Reis naar Marokko wordt examen voor Juan Carlos ubliek In de tuin verrezen motorjacht gereed Na tewaterlating eindelijk weer ruimte om te zonnen MARIAN ANGENENT DOET AAN ENERGIEBESPARING PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 13 JUNI 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. De laatste tijd gaat er geen dag voorbij of ons wordt wel op het hart gedrukt vooral zuinig te zijn met energie. 'De 5 procent energie besparing moet haalbaar zijn' of woorden van die strekking zijn tegenwoordig op de achterruit van de auto's van de wegenwacht te lezen. Dat wij allemaal ons steentje moeten bijdragen aan energiebespa ring is uiteraard niet meer dan logisch. En dat wil veertienjarige Marian Angenent best onderschrijven. Het is immers dit Nieuwkoopse meisje, dat al enige weken onop vallend haar duit in het zakje van de energiebesparing doet. Nou jaah....onopvallend Kan Marian het helpen dat menigeen even de wenkbrauwen fronst en zich op het hoofd krabt wanneer men haar, zittend op haar pony met de boodschappenmand in de linkerhand en de teugels van Monsjeun losjes in de rechterhand, door de gezellige Nieuw koopse kern ziet draven? De leerlinge van de derde klas van de plaatselijke huishoudschool begrijpt al die verbaasde blikken eigenlijk niet. Het spreekt voor haar als vanzelf dat zij vrijwel dagelijks gewapend met de bood schappenmand op haar twaalfj arige, trouwe viervoeter helemaal naar het dorp gaat om boter, kaas en eieren te halen. Zodoende hoeft vader of moeder voor de boodschappen niet met de auto naar het dorp. „Met Monsjeun gaat het ook en dat kost geen benzine", zegt Marian. „Je doet er wel wat langer over, maar het is wel zo' gezellig. Vooral de eerste paar kilometers mag je niet te veel van Monsjeun's krachten vergen." „Nee, de eerste kilometers gaan stapvoets. Wanneer je meteen in draf gaat, begint Monsjeun te hoesten en dat vind ik zo zielig voor haar", aldus de blonde paardeliefhebster, die de vragende blik ken in haar richting maar voor lief zegt te nemen. „Mijn zoons hebben flink ge holpen", verklaart Rosber gen, „en we zijn in die twee jaar niet met vakantie ge weest. Dat scheelt ook." Trektochten De Gréco is drieëneenhalve me ter breed en voorzien van een dieselmotor, die het kan op nemen tegen de kracht van 100 paarden. „We willen er trektochten mee gaan maken. Dat is althans de gedachte geweest, waarmee we dit jacht hebben gebouwd." „Maar er nu reeds het ruime sop mee kiezen, zie ik nog niet zit ten. Ik heb weliswaar speciaal voor deze boot mijn vaarver- gunning gehaald, maar de zee....nee dat durf ik nog niet. Bovendien heb ik tot nog toe helemaal geen navigatie aan boord." Rijsbergen zegt in zijn omge ving het nodige respect te hebben afgedwongen voor dit langdurige bouwavontuur. Voor de Leidenaar was het anders helemaal niet zo'n 'heet kunstje'. Een jaar of tien geleden vervaardigde hij een kleiner jacht, maar dat be sloot hy alras van de hand te doen. Takelwagen „Deze boot is echter niet voor de verkoop bestemd. Beslist niet", zegt Rijsbergen met klem. „Nee, d'r zitten negen slaapplaatsen in; iedereen mag ervan profiteren." Vanzelfsprekend moet er een takelwagen aan te pas komen om de grassprieten in Rys- bergen's tuin te verlossen van die zo zware last. En dan maandag zal met veel feestelijk vertoon de Gréco voor het eerst op zijn kunnen worden getest. Ja maandag, me dunkt dat het met het schieten van die wortels wel losloopt.. Nog even een laatste controle om te zien of het twaalf meter lange, eigenhandig gebouwde motoijacht dan toch nog wortel geschoten mocht hebben op de zo vruchtbare grond van zijn Merenwijkse tuin en dan is het zover. Dan, aanstaande maandag 18 juni, kan Leidenaar C. J. Rijs bergen ter hoogte van de touwfabriek zijn 'Gréco' met het golvende water van de slingerende Zijl laten ken nismaken. Tijdens deze doopscène, waarin de hoofdrol uiteraard aan de fles champagne is toebe deeld, zal even uitbundig worden gevierd dat de familie Rijsbergen eindelijk weer in de tuin kan z Zegge en schrijven 21 maanden zijn de bewoners van Akker- hoornbloem 1 verstoken ge weest van deze passieve en veelal bruinbakkende bezig heid. Al die tijd was het de 'Gréco' die de tuin voor zich opeiste. Opgeruimd staat netjes. Veel bekijks Daarmee verdwijnt dan één van de meest in de belangstelling staande objecten in de-Me ren wijk. „Ja", beaamt de 44- jarige onderhoudsman, „de bouw van de boot in de tuin heeft erg veel bekijks gehad. Leuk natuurlijk, maar soms moest je de belangstellenden te woord staan, terwijl je ei genlijk verder wilde bou- Ondanks de tijdrovende praatjes heeft Rijsbergen het karwei in een betrekkelijk korte tijd weten te klaren. (Van onze correspondent) MADRID - Moeilijker dan een ei ndexamen. Dat wordt naar verwachting de reis van de Spaanse koning Juan Carlos en zijn echtgenote, koningin Sophie, naar Marokko, waar zij morgen zullen aankomen voor een staatsbezoek van drie dagen. Deze buitenlandse missie wordt voor koning Juan Carlos een van de lastigste opgaven sinds hij op 22 november 1975 de Spaanse troon besteeg. De Spaanse vorst staat voor de moeilijke taak om een van de grootste blunders in de buiten landse politiek van het dictato riale regime recht te zetten. Ko ning Juan Carlos moet deze fout goedmaken door te onderhan delen met koning Hassan II van Marokko, die rijkelijk van deze Spaanse blunder heeft geprofi teerd. Koning Juan Carlos vindt in zijn Marokkaanse collega een uiterst opportunistische politieke leider, die geen kans voorbij zal laten gaan om zijn binnenlands presti ge te vergroten. Koningin Hassan heeft daar alle reden toe: de mis lukte staatsgreep van juli 1971 en de Marokkaanse luchtmacht- coup, die in augustus 1972 zijn troon deden wankelen, zitten hem nog vers in het geheu gen. Vanaf die tijd kon de Marokkaanse monarch de binnenlandse problemen de baas door met re gelmaat zijn onderdanen te wij zen op de bedreigingen van bui tenaf. De oude truc om de aan dacht van de binnenlandse moeilykheden af te leiden door een denkbeeldige vijand te voor schijn te toveren, gaat in het feo daal bestuurde Marokko nog steeds op. Deze denkbeeldige vijand van Ma rokko is sinds kort Spanje. Ko ning Hassan kan het nog steeds niet verkroppen dat premier Adolfo Suarez vorige maand in Algiers bekend maakte dat Spanje officieus het door Algerije gesteunde Frente Polisario er kent en dat het kabinet het de kolonisatieproces van de voor malige Spaanse woenstynkolo- nie als nog niet beëindigd be schouwt De Marokkaanse vorst vindt deze ommezwaai van Spapje's bui tenlandse politiek ten opzichte van Noordwest-Afrika onaan vaardbaar, omdat deze regelrecht indruist tegen de drie-partijen- overeenkomst van 14 november 1975. waarbij de Spanjaarden in strijd met alle regels bepaalden dat de woestijnkolonie Sahara zonder inspraak van de lokale bevolking een paar maanden la ter werd overgedragen aan Ma rokko en Mauretanië. Onverteerbaar Het Marokkaanse staatshoofd heeft niets nagelaten om het bezoek van het Spaanse koningspaar aan zijn land zo moeilijk mogelijk te maken. Hassan „wist" zijn door hem aangewezen parlement er toe te bewegen om de reis van de Spaanse monarch tien dagen uit te stellen onder het mom dat de erkenning van het Polisario door Spanje voor de Marokkaanse kamerleden onverteerbaar was. Vervolgens zond Hassan zijn voornaamste adviseur, Ahmed Red a Guerida, naar Madrid. Deze moest koning Juan Carlos over halen om na zijn bezoek aan Ma rokko samen met Hassan een po litieke verklaring te onderteke- De Spaanse vorst, die de buiten landse politiek overlaat aan zijn regering en parlement, weigerde resoluut. Marokko kondigde vo rige maand een blokkade af tegen de Spaanse land- en tuinbouw- produkten, die tot dusver dage lijks vanaf de Canarische Eilan den naar El Aaiun werden gevlo gen. Om de Spanjaarden hele maal op hun tenen te trappen, nodigde Hassan vorige week - in de periode dat het staatsbezoek van de Spaanse vorst zou hebben plaatsgevonden - de Engelse gouverneur van Gibraltar, sir William Jackson, voor een paar dagen uit. Over de uitnodiging van de gou verneur van Gibraltar is het Spaanse ministerie van buiten landse zaken zeer geirriteerd, te meer omdat de Marokkaanse vorst en zijn parlementariërs zich hebben uitgelaten over de „ruil van Gibraltar, Ceuta en Melilla". „Als Gibraltar wordt teruggege ven wordt aan Spanje, dan clai men wij om dezelfde redenen de twee Spaanse enclaves aan de Middellandse-Zeekust van Ma rokko, de havensteden Ceuta en Melilla", aldus de officiële Ma rokkaanse communiqués. Bodemschatten Oorzaak van de „agressieve" hou ding van Marokko tegenover Spanje is, dat het kabinet-Suarez en de meerderheid van het Spaanse parlement van de drie- partyen-overeenkomst van no vember 1975 afwil. Spanje staat hierin niet alleen; ook Maureta nië wil er van af, omdat dit land de kosten van de oorlog tegen het Frente Polisario niet langer kan dragen. Marokko is echter voor geen prys te bewegen om afstand te doen van het grondgebied, dat ryk is aan bodemschatten, zoals fosfaat, olie en vermoedelijk ura- De driepartyen-overeenkomst kwam onder invloed van allerlei bijzondere factoren tot stand. Franco, als militair voorstander van een onafhankelijke Westelij ke Sahara om het machtseven wicht in Noordwest-Afrika te bewaren, lag op sterven. Algerye aasde op een verbindingsweg over land naar de Atlantische Oceaan om zijn delfstoffen uit het zuidelijk gelegen Tindouf naar de dichtstbijzijnde haven te vervoe ren. Maar Henry Kissinger, de adviseur van de Amerikaanse president Richard Nixon, wilde kost wat kost voorkomen dat Al gerije - met Rusland in de rug - toegang zou krijgen tot het ge bied waarlangs de Europese olie route loopt. Kissinger zette de Spaanse regering, die wegens de grote zakenbelangen van Spanje in Algerije veel meer met Houari Boumédienne ophad dan met Hassan, onder druk om met Ma rokko in zee te gaan. „Groene mars" Door binnenlandse moeilykheden verzwakte positie van koning Hassan wist Kissinger op te vy- zelen door de Marokkaanse vorst het idee in te fluisteren van de befaamde „Groene Mars". Dit idee ging er bij koning Hassan in als koek. maar hy besefte dat hy deze koek niet voor zichzelf kon houden. Via een geheim verdrag sleepte hy Mauretanië mee in het avontuur. Een bijkomstigheid daarbij was dat koning Hassan wist dat hij het noordelijke ge deelte van de Spaanse Sahara, het rijkst aan bodemschatten, zou krijgen. De Spanjaarden, die zich bewust waren dat koloniën uit de mode raakten, hadden maar één zorg over het afdanken van de Sahara: het geïnvesteerde kapitaal veilig stellen. Koning Hassan gaf op 6 november 1975 persoonlijk het startsein, waarop 350.000 onge wapende Marokkanen met het oog op een aardige bijverdienste een vreedzame mars begonnen naar de grens van de Spaanse woestynkolonie. De deelnemers aan de „Groene Mars" gingen on gewapend, want als de Spanjaar den zouden schieten, zouden de slachtoffers de martelaren wor den van de Marokkaanse heilige zaak. De „Groene Mars", die veel weghad van: „Kijk naar het rijke Beloofde Land, dat zij ons kun nen afpakken", had op Spanje het effect van een oorlogsverkla ring. De Spanjaarden, opgescheept met een stervende dictator en een ui terst onzekere toekomst, gingen door de knieën nadat zij op het laatste moment een garantie af dwongen voor hun 35 procent deelneming in de fosfaatmijnen van Bu Craa en nog wat andere faciliteiten hadden bedongen. Met het oog op de Amerikaanse belangen in Europa achtte Kis singer het in die tyd niet raad zaam om te zeuren over de resolu tie uit 1960 van de Verenige Na ties, die bepaalt dat elk gekoloni seerd volk het recht heeft om zijn eigen toekomst vast te stel len. Mede door de sterke druk van Alge rije is het prille Spaanse demo cratische geweten gaan knagen. Nieuwe tijden, nieuwe bazen. Zo ook in Mauretanië, waar men vindt dat de rijkdom van het in 1976 verworven gebied niet op weegt tegen de oorlogsdreiging van het Frente Polisario en tegen het diplomatieke geharrewar van het machtige buurland Algerije. Mauretanië gaf onlangs te ken nen dat het de zone Tiris el Ghar- bia tegen bepaalde voorwaarden wil afstaan. In hoeverre aan deze voorwaarde voldaan kan worden, hangt voor een groot gedeelte van Marokko af, want voor koning Hassan is de staat Mauretanie niet veel meer dan een vlieg. Visserij De Marokkaanse vorst heeft het met de naleving van de driepar tij en-overeenkomst tegenovei Spanje nooit zo nauw genomen. Volgens deze overeenkomst ge niet Spanje visserij faciliteiten voor de Marokkaanse kust. Begin januari vorig jaar bracht Spanje een voor Marokko gunstige wij ziging in de overeenkomst aan, die door het Spaanse parlement bekrachtigd werd. Koning Has san heeft deze bepaling nooit door zijn kamerleden laten goed keuren, zodat de Spaanse vissers sindsdien hun werk doen in het onzekere klimaat van de Marok kaanse tolerantie. In toenemende mate worden Spaanse vissersschepen opge bracht, omdat zij zonder toe stemming hun netten uitgooien in Marokkaanse wateren. Als de forse boetes door de Spaanse vis serijrederijen zijn betaald, hoort men de laconieke Marokkaanse opmerking: „Tja, onze tolerantie heeft grenzen! Het kan niet altijd goed gaan!" Een aantal Spaanse parlementariërs heeft het er moeilijk mee dat koning Juan Carlos Marokko bezoekt, terwijl hij weet dat een aantal van zijn landgenoten in Marokkaanse ha vens op hun schepen gevangen zitten totdat de boete is be taald. Ook de bewoners van de Spaanse enclaves in Marokko, Ceuta en Melilla, hebben het er sinds Spanje het Polisario officieus heeft erkend niet rustiger op ge kregen. Koning Hassan heeft voor de zoveelste maal gedreigd de havensteden te zullen inne men. Zij maken zich kwaad over de onzinnige argumentatie van koning Hassan, die de indruk heeft gewekt dat de steden auto matisch bij Marokko horen als Gibraltar Spaans wordt. „Engeland heeft Gibraltar in 1704 op Spanje veroverd. Ceuta en Melilla waren Spaans nog voor dat er maar sprake was van een staat aan dit gedeelte van de Noordafrikaan se kust, laat staan een Marokko bestond", is het veelgehoorde argument.- De be woners van deze steden moeten er niet aan denken dat Hassan het in zijn hoofd haalt om de lands grens hermetisch af te sluiten net zoals Spanje in 1968 met Gibral tar deed. (De grens tussen Spanje en Gibraltar, is nog steeds dicht). Koning Juan Carlos bezoekt Ma rokko op een spannend moment nu koning Hassan verleden week zijn leger de opdracht heeft gege ven de leden van het Polisario, die de Marokkaanse samenleving in gevaar hebben gebracht, op Algerijns grondgebied te achter volgen. Algerije antwoordde daarop met gelijke muntte zullen betalen. Het Marokkaanse par lement eiste zaterdag de terugga ve door Algerije van Tindouf, de streek die vóór 1847 eigendom was van dë Marokkaanse sultan. In Tindouf heeft het Polisario zy n militaire basis en wonen Saha- raanse vluchtelingen in kampen, wachtend op de verwezenlijking van hun eigen republiek aan de westkust. Koning Juan Carlos zal de Marok kaanse vorst duidelijk maken dat het in het kader van Spanje's bui tenlandse politiek ligt om vriend schappelijke banden aan te gaan met alle volkeren van de wereld. Met Chinezen, Amerikanen en ook met Algerijnen, Mauretanen, Saharanen en Marokkanen. Even gingen er stemmen op in het Spaanse parlement om dit door Adolfo Suarez te laten doen, maar deze mogelijkheid werd direct van de hand gewezen. De Spaan se premier heeft zich vorig jaar namelijk bij het staatsbezoek van koning Hassan aan Spanje mis dragen. De Marokkaanse vorst, die een de mocratisch stelsel een systeem vindt van de middelmaat, dat al leen maar middelmatige beslis singen teweeg brengt had in Ma drid veel kritiek op de democrati sche hervormingen van Suarez. Daarop schoot de Spaanse pre mier uit z'n slof met de opmer king dat koning Hassan er pa triarchale ideeën tegenover zyn onderdanen op na hield. Sinds dien kan de Marokkaanse vorst Suarez niet meer zien. Het Spaanse kabinet en parlement hebben alle hoop dat de Spaanse vorst voor z'n Marokkaanse exa men slaagt. Voor de Spaanse po litici betekent zakken of een her examen van koning Juan Carlos in Marokko de compromittering van de Kroon met Spanje's bui tenlandse politiek. De Marokkaanse koning Hassan de Tweede, die er volgens de Spaanse premier Suarez patriarchale ideeën" op na houdt, heeft niets nagelaten om het de Spaanse koning Juan Carlos tijdens zijn komende bezoek aan Marokko zo moeilijk mogelijk te maken. Om de binnenlandse moeilijkhe den te maskeren, heeft Hassan Spanje opgevoerd als denkbeeldige vijand.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4