U mag trots zijn op uw werk" 'Avant-garde'interessant eidse agenda minder poespas 'Bloembollenstreek harmonisch geheel Jeugdstad '79, Om klokke half negen werd gis teravond in het Leids Vrije tijdscentrum de tweede avond van het "Avant-garde festival binnen de singels" door "Hoketus" ingeluid. "Hoketus" is de naam van een compositie van Louis An- driessen, die dit muziekstuk schreef in het kader van een minimal music project aan het Conservatorium in Den Haag. "Hoketus" is een tech niek, waarbij verschillende (groepen van) instrumenten om beurten één toon van een melodie of ritme spelen. Door de minimale verschuivin gen ontstaat een flauwe of .vloeiende contractontwikke ling. "Hoketus" voerde "Clapping music" van Steve Reich en "Hoketus" uit. Na dit uitstekend in het festival passende optreden volgde het programma onderdeel: "Het componisten-forum". Zitting hadden hierin: Louis Adries- sen Gilius van Bergeyk, Kon rad Boemer, Willem Breuker, Otto Ketting en Misha Men- De Leidse jeugd bestormt enthousiast het Jeugdstadterrein in de Ton Menkenhal. LEIDEN - De directeur van de Dienst Sociale Werkvoor ziening in Leiden, de heer J.J.N.B. Smits heeft gister middag officieel afscheid genomen van zijn bedrijf. Hij is zeven jaar als directeur bij het bedrijf, dat werk ver schaft aan geestelijk en lichamelijk gehandicapten in WSW-verband, werkzaam geweest. Om gezondheidsredenen moest hij zijn functie per 1 juni neerleggen. Een opvolger is nog niet be noemd. Toen de heer Smits in Leiden be gon was de DSW gehuisvest in een achteraf gelegen kantoortje ergens op het gemeentehuis. In middels is de dienst onderge bracht in een modern nieuw- bouwcomplex. Bij zijn aanstelling in Leiden in juni 1971 kreeg de heer Smits twee ta ken toebedacht. De gemeentelij ke dienst en particuliere organi saties moesten worden samenge smolten tot één Dienst Sociale Werkvoorziening en er moest een vorm van organisatie op poten gezet worden. Van beide taken heeft de heer Smits zich volgens wethouder Schoute (die namens B. en W. op het afscheid sprak) goed gekweten. Hij zei: "U mag trots zijn op Uw werk in Leiden. U heeft er hard aan getrokken, maar bent nog steeds niet voor honderd procent tevreden" Schouten zag de scheidende di recteur in het bezit van een "flin ke dosis nuchterheid" en een "zendingsdrang", die de dienst de laatste jaren alleen maar ten goede waren gekomen. In zijn antwoord bedankte de heer Smits het college van B. en W., andere instanties en het be drijfsleven voor prettige samen werking, en voegde daaraan toe: Drie jongens Als ik iets deed, deed ik dat met mijn volle inzet. Ik hoop dat er veel jonge krachten komen, die de DSW in goede banen kunnen houden". Hij wees verder op het feit dat de DSW een moeilijke tijd doormaakt. Er is weinig werk en automatisering is volgens Smits onvermijdelijk. Skateboard, helaas r LEIDEN - De Ton Menkenhal werd gisteravond zodra de deuren werden geopend bestormd door drommen kinderen, waarvan een groot deel uitgedost met helmen, kniestukken en onder de arm een schaatsplank; skateboard dus. Niet alleen in Jeugdstad dat op dat moment geopend werd, maar waarschijnlijk ook vanaf september op een permanente buitenbaan achter de Ton Men kenhal zullen deze fanaatjes zich naar Amerikaans voorbeeld kunnen vermaken. In Jeugdstad staat in elk geval tot en met 22 juli een tweetal skateboard attributen opgesteld, en volgende week komt er nog meer, de levertijd is lang want het spul moet allemaal uit California komen. Ton Menken zei gisteravond al: "Het zit er wel in dat we het skate board gebied moeten gaan afzetten", want op de toestellen kan er maar één tegelijk en dus bewogen de jongens zich al spoedig door de hele hal voort, daarbij een gevaar vormend voor andere, klei nere, kinderen. Maar er is, behalve skateboard, meer te doen in Jeugdstad. Motor- en trapskelters, een treintje, glijbaan, zand bak, moonwalk, Las Vegas (speelautomaten), film, poppekast, noem maar op. Ton Menken: "We hebben heel veel geleerd van vorig jaar. Het is nu veel direkter, er was vorig jaar teveel poespas en dat breken ze alleen maar af'. Een Jeugdstad dus waar kinderen, grote en klei ne, zich naar hartelust kunnen uitleven, zonder overbodige din gen. En viel vorig jaar ook om de haverklap allerlei apparatuur uit, nu hoopt men dat door een andere schakeling van de electri- citeit allemaal te voorkomen. De poppekast van mijnheer Devilee zal voorlopig alleen op woens dagmiddag, zaterdag en zondag voorstellingen verzorgen, maar in de schoolvakanties elke dag. De rest van de tijd worden er in de filmzaal, die midden in de Menkenhal staat, films vertoond. Jeugdstad is tot en met 22 juli dagelijks van tien tot vijf geopend voor vijf gulden per dag (een gulden minder dan vorig jaar). Ook zijn er weer week- en seizoenkaarten te koop. Ton Menken over weegt om voor de groteren (skate board en motorskelters) ook 's avonds open te blijven. Vorig jaar werd Jeugdstad bezocht door ongeveer 30.000 kinderen, de organisatie van Jeugdstad '79 hoopt dat die lijn wordt voortgezet. aangehouden Een opgewekte direkteur Smits (links) gisteren bij zijn afscheid i o hij zeven jaar de scepter heeft gezwaaid. i de Dienst Sociale Werkvoorziening na verkrachting Alphens meisje ALPHEN AAN DEN RIJN - De Haagse politie heeft deze week drie jongens aangehouden op verdenking van verkrachting van een 16-jarig meisje uit Alphen aan den Rijn. Een vierde verdachte is nog voortvluchtig. Het meisje reed op 31 mei met de vier jongens, van wie zij er één kende, mee in een auto richting Den Haag. Onderweg werd zij onder bedreiging van een mes en een schroevendraaier door de jongens verkracht. Hetzelfde ge beurde later nog een keer in een woning in Den Haag. Daarna werd zij teruggebracht naar Al phen. Een dag later lichtte het meisje haar ouders in, die op hun beurt de politie inschakelden. Van de drie aangehouden jongens (een 17-jarige Hagenaar, een 19- jarige Waddinxvener en een 18- jarige Hagenaar) £ieeft laastge- noemde inmiddels bekend. OEGSTGEEST - De winkeliers van het winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest hebben burgemeester Eysinga gisteren (voortuitlopend op zijn officiële afscheidals afscheidscadeau een kwartetspel aangeboden. Het spel bestaat uit foto's van Oegstgeest. Ook boden de winkeliers en verenigingen uit Oegstgeest de scheidende burgervader een foto-drieluik aan, waarop het raadhuis, het Groene Kerkje en het oude raadshuis staan afgebeeld. Een waarzegster las de burgemeester de hand, terwijl de echtge note van de heer Eysinga bloemen werden aangeboden. V erkeerslichten Hoge Rijndijk in werking LEIDEN - De verkeerslichten op het kruispunt Hoge Rijndijk bij de Leiderdorpsebrug zijn giste ren in werking gesteld. Verontruste Rijndijk-bewoners, die hun schoolgaande kinderen dagelijks deze drukke verkeers weg zien oversteken, hebben in de afgelopen jaren talloze keren bij de gemeente aangedrongen op veiligheidsmaatregelen. Het uiteindelijke doel van de ouders blijft de verwezenlijking van een tunnel onder de Hoge Rijndijk. Plannen voor de bouw van zo'n tunnel zijn afhankelijk van het verstrekken van overheidssubsi dies. Als voorlopige maatregel zijn de verkeerslichten geplaatst. De kosten van de installatie bedra- NOORDWIJK - Het bijna drie jaar jonge Symfonie-Orkest Bloembollenstreek gaf onder muziekschool-directeur Wim van Duijn een druk bezochte uitvoering (de eerste) in de Grote Kerk in Noord wijk. Het is verwonderlijk hoe Wim van Duijn, geen beroepsdirigent, al die (toch zeker ver gevor derde) amateurs van allerlei komaf in korte tijd tot een zo harmonisch musicerend ge heel heeft kunnen samenvoe gen. Hij houdt zijn vijf en vijf tig spelers vast door een ken nelijk sterke beinvloeding. Daar hij, als echte muzikant, een ontwikkeld vorm- en stijlgevoel bezit, moet die overdracht wel gunstig uit werken. Dit is in alle vertol kingen op te merken. Frase ring en detailbehandeling, zijn minder sprekend. Te recht stonden op het pro gramma geen composities, die een verfijnde nuancering vragen. We hoorden mooie muziek uit barok en vroeg-romantiek. Een Watermusic-suite (Han del), de bekende Air uit Bachs derde suite (in D-groot) ver heugen altijd bij een zo goede uitvoering als van dit met hart en ziel musicerende en semble. Van Mozart speelde het orkest een (kleine) driedelige Sym fonie in Es met mooie klank en opgewekt, echter zonder raffinement. Als voor drachtsstuk was de Priester mars uit Mendelssohns, ove rigens vrijwel nooit te horen oratorium "Athalia" voor het orkest een dankbaarder werk. Na deze pittige kleurige mars gingen we de lange pauze in. Heel ongewoon volgde Beetho- vens 3de piano-Concert (opus 37) daarna als indrukwek kend sluitstuk van de avond. Het werd tevens het hoogte punt. Doorgaans wordt zo'n concert in een zaal verklankt. De uit stekende akoestiek van de kerkruimte deed er echter evenzeer recht aan. Soliste was Olivia Krenèk (mevrouw Van Veen), van Joegoslavi sche afkomst, van huisuit muzikaal begaafd, succesvol als pianiste in Europa en Zuid-Amerika. Sinds vier jaar woont ze met haar gezin in Noord wijk. Een concert van Beethoven is geen klei nigheid. Technisch en vooral voordrachtelijk vergen die meesterwerken alles van de vertolker, Olivia, samen met het vaardige, in dezelfde geest spelende orkest, zag er kans toe de donkere c-moll schoonheid van deze muziek briljant te doen herleven. De enorme bijval na het Rondo verleidden soliste en orkest tot een gedeeltelijke herha ling. Illegaal café in Nieuwkoop opgerold Bijbellezing in Katwijk KATWIJK - Er wordt in Katwijk op maandag 11 juni een bijbellezing gehouden. Deze is om 20 uur in het hervormd jeugdhuis aan de Voorstraat 72 te Katwijk aan Zee. J. Klein Haneveld uit Bodegra ven komt spreken over het thema "Het Midden-Oosten in het licht der profetie. NIEUWKOOP - De rijkspolitie heeft in samenwerking met men sen van de drank- en horecawet in de nacht van vrijdag op zater dag een illegaal café in Nieuw koop opgerolci. Het café was al driekwart jaar in gebruik. De 56-jarige eigenaar D.S. uit die plaats en zijn twee zoons van 26 en 22 jaar zijn aan gehouden. Verder nam de politie een naar zij zei grote hoeveelheid sterke drank in beslag, evenals twee vuurwapens en twee gokau tomaten. Op het moment van het politiebe-- zoek waren er naar schatting 35 personen in het etablissement. gel berg. Het voorzitterschap was in handen van V.N.'s cri ticus Elmer Schönberger. Doordat de voorzitter de dis cussie op geen enkele manier kanaliseerde en er door het publiek weinig relevant dis cussiemateriaal werd aange dragen kwam er een margi naal en onduidelijk resultaat uit de bus. Na deze weinig verhelderende gebeurtenis, sloeg Maarten van Regteren Altena toe. De basspeler manifesteerde zich in zijn solo-optreden weer op onnavolgbare wijze in de gestileerde, met voor bedachte rade, uitgekookte, wat achterhaalde improvisa ties en experimenten. Zijn balanceren op de rand van het muzikale moet gezien worden in het totaal van het festival. Begrijpelijk was het onbegrip bij het grootste gedeelte van het publiek. Maarten hield zijn optreden dan ook kort, maar hij paste prima in het "schilderij" van het festival. Het alom bekende muziekge zelschap "De Volharding" volgde. Zij creëerden weer een geheel andere sfeer. Wat de heren van het componis ten-forum niet onder woor den konden brengen, name lijk het wezen van strijdliede- rencultuur, gaven zij duide lijk weer d.m.v. hun muziek. Erg laat kreeg het Niko Lange- huyzen septet de kans om swingende muziek ten gehore te brengen. Langenhuyzen heeft als routinier en begaafd bassist een groep jonge musi ci om zich heen die al reeds tot grote klasse komen. Een groep die in zekere zin arrivé is qua klasse en totaal-niveau, met de mogelijkheid in zich om tot de top te gaan behoren. Al metal weer een interessan te avond. Vanavond wordt het festival afgesloten door o.a. Jazzduo Frankfurt en Loek Dikker's Waterland Big Band. LOUIS CORNELISSE Afscheid DSW-direkteur Smits: ZATERDAG 9 JUNI 1979 ZATERDAG Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, vanaf 21 Sterrewachtlaan, Milieubijenmarkt, ll-16u Augustinus, Rapenburg 24, filmvoor stelling "A bigger splash", 21 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, 3e avond in het festival "Avantgarde binnen de singels", 20.30 uur. Ton Menken IJshal, Vondellaan 41 Jeugdstad, 10-17 uur. j LAK-theater, Levendaal '150, theater groep "Lijn 9" met "collega's', 20.30 uur Manege Liethorp Leiderdorp, fancy-fair vanaf 10 uur. Voorschoten, Boycot Outspan Karavaan trekt langs, 10.30-12.30 uur. Zijlwatering Wassenaar, viswedstrijd schooljeugd, 9-11 uur. ZONDAG Middelweg 19c, voorstelling Leids Pop pentheater, 14.30 uur. Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoe tingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Ton Menken IJshal, Vondellaan 41 Jeugdstad, 10-17 uur. Zoeterwoude, start fietstocht (75 km) 7.30 uur en (35 km) 12-14.30 uur. De Houtkamp Leiderdorp, openlucht- concert (bij slecht weer in sporthal "Op Dreef'), 14-16 uur. Duinrell Wassenaar, Paardendag, de monstraties om 11.14 en 16. uur. MAANDAG Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Kantine NEM, ingang Vijf meilaan, ruil en veilingavond van "De Postzegel vrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur II, ama teurfotografie, 20 uur. Gemeentehuis, Raad, 19.30 uur. Clubhuis Swift, Admiraal Banckertweg, start avond-fietsvierdaagse, 18.30-19.30 Ton Menken IJshal, Vondellaan 41 Jeugdstad, 10-17 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerkchoor- straat 17, horrorfilm "Nosferatu eine symphonie des Grauens", 20 uur en 22.15 uur. VTL-terrein Voorschoterweg, start avond wandelvierdaagse, 18-19 uur. Gemeentehuis Wassenaar, Raadhuis laan, start avond(wandel)vierdaagse 18.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. finan ciën. 20 uur. ARTSEN Leiden-Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur v.m. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morskwartier, Noordbinnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): M. van Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; Wijk 2 (Kooi- en Merenwijk); R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834; Wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuin stadwij k, Zuid-binnenstad): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; Wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier): A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420 (za terdag) F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347 (zondag). Leiderdorp S. P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel. 891037. (zaterdag en zon dag spreekuur van 12.30-13.00 uur in het Gezondheidscentrum Winkelhof Florijn 10, tel. 891000.( Oegstgeest. - E.W.F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159 (zaterdag); S.M. Plat- teel-de Jongh, Diepenbrocklaan6, tel 5417 (zondag). Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, telef. 10140. juni door Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 890000 en door Apotheek Voorscho ten, Leidseweg 66, V.oorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecep- ten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. 121753. Leiderdorp - Gezondheidscentrum Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur van ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel - 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling, Roest, Helden G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405; weekendregeling Krol, Van Gooi, Vestjens: Y. Krol, Pres. Kenne dylaan 260, Oegstgeest, tel. 153266; B.H. Broer, Boshuizerlaan 13, tel. 764058. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilyk- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2