij me zaaide daarom niet meer letterlijk terugroe pen, maar het kwam er onge veer op neer dat de moeder in het begin van het boek gety peerd werd met een viertal bijvoeglijke naamwoorden, en dat haar dochter, vijfhon derd bladzijden verder, gety peerd werd met precies die zelfde vier bijvoeglijke naamwoorden, in precies de zelfde volgorde. Ik had me, tijdens het vertalen, niets van die overeenkomst herinnerd, ik had die vier bijvoeglijke naamwoorden domweg op nieuw vertaald, en mijn grote vrees was natuurlijk, dat ik de tweede keer andere woor den gebruikt had. Want hoe gaat het met vertalen? Er staat bijvoorbeeld: 'de lichte lijk gebruinde, volslanke, enigszins nerveuze vrouw met haar heldere oogopslagal thans op die manier vertaal je de overeenkomstige Russische woorden na je keuze gemaakt te hebben uit alle gegeven mo gelijkheden in het woorden boek. Doerak In het zojuist verschenen Russi sche Woordenboek van dr. A H. van den Baar staat bij voorbeeld dat 'tichi' vertaald kan worden met: 'zacht, stil, rustig, kalm' en 'doerak' met 'idioot, stomkop, gek'. Reken zelf uit hoeveel verschillende vertalingen er mogelijk zijn van 'tichi doerak'. Toen ik de betreffende passage in 'Dok ter Zjivago' had teruggevon den, viel de schade gelukkig mee, ik had zoiets vertaald als: 'de enigszins gebruinde, volslanke, ietwat nerveuze vrouw met haar heldere blik'. De 'rode draad' van Paster nak was er weliswaar door gerafeld, maar niet zo ruck- sichtlos doorgeknipt als na de vertaling van Max Hay ward, die (bij dit verzonnen voor beeld) ongeveer aldus zal heb ben geluid: 'de dikke ge bruinde vrouw met haar ner veuze ogen', nadat hij in het begin had vertaald: 'de ze nuwachtige, corpulente vrouw met haar klare blik'. BE IS EEAJ CiEi/AAe I/ERBOAIDEAJ AAAJ VITqt-Mi tlET M'M) PEESOONWlLHe/D IS Zo OP PE/JD D/Vt OE HOOErt>U(ï€A)D OP pe RAiyo GiiLe/o srA^r H c£l NE&M (*- CVW De avonturen van Jommeke Oeioel, hij sluipt naar binnen J Hij zal Filiberke toch geen kopje kleiner maken Dat is niet pluis...Lieve hemel'... daar!'..:n reuzenschorpioen /iaiaiwat nu Ik mag Filiberke niet wakker maken want bij de minste beweging krijgt hij die giftige stekel En Jommeke halen gaat niet meer Ik moet zelf handelen'. LEVER-TERRI- eelijk van vorm. Leg in een beboterde pa- tëpot ondenn enkele dunne plakjes on by tspek, daarop zeer dunne schijfjes u daarop een plak le- Geen zout! Leg daarop weer spe' voort tot alle lever op is. Dek af met enkele plakjes vet spek. Laat 1 liter sterke bouillon, getrokken van vlees met veel been, tot de helft u koken. Voeg enkele druppels citroensap toe en giet de nog warme bouillon ov de lever. Dek af c zet de pot hoogstens hete oven. Na afkoe ling enkele uren de koelkast. Aan t fel snijdt u de terrine in plakken. Geef e brood en boter by e. augurkjes. WINA BORN Herman van Veen (gezeten in een klapstoeltje op het podium van de Leidse Schouwburg) regisseert hier de "koningin", wier kroon door gangsters dreigt te worden geroofd. Een blond meisje in het „publiek" kan niet voorkomen, dat haar zwart-kanten shawl in de kroon verward raakt en moet vervol gens naar het podium om het ding op te halen. Een andere scène toont de "Prins der Nederlanden met Koningin Juliana", terwijl twee gangsters trachten de koningin van haar kroon te beroven. Actrice Marlous Fluitsma zit in de zelfde loge in haar rol van een soort "Peetmoeder" en scheldt - de beide gangsters zeer sugges tief uit, wanneer de koningin haar kroon in een impulsief gebaar naar het podium kan werpen. Weer een andere scène toont twee jongemannen, die bereidwillig als "paard" fungeren in een ge deelte dat wel vijf maal overge nomen moet worden, zodat het achterdeel van het paard na korte tyd een duidelijk spoor van zweetdruppeltjes op het podium van de Leidse Schouwburg ach terlaat. De opnamen voor deze tweede kin dertelevisieserie van Herman van Veen, "Herman en de 6" worden gemaakt als een Harlekijn-pro- duktie. Dirk Schreiner is aange trokken als produktieleider, ter wijl fotograaf Jan Swinkels vrij wel elke scène op de gevoelige plaat vastlegt voor een tweede boek over Herman van Veen. Naast Marlous Fluitsma, begaafd actrice en de charmante echtge note van Herman, die in de serie "zijn vrouw" speelt, zijn er rollen voor Harry Sacksioni, Hans Koppes, Ger Smit, Michel Ker- bosch en Erik v.d. Wurff. Het Leids operette- en instrumen taal muziekgezelschap „Cres cendo", was eveneens gedurende de vier opname-dagen in Leiden (donderdag, vrijdag, zaterdag en gisteren) vrijwel constant aanwe zig- Zij zorgden voor een heel mooi plaatje met hun prachtige kle ding. Daarnaast werd van de le den vanzelfsprekend een vocale inbreng verwacht, welke zeer de moeite waard was. Na VARA's "Zing zomaar simpel een melodie" was dit de tweede maal, dat Crescendo werd uitge nodigd om een niet onbelangrijk aandeel te leveren bij de tot standkoming van een omroep programma. De Timdelerclub/TIG-leden had den gistermiddag duidelijk veel plezier in de figuratie. Kunst De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling werk van Jan van Tongeren. Geopend van 4 mei tot 17 juni. Gaferie "De Poort" (Herensteeg 11): Zomerexpositie van olieverven, aqua rellen en tekeningen, geopend tot 30 ju li. woensdag-zaterdag van 13-17 uur, zon dag van 13-16 uur. Molenlaan 2. Voorschoten. Tentoonstel- Jing van oude scheepsprenten. Geopend t/m 28 juni, vr. en za. van 11-17 uur. Herman van Veen ondervond, dat men bereid bleek ver te gaan om de opnamen, die vaak talloze malen opgenomen moesten wor den op een artistiek bevredigend niveau te voltooien. Want van Veen als regisseur (compleet met een Cecil B. de (Mille-klapstoel- tje) is dezelfde perfectionist als de cabaretier Van Veen. Voortdu rend tot op de bodem van zijn ar tistiek kunnen tastend, lijkt hij roofbouw op zijn creativiteit te plegen. Maar het enthousiasme, waarmee hij "Herman en de 6" begeleidt, maakt spoedig duidelijk, dat de inzet van deze artiest geen gren zen kent. Galerie De Hollandsche Tuyn, Brugge- straat 1, Leiderdorp. Tentoonstelling Eric Polman - grafiek, Isrun Pilz-Lange - grafiek. Geopend t/m 2 juli, za. en zo. van 14-17 uur. Galerie LAK, Levendaal 150. Tentoon stelling Aart Lodder en Kees Vermaak - kreatieve fotografie. Geopend tot 1 juli, dag. van 9-22 uur. Galerie Pilchri Studio. Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling. Annie Bors Pauwels - aquarellen, tekeningen en schilderijen. Geopend dag. 10-16 van uur (zo. gesloten) tot 22 juni. In Zandvoort, Bloemendaal, Haar lem, Amsterdam, Loosdrecht, Laren en Amstelveen werden al op locatie opnamen gemaakt voor deze televisieserie, die waarschijnlijk "evenals de eerste serie, door de KRO op het scherm zal worden gebracht. Daarnaast blijlt de mogelijkheid voor "Harlekyn" bestaan de serie aan het buitenland te verkopen. De Leidse Schouwburg heeft vier dagen op haar kop gestaan. Vele Leidenaars hebben een actieve rol in de film gespeeld. Geen wonder, dat men in Leiden nau welijks de televisieregistratie van "Herman en de 6" kan afwachten. BERT KOEKEBAKKER Au berge de Kievit, Stoeplaan 27, Wasse naar Tentoonstelling Ab van Oeverdam - schilderyen. Geopend t/m 1 juli (s maandags gesloten). Galerie De Oude Rijn, Stille Mare 4. "Voorjaarstentoonstelling", geopend van 12 mei t/m 30 juni, woe. t/m za. van 14—17 uur (24 mei gesloten). Brasserie Scarabee. Pieterskerkchoor- steeg. Tentoonstelling Huib Burer - fo tografie en Wil Sorel - pastels. Geopend dag (behalvedinsdag)vanaf 11 uurtot 1 juli. Agenda Leidse bioscopen LUXOR "Haven can wait", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur, al. CAMERA "Pas op of we slaan d'r op", da 7.00 en 9.15 uur, za. en woe. 2.30,7.00 en 9.15 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Cabaret", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "Firepower", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "The Deerhunter", da. 2.30 en 8.00 uur, 16 jr. LIDO3: "Animal House",da. 7.00en9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, al. Kindermatinee: 'Tom en Jerry", za. en STUDIO. "Waterschapsheuvel", da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., do. en vr. ook 2.30 uur, al. Kindermatinee: "Lady and the tramp", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur TRIANON: 'Twee vrouwen",da. 7.00en 9.15 uur, 16 jr. Middagvoorstelling: "Juliana in 70 be wogen jaren", da. 2.30 uur, zo. 2.15 uur, al. REX: "Big Abner", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Het huis der man zieke vrouwen", vr.en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "They called him bulldozer", da 1.30,6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, za. ook 12.15 uur, al. EURO 2: "Animal House", da 1.45, 6.45 en 9.15 uur. zo. ook 4.15 uur, al. Nachtvoorstelling: "De rode zon", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "De Motorduivel", da. 2.00,7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: De vier vuisten slaan weer toe".za 12.15 uur. 16 jr. EURO 4: "Stroomstoring", da 2.00, 7.15 en 9.45 uur. zo. 4.30,7.15 en 9.45 uur. 16 jr. Kindervoorstelling: "Sjors en Sjimmie", Nachtvoorstelling: "De herberg der vu rige deernen", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY "Juliana in 70 bewoger jaren", do. 8.00, za. 4.00, zo. 4.00 en 8.45 uur, ma. 3.00,5.00 en 8.00 uur. di. «n woe. 8.00 uur, al. "Midnight express", vr. en za. 7.00 en 9 15 uur. zo. 6 15 uur. 16jr. Kindervoorstelling: "Q en Q". za. 2.15, zo. 2.00 en woe. 2.15 uur. 'Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuif) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Eüsabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. ^ud^lieuius 18 juni 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant -Uit Parijs wordt gemeld, dat Prins Alexander, die rxjorlopig nog in het Hotel Continental verblijf houdt, tot nog toe nie mand ontvangt. De dood zijns broeders heeft hem geweldig ge troffen. In strijd met vroegere berichten zal de begrafenis van den Prins van Oranje van uit Den Haag plaats hebben. Zij blijft bepaald op den 26sten. - Uit Zanzibar wordt bericht, dat de bekende Engelsche ont dekkingsreiziger Stanley bezig is de rivieren te onderzoeken, die zich boven en beneden die stad in zee werpen. Voorts wordt uit Afrika gemeld.dat de Klasse afd., van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 en 11.15-12 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12 00 uur (alleen voor echtgenooO van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 C.C.H. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19.00-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders Maandag t!m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Belgische expeditie in dat we relddeel zich voortaan van oli fanten als dragers zal bedienen Koning Leopold heeft met dat doel vier Indische olifanten naar Aden gezonden met be stemming naar Zanzibar. - Uit Algiers wordt gemeld, dat een duizendtal opstandelingen een aanval hebben gedaan op een post bij Reda, die werd ver dedigd door twee compagnieën jagers en een escadron Spalus inlandse ruiters, Red.). De aanvallers werden met een ver lies van vijftig man aan dooden teruggeslagen en door de Spa his achtervolgd. Vijftig jaar geleden: - In Januari 1927 verdween te Bremervörde ten Oosten van Bremen op geheimzinnige wijze een postgeldverzending van Bezoek aan ernstige patiënten, wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkhniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30. 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18 30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno- ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-17500Q. 24.000 Mark. Thans blijkt een postbeambte de dader te zijn geweest. Dezer dagen speelde zijn zoontje met andere kinde ren op den zolder van het hu is en vond in een donkeren hoek een hoop papieren geld. Daarmee werd "koopman" gespeeld en aan het einde ran den middag stak ieder zooveel geld bij zich als hij bergen kon om den vol genden dag verder te gaan. Tot zijn schrik hoorde ook de postbeambte van het spel der kinderen en hij ijlde van huis tot huis om de biljetten terug te ha len. Des nachts biechtte hij zijn vnjuw dat het geld van diefstal afkomstig was. Den volgenden ochtend verdween hij spoorloos, maar later gaf hij zich aan bij de politie. Hij is thans in de ge vangenis van Bremervorder opgesloten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17