„Eerst geld van provincie zien99 eidse agenda Elders informeren naar basisonderwijs GEZELLIGE BRADERIE Gelijke methoden Wens wethouder voor verbetering Haarlemmerstraatweg PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 13 JUNI 1979 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave Leidsch Dagblad B.V. hoofdredacteur Han Mulder, hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219 Privé: Dink Binnendijk, Gal gewater 2, Leiden, tel. 071-146618. Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711-10390. Wassenaar: Piet Zonneveld 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen 01715-1021 Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post60,90 Jaarabonnement160,70 Jaarabonnement Per postf 232,10 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. WOENSDAG Stadhuis 19 uur. commissie binnen- stadsoverleg. Augustinus, Rapenburg 24: Forum avond "Kerk, politiek en homofilie", 20.30 uur. Nieuwe Rijn 20ac Vrouwencafé 21-24 Leiderdorp; gemeentehuis commissie beroep en bezwaarschriften 20.00 uur. Leiderdorp; Dorpshuis lezing Elske ter Veld bij de Rooie Vrouwen 20.15 uur. Wassenaar; Kerkehout Vehikelconcours in verband met de zomerfeesten 18.45 Voorschoten: gemeentehuis hoorzitting over verkeersafwikkeling 20.00 uur. Oegstgeest gemeentehuis commissie onderwijs en maatschappelijke aange legenheden 19.30 uur. Zoeterwoude; Sjaloomschool Avond- driedaagse voor basisscholen. DONDERDAG Stadhuis Commissie ruimtelijke orde ning 20 uur, commissie maatschappelij ke aangelegenheden en commissie on derwijs 20 uur. Herensingel 3: Vergadering ABOP- vrouwengroep 20 uur. Oud Poelgeest Natuurwandeling IVN 19 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52: Ruilbeurs "De Verzamelaar" 19.30-22 uur. Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, van 20 tot 21.30 uur. Nieuwe Rijn 20a; Werkgroep homofilie, open café-avond 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur voor invali den 19 tot 20 uur. Architectenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr.v. 14-16 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur, open sociëteit 19-21 uur. LAK-theater, Levendaal 150 III, tekst- produktie van de LAK-sectie eNVe- Drama- "De Bruiloft", 20.30 uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering Neder lands Madrigaalkoor 20 uur. Wassenaar. Luifelbaan, aankomst avondvierdaagse 20.00 uur. Oegstgeest gemeentehuis commissie verkeer en vervoer 19.30 uur. VRIJDAG 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, Ledenver gadering PvdA, 20 uur. Vijf Meihal: Majorette-showavond, 19.30 Frederik Hendrikplantsoen 25, Leider dorp, informatieavond Baha'i gem. 20.15 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, Club van alleenstaanden, 20 uur Nieuwe Rijn 20a, NVSH-trefcentrum, open weekendcafé vanaf 21.30 uur. Volkshuis, Apothekersdijk 33, open so ciëteit, 21.30 uur. Marekerk, Lange Mare: Orgelconcert door Wim van Beek, 20.15 uur. Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat, Slotconcert leerlingen K&O-dirigenten- cursus 20.15 uur. Zoeterwoude; Sjaloomschool Avond- driedaagse. Voorschoten; gemeentehuis commissie financiën, welzijn openbare werken 17.00 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidscentrum Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur van ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. R. Koster Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat .36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vr(j- dag van 12-17.30 uur Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten: telefoon 142154/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven tel.: 410903/895587/410357/892597. Commissie wil woekerwinsten bij verkoop huizen in Javastraat voorkomen, maar: OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest moet in andere gemeenten gaan infor meren hoe men daar met het anti-spe culatiebeding (een beding om grote win sten bij de verkoop van huizen tegen te gaan) werkt. Dit is het advies van de commissie financiën en culturele zaken die gisteravond in Oegstgeest vergader de. Commissielid Van der Reijden (CDA) vond dat men eerst moet bekijken hoe het beding in andere gemeenten is gere geld alvorens het in Oegstgeest wordt toegepast. De gemeente wil de gemeen tewoningen aan de Javastraat (nummers 1 tot en met 37) aan de bewoners gaan verkopen. Zeven van de negentien be- hebben inmiddels laten weten hun huis te willen kopen voor een prijs die rond de 45.000 gulden komt te liggen. De andere bewoners die niet kopen kunnen gewoon in hun huizen blijven De gemeente heeft hier nu een anti-spe- culatiebeding opgenomen van 20 pro cent. Er geldt voor de eerste tien jaar in feite een verkoopverbod. Willen de be woners toch verkopen binnen die ter mijn dan is er een boetebedrag van 20 procent van de verkoopprijs aan ver bonden. Dit anti-speculatiebeding van 20 procent wordt jaarlijks met 2 procent verlaagd. Kohlbeck (PvdA) vond 20 procent wel op zijn plaats voor de woningen aan de Ja vastraat maar hij noemde het percentage in totaal gezien wel erg laag. "Ik vind dit het uiterste minimum en het mag zeker niet als maatstaf voor elders in de ge meente gaan dienen". Ook Wuisman (D'66) wilde dit percentage alleen ver bonden zien met de woningen in Java straat. Wuisman vond ook dat men de bewoners geen boeteclausule moet op leggen opdat men niet snel tot een veel duurdere verkoop van de goedkope wo ningen overgaat. "Vooral niet wanneer ze de mogelijkheid hebben binnen Oegstgeest een groter huis te krijgen. Dan moeten ze hun huis gewoon kunnen verkopen voor de prijs die hun huis nu waard is plus de normale prijsstijging" aldus de D'66-er. Van der Reijden noemde het boetebeding van de gemeente niet onredelijk omdat de huizen ook bewust voor een erg lage prijs verkocht zijn. Hij merkte er nog bij op dat de gemeente zich toch eerst "driemaal moet bedenken voordat je in deze tijd woningen die je in handen hebt in de vrije verkoop laat komen". "We moeten de mogelijkheid nagaan of ze te zijnertijd als ze verkocht worden niet teruggekocht kunnen worden door de gemeente". Ook Wuisman stond op het standpunt dat de gemeente moet proberen ze terug te kopen als ze later weer verkocht worden. "Als we dit woningen willen laten zijn, die goedkoop blijven dan moeten ze te ruggekocht worden. Dan heeft de ge meente ze nog in de macht. Nu kunnen we daar nog voor zorgen". Volgens wethouder Van Belle zou op die manier het animo om te kopen dan nog kleiner worden. "En dan zit de gemeente weer met de huizen en het onderhoud". Op een vraag van WD-er Steenkamp wat nu de bezwaren waren van de andere Ja- vastraat-bewoners om hun huizen niette kopen, antwoordde Van Belle dat het niet alleen ging om financiële maar ook om emotionele bezwaren. "Verscheide ne mensen willen gewoon niet aan het instituut van koopwoningen beginnen". OEGSTGEEST - "Ik zou de zekerheid willen hebben, dat wij van de provincie 700,000 gulden krijgen als bijdrage in de kosten van de verbetering van de Haarlemmerstraat weg, Ik wil eerst de provincie horen. Mijn voorstel is dan ook dat het opknappen van deze weg nog niet in de raad komt voor een bericht van de provincie hier is". Dit zei wethouder Van Belle gister avond in de commissie financiën en cultuur in Oegstgeest. Hy ver kondigde daarmee een minder heidsstandpunt binnen het col lege van burgemeester en wet houders. Dit college heeft voor de volgende raadsvergadering een voorstel op tafel gelegd dat een rigoreuze op knapbeurt van de Haarlemmer straatweg en het aanleggen van nieuwe fietspaden behelst. Het gehele plan moet 1.031.000 gul den gaan kosten. Het college, met uitzondering van Van Belle, stelt de raad nu voor in te stemmen met het plan onder voorbehoud dat van de provincie 75 procent als bijdrage in de kosten ontvan gen wordt. Van Belle: "Wij hebben sinds begin '78 geen enkel bericht meer van de provincie daarover gehad. Be gin april van dit jaar hebben wij ons plan naar de provincie ge stuurd. Er zyn nu ambtelijke toe zeggingen dat op korte termijn de beslissing van de provincie be kend wordt gemaakt. Wy moeten daar maar op wachten. Eerder zal ik niet meewerken aan een der gelijk voorstel in de raad". De uitspraak van Van Belle gister avond stond lijnrecht tegenover Humanistische Bouwstichting ingeschakeld de woorden van collega-wethou der Thorn die maandagavond liet weten dat een door de raad goed gekeurd voorstel dat naar de pro vincie gestuurd zou worden, de zaak zou versnellen. De weg zou voor de volgende winter een op knapbeurt moeten krijgen. CDA-er Van der Reijden voelde zich gemanipuleerd door wet houder Van Belle. "U zoekt zoiets als college maar zelf uit. Ik ga hier niet als commissielid zeggen wethouder A of wethouder B heeft gelijk". Wethouder Van Belle wees erop dat er een bepaalde druk is wanneer het voorstel goedgekeurd wordt. "Als we het geld van de provincie dan niet krijgen dan moeten we alles terugnemen. Er liggen hier 750 handtekeningen van de Ma rine Electronische Bedrijven die de weg graag verbeterd zien. Als het voorstel wordt goedgekeurd worden verwachtingen gewekt en dan kun je niet meer terug. We. wachten al anderhalf jaar op de provincie, dan kunnen we die twee maanden ook nog wachten. Partijgenoot Kohlbeck steunde wethouder Van Belle op dit punt: "Het is niet zo verstandig naar buiten toe verwachtingen te wekken, als dat te vermijden is door een beter overleg met Sta ten. Ik vind ook dat je eerst ze kerheid moet hebben over het bedrag dat we van de provincie kunnen verwachten". Ook VVD-er Steenkamp toonde zich evenals Van Belle bevreesd voor eventuele financiële schade voor de gemeente. "Als "Als een bepaalde vaart in iets komt door het voorstel alvast goed te keu ren, dan is het nauwelijks meer te stuiten. Ik vind het goed als we het bericht van de provincie af wachten". Het is in elk geval volgens het plan van de gemeente de bedoeling om de Haarlemmerstraatweg in zijn geheel op te knappen. Daar mee moet ook een einde komen aan de gevaarlijke verkeerssitua tie, met name voor fietsers in de nabijheid van het Groene Kerkje, Voor het verbeteren van de weg, die vooral de laatste winter erg geleden heeft onder de slechte weersomstandigheden, waar door grote kuilen waren ont staan, wordt gedacht aan een nieuwe asfaltlaag. Het nieuwe wegdek zou dan over by na de hele lengte van de weg, vanaf de brug over het Oegstgeester ka naal tot de ten noordwesten van de weg gelegen gebouwen van het Marine electronisch Electro- nisch moeten komen. Bij de totale vernieuwingswerk zaamheden hoort ook de aanleg van nieuwe fietspaden, langs de weg, vanaf de brug tot de over steekplaats voor fietser, komt een nieuw pad met een breedte van drie meter. Vanaf de oversteek plaats verder in oostelijke richtig richting de weg komt een fiets pad met een breedte van van me ter te lopen. Verder wordt er nog een bermsloot gegraven langs de noordzijde van de weg en er zul len beplantingen worden aange bracht. bij ontwikkeling van bouwplan die naar de voorzitter de werk groep Bolland" is genoemd. Deze werkgroep heeft haar eerste advies aan B en W uitgebracht. De werkgroep adviseert de ver anderingen (waarin de indivi dualisering centraal staat) van het onderwijs te beginnen bij de vakken lezen, rekenen en taal. Wat het lees- en rekenonderwijs betreft wordt voorgesteld ook de kleuterscholen bij de gelijkheid van de methoden te betrekken. De werkgroep Bolland heeft aan bevelingen gedaan voor lees- re ken- en taalmethoden, waarvan enkele van de openbare scholen al gebruik maken. De kosten van de nieuwe methoden worden ge raamd op 50.000 gulden. Burge meester en wethouders merken over dit bedrag op, dat de gelijk heid in het lesgeven in de toe komst besparingen zal opleveren door onderlinge uitwisselbaar heid van het materiaal. Zou ook bij het bijzonder onderwijs besloten worden tot dergelijke initiatieven dan zal dat uiteraard financiële consequenties heb ben. In het uiterste geval kunnen de kosten daarvan oplopen tot 200.000 gulden. B en W delen de raad mee geen moeite te hebben de raad voor te stellen tot het beschikbaar stellen van de benodigde gelden. Bromfietser aangereden OEGSTGEfesT - Een jongeman is vanochtend omstreeks 8.45 uur gewond geraakt na een aanrij ding met een personenauto op de Endegeesterstraatweg in Oegst geest. De 58-jarige bestuurder A.V.R. van de auto wilde rechtsaf voorlangs de bromfietser W. van Rijn. Hierdoor kon de jongeman de auto niet meer ontwijken. Het slachtoffer is met onbekend let sel naar het ziekenhuis vervoerd. VOORSCHOTEN - Naar alle waar schijnlijkheid zal voor de ont wikkelingvan het bouwplan'Ter Waddingerhoek II" in Voorscho ten de Humanistische Bouw stichting Bejaardenwoningen (H.B.B.) worden ingeschakeld. Het voorstel hierover van bur gemeester en wethouders vond, gisteravond tijdens een gecom bineerde com mi ss ie-vergade ring, alleen in de ogen van de CDA-fractie geen genade. In het bouwplan zitten 118 wonin gen, waaronder bejaardenwo ning we t(goedkope)-, premie- en vrije sector(dure)-woningen. In het plan worden woningen ge bouwd speciaal voor gemeente ambtenaren, politie en onderwij zend personeel. Via een in spraakprocedure hebben de toe komstige bewoners zich uitge sproken voor H.B.B. Burgemees ter en wethouders zien de H.B.B. als een projectontwikkelaar waardoor de bouw snel kan wor den gerealiseerd. Het C DA wil wel de woningwet- en bejaarden woningen gunnen aan Humaiutas, maar voor de overige woningen de bouwondernemin gen in "competitieverband" te la ten inschrijven. De VVD meende dat bij splitsing van het bouw plan er waarschijnlijk geen en kele gegadigde te vinden is voor de premiewoningen. By stem ming bleek dat alleen het CDA tegen bleef, waardoor dit plan de eindstreep kan halen. ZOETERWOUDE - De 'VOS (vrouwen oriënteren zich op de samenleving) werkgroep Zoe terwoude' is momenteel bezig met een subsidieaanvraag voor nieuwe VOS-cursussen in Zoe terwoude. Het plan is om half au gustus een open avond te hou den. Hier kunnen vrouwen die geïnteresseerd zijn terecht voor meer informatie. Nu kan men te recht voor informatie bij Lia Groen, tel. 2770; Gera Meuleman, tel. 2626 of Dirkje Mostert, tel. 071-891009. Een 'overzicht nan de braderie op het Watertje in Zoeterwoude. De braderie wordt gehouden in het kader van de viering van de Zoeterwoudse week. In Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Wethouder Van der Heijden van Zoeterwou de heefl gisteravond de braderie op het Watertje in Zoeterwoude geopend. De gezellige drukte op het pittoreske Watertjedeed weer denken aan de viering van Zoe terwoude 700, twee jaar geleden. Veel bedrijven waren aanwezig met dezelfde attractie andere waren ditmaal met iets nieuws op de "markt". Vooral de aanwezige verenigingen zorgden voor het ludieke element. Zo kon er in 't Watertje worden gevist, ges me den worden naar iemand op een schavot aan de overkant van het water. Verdenwas er een Kop van Jut aanwezig en was er zelfs gel e- genheid om een wedstrijd te houden in het "koek slaan". De stand van Huize de Weipoort verdiende bijzondere aandacht, dit vooral gezien het informatieve karakter Nu de bouw in de Zwetpolder bin nenkort van start gaat, is de ka lender die gratis wordt verstrekt, de aanwezige maquette en de te keningen van het te bouwen complex, een bijzondere service aan de inwoners van Zoeterwou de. De tevreden gezichten van de ver schillende standhouders doen vermoeden dat de braderie, die tot vanavond 22.00 uur geopend zal zijn. een hoogtepunt zal zijn in de Zoeterwoudse week. Vandaag wordt ook gestart met de avond- driedaagse voor de lagere scho len. WASSENAAR - In Wasse naar wordt een begin ge maakt om dezelfde leer methoden toe te passen op de vier openbare lagere scholen. Burgemeester en wethouders hebben hier over een voorstel aan de gemeenteraad voorgelegd. De gemeenteraad besloot enkele maanden geleden dat een begin moest worden gemaakt met ver anderingen binnen het onder wijs. Dit in verband met de in 1983 te verwachten nieuwe wet op het basisonderwijs. Burge meester en wethouders hebben daarop een werkgroep ingesteld, Wielerronde van Oostdorp dit jaar eind juni verreden WASSENAAR - Het is jarenlang traditie geweest dat de Wasse- naarse zomerfeesten van de oranjevereniging werden ge opend met de wielerronde van het Oostdorp. Om organisatori sche redenen moest de buurtver eniging Oostdorp en omgeving daarvan in 1978 afwijken. Ook dit jaar zal de ronde niet in au gustus worden gehouden maar op zaterdag 30 juni. De Wasse- naarse oranjevereniging verleent echter weer financiële medewer king. De wedstrijd-technische leiding is in handen van de oud wielrenners Gijs van Rhijn en Koos Tacx. Alleen Wassenaarse inwoners van af 12 jaar kunnen deelnemen en zich daarvoor aanmelden tijdens de verenigingsmarkt op de Lui felbaan aanstaande zaterdag. In Wassenaar Het slechte wegdek van de Haarlemmerstraatwegmet name aangetast door de laatste winter. Al enkele jaren wordt aan verbetering van de weg ge dacht waardoor ook een grotere verkeersveiligheid moet ont staan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2