Commissie dringt aan op vordering leegstaande flats >antro< „Minerva" burger bij betrekt lustrum Zakkenrollers in binnenstad extra actief Woede over uitlatingen CFI-directeur Pleintje bij fontein ondergaat vernieuwing WOENSDAG 13 JUNI 1979 LEIDEN - De leden van de raadscommissie voor de volkshuisvesting hebben in een vergadering gister avond woedend gerea geerd op de beschuldiging van de heer Enghardt, dat de leden van de commissie niet capabel genoeg zou den zijn om de financiële berekeningen te kunnen volgen. De heer Enghardt is directeur van het Centraal Financierings In stituut (CFR uit Den Haag. Het CFI is de eigenaar van de 79 flats aan de Papiermolen in de Me- renwijk waarvan een groot aan tal al geruime tijd leeg staat. Een meerderheid van de leden van de commissie sprak gister avond uit dat die flats niet mo gen worden verkocht als vrije vestiging. Als het Centraal Fi nancierings Instituut geen kans ziet om de flats aan Leidse wo ningzoekenden te verkopen dan zal de gemeentelijke vorde ringscommissie de flats moeten vorderen, vindt de commissie. Mevrouw Koning (PvdA) zei het gevoel te hebben dat de gemeen te vanaf het begin belazerd is. Zo als bekend zouden de 79 wonin gen aanvankelijk worden ver huurd. Toen. bleek dat de huur prijs zo'n 700 gulden zou gaan bedragen besloot de gemeente raad dat de woningen mochten worden verkocht in de premie koopsector. Later besloten B en IW dat de woningen ook mochten worden verkocht aan ingezete nen van omliggende gemeenten. Een advertentiecampagne lever de tot dusver niet meer dan negen kopers op. In de afgelopen weken zyn dertien van de leegstaande flats ge kraakt. Het Centraal Financie rings Instituut heeft in een brief aan het college van burgemeester en wethouders de gemeente aan sprakelijk gesteld voor de schade die eventueel door de krakers wordt aangericht. Tevens ver zocht het fïnancieringsinstituut B en W om de flats te mogen ver kopen in de vrye sector. Voor een meerderheid van de commissie bleek dat echter een onverteerba re zaak. Langerak (WD) vroeg zich af waar het CFI de brutaliteit vandaan haalde om dit verzoek te doen. Volgens Hoekema (D'66) rnag de gemeente beslist niet verder gaan. Mevrouw Passchier (PSP) zei dat haai' fractie zich fel tegen vrye vestiging zal verzet ten. Geen behoefte Het PPR-raadslid Beyen meende dat er in Leiden geen behoefte is aan vrye sector woningen. "Als de gemeente toegeeft zyn we de ze woningen voorgoed kwijt voor de Leidse woningzoekende". Van Beyen kwam de suggestie om Bureau Huisvesting te laten onderzoeken of de flats gevor derd kunnen worden voor Leidse woningzoekenden.'De flats zou den dan, voor een redelijke, door de huuradviescommissie vast te stellen huur, kunnen worden toegewezen aan Leids ingezete nen", aldus Beijen. Andere leden van de commissie noemden dat een goede suggestie. Alleen het CDA sprak zich niet duidelijk uit maar wilde eerst het standpunt van wethouder Verboom weten. Verboom wilde, ondanks aandrin gen van verschillende leden van de commissie, geen standpunt innemen. De wethouder zei zyn standpunt, en die van de com missie, pas in het college van B en W kenbaar te willen maken. Vol gens Verboom zit er een aantal juridische kanten aan de zaak waardoor hy zich geen woord kon laten ontvallen. De heer Enghardt, directeur van het CFI, kreeg van de wethouder gelegenheid om de financiële kwestie nader toe te lichten. Vol gens Enghardt heeft het CFI alles geprobeerd om in goed overleg met de gemeente de woningen kwijtte raken maar heeft men 128 maal nee moeten verkopen aan belangstellenden die niet volde den aan de voorschriften van het gemeentelijk Bureau Huisves ting. "Wij hebben alles gedaan wat rechtmatig van ons kon wor den verlangd om een bijdrage te leveren aan de Leidse woning bouw", aldus de heer Enghardt. ADVERTENTIE De directeur van het CFI liet daarop echter zonder omhaal van woorden weten dat de woon problemen van de gemeente Lei den hem als ondernemer volko men koud laten en dat de ge meente die zelf maar moet oplos- Niet aceptabel Over de financiële kant van de zaak wilde Enghardt helemaal geen toelichting geven. "Ik acht de mensen in deze commissie nau welijks capabel om de financiële berekeningen van het CFI te vol gen", aldus de CFI- directeur. De leden van de commissie reageer den woedend op die woorden. Beijen noemde de uilatingen be ledigend en vond de enige pas sende reactie dat de financiële problemen van het CFI de ge meente koud laten. Wethouder Verboom wees de CFI-directeur terecht voor de manier waarop h ij de gemeentelijke bestuurders toesprak. De leden van de commissie dron gen er bij de wethouder op aan dat het college van burgemeester en wethouders nog voor het eind van deze maand een beslissing neemt over de kwestie. Zij spra ken verder nog hun zorg uit over de bewakingsdienst die door het CFI is ingesteld om te voorko men dat er meer flats worden ge kraakt. Wethouder Verboom zegde toe Bureau Huisvesting te zullen laten onderzoeken wat voor mogelijkheden er zijn om de flats te vorderen. LEI DEN - De verfraaiing van het hart van de Leidse binnenstad wordt ook na de restauratie van de Koornbrug en de herbestratingjVan het stad huisplein voortvarend ter hand worden genomen. Er is een plannetje ontworpen door de dienst gemeentewerken om het pleintje naast het stadhuis, aan de zijde van de Vismarkt, er anders en aantrekkelijker te laten uitzien. De aanpak van dit pleintje kan worden beschouwd een als een vervolg op herbestrating van het stadhuisplein waar nieuwe bomen zijn geplant en ouderwetse lantaarns een plekje hebben gevonden. Het pleintje zal ondermeer een nieuwe bestrating krijgen van rode en gele klinkers. Evenwijdig aan het stadhuis wordt een laag muurtje gebouwd waarlangs fietsklemmen komen. De bedoeling is dat rond de grote kas tanjeboom op het pleintje een boomkrans komt van fietsklemmen. Die boomkrans is echter onzeker geworden omdat over enige tijd riolerings werkzaamheden beginnen in de Breestraat en een tijdelijke bushalte nodig is aan de Vismarkt. Bij het ontwerpen van het plan voor het pleintje is rekening gehouden met de in uitvoering zijnde rioleringswerkzaamheden aan de marktenroute De nieuwe bestrating van het pleintje zal tegelijkertijd of direct in aan sluiting op de werkzaamheden aan de Vismarkt worden uitgevoerd. Het seizoen van de zakkenrol lers is weer aangebroken. Sinds 26 mei zijn al een klei ne veertig personen bij de Leidse politie aan de Zonneveld straat hun beklag komen doen over de verdwijning van een portemonneeeen handtasje of iets dergelijks. Dat het gilde der langvingers weer flink ac tiefis blijkt weluithetfeit.dat vorige week woensdag in nauwelijks twee uur tijd ne gen aangiften werden gedaan door mensen die bestolen wa ren door zakkenrollers. Marjolein Brand, chef van de algemene recherche van de Leidse politie, leidt uit die op eenstapeling van aangiften af dat er waarschijnlijk een of meer groepjes tegelijk in de binnenstad opereren. De voorkeur blijkt uit het gaan naar het drukste gedeelte van het centrumDonkersteeg, Hoogstraat, Maarsmansteeg en de dichtstbijzijnde grote bedrijven als Hema, Zeeman en Vroom en Dreesmann. Vooral de uren dat er de grootste drukte heerst zijn favoriet. Bijv>oorbeeld op de marktda gen woensdag en zaterdag en tijdens de donderdagse koop- avond. "Voor ons is het vrese lijk moeilijk om er iets aan te doen", zegt inspecteur Mar jolein Brand, "want de meeste die hier aangifte ko- i doen hebben er geen not ie t waar ze zijn bestolen. En i kan men een signa lement van de dader of daders geven. Meestal gebeurt zoiets in het gedrang bij een kraam of stand. Maar ook wel tijdens het lopen in een drukke straat". Tegelijk met de toenemende stroom van diefstallen uit tas sen, jassen en zakken blijkt ook de "babbeltruc" weer nieuw leven te zijn ingebla zen. Twee of drie personen die het winkelpersoneel aan de praat houden en de derde die inmiddels rondkijkt of er iets van zijn gading is. Tot dusver is de politie er niet in geslaagd aanhoudingen te verrichten. Wel heeft men in middels de activiteiten om de daders te kunnen opsporen verhoogd. Zo werd vorige week - toen bleek dat er zak kenrollers actief waren - het winkelende publiek bij V&D op verzoek van de politie via de geluidinstallatie attent ingemaakt op mogelijke dief stallen. LEIDEN- Studentenver eniging Minerva viert deze maand haar 165-jarig be staan, ofwel haar 33ste lus trum. De vereniging wil bij de viering daarvan ook de inwoners van Leiden be trekken en heeft daarom Forumavond De projectgroep homofilie van Augustinus organiseert van daag een forumavond over het thema "Kerk, politiek en homofilie"Leden van het fo rum zijn: Coos Huysen (PvdA), Gerrit van Dam (CDA), ds. J. Rinzema (geref. predikant), pastoor Vreeburg en pater C. A. van Vliet. Na afloop van de discussie wordt de speelfilm "Pourquoi pas?"("Waarom niet?") van Coline Serreau gedraaid. De zefilm vertelt over twee man nen en vrouw die een relatie proberen op te bouwen. De bijeenkomst begint om 20.30 uur en wordt gehouden in Augustinus aan het Rapen burg 24. Iedereen is welkom. IMP-opening De Stichting Instituut voor Mul tidisciplinaire Psychothera pie Leiden gaat morgen de nieuwe vestiging officieel openen. Het IMP is onderge bracht in de kantoorruimten van de voormalige Leidsche Apparatenfabriek aan de Os- en Paardenlaan 43. Het pro gramma van de opening ver meldt onder meer een wel komstwoord door de voorzit ter van het bestuur prof. dr. J. de Koek van Leeuwen en voordrachten door leden van het directieteam. Aansluitend is er een receptie. Ruilbeurs Donderdagavond van half 8 tot 10 uur organiseert de afdeling Den Haag en omstreken van de Nederlandse vereniging "De Verzamelaar" een ruil beurs in het "Parlement" aan de Nieuwe Rijn 52. De beurs wordt hoofdzakelijk bezocht door verzamelaars van post zegels, munten en curiosa. De toegangsprijs bedraagt f 1 .50. In de maanden juli en augus tus zal er geen ruilbeurs wor den gehouden. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert morgenavond een anderhalf uur durende natuurwande ling in "Oud Poelgesst" in Oegstgeest. De wandeling staat onder leiding van erva ren natuurgidsen. Om zeven uur 's avonds wordt er gestart bij de ingang aan de Laan van Oud Poelgeest. Aan de wandeling zijn geen kosten verbonden. Duivensport De postduivenverenigingh LPC uit Leiden een wedvlucht vanaf Noyon met 134 duiven. De uitslag was: 1,5. N. de G root ,2.P.La ndesbergen ,3,4. J. Rozier, 6,8,10. Fr. Gijsman, 7.J. Staffeleu, 9. P. Koenmen. Hengelsport VOP'74 hield een wedstrijd op de KagerplassenDe uitslag was: l. H. v. Houten 5050 gram (29 stuks),2.A.v.d.Meij 3900 (24), 3. GJ. Kokkedee 3190(17),4.R.v.d. Zeeuw 2050 (11), 5. F. Reijken 1680 (8), 6. A. Segijn 1250 (7), 7. H. v.d. Meij 1000 (4), 8. M. Kerkvliet 860 6), 9. W.Blansjaar400 (2), 10. J. Kokkedee 480 (1). een aantal dagen georga niseerd waarop iedereen welkom is. Dat begint woensdag twintig juni, maar vanaf aanstaande donderdag tot en met de twintigste is er al een ker mis op het terrein achter molen de Valk. Twintig juni dan is er een ochtend voor creatieve vrouwen, zoals Minerva het noemt en wordt er in de Leidse Hout een zeskamp voor scholen uit de binnenstad geor ganiseerd. 's Avonds is er op de sociëteit een bingo-avond met als hoofdprijs een rondvlucht boven Nederland. Donderdag 21 juni is er een ochtend voor bejaarden en 's middags een viswedstrijd voor vijftigplussers in de Witte Singel. Men moet zich daarvoor echter aanstaande don derdag tussen twee en vier uur al opgeven in de sociëteit. Bree straat 48-50. De avond van don derdag 21 juni wordt er op de so ciëteit geschaakt en gebridged, terwijl ir. de Leidse schouwburg dan een speciale lustrum-musi cal in premiëre gaat. Kaarten daarvoor zijn tegen betaling van 7,50 bij K&O verkrygbaar, zolang de voorraad strekt. Vrydag 22 juni komt Ome Willem, welbekend bij de jeugd, naar het Van der Werfpark om daar in een grote tent een show te geven. Kaarten daarvoor kosten vier gulden en /i|ri MIIMtHUdt woensdag, donderdag en vrydag van drie tot vyf uur op de socië teit in de Breestraat te koop. De avond van donderdag 22 juni zal in de Zuiderkerk een concert worden verzorgd door het mu ziekgezelschap Sempre Cres cendo' en zal het feestprogramma worden afgesloten met een wie lerronde op de Witte Singel en omgeving en een openluchtfeest op het Gerecht. Over de afzon derlijke onderdelen van dit pro gramma zullen wij in de rubriek 'Actief in vrije tijd' in deze krant nog nader berichten. Zomerflora- expositie in Menkenhal LEI DEN - In de periode van 27 juli tot en met 5 augustus wordt in de Ton Menkenhal aan de Vondel laan een zomerbloemententoon stelling gehouden onder het mot to "Zomerflora '79" De expositie hangt samen met het feit dat het Rynburgse bloemencorso dit jaar op 4 augustus voor de 25ste maal langs het tnyect Rynsburg- Oegstgeest-Leiden-Noordwyk zal trekken. In de tentoonstellingshal zal een keur van zomerbloemen te be wonderen zijn, die zullen worden aangevoerd door de beste kwe kers van ons land. De bloemper ken worden omlyst met terrassen en waterpartyen De inrichting van de tentoonstelling is in han den van Herman van de Berg, die als bloemarrangeur al meer ten toonstellingen en corso's in bin nen- en buitenland op zyn naam heeft staan. Zomerflora '79 zal dagelyks geopend zyn van 10 tot 22 uur. De gestolen portemonnees en tasjes worden meestal weer teruggevonden. Maar helaas altijd zonder geld of waarde papieren. Zakkenrollers blij ken zich snel van eventueel bewijsmateriaal te ontdoen door de voorwerpen te drop pen" in de dichtstbijzijnde fiets- of boodschappentas. Marjolein Brand: "Er komen hier mensen aan het bureau die bij thuiskomst ontdekken dat er in hun fietstas een lege portemonnee zit. De buit waarop de zakkenrol lers het gemunt hebben blijkt meestal te bestaan uit contan ten. girokaarten en cheques. Af en toe ook paspoorten en rijbewijzen want die leveren op de "zwarte markt" ook nog wat geld op. Cheques blijken meestal op zeer uiteenlopende plaatsen te worden geïnd. Dat bemoeilijkt de opsporing door de recherche. Om de zakkenrollers zo min mo gelijk kans te geven heeft Mar jolein Brand de volgende tips: 1.Neem nooit meergeld mee dan je nodig hebt. Soms blijkt dat mensen met hun hele weekloon naar de markt gaan. Dal is niet nodig. 2. Heb je om wat voor reden ook toch veel geld op zak, t^er- spreid het dan over verschil lende plaatsen. Dan ben je in elk geval niet ineen keer alles kwijt. 3. Neem nooit meer betaalkaar ten of cheques mee dan je no dig hebt. Helaas blijkt dat er nog altijd mensen zijn die in kopen doen en het hele mapje meenemen. 4. Ga je met een kennis winkelen wissel dan bijiwrbeld het pasje met elkaar uit. Word je bestolen dan heeft de dader in dat geval niets aan de betaal kaarten. 5. Zorg er voor dat je hand- of boodschappentas steeds goed gesloten is.Zet wanneer er gens een kijkje wilt nemen je tas niet zomaar neer. Houd hem binnen handbereik en het liefst in het zicht. 6. Bewaar de portemonee liefst onderin een gesloten tas. Dus niet de rode huishoudknip bo venop de boodschappen. Laat hem ook niet in je buitenzak ken zitten. Dan is het een ge makkelijke prooi. Zeg ook nooit dat zal mij niet gebeuren. Inspecteur Marjo lein Brand: "We krijgen hier mensen op het bureau die zeg gen ik snap niet hoe ik hem ben kwijtgeraakt. Echt. men sen kunnen er zelf een heleboel tegen doen door risico's te vermijden." Vorig jaar zomer had Leiden ook te maken met een plotse linge hausse ui diefstallen door zakkenrollers. Achteraf bleek dat onder meer een groep Columbianen te zijn die in Zuid-Amerika geoefend bleken te zijn in het zakken rollen. Ze trokken van stad naar stad om mensen te be stelen. Vooralsnog houdt men er bij de politie geen rekening mee dat een dergelijke groep opnieuw in Leiden opereert. Mevrouw Brand. "Wc zijn eer der geneigd de daders te zoe ken in het wereldje van de he roïnegebruikers Ze blijken het vooral gemunt te hebben op goederen die gemakkelijk verhandeld kunnen worden. En geld of girocheques is na tuurlijk wel heel eenvoudig. Bij de Leidse politie zou men graag zien dat iedereen die meent het slachtoffer te zijn geworden van een zakken roller aangifte doet. Elke ver- kla ring kan meehelften bij het opsporen van de daders. Bo vendien dringt de politie er bij het winkelpersoneel op aan om spullen van waarde goed op te bergen. Ook dief stallen m bedrijven en win kels komen de laatste tijd nogal eens voor. de slaapkamer sn'adviaa: HWEBfHSra Interieurverzorging bv Jan Nieuwe Rijn 24 o Leiden Bentveld

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3