Carter hoopvol naar Wenen om Salt te tekenen Nauwere band met derde wereld Chirac krijgt wind van voren NAAST HET NIEUWS Somoza vraagt VS om hulp Scholten geschrokken van situatie in Zuid-Libanon DONDERDAG 14 JUNI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Van der Klaauw: PARIJS (ANP) - Minister Van der Klaauw heeft gisteren in de ministerraad van de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling voorgesteld, dat de OESO zelf voorstellen doet voor het voortzetten van de Noord-Zuiddialoog, het ge sprek tussen rijke en arme landen over samenwerking en ontwikkeling. Het zou iri dit verband ook nut tig kunnen zijn, zo voegde hij hieraan toe, dat de OESO na gaat hoe "meer praktische en gespecialiseerde vormen van overleg en samenwerking tussen Noord en Zuid, naast een globaal Noord-Zuidge- sprek in V/N-kader, tot stand kan komen Samenwerking tussen de geïn dustrialiseerde en de ontwik kelingslanden was het hoof- thema van de gesprekken die ministers van buitenlandse en van economische zaken van de 24 rijke westerse lan den die deel uitmaken van de OESO gisteren in Parijs voer den. Voor Nederland zijn dit, behalve minister Van der Klaauw, de ministers Van Aardenne (economische za ken) en Andriessen (finan ciën). Het overleg wordt van daag voortgezet. Het moet langzamerhamd dui- deliik zijn dat het steeds moeilijker zal worden onze eigen zaken te regelen zonder een behoorlijke samenwer king met de ontwikkelings landen. De energieproblemen die wy moeten oplossen, vormen een treffend voor beeld van de noodzaak van een van verbeelding getui gende samenwerking van de ontwikkelingslanden'*, aldus de Nederlandse bewindsman. De UNCTAD (VN-conferentie over handel en ontwikkeling) die vorige week in Manilla is besloten, heeft aldus Van der Klaauw, "gemengde resulta ten" afgeworpen. Op talrijke terreinen hebben de geïndus trialiseerde staten en de - thans meer dan honderd lan den omvattende - "groep van 77" overeenstemming bereikt over concrete stappen voor waarts. "Op andere terreinen, in het bij zonder die welke door Noord en Zuid op verschillende wij ze worden benaderd, zijn de onderhandelingen minder geslaagd. De Nederlandse re gering betreurt dat het niet mogelijk is geweest de vijfde UNCTAD te besluiten met voldoende overeenstemming over de algemene beginselen voor toekomstige internatio nale samenwerking," aldus Van der Klaauw. MANAGUA (UPI) - President Anastasio Somoza van Nica ragua heeft de Amerikaanse regering gevraagd haar in vloed aan te wenden om de guerrilla-aanval, die zijn re gime in gevaar brengt, tot staan te brengen. Washington heeft echter te verstaan gegeven, dat het de voorkeur geeft aan een aftreden van Somoza. Somoza heeft in een tv-gesprek ge- zegd dat hij niet aan aftreden denkt. Afgezien van de gevech ten in de grote steden, zei hij, heerst er over het algemeen rust in het land. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Vance zei giste ren op een persconferentie dat de regering geen wapens aan Nica ragua, Managua, levert, niet aan Somoza en niet aan de Sandinis ten. Hij vroeg anderen ook geen wapens aan de Sandinisten te ge ven. "Wij hebben Somoza laten weten, dat er naar onze mening een politieke oplossing nodig is Anders zal de polarisatie voort gaan en de kans op een radicale oplossing toenemen" In de hoofdstad van Nicaraqua, Manaqua, wordt het voedsel schaars. Er worden winkels ge plunderd. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen maakten zich meester van de voorraden in supermarkten en levensmidde lenwinkels in een winkelcen trum. Duizenden anderen ont vluchtten de hoofdstad die het toneel was van toenemende strijd tussen de Nationale Garde en de guerrillastrijders. Bij het snel verergeren van de toe stand in heel Nicaragua werden weer 162 Amerikanen per vlieg tuig naar de Panamakanaalzone geëvacueerd. Enkele uren later lanceerden Somoza's troepen een aanval op stellingen van de San dinisten langs de weg van Mana gua naar de luchthaven. De luchtmacht bestookte opnieuw sectoren van de hoofdstad die in handen van de rebellen zijn. El ders waren er onbevestigde be richten dat de Sandinisten weer aanvallen hadden ondernomen in het zuiden, een gebied dat vol- Aanslag op Spaanse kerncentrale MADRID (AFP/Reuter) - Op de kerncentrale in aanbouw in Le- moniz, Spanje, is gisteren een aanslag met springstof gepleegd Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, werd één ar beider gedood en verscheidene anderen gewond. Het was de derde aanslag op de centrale, die bij Bilbao in Baskenland ligt De verantwoordelijkheid voor de twee eerste is opgeëist door de militaire afdeling van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA Een reeds aangebrachte turbine is ernstig beschadigd en een tank met 5.000 liter olie raakte in brand. Een kwartier voor de ont ploffing is een telefonische waar schuwing gegeven. Het is niet bekend, waarom er zich ten tijde van de explosie nog mensen op de bouwplaats bevonden. De politiek-militaire afdeling van ETA heeft gisteren alle Spaanse regeringsfunctionarissen die in Baskenland werken, met de dood bedreigd. ADVERTENTIE gens Somoza in de afgelopen week onder controle van zijn troepen stond. Radio-amateurs zeiden dat querrillastrijders de steden Rivas en Tola, ten noor den van de grens met Costa Rica, met mortieren bestookten. Mata- galpa, ten noorden van Managua, bleef een gevechtszone. Leon, Nicargua's tweede stad, even eens in het noorden, wordt al ruim een week door de Sandinis ten beheerst WASHINGTON (UPI/Reuter) - President Carter heeft gis teren gezegd dat hij voor topoverleg met de Russische president Leonid Brezjnjev naar Wenen gaat om een kernoorlog te voorkomen en de veiligheid van de V.S. te handhaven. (Van c correspondent) BEIROET - Minister van defensie Scholten heeft bij het Nederlandse bataljon van Unifil, de vredes macht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon, kunnen bemerken hoe ge ring de belangstelling is die de Libanese autoritei ten aan de dag leggen voor Unifil. Vooral de harde le vensomstandigheden van de Nederlandse Unifil- militairen zijn hem opge vallen tijdens zijn bezoek aan Libanon. Minister Scholten bezocht gisteren de Nederlandse troepen in het Zuiden. In Haris kreeg hij op de commandopost een opdracht van bataljonscommandant luitenant kolonel Lensink en zijn staf. Bij de verzorgingscompagnie sprak Scholten uitgebreid met patiën ten in het veldhospitaal die vrij wel allemaal met maagklachten te kampen hebben. Bij deze ge sprekken kwam steeds weer naar voren dat verschillende Neder landse soldaten door hun verblijf in Zuid-Libanon, naar hun zeg gen, anders zijn gaan denken over Israël en de Palestijnen. Een overweging hierbij is dat de VN-soldaten, ook de Nederlan ders, in toenemende mate wor den geconfronteerd met het agressieve optreden van Israëls bondgenoot in Zuid-Libanon, de militia's van ex-m^joor Had- dad. De minister was in Libanon juist op het moment dat er grote span ning heerst ten gevolge van de nu VILJOEN OPVOLGER VORSTER KAAPSTAD (AFP) - De regerende Nationale Partij heeft gisteren de 63-jarige Marais Viljoen aange wezen als opvolger van de on langs afgetreden Zuidafrikaanse president John Vorster. Marais is sinds 1976 voorzitter van de Se naat. Viljoen die al waarnemend staats hoofd is sinds Vorster in verband met zijn aandeel in het "Mulder- gate-schandaal" op 4 juni aftrad, had dinsdag de minister van ver voer, Louwrens Muller, versla gen die ook gegadigde was voor het presidentschap. Hij zal offi cieel worden gekozen op een bui tengewone vergadering van de twee kamers van het parlement op 19 juni. Dan moet hij het wel iswaar opnemen tegen twee an dere kandidaten, de voormalige oppositieleider sir De Villiers Graaff en prof. G. R. Bozzoli, maar de uitslag staat, gezien het grote overwicht van de Nationale Partij, al vast. al maanden durende „uitput tingsoorlog" tussen de Palestij nen enerzijds en Israël en diens bondgenoot in Zuid-Libanon de christen-rechtse militia van Had- dad anderzijds. Het Israëlische militaire optreden tegen Zuid-Libanon, vanuit de zee, de lucht en met zware artille rie, wordt kennelijk niet alleen meer ingegrepen door het princi pe „oog om oog, tand om tand" (dwz. een vergelding voor Pale stijnse acties tegen Israël zelf), maar eerder door het publiekelijk door de Israëlische premier Be gin voorgestane principe van: de Palestijnen treffen waar ze zich ook bevinden en op welk tijdstip dan ook. In de praktijk betekent dit bijna dagelijks voorkomende Israëlische acties tegen Zuid-Li banon, waarbij tientallen slacht offers onder de burgerbevolking vallen. Afgelopen weekeinde vond een ernstig treffen plaats tussen Ne derlandse „Blauwhelmen" en Haddad's militia's, die probeer den in de Nederlandse sector te infiltreren. De situatie te velde moet vanavond in de Veiligheidsraad in New York in diplomatieke termen ver taald worden, wanneer de VN zich buigt over verlenging van het mandaat van Unifil. Opval lend is dat secretaris-generaal Kurt Waldheim in zijn aanbeve lingsrapport aan de Veiligheids raad, vrijwel alle zienswijzen on derschrijft zoals die door de Li banese regering naar voren zijn gebracht CUERNAVACA, MEXICO (AP) - De sjah van Iran heeft gisteren in de Mexicaanse stad Cuernavaca een vraaggesprek toegestaan aan ongeveer zestig journalisten. Inde villa die hij voor zijn ver blijf in Mexico heeft gehuurd verklaarde de sjah dat hij Mexico had oe!cozen als ver blijfplaats omdat het een land is met een lange traditie van gast vrijheid. "Het klimaat en de be volking van Cuernavaca zijn zeer aangenaam. Ik hoop hier een goede tijd te hebben" aldus de sjah. De sjah verklaarde dat hij zijn terugkeer naar Iran toevertrouwde aan de voor zienigheid. Hij zei voorts geen bewijzen te hebben van buitenlandse in menging bij de omverwerping van zijn bewind. De sjah ont kende de berichten dat de voor malige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, zijn invloed had aangewend om een visum voor Mexico -voor hem te verkrijgen. Op een afscheidsplechtigheid op het Witte Huis zei hij "wij hebben belangrijke verschillen met de Sowjet-Unie en zij vereisen de zorgvuldigste discussie. Wy zul len de Sowjet-Unie onze opvat tingen en doelen in de werelu duidelijk maken oydat er geen gevaarlijke misverstanden kun nen zijn bij het volgen van onze afzonderlijke koersen. Wy zullen proberen onze verbindingen met de Russische leiders uit te brei den en nieuwe kanalen van be grip voor de toekomst schep pen" Carter en Breqiyev zullen maan- d ng Salt-2 (akkoord ter beperking ven do strategische bewapening) tekenen. "Dit akkoordaldus Carter, "zal de wereld hoop voor een vreedzame toekomst geven" "Geen enkel verdrag kan ons te rugvoeren naar een tijd voordat wij onszelf leerden bewapenen met kernwapens en ook geen top kan de scherpe wedijver tussen ons beëindigen. Wij en de Sowjet- Unie zijn het er echter over eens dat de veiligheid van onze beide landen en de stabiliteit van de wereld afhangen van het voor komen van een kernconflict dat sommigen zouden kunnen over leven maar dat niemand kan Hoop "Ik benader deze top met hoop maar zonder valse verwachtin gen. De doelen die aan mijn mis sie ten grondslag liggen - verbete ring van de veiligheid van ons land en voorkoming van een kernoorlog - gaan alle andere kwesties die ik in myn leven in mijn openbare ambt onder ogen zal krijgen, teboven. Ik ga naar Wenen met het vertrou wen dat alleen kan komen van het vertegenwoordigen van de grootste, de sterkste en de meest vrije maatschappij in de wereld" De 72-jarige president en partijlei der Brezjnjev zal morgenochtend naar Wenen vliegen om voor de eerste keer Carter te ontmoeten. Het zal ook de eerste Ameri- kaans-Sowjet-top zijn sedert pre sident Ford de Kremlin-leider eind 1974 m Wladiwostok ont moette. De Oostenrijkers hebben een grootscheepse veiligheidsopera tie ondernomen om de leiders van de supermogendheden te be schermen. Omstreeks 6.000 man politie en speciaal opgeleide ter- reur-bestryders zijn gemobili seerd. Het communistische partyblad Prawda schrijft dat de top in We nen en de ondertekening van een nieuw Salt-verdrag (ter beper king van de strategische bewa pening) vooruitgang zouden kunnen bevorderen in kwesties als een overeenkomst tot het to taal verbieden van kemproeven en troepenverminderingen in Midden-Europa. Samenwerking In een 1.200 woorden tellend hoofdartikel pleitte het blad voor een terugkeer naar de geest van samenwerking tussen de Sowjet- Unie en Amerika tydens de Tweede Wereldoorlog toen beide landen samen optrokken tegen nazi-Duitsland. Maar het blad zei dat de betrekkin gen tussen beide supermogend heden "opmerkelijk gecompli ceerd" waren geworden in de af gelopen jaren en dat sommige kringen in het Westen hoopten de koude oorlog te doen herleven 'Natuurlijk heeft elk van onze sta ten en volken zyn eigen logica van ontwikkeling, zijn eigen trekken. Maar in het licht van de dreiging van een kernoorlog is er slechts eën redelijke uitweg - de weg van het vreedzaam oplossen van vraagstukken, de weg van onderhandelingen en vreedzaam naast elkaar bestaan" 'Salt-2 is niet het einde, maar een zeer belangrijke volgende geza menlijke stap op de weg waar langs wy moeten voortgaan ten einde e«*n blyvende vrede en vei ligheid voor de mensen te verze keren en de dreiging van een kernoorlog weg te nemen'' (Van onze correspondent) PARIJS - De Franse Gaullisten hebben hun leider Jacques Chi rac te verstaan gegeven dat hij zich anders zal moeten gaan ge dragen. Het afgelopen weekeinde was bij de uitslag voor de Euro pese verkiezingen gebleken dat de Gaullisten als de laagst ge plaatsten uit de stembus geko men waren. Algemeen wordt aangenomen dat de kiezers door de verkiezingstournee van Jac ques Chirac in verwarring zijn geraakt, als ze zich al niet ver schrikkelijk aan hem hadden geërgerd. Chirac heeft nu tegenover het be stuur van zijn partij beterschap beloofd en het hoofd voor de kri tiek gebogen. Hij weet echter even goed als degenen die hem bekritiseren, dat er geen kandi daat in zicht is die de rol van pre sident van de Gaullistische partij van hem kan overnemen. Chirac heeft nu gezegd dat hij zijn kri tiek op de regering van premier Barre wat milder zal verpak ken. Niet alleen in de oude garde van de Gaullistische partij stuitte Chirac op verzet, met het gevolg dat poli tici die werkelijk nog De Gaulle's anti-Giscardcampagne gediend hadden Chirac de rug toekeer den. Na afloop van de Europese verkiezingen is gebleken dat het gezagsgetrouwe Franse volk er evenmin van gediend was dat president Giscard d'Estaing con stant door Chirac tegen de sche nen werd geschopt. De invloed van de oude garde der Gaullisten is nu weer toegeno men, terwijl Chirac enkele van zijn trouwste adviseurs „naar huis heeft gestuurd" („Al is er al tijd de telefoon nog", zoals zijn achterdochtige vijanden bewe ren). De kans op een kandidatuur voor de presidentsverkiezingen in '81 is voor Chirac wel verke ken. ADVERTENTIE Geen tijd om te niezen Een cadet vecht tegen een op komende niesbui terwy 1 hy m het gelid staat opgesteld aan boord van het Zuidkoreaanse trainings schip de Hanbada. De Hanbada bezoekt de plaats Seatlle in de VS om de marinemensen in opleiding de haven van die stad te leren kennen. Verkiezingsfraude Twee nieuwe gedeputeerden van de Italiaanse sociaal-de mocratische party. Re na to Massari en Enrico Rizzi, zul len gerechtelyk vervolgd worden wegens "verkiezings fraude". Beiden worden ervan beschul digd gratis benzinebonnen te hebben uitgedeeld teneinde by de op 3 en 4 juni gehouden parlementsverkiezingen voorkeurstemmen te krygen. Illegale cactushandel Op het vliegveld van het West- duitse Frankfort zyn zeldza me cactussen met een waarde van vele duizenden guldens onderschept, zo heeft het We reldnatuurfonds (WWFi gis teren meegedeeld. Doua nebeambten van de Bonds republiek hebben volgens het WW F 3 600 van de zeldzaam Ste cactussen ter wereld in beslag genomen. Zjj hebben een waarde van meer dan 42 000 gulden op de vrye markt Deze actie is het eerste grootscheepse optreden te gen het onwettig smokkelen van planten, waardoor alom diverse plantensoorten met uitroeiing werden bedreigd. Kouderecord In de Zutdafnkaanse stad Jo hannesburg is een koudere cord geregistreerd - 8 graden celsius onder nul. Volgens de weerkundige dienst was nog nooit een dergelijk lage tem peratuur waargenomen. Oor zaak van de koudegolf was een luchtstroming uit het zuidpoolgebied Vooral de zwarte bevolking heeft van de kou te lydcn. doordat hun kleding en huis vesting niet berekend zyn op dergelyke lage temperaturen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9