Britse btw 7 pet. omhoog inkomstenbelasting lager DC-10 mag vliegen na nieuw onderzoek EG VOORZICHTIG INZAKE ENERGIE SALT 2: een ontmoeting van twee zwakken Israël en Egypte oneens Managua aan de rand van algemene opstand WOENSDAG 13 JUNI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 ALEXANDRIË (Reuter)/UPI) - President Sadat van Egypte zal de diepe meningsverschillen over Palestijns zelfbestuur welke tussen zijn land en Israël bestaan, aan de orde stellen als de Israëli sche premier Begin volgende maand naar Egypte komt. Sadat zei dat gisteren, nadat de Egyptische en de Israëlische on derhandelingsdelegaties het zelfs niet eens hadden kunnen worden over de procedure voor de on derhandelingen over Palestijnse autonomie op de westelijke Jor- daanoever en in de Gaza-strook. De twee delegaties, onder leiding van de Egyptische premier Mus- tapha Chalil en de Israëlische minister van binnenlandse zaken Josef Burg, voerden gisteren in het Egyptische Alexandrië voor de tweede dag uiterst moeilijk verlopende besprekingen, waar aan ook door de Verenigde Sta ten werd deelgenomen. De delgatieleiders verklaarden na afloop dat er een grote kloof tus sen hen gaapt en dat een speciale commissie is ingesteld om de procedurekwesties (waaronder het opstellen van een agenda) op te lossen. Later voerde Burg een bespreking van een half uur met Sadat, alvo rens naar Israël terug te keren. Sadat vertelde verslaggevers: "Ik zal alle problemen opnemen met meneer Begin als die hier komt". De enige kwestie waarvoor een oplossing is gevonden, was een protocollaire zaak betreffende het voorzitterschap van de be sprekingen, die afwisselend in Egypte en Israël zullen worden gehouden. De volgende ontmoe ting vindt plaats in Herzlia, ten noorden van Tel Aviv, waarna de vierde ronde op 5 juli in Alexand rië wordt gehouden - zo rond de tijd dat Begin in Egypte wordt verwacht. De Egyptische minister van staat (voor buitenlandse zaken) Bou tros Ghali en diens Israëlische collega van justitie Samuel Tamir zeiden dat het probleem van het wisselende voorzitterschap was opgelost. Aanvankelijk zou het voorzitterschap gaan naar de de legatieleider van het land waar men bijeen komt. Chalil weigerde echter de eerste ronde in het Israëlische Beersje- ba bij te wonen, omdat de Israëli sche delegatie werd geleid door minister Burg, die in protocollair opzicht niet zijn gelijke is. Ghali en Tamir wilden niet op de zaak ingaan, maar Egyptische func tionarissen zeiden dat er geen formele voorzitter zal zijn en de besprekingen een informeel ka rakter zullen dragen. Afgezien van dit procedureel ge- - hakketak, zijn er fundamentele meningsverschillen tussen Cairo en Jeruzalem over de betekenis van autonomie. Egypte ziet Pale stijns zelfbestuur als een eerste stap naar een onafhankelijke Palestijnse staat, met inwoners die brede politieke, wetgevende en juridische rechten bezitten. Israël heèft aangekondigd dat het met geweld de vorming van een Palestijnse staat in de twee ge bieden zal voorkomen. Dit geschilpunt heeft geleid tot bit tere verwijten over en weer, maar in een gisteren uitgegeven geza- melijke verklaring wordt gezegd dat de twee partijen het er nu over eens zijn hun woordenpraal te temperen. In de loop van de dag hadden Is raëlische functionarissen hun bezorgdheid geuit over wat zij zien als een Amerikaanse poging het voorzitterschap van de be sprekingen over te nemen, ken nelijk met de bedoeling het ge schil op te lossen. Gevraagd hier naar, zei de Amerikaanse delega tieleider James Leonard: "De Amerikaanse delegatie behoeft zich geen zorgen te maken over het voorzitten van deze bijeen komsten en ik geloof dat het probleem erg bevredigend is op- STRAATSBURG (GPD) - De DC- 10-vliegtuigen die in gebruik zijn bij de Europese luchtvaartmaat schappijen zullen opnieuw wor den onderworpen aan een zorg vuldige inspectie. De eisen voor dit programma worden thans op gesteld en zullen vrijdag in Zu rich worden besproken in een bijeenkomst van luchtvaart maatschappijen en luchtvaartin specties. Volgende week maandag zal het programma opnieuw worden be keken door een speciaal hiervoor gevormd team. Stemmen alle partijen er mee in, dan wordt het de basis voor de toekomstige controles van de DC-10. Ver wacht wordt dat de Europese versie van dit vliegtuig in de loop van volgende week weer zal vlie gen. Aldus is gisteren besloten door de raad van Europese luchtvaart diensten (ECAC) op hun verga dering in Straatsburg. De voorzit- ter van deze raad, directeur-gene raal mr. H. Raben van de Neder landse Rijks Luchtvaartdienst, deelde een en ander mee met de toevoeging dat de raad, op grond van de informatie die fabrikant McDonell-Douglas en de FAA beschikbaar hebben gesteld, tot de slotsom is gekomen dat alle uitvoeringen van de DC-10 veili ge vliegtuigen zijn. Daarmee rechtvaardigde hij dat de FAA het startverbod niet alleen had afgekondigd voor de (Ameri kaanse) DC-10-10, maar ook voor de (Europese) DC-10-30. Het nieuwe inspectieprogramma wordt niet door alle maatschap pijen (in overleg met de lucht vaartinspecties) opgesteld, maar door drie maatschappijen, die alle deel uitmaken van een groepsverband. Zo formuleert Swissair de eisen namens de KSSU-groep (KLM, die tevens de machines van Martinair onder houdt, SAS, Swissair en UTA), Alitalia namens de Atles-groep (die tevens de Lufthansa, Air France, Sabena en Iberia omvat) terwijl British Caledonian de ei sen formuleert mede namens La ker Skytrain en British Airways. De laatste "deelt" een DC-10 met Air New Sealand. Wanneer de inspecties volgens het nieuwe programma zijn uitge voerd, zullen de DC-1 O-vliegtui gen die blijken te voldoen aan de eisen opnieuw aan het luchtver keer mogen deelnemen. Op een vraag voor hoe lang dat dit keer zou ziin - de DC-10 heeft langza merhand een zeer verontrustend record van allerlei uiteenlopende tekortkomingen waardoor in de acht jaar dat het vliegtuig in ge bruik is, 623 mensen om het leven zijn gekomen - antwoordde de heer Raben dat de DC-10 door el ke zorgvuldiger uitgevoerde in spectie een steeds veiliger vlieg tuig wordt. Raben zei te verwachten dat "de meeste" Europese DC-10-vlieg tuigen in de loop van de volgende week weer aan het luchtverkeer zullen kunnen deelnemen. Hij sloot evenwel de mogelijkheid niet uit dat in sommige gevallen eerst reparaties aan vliegtuigen uitgevoerd zullen moeten wor den. Heeft de luchtvaartinspectie van enig land het luchtvaardig- heidsbewijs opnieuw uitgege ven, dan houdt dit tevens in dat de Amerikanen hun luchtruim niet langer gesloten kunnen hou den voor deze DC-10's. (Van onze correspondent) LONDEN - De eerste begroting van de nieuwe Britse Con servatieve regering heeft opschudding veroorzaakt, niet alleen onder de Labour-oppositie en de vakbonden, maar ook in financiële kringen. De twee meest in het oog springen de punten van de begroting zijn een verhoging van de btw van 8 tot 15 procent en een verlaging van de inkomstenbelasting voor alle groepen, maar vooral voor de hoogste groep met een belastbaar inkomen van meer dan 100.000 gulden. Deze groep, zal in plaats van 83 procent voortaan 60 pro cent van zijn inkomen aan de fis cus moeten afdragen. Het tarief voor de laagste inkomensgroep zal van 33 naar 30 procent zakken. De door de minister van finan ciën Geoffrey Howe gisteren aan een roerig parlement voorgeleg de begroting houdt verder in; De begroting voor het ministerie van defensie wordt met 400 mil joen gulden verhoogd, terwijl alle andere ministeries tezamen door grote besnoeiingen ongeveer een miljard moeten besparen; Het wordt voor Britse firma's en beleggers gemakkelijker om in het buitenland te investeren (dit wordt gezien als een appeltje voor de dorst tegen de tyd dat de oliestroom uit de Noordzee op droogt); Regeringssubsidies aan bedrijven en industrieën worden met 800 miljoen gulden ingekort; Dit jaar nog zal ter waarde van vier miljard gulden uit de genationa liseerde (voornamelijk British Petroleum) worden terugver- kocht aan particulieren, onder wie veel Amerikaanse gegadig den zullen zijn; Benzine gaat in prijs omhoog ruim 40 cent per gallon (ruim vier en een halve liter); Een fles whisky wordt bijna een gulden duurder, een pakje siga retten van 20 gaat een kwartje meer kosten en voor een pint bier moet acht cent meer worden be taald door de verhoging van de btw. De AOW voor een echtpaar zal met 25 gulden per week worden ver hoogd tot bijna 150 gulden, voor een alleenstaande met 15 gulden tot 100 gulden per week. De kin derbijslag wordt niet verhoogd. Ook de vennootschapsbelasting blijft met 52 procent het zelfde wat het sinds april 1974 is ge weest. Verder heeft de conservatieve rege ring de restricties op de uitkering van dividenden (tot nog toe maximaal tien procent) afge schaft. Volgens minister Howe wil de Con servatieve regering hiermee een klimaat scheppen waarin harder wordt gewerkt, de kleine zaken lieden aangespoord worden tot produktieverhoging en beleggers hun geld zullen verhuizen van spaarrekeningen naar investe ringen in industrieën. Waarschuwing In zijn toespraak van bijna een uur en drie kwartier gaf Howe nog een waarschuwing aan de EG. "Het huidige beleid van de EG verhindert ons ons zelf te hel pen", zei hij. "Deze gang van za ken kan niet langer getolereerd worden". Hij doelde daarmee op de bijdragen die het Verenigd Koninkrijk aan de EG moet be talen en die volgens de Britten veel te hoog zyn. Onmiddellijke reacties op de be grotingsvoorstellen bleven niet uit. Nadat Howe in het parlement was uitgesproken, nam ex-pre mier James Callaghan het woord en na Howe stroop om de mond gesmeerd te hebben met com plimenten voor de manier waar op hij zijn toespraak had voorge lezen, zei Callaghan dat het was alsof hij een oude film terugge draaid zag "met dezelfde cata strofale resultaten". De begro ting, zei hij, "was een roekeloze gok met de toekomst van de Brit se economie". De voorstellen wa ren "onrechtvaardig, inflationair, en oneerlijk". Hij werd daarin gedeeltelijk ge steund door een zegsman van de Londense financiële en beurswe- reld die de begroting een "infla tionair risico" noemde die geen rekening hield met de internatio nale recessie. Hij voorspelde dat de Conservatieven ^binnen an derhalf jaar gedwongen zullen worden om toch weer een loon- en prijsbeleid door te voeren. Vakbonden Maar de gevaarlijke commentaren kwamen uit de hoek van de vak bonden. Len Murray, algemeen secretaris van de overkoepelende vakbond TUC, was van mening dat de begroting "strategie met een hoog risico" was en hij, zowel als andere vakbondsleiders, lie ten doorschemeren dat Engeland de komende winter wel eens op nieuw geconfronteerd zou kun nen worden met stakingen om loonsverhogingen. De vakbonden kijken op het ogenblik blijkbaar de kat uit de boom, maar zij vragen zich af hoe de grote besnoeiingen die minis ter Howe wil doorvoeren, bij voorbeeld de bouwvak en we- genbouwindustrieën zullen tref fen. Zij voorzien eerder meer dan minder werkloosheid. En wan neer deze stemming gevoegd wordt bij de plannen van de Con servatieve regering om de macht van de vakbonden wettelijk in te perken, dan doemt opnieuw een confrontatie-situatie op. Minister van financiën Geoffrey Howe houdt het rode begrotingskoffertje omhoog, alvorens die begrotx ng in het parlement bekend te maken. Spoedig coördinatie van beleid (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De regeringslei ders van de Europese Gemeen schap moeten zich volgende week niet in een verklaring vast leggen op de toekomstige Euro pese energiepolitiek. Dat zou hun onderhandelingspositie ver zwakken als op de westelijke economische top, eind juni in Tokio, met Amerika en Japan moet worden onderhandeld over energieproblemen. Dat zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gisteren na afloop van een bijeenkomst van Nagy overleden WASHINGTON (AFP/ANP) - Fe- renc Nagy, voormalig premier van Hongarije, is op 75-jarige leeftijd in een ziekenhuis in de Verenigde Staten aan een hart aanval bezweken. Dit heeft zijn familie gisteren bekendgemaakt. Ferenc Nagy was premier in de pe riode toen Hongarije volledig een communistische dictatuur werd. de ministers van buitenlandse zaken van de Negen, die in het teken stond van de komende Eu ropese topconferentie in Straats burg. De energieproblemen, zo als de olieschaarste en de positie van de Rotterdamse vrije markt voor olieprodukten, zullen bij die gelegenheid centraal staan. Overigens kwam de voorbereiding van het EG-standpunt inzake Tokio pas op de agenda van de Europese Raad van regeringslei ders nadat Van der Klaauw daar om had gevraagd. De Franse be windsman Frangoi^-Poncet was geheel voorbij gegaan aan de wenselijkheid een mandaat vast te stellen voor voorzitter Roy Jenkins van de Europese Com missie en de Franse president Giscard, die dit half jaar nog voorzitter van de Europese Ge meenschap is. In Tokio zullen alleen de vier grote EG-landen (Frankrijk, Engeland, Duitsland en Italië) en Jenkins, als vertegenwoordiger van de Gemeenschap, aan de top-ont- moeting met de Amerikaanse president Carter en de rege ringsleiders van Japan en Canada De evacuatie van Amerikanen uit Nicaragua per Herculestransportvliegtuig. MAN AGUA AFP/AP) - Na vier dagen van felle gevechten in de hoofdstad van Nicaragua, Managua, blijft de militaire situatie aldaar verward. Maar de burgers die de Sandinistische opstandelingen steunen of wanhopig zijn door het gebrek aan water en levensmiddelen, schijnen aan de rand van een algemene opstand te slaan, melden correspondenten van het Franse persbureau AFP. De regering liet in een door de radio omgeroepen communiqué weten dat zij voedsel zou verstrekken aan al degenen die zouden helpen de situatie te normaliseren. De luchtmacht heeft haar bombardementen, waardoor branden ontston den, in het noordoosten van de stad verhevigd. Daar zijn vijfa zes wijken vrywel in handen van de Sandinisten, maar er wordt nog hevig gevoch ten. Het vliegveld van Managua zou onder vuur van de opstandelingen liggen. Desondanks konden 60 Amerikanen geëvacueerd worden naai' de Ame rikaanse basis in de Panamakanaalzone. Alle verbindingen met het cen trum van de stad zijn verbroken. Welingelichte kl ingen schatten dat het leger van president Somoza dui zend man verloren zou hebben in de afgelopen tien dagen. De president sprak van 300 doden en gewonden. deelnemen. In de Japanse hoofd stad zal ook het energiebeleid centraal staan. Van der Klaauw zei overigens dat het kabinet nog een standpunt moet bepalen over de vraagstu- ken die in Straatsburg aan de or de komen. Op de Eurotop valt een nieuwe aanval van Frankrijk op de Rotterdamse vrije markt te verwachten, maar Van der Klaauw zei zich daarover nog geen mening te hebben gevormd. Parijs wil controle van de markt om te voorkomen dat de olieprij zen te snel stijgen. De Franse minister van industrie Giraud vroeg onlangs in Was hington om matiging van het Amerikaanse olieverbruik in ruil voor strengere Europese controle op de Rotterdamse markt, één van de belangrijkste plaatsen waar olieprodukten voor de vrije markt worden verhandeld. Van der Klaauw zei desgevraagd dat geen speciaal Nederlands belang in het geding is. ..Het gaat hierbij meer om de plaats," aldus de be windsman. De Negen willen volgende week hun energiepolitiek coördineren op een bijeenkomst van de minis ters van energie. Eind deze week komt het energievraagstuk ook ter sprake als minister-president Van Agt en minister Van der Klaauw een bezoek brengen aan Parijs. Van Agt wordt dan ont vangen door president Giscard. Dit bezoek is een eerste stap in het streven naar nauwere betrek kingen tussen beide landen. Zambia en Zimbabwe JOHANNESBURG (UPI) - Een toenemend voedseltekort heeft de Zambiaanse regering er giste ren toe gebracht in strijd mi de Afrikaanse boycot tegen het nieuwe zwarte bewind van Zim- babwe-Rhodesië onderhande lingen met Salisbury te beginnen om het spoorverkeer tussen de twee geheel door land omgeven staten weer op gang te brengen. Het is voor het eerst sinds het aan treden van het zwarte meerder heidsbewind in Rhodes ié dat Zambia, een van de zwarte front- lijnstaten, met Salisbury om een tafel zit (Van onze correspondent) WAS HI NGTON - Jimmy Carter en Leonid Brezjnjev zullen elkaar te Wenen dan eindelijk ontmoeten. Het is voor de wereld echter een allerminst aantrekkelijk vooruit zicht dat daar, in de formeel neu trale Oostenrijkse hoofdstad, twee om uiteenlopende redenen zwakke leiders aan tafel schuiven - de mannen niettemin die het uiteindelijke beheer hebben over veertien miljard tonnen aan ex plosieven, dat wil zeggen drie ton per hoofd van de aardse bevol king. Dit gegeven: de toenemen de overmaat aan nucleaire ver nietigingsmiddelen, staat in het centrum van de beraadslagingen, omdat de handtekeningen van Carter en Brezjnjev een tweede SALT-overeenkomst ter verdere beperking van strategische wa pens moeten bevestigen. Echter, beide staatshoofden, verte genwoordigers van de twee grootste militaire en ideologische machtsblokken ter wereld, weten dat alle plechtigheden en cere monieën in belangrijke mate ge zichtsbedrog creëren. Want hun handtekeningen maken het SALT-verdrag, dat wel nuttig is maar toch verre achterblijft bij Carters aanvankelijke bedoelin gen, geenszins tot werkelijkheid. De Amerikaanse president gaat naar Wenen als een politiek ten naaste bij dodelijk gewond man, die Brezjnjev geenszins kan be loven dat zijn weerbarstige Se naat in Washington het verdrag zal goedkeuren. Het is uitsluitend met deze parlementaire goed keuring dat de overeenkomst als een bindend politiek gegeven kan worden beschouwd. De Jimmy Carter die kort na zijn ambtsaanvaarding de Russen met krachtige taal poogde over te halen tot zeer vergaande beper kingen in de kern-arsenalen en de ontwikkeling van nieuwe wa pens, heeft sedertdien op pijnlij ke wijze ervaren dat de politieke werkelijkheid er anders uitziet dan goede en hoogstaande be doelingen doen vermoeden. Brezjnjev is een inmiddels versle ten man, wiens gezondheid pe rioden van verbetering kent en instortingen en die zich slechts zeer korte perioden achtereen op onderhandelinen kan concentre ren. Achter zijn rug, zeggen Kremlinologen, is te Moskou reeds de machtsstrijd om zijn op volging gaande. Nog slechts enkele dagen geleden speelden de VS met de gedachte dat te Wenen méér zou kunnen worden bereikt dan de betrekke lijk simpele ondertekening van de SALT-papieren. Die hoop is vrijwel vervlogen, want inmid dels wordt reeds gearbeid aan het slotcommuniqué. In plaats van verdere overeenkomsten, die bij eerdere topontmoetingen het welslagen moesten illustreren, is nu niet meer te verwachten dan een gezamenlijke aansporing om de MBFR-onderhandehngen over troepenvermindering in Centraal Europa en een verbod op kernproeven wat meer vaart te geven. Uiteraard worden wel afspraken 0Mkt over een SALT-III- overeenkomst, althans over de onderhandelingsprocedure, maar te Washington wordt niet aangenomen dat nu al een over eenkomst mogelijk zal zijn over een verbod van bijvoorbeeld „killer-satellites" - satellieten die andere satellieten kunnen ver nietigen, beperking van de oor logsvloten in de Indische Oceaan en vermoedelijk zelfs niet over zo n vraagstuk als het gebruik van VN-strijdkrachten voor toe zicht op de naleving van het door de Russen sterk veroordeelde Egyptisch-Isarëlische vredes verdrag. Carter, met een reputatie die zowel in Amerika als elders deerlijk is aangevreten, wil zich presente ren als een staatsman van grote internationale allure, ook nu hij zich moet meten met een macht in zijn eigen gewichtsklasse. Zijn optreden te Wenen en in de openbaarheid van de Ameri kaanse televisieschermen is van eminent belang voor het lot van de SALT-akkoorden in de Se* naat. Hij kan de Russen duidelijk maken dat verdere détente vrij wel is uitgesloten wanneer het expansionisme dat het Kremlin demonstreert de veiligheid (Cir cuits m het Amerikaanse politie ke denken blijft overbelas ten. Als jaarlijkse topconferenties wor den geïnstitutionaliseerd wordt het risico van gevaarlijke misver standen verminderd en kan ge leidelijk aan wederzijds worden gewerkt aan het afbreken van de ideologische angst voor eikaars als agressief beschouwde bedoe lingen. Zo'n klimaatsverbetering kan niet alleen voor de VS doch vooral in Europa grote gevolgen hebben. Wenen, zaterdag 16. zondag 17 en maandag 18 juni: de wereld zal kunnen zien of Carter inmiddels de beperkingen en mogelijkhe den van internationale machts politiek op een i föe heeft kun nen zetten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9