Regering moet bezuiniging energie afdwingen 'Verleng contracten kernafval nog niet' eOHEBZD* Kabinet wijst kritiek op 1 juli-pakket af Positie van gastarbeiders moet verbeterd Geruzie om zilverschat Serooskerke Kamer ziet niets in vrijivillige matiging Tentoonstelling rond Anne Frank Senaat: niet bezuinigen op volkshuisvesting WOENSDAG 13 JUNI 1979 PAGTNA 7 Aanbeveling in proefschrift DEN HAAG (GPD) - Er moet een staatssecretaris voor vreemde lingenzaken komen om een eind te maken aan het versnipperde beleid voor minderheden op de verschillende ministeries. Zo'n bewindsman zou er ook voor moeten zorgen dat buitenlanders in de departementale diensten worden opgenomen Dit is een van de aanbevelingen die algemeen secretaris van de Nederlandse Organisatie Voor Internationale Ontwikkelingssa menwerking (NOVIB) drs. Sjef Theunis doet in zijn proefschrift „Buitenlandse arbeiders in Nederland, een niet-participerende bevolking - een sociaal-ethische verkenning van met name de moslim-migranten in ons land". Theunis is op dit proefschrift gisteren aan de Katholieke Universi teit van Nijmegen gepromoveerd tot doctor in de godgeleerd heid. Van zijn studie is een handelseditie uitgebracht met als titel „Ze zien liever mijn handen dan myn gezicht". De secretaris van de NOVIB geeft aan het slot van zyn proefschrift meer adviezen, die bedoeld zijn om de treurige positie waarin gastarbeiders in ons land verkeren, te verbeteren. Enkele van die aanbevelingen; - De regering moet streven naar actief en passief kiesrecht voor gastarbeiders op het niveau van gemeenteraden, Provinciale Staten en Tweede Kamer, - Zolang dit kiesrecht er nog niet is, moet de Nederlandse regering een nationale advies raad voor buitenlanders oprichten die zich gevraagd of onge vraagd tot die regering kan wenden; - De regering moet een onderzoek instellen naar de activiteiten van ambassades uit lan den van herkomst van de gastarbeiders die deelneming van deze mensen aan de Nederlandse samenleving in de weg staan, of die ernstig streven naar politieke beïnvloeding. Een belangryk deel van het proefschrift van Theunis wordt in beslag genomen door een inventarisatie van de positie van de gastarbeiders in onze samenleving. Die blykt zeer slecht te zijn. Op allerlei terreinen doet zich onrecht voor, aldus de promoven dus. Dit onrecht is er bijvoorbeeld op juridisch terrein. Van het vreem delingenrecht zegt Theunis dat dit behoort tot „een van de inge wikkeldste en meest ondoorzichtige stukken wetgeving in ons land. Deze wetgeving is vooral geschreven ter verdediging van de belangen van de Nederlandse ingezetenen en niet ten behoeve van die van grote groepen arbeidsmigranten". Theunis hecht, ter verbetering van de positie van de gastarbeiders, bijzonder veel waarde aan het verstrekken van kiesrecht. „Dat gaat de politieke partijen in het geding brengen, want het gaat om grote groepen mensen, en waar stemmen te halen zijn, daar ligt nu eenmaal de interesse van die partijen", zo zei hij. "De religie is voor deze groep een sleutel tot het hele leven", aldus Theunis. "men plaatst er zichzelf mee, en bekijkt vanuit de gods dienst ook zijn omgeving. De islam is voor de mensen uit Marok ko. Turkije en vergelijkbare landen, het kernpunt van hun be staan. Dat besef is in ons land niet doorgedrongen". DEN HAAG (GPD) - De suggestie van de PvdA, dat het pakket aan vullende maatregelen op Bestek '81 vooral de zwaksten in de sa menleving treft, wordt door het kabinet zonder meer van de hand gewezen. Ook is er geen sprake van een beleid van willekeur, zo als de grootste oppositiepartij in haar reactie op de maatregelen verklaarde. Dat schrijven de mi nisters Albeda (sociale zaken) en Gardeniers (CRM) en staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) in antwoord op de schriftelijke reacties van de fracties op het zgn. "l-juli-pakket". De voorstellen van het kabinet zijn erop gericht het pakket sociale voorzieningen in ons land te be schermen. Hierbij echter kun nen, aldus de bewindslieden, on aangename maatregelen niet al tijd voorkomen worden. Belang rijk daarbij is voorts dat de even tuele onaantrekkelijke maatre- bruik met 5 procent niet zal worden gehaald. Deze brief is door minister Van Aardenne naar de Tweede Kamer ge zonden, met de mededeling dat de door de Algemene Energie Raad gemaakte op merkingen door het kabinet in de beschouwingen bij de verdere beleidsvorming zul len worden betrokken. In de brief aan de minister legt de Algemene Energie Raad de minister de volgende sug gesties voor ter beperking van het gebruik van aardolie- produkten: - Een scherpere controle op snelheidslimieten voor gemo toriseerde voertuigen; - een beperkt openstellen van benzinepompen, ook langs autosnelwegen; - invoeren van autoloze (zon) dagen; - bevorderen van car-pooling (met meerderen gebruik ma ken van dezelfde auto), bij voorbeeld door het openstel len van bestaande vrije taxi- en busbanen voor auto's met drie of meer inzittenden. Daarnaast geeft de Algemene Energie Raad maatregelen in overweging die pas op lange re termijn een bijdrage kun nen leveren aan een ver- bi uiksbeperking, maar niet temin toch op korte termijn een aanwijzing kunnen geven van de ernst van de situa tie: - extra aankoopbelasting met een sterk progressief karakter op auto's met een hoog ener gieverbruik; - fiscaal stimuleren van diesel rijden. Naast al deze maatregelen kan volgens de Algemene Energie Raad worden gedacht aan een verdergaande regeling met de olie-industrie, gericht op een meer stringente beperking van leveranties, rekening houdend met het leverings patroon in voorgaande jaren en zo mogelijk ook met reeds bereikte besparingsresulta ten. gelen naar redelijkheid over de verschillende maatschappelijke groeperingen gedoseerd worden, aldus de visie van het kabinet. Tegelijkertijd moeten de maatre gelen een bijdrage leveren tot de gezondmaking van de economie, zodat de sociale voorzieningen in stand blijven en de werkgelegen heid wordt bevorderd. In de memorie van antwoord doet het kabinet opnieuw een beroep op de sociale partners om te ko men tot een goed overleg. Een dergelijk overleg op centraal ni veau is wenselijk en noodzake lijk, gezien de situatie waarin het land thans verkeert, schrijven de bewindslieden. Hierbij dienen niet alleen de maatregelen voor een langere periode aan de orde te komen. Ook dringende problemen, die plotseling naar voren komen, moeten kunnen worden "aangevat". De oplossing voor de problemen. Engwirda (D'66) had geen goed woord over voor de plannen van de regering. ,Het programma is mager en kneuterig. Het maakt een indruk van vrijblijvendheid en machteloosheid", zei hij. Het beroep op de medewerking van de bevolking is een slag in de lucht. De oproep om zich aan de 100 km. maximumsnelheid te houden maakt volgens Engwirda een „byna komische indruk". D'66 is ook voorstander van een lange termijnbeleid voor de energiebesparing, omdat de hui dige energieproblemen geen tij delijke, maar een blijvende zaak zijn. aldus Enewirda. Engwirda bepleitte gisteren tal van maatregelen zoals een energie belasting, minder wegenaanleg en het achterwege laten van dure inpolderingsprojecten. In een no ta van D'66 worden meer dan 100 energiebesparende mogelijkhe den opgesomd, variërend van een campagne voor „trui aan, ther mostaat lager" tot het beperken van koopavonden. VVD-woordvoerder Frits Porthei- ne was gisteren de enige die zich tegen dwangmaatregelen verzet te. Hij plaatste vraagtekens by de „panieksituatie" in ons land over de energie. De problemen zyn volgens hem vooral ontstaan door de strenge winter en de toe stand in Iran. Portheine verwacht meer van stimulering van het verantwoordelijkheidsgevoel van de burger. Door vrywillig- heid hebben we de afgelopen ja ren al veel bereikt. Leo Jansen (PPR) vroeg zich af hoe het komt dat diverse landen (De nemarken, België, Griekenland, Japan) wel reeds dwangmaatre gelen hebben genomen, terwijl Nederland dat blij ft uitstellen. De PSP'er Van der Spek verweet de regering dat zy zich in de voorge stelde maatregelen teveel richt op de gewone burger die toch al makkelijker „te pakken" is. Vooral in de industriële sector kan volgens hem veel bezuinigd worden zoals de PvdA dat heeft voorge steld, wijst het kabinet van de hand. Het socialistische voorstel tot verhoging van de lastendruk (ongeveer 1,5 procent) uit Werk gelegenheid door solidariteit wordt 'onwenselijk' geacht. Het ambitieuze investeringspro gramma uit Werkgelegenheid door solidariteit II kan volgens het kabinet niet gerealiseerd worden, tenzij het financierings tekort of de lastendruk nog ver der verhoogd worden. Plicht Het kabinet is met een wettelijke maatregel voor de aftopping van de prijscompensatie voor inko mens boven 55.000 gekomen, omdat de sociale partners niet zelf hiertoe besloten hebben. Bij de maatregel is op "pragmati sche gronden" gekozen voor een aftopping vanaf 55.000 omdat DEN HAAG (ANP)- D'66, PvdA en PPR vinden dat geen besluit moet worden genomen over de verlenging van opwerkingscon- tracten voor kernenergie-afval van de centrales Borssele en Do- dewaard totdat uitgebreid en principieel is gesproken over alle aspecten van kernenergie. Eerst zal de brede maatschappelij ke discussie over kernenergie Koekoek voor de rechter ARNHEM (GPD) - Tweede-Ka merlid H. Koekoek uit Benne- kom moet op 20 juni voor de Arn hemse politierechter verschij nen, omdat hij in december van het vorig jaar een drietal pony's, waarvan hij de eigenaar was, verwaarloosd zou hebben. De verwaarlozing van de pony's kwam vorig jaar aan het licht na klachten van omwonenden, die politie en dierenbescherming meldden dat Koekoek vanaf juni 1978 drie pony's in een bos had vastgezet en vervolgens zou heb ben laten verhongeren. Eén van de pony's moest worden afgemaakt, de andere twee paardjes moesten op last van de politie door het kamerlid in een stal worden ondergebracht. Omdat de omwonenden bang wa ren dat de zaak in vergetelheid zou geraken, stuurden ze vorig jaar een brief aan de vaste Twee de Kamer commissie van CRM en de vaste commissie van justi tie. Hierin vroegen de inwoners van Bennekom de commissies te helpen voorkomen, dat Koekoek zijn „treurige praktijken" zou hervatten. nog slechts weinig werknemers, die onder een cao vallen, meer dan dit bedrag verdienen. De aftopping levert bruto een be drag van ongeveer 100 miljoen op. Rekening houdend met de verminderde belastingopbrengst als gevolg van de maatregel (het netto-bedrag) komt het kabinet op een opbrengst van 50 mil joen. Hiermee kunnen ongeveer 1500 arbeidsplaatsen geschapen worden. Het kabinet vertrouwt erop dat de aftopping niet zal lei den tot een verhoging van het in cidentele loon (promoties en an dere buitengewone loonsverho gingen). Trendvolgers De fel bekritiseerde korting op de inkomens van de trendvolgers beargumenteert het kabinet met een verwijzing naar de relatief sterke rechtspositie van deze plaatsgehad moeten hebben die de regering heeft toegezegd, stel den zij gisteren in de Tweede Kamer bij een interpellatie over die zaak van het D'66 Kamerlid Ineke Lambers-Hacquebard. De oppositie neemt het minister Van Aardenne van economische zaken kwalyk dat hij zonder de Kamer in te lichten nota's heeft gewisseld met Frankrijk en En geland om verlenging van de op- werkingscontracten mogelijk te maken. Minister Van Aardenne verdedigde zich met de stelling dat de Kamer, zoals altijd bij in ternationale verdragen, zijn goedkeuring nog moet geven en dat de interpellatie dus voorbarig was omdat de benodigde goed keuringswetten nog bij de Kamer moeten arriveren. „De maatschappelijke discussie gaat over de vraag of de nucleaire opwerking uitgebreid moet wor den. De centrales van Borssele en Dodewaard zijn er nu eenmaal. De regering heeft nooit gezegd; stoppen met alle kernenergie tot na de discussie", aldus de be windsman, die de motie waarin het oppositiestandpunt is vast gelegd "ontraadde". Zijn collega Ginjaar van volksge zondheid voegde daar aan toe dat opwerking van het kernenergie afval altijd al heeft plaatsgevon den. Dat de contracten verlopen en daarom verlengd moeten worden. "Wij stonden voor het dilemma positief te moeten rea geren of de centrales sluiten dan wel het afval tijdelijk boven gronds opslaan", zei Giryaar. CDA-woordvoerder Jan van Hou- welingen zei begrip te hebben voor de positie van de beide mi nisters maar hij wil wachten tot de principiële discussie over kernenergie is afgerond. Van Houwelingen was het met Gin jaar eens dat nooit is gezegd: groep werknemers in de semi- overheidssector. Omdat deze in stellingen in belangrijke mate uit de collectieve middelen gefinan cierd worden, vindt het kabinet dat zij voor de besteding van deze middelen een bijzondere verant woordelijkheid draagt. Het kabi net erkent overigens dat de rechtspositie van de groep niet geheel overeenkomt met de posi tie van de ambtenaren. Het kabinet acht doorvoering van de korting noodzakelijk, omdat anders de gevolgen "aanzienlijk" zijn. De totale opbrengst zou met ongeveer 120 miljoen gulden verminderen, indien de maatre gel pas op 1 januari 1980 zou wor den ingevoerd. Hiermee zou in ieder geval de voorgenomen uit breiding van de arbeidsplaatsen met nog eens 5000 werknemers op de tocht komen te staan. stoppen met alle nucleaire op werking tot na de discussie. De VVD-er Braams vertelde achter het beleid van de ministers te staan. Het is de plicht van de re gering de nodige voorzieningen te treffen om de centrales te laten doordraaien, aldus de liberaal. Volgende week dinsdag zal de Kamer over de D'66-motie stem- DEN HAAG (GPD) - Er mag niet worden bezuinigd op volkshuis vesting. Tot dit unanieme oordeel kwam de Eerste Kamer gisteren tijdens het debat over de begro ting. Minister Andriessen (finan ciën) wil dat het ministerie van volkshuisvesting 500 miljoen gulden inlevert. Dit zou volgens de bewindsman mogelijk zijn, omdat het bouwprogramma als gevolg van de strenge winter toch niet kan worden gehaald. Alle fracties in de senaat lieten dui delijk weten dat eventueel over gebleven geld aan volkshuisves ting moet worden besteed. Ove rigens heeft minister Beelaerts van Blokland van volkshuisves ting al meerdere malen gezegd dat hij een bezuiniging op zijn departement niet zal accepte- CDA-senator Van Kuik noemde een bezuiniging niet te rijmen met het streven van het kabinet alles op alles te zetten om een woningbouwprogramma voor dit jaar alsnog te halen. Het beno digde geld hiervoor moet dan be schikbaar blijven, oordeelde Van ADVERTENTIE Oplichtster aangehouden GRONINGEN (GPD) - De vrouw die vorige week enkele zakenlie den uit Appingendam wist op te lichten door te vragen of ze even naar het toilet mocht en dan on gezien de benen nam met geld en waardevolle papieren, is in Gro ningen door de gemeentepolitie aangehouden. Het is de 73-jarige A.B. Kuik. PvdA-woordvoerder De Cloe vond het te dwaas om los te lopen dat gelden, die vanwege een paar maanden vorst nog niet besteed konden worden,.moeten worden ingeleverd. „Het is on verantwoord de volkshuisves- tinggelden een andere bestem ming te geven terwijl de aanvra gen voor bijvoorbeeld woning verbetering moeten worden af gewezen en er een subsidiestop voor monumentenherstel wordt ingevoerd", merkte De Cloe op. De socialist drong op een actiever stadsvernieuwingsbeleid aan. De Cloe vindt dat een miljardenope ratie nodig is om de steden weer leefbaar te maken. De minister zou de financiële consequenties van de stadsvernieuwing op lan gere termijn aan de orde moeten stellen, zei De Cloe die voorts pleitte voor een verhoging van de huidige bouwprogramma's (circa 100.000 woningen per jaar), met 10.000 huiien. Met meer beschik bare woningen kan volgens De Cloe het tempo van de stadsver nieuwing worden opgevoerd. SEROOSKERKE (GPD) - Vijf vrouwelijke erfgenamen van Frans Geldof uit Serooskerke ei sen de zilverschat op welke eind vorige week is blootgelegd bij slo- perswerk op de plaats waar het pand De Lindeboom stond. De er fgenamen hebben zich i'erzekerd van juridische bijstand van de Middelburgse advocaat mr. Huisman, die nog deze week een deurwaarder beslag zal laten leggen op de vondst van de 849 zilveren munten. Eigenaar Frans Geldof, die in fe bruari dit jaar overleed, dreef in het pand een handel in ijzerwa ren en antiek. Zijn erfgenamen, vijf dochters, verkochten het pand recentelijk voor 82500 gulden aan de gemeente Veere. In de akte VQn verkoop lieten zij echter de verklaring opnemen dat. zo luidt de letterlijke tekst van het beding, "voor het geval in of op het gekochte geld geixmden mocht worden, de koper het, voor zover het aan hem zou toekomen, om met zal uitkeren aan de ver koper". De gemeenteraad van Veere ging akkoord met deze door notaris Moggré uit Middelburg namens de erfgenamen ivoorgelegde toe voeging. De gemeente Veere wil nu echter van geen afstand weten. Men beroept zich op een formule ring in het woordenboek van Van Dale. Daarin wordt geld vertaald met de omschrijving "wettig be taalmiddel". "En deze munten zijn geen wettig betaalmiddel", aldus burgemeester Hack van Veere. Jongen (19) onder puin bedolven RHENEN (ANP) - De 19-jarige R. J T. van der Bijl uit Veenendaal is gisteren bij een ongeluk op het bedrijf waar hij werkte om het le ven gekomen. Het ongeval ge beurde toen hij voor zijn werkge ver. een handelaar in bouwmate rialen in Rhenen, een vrachtwa gen moest helpen lossen. Hij wil de daartoe de vrachtwagen een loods binnenrijden, maar vergat dat de kraan op de vrachtauto omhoog stond. De kraan ramde een draagbalk van de loods, die instortte. Het slachtoffer werd bedolven onder puin en overleed enige tijd later in een ziekenhuis in Veenendaal aan zijn verwon dingen. DEN HAAG (GPD) - De regering dient op korte termijn met dwingende maatregelen te komen om het energie verbruik te beperken. Een beroep op vrijwillige matiging door de bevolking heeft geen enkele zin meer. De regering treedt veel te afwachtend op, terwijl de energiesituatie te ernstig is om nog langer te wachten. Dat vindt de overgrote meerder heid van de Tweede Kamer, die gisteren debatteerde over het energiebeleid van de regering. Van de grotere partijen hield al leen de WD vast aan matiging op vrijwillige basis. Maar PvdA, CDA, D'66, PPR en PSP waren eensgezind in hun scherpe kri tiek op het regeringsbeleid. Energie Raad suggereert autoloze (zon)dagen DEN HAAG (GPD) - De Alge mene Energie Raad heeft in een brief aan de minister van economische zaken een aan tal bezuinigingsmaatregelen op aardolieprodukten voor gesteld als blijkt dat de vrij- Volgens het CDA moet de regering zelfs streven naar een energiebe sparing van 10 procent, in plaats van de huidige norm van 5 pro cent. „Beter teveel besparen dan te weinig", zei woordvoerder Van der Linden. Als voorbeelden voor besparing noemde hij selectief autogebruik, het stellen van normen aan het bezineverbruik van auto's, zwaardere belastin gen op energieverslindende ap paratuur en vermindering van de verlichting op de autowegen. Volgens mevr. Epema-Brugman (PvdA) zit er te weinig vaart in het energiebesparingsbeleid en is het regeringsprogramma „te vrijblij vend". Suggesties van de PvdA behelzen onder meer het afstaan door bedryven van overtollige energie aan het openbare ener- gienet, het beperken van sport en reclamevliegerij en licht reclame, het strenger controleren van de maximum-snelheid, het stimuleren van het openbaar ver voer en isolatie van woningen. De energiebeperking moet overi gens betrekking hebben op meer dan olie alleen. AMSTERDAM - Koningin Juliana heeft gisteren een tentoonstelling rond Anne Frank geopend die ter gelegenheid van de 50ste geboortedag van het joodse meisje in het Anne Frank-huis in Amsterdam wordt gehouden. Bij de opening waren ook de vader van Anne Frank (rechts) en Amsterdams burgemeester Polak aanwezig. De tentoonstelling geeft een beeld van het leven van Anne Frank, gezien tegen de achtergrond van haar tijd. De tentoonstelling kon, mede dankzij de hulp van diverse Duitse steden, worden ingericht. Oppositie oneens niet Van Ardenne

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7