KERKDIENSTEN Katholiek en protestant samen in nieuw museum iJJUIJIIIlHliJJlfc Vier belangrijke collecties verenigd in voormalig Utrechts klooster ZATERDAG 9 JUNI 1979 der middeleeuwen vindt men hier naast produklen van de „heiligenbakker" uit de Utrecht se Strosteeg. die aan de lopende band pijpaarden beeldjes produ ceerde van Catharina, Maria en Barbara. Die twee zijn eigenlijk niet met el kaar te vergelijken, maar in de opstelling van het museum zijn ze van hetzelfde belang. Zo toont men hier kerkgebouw tegenover woonvertrek, uniek kunstwerk tegenover industrieel vervaar digd voorwerp, hoge theologie tegenover volkse devoties. Romeinen De rode draad van de historie be gint in de onderaardse verbin dingsgang. die de afdeling ,,Kerk en staat in de middeleeuwen" be vat. Men vindt er, als oudste voorwerpen, twee Romeinse Ne- halennia-beelden van omstreeks 200 na Christus, nog niet zo lang geleden opgevist uit de Ooster- schelde. Voordat de (gothische) Dom van Utrecht werd gebouwd bezat de stad een Romaanse dom en hoe die dom er moet hebben uitge zien, kan men aflezen aan een houten maquette. Zeer rijk is de collectie van kerk gewaden die hier aanwezig is, de grootste van West-Europa. De oude voorraad kelder van het convent herbergt nu de afdelin gen eredienst, kerkmuziek, devo tie en industrie. De dood is pre sent in de vorm van een imposant grafmonument (uit plm. 1300) van Arnold van der Sluis, heer van Berne bij Heeswij k (Noord- Brabant). In het convent zelf treft men de kloosterorden, eindigend met de Broeders des Gemecnen Levens, en Geert Grote. Het grachtge bouw toont kerkinterieurs en eredienst, zowel bij katholieken als protestanten, het huiselijk le ven van beide groepen, de Ver lichting en de invloed daarvan op de Reformatie, de scheiding van kerk en staat in de dagen van Na poleon, alsook wat men noemt de domineescultuur van de negen tiende eeuw. De afscheiding van de gerefor meerden, de katholieke emanci patie, het herstel van de bis schoppelijke hiërarchie in 1853 en de neo-gothiek komen hier evenzeer aan de orde. Hoe hoger men klimt in het grachtgebouw, hoe dichter bij de moderne tijd. Ten slotte staan we, in het zolder- vertrek, in de twintigste Er is een tijd geweest dat christelij ke en katholieke vakbonden door de stad marcheerden, met feeste lijke vaandels aan het hoofd van de stoet. Dat gebeurt allang niet Mocht u zich hebben afgevraagd waar die vaandels zijn gebleven, ze staan hier keurig op een rij. Kuypers deur En dan is er de deur van Kuyper. Dr. Abraham Kuyper, de grote man van de kleine Luyden, heeft tijdens de kerkelijke troebelen die in 1886 hebben geleid tot het uittreden van dê gereformeerden uit de Hervormde Kerk, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een houten deur geforceerd. Over die deur doen nu nog sterk uiteenlopende verhalen de ron de. Volgens de ene auteur heeft Kuyper daarbij een zaag ge bruikt. volgens de andere vol stond hij ermee een paneel in te trappen. Minstens twee teke naars hebben het geruchtma kende incident in een spotprent vereeuwigd. Maar hoe het zij, die deur is bewaard gebleven en be vindt zich nu in 'het Catharijne- convent. Het is een sprekend bewijs van de kracht, die Abraham de Gewel dige bezielde. Diensten. Zondagmorgen om 11 uur is er in de rk kerk aan de He rensingel te Leiden een dienst met eucharistieviering waarin het 10-jarig bestaan van de jonge rengroep "The Lord's Folks" wordt herdacht. Voorganger is pastor P. de Ridder. Ds. W.H. Kuipers heeft prof. Tjaard Hommes uit South Band (India na, Ver. Staten) gevraagd, in de doopsgezind-remonstrantse dienst van morgen (10 uur in de Lokhorstkerk te Leiden) iets te vertellen over de functie van de kerk in een veranderende sa menleving. Prof. Hommes, dic- indertijd aan het remonstrantse seminarium in Leiden studeerde, behoort tot de congregationalis- tische kerk in de Ver. Staten en is bij uitstek deskundig op het ge bied van gemeente-opbouw. Hij heeft ook een paar jaar op de Fi lippijnen gewerkt. Om 5 uur morgenmiddag wordt in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg in Leiden een jeugd dienst gehouden, waarin vicaris dr. S.W. Bijl uit Voorschoten zal spreken over het thema "Verlei ding". Het Voorschotense jonge renkoor onder leiding van de heer K. van der Keur verleent medewerking. De dienst is voor bereid door de hervormd-gere- formeerde jongerendienstcom- missie "Morskwartier". ft Beroepingswerk: Hervormde Kerk: Beroepen te Woubrugge J Klein Kranenburg, vlootpredi- kant in Den Helder, te Zwartsluis A. J. de Bue Scharnegoutum (Fr.); bedankt voor Lutten (Ov.) H.P. Bos Bierum (Gr.), voor Voorst (Geld.) H. van den Heuvel Maars- Gereformeerde Kerken: beroepen te Dordrecht kandidaat dr. H.E. Faber van der Meulen Scheve- ningen, te Meppel J.F. Put 's Gra vendeel, te Zoetermeer G. Assies Emmen, te Dokkum M.C. Kerst en Scheveningen; aangenomen de benoeming tot docent bijbel- kunde aan de Pedagogische Aca demie "Rehoboth" te Utrecht P Heinen aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Urk T. Wendt Gees (Dr.). Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Driebergen A. Baars Urk. Steun voor IKV. Het hervormde synodebestuur heeft in een brief aan predikanten en kerkeraden gevraagd, dit jaar op de vredes- zondag, 23 september, een extra collecte te houden voor het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV). Het verzoek is gedaan na overleg met het gereformeerde synode- bestuur. Het hervormde synodebestuur zegt in zijn brief dat het IKV de kerk de laatste jaren een belangrijke cjienst heeft bewezen door met grote hardnekkigheid te vragen naar de bijdrage die de kerk aan het vredeswerk kan leveren. Ook degenen die het met bepaalde ac ties en uitspraken oneens zijn zullen het IKV deze functie niet willen ontzeggen, aldus het sy nodebestuur. Het vindt het van belang dat die bij voortduring wordt uitgeoefend. UTRECHT - Het rijksmuseum Catharijneconvent, dat koningin Juliana vandaag heeft geopend, is vanaf 30 juni voorlopig op de zaterdagen en zondagen gesloten. De reden daarvan is gebrek aan mankracht in de bewaking, aldus museumdirecteur Bouvy. Hij hoopt dat in deze situatie binnen niet al te lange tijd verandering zal komen. Ter gelegenheid van de opening krijgt het museum twee geschenken aangeboden van de Vrienden van het Museum, een "protestants" cadeau en een "rooms-katholiek". Het eerste is een schilderij van Johannes Spilberg (1619-1690), voorstellende Jezus bij Maria en Martha. Het andere geschenk is een van de topstukken van de Utrechtse schilder Dirck van Baburen (1590-1624), voorstellende De Doornenkroning. Het Catharijneconvent is vermoedelijk het enige museum in Europa, dat gewijd is aan de heersende godsdienst van het eigen land. Gebleken is dat juist de sterke verzuiling van het christendom in Nederland een goede voedingsbodem is geweest voor het ontstaan van dit museum. bruiklenen van kerkeraden, pre dikanten en particulieren, in weinig jaren een belangrijke ver zameling kunnen opbouwen, die een overzicht geeft van de ont wikkeling in het Nederlands pro testantisme sinds de dagen van Lutheren Calvijn. Daarmee werd het nieuwe museum met een vierde paal onderheid. Welke godsdienstige tegenstellin gen er in vroeger eeuwen ge weest mogen zijn, ze worden al lemaal opgeheven in de eenheid van het Catharijneconvent. Dat wordt op kostelijke wijze ge symboliseerd door een zaal in het nieuwbouwgedeelte, waar men een protestantse preekstoel met alles wat daarbij hoort, (af komstig uit de kerk van het Noordhollandse dorp Warder), heeft samengebracht met het al taar van het Amsterdamse Maagdenhuis. Rondgang Hoewel de inrichting van het nieu we museum nog niet helemaal klaar is, staan drs. H. L. M. De- foer. conservator, en drs. C. H. Staal, hoofd presentatie, klaar voor een kleine rondleiding, die na afloop toch nog een dikke twee uur blijkt te hebben ge duurd. Er is dan ook ontzaglijk veel te zien en ze waarschuwen, dat men om alles in zich op te nemen, eigenlijk nog wel een keer moet terugkomen. De rode draad die door de opstel ling loopt, is de draad van de ge schiedenis. Men heeft de totale ontwikkeling van het christen dom in ons land willen tonen, te beginnen bij de kerstening van de Nederlandse moerasdelta door uit Ierland overgekomen zendelingen als Willebrord en Bonifacius, en te eindigen met voorlopig de twintigste Daarmee koos men ook voor het naast elkaar plaatsen van kunst werken op zeer verschillend ni veau. Altaarstukken van Jan van Scorel en andere grootmeesters (Van een medewerker) Onderaardse gang Het Catharijneconvent omvat twee gebouwen, het grachtgebouw aan de Nieuwe Gracht 63, waar ook de ingang is, en het voorma lige Catharijneklooster (convent is een niet meer in gebruik zijnde term voor klooster), gelegen tus sen de Nieuwe Gracht en de Lan ge Nieuwstraat. Beide gebouwen zijn de laatste jaren gerestau reerd, er is ook nieuwbouw be dreven. Onderling zijn ze ver bonden door een brede onder aardse gang, die ook als museum ruimte wordt benut. Vier collecties zijn in het nieuwe meling samengesmolten. De. oudste is het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht, dat dateert van 1862 en dat de laatste tijd een (veel te beperkte) huisvesting heeft genoten in het gebouw van het Centraal Museum aan de Ag- nietenstraat. Daar komen bij het Bisschoppelijk Museum uit Haarlem, dat om streeks 1870 is ontstaan, en het kleine Oud-Katholiek Museum, dat ruim een halve eeuw bestaat. De plannen om deze drie verza melingen onder één dak te bren gen, dateren al uit de jaren zes tig- Apostelen met Jezus in de Hof van Gethsemané. UTRECHT - Het jongste rijksmuseum van Nederland is vandaag door koningin Juliana in Utrecht geopend: Rijksmuseum het Catharijneconvent. Zoals het Rijksmu seum in Amsterdam een beeld geeft van de geschiedenis van Nederland, zo is het Catharijneconvent bedoeld om de godsdienstige geschiedenis van Nederland vast te leg gen. Het voormalige Catharijneklooster in Utrecht, waar de kerkelijke geschiedenis van Nederland wordt vastgelegd. 1974 de Stichting Protestantse Kerkelijke Kunst in het leven ge roepen. In deze stichting zijn vertegen woordigd de Nederlands Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Algemene Doopsge zinde Sociëteit, de Remonstrant se Broederschap en de Evange lisch Lutherse Kerk. Het was kort dag voor deze stich ting, maar toch heeft men, vooral ook door schenkingen en Een historisch museum dus. Geen kunstmuseum. U zult er geen af deling schilderkunst, geen afde ling beeldhouwkunst, geen afde ling kunstnijverheid vinden. Toch kunt u in het Catharijne convent terecht voor een uitgele zen collectie kunstvoorwer pen. Niet zonder trots vermeldt men het bezit van topstukken uit de mid deleeuwen, waaronder werk van de Meester van Delft, de Meester van Liesborn, Geertgen tot Sint Jans, Jan van Scorel, Pieter Aart- sen en Joachim de Beuke laar. Voor de zeventiende eeuw noemt men namen als Rembrandt, Frans Hals, Ferdinand Bol, Pieter Saerendam, Abraham Bloemaart en anderen. De collectie beeld houwwerken mag gerekend worden tot de beste van Neder land. Voorwaarden Toen men het rijk bereid vond de exploitatie van het nieuw te vor men museum op zich te nemen, moest wel aan enkele belangrijke voorwaarden worden voldaan. Een van die voorwaarden kwam voort uit de overweging, dat het rijk zich op geen enkele wijze vereenzelvigd wenste te zien met een van de vele christelijke kerk genootschappen die Nederland kent. Daarom zou het museum ook aan dacht moeten besteden aan de Reformatie en haar kerkgenoot schappen. De moeilijkheid was, dat er in protestantse kring geen kunstverzameling bestond. Om in dit tekort te voorzien, werd in LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 mevr. ds. v. Everdingen L.dorp, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. Broekema te L.dorp, 5 ds. v. d. Velden Doorn; Maranathakerk 10 ds. Horten- sius, 5 jeugddienst, vic. Bijl, onderwerp: "Verleiding", mmv jongerenkoor Voor schoten; Regenboog Merenwijk 9.30 pastor Van Well en ds. Langebach, 11 pastor Van Well, 12.30 pastor Van Well, doopdienst; Bethl.kerk Driftstr. 10 ds. Hemstede Ldorp, opendeurdienst; Bevr. kerk ZW 10.30 ds. Boogert; Vre- deskerk 10 ds. Noorman Bussum; Waal se kerk 10.30 ds. Ribs. Acad. Z. 10.15 ds Bovenberg en ds. Bakker, Diac.huis 10.30 ds. Hemmes: Jeugdkapel Vredes- kerk 10; jeugdkapel G Herder (Oude Vest 13): 10.30; Endegeest 9.30. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. De Jonge, jeugddienst. Pcliakerk 10 hi. Brouwer Katwuk; Oude Vest 10 ds. v d. Werff te Voorhout, 7 ds. Hortensius; Mar. kerk L. Morsweg 10 ds. Hortensius, 5 vic. Bijl, jeugddienst; Bevr.kerk ZW 9 dr. Vlijm; Groenhoven 10 ds. Gesink Sassenheim; De Mirt 10 hr. Huigen; Regenboog Me renwijk zie herv. gemeente. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieters kerkstraat 1): 8.30 hr. v. Drunen Ridder kerk, 5 dr. Zeegers. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr Geref. Kerk (Stcenschuur 9Y. 9.30 ds. Quist Rijswijk, 3 ds. v. d. Boogert 's-G ra ven deel. Geref Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref Gem. in Ned. (Bethl.kerk Dirftstraat): 11.30 en 5.30 Evang Luth. Gem. (Hoogl Kerk- gracht) 1II dv 1 l,ip| nr (.i.uiwivig 9.31) ivm radio-opname). Remonstr.- Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10 ds. Kui pers. Baptistengemeente (O. Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christenge meenschap (Middelstegracht 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middemachts- roep (Zoeterwoudse singel 21): 5 nam. hr. v. d. Keur. Evangeliecentrum Zijl singel 2: zond. 10 en di 8 hr Zijlstra. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 nam. evang. Riekerk. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rundtjk 24): 9.30 en 4. wo 8 Chris tian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr v d Heiligen der L Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zevendedagad ventisten: elke zat 9.45 bijbelstudie, 11 prediking (in Lokhorstkerk). Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Rooms-Kath. kerken: Haagweg zat 7, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat 7, zond. 8.30, 9.30, 11; Rijndijk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steen schuur zat 7, zond. 8.30,10, 11.30, 6 en 7; Bosh.laan zat 7, zond. 9.30, 11 en 12.15; Lammensehansweg zat 7, zond. 9,10.30, 12 en 6; HaarLstr. zaL 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gem 9.30 ds. Kra mer Aalsmeer, 7 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 hr. Stam Sassenheim, 7 hr. Goedhart. Geref Kerk: 10en 6.30dienst. R.K.kerk. zat 7. zond. 7.3qjen 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 9.30 dr. Haitsma Boskoop, av., 6.30 ds. v. d. Linden, Kou dekerk, av.; Kruiskerk 9.30 ds. Van Hoe- gee, av.; Opstkerk 9.30 kand. Brokerhof Leiden, 6.30 ds. v d Heiden, av.; G.H. kerk 9 ds. v d. Heiden, av., 6.30 ds. v. d. Ree. av.; De Bron 10.30 ds. v. d. Heiden, av. 6.30 dr. v. Santen, av.; Driehoorne 7 ds. Koers; Ashram 9.30 dr. v. Santen, av.; Oudshoornseweg 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwenwyk. Geref Kerk: Mar. keik 9.30 hr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Vree: Salv.kerk 9.30 ds. Vree, 6.30 ds. v. d. Briunk Enkhuizen; G.H. kerk 10.30ds. Mulder, av.. 6.30 ds. v. d. Ree. av.; De Bron 9 ds. Mulder, av.. 10 ds. v. d. Ree. av., 6.30 ds. v. Santen; Ashram 9.30 ds. v. Santen, av.; Driehoorne 7 ds. Koers. Ge ref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 br. Mol- lema, 7 ds. v. d. Brink (chr. nijverheids- school Willemstr.). Oud Geref Gemeen te: 9.30 en 4. maand. 7.15 ds. Du Marehie van Voorthuysen. Baptistengemeente: Noord (Sportlaan) 10 hr. Visser. Volle Evang.Gem.(school Preludeweg): lOhr. De Jong, Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Corn, de Vlamingstr. Pinkstergemeente Bethel (R.-Kruisgcbouw): 6 nam. Pink stergemeente Alphen (R.-Kruisge- bouw): 10 voorm. R.K. kerken: Bon. kerk zat 7, zond. 10.30. Piuskerk zat. 7. zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zal. 7. BENTHUIZEN - Here Gem 9.30 w Arkeraats Katwijk. 6 ds. Exalto. Gere. Gem.. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard Leiden, dond. 7.30 ds. Blok Nunspeet. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. Droogers, 6.30 ds. De Vreugd; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Droogers; Bethl.kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. 't Hart. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Here. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 hr. Verdijk Ab- benbroek .jeugddienst; De stek 9.30 ds. Bakker Amstelveen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Dijkstra, 5 ds. Versluys H.woude. Ge ref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. ker ken: zat. 5.30 en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Here. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, av. Geref. Kerk: 9.30 ds. Versluys, 5 ds. Nierop. R.K. kerk: dorp zat, 7, zond. 8 en 10; Anker zat 7, zond. 8.45 en 11.15; Rijndijk Bern. zond. 10. HILLEGOM - Here. Gem: 10 ds. v. Bruggen; Parkwijk 3 nam. ds. Van Bruggen. Avondmaal. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. v. d. Wal. 7 ds. Rothfusz. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 ds. Visser. R.K. kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30. 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 11.30. HOOGMADE - Here. Gem: dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat 7. zond. 10. DE KAAG - Here. Gem9.30 ds. Bro kerhof Voorhout. R.K. kerk: zat 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem: Dprpskerk 10 ds. Baas. 6 hr. Hof- fenaar Voorhout, jeugddienst: Ontmoe- tingskerk 10 ds. Boer. 3 ds. Van Iperen Bergschenhoek, aangepaste gezins- diensf 6 30 hr Bakker. Geref Kerk 9.30 ds. Snoey, 6.30 ds. Vrolijk. R.K. kerk: zat. 7. zond 9.30 en 11.15 KATWIJK AAN ZEE - Here. Gem. N Kerk 10 ds. Hovius. 6 ds. Boer; Oude Kerk 10 ds. Van Roon, 6 ds. De Jong; Ichtuskerk 10 ds. Vink, 5 ds. Ar keraats; Pn iel kerk 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Van Roon; Groen van Pr. school 10 ds. Schuurman; Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 en 5 ds. v. cl. Horst; Tr.kerk 9.30 ds. Vrolijk. 6.30 ds. Damsma Rijns burg, opendeurdienst Geref. Kerk Vrijg: 10.15 ds. Zemel, 3.30 leesdienst. Geref Kerk Vrijg. Buiten V: 8.45en 7ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10en5ds. v. d. Mey. Geref. Gem 10 en 5 leesdienst, di. 12 juni 7.30 ds. v. Gelder. Geref. Ge meente in Ned.(Louwestr.): 10en5ds. v. d. Berg. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Here Gem: 10 ds. v. d. Linden. 7 ds. Van den Hoek Hieuwegein. Geref. Kerk: 9.30 ds. Nierop, 7 ds. Dijkstra. LEIDERDORP Here Gem en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Van Loenen, 3 ds. Bovenberg Leiden, met en voor geestelijk gehandicapten, 6 30 mr. Reu- gebrink; Hoofdstraatkerk 10 ds. Does burg; Scheppingskerk 9 en 10.30 mevr. Jacobi; Elis. ziekenhuis 9.30 rector Vijf- tigschild; dond. 14 juni 7.30 Dorpskerk oec. avondgebed. Baptistengemeente: 10 br. De Vries. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Here'. Gem: 9.30 ds. Lallemanen ds. Los, avond maal in geref. kerk, 7 ds. Los en ds. De Vree, avond maal in Dorpskerk; camping 10.30 ds. Koekoek Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: zie here', gemeente. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Here. Gem.: Dorpskerk 10 ds. De Gelder: Pauluskerk 10 ds. Van Mals- sen te L.dorp. 7 ds. Hofland Dén Haag, jeugddienst Gerei Kerk lOds De Wit, 7 zie herv. Geref. Kerk Vrijg.: 10en4.30ds. Simpelaar. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V: 9 ds. Schuurman, 4 ds. Busstra. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Ge ref. Gem: 9.30en 3. R.K. kerken: Agatha zat. 7, zond. lOen 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; Engelbewaarders zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5,45. NIEUW,KOOP - Here. Gem: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 dr. Hailsma Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, av. R.K.kerk: zat7,zond.7.30,9en 10.45. NIEUW VEEN - Here Gem: 9 30 ds. Gebraad Katwijk, 6.30 ds. Stelwagen Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 ds. Van An- del A'dam, 5 ds. Verspui Diemen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11 NIEUW VENNEP - Here: Gem.. 9.30 d. Den Harder. 7. dr. S> hr.nn, Abcoud.- Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3 ds. Toorman Den Haag. R.K. kerk: zat 7. zond. 9.30 en 11 NOORDEN - Here. Gem: 9.30 ds. Zou tendijk, 7 kand. v. d. Bos. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 hr. Koenes, 7 ds. Fernhout. R.K. Kerk: zat.7,zond. 9en 10.30. NOORDWIJK- Herv Gem: voorstr. 10 ds. Vink te O.geest, 7 dr. Jansen zang- dienst; Hoofdstr. 10 dr. Jansen. 7 ds. Ei- gersma; De Rank 10 prof. dr. Graafland. 7 ds. Arkeraats; Vier boet Boerenburg 10 jeugdkapel; De Rank en Zeebonk 10 zondagsschool. Geref. Kerk: Buurtkerk 10 ds. Warnink; herv. kerk Hoofdstr 7 ds. Elgersma; Vinkenlaan 9.30 ds. El- gersma, 7 ds. Warnink; St.kerk 11 ds. Bosman: Sole Mio 9 hr. Van Duin. R.K. kerken: Binnen zat 7, zond. 8, 10 en 11.30; Zee zat 7 zond 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT - Here, Gem: 10 ds. Kooy te Hillegom; De Zilk 10 hr. De Vries Heemstede R.K kerken: Vic- torkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10 OEGSTGEEST - Herv. Gem Groene Kerk 10 ds. Sasse, avondmaal; Paulus kerk 10 dr. Verdonk; Gem. centr. 10.30 ds. Knipscheer Epe, 7 mevr. De Vlieger; gem. centr. 10.30 dr. Cramer,jeugdkerk; Endegeest 9.30 ds. Friederich; Van Wjjckerslooth 4.30 ds. Sasse Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. 7 zie here. gem. Ge ref. Kerk Vrijg: 9.30 ds. Hoff, 3.30 ds. Zemel. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V: 8.45 en 4 ds. v. d. Berg. R.K. kerk: Wül kerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Bon. kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v. d. Brugge. OUD-ADE- R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Here. Gem: 9.30 hr. Drijver V.schoten. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30 ds. Hasper. R.K. kerk: zat 7, zond. 9.30 en 11.30, ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: M. Pies.zat 7, zond. 8,9.30en 11; P. Banden zat 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE-Here. Gem: 9.30 ds. De Vos Katwijk, 7 kand. Vos Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst 2.15 ds. RIJNSBURG - Here. Gem: Grote Kerk 9.30 ds. v. d. Bogerd. 5 ds. Van Niel; Be- thelkerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v. d. Bo gerd. Avondmaal. Geref. kerk: Petra- kerk 9.30 ds. Baaven, 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 dr. Van Oeveren; Mar. kerk 9.30 dr. Van Oe- veren; camping Koningshof 10.30 dr. Van Oeveren; Avondzon 3 ds. Baayen, avondmaal. Geref. Kerk vrijgemaakt 10 en 5.15ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christenge meente (aula mavo): 10 br. v. d. Brink, avondmaal. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat 7. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Here. Gem: 9 en 10.30 ds. v. d. Meer, 7 hr. Stam, opendeur dienst mmv Rising Hope H.woude. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Haspels A'dam beves tiging ds. Baas, 5 ds. Baas, intrede. Chr. Geref Kerk: 10 ds. Rebel, 5 ds. Carlier A'dam. R.K. kerk: zat 7, zond. 9 en 11. TER AAR - Here. Gem: 9.30 ds. Holst Naaldwijk, 6.30 ds. Zoutendijk Noorden. Avondmaal Geref. Kerk: 9.30 ds. Beze- mer. 630 ds. v. d. Heiden. R.K. kerk: Aardam zond. 9 èn 12; Langeraar zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30 VALKENBURG - Here. Gem: 10 ds. Pannekock Leiden,6.30 da v <i Bogerd Rijnsburg. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk vrijg: 9.30 lees- dienst 5 ds. Hol'f VOORSCHOTEN - Herv. Gem: Dorps kerk 10 ds. Visser te L.dorp, 7 ds. Van Malssen L.dorp: aula 9.30 ds. De Zwart; Hulp en H. 10 ds. Lentz; kapel Rijndijk 10 vic. Bijl; Ark 10 jongerendienst. Ge ref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, 5 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vrijg: 9.30 lees dienst, 3 ds. Geelhoed Den Haag. R.K. kerken: Laur. kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be- thelkerk: 9 ds. Verboom, 5 kand. v. Har ten, 10.30 ds. v. Vliet, 6.30 ds. Roetman; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Verboom; Imm.kerk 9.30 ds. Hueting Rijdam, 7 ds. Cnossen Delft. Geref. Kerk: Kr. kerk 9.30 ds. Huisman Rijns- burg, 5 ds. Modderaar; Ontm.kerk 10 ds. Modderaar, 5 ds. Huisman. Oud Geref. Gem: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Linden- gaarde 17a): 9.30. R.K. kerk Victorkerk 10: Ontm.kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem: 10 ds. Den Tonkelaar, 5 intrede ds. Baas in geref. kerk Sassenheim. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem: Dorpskerk 10 ds. Steenstra. 4.30 prof. dr. Graafland. 7 zangdienst; Kievietkerk 10 prof. dr. Berkhof; Messiaskerk 10 ds. v. Zanten, avondmaal; Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v. d. Meulen, av.; Zuid: 10 ds. Van de Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Marwitz, Haarlem. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar Nieuwveen, 6.30 ds. Lefeber te Alphen. Geref. Kerk: 9.30 kand. Visser, 6.30 dr. Vlijm Leiden. R.K. kerk: zat. 7 zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem: 9.30 ds. Lefeber te Alphen. Geref. Kerk: 9.30 hr. Christ Leiden, 7 ds. De Wit, Lisse. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem: 10 ds. Wolthaus. R.K. kerken: Janskerk zond. 10.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Here. Gem: 9.30 ds. Haakman, 6.30 ds. Hanemaaijer te Al phen. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Mondeel Reeuwijk.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4