Geloof pijlen maar niet... LICHTBAK VOOR TL-LAMPEN Behalve grapje ook praktisch Koele cijfers over dure energie. Opbergsysteem om veel van te hebben Pasop met ladders en trappen Direct-klaar-foto: „Haute Cuisine" nu ook in blik M PAGINA 14 EXTRA MAANDAG 18 JUNI 1979 De direct-klaar-foto, die zo'n mi nuut na de opname uit de camera rolt, is voor veel amateur-fotogra fen meestal nog niet meer dan een aardig grapje, met als enig zichtbare voordeel datje niet drie of vier dagen op de afdrukken hoeft te wachten... Vooropge steld dat het filmrolletje vol is. Er zitten echter ook heel wat prak tische kanten aan dit nog maar dertig jaar oude systeem en het is de moeite waard om die eens te overwegen. Misschien kan dat tot de aanschaf van een „tweede ca mera" leiden; dat hoeft geen al te grote financiële problemen te ge ven, want camera's die direct- klare foto's produceren zijn te genwoordig al voor heel schap pelijke prijzen te koop. In de medische wereld zowel als in de industrie heeft men de grote betekenis van de direct na de op name beschikbare foto al lang onderkend. Ze stelt chirurgen in staat om tijdens een ingreep een (uitvergroot) beeld als steun bij de operatie beschikbaar te heb ben. Wellicht heeft dat al heel wat mensen het leven gered. Manke menten aan ingewikkelde ma chines zijn met „instant-röngen- fotoapparatuur" onmiddellijk aan het licht gebracht, hetgeen korte produktie-stilstand kan voorkomen. Maar meer huiselijk bekeken: een feestje of een barbecue-party waar de gasten bij het afscheid meteen een fotootje van het fes tijn mee naar huis krijgen; wie te koop staande huizen „afloopt", kan van elk object meteen een plaatje schieten, wat de latere keuze-overweging heel wat ge makkelijker maakt; op het menu van het bruiloftsmaal kan een (kleuren)foto van het hoogtepunt uit de huwelijkssluiting zijn ge plakt; u moet een onderdeel voor een kapotte kraan hebben..., maar er zijn tientallen typen kra nen; dus maak een direct-klaar- foto en neem die mee naar de winkel; u knalt op de hoek met de auto tegen een al dan niet voor rang hebbende mede-automobi list aan... Wie de camera uit de wagen pakt om de situatie van verschillende kanten meteen vast te leggen (andere partij ook een plaatje meegeven), loopt niet het risico later het schip in te gaan voor de verzekering! Zo zijn er nog tientallen andere voorbeelden te bedenken. We kennen installateurs, montage bedrijven, enz. die hun mensen allemaal zo'n camera meegeven als gereedschap naast de water pomptang en het snijijzer. Moei lijke situaties in bijvoorbeeld lei ding hoeven niet omstandig uit gelegd te worden: de direct-klaar- foto laat alles meteen duidelijk zien. Wie met het fotografeersysteem van „knippen" en meteen af drukken begint in de huiselijke sfeer, zal ongetwijfeld de meer praktische kanten daarvan al snel Direct-klaar-camera: Niet alleen ontdekken. voor feestjes. ©e Franse keuken is, zoals iedereen wel weet, een van de beste en meest verfiinde ter wereld. De Franse chef-koks hebben in de loop der tijden de meest heerlij ke, maar dikwijls ook erg moei lijke recepten, uitgevonden. Nu hebben enkele beroemde Franse meesterkoks de koppen bij el kaar gestoken en dit resulteerde tot wat Fransen noemen: "La haute cuisine en boite". Dit betekent dat verscheidene be roemde Franse gerechten ver kocht worden in blik of diep vriesverpakking. Voor de echte gastronomen kan dit wel een doorn in het oog beteke nen, maar de meesterkoks staan met volle overtuiging achter hun zaak. „Natuurlijk smaken onze gerech ten niet zo goed als in een restau- rant", aldus chef Bocuse, "maar het werd nu eenmaal tijd om onze "Haute Cuisine" te democratise- 0o*>° Kromme redenering over gebruik van elektriciteit Storiebox van Tornado DEN HAAG - DE club van elektriciteitsbedrijven in ons land, VEEN-KEMA, heeft een nieuwigheid bedacht. Het is nodig om bezorgd te zijn over het energieverbruik, en dus zijn ze nu begonnen grote lijsten op te stellen, waarin het stroomverbruik van huishoudelijke apparaten van diverse merken en modellen vergeleken wordt. Om het makkelijk en begrijpelijk te maken geven ze elk apparaat een „energiewijzer'Dat is een dikke rode pijl. Hoe groter die pijl, hoe meer stroom zo'n apparaat verbruikt. Of althans lijkt te verbruiken. Dat bleek dezer dagen meteen al in grote advertenties, waarin de im porteurs van de uit dezelfde fa briek afkomstige dubbeldeurs koelkasten Bosch en Siemens triomfantelijk trompetterden dat zij door de KEMA het zuinigst werden gevonden. Bosch-importeur Willem van Rijn drukte de „officiële lijst" af en schreef erbij: „Trek zelf uw conclusies". Nou, dat leek niet moeilijk. Dat zag je zo. Alleen een Bosch en een Siemens stonden erin als prima: klasse 1 voor laag stroomverbruik. De veertig an dere modellen dubbeldeurskas- ten in de lijst hadden een veel grotere pijl gekregen van het KEMA. Dus duur met stroom. Kijk maar uit Klant Maar wat blijkt als je heel goed naar alle cijfers kijkt? Dat die pijlen van VEEN-KEMA eigenlijk op hele kromme redeneringen geba seerd zijn. Er is namelijk niet al leen naar het stroomverbruik ge keken, maar ook hoe groot die koelkasten precies zijn. Heb je er eentje die niet zo groot is in zijn soort, zodat hij mooi op een krap plaatsje in je keuken past terwul hij bovendien maar weinig stroom verbruikt, is dat dan een zuinige kast? Ja, zegt u, want uw elektriciteitsre kening valt u mee. Nee, zeggen de rekenaars van het KEMA. Die kast is aan de kleine kant, en als hij groter was zou hij meer stroom nodig hebben. En dus duurder zijn. Effe uitrekenen hoeveel duurder. Zo, dat is lelijk. Hij zou dan duurder werken dan een andere grote. Eigenlijk is het dus een klein stroomzuipertje, ook al verbruikt hij weinig. We geven hem een dikke vette pijl, als waarschuwing aan het publiek. Tja, op die manier kun je nog meer klaarmaken. Een zuinige brom fiets, die haast geen benzine ver stookt, zou tóch du ur zijn als je er acht wielen extra aan zette, en probeerde er een vrachtauto van te maken. Want dan zou hij zoveel benzine nodig hebben dat een echte vrachtauto op dieselolie toch goedkoper werkt En ie mand die zijn bord schoon likt in een restaurant, heeft goedkoper gegeten - want meer binnenge kregen voor hetzelfde geld - dan degeen die een paar restjes laat liggen. Wie lange benen heeft krijgt voor dezelfde prijs een goedkopere Zakthermometer Nee, het is geen ding om de tempe ratuur in de huiskamer even te checken en eigenlijk in de eerste plaats een stukje gereedschap voor professionele gebruikers (mensen die bij hun werk bij voorbeeld de temperatuur van leidingen, lasverbindingen en dergelijke in de gaten moeten houden), maar er zijn ongetwij feld toch diverse „amateurs" die op een bepaald moment willen weten of de hitte van een werk stuk of een leidingenstelsel niet te hoog is opgelopen. Dat is dan die zakthermometer, in vulpen formaat, die door de fa. Morelisse BV, Vierhavenstraat 46. 3029 BG Rotterdam, tel. 010 - 23057 wordt geleverd. broek dan iemand die kort is en een stuk van de pijpen afknipt Immers, wie kort is, is uiteinde lijk duurder uit per vierkante centimeter bruikbare broek. Met zulke rekenkunde kun je alle kanten op. Terug naar de koelkasten. Toeval lig is het zo dat Bosch en Siemens zeer goede merken zijn en dat zy inderdaad een paar zeer zuinige kasten hebben ook. Maar in de KEMA-lijst bevinden zich zeker nog wel zo'n 25 andere dubbel- deurskoelkasten die bijna even zuinig zijn. En waar er bij staan die honderden guldens minder kosten dan de Bosch en de Sie mens. Die honderden guldens loop je van je leven niet meer in met zulke minimale besparinkjes op je elektriciteitsrekening. Voor de normale huishouding zijn er betere redenen te bedenken om de ene koelkast te kopen of de andere. Laat de reclame het daar op houden. Omdat Bosch nooit besparen wilde op besparing, is bet nu f zo'n energiebewuste koelkast Ik- 1 oor eocrgicbcwuste k ons um enten BOSCH koelkasten .Tonder meer goed'. Voor opbergsystemen bestaat een permanente belangstelling; in elke huishouding moeten nu eenmaal tientallen, zo niet hon derden, uiteenlopende dingen redelijk systematisch en vooral overzichtelijk worden opgebor gen. Ze mogen weinig ruimte vragen, maar direct bij de hand zijn... dus liefst stuk voor stuk zichbaar en voor het grijpen. De huishoudelijke opbergboxjes, -mandjes, -kastjes en -laadjes zijn merendeels ontwikkeld uit in dustriële systemen. We hebben er de ladenkastjes, de spijker- en schroevenbakjes, de van draad- staal gemaakte opbergmanden, e.d. aan te danken. Elk systeem heeft zo zijn bezwaren. Een groot bezwaar van de „draadmand", die juist helemaal op de huishoudelijke toepassing was afgestemd, bleek de „door laatbaarheid" van bodem en wanden. Daar viel niet alleen vuil (van bijv. groenten) doorheen, maar vaak ook de opgeborgen boel zelf. Jarenlang heeft Tornado zulke draadmanden gemaakt. Uit de bezwaren ervan heeft men ken nelijk heel wat geleerd, want de nieuwe Tornado Storiebox is voor praktisch alle opbergsitua- ties heel wat handiger. Het is een bak met een vlakke, dichte bo dem. Zij- en achterwanden zijn gedeeltelijk dicht, verder open (geperforeerd) en de voorkant is zo gevormd dat het „inzicht" in de mand onbelemmerd blijft, terwijl er toch nauwelijks iets uit kan vallen. Er zit een goed stukje industrieel ontwikkelingswerk achter, hetgeen van de draad manden niet bepaald kon worden gezegd. In schuur, werkplaats en garage, op zolder en in kelder, voor de kin derkamer en de knutselkamer zijn de Storie-Boxen erg handig. Stapelbaar, stevig, afmeting 41,5x32x20 cm groot, verkrijg baar in bruin en beige, losse wiel tjes leverbaar, prijs per stuk f9,85. De doe-het-zelver kan er heel wat gereedschap in kwijt, maar speelgoed, voedselvoorra den, handwerkspullen en talloze andere dingen vinden er even eens een plaatsje in. In een „le vendig gezin" zouden wel hon derd van die boxen bruikbaar zijn, maar dat wordt bij elkaar na tuurlijk wel wat prijzig. Iedereen weet dat de verlichting in huis van het grootste belang is. Enerzijds gaat het om sfeervol verlichten, anderzijds echter blijft de eerste functie van de verlichting toch het opheffen van duisternis. Om allerlei dingen te kunnen doen, hebben we gewoon een bepaalde lichtintensiteit no dig. Bij het ontbreken van daglicht moeten we dan kunst licht inschakelen. Er zijn diverse plekken in huis waar we zeer hoge eisen moeten stellen aan een voldoende lichtintensi teit. Denk hierbij aan het aan recht in de keuken, een knutsel- tafel, de naaimachine, een bu reau, enz. Allemaal plekken waar te weinig licht de ogen voortijdig vermoeit, vaak met hoofdpijn en vermoeidheid als gevolg. Onno dig, want het is gemakkelijk ge noeg om een goede en toch sfeer volle verlichting aan te brengen. Voor de plekken die we hierbo ven noemden, kunt u het beste TL-buizen aanbrengen. Deze zijn door hun helderheid en grote lichtopbrengst zeer doeltreffend en bovendien nog voordelig ook. kleurtinten associatie met „garageverlich- Deel 1 ting" niet meer op zijn plaats is. Om TL-buizen in woonvertrek ken toe te kunnen passen, is het echter wel gewenst ze te monte ren in een ombouw. Want mooi zijn ze niet, net zo min als gewone gloeilampen trouwens. Terwijl er echter voor gloeilampen een ruime sortering aan kappen en dergelijke in de handel is, is de keus voor TL-lampen beperkt. U kunt ze echter zelf maken. Het meest geschikte materiaal is hout, dat met zijn natuurlijke warmte een goede omlijsting geeft voor de zee van licht van de TL-buis. Lichtbak Op de tekening zijn de lengte- en dwarsdoorsnede te zien voor zo'n lichtbak. Er is uitgegaan van een TL-armatuur voor twee TL-bui zen van 125 cm lengte. De licht bak zelf bestaat uit vurehouten planken, waarvan de afmetingen op de handelsmaten zijn afge stemd. De lichtbak is opgebouwd uit twee delen, die uiteengeno men kunnen worden. Dit laatste is nodig om het verwisselen van de TL-buizen mogelijk te ma ken. Het eerste deel bestaat heel simpel uit een plank van 18x90x1590 mm. Deze laatste maat komt voort uit de lengte van het TL- armatuur en kan dus eventueel gewijzigd worden ten behoeve van kortere buizen. Het TL-arma tuur schroeft u midden onder de ze plank. Het geheel hangt aan het plafond met behulp van vier touwtjes óf kettinkjes. Deel 2 Het tweede deel van de lichtbak komt onder het eerste deel te hangen. Het bestaót uit twee planken van 18x190x1690 mm, die samen met twee dwars- plankjes van 18x90x490 mm een open vierkant vormen. De dwarsplankjes steken midden door de langsplanken heen (zie tek.). Lijm de planken aaneen en verstevig het geheel nog door vier klokjes in de binnenhoeken te lijmen. Om hinderlijke inkijk in de bak van beneden af te beperken, beves tigt u onder tegen de langsplan ken verticale houten latjes op een onderlinge afstand van 5 a 10 cm. Het effect is vergelijkbaar met een lamellengordijn. Het licht kan wel loodrecht omlaag vallen, maar van schuin opzij kunt u er niet inkijken. Voor deze lamellen gebruikt u rechthoekige houten latjes van 40x5 mm, die als deklij- sten in de handel zijn. de Latjes lijmt u vast in vooraf gemaakte zaagsneden, zodat zij voor de helft van de hoogte ingeklemd zijn in de plank. Nu is ook het tweede deel van de lichtbak klaar. U hangt deel 2 op aan deel 1 met behulp van haken en ogen. Zoals op de tekening te zien is, schroeft u deze boven in de dwarsplankjes en onderaan het deel 1 van de lichtbak. Draai de ogen zover in dat de bovenzijde van de langs planken gelijk komt te hangen met de bovenzijde van het deel 1 (zie tek.). Aan één uiteinde kunt u de haken geheel dichtknijpen. Door het deel 2 aan de andere zij de op te lichten, tilt u daar de ogen uit de haken en kunt u dat uiteinde laten zakken. Het deel 2 bluft dan met het andere einde aan deel 1 hangen. Op deze wijze kunt u zonder hulp van anderen de lichtbak openen en de TL-bui zen verwisselen. -IIIIH H11h H11h -*—*#- 110-110 XXX I I "*Tïr 1 I 1 n 11 h xxx x xx 1250 DOORSNEDEN LICHTBAK 110-110 60-90 -190 90 60 De doorsnede t Dat herhaalde waarschuwen tegen gevaren bij het karweien in en rond het huis kan vervelend lij ken, maar de ongevallencijfers liegen er niet om. Elk jaar weer worden tientallen benen, armen en doe-het-zelf-reputaties gebro ken omdat het klimmateriaal niet veilig was of omdat het niet oor deelkundig werd gebruikt. Dus denk eraan: als u de goot schil dert of het trappenhuis behangt, of om welke andere reden dan ook op zo'n ding met treden of sporten moet klimmen: overtuig u er altijd van dat het veilig is. Losse sporten, slechte verbin dingen tussen de twee delen van een trapleer, afgesleten treden, scheuren en breuk in bomen of treden, verdachte verbindingen tussen treden (sporten) en „bo men" en al dat soort mankemen ten kunnen tot ernstige ongeluk ken leiden. Buitenshuis kunnen ladders vaak onverwachte „slippertjes" ma ken. Bekijk de onderkant van de ladderbomen; als er beschadi gingen te zien zijn, doe er dan wat tegen. De ondergrond waarop de trap of ladder staat, moet vlak en hard zijn, en volstrekt slipvrij. In losse tuingrond kunnen de bo men verzakken... en als u dan bo venop zo'n ladder staat, gaat u met een fraaie boog opzij, wel licht regelrecht het ziekenhuis in! Is er geen vaste ondergrond, maak er dan een, van een stevig stuk hout of plaatmateriaal, met een forse lat aan de voorkant, waar de ladderbomen tegen rusten. (Zie tekening). Zet dat hulpvloertje zo nodig met enkele heel lange spij kers vast in de grond. Werken in een trappehuis is al even riskant, tenzij u vooraf de wel licht wat overdreven lijkende voorzorgsmaatregelen neemt. Maak een „steigerwerk" zoals de tekening laat zien. Zorg ervoor dat de plank waarop u staat niet kan doorveren. Zet alles vast en probeer het hele steigerwerk eerst even uit voordat u met be- hangbanen of schilderkwast in de hand aan de slag gaat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14