Derde generatie van VW-bestelbusje IT Mitsubishi breidt Colt-serie uit met een vijfdeurs IU&PPEMO0* Honda en BL gaan samen auto bouwen EEN KETTING ZONDER KRALEN Wijsje voor de zon De wereld wil in bad 4 ~i~U mKr „ZOEM" DE BLOEM Hooqe- wcxard <3^ a/Jl ZATERDAG 9 JUNI 1979 Het verhaal doet het nog altijd goed. Dertig jaar geleden moet wijlen Ben Pon, impor teur van Volkswagen en vader van de huidige importeur Meindert Pon, tijdens een ge sprek met hoge staf functionarissen van het machtige Volkswagen concern een notitie boekje uit zijn binnen zak hebben gehaald. Hij had er wat krabbels in gezet. Het waren de lij nen volgens welke hij dacht dat een VW-be- stelwagen(busje) moest worden gebouwd. Prof. Porsche ontwierp - mede geïnspireerd door dat schetsje van Ben Pon - een zogenaamde "VW-Transpor- ter", een bedryfswagentje dat ruim een ton kon a Hy had het geluk aan zijn zijde, op dat tijdstip begon ook het grote economische herstel in Europa en zat men als het wa re te wachten op een dergelijk ééntonnertje. De weg naar het enorme succes was gepla veid. Er speelt dus wat chauvinisme mee op de achtergrond als er plannen bestaan om deze Transporter (een goed Ne derlands woord is er nog steeds niet) te moderniseren. Toch is dat weer gebeurd. Voor de tweede maal. Dezer dagen zijn de voorlopers van de derde generatie VW- Transporters van de band gelopen. De produktie begon in 1949, een verbeterd type verscheen in 1967 op de weg. Alles bij elkaar heeft Volks wagen al meer dan vijf mil joen van die busjes in elkaar gezet. Gezien dit kolossale aantal in dertig jaar zou men denken: ga zo door. Bij VW vond men echter dat de techniek zoveel s heeft te bieden dat er Maar al was de techniek be kend, in Wolfsburg wilde men toch ook wel eens weten wat de gebruikers nu eigenlijk precies wilden. Dat is netjes ingetekend. Ook heeft men de gang van zaken bij twaalf concurrenten goed afgeke ken. Hoe die hun bestel wa gentjes bouwen. Uit al die ge gevens kwam een Transpor ter tevoorschijn met de motor achterin, achterwielaandrij ving en frontstuurcarros^erie. Enfin, het principe volgens welk Volkswagen al dertig jaar Transporters bouwt. Het koetswerk werd echter ver fraaid en aërodynamisch aangepast en men bouwde een zuinige 1,6 liter motor volgens het principe van de reeds gebruikte twee liter boxermotor. De twee liter is uitgerust met een automaat (de helft van de markt), aërodynamisch, met een achteroverhellende voor ruit van groot formaat, maar toch ook (op verzoek van im porteur Pon) met een bredere carrosserie zodat drie perso nen naast elkaar kunnen zit ten. Een niet geringe verbre ding van 12,5 centimeter En met een laadvermogen van rond de ton bij een laadruimte van zes vierkante meter. Ondanks al die aërodynami sche trucjes bij de bouw van het bestelbusje blijft het toch een vierkant geval, waarop de wind gemakkelijk invloed heeft. Zijwindgevoeligheid is altijd een nadeel gebleven van zulke busjes. Volkswagen heeft die gevoelig heid getracht te verminderen door een nieuwe tandheugel- besturing die gemakkelijke bediening mogelijk maakt. Maar desondanks kan men de snelheid met dergelijke soort wagens beter beperken tot la ten we zeggen 110 kilometer per uur. Als men althans bin nen de veiligheidsgrens wil blyven. Na augustus begint de volle produktie van de nieuwe Transporter. De pry zen zijn nu alleen maar te schatten. In elk geval kan men rekenen op een verhoging van zo'n vijf procent ten opzichte van het vorige type VW-bestelbusje Daarom komen we op een ge schat bedrag van tussen de 22.000 en 24.000 gulden, naar gelang de uitvoering en de versie Drie generaties VW-Transporters Mitsubishi-importeur Hart Nibbng en Greeve in Sassenheim is ais een van de eerste in de autoivereld op de proppen gekomen met de nieuwtjes voor het voor volgen de seizoenWant in dat wereldje is men de tijd altijd vooruil. Meteen na de zomervakanties worden de modellen voor het volgend jaar al de markt opgereden. Bij Mitsubishi betekent dat een uitbreiding van de Colt-serie Er is nu ook een vijfdeurs bijgekomenDeze versie van de kleine pittige voorwielaandrijver (met onafhankelijke wielophanging rond om) is in totaal 105 mm langer dan de driedeurs en heeft een 80 mm langere wielbasis. Het nieuwe model kan zowel met een 1200 1-1400 cc motor worden geleverd. De 1200 GL met vijf deun kost f14.398 12.5 mille. Ook de Galant- e 1400 GLX f.15 S)48 .De goedkoopste Colt komt op ie van Mitsubishi heeft versterking gekregen. In de vorm van een geheel nieuwe Galant 2000 stationwagonwaar - van de uitrusting vrijwel gelijk is aan die van de vierdeurs Ga lant 2000 GLX. De stationwagen kost bijna 20 mille Ook heeft de Celeste wat wijzigingen ondergaan. De aantrekkelijke coupé heeft een moderner front en een bredere achterruit gekre gen. waardoor de wagen wat slanker lijkt en achterin meer hoofdruimte heeft. Dat is een van de resultaten van de samenwerking waar toe de twee merken hebben besloten. De wagen zal in Ja pan worden ontworpen. Over de details wil men tot nu toe niet veel loslaten. Al leen dat het een auto "met hoogstaande technische spe cificatie" zal worden. De wagen zal In Gröot-Brit- tannié en de EG-landen als een Triumph worden ver kocht. Overal elders zal Honda de verkoop onder ei gen merknaam ter hand ne- De produktie zal over een klei ne twee jaar in Engeland kunnen beginnen. De BL-fa- brieken in Coventry en Li verpool zullen daarvoor worden gemoderniseerd. De motor en versnellingsbak zullen door Honda in Japan worden gebouwd en naar Engeland worden ver scheept. Hoe groot de investeringen Van British Leyland voor dit project zullen moeten zijn is nog niet bekend. Evenmin heeft men al besloten hoe veel van deze wagens men per jaar zal gaan bouwen. Wel heeft men nu al het be sluit genomen de Honda- Triumph vele jaren in pro duktie houden. De Honda Prelude (met de 1.6 liter motor van de Accord) is nu ook in ons land leverbaar. Kortgeleden hebben de dea lers de eerste exemplaren in ontvangst kunnen nemen. Daarbij werd bekend ge maakt dat de Prelude op en kele guldens na achttien mille gaat kosten. En dat is bedui dend beneden de prijs die men tijdens de RAI in het begin van dit jaar nog in het hoofd had Kijk daar is Lientje en Erik ook "Wat gaan jullie doen?" zegt moeder "Een ketting maken" zegt Lientje. "Ja", zegt Erik. zonder allebei. "Hoe kan dat nou?" zegt moe der "We doen het heel han dig" zegt Erik Zal ik het zeggen?", zegt Lien tje. "Goed", zegt Erik. "Met madeliefjes", zegt Lientje "Als ik dat eens wist", zegt moe der Hanny Gijsman (8 jaar) Anna van Burenstraat 17, Leiderdorp. Er was eens een meisje dat wist een heel leuk wijsje dat ging van één, twee huppe- Ze zong het elke dag als ze de Maaike van Borssum Waalkes (9 jaar), Platanerode 19, Leiden. Martine Groenendijk (5) v. Swietenstraat 59 Zoeterwoude v7 v v V, Kletter spetter spat het regentje wordt nat het giert en loeit die wilde wind, die dat blazen heerlijk vindt. Een poesje kijkt naar buiten en denkt: "Wat is het hier lekker achter de ruiten" Iedereen gaat naar binnen, waar het poesje zit te spinnen. Maar het is nodig, weet je dat? Ook de wereld wil in bad!!! Karin Moene (9 jaar). Albatrosstraat Leiderdorp. CIRCUS 1 V v T' [J Tonnv Marijt IB III jaar) 1 Zoutmanstraat 16 Hll\ 1 1 Noordwijk aan Zee Marianneke Lamboo I (5 jaar) Mauritsstr.21, Leiden Er was eens een bloem die heette "Zoem" toen kwam er een bij die zei "je bent van mij"! "Nee", zei de bloem, "je bent van katoen" "Wie is die katoen"? "Jij,', zei de bloem. Toen zei de bloem "Jij mag wel mijn honing, kom maar mee in mijn woning" Toen aten ze.honing, maar er was opeens een overstroming, Ze vielen in het water en hoorde gesnater Alle vissen gingen weg en ze dachten wat hebben wij een p Nelly Brands Lage Rijndijk 99 Leiden 11 jaar. Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat roomyyc zwart

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31