CDA houdt vast aan eigen plan voor 'aftopping' Lage opkomst heeft het CDA in de kaart gespeeld Geen kabinetsbesluit over steun scheepsbouw Van Agt gaat naar Giscard dEstaing Hooguit 500 gulden per procent prijsstijging Geen wisselwoningen voor drugsverslaafden ZATERDAG 9 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Energie situatie belangrijk onderwerp van gesprek DEN HAAG (GPD) - De Franse president Giscard d'Estaing heeft premier Van Agt uitgeno digd voor een werkbezoek, vol gende week vrijdag in Parijs. De minister-president heeft de uit nodiging pas een week geleden ontvangen. Van Agt rekent erop dat de FYanse president met hem wil spreken over de energiesitua tie in Europa. Van zijn kant wil Van Agt de Rijn vervuiling (die voornamelijk door Frankrijk veroorzaakt wordt) en de be voegdheden van het Europese Parlement aan de orde stel len. Vanuit Frankrijk is aangedrongen op prysbeheersing van de Rot terdamse oliemarkt, die voor heel Europa van belang is. Ook West- Duitsland heeft geluiden in die richting laten horen. Nederland is formeel over dit probleem nog niet benaderd, aldus Van Agt. De premier wilde, met het oog op mogelijke gesprekken met de Fransen hierover, niet zeggen hoe Nederland aan de prijsbe- heersing van de Rotterdamse oliemarkt zou kunnen meewer ken. De Nederlandse regering heeft kri tiek op het Amerikaanse besluit om de olie-invoer uit het Carai- bisch gebied te gaan subsidiëren. Premier Van Agt betreurt het dat president Carter dit besluit ge nomen heeft zonder overleg met de andere Westerse landen. Verdeling Ook met het besluit zelf heeft hij moeite, maar hij zei nog niet wat he{ definitieve Nederlandse standpunt over de oliesubsidie zal zijn. Daarvoor wil hij eerst van de Amerikanen meer inlichtin gen hebben gekregen. De ministers van buitenlandse za ken van de EG komen volgende week bijeen om te bespreken of strengere maatregelen nodig zijn voor energiebesparing. Zij zullen dan de balans opmaken van het huidige beleid dat erop gericht is in ieder land vijf procent minder energie te gebruiken. Hun bij eenkomst moet de vergadering van Europese staats- en rege ringshoofden voorbereiden die op 21 en 22 juni in Straatsburg wordt gehouden. In de industrielanden gaan steeds meer stemmen op om tot een verdeling van olie te komen, zoals voorzien is in geval van een crisis. De afspraken daartoe zijn ge maakt na de oliecrisis van 1973-74. Toen werd afgesproken tot verdeling over te gaan wan neer het tekort zeven procent of meer zou bedragen. In Zweden en Denemarken is het al zo ver. Woensdag komen de ministers van de industrielanden (die ver enigd zijn in de OESO) bij elkaar en het invoeren van een verdeel sleutel behoort dan tot de moge lijkheden. Bij de industrielanden zal Neder land erop aandringen dat de ver klaring uit 1974 tegen handels belemmeringen voor ontwikke lingslanden zal worden herhaald. Volgens premier Van Agt zal Ne derland zich sterk maken voor de belangen van de ontwikkelings landen, vooral na het mislukken van de wereldhandelsconferentie in Manilla. Nederland wil voor komen dat de uitvoer van de ar me landen naar de rijke landen in gevaar komt Steeds meer landen maken importen uit de arme lan den moeilijk om hun eigen indus trie tegen deze concurrentie te beschermen. De OESO-ministers zullen volgen de week ook de inflatie bespre ken die in een aantal landen op nieuw de kop op steekt. Daar naast staat op de agenda de toe passing van de gedragscode voor multinationals die driejaar gele den werd ingevoerd. DEN HAAG (GPD) - De CDA-fractie m de Tweede Kamer blijft vasthouden aan een prijscompensatie van hooguit 500 gulden per procent prijsstijging, een zogenaamde af topping bij 50.000 gulden. De christen-democraten zijn allerminst overtuigd van de noodzaak om deze aftopping pas bij f 55.000 (wat 550 gulden compensatie per procent betekent) te laten beginnen, zoals de regering wil. Dit blijkt uit de reacties van het CDA, de grootste regeringspartij, op het zogenaamde „1 juli-pak- ket" met aanvullende bezuini- gingsvoo rstellen dat de regering heeft ingediend. Het kabinet heeft niet duidelijk weten te ma ken, waarom de aftopping alleen de inkomens vanaf f 55.000 moet treffen, aldus het CDA. Woord voerder Weijers zei gisteren dat zijn fractie de debatten over het pakket (over twee weken) in zal gaan in de bedoeling om uit te komen op een aftopping vanaf f50.000. Hij zei nog niet met wijzigingsvoor stellen te willen dreigen. „Mis schien komt het kabinet wel tot de conclusie dat ons voorstel toch beter is", aldus Weijers, die eraan toevoegde dat het kabinet op die manier kan waarmaken dat het de dialoog met het parlement heel belangrijk vindt, zoals het steeds zegt. De CDA-fractie is overigens ver baasd dat in het wetsontwerp over de aftopping de datum 1 juli niet voorkomt. De fractie vreest dat indien de afhandeling van de wetsvoorstellen vertraging op loopt, de mogelijkheid om vanaf 1 juli in de prijscompensatie in te grijpen, verloren gaat. WD De VVD-fractie blijft de aftopping overigens afwijzen. In zijn reactie op de kabinetsvoorstellen zegt de economisch specialist van de WD, Rudolf de Korte, dat de WD de noodzaak van aftopping van de prijscompensatie nog steeds niet inziet, en deze maat regel daarom betreurt. De libe ralen noemen aftopping een „on gewenst matigingsinstrument" omdat het offer dat wordt ge vraagd door allerlei onzekere fac toren niet vooraf vaststaat. Daarentegen spreekt D'66 zich uit tegen het aftoppingsvoorstel omdat het juist niet ver genoeg zou gaan. De democraten willen dat de prijscompensatie al vanaf f 45.000 (hooguit 450 gulden prijscompensatie per procent prijsstijging) wordt bevroren. Het inkomensniveau, waarop de prijscompensatie niet meer groeit, ligt nu nog „veel te hoog" aldus D'66. Trendvolgers De CDA-fractie toont zich akkoord met het voornemen van de rege ring om de zogenaamde „trend volgers,, (vooral werkers in ge zondheidszorg en sociaal-maat schappelijk werk) extra te laten matigen, net als de ambtenaren, wier salarissen zij volgen. Maar dat mag dan alleen gebeuren wanneer die matiging extra ar beidsplaatsen tot gevolg heeft, aldus het CDA, dat betreurt dat de regering die koppeling niet eerder heeft gelegd. De WD-fractie zegt ook akkoord te gaan, maar „met zeer veel pijn in het hart". De liberalen zeggen dat er ditmaal echter zeer zwaarwe gende argumenten zijn die het openbreken van reeds gemaakte cao-afspraken kunnen billijken. D'66 daarentegen herhaalt de ernstige bezwaren tegen deze maatregel voor trendvolgers. De nu voorgestelde kortingen zijn volgens D'66 te willekeurig om dat zo'n maatregel achterwege blijft voor de werknemers in het gewone bedrijfsleven. Uitkeringen Het CDA zet voorts vraagtekens by de voorgenomen korting op de groei van de sociale uitkeringen. De CDA-fractie vraagt zich af hoe de regering de toezegging, dat de koopkracht voor de uitkerings trekkers gelijk zal blijven, ge stand kan doen, met onder meer de dreigende stijging van de energieprijzen voor de boeg. De regering zal moeilijk de koop krachtgarantie overeind kunnen houden, als ze nu de stijging van de uitkeringen beknot, terwijl de prijsontwikkeling pas aan het einde van het jaar bekend wordt, aldus het CDA. Enkele groepen niet-actieven zitten bovendien nu al op de nul-lijn, zo zeggen de christen-democraten. De WD-fractie heeft kritiek op het feit dat de groei van de sociale uitkeringen minimaal met 0,2 procent zal worden verminderd, en niet met 0,3 zoals in de eerste helft van dit jaar gebeurde. D'66 daarentegen wijst de voorgestel de beperking van de sociale uit keringen geheel af. Dit onderdeel van het „1 juli-pakket" moet „met kracht" worden afgewezen, aldus D'66. Het CDA doet een beroep op de re gering om ook met voorstellen te komen voor het matigen van de „overtrokken salarisniveaus" van politici en daarmee verge lijkbare functionarissen. De be zuinigingsmaatregelen die de re gering nu voorstelt, zouden het CDA dan nog meer hebben aan gesproken, zo stelt de fractie. De PvdA-fractie heeft eerder deze week al in scherp afwijzende zin op de 1-julivoorstellen van het kabinet gereageerd. Terwijl het kabinet in Den Haag vergaderde over steun aan de noodlijdende VDSM werf (onderdeel van RSV), werd in Rotterdan de Doek Express 11 gedoopt. Het is de middelste van een serie van drie dokschepen welke bij de tot de RVS behorende Verolme Scheepswerf Heusden worden gebouwd. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet stoeit met de gedachte van de VDSM-werf een assemblagebe- drijf in elkaar te zetten voor ande ren, waar RSV en andere werven terecht kunnen, als zij een hele grote order in de wacht slepen. Een nog niet uitgewerkte ge dachte, want het kabinet heeft zichzelf nog geen beeld kunnen vormen hoe dit er exact moet gaan uitzien. Om die reden heb ben de vakbonden de ministers Van Aardenne (economische za ken) en Albeda (sociale zaken) vrijdagmiddag unaniem laten weten dat zij pas weer met de be windslieden om de tafel willen gaan zitten, als die hun huiswerk naar behoren hebben gedaan en met een afgerond plan voor de VDSM-nieuwbouw komen. Gisterochtend is in de ministerraad uitvoerig over de toekomst van de VDSM gesproken zonder dat een conclusie werd bereikt. Na afloop van die zitting verklaarde minister-president Van Agt dat de staking van het werfpersoneel de beraadslagingen niet had beïnvloed. Later op de dag is het AMSTERDAM (ANP) - De drug verslaafden uit het Amsterdamse Doelengebouw zullen niet wor den opgevangen in houten wis selwoningen, maar in al bestaan de café-achtige ruimtes. Dit heb ben B en W van de hoofdstad in beginsel na gesprekken met de welzijnsinstellingen die zich in spannen voor de verslaafden. "Gezien de reacties van verschil lende buurten en de ontbrekende belangstelling van drugsver slaafden voor de opvang in wis selwoningen is geconcludeerd, dat dit aanvankelijk voorziene tussenstadium beter kan worden overgeslagen", schrijven B en W in een verklaring. Bij een demonstratie van verslaaf den donderdag bleek al, dat zo wel de welzij nsstichtingen voor Surinamers als hun verslaafde cliënten niets zien in de wissej- woningen. Het gemeentebestuur, dat alleen de houten gebouwen wilde neerzetten als er belang stelling voor was, liet donderdag bij monde van wethouder Kuij- pers weten vraagtekens te plaat sen bij het wisselwoningenpro- ject De welzij nsstichtingen pleit ten voor opvang in caféruimtes. Het is de bedoeling, dat in elke ca féruimte 20 tot 25 verslaafden worden opgevangen, aldus de verklaring. Welke ruimtes in aanmerking komen moet nog worden uitgezocht. Dat zal ge beuren in "gezamenlijke verant woordelijkheid" tussen gemeen te en Surinaamse instellingen, schrijft het college, dat de 19e ju ni noemt als uiterste datum voor ontruiming van het Doelenge bouw. De Surinaamse instellingen nemen deel in de beheersstichting voor de opvangcentra. De stichting zal nu overleg voeren met de buur ten en het nodige personeel aan trekken. De nu met de welzij nsstichtingen overeengekomen aanpak bete kent, dat drugshandel niet in de opvangcentra wordt getolereerd, en dat er "strikte afspraken" ko men over beheer en beveiliging van de centra, aldus de verkla ring. beraad voortgezet en ook van daag buigen de ministers zich over de VDSM-problematiek. Het kabinet zoekt nog steeds naar een tussenweg tussen opheffing van de scheepsnieuwbouwactivi- teiten bij VDSM en volledig openhouden. De door de onder nemingsraad aangedragen op lossing - het zogenaamde „Plan Rozenburg 2", dat voorziet in een reductie van het aantal manuren gedurende de overbruggingspe riode 1980-1982, waarbij het tij delijk overtollig personeel door bijvoorbeeld uitlening „kosten- materiaal" wordt gehouden - vindt het kabinet nog steeds te duur. Naarstig speurt Van Aar denne nu naar een alternatief, waarbij de VDSM als bouwplaats gehandhaafd kan blijven, „maar anders". Anders is, zoals de zaken er thans voorstaan, de VDSM - met be houd van de reparatie-activitei ten - als assemblagebedrijf, waar derden hun grote orders kunnen onderbrengen. In die opzet zullen er bij de VDSM-nieuwbouw on geveer 800 van de 1300 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Van Aardenne: „Dat is dan een zeer voorlopige berekening". Het voordeel van deze oplossing is volgens de minister het behoud van de outillage. Bovendien zou bij assemblage ook ander werk kunnen worden aangenomen. David Rijkse van de Industriebond FNV, die namens de gezamenlij ke bonden het woord voerde, deelde na afloop van het gesprek met de ministers mee dat dit „on rijpe plan" voor de vakbeweging onbespreekbaar is. „Wij zouden ongeloofwaardig zijn voor onze achterban, als we op de plannen van het kabinet in dit stadium se rieus ingingen. De gedachten- gang die het kabinet nu volgt, sluit niet aan op ons „Plan Ro zenburg", dat wij zien als een mi nimum", aldus Rijkse. Het alternatief van Van Aardenne is, vinden de bonden, bijzonder slecht doordacht en in tegen spraak met de eindconclusies van het driepartijen overleg in de Beleidscommissie Scheeps bouw. Vorig jaar is door die commissie namelijk besloten dat de VDSM-nieuwbouw[^H openblijven - een beslissing die minister Van Aardenne in zijn brief van 21 maart 1978 aan de Tweede Kamer onderschreef. Aan de uitwerking van het as semblage-plan weigert de vak beweging iedere vorm van me dewerking. Wel wil zij een door het kabinet volledig uitgewerkt plan bekijken. „Maar", zei Rijkse, „het zal wel meer moeten bieden dan het nu suggereert. Op het ogenblik hebben we niet eens het idee dat dit alternatief van de re gering beter is dan sluiting. Wij zullen een definitief regerings plan dan ook zeker afwegen te- gpn ons „Plan Rozenburg" Kosten Bij het door de VDSM-onderne- mingsraad opgestelde plan wordt voortdurend gesproken over een bedrag van 400 miljoen gulden, die voor de realisering ervan no dig zouden zijn. Districtsbe stuurder Herman Berkhout van de Industriebond FNV: „Dat is voornamelijk deelnemen in het verlies, dat de regering ook voor haar rekening zou moeten ne men, als de VDSM orders van an deren zou moeten uitvoeren. De kosten bij sluiting bedragen, zo rekende minister Albeda voor, tussen de 180 en 200 miljoen gul den. Volgens Rijkse zullen de so ciale kosten echter veel hoger liggen. „De maatschappelijke kosten bij sluiting van de VDSM- nieuwbouw - die ook betaald moeten worden - zullen er niet om liegen. Het werkloosheids percentage in de regio Rotterdam wordt ongehoord groot. Dat komt te liggen op zeker twintig procent, wat kan leiden tot grote maatschappelijke schade". Maandag praten de bonden weer met de stakende VDSM'ers. Dan zal worden uitgemaakt of de sta king volgehouden moet worden. David Rijkse liet doorschemeren dat een voortzetting in de gege ven omstandigheden misschien niet het beste middel was. „Er zijn andere actiemiddelen om pressie uit te oefenen en daar denken we binnen de bond ook voortdurend over na". ADVERTENTIE PvdA-kopstukken Vondeling en Den Uyl,ontwikkeling voor de socialis ten ziet er ondanks Euro-uitslag niet ongunstig uit DEN HAAG - De miljoenen campagne ten gunste van de Europese verkiezingen heeft op de Nederlandse kiezers weinig indruk gemaakt Hoewel uit eerdere onder zoeken was gebleken dat rond 80 procent van de Ne derlanders positief staat ten opzichte van de Europese ge dachte, bleef ruim 40 procent bij deze eerste rechtstreekse verkiezing thuis. Een duide lijke vingerwijzing voor de soms wat hoogdravende Eu- ropa-gangers, dat de bevol king heel wat sceptischer staat tegenover Brussel en Straatsburg dan zij vermoe den. De lijsttrekkers zijn nauwelijks te blameren voor het geringe enthousiasme voor Europa. Zy hebben een zakelijke, op Europese hoofdzaken gerich te, campagne gevoerd. Maar ook zij konden de veel ge hoorde klacht niet wegnemen dat de verkiezingen een was sen neus waren omdat het Europese Parlement, om met Vondeling te spreken, eerder een Lam dan een Leeuw i.Dit, gevoegd bij de argumenten van degenen die elke supra nationale Europese structuur verwerpen, heeft voor een ze kere apathie gezorgd. Voor de 25 gekozen Nederlan ders in elk geval een enorme uitdaging om te trachten de bevoegdheden van het Euro pese Parlement te versterken en de onbekendheid met het werk dat zij gaan doen, weg te nemen. Overigens hoeven we ook niet erg dramatisch te doen over de matige opkomst. De laat ste jaren zijn we erg verwend met scores van 79 en zelfs 87 procent. Vlak na het afschaf fen van de opkomstplicht op 19 februari 1970 was de be langstelling van de kiezers aanmerkelijk geringer. Bij de Statenverkiezingen van maart 1970 was de opkomst slechts 68,9 procent: bij de gemeenteraadsverkiezingen van enkele maanden later nog wat minder. Een score van 57,8 procent voor verkiezin gen die uit hun aard nog min der aanspreken dan die voor de gemeenteraad, is geen cij fer om ach e pen. r te r De lage opkomst maakt het wel vrijwel onmogelijk- harde conclusies te trekken voor de landelijke politiek. Eigenlijk zou op de uitslag net als bi) de werkloosheidscijfers een soort seizoen- of opkomstcor rectie moeten worden toege past. Gelukkig heeft het bu reau Intromart de kiezers ook vragen gesteld over de ver schuiving in hun stemgedrag en hieruit zijn zeer interessan te gegevens naar voren ge komen, waardoor het totaal beeld er met name voor het CDA allerminst rooskleurig uitziet Wat blijkt namelijk: het CDA is weliswaar de grootste partij geworden, maar niet door ei gen winst Slechts de nog la gere opkomst by andere par- tgen, die daar meer nadeel van hebben dan het CDA, heeft ervoor gezorgd dat het CDA stabiel bleef, hoewel ten opzichte van de Statenver kiezingen ook een lichte ab solute teruggang viel te con stateren. Het CDA blijkt intussen flink wat stemmen te verliezen aan PvdA en D'66. Alleen de ba lans tussen CDA en WD blijft in evenwicht Deze cij fers zijn veelzeggender op lange termijn dan het totale aantal kiezers, dat het CDA- hokje heeft roodgemaakt. Als de desertie van CDA-kiezers zich doorzet, betekent dit on vermijdelijk zetelverlies voor het CDA bij de Kamerverkie zingen in 1981, als de PvdA ongetwijfeld weer op oor logssterkte is. Ondanks de brok die Vondeling moest wegslikken, omdat hij niet de grootste afvaardiging kan gaan leiden, ziet de ont wikkeling voor de PvdA er iets beter uit Winst uit het CDA- en WD-kamp, licht verlies naar D'66 toe en de kleine linkse partijen. Voor de VVD is de uitslag niet te gengevallen. het verlies bleef beperkt, terwijl ook een groot deel van de jon ge kiezers voor de VVD koos. Toch moet men zich afvragen of niet juist de WD, door het relatief hoger opleidingsniveau van haar kiezers, weinig te lijden heeft gehad van de slechte op komst. De cijfers 1 ijken daar om voor de WD wat geflat teerd en de dalende lgn is nog niet overtuigend tot staan ge bracht. D'66 is de grote v verkiezingen, vooral omdat uit het onderzoek bleek dat de winst van vrijwel alle partijen afkomstig was, wat een sta biele basis oplevert. De winst voor D'66 is meer afkomstig uit CDA en WD dan uit het linkse kamp, waardoor het karakter van D'66 iets naar het midden verschuift Hetzelfde geldt voor de PvdA, die van CDA en VVD wint en ter linker zijde verliest Voor dit verlies aan de kleine par tijen is een vrij eenvoudige verklaring. In de verkiezings strijd van 1977 werden de kleintjes vrijwel weggedrukt in de strijd tussen Den Uyl en Van Agt. Nu pakken zij wat verloren terrein terug, waar bij opvalt dat de dcmocratise- nngstoer bij de CPN nog wei nig zoden aandedijkzetende PSP onmiskenbaar komt op zetten. Een rapportcijfer voor het ka binet-Van Agt valt uit de uit slag niet te destilleren Dat was, hoewel sommigen an ders hoopten, ook nauwelijks te verwachten. Wat uit de ge richte enquéte-vragen wel blijkt is dat zowel CDA en VVD op verlies staan en met een meerderheid van slechs 2 stemmen in et parlement is dat geen gedachte om rustig tegaan slapen. Tot dusver nam men aan dat het CDA stabiel bleef en slechts door het veries van coalitiepartner VVD onder de streep van 76 zetels dreigde te zakken. Nu blijkt ook de CDA-aanhang wat af te brokkelen. Dat is bij de komende debatten over Bestek '81 en de onheils- begroting voor 1980. die in aantocht is, een gegeven dat Lubbers ongetwijfeld in het achterhoofd zal houden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7