Voorhout denkt wel aan station bij nieuwe wijl Marathon-debat over leefp Leidse buurten ZILVEREN MEDAILLE EN GOUDEN SPELD VOOR B. BOON Ed Maasdijk sterkste bij zwemwedstrijden Tegen auto op Bezwaar tegen werkplaats in Hoefstraat Prof. benoemd PROGRESSIEVEN TEGEN ZETEL LEIDERDORPSE AANNEMER IN BOUWTEAM WOENSDAG 13 JUNI 1979 VOORHOUT - Bij de plannen voor de bouw van een nieuwe woonwijk ten noorden van de spoorlijn in Voor hout wordt wel degelijk rekening gehouden met de aan leg van een station. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van alle raadscommissies over de mogelij ke bouw in deze wijk Oosthout. Het gaat daarbij om de bouw van 1500 woningen. De gemeente hield tot begin dit jaar rekening met een tekort in de fi nanciering van bijna 7,4 miljoen gulden. Dat zou dan met name op rekening komen van de forse stijging van de grondprijzen, en de geldverslindende maatregelen en voor de geluidswering langs de spoorbaan en een eventuele nieuwe weg naar het bouwge- bied. Dat tekort kan nu worden gedrukt, omdat de weg naar de wijk thans langs de spoorlijn is gepland. Er is daardoor één ge luidswal nodig. Verschillende plaatselijke politici gingen in op het plan voor 1500 woningen. Nog steeds bestaan er twijfels of dit aantal nu wel nodig is om de woningzoekenden van Gemeente aan vooravond van besluit over bouiv 1500 huizen Voorhout te helpen. Mevrouw Wijling (PPR) meende van niet, vooral omdat de gemeente door een recente grondaankoop op korte termijn in staat zal zijn om in het verlengde van de Spoor- laan zo'n 100 huizen te bouwen. Ook CDA'er Borst vroeg zich af of het niet met wat minder kan: "Ik wil graag cijfers hebben over de Voorhoutse woningbehoefte, want daar mag na vanavond geen verschil van mening meer over zijn". Wethouder Joon stelde in zijn ant woord dat Voorhout op dit mo ment 248 geregistreerde woning zoekenden kent, die voor het grootste deel in slechte omstan digheden wonen, dan wel hele maal nog geen huis hebben, of zelfs in zomerhuisjes in Noord- wijk zijn weggestopt. Hij sprak van "een gigantische woning nood". "De tijd is voorbij dat als gemeente steeds een lapje grond kon kopen en dat dan volbouwen om in de woningbehoefte van dat moment te voorzien", meende de wethou der. "We moeten proberen om op langere termijn met oplossingen te komen". Die oplossing ziet hij voor de perio de tot 1990 in de wijk "Oosthout". Een aantal van 1500 woningen in die periode komt neer op 150 hui zen per jaar. "Dat lijkt al wat minder", zei hij. Hoewel hij het maken van plannen kenschetste als een "spel met on zekerheden", verklaarde Joon dat er nu spijkers met koppen moeten worden geslagen, om in elk geval aan een aantal onzeker heden een eind te maken. P\'dA-woord voerder De Wit, die meende dat van het aantal van 1500 woningen niet mag worden afgeweken, wees er Op dat "de wereld niet in, 1990 ophoudt". Mede in verband met een aantal voorzieningen die voor het dorp van belang zijn, achtte hij het noodzakelijk dat Voorhout al vóór 1990 tenminste 10.000 inwo ners gaat tellen. Beslissing Volgende week donderdag zal de LEIDEN - De heer B. Boon heeft gisteren de zilveren medaille in de orde van Oranje Nassau opge speld gekregen door wethouder Schoute. De heer Boon heeft 40 jaar in overdienst gewerkt, waar van de laatste 22 bij de Dienst So ciale Werkvoorziening. Als blijk van waardering kreeg hij ook nog de gouden speld van het gemeen tebestuur. Als zoon van een metselaar door liep de heer Boon de ambachts school, waarna hij al snel een baan kreeg bij de PTT als mon teur. Achttien jaar heeft de PIT van zijn diensten gebruik ge maakt, alvorens de heer Boon naar de gemeentelijke werk plaats aan de Groenesteeg ging. Daar werd hij aangenomen als werkmeester. Na de fusie van verschillende sociale werkplaat sen in Leiden was de heer Boon werkzaam op 'de Waard', alwaar hij werd bevorderd tot hoofd werkmeester. De heer Boon had, zo zei de wet houder, "een voortreffelijke staat van dienst". Na de fusie viel een aantal werkplaatsen weg, waar- Jubilaris B. Boon ontvangt van wethouder Schouten de zilveren me daille in de orde van Oranje Nassau voor zijn 40 jaren overheidsdienst. Later zou hij namens het gemeentebestuur ook nog een gouden speld krij gen van de wethouder. door de problemen zich opsta pelden. "De mens achter het werk stond bij u centraal", zo zei de wethouder, "U was plichtsge trouw en had veel zorg voor uw werk en voor uw medemens. U doet uw werk op plezierige en humoristische wijze. U was ei genlijk een soort maatschappe lijk werker, want ik heb gehoord dat u ook meermalen huisbezoe ken aflegde". De heer Smits, die net vorige week vrijdag afscheid had genomen als directeur van de DSW, vroeg ook nog even het woord als zoals hij het zelf uitdrukte, "ambteloos burger". Hij prees de heer Boon om het feit dat hij de dingen altijd goed aan de kaak wist te stellen zonder daarbij de vrolijke noot te verliezen. Zijn liefde voor de na tuur, met de rust die daar vanuit gaat, was een goedgekozen lief hebberij, want, zo zei Smits, "Die rust heeft u nodig naast het uitoe fenen van uw zware taak". De heer Boon sprak tot slot een dankwoord. LEIDEN - Reclame Ziegelaar bv is verhuisd. Kantoor, grafische af deling en ateliers zijn nu geves tigd aan de Oude Vest. Juwelier "De Goudsmidse" aan de Breestraat 75 heropent de zaak donderdag 14 juni. De afgelopen periode is het pand ingrijpend verbouwd. LEIDEN - Een 15-jarige scholier is gisteren met hoofoletstel voor onderzoek naar het Diacones- senhuis gebracht, nadat hij op zijn fiets in het Lammenschans- park tegen een auto was gereden. Deze auto werd bestuurd door een 4&-jarige Katwijker. De jon gen kwam uit de uitrit van één van de scholen aan het Lammen- schanspark. LEIDEN - De Zijl/LGB-: Edward Maasdijk drukte gister avond zijn stempel op de derde wedstrijd van de zwemkam- pioenschappen van de kring Gouwe/Rijnstreek in zwembad de Vliet. Zonder dat hij zich bo venmatig behoefde in te spannen - hij lag halverwege de 400 meter vrije slag nog op de achtste plaats - was hij goed voor de maximale score van drie overwinningen. Achtereenvolgens toonde hij zich op de 100 meter rug, de 400 meter vrij en de 100 meter vlinderslag onbetwist de sterkste. Bij de meisjes geboren in 1964 scoorde Petra Hoek uit Katwijk eveneens een 'hattrick'. Ook zij werd driemaal tot kringkam pioene gekroond. Die prestatie werd echter enigszins overscha duwd door het feit dat zij in alle gevallen net niet bij machte bleek om de limiet voor de nationale ti telstrijd te halen. De meeste sters uit de Leidse regio t die limieten trouwens toch als onneembare hindernissen. Al leen Edward Maasdijk en Wilco van der Zeeuw van LZ'86 slaag den erin op respectievelijk de 100 meter vlinder en de 100 meter rugslag onder de gestelde eis te blijven. De zwemsters Brigitte Distelveld (2x), Ria Hassefras en Karin v.d. Linden (allen van De Zijl/LGB) en Marianne Knot (LZ'86) eisten de overige titels voor zich op. Uitslagen uit Leiden: 100 meter rugslag meisjes (1966): 1. LEIDEN - Tijdens de gistermiddag gehouden hinderwetzitting heeft een eigenaresse van panden aan de Hoefstraat en Jan van Hout kade bezwaar gemaakt tegen de vestiging van autoreparatiein- richting A. L. Berg in het pand Hoefstraat 75. De bezwaren die worden aange voerd houden verband met de vrees voor geluidsoverlast en luchtvervuiling. Bovendien wijst de eigenaresse erop dat de steeg veel te smal is om daar auto's te parkeren en te verplaatsen. Zij vreest dat net woongenot in de Hoefstraat met de komst van het bedrijf sterk achteruit zal gaan. Vandaar ook haar verzoek aan B en W van Leiden om de gevraag de hinderwetvergunning niet te verlenen. gemeenteraad een beslissing over het plan moeten nemen. Dan moet ook de informatie zijn ver werkt die gisteren werd verstrekt door een viertal stedebouwkun digen van het arbeidsbureau "Stad en Landschap". Onder die gegevens was ook een prognose van de woningbehoefte tot 1990. Voor Voorhout en Warmond sa men werd die geraamd op 1100 huizen, waarvan 773 voor Voor hout. Van het betreffende nieuwbouw- gebied van ongeveer 60 hectare is op het ogenblik 45 hectare in handen van projectontwikkelaar Noorlander. LEIDEN - Een 20-jange Leide- naar, die had geprobeerd om in de Steenstraat een auto te stelen, is gisteren door de politie aange houden. Hij kreeg op het politie bureau een proces-verbaal. 99 LEIDEN - De afbraakplannen voor woningen in Groenoord, de Maredijk en de Transvaalbuurt is bij verschillende Leidse gemeenteraadsleden niet in goede aarde gevallen. Annemarie de Bruin (Zijl/LGB) 1.20.6. 2. Rianne den Duik (Kat wijk) 1.21.6. 3. Karin v.d. Linden (Zijl/LGB) 1.26.1. 100 meter rugslag meisjes (1964): 1. Petra Hoek (Katwijk) 1.14.2. 100 meter rugslag heren: 1. Edward Maasdijk (Zijl/LGB) 1.07.9. 3. Robert van Zijp (Zijl/LGB) 1.09.7. 400 meter vrije slag meisjes ondei 12 jaar 1. Marianne Knot (LZ'86) 5.28.9. 3. Hedy Anneeze (Zijl/ LGB) 5.42.8. 400 meter vrije slag meisjes onder 14 jaar. 1. Brigitte Distelveld (Zijl/LGB) 5.15.6. 3. Janny Dijkstra (Katwijk) 5.29.6. 400 meter vrije slag meisjes onder 16 jaar 1. Petra Hoek (Katwijk) 4.59.5. 3. Inge den Duik (Katwijk) 5.16.6. 100 meter vlinderslag meisjes 1966: 1. Karin v.d. Linden (Zijl/LGB) 1.19.0. 100 meter vlinderslag meisjes 1965: 1. Brigitte Distel veld (Zijl/LGB) 1.19.8. 100 meter vlinderslag meisjes 1964: 1. Petra Hoek (Katwijk) 1.13.4.2. Inge den Duik (Katwijk) 1.16.7. 100 meter vlinderslag dames: 1. Ria Hassef ras (Zijl/LGB) 1.10.7. 100 meter rugslag jongens 1965: 1. Edwin van Houten (BZPC) 1.08.7 2. Wil co v.d. Zeeuw (LZ'86) 1.11.3. 3. Wim van Mil (LZ'86) 1.16.8. 100 meter vlinderslag jongens 1965: 1. Edwin van Houten (BZPC) 1.13.4.2. Wilco v.d. Zeeuw (LZ'86) 1.14.2. 3. Hans la Lau (Zijl/LGB) 1.16.0. 100 meter vlinder heren: 1. Edward Maasdijk (Zijl/LGB) 1.01.5. 3. Johan Schuitemaker (Katwijk) 1.12.3. Volgens mevrouw Passchier (PSP) is er veel paniek gezaaid in de wijken door de aanvankelijke plannen van de gemeente om grote aantallen woningen te slo pen. Hoewel de gemeente van de meeste sloopplannen heeft afge zien bleken veel raadsleden er gisteravond verbaasd over te zijn dat de gemeente toch nog vast houdt aan de sloop van een aantal woningen in Groenoord en in de Transvaalbuurt voor de aanleg van tuinen of de aanleg van een fietsroute. Zoals bekend presenteerde de ge meente vorige week verbete ringsplannen voor alle drie de wijken. In die plannen worden voorstellen gedaan om de buur ten, gelegen in het noordelijk ge deelte van de stad, leefbaarder te maken. Tijdens de voorbereiding van die verbeteringsplannen is - steeds intensief overleg gevoerd met de bewoners van de drie buurten. Van veel kanten werd gisteravond lof toegezwaaid aan de bewoners en aan de ambtena ren die aan de snelle totstandko ming van de plannen hebben meegewerkt. Er was haast gebo den omdat de gemeente voor de uitvoering van de verbeterings plannen een flinke subsidie no dig heeft van het rijk. In een marathonvergadering van vier uur werden gisteravond de verbeteringsplannen in een ge zamenlijke vergadering van en kele raadscommissies bespro ken. De vergadering spitste zich vooral toe op enkele geschilpun ten die er nog zijn tussen de buur ten en de gemeente. Evenals in de wijken Groenoord en Maredijk bleken een groot aantal raadsle den ernstige bezwaren te hebben tegen de aanleg van een fiets- en voetgangersbrug over de Haar lemmertrekvaart. Bewoners uit beide buurten lichtten nog eens toe dat zij niet om die brug had den gevraagd en deze ook niet wilden. De meeste leden van de raads commissies vonden dat als de buurten perse geen brug willen die er ook niet moet komen. Wel bleken enkele commissieleden gevoelig voor het argument van wethouder Waal om de brug wel in het plan op te nemen maar de uitvoering van dit deel van het plan voorlopig niet ter hand te Vertegenwoordigers van de Mare- dijkbuurt bepleitten de aanleg van meer groen in hun wijk als overgang naar het Schuttersveld. De Transvaalbuurt eiste gister avond nog eens van de gemeente dat binnen twee tot drie jaar een begin wordt gemaakt met de aanleg van groen- en parkeer voorzieningen op het terrein van Van den Berg aan de Morsweg. "Als de gemeente dit niet kan ga randeren dan willen we het hele verbeteringsplan niet", aldus de' buurtvertegenwoordigers van Transvaal. Wethouder Waal gaf te kennen dat hij er onmogelijk voor kon instaan dat één en ander binnen de genoemde termijn ge realiseerd wordt. Oosterman pleitte er voor dat het raadsbesluit over de toekomst van het terrein van Wernink, aan de Morsweg, wordt terugge draaid. Het D'66-raadslid meent dat in de plannen voor dit terrein (vestiging van milieu-hinderlijke bedrijven) voor een deel ook te gemoet kan worden gekomen aan de wens van de buurt om meer recreatieruimte aan te leg gen in de wijk. Wethouder Waal liet evenwel weten weinig te voelen voor de suggestie van Oosterman. Over de plannen voor een nieuw buurthuis voor Groenoord en de verbouwing of verplaatsing van buurthuis 't Mierennest in Trans vaal zal aanstaande donderdag worden gesproken in een verga dering van de raadscommissie voor onderwijs, recreatie, sport en samenlevingsopbouw. Het laatste wóórd over de verbete ringsplannen is uiteindelijk aan de gemeenteraad, die zich aan het eind van deze maand over de plannen zal uitspreken. LEIDEN - Dr. K. P. Lange van de universiteit van Mainz in Ger- mersheim am Rhein is aan de Rijksuniversiteit in Leiden be noemd tot gewoon hoogleraar in de Duitse taalkunde. Prof. Lange studeerde in Kiel, zijn geboorte stad en München, werkte aan het filosofisch instituut van de uni versiteit van München, aan het Linguistic Institute van de uni versiteit van Machachusetts en aan de universiteit van Mainz. Felicitaties voor rector Riep HEIM - Het verbaast Progressief Sassenheim dat in het bouwteam dat zich bezig houdt met de ontwikkeling van een bouwplan voor het gebied "Wasbeek" in Sassenheim ook een afgevaardigde van de aannemer zitting heeft. PS vindt dit onverantwoord, omdat hiermee de aannemer een te grote invloed heeft op de kosten van het project. De opmerking van PS viel gister- nodig". Mevrouw Henstra avond te horen in de raadsverga dering tijdens de discussie over de verkoop van grond voor de bouw van 69 premie-koopwo ningen en 32 vrije-sector-wonin- gen. "De aannemer (Noorlander uit Leiderdorp) kan nu zelf be palen welke materialen zij gaan gebruiken", aldus PS. Iets dat volgens de progressieven voor de toekomstige bewoners van de huizen nadelige financiële gevol gen kan hebben. Zij vroegen zich af waarom er überhaupt een aan nemer in het bouwteam ziiting moest hebben en waarom er niet sprake is geweest van een aantal bouwplannen, waardoor een keuze gemaakt zou kunnen wor den. Burgemeester Kret van Sassen heim zei dat het in het verleden is gebleken dat een architect niet alléén kan overzien wat de totale kosten van een bouwplan wor den. Een aannemer in een derge lijk team is volgens Kret "brood- PS verweet het college van burge meester en wethouders dat er nooit een discussie had plaats ge vonden over de "economische uitvoerbaarheid" van de plan nen. Met name in een commissie volkshuisvesting zou uitvoerig over dit soort plannen gesproken moeten worden, meenden de progressieven. Weggestemd De progressieven wilden het plan om bouwgrond te verkopen aan Noorlander dan ook "terugdraai en" en het opnieuw behandeld zien in de commissies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Een voorstel van PS hiertoe werd weggestemd. Alleen de leden van PS stemden voor. Met dezelfde stemverhouding (drie tegen twaalf) werd het voor stel om de grond aan Noorlander Ie verkopen door de raad aange nomen. KATWIJK - De receptie van rector P.J.N.M. Riep van huize De Wil- bert in Katwijk, hij werd veertig jaar geleden tot priester gewijd, is gistermiddag druk bezocht, 's Morgens waren het de bewoners en het personeel die de gelegen heid aangrepen hem te felicite ren, in de middaguren kwamen zijn schoolvrienden, collega's en vertegenwoordigers van ver schillende instanties de jubilaris de hand drukken. Omdat hij op het terrein van De Wilbert woont, waar vroeger het kasteel 't Sandt heeft gestaan, kreeg hij een ko pergravure van de oude kasteel- ruïne aangeboden. Een deel van Wasbeek in Sassenheim dat door Noorlander uit Leiderdorp wordt volgebouwd Dit Voorhoutse polderland zou een nieuwe woonwijk (gedacht wordt aan 1500 huizen) moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19