Verbranden Alphens vuil blijft „goedkoop" Ooit „geroemd" kruispunt krijgt stoplichten opvangplaats voor zwerfdieren wéér de mist in Alphense Ruim f 2 miljoen gemoeid met operatie in wijk Ridderveld Ondanks strop van f 210 miljoen in Rijnmond... Starfighter vermist DIERENBESCHERMING: „NOOD WORDT NU WEL ZEER HOOG" PLAATSELIJKE DONDERDAG 14 JUNI 1979 PAGINA 23 ALPHEN AAN DEN RIJN - Rond de vuilverbrandingsin stallatie AVR (afvalverwerking Rijnmond NVj spelen zich chaotische taferelen af rond een dreigende miljoe nen-strop. Ook het huisvuil uit Alphen en rondom gele gen dorpen wordt daar verbrand. Toch hoeven de inwo ners van deze streek niet in te zitten over een eventuele drastische prijsverhoging. Volgens een contract met de AVR kunnen de dorpen uit de Alphense regio tot het jaar 2003 hun huisvuil tegen een betrekkelijk gunstige prijs naar Rijnmond blijven brengen. Dat is in schrille tegenstelling tot de 22 gemeenten in het Rijn mondgebied zelf, die ook aan deelhouder zijn van de AVR. Zij zitten met de financiële brokken van een wanbeleid. In de afgelo pen zes jaar, zo leert een deze week gelanceerd rapport, leed het in Rotterdam-Botlek geves tigde afvalverwerkingsbedrijf ruim 210 miljoen verlies. De kans dat dat verlies nog wegge werkt kan worden via tariefsaan passingen is nihil. Alleen al om de verliezenstroom te stoppen zou een tariefsverhoging van zo'n 50 procent nodig zijn. Van het oor spronkelijk uitgestippelde be leid, dat uitging van een ombui ging naar een exploitatieover schot in de jaren tachtig, zal dan ook niets terecht komen. Alarm De raad van commissarissen heeft naar aanleiding van de in speciale opdracht gerapporteerde gege vens alarm geslagen. Eerste daad deze week was het schorsen van de twee directieleden van de AVR, de heren M. Stolk en Z. Pa- roubek. De leiding van het bedrijf is tijdelijk overgedragen aan de directie van het Rotterdamse gemeentelijk energiebedrijf. De problemen van het afvalver werkingsbedrijf, waar behalve huisvuil uit de Rijnmond, de Gouds/Alphense en de Utrechtse regio ook het chemische afval uit vrijwel geheel Nederland wordt verwerkt, zijn niet nieuw. Als oorzaak voor de grote verliezen wordt een tweetal factoren aan gegeven. In de eerste plaats zou de aandeelhoudende gemeenten een veel te lage prijs (beneden kostprijs) zijn berekend en in de tweede plaats is het vuilverwer- kingsbedrijf een veel te grote ca paciteit toegemeten. Dankzij die laatste „berekeningsfout" kun nen de gemeenten uit de Goudse en Alphense regio nu zo betrek kelijk goedkoop hun vuil bij de AVR kwijt Deze 22 gemeenten Midden Hol land en Rijnstreek gingen in 1975 een gemeentschappelijke rege ling aan, aanvankelijk met de be doeling een eigen vuilverwer- kingsbedrij f op te zetten. De A V R kwam toen echter met een scherp concurrerend prijsaanbod, dat niet werd afgeslagen. Toen al trachtte de AVR het drei gende gevaar van grote verliezen in te dammen door de overcapa citeit te gaan benutten. Ondanks echter het feit dat zowel Midden Holland en Rijnstreek als de Utrechtse regio hapte op het aan bod van de AVR, heeft dat geen ombuiging van de financiële lijn ten gevolge gehad. Contract De risico's voor de 22 gemeenten uit Midden Holland en Rijnstreek zijn beperkt tot vrijwel nul. Se cretaris A.P Vergunst van het Het kruispunt Burg. Bruins Slot sing el IKennedylaan: tien jaar geleden beschouwd als één van de "betere" kruisingen. De praktijk wees anders uit Er wordt thans hard gewerkt aan het verkrijgen van een overzichtelijker situatie. ALPHEN AAN DEN RIJN- Deze week is in Alphen een begin gemaakt met een ingrijpende verande ring van het kruispunt Burg. Bruins Slotsingel/ Kennedylaan. Die kruising, in de nieuwbouw wijk Ridderveld, werd zo'n tien jaar geleden geacht één van de betere wegkruisingen in Neder land te zijn. De praktijk heeft echter in de loop der jaren wel anders uitgewezen. De wijziging houdt vooral in een flinke verkleining van de eigen lijke kruising, zodat het ver keersgevaarlij ke punt overzich telijker wordt. Dit betekent, dat de brede middenbermen zullen worden versmald en dat ook de bocht in de Bruins Slotsingel zal verdwijnen. Ook komen er stop lichten. Na de verandering zal de kruising te vergelijken zijn met de krui sing Burg. Bruins Slotsingel/Ei- senhowerlaan in Ridderveld West. Met het totale karwei is een ge noemd bedrag van 2,1 miljoen- De werkzaamheden zullen alles bij elkaar vier maanden duren. Gemeenschappelijk Vuilver- werkingsbedrijÊ "Net als de Utrechtse regio hebben wy het bedrijfsrisico, dat wel aanwezig was geweest als we een eigen vuilverbrandingsinstallatie had den moeten oprichten, min of meer kunnen "afkopen". Wy hebben een contract dat niet op gezegd of opgebroken kan wor den voor 2003. Uitgangspunt bij het opstellen van dat contract is geweest dat het ons in elk geval niet méér mocht kosten dan vol gens berekeningen het geval zou zijn bij het oprichten van een ei gen vuilverbrandingsinstallatie in Alphen of Gouda". In het contract is wel een "leve- ringsgrens" van 120.000 ton vuil afval per jaar opgenomen. Mocht dat tonnage in de komende jaren overschreden worden, dan moet opnieuw met de AVR onderhan deld worden. En dan zal er een minder gunstige prijs uitrollen dan de huidige van ongeveer 60 tot 70 gulden per ton. Maar Ver- gunst denkt niet dat het zover zal komen. "Als de huidige lijn wordt voortge zet is overschrijding van die 120.000 ton niet uitgesloten. Maar ik verwacht dat het weggooien van steeds meer zaken zal wor den teruggedrongen. Sommige gemeenten stimuleren sinds kort Afwijzen jonge sollicitant bij Leidse PTT maar een incident DEN HAAG (GPD) - Het afwijzen van een jeugdige sollicitant door de Leidse PTT is maar een inci dent. De sollicitant werd niet door de PTT geaccepteerd omdat hij nog gedeeltelijk leerplichtig is. De sollicitatie zal opnieuw worden bekeken. Staatssecreta ris Smit-Kroes zal een brief naar de PTT-directie sturen om een herhaling te voorkomen. Kamerlid Worrel (PvdA) vroeg de staatssecretarissen De Jong (on derwijs) en Smit-Kroes (verkeer) vandaag tijdens het vragenuur of het afwijzen van de solticitant een algemeen PTT-beleid was, Smit-Kroes ontkende dit echter pertinent. Volgens haar levert de PTT juist een belangrijke bijdra ge aan de strijd tegen de jeugd werkloosheid. Op 1 januari van dit jaar waren by de PTT 169 jon geren in dienst die ook nog en kele dagen per week naar school moeten. DEN HAAG (ANP) - Een F 104 Starfighter van de Koninklijke Luchtmacht wordt vermist. Hij was met twee andere toestellen van de vliegbasis Leeuwarden op oefenvlucht tachtig kilome ter ten noorden van Den Helder toen hij plotseling van het wal- radarscherm verdween. Sinds dien is niets meer vernomen. Er is onmiddellijk een zoekactie op touw gezet. De vuüverbrandingsfabriek in Botterdam-Botlek. Destijds véél te groot opgezet. Het bedrijf zit nu met een strop van 210 miljoen. Twee directeuren zijn deze week geschorst.Ook het "Alphense"en "Goudse"huisvuil wordt hier verbrand. Deze regio's hebben echter een contract tot het jaar 2003, met vrij gunstige pnjscondities De Leiderdorpse schapenscheerder Bosman in actie te Alphen. Hij "doet'' 10 schapen in een uur "En dan is er ook nog tijd voor een kop koffie LEIDERDORPER HELPT SCHAPEN UIT WINTERJAS ALPHEN AAN DEN RIJN - Met vaardige en vliegensvlugge hand verlos te M.J. Bosman (39) uit Leiderdorp gistermiddag in de kinderboerderij in het Alphense Bospark de stadsschapen van hun warme winterjas. Een kwartiertje per schaap trok Bosman uit. maar dat was alleen maar vanwege de demonstratie. "Normaal kun je zo'n tien schapen per uur scheren en dan hoef je beslist met te jagen. Dan is er nog tyd voor een kopje koffie tussendoor", aldus de Leiderdorper, die nu al weer zo'n negentien jaar schapen scheert in het voorjaar en voor de rest actief is in de veehandel. Dat schapen scheren gaat hem dan ook met het grootste gemak af, vooral ook omdat het niet zo moeilijk is. Althans volgens Bosman. "Het is een slag. Als je die eenmaal te pakken hebt, dan gaat het vrij vlot. Ik laat ook kinderen wel eensde minder moeilyke plekjes doen. Bovendien gaat het gezegde, "zo mak als een schaap" echt op. Je maakt nooit wat bijzonders met de dieren mee", aldus Bosman. Dat het scheren zo vlot kan verlopen is vooral toe te schrijven aan het feit, dat het nu elektrisch kan gebeuren. Vroeger met de hand (met de scha- penschaar) kon een ervaren man zo'n twintig schapen op een lange werkdag onder het mes nemen, meer niet Succes Het feest in het Bospark werd gistermiddag ondanks de dreigende weersomstandigheden een succes. Bosmans werk trok natuurlijk de meeste aandacht, maar ook de standjes van Expressie'70, waarin werd gedemonstreerd hoe met schapenwol te handelen, kregen de nodige belangstelling. Aandacht was er ook voor een expositie van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie. Deze laatste expositie gewyd aan schapen. Alles er omheen is trouwens vanaf volgende week maandag ook te zien in de jeugdafdeling van de bibliotheek aan de Pieter Doelemanstraat. bijvoorbeeld het ophalen van oud papier (onder meer Koudekerk en misschien binnenkort Alke made, red.). En ook het weer in voeren van statiegeld op flessen zal in de komende jaren steeds meer worden gestimuleerd. De recycling kan de hoeveelheden huisvuil in de komende jaren gaan terugdringen" Zodat wat betreft de grote verlie zen van de AVR er voor de "Goudse" en "Alphense" ge meenten slechts één risico over blijft: het faillissement van het Rijnmondse vuilverwerkings- bedrijf. Dat zou ontbinding van het contract tot gevolg hebben. De kans op het aanvragen van een faillissement is echter zeer gering, aangezien de in de AVR deelnemende gemeenten zich bij de stichting van het bedrijf ga rant hebben gesteld voor het af lossen van de benodigde geldle ningen. Het geld van die lenin gen zal dus toch wel op tafel ko men, zodat een faillissement in de praktijk niet tot de mogelijk heden moet worden gerekend. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik wou dat ik kon zeggen, deze zomer zitten we als bestuur van de dierenbescher ming allemaal poep te scheppen in het asiel. Maar er valt niets te scheppen... Het enige wat we kunnen doen dit seizoen is, redden wat er te redden valt". Voorzitter P. van Beers van de Al phense dierenbescherming zegt het wat berustend. De toekomst ziet er voor de Alphense dieren bescherming dan ook allerminst rooskleurig uit. Zojuist is. voor de zoveelste keer, een poging spaak gelopen om te komen tot een ei gen opvang voor Alphense zwerfdieren. Met het vakantieseizoen pal voor de deur, staat de dierenbe scherming voor de welhaast onmogelijke taak opvang te re gelen voor zwerfdieren, terwijl er in heel Nederland voor zwerf dieren in de asiels geen plaatsje meer over is. „Muurvast" Twee jaar lang al beschikt de die renbescherming niet meer over enige opvangmogelykheid in de eigen regio. Het dichtstbijzijnde asiel, dat in Gouda, heeft nieuwe aanvoer van Alphense dieren nu ook een halt toegeroepen. Het aanbod van dieren daar is zó groot, dat ook in Gouda ruimte gebrek om de hoek komt loeren. Asiels elders in Nederland - ook die in Alkmaar en Roosendaal waai de Alphense dierenbescherming in het verleden nog wel terecht kon - zitten eveneens mudvol. "We zitten muurvast", luidt de sombere conclusie van Van Beers, die nu al zijn' hoop heeft gevestigd op het plaatselyke ge meentebestuur. "De afgelopen jaren heeft het gemeentebestuur zich misschien nog in slaap kun nen sussen met de gedachte: ze hebben het toch maar weer ge red, maar nu wordt de nood wel zeer hoog", aldus Van Beers. Bestuurslid J. Vol werk vult aan: "Men heeft de gedachte dat wy als dierenbescherming voor on derdak van zwerfdieren moet zorgen. Maar zo is het niet, dat is een taak van de overheid. Parti culier initiatief? Prima! Maar de steun van de overheid is tot nu toe wel nul komma nul geweest" Geen oplossing Een drietal mogelijkheden voor een dierenopvangcentrum die door het gemeentebestuur (de wethouders D. van Leeuwen en J.W. Haanstra) zijn aangedragen, bleken geen oplossing voor de huisvestingsproblemen te kun nen bieden. "En niet, omdat wij als dierenbescherming buiten sporige eisen zouden stellen", wil Van Beers met nadruk gezegd hebben, "maar we kunnen ie mand (een boerenechtpaar als beheerder, red.) niet ergens tegen zijn zin inkletsen...." "We hoeven niet eens een gebouw We zeggen alléén, geef ons nou een stukje grond, dat we kunnen kopen, huren of pachtenZó klein zijn onze wensen. Nou. er is geen grond, dus zeggen we nu; geef ons dan een schuurtje, zodat we in elk geval een noodonder- komen hebben" Het uitblijven van een dierenop vangcentrum voor de Alphense regio staat wel in heel schrille te genstelling tot de situatie in Eindhoven. Daar werd onlangs een geheel op de kosten van dc gemeente (bouwsom: 700.000 tot 800.000) gebouwd asiel ge opend. Die neemt bovendien de volledige exploitatie voor haar rekening. De plaatselijke dieren bescherming heeft er geen cent aan mee hoeven te betalen, zo viel enkele maanden geleden in het maandblad "Dier" te lezen. Het bestuur van de Alphense die renbescherming gaat nu contact zoeken met zusterafdelingen in buurgemeenten. "Misschien kunnen we ons met elkaar sterk maken", zegt Van Beers hoopvol. Temeer daar het dierenpension in Nieuwveen (waarmee de sa menwerking tweejaargeled en na een conflict werd opgezegd, red met het nieuwe honden- en kat- tenbesluit op stapel, straks niet zal voldoen aan de wetteiyke in richtingseisen die aan een asiel zullen worden gesteld. Actie Intussen zit er voor de dierenbe scherming weinig anders op dan het aanbod van zwerfdieren zo beperkt mogelijk te houden. Daarom is een actie gestart die moet bewerkstelligen dat "ba zen" die met vakantie gaan hun huisdier niet zomaar op straat zetten. De dierenbescherming wil het publiek ervan doordrin gen, dat men een dier niet onge straft aan een boom kan binden. Dat is volgens voorzitter Van Beers ook niet nodig. „Dierenpensions zijn er namelyk wel. Dat kost na tuurlijk geld en misschien moe ten de mensen er ook wel hele maal voor naar Wassenaar, maar het is er wél..." Omdat de dierenbescherming niet de illusie heeft dat de mentaliteit van de vakantievierende dieren- eigenaren in één seizoen te ver anderen is, gaat ze het over een andere boeg gooien. Alle burgemeesters en politiekorp sen van Alphen en omhggendt gemeenten zijn door het bestuur van de dierenbescherming aan geschreven. Aan de politiekorp sen is verzocht om aangiften van burgers die hebben geconsta teerd dat er bijvoorbeeld huisdie ren uit een auto zijn gezet, serieus te nemen. Ook de hoofdofficier van justitie in Den Haag is over dit onderwerp schriftelijk door de dierenbescherming benaderd. Het is nu aan de burger om even tuele misstanden bij de politie te melden. "Wat we eigenlyk na streven is een stukje sociale con trole van de burger", licht be stuurslid J. Volwerk, tevens commissaris van politie in Al phen, de actie nader toe. Auto-kenteken Voorwaarde is natuurlijk wel, dat de burger niet met halve waarhe den bij de politie aankomt. Gege vens waarmee de politie uit dc voeten kan: kenteken van de au to. kleur en merk en de plaats waar iets gebeurde. Kan de poli- beschikken dan kan de burger, in elk geval die in Alphen, erop re kenen dat meldingen over "die renkwelling" zeer serieus wor den genomen, verzekert Vol werk. CHRISTA VAN HEES TENNIS - Tom Gullikson. op het internationale tenniscircuit meestal overschaduwd door zijn tweelingbroer Tim, heeft gisteren in het toernooi van Queens de aandacht op zich gevestigd door Vitas Gerulaitis met &-2, 6-3 te verslaan. Gerulaitis gold, nadat Connors zich had teruggetrok ken als een "zekere finalist" SPEERWERPEN - De Oostduitse Olympisch kampioen Ruth Fuchs is er gisteren tijdens een internationale ontmoeting in ge slaagd het uit 1977 daterende re cord speerwerpen voor dames van de Amerikaanse Kathy Smith te verbeteren met onge veer 20 centimeter. Fuchs wierp de speer 69.52 meter.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23