Transvaal zoekt naar meer ruimte Commissie pleit voor aanstellen stadsarcheoloog éven Waal zet kroon op werk aan Koornbrug ZATERDAG 9 JUNI 1979 LEIDEN - Ook dit jaar is de gemeente Leiden door de minister van volks huisvesting in de gelegenheid ge steld om nieuwe stadsvernieu wingsgebieden aan te wijzen. Dinsdag presenteerde de gemeente drie verbeteringsplannen voor de wijken Maredijk, Groenoord en de Trans- vaalbLurt. Voor het einde van het jaar zal de minister de beslissing nemen of Leiden geld krijgt voor de uitvoering van deze plannen. Als de gemeente de goedkeuring van het rijk binnen heeft kan in de loop van het volgend jaar een begin worden gemaakt met de uitvoering. Vandaag het derde artikel over de verbete ringsplannen voor de Transvaal buurt. LEIDEN - In het verbeteringsplan voor de Transvaalbuurt wordt geprobeerd een oplossing te ge ven voor een groot aantal knel punten in de wyk. Door het drukke verkeer op de Morsweg, de geringe breedte van de andere straten, de vele geparkeerde au to's en het gebrek aan groen is de kwaliteit van de woonomgeving slecht te noemen. De Transvaalbuurt beslaat een een vrij langgerekt gebied tussen de Rijn en de spoorlijn Den Haag- Amsterdam. De Morsweg is de belangrijkste verkeersader door deze wijk. Een flink aantal wo ningen is aan een opknapbeurt toe. De vrij dichte bebouwing be staat voor een deel uit bouwblokken van een woning bouwvereniging en uit een aantal straten met particulieren wonin gen die voor een deel nauwelijks privé buitenruimten hebben. In het gebied tussen de spoorweg overgang en het Mors viaduct lig gen enkele smalle woonstraatjes die doodlopen tegen de hoogge legen spoorlijn. Spelen op straat is in de meeste straten onmoge lijk. De enige speelgelegenheid in de buurt is een basketbalveldje langs de Morssingel. De bestra ting is over het algemeen matig tot slecht te noemen. De belangrijktste verbeteringen die hard nodig zijn zijn het scheppen van meer licht, lucht, groenvoorzieningen en parkeer ruimte. Net als in Groenoord en in de Maredijkbuurt heeft de ge meente aan de bewoners voorge steld om een flink aantal wonin gen te slopen om de nodige ruim te te krijgen. Ook in de Tranvaal- buurt bestaan daartegen grote bezwaren zodat de gemeente weer van afbraakplannen afzag. Volgens de gemeente is het niet mogelijk om de sloopplannen uit te voeren omdat de huidige fi nanciële regeling (de interim saldo regeling) het niet mogelyk maakt om vooraf met de eigena ren van de te slopen woningen tot goede en duidelijke afspraken te komen. De vertegenwoordigers van de buurt denken dat de nodige ruimte in de wijk kan worden verkregen door het terrein van Wernink aan de Morsweg bij de plannen te betrekken. De ge meente wil dit terrein echter be schikbaar houden voor milieu- Eén van de smalle straatjes in de Leidse Transvaalbuurt De meeste van deze straatjes lopen dood tegen de hooggelegen spoorlijn Leiden-Den Haag of hebben, zoals op de hiernaast staande foto hinderlijke bedrijven die weg moeten uit andere stadsvernieu wingsgebieden. In de Transvaal buurt zelf zijn geen bedrijven ge vestigd die hinderlijk zijn voor het milieu. Wel vindt de gemeen te dat een deel van het bedrijfs terrein van Van den Berg nood zakelijk is als bijdrage tot de op lossing van het grote tekort aan parkeerruimte en groenvoorzie ning in de buurt. Daarom is de sloop van een aantal bedrijfs- loodsen op dit terrein in het ver beteringsplan opgenomen. Op deze plek moet verder nog een De opslagplaatsen in de wijk (b.v van Bolletje in de Reitzstraat) veroorzaken nogal wat verkeers overlast en kunnen dan worden verplaatst. Voor de buurtvertegenwoordigers zijn de plannen met het bedrijfs terrein van Van den Berg zo be langrijk dat zij niet bereid zijn verder mee te werken aan de uit voering van het gehele verbete ringsplan als niet de garantie wordt gegeven dat binnen drie jaar een begin wordt gemaakt met de verplaatsing van de be drijven. De gemeente laat er overgeens geen misverstand over bestaan dat één en ander niet binnen die termijn gerealiseerd kan worden. Het terrein van Brandt, ten noor den van de Wetstraat is door de gemeente gekocht en kan wor den ingericht ten behoeve van het parkeren. Op het terrein van de bunker aan het begin van de Morsweg kunnen eveneens par keerplaatsen worden aangelegd. Het deel van de Morsweg tussen de Morssingel en de Spoorweg overgang zal worden geasfal teerd. In byna de gehele wyk zullen kabels en leidingen, de riolering, de bestrating en de straatverlichting worden ver nieuwd. De Rijnzichtbrug (tussen Haagweg en Morsweg) en de Morspoort- brug verkeren in slechte staat en moeten deels worden vernieuwd. Aan beide zyden van de spoorlijn Leiden-Alphen en aan de Oost zijde van de spoorlyn Den Haag- Leiden zal een geluidswerende wand worden geplaatst om de geluidoverlast van het treinver keer te verminderen. De wo ningwetwoningen in de buurt zullen worden gerenoveerd. De particuliere woning-verbetering zal zoveel mogelijk worden ge stimuleerd. De gemeente wil on dermeer terreinen aankopen om tuinen aan te leggen voor een rij woningen aan de Van der Tas- straat en de woningen aan de Paul Krugerstraat. Door de aan leg van privétuinen wordt de woonkwaliteit van de huizen aanzienlijk verbeterd. Voor het voormalige terrein van de conservenfabriek aan de Mors weg heeft de gemeente een be stemmingsplan gemaakt dat voorziet in de bouw van rond 70 etagewoningen, een parkeerkel der en een strook openbaar groen langs de Rijn. Over de reeds toe gezegde verbouwing van het club/buurthuis 't Mierennest be staat nog onzekerheid. Tydens de voorbereidingen van het verbete ringsplan bleek dat de Prot. Christelijke kleuterschool (Morsweg 114) voornemens is om samen te gaan met de Prot. Christelijke Beatrixschool (Morsweg 188) zodat het huidige gebouw van de kleuterschool zal worden ontruimd. Het in goede staat verkerende ge bouw zou met de nodige aanpas singen geschikt gemaakt kunnen worden voor sociaal-culturele doeleinden waaronder buurt- en clubhuiswerk. Over de bestem ming van het gebouw is nog overleg gaande. Er wordt onder meer gedacht aan de verplaatsing van 't Mierennest zodat de ver bouwing voorlopig wordt uitge steld. LEIDEN - Leiden moet een stads archeoloog krijgen. Alleen dan kan het archeologisch onderzoek op wetenschappelijk verant woorde wijze worden verricht. Vele steden zijn Leiden hierin al voorgegaan, zoals Amsterdam, Den Bosch, Rotterdam, Tilburg en Utrecht. Een dergelijk krach tig pleidooi wordt gehouden in het rapport "Bodemonderzoek in Leiden", dat tevens het jaarver slag is van de Gemeentelijke Ar cheologische Begeleidingscom missie. Het rapport werd gisteren door de voorzitter van deze in 1977 opgerichte commissie ir. A.H. van Oerle aangeboden aan burgemeester Vis. In zijn toespraak zei de voorzitter dat de commissie dankbaar ge bruik maakt van het feit, dat in Leiden zoveel grondwerkzaam heden plaats vinden, waardoor er oudheidkundig bodemonder zoek verricht kan worden. In een kort dankwoord sprak burge meester Vis de hoop uit dat de commissie er ook het komende jaar weer in zal slagen een derge lijk fraai verslag uit te brengen. Uit de opsomming in het verslag blijkt dat de commissie de afge lopen jaren op vele punten in Leiden actief is geweest om vondsten te doen, te conserveren, te registreren en te analyseren. Zo was de commissie betrokken bij een flink aantal grond- en af braakwerkzaamheden, die mo gelijk archeologisch interessant zouden kunnen zijn. Bijvoorbeeld bij de reconstructie van de Breestraat toen men erin slaagde meer te weten te komen over de historische Rijnoever en dijken die daar gelegen moeten hebben, alsmede een tweetal rioolzakputten uit de zeventien de en achttiende eeuw. Bijzondere vondsten werden er ook gedaan tijdens de sloop van het pand op de hoek van de Haar- De Archeologische Commissie v.l.n Boer, mevrouw H. Suurmond-Van Wurfbain, ing. A.P. Pruissers. lemmerstraat en de Stille Mare. In de bouwput werd veel scherf- materiaal gevonden dat afkom stig bleek van een tot dusver on bekende pottenbakker uit het einde van de dertiende eeuw. Van de scherven kon door passen en meten een aantal fraaie "misbak sels" gereconstrueerd worden. Het bleken hoofdzakelijk kook potten, kannen en platte pannen te zijn die op een draaischijf wa ren vervaardigd. Inmiddels is het materiaal door en kele binnen- en buitenlandse va karcheologen bekeken en de be doeling is dat over de scherven in de toekomst een wetenschappe lijke publicatie verschijnt. Iets n Oosterom,prof. dr. PJJi. Modderman .dr. D.EH. de Oerle, drs. JHA. Bosch, drs. H. Sarfatïj, drs. M. wat men (nog) niet gevonden heeft, is de voorburcht van de Leidse Burcht. Daarentegen is men er wel in geslaagd de fun damenten bloot te leggen van het Huis Coebel dat gelegen heeft in een gebied dat wordt omsloten door Haagweg, Kort Vlietkanaal, Boshuizerwetering en Jac Urlus- plantsoen. Bovendien werden op de plek waar de nieuwe woonwijken Koppel- stein en Bokhorst gebouwd zul len worden sporen van inheems Romeins aardewerk aangetrof fen daterend uit de twaalfde tot veertiende eeuw. Ten slotte was de commissie onder meer nog betrokken bij een on derzoek in de Waalse bibliotheek aan het Pieterskerkhof. Bij het afbikken van de muren kwamen volledige muren van klooster moppen tevoorschijn, terwijl op de bovenetage in de muur kaar sennissen bleken te zijn uitge hakt. Het vermoeden bestaat dat het hier gaat om een van de oudste huizen van Leiden. Behalve een overzicht van deze ar cheologische onderzoekingen bevat het verslag ook een aantal artikelen onder meer over de ge schiedenis van de Rijn door Lei den, het bodemprofiel van de Breestraat en de Zuid- of Oost poort en de Hogewoerdsbrug. LEIDEN - Met het plaatsen van een kroon boven het Leidse gemeen tewapen heeft wethouder Waal gistermiddag de restauratie van de bovenbouw van de Koornbrug afgerond. De afgelopen veertien maanden is deze karakteristieke Leidse brug door het aanne mingsbedrijf Duprie uit Leiden ingrijpend opgeknapt. Waal bracht in herinnering dat al in 1955 werd gesproken over nood zakelijk herstelwerk aan de brug. Er werd toen gesproken over f 2500.-. Het nu uitgevoerde res tauratieplan heeft een bedrag van f 480.000.- gekost. De brug was in het verleden opge nomen in een televisiefilmpje van de Rijksdienst voor de Mo- Aannemer Duprie en wethouder Waal plaatsen de kroon boven het gemeentewapen op de gerestau reerde Koornbrug. numentenzorg. "Daar heben we ook op gewezen toen we subsidie voor de restauratie aanvroegen" aldus wethouder Waal. Aannemer Duprie zei bij de over dracht aar de gemeente dat de brug helemaal ontmanteld moest worden omdat zowel de dakbe dekking als de pilaren in zeer slechte staat bleken te verkeren. Bovendien moest eerst een bijna halve centimeter dikke verflaag verwijderd worden. Een extra probleem vormde de aanvoer en afvoer van materialen in verband met de vernieuwing van de wal- muur op de marktenroute. De overdracht liet de aannemer vergezeld gaan van een litho van de brug daterend uit 1860. Aan vankelijk zou de brug worden overgedragen door de architect van het plan de heer J. Walraad uit Brielle, maar hij was wegens ziekte afwezig. Bomen Het moet de rechtgeaarde na tuurliefhebbers toch wel aan het hart gegaan zijn om te zien hoe de afgelopen week het terrein aan de Witte Singel werd "kaalgeslagen ten be- hoeve van de nieuwbouw van de Leidse universiteit. Statige populieren die door de brute kracht van draglines en mo- torzagen omvergekegeld wer den. Oude beuken die met de grond gelijk gemaakt werden als gold het een verdelgings actie gericht tegen het on- Het wegkappen van al wat leeft en bloeit en ons toch altijd weer boeit - om maar eens de aloude dr. Fop I. Brouwer te citeren - was deze week ook aanleiding voor diverse tele foontjes van ongeruste Leide- naars die vroegen of dat nou niet anders had gekund. Een natuurliefhebber kon ixtor de nu gevolgde procedure maar weinig begrip op bren gen. Zijn argumenten waren: de gemeentelijke plantsoe nendienst geeft duizenden guldens uit om een oude boom van heinde en lerre naar Lei den te slepen. Bijloorbeeld de bomen die aan de Botermarkt zijn neergezet hebben een vermogen gekost. Nu bomen in de stad zelf moeten ver dwijnen worden ze gewoon omgehakt. Een redenering waar iets in zit dus heb ik dezer dagen de heer Gaastra van de Leidse plant soenendienst maar eens ge beld en hem gevraagd hoe de vork in de steel zit. Hij vertel de mij dat alvorens met het bouwrijpmaken van het ter rein begonnen zou worden al overleg is gepleegd met de Leidse universiteit. Dat resulteerde onder meer in een opdracht aan de bekende boomchirurg Copijn om een rapport op te stellen over de kwaliteit van de aanwezige bomen en de mogelijkheid om ze te verplaatsen. De uitkom sten waren nogal teleurstel lend voor diegenen die ge hoopt hadden dat er het een en ander gespaard zou kunnen blijven. In grote lijnen kwam het erop neer dat de kwaliteit van de bomen nogal slecht wasen dat er weinig overbleef dan maar flink het kapmes te hanteren. Toch zijn niet alle bomen ge veld. Zo kon een plataan die op het terrein stond naar el ders worden getransporteerd. Wat nog bruikbaar was kreeg een plaatsje bij Oud-Hortus- zicht. Voor de beuken was dat geen haalbare kaart. Volgens de heer Gaastra hebben de wor tels van deze bomen ernstig te lijden gehad van de demping van de Rijn-Schiekade. De waterstroming in de bodem is daardoor ingrijpend gewij zigd en dat heeft flink ge knaagd aan de gezondheid van de beuken Jn ieder geval zodanig dat de zegswijze dat je oude bomen niet moet ver plaatsen opgeld deed voor de ze exemplaren. Iets anders lag het met de popu lieren. Deze zijn zo omvang rijk dm het zeer moeilijk wordt om ze nog te verplaat sen verzekerde me ojienbaar groen-specialist Gaastra. De populieren die er staan zijn 20 a 25 mar oud kunnen IMl jen jaar of vijftig, zestig wor- r ge- den. maar de n daan moet worden i andere plek te geven was te groot. Datzelfde gold ook voor de lin den die een plekje hadden waar vroeger het Elisabeth- ziekenhuis stond. De linden bleken zonder uitzondering in slechte conditie te verkeren. Daarom zat er maar één ding op: legen de grond ermee. Al met al heeft de universiteit toch straks een aardige ere schuld in te lossen bij de na- bouwwerk klaar is. De aan plant van wat jonge bomen - of misschien wel wat oudere van elders - lijkt me toch het minste wat men zou kunnen doen om het verlies goed te maken. Onderscheid Het doet mij een groot genoegen u te melden dat het Hare Ma jesteit behaagd heeft u te on derscheiden met de ereme daille in brons behorend bij de Orde van Oranje Nassau Hoe vaak zal burgemeester Vis in zijn Leidse loopbaan deze en soortgelijke zinnen al hebben gesproken in aanwezigheid van keurig in het pak gesto ken jubilarissen of employes die aan de i>ooraix>nd staan van hun pensionering Wat me opvalt is dat de burge meester dat toch steeds meer doet met de nodige opgewekt heid hoewel het voor hem iets moet zijn van een routinege- baar waarmee unj een sneetje brood eten of voor het slapen gaan de tandenborstel hante- Deze week was de burgemeester weer present bij V&D omdat daar twee werknemers gefê teerd werden m verband met hun veertigjarige loopbaan bij het bedrijf. De ene jubila ris verscheen wat te laat op hel appel, en dat was voor be drijfsleider De Mol een uitste kende gelegenheid om nog eens te wijzen op de slechte be reikbaarheid vanüjn bedrijf. Want het gezin had keurig om tien over half vier de woning in Zuid-West per auto verla ten, maar kon pas om kwart over vier de loftuitingen van de leiding en de collega's in ontvangst nemen. Niet zozeer het verschil in aan komsttijd als wel het verschil in beoordeling door Hare Ma jesteit is wat me tot het schrij ven van dit stukje aanzet. Wat was namelijk het geval? De beide jubilarissen u>anen in hetzelfde jaar in dienst getre den. E)e een vervulde zijn taak bij het warenhuis als kok en de ander als chef-verkoper. Hoewel beiden dus precies de zelfde veertig jaar hadden volgemaakt kreeg de een een ere-medaille in brons en de ander kon een plakkaat in zilver mee naar huis nemen. Verschil moet er kennelijk zijn. Gelukkig deed de Maatschappij ixxjr Nijverheid en Handel het anders. Die stelde beide jubi larissen een gouden penning ter hand. En zo hoort het uof gens mij ook. Krakers Zij die langs 's heren wegen toe ren hebben vast al eens oog in oog gestaan met de slogan: "Al een oat.fcist of krat van de Phoemx gehad?"Sinds kort is daarop een actuele Leidse va riant. 'Krakers, al een flat van de CFI gehad'.'" En u'at dacht u van deze? "Beter een beivaker bij de hand. dan tien krakers in je pand.'' L.G LIBBER PS. Deze week wegens ruimte gebrek geen Puur Leids.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3