Winst voor partij van Sadat NAAST HET NIEUWS BANKEN IN IRAN GENATIONALISEERD Paus hekelt abortus en prijst huwelijk Assistent Amin uitgewezen naar Oeganda 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: pak'ns de bus of tram. Communisten Italië houden sleutelrol Staatsgreep Ghana nodig om recht z'n beloop te laten Bij verkiezingen: Israëlische luchtaanval op Libanon Teleurstelling in Brussel TWEE HOOFDEN BLANK HUWELIJK VECHTLUSTIG NULPAARD ZATERDAG 9 JUNI 1979 DEN HAAG (GPD) - De staats greep in Ghana, vorige week, blijkt te zijn uitgevoerd om de militairen van het bewind- Acheampong en Akuffu, die voor de economische chaos van het land verantwoordelijk worden gesteld, voor het gerecht te bren gen. Het door jonge officieren verdreven bewind van Akuffu had een wetsontwerp in voorbe reiding waarin werd bepaald, dat verantwoordelijke figuren zowel uit het tijdperk van Acheampong als van Akuffu buiten vervolging te stellen. In de korte tijd die de jonge offi cieren nog rest om hun van Akuf fu overgenomen bewind op 1 juli over te dragen aan een burgerre gering, willen zij voorkomen dat het door Akuffu voorgenomen wetsontwerp van kracht wordt en wordt uitgevoerd. Zes jaren geleden nam generaal Ignatius Acheampong het be wind over van de gekozen opvol ger van president Nkwame Nkruma, Busia. Toen Engeland in 1956 het land overdroeg aan Nkruma, behoorde Ghana - de voormalige Goudkust - tot één van de rijkste landen van West- Afrika. Het land had grote in komsten uit voornamelijk de ca- cao-produktie en de winning van bauxiet. In de tijd van zijn bwind heeft ge neraal Acheampong kans gezien via de cacaomarkten in New York en Londen het gigantische bedrag van naar zeggen 280 mil joen dollar over te hevelen naar een particuliere bankrekening in Zwitserland. Door deze manipu latie kregen de Ghanese cacao- boeren, die verplicht waren hun produkten te leveren aan staats- coöperaties, steeds minder uitbe taald, terwijl ook zij wel wisten dat de cacaoprijs op de wereld markt nog hooit zo hoog was ge weest. Door al deze financiële manipula ties en een compleet economisch wanbeheer ontstond in het land een steeds grotere economische chaos. Door een paleisrevolutie werd vorig jaar mei generaal Acheampong gedwongen te ver trekken. Officieel werd gezegd, dat Acheampong niet in staat was gebleken het land er economisch weer bovenop te helpen. In feite werd Acheampong gevangen ge zet. Hij werd opgevolgd door Akuffu, die ten tijde van Acheampong wel deel uitmaakte van de regering, maar een vrij onbetekende figuur was. Hij was alleen een representant van de heersende opperofficieren. Akuffu, die precies een jaar aan het bewind is geweest, besloot vorige maand Acheampong vrij te laten en een soort huisarrest te geven in zijn woonplaats, een dorp in het centrum van het land. Wel werd Acheampong ontheven uit al zijn rangen en functies en mocht hij voortaan geen officiële functies meer bekleden. Inmiddels was de campagne voor de verkiezingen, die volgende week zullen worden gehouden, op gang gekomen. Een aantal po litieke partijen eisten tijdens haar campagne de berechting van Acheampong en alle verant woordelijken voor de economi sche chaos. De aan de macht zijnde opperofficieren wilden dit voorkomen en maakten inder haast een wetsontwerp dat moest garanderen dat allen die zich tij dens het bewind van Acheam pong en Akuffu hadden verrijkt, vrijuit zouden gaan. Toen een groep jonge officieren een maand geleden hiervan lucht kreeg, pleegden zij onder leiding van luchtmacht-luitenant Raw- lings een staatsgreep, die misluk te. Rawlings werd in de gevange nis gezet, maar anderhalve week geleden bevrijd door de jonge of ficieren. Afgelopen zondag her haalden zij hun poging tot een staatsgreep, nu met succes. Rawlings en de zijnen hebben de afgelopen dagen herhaalde ma len verklaard, dat de verkiezin gen de volgende week normaal zullen doorgaan en dat ook zij het militaire bewind op 1 juli zullen overdragen aan een dan op de verkiezingsuitslag gevormde burgerregering. Gesteund door een aantal politieke partijen in het land hebben Rawlings en de zijnen zich alleen maar ten doel gesteld allen die verantwoorde lijk zijn voor de chaos in het land voor het gerecht te brengen. Via deze processen wil men ook pro beren de uit het land verdwenen miljoenen weer terug te krij gen. CAIRO (REUTER/UPI)- De nationale Democratische Par tij van president sadat heeft gisteren een grote overwin ning in de algemene verkiezingen in Egypte geboekt. Het is voor het eerst sinds 1952 dat in Egypte verkiezingen worden gehouden waaraan meer partijen meedoen. Op basis van de gedeeltelijke uit slagen die gisteravond bekend waren zou de NDP 84 procent van de stemmen krijgen, wat bete kent 321 van de 382 te kiezen ze tels in het parlement. Tien parle- BEIROET (AFP/REUTER) - - Israëlische miiitaire vlieg tuigen hebben vandaag Pa lestijnse stellingen in het gebied van Nabatiyeh in Zuid-Libanon, ca 15 km ten noorden van de grens met Is raël, aangevallen. Volgens de eerste berichten zijn tien mensen gewond. Een journalist meldde dat vier vliegtuigen een groot gebied rond Nabatiyeh en vijf nabu rige dorpen aanvielen. Het Palestijnse persbureau wafa deelde mee dat een van de dorpen ook bestookt werd door raket- en artillerievuur van rechtse milities in het grensgebied. BRUSSEL (DPA/Reuter) - In EG- kringen in Brussel heerste giste ren teleurstelling over de lage opkomstcijfers op de eerste dag van de Europese verkiezingen. Sommige Europese functiona rissen zeiden dat het 410 leden tellende Europese parlement de politieke verhoudingen niet goed zal weerspiegelen. In Groot-Brittanniè ging volgens computerberekeningen (in te genstelling tot eerdere berichten) slechts één op de drie kiesgerech tigden naar de stembus. De laag ste opkomst meldde Liverpool met 23,5 procent, en de hoogste Devon in Wales: 38,7 procent. mentariërs worden door de pre sident benoemd. De linkse Unionistische Progres sieve Partij (UPP), die in 31 dis tricten meedoet, heeft geklaagd over verkiezingsfraude. In een stembureau in Alexandrie zou den bij het opengaan van het bu reau al stembiljetten voor de NDP in de stembussen hebben gelegen. In het kiesdistrict van de UPP-lijstaanvoerder zou de ver tegenwoordiger van deze partij uit het stemlokaal zijn gezet toen het tellen van de stemmen begon. Het ministerie van binnenlandse zaken liet weten dat geen klach ten over de gang van zaken zijn ontvangen. De UPP, die twee zetels bezette in het oude parlement, is de enige partij die echt oppositie voert te gen het regeringsbeleid. Twee andere partijen, de socialistische arbeiderspartij en de liberale so cialistische partij hebben een stembusakkoord gesloten met de NDP, dat hen naar verwachtin gen ongeveer 40 zetels zal opleve- Voorts zijn er ongeveer 1.000 onaf hankelijke kandidaten, uiteenlo pend van marxisten tot islamiti sche fundamentalisten, of critici van het vredesverdrag met Israël. Maar wettelijke bepalingen leg gen beperkingen op aan de on derwerpen die in de verkiezings campagne te berde gebracht mo gen worden. Naar verwachting zullen ongeveer 20 onafhankelij ke kandidaten een parlementsze tel kunnen behalen. In het oude parlement, dat 360 ze tels telde, had Sadats partij onge veer 312 zetels in handen. Het aantal wisselde nogal omdat sommige parlementariërs van partij veranderen. Geen vervolging PARAMARIBO (ANP) - Het on derzoek in Suriname naar smeer gelden van de Amerikaanse bauxietmaatschappij Reynolds heeft opgeleverd dat oud-pre mier Sedney geld van het con cern heeft aangenomen. De Suri naamse procureur-generaal De Miranda zei dat hij op grond van verjaring niet tot gerechtelijke vervolging kan overgaan. In New Delhi is een meisje met twee hoofde en drie armen geboren. De baby heeft verder twee afzonderlijke zenuwstelsels, maar slecht een hart. Voorts bezit zij een hand met acht vingers en weegt vijf kilogram. De artsen weidden niet uit over overlevings kansen. Pieter van der Byl (55) minister van verkeer en energie in Zimbab we (Rhodesië), heeft gisteren meegedeeld, dat hij binnenkort in het huwelijk treedt met de 26-jarige prinses Charlotte van Liech tenstein. De prinses is in februari voor het eerst in Rhodesië geweest. De kleindochter van de laatste keizer van Oostenrijk-Hongarije stu deert in Innsbruck. Toen de dierentuin van de Adelaide drie jaar geleden van een Australisch leeuwenpark een nijlpaard aankocht, waren de ver antwoordelijke functionanssen ervan op de hoogte dat het dier werd beschouwd als "moeilijk". Hoe moeilijk evenwel, kwam pas deze week aan het licht, toen Albert, zoals het nijlpaard werd genoemd, erin slaagde uit te breken en een Indische buffel te lijf ging. De buffel overleed aan zijn verwondingen. Dit incident was aanleiding genoeg om het donkere verleden van Albert nader te onderzoeken. Het bleek dat Albert in 1973, toen hij nog de gast was van het "Bacchus Marsh" leeuwenpark buiten Melbourne, op een nacht helemaal zijn kop kwijt geraakt doordat hij samen met zijn vriendin Suzy als gevolg van een overstroming in een afdeling met andere dieren terecht was gekomen. Albert, die toen nog Brutus heette, doodde een geit, een Indische buffel en een varken. Hij ontsnapte vervolgens en er waren zes gewa pende mannen nodig om hem in te rekenen. Verscheidene dagen later sloeg Albert opnieuw toe. Een kameel stank zijn hoofd in het hek van het nijlpaard om wat extra voedsel te vergaren. Dat kostte het arme beest letterlijk de kop. die binnenkort LE BOURGET - Het Franse vliegveld Le Bourget staat geheel vol met vliegtuigen en vliegtuigjes vandaag gehouden internationale vliegshow. Links is de eerste Europese satelliet Anane te zien, die bin de lucht in gaat. TEHERAN (ANP) - Iran heeft zijn bankstelsel gisteren genationali seerd. Dat heeft premier Mechdi Bazargan bekendgemaakt in een uitzending van "De Stem van de Islamitische Republiek", de na tionale radio. 'Met instemming van de Revolu tionaire Raad zijn de banken met ingang van de 17de Khordad (7 juni) genationaliseerd", deelde hij mee. De bekendmaking werd gedaan op ae leestdag van Imam Ali, de schoonzoon van de profeet Mohammed. De premier verklaarde: 'Wij eer biedigen het particuliere bezit, maar gezien de ongewenste en de verlies latende situatie voor de banken, ter bescherming van na tionale rechten en welvaart en om de raderen van de economie aan het draaien te krijgen, hebben wij het noodzakelijk geoordeeld de banken te nationaliseren. Het NAIROBI (AP) - Méjoor Bob Ast- les, de in Groot-Brittannië gebo ren medewerker van de afgezette Oegandese dictator Idi Amin, is gisteren uit Kenia uitgewezen naar Oeganda, waar hij terecht zal staan op beschuldiging van moord. Het bevel werd na een rechtszitting van een uur en tien minuten overhandigd aan Astles, die ken nelijk erg geschokt was door het besluit. Tegen de uitwijzing kan beroep aangetekend worden bij het Keniase hooggerechtshof. "Uw edelachtbare. Ik begrijp het niet helemaal. Ik ben verbij sterd", zei de majoor nadat de be slissing bekend was gemaakt. Astles die optrad als adviseur van Amin voor buitenlandse zaken, werd onmiddellijk na de rechts zitting geboeid afgevoerd in een politiewagen Astles, die werd geboren in Ash- ford in Engeland is de eerste functionaris van het afgezette re gime van Amin die naar Oeganda wordt uitgewezen. In het verzoek tot uitlevering van de Oegandese regering werd Astles ervan be schuldigd dat hij in maart 1978 een visser had vermoord. "Ik ben geen vluchteling. Ik ben nergens schuldig aan", verklaarde Astles voor het gerechtshof. De mgjoor vluchtte op 10 april uit Oeganda naar Kenia door in een kano het Victoriameer over te steken. Astles verklaarde dat hij het land was uitgevlucht om de "beest achtige daden van Amin tegen zijn vrienden in Kenia te kunnen openbaren en zijn naam van ie dere blaam te zuiveren". Hij noemde Amin een "gek" en zei dat het enige wat hij wilde naar Oeganda terug te keren om de regering als een "vrij te dienen. beheer van de banken zal door de overheid worden overgenomen en geen enkele directie is aan vaardbaar tenzij die goedkeuring van de regering heeft verkregen" Ali Moinfar, het hoofd van de Iraanse plan- en begrotingsorga nisatie gaf een afzonderlijke ver klaring uit waarin hij zei dat "er van nu af aan. in het Islamitische economische bestel, geen parti culiere banken zullen bestaan". Over het optreden van het bank stelsel tijdens het bewind van de sjah merkte hij op dat "veel eige naren van particuliere banken geen goede conduitestaat hadden en hun taak van het behouden van de nationale rijkdom en rech ten niet hebben uitgevoerd". Er zijn in Iran ruim twintig particu liere bankbedrijven, waarvan er veertien met buitenlands kapi taal werken. Eén ervan is de Mer cantile Bank of Iran and Holland, een dochterinstelling van de Al gemene Bank Nederland, met 26 kantoren door heel Iran ver spreid. De ABN bezat in die bank een deelneming van 33,5 procent. In het jaarverslag over 1978 merkt de ABN op dat de resulta ten van deze deelneming verle den jaar de gevolgen ondervon den van "de hevige onrust in Iran". De Iraanse autoriteiten hebben overigens nog niet laten weten hoe zij de nationalisatie willen uitvoeren, in het bijzonder wat betreft de banken met buiten landse deelneming. KRAKAU (GPD) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in het Poolse Novy Targ een felle aanval gedaan op de praktijk van vrije abortus en een pleidooi gehou den voor het gezin als hoeksteen van de maatschappij. De paus noemde abortus - in Polen even als in andere Oosteuropese lan den officieel toegestaan - een „ondermijning van de menselijke moraal". En hij voegde eraan toe, dat het huwelijk een onver breekbare relatie is en het gezin de basis van het sociale leven. „Ik bid dat het Poolse gezin trouw zal blijven aan het heilige recht op leven, dat begint wanneer het wordt ontvangen in de schoot van de moeder", aldus de Paus. Tsjechoslowaken In Novy Targ, een pittoresk plaatsje in de Karpaten, luisterden naar schatting 500.000 mensen naar de pauselijke uitspraken. Onder hen waren veel Tsjechoslowaken. Het Zuidpoolse stadje ligt dicht bij de Tsjechische grens, en Johannes Paulus vroeg - met een indirecte verwijzing naar de Tsjechische maatregel geen toestemming te geven voor reizen naar Polen tij dens het pauselijk bezoek - zijn gehoor de pauselijke boodschap ook over de grens te brengen. Met zijn opmerkingen over huwe lijk en abortus stak de paus een hart onder de riem voor de be houdende katholieken. Daartoe kunnen zeker de bewoners van de hooglanden in de Karpaten worden gerekend, want zij beho ren tot Polens meest orthodoxe gelovigen. De paus is goed be kend in deze streek: als priester, bisschop, aartsbisschop en later Breedvoerig In de opnieuw breedvoerige pau selijke rede was ditmaal ook een speciale boodschap voor de on geveer 10 miljoen Polen die zijn geëmigreerd of noodgedwongen naar het buitenland moesten uitwijken. De paus zei te hopen dat al hebben zij andere nationa liteiten aangenomen zij in hun hart Polen zullen blijven. In het pauselijk gezelschap was giste ren één van die buitenlandse Po len: kardinaal John Krol uit Phi ladelphia. Krol liet niet na bui tenlandse journalisten op de hoogte te brengen van zijn diepe overtuiging dat de pauselijke op roep voor eerbiediging van de mensenrechten direct aan het adres van Moskou was gericht. ,,De waarheid moet worden ge zegd, zonder rekening met de ge volgen te houden", meende hij. Gistermiddag sloot de paus een bisschoppelijke synode in Kra- kau. Met deze synodale bijeen komsten is in 1972 begonnen op initiatief van de paus zelf, toen nog kardinaal Woytila. De be doeling van deze synodes was de beslissingen van het tweede Va ticaanse Concilie in Polen door te voeren. De synode heeft deze week een aantal conclusies be sproken, dat het afgelopen jaar werd opgesteld door een groep van 5000 Poolse rooms-katholie- ken, van wie de meesten leken. De opzet van deze lekenvergade- nngen was de Poolse rooms-ka- tholieke gelovigen te betrekken in activiteiten zoals ziekenzorg en begeleiding van de jeugd. Wat dat betreft lijkt de door paus Johan nes II gestichte synode succes te hebben gehad. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ROME - De Italiaanse verkiezingen van het vorige weekeinde hebben geen enkele politieke partij tot overwinnaar uitgeroepen. De christen-democratische partij heeft een half miljoen minder stemmen gekregen dan in de voorafgaande verkiezingen van 1976. De communisten hebben een verlies geleden van 2,3 pro cent in de Eerste Kamer en zelfs 4 procent in de Tweede Kamer. De socialisten, die zich aandienden als „de ware alternatieve partij", kwamen niet verder dan een schamele 0,2 procent winst. Ook de neo-fascistische partij heeft geen reden tot juichen. Tezamen met de nationaal-democratische splinterpartij bleef ultra-rechts 1 procent beneden het resultaat van 1976. Links van de communisten oogst ten de radicalen een succes van 3 procent, maar deze vooruitgang wordt teniet gedaan door de grote nederlaag van extra-parlemen tair links dat zich voor deze gele genheid gehergroepeerd had in „Nieuw Links". De enigen die een beetje voldoe ning smaakten waren de zoge naamde centrum-formaties, re publikeinen, sociaal-democraten en liberalen. Tezamen scoorden zij 10 procent in de Eerste en 9 procent in de Tweede Kamer, hetgeen neerkomt op een her overing van het in 1976 verloren terrein. Geen wijziging De betrekkelijk kleine verschui vingen hebben dan ook nagenoeg geen wijziging ten gevolge in de bestaande machtsverhoudingen in het parlement. De zeven zetels die de communisten verloren in de Eerste Kamer gaan naar de so cialisten en de sociaal-democra ten. De 27 zetels die de commu nisten in de Tweede Kamer moesten laten vallen, plus de 5 die de neo-fascisten verloren, worden nu bezet door de socialis ten (6). de centrum-partijen (11) en radicalen (14). Aan de andere kant zijn er wel enige nieuwe tendensen aan te wijzen. Het Italiaanse electoraat dat vol gens de resultaten van de vorige verkiezingen in '72 en '76 meer en meer geporteerd bleek te zijn voor een twee-partijen systeem, namelijk christen-democraten en communisten - tezamen kwamen zij op bijna 75 procent - heeft deze ontwikkeling een halt toegeroe pen. De aflossing van de wacht door een progressieve of conservatieve wind, zoals in verscheidene Westeuropese landen het geval is, gaat voor Italië niet op. Ook een drie-partijenstelsel waarbij, zoals in West-Duitsland een coalitie met een kleinere derde noodza kelijk is, houdt in Italië geen steek. De socialisten hebben de fout begaan het Italiaanse volk dat toch met 90 procent ter stem bus trekt, een „driehoeksver houding" op te willen leggen. Een tweede constatering is dat de afstand tussen de christen-de mocraten en communisten groter is geworden. En terwijl de com munisten de Democrazia Cnstia- na in 1976 tot minder dan 5 pro cent naderden en in de geweste lijke verkiezing van '75 tot 3,5 procent, is er nu weer een ver schil van 8 procent. De communistische partij is onge twijfeld de grote verliezer. Voor de eerste keer sinds 30 jaar is de stijgende lijn drastisch afgebro ken. het is een teken aan de wand dat juist voor de Tweede-Kamer verkiezingen waaraan jongeren vanaf 18 jaar deelnemen-voorde Senaat is de leeftijdsgrens vanaf 25 - de communisten anderhalf miljoen stemmen minder be haalden. De deelname aan een bewind van nationale eenheid zonder een bindende inbreng op kabinetsniveau is de communis ten funest geworden. Al met al is een alternatief links bewind, dat volgens de communistische lei ders moet steunen op minstens 51 procent in het parlement, voorlopig van de baan. Ook de eis van de communisten, of in de re gering. of in de oppositie, is door de verkiezingsuitslag danig on dermijnd. De Democrazia Cristiana blijft theoretisch in staat het land een bewind op te leggen. De rech tervleugel van de partij stuurt aan op een centrum-regering met re publikeinen, sociaal-democraten en liberalen. De eerste twee heb ben laten weten dat zij de voor keur geven aan een centrum linkse formatie, met deelname dus van de socialisten. In deze si tuatie wordt de socialistische partij opnieuw de rol van scheidsrechter toegewezen. De communistische partij is on danks het verlies de tweede partij van het land met een enorme aanhang in de arbeiderswereld maar ook onder intellectuelen. De veronderstelling dat een rege ring de economische crisis te bo ven kan komen, de relatief so ciale vrede kan verzekeren en het terrorisme kan isoleren zonder een actieve inbreng van de com munisten, is dan ook uto pisch.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9