Victor Kortsjnoi komt; Anatoly Karpov gaat FC Groningen en Telstar vrijgesproken Basketbalteam verliest weer SARONNISTERK IN MIDI LIBRE Pecci blijft winnen Aanwezigheid ex-Rus werkt verlammend VRIJDAG 15 JUNI 1979 SPORT PAGINA 15. Koen Gijsbers derde in Wenen WENEN (ANP)-Koen Gijsbers heeft gisteren in Wenen tot twintig meter voor de finish de overwinning op de 800 me ter in handen gehad. Vlak voor de eindstreep werd de Leidenaar gepasseerd door de Fransen Dupont en Phi lippe. Met 1.49.8 bleef Gijs bers tweetiende seconde verwijderd van zijn beste sei zoenprestatie. Evert Hoving, die lange tijd ge kampt heeft met een blessure, begint langzaam in vorm te komen. Hij werd in Wenen derde op de 1500 meter in 3.42.9 voor Kor Louws (3.43.5). Borm startte in Wenen op de vijf kilometer. Ondanks een vijf de plaats verbeterde hij zijn persoonlijk record op deze af stand met ruim dertien se conden tot 14 minuten en 03.5 seconden. Tuchtcommissie verwijst zaak terug naar sectiebestuur ZEIST (GPD) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft besloten geen maatregelen te treffen tegen FC Groningen en Telstar. De commissie is van mening, dat geen van beide ploegen schuldig is aan het staken van de wedstrijd afgelopen zondag, nadat een man uit het publiek een mes naar Tel starspeler Fred Bischot had ge worpen. "Uit de rapporten van scheidsrechter Thomas, de grensrechters, de KNVB-waar- nemer en de beide clubs kunnen wij niet anders constateren dat Groningen noch Telstar schuld heeft aan de oorzaak van het sta ken van de wedstrijd", aldus de officiële verklaring van de tucht commissie. Op grond van die beslissing doet de tuchtcommissie geen uitspraak over de wijze, waarop de wed strijd FC Groningen-Telstar moet worden uitgespeeld. De tuchtcommissie heeft de zaak te rug verwezen naar het sectiebe stuur betaald voetbal van de KNVB. Eerder deze week besloot dat sectiebestuur, dat de wed strijd op woensdag 20 juni zal worden hervat in de 33e minuut van de eerste helft bij een stand van 2-0 in het voordeel van FC Groningen. Nu de zaak is terug verwezen, moet het sectiebestuur bepalen waar de wedstrijd wordt uitgespeeld en onder welke omstandigheden. Gezien het feit dat zowel Gronin gen als Telstar zijn vrij gespro ken, mag worden aangenomen dat het duel in Groningen met publiek zal worden hervat. Tegen een dergelijke beslissing van het sectiebestuur zal Telstar in ieder geval protest aantekenen. De ploeg uit Velsen weigert dit sei zoen nog een keer in Groningen aan te treden. Voorzitter Ton Zwikstra vindt de risico's veel te groot. "Ik kan domweg niet meer met mijn ploeg naar Groningen gaan. Niemand kan de verant woordelijkheid voor de veilig heid van mijn spelers op zich ne men". De Velsense ploeg weet nog niet welke stappen zij gaat onderne men, als het sectiebestuur beslist dat de wedstrijd in Groningen met publiek moet worden uitge speeld. Zwikstra: "We zullen zo'n besluit niet zonder meer accepte ren. Wat ik ga doen, weet ik nog niet. Ik wil eerst het besluit van het sectiebestuur afwachten". Niet alleen Telstar, maar ook FC Groningen stelt zich in deze kwestie hard op. De Groningse ploeg gaat alleen akkoord met een beslissing van het sectiebe stuur, dat de wedstrijd in Gro ningen met publiek wordt hervat. Manager De Vries van FC Gro ningen: "Nu we niet schuldig zijn bevonden aan het staken van de wedstrijd, mogen we verlangen dat de wedstrijd hier en in aan wezigheid van het publiek wordt uitgespeeld. Alleen met die be slissing van het sectiebestuur kunnen we akkoord gaan. In alle andere gevallen zullen we tegen de KNVB een kort geding aan spannen". Transfers Arie Romijn, de spits van FC Gro ningen, zal het komend seizoen voor FC Den Bosch uitkomen. Romijn, die door Feyenoord aan Groningen was uitgeleend, heeft een contract voor drie jaar bij de eerste divisie club uit Den Bosch getekend. Hij gaat daar de plaats innemen van Jan Peters, die eer der dit seizoen naar Feyenoord vertrok. Mare de Clercq, de keeper van FC Twente, die het afgelopen jaar op uitleenbasis voor Heracles uit kwam zal het komende bij de Go Ahead Eagles spelen. Ook nu weer op uitleenbasis voor één jaar, zodat hy nog steeds bij FC Twente onder contract blijft. Bestuurslid De stichting Feyenoord heeft met onmiddellijke ingang de heer G. S. de Vries als bestuurslid be noemd. De Vries is in het dage lijks leven directeur van de spaarbank Rotterdam. De Vries is na Couwenberg, Van Walsum en Dijk het vierde be stuurslid van de betaalde sector. De nieuwkomer heeft ook zitting in het organisatiecomité van het Rotterdam-toernooi, dat begin augustus voor de tweede keer wordt gehouden. WADDINXVEEN - In hoeverre een onverwacht bezoek van Victor Kortsjnoi een rol heeft ge-, speeld is niet duidelijk, maar feit was gisteren wel dat in de Waddinxveense profschaakvier- kamp de strijdlust ditmaal geheel ontbrak. TURIJN (GPD) - Twee dagen rust zijn voor de Nederlandse basket- balploeg niet voldoende geble ken om zich daadwerkelijk te herstellen van de teleurstelling, die verwerkt moest worden na de derde plaats in de voorronde van het Europees kampioenschap. Dat althans mag de conclusie zijn na de eerste wedstrijd in de de- gradatiegroep tegen Frankrijk, die zeer duidelijk werd verloren met 67-80. Coach Tom Quinn wenste niet on middellijk de beschuldigende vinger uit te steken naar één of meerdere spelers. „Ik ben de coach en dus ben ik verantwoor delijk", zei de Amerikaan na af loop. Maar hij stak zijn woede niet onder stoelen of banken. „Ik ga nu weer de kleedkamer in en - dan zullen de spelers die verant woordelijkheid moeten overne men. Ik heb tenslotte niet in het veld gestaan. Zij moeten die bal len erin gooien". Nederland speelde gisteren in Tu rijn één van zijn slechtste wed strijden van de laatste tijd. De ploeg leed een enorm stuk ge zichtsverlies, omdat het hele toernooi de spelers niet meer lijkt te interesseren. Quinn: „Er zijn jongens, die het liefst vandaag nog naar huis gaan. Dat is toch te gek om over te praten? We zitten midden in het toernooi". Het niet kunnen berusten in het onvermijdelijke - het verder moeten spelen in de tweede cate gorie - is de grootste fout die de ploeg maakt. Ook de Fransen moeten zeer teleurgesteld zijn, want ook van hen werd in het thuisland veel verwacht. Maar de ploeg van coach Pierre Dao gaat door. Speelt de laatste dagen ook niet geweldig, maar wil in elk ge val winnen en er het beste van maken. Die wil lijkt de Neder landse ploeg volledig te ontbre ken. De wedstrijd tegen Frankrijk is ei genlijk nauwelijks een echte strijd geweest. Vanaf het mo ment, waarop de Joegoslavische arbiter Jaksic de bal in het spel bracht, leek de ploeg met de ge dachte bij heel andere dingen te zijn, dan bij de wedstrijd. En toen er na vier minuten een achter stand was ontstaan van 11 punten (4-15) was elke positieve gedach te - als die er al is geweest - ver dwenen. Quinn moest gaan wis selen, omdat Al Faber niet in staat bleek Matthieu Bisseni af te stoppen en Mitchell Plaat veel moeite had met het bereiken van de lange mannen en zelf slecht schoot (twee op zeven). Tegen het einde van de eerste helft, Nederland had daarvoor tegen een achterstand van 16 punten aangekeken, ging het even iets beter. De Fransen wisten geen raad met de 1-3-1-zoneverdedi ging en Nederland kreeg de kans wat dichterbij te komen. Het ver schil werd verkleind tot 30-36, waarna bij 36-44 de rust aan brak. De hoop, dat Nederland er in de tweede helft misschien toch nog iets van zou gaan maken, bleek al erg snel ijdel. Binnen een paar minuten was het verschil weer opgelopen tot tegen de 20 punten. Al Faber verdween uit de wed strijd, omdat hij zich kwaad maakte over zijn vierde persoon lijke fout en er onmiddellijk een technische fout overheen kreeg. Hagens en Bruinsma kwamen de plaatsen van Cramer en Aker boom innemen. Maar ook dat had geen enkele invloed, omdat ook zij het heilige vuur misten. Hagens toonde zich nog redelijk ac tief, maar zijn inbreng - elf pun ten in de tweede helft - waren bij lange na niet voldoende voor Ne derland om terug te komen in de wedstrijd. De Oranjeploeg kwam er gewoon niet meer aan te pas, ondanks het feit dat ook de Fran sen erg zwakke perioden hadden. Van bijvoorbeeld van de 14e tot en met de 16e minuut. Frankrijk kwam toen niet verder dan één puntje uit een vrije worp, maar Nederland deed precies hetzelf de. Aanval op aanval mislukte en toen de ploeg - in het zicht van de haven - nog even redelijk ging spelen, was ook Frankrijk weer over de depressie heen. Daarom kwam het verschil in de slotfase niet meer onder de tien punten en speelde Frankrijk een gewonnen wedstrijd. De scores van Nederland waren: Cramer 2, Plaat 8, Hagens 13, Fa ber 4, Bruinsma 6, Woudstra 22, Akerboom 6 en Kip 6. Topscorers Frankrijk: Bisseni 17, Cachemire 14, Monclair en Brosterhouse ie der tien. Schotpercentages: Ne derland 39 en Frankrijk 46. Aan de openingsopzet van zwart- speler Karpov was al te merken dat hij met opponent Hort weinig kwaads voor had. Toen aartsrivaal Kortsjnoi vervolgens de speel zaal was binnen komen lopen hield de Rus het al snel voor ge zien en werd de vrede met een remise getekend. Kavalek was hard op weg een dubieuze loper zet van Sosonko te weerleggen. Juist toen er een spektaculaire strijd in het verschiet lag durfde hij echter geen risicos te nemen; Sosonko aarzelde geen moment om het remiseaanbod te accepte- Vlastimil Hort begon ambitieus door met e4 te openen. Ook Ana toli Karpov had evenwel een ver rassing in petto, hij zette zijn zin nen op de Caro-Kan verdediging. De wereldkampioen koos daar voor een solide opstelling, waarin na afruil van wat licht materiaal nog wel het nodige positionele leven zat. De zwartspeler wenste er echter geen langdurig brei werk van te maken, met als ge volg dat beiden zich na 23 zetten met een puntendeling tevreden toonden. Anderhalf uit twee stemde Karpov blijkbaar tot tevredenheid. Op de achtergrond kunnen echter nog geheel andere factoren een rol gespeeld hebben. Immers de sinds de match om het wereld kampioenschap tot vij and nr. één van de Russische schaakbond, en daarmee Karpov, gebombar deerde Kortsjnoi was tijdens de- ALES (ANP) - De Italiaan Giusep pe Saronni heeft gisteren de eer ste etappe van de Midi Libre ge wonnen. Saronni, die een dag eerder ook al zegevierde in de proloog, legde de 199 kilometer van Laissac naar Ales af in 5 uur 9 minuten en 2 seconden. In de eindsprint van het peloton ver sloeg Saronni de Belg Ferdi van den Haute, die tweede werd, en de Franse sprinter ViUemiane die als derde eindigde. De uitslag: 1. Saronni (Ita) 199 km in 5 uur 9 min 2 sec; 2. Van der Haute (Bel); 3. Villemiane (Fra)j; 4. Martens (Bel); 5. Bittinger (Fra) 10. Maas (Ned); 13. Kuiper (Ned) allen dezelfde tijd als Sa ronni; 33. Schuiten (Ned) op 11.54. Het algemeen klassement 1. Saronni (Ita) 5 uur 13 min 55 sec; 2. Gisiger (Zwi) op 8 sec; 3. Bonnet (Fra) op 14 sec; 4. Villemiane (Fra) op 17 sec; 5. Kuiper (Ned) z.t.; 6. Le Guilloux (FYa) op 19 sec; 7. Mesiet (Fra) z.t.; 8. Agos- tinho (Por) op 20 sec; 9. Martinez (Fra) op 24 sec; 10. Bertoglio (Ita) z.t. Ronde van Zwitserland De Belg Jos Jacobs heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland voor beroeps wielrenners gewonnen. Jacobs had 4 uur 57 min en 5 seconden nodig voor het 180 kilometer lan ge traject van Zürich naar Wild- haus. Hij was de snelste van een groep van vier renners, die verder bestond uit zijn landgenoot Wil- fried Wesemael en de Zwitsers Keilei en Salm. De kopgroep had op de eindstreep een voorsprong van 3.04 op het grote peloton, waarin ook Gerrie Knetemann zich bevond. Kne- temann, die een dag eerder de proloog op zijn naam had ge bracht, raakte de leiderstrui kwijt aan zijn ploeggenoot Wesemael, die in de eerste etappe als tweede eindigde. De uitslag: 1. Jos Jacobs (Bel) 180 km in 4 uur 57 min 5 sec; 2. Wilfried Wesemael (Bel) z.t; 3. Fridolin Keiler (Zwi) op 3 sec) 4. Roland Salm (Zwi) z.t; 5. Pieri- no Gavazzi (Ita) op 3.04; 6. Klaus-peter Thaler (Wdl); 7. Uli Sutter (Zwi); 14. Gerrie Knetemann (Ned) allen in de zelfde tijd als Gavazzi. Algemeen klassement 1. Wesemael (Bel) 5 uur 2 min 58 sec; 2. Keiler op 6 sec; 3. Salm op 8 sec;4. Jacobs op 17 sec; 5. Knetemann op 2.54; 9. Lubber- ding (Ned) op 3.03. ze partij als een donderslag bij heldere hemel de Waddinxveen se raadszaal binnengetreden. In zfjn gezelschap bevond zich te vens zijn omstreden secretaresse Petra Leeuwerik. De geboycotte ex Rus was in Nederland vanwe ge het proces dat hij te Amster dam tegen de FIDE voert(metals doel de match om het wereld kampioenschap ongeldig te laten verklaren en waarvan gisteren een hoorzitting heeft plaatsge had. De uitspraak volgt pas later, iets waarover Kortsjnoi zelf ove rigens hoopvol gestemd was. Karpov zal zich met deze bezoe kers niet zo happy gevoeld heb ben, hij was dan ook meteen na afloop van zijn partij vertrokken. Klassiek Genna Sosonko zette tegen Kava lek zijn geliefkoosde Draken va riant op. Kavalek wenste zich niet door de grote kennis van zijn te genstander te laten verrassen, en koos met de klassieke variant en de zet Lf3 voor een rustige opzet. In plaats van het als sterk gel dende Lc4 antwoordde Sosonko hierop met Lg4. Hierna kwam de zwartspeler langzaam maar zeker in de verdrukking. B4 op de 14e zet leek wat te vroeg, waarna So sonko op de 17e zet gedwongen was om een geruild paard met de e-pion terug te nemen; op LxfB volgde n.l. e5 met geforceerd pionverlies. Op de 21e zet gooide Kavalek met h4 de knuppel in het hoenderhok. Tot veler verbazing liet hij direkt na het uitvoeren van deze zet een remiseaanbod vol gen. Weliswaar zat de Amerikaan niet al te ruim meer in zijn be denktijd, maar dat gold ook voor zijn opponent. Na 21 h6, 22 hxg5 hxg5, 23 Lxg5 fxg5. ziet 24 f6 er sterk uit. Het beste doet zwart er nu aan om zijn loper in te laten staan, de daaropvolgende afwik keling ziet er echter eveneens gunstig uit voor wit. Voor het publiek is het te hopen dat de spelers komende zaterdag wat meer risicos durven te nemen, zeker gezien het feit dat velen er een vrije middag voor zullen op offeren. Op het programma staan de duels Sosonko-Hort en Kar- pov-Kavalek. De stand ziet er na twee rondes als volgt uit 1 Kar pov IV2; 2-3 Kavalek en Hort 1; 4 Sosonko V2. RUUD DOBBELAAR De partij Kavalek-Sosonko had het volgende verloop: 1 e4; c5, 2 Pf3; d6,3 d4; cxd4,4 Pxd4; Pf6, 5 Pc3; g6, 6 Le2; Lg7, 7 0-0; Pc6, 8 Pb3; 0-0,9 Kli 1Le6,10 f4; Dc8,11 Lf3; Lg4?!, 12 Pd5; Lxf3, 13 DxlR; b5, 14c3; b4,15 Ld2; Db7,16Tael;a5, 17 Pxf6; exl6, 18 Pel; Tfe8. 19 Pd3; Db5, 20 f5; g5, 21 h4 remise In de Waddinxveense raadzaal kwam onverwacht Victor Kortsjnoi, in het gezelschap van Petra Leeuwerik, opdagen. Karpov besloot in zijn partij tegen Hort onmiddellijk tot remise en nam vervolgens de benen.... Internationale tennistoernooi van Queen's club LONDEN (ANP) - Victor Pecci uit Paraguay heeft gisteren de derde ronde bereikt van het internatio nale tennistoernooi van Queen's club in Londen. Pecci versloeg in twee sets de Zuid afrikaan David Schneider. 7-6 6-2. De 1.90 meter lange Paraguees ver keert momenteel in een geweldi ge vorm getuige zijn zegereeks vorige week tydens het toernooi om de open Franse kampioen schappen. Na overwinningen op onder meer Solomon, Vilas en Connors, wist de Zweedse ten- nismachine Björn Borg hem in de finale uiteindelijk te stoppen. Het sterkste wapen van de 24-jarige Pecci, die eerder dit seizoen het grand prix-toernooi in Nice won, is de opslag. Deze is niet alleen verschrikkelijk hard maar tevens bijzonder goed geplaatst. Pecci heeft zijn kandidatuur voor een plaats bij de laatste vier op Wimbledon dit seizoen duidelijk gesteld. Behalve de Paraguees wist ook de Amerikaanse vete raan Arthur Ashe door te dringen tot de derde ronde. Hij versloeg achtereenvolgens de Australiërs Chris Kachel (6-3 6-1) en Paul Kronk (6-4 6-0). Het duel tussen de dubbelspelspecialisten Marty Riessen en Stan Smith, beiden uit de Verenigde Staten, eindigde in een zege voor de vroegere partner van Tom Okker. De set standen waren 6-3 6-4. John McEnroe moest in de tweede ronde een set afstaan aan de Au straliër John James: 6-3 3-6 6-2. De Amerikaan Tom Gullikson, die in de eerste ronde opzien baarde door zijn landgenoot Vi tas Ge rulaitis te verslaan, kon zijn stuntwerk niet met een nieuwe overwinning voortzetten. Ri chard Lewis uit Engeland ver sloeg hem met 7-6 6-4. De voornaamste uitslagen zijn: Eerste ronde. John Alexander (Aus) - Francisco Gonzales (Vst) 6-3 4-6 6-4, Roscoe Tanner (VS) - Dale Collings (Aus) 7-6 7-6, Ross Case (Aus) - Ricardo Ycaza (Ecu) 6-3 6-2. Tweede ronde Victor Pecci (Par) - David Schnei der (ZaD 7-6 6-2, Marty Riessen (VS) - Stan Smith (VS) è-3 6-4. Ar thur Ashe (VS) - Paul Kronk (Aus) 64 6-0, John McEnroe (VS) - John James (Aus) 6-3 3-6 6-2, Ferdi Taygan (VS) - Jose-Luis Clerc (Arg) 6-2 6-3, Bnan Gott fried (VS) - Ross Case (Aus) 6-4 7-5, Bob Lutz (Vst) John Alexander (Aus) 6-2 7 6, Richard Lewis (Gbr) -Tom Gullikson (VS) 7-6 6-4. SCHAKEN - Door een overwin ning op de Joegoslaaf Maijanovic in de negende ronde van het schaaktoernooi in Joegoslavië is Jan Timman opgerukt naar de met de Deen Larsen gedeelde tweede plaats. Koploper is de Hongaar Zoltan Ribli. £aj y/)CT/SZME T/E - OU'EX? ZZ£ Eo A&Er) eöycsE/vz /ZAaj

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15