ZATERDAG 9 JUNI 1979 Het is nog niet zo erg lang gele den dat oppositieleider Joop den Uyl er vast van overtuigd was dat alle heil en zegen voor wat betreft het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen ge vonden zou worden in de dienstensector. Daar immers werden de winsten gemaakt, bij de banken en de verzeke ringsmaatschappijen. Deze bedrijfstakken zouden in zijn visie het verlies aan werk in de industrie ruimschoots moeten goedmaken. Maar nog niet zo lang geleden sprak Den Uyl voor de televisie van dreigend verlies van duizen den arbeidsplaatsen in de dienstensector. De computer technologie en vooral de „chip" heeft roet in het eten gegooid, of liever gezegd', zand. Want veel meer dan dat is een chip eigenlijk niet: een plaatje silicium (zand) met daarop duizenden elektronische schakelingen. Dr. ir. H. Bos nia van het Philips Natuur kundig Laboratorium in Eindhoven tijdens een on langs gehouden Studium Ge nerale aan de Utrechtse uni versiteit „Het heeft de groot te van een duppie en het kost trouwens ook nauwelijks Deining Toch veroorzaakt dat kleine apparaatje een hoop deining. De reden is dat automatise ring door de chip fors goed koper wordt. Volgens Bosma zijn over een paar jaar bij voorbeeld computer-ge stuurde produktiemiddelen hooguit een paar honderd gulden duurder dan die welke nu op de markt zijn. Automa tisering komt op deze manier ook binnen het bereik van het kleinbedrijf en de detailhan del. De overtuiging groeit dat de .chips-revolutie" onze hele samenleving ingrijpend zal gaan veranderen. De vak bonden vrezen dat de nieuwe automatiseringsgolf zal lei den tot nog grotere werkloos heid dan er nu al is. Daarnaast zal ook de aard en de inhoud van het werk veranderen. De werkgevers kijken er weer anders tegenaan. Zij zien juist de werkgelegenheid groeien. Het zoeken naar toepassingen voor micro-processors (een bundeling van program meerbare chips) is wat veel ondernemers voor ogen staat als ze het hebben over de voor onze industrie zo broodnodi ge innovatie (vernieuwing). Kinderschoenen Maar als je vraagt hoe die chips-revolutie" er dan wel uit komt te zien, dan blijken ook de deskundigen het niet te weten: de ontwikkeling van de micro-elektronica staat eigenlijk nog maar in de kinderschoenen. Vergeleken met grote computers zijn de micro-processors bijvoor beeld relatief nogal traag en de geheugencapaciteit is nu nog beperkt. Maar de ont wikkeling gaat toch zo snel, dat naar verwachting over een jaar of zes, zeven de hui dige grote IBM 370-computer in de vorm van één chip op de markt gebracht zal kunnen worden. Dr. Bosma: „Wat we er nu van zien, is nog maar speelgoed. Het is niet te voorspellen waar deze ontwikkeling toe zal lei den". Hij wil in dit verband de uitvinding van de chip graag vergelijken met die van de elektromotor. Bij de uitvin ding, daarvan in het begin van de 19e eeuw, had ook nie mand er flauw benul van dat er nu in elk huisgezin zo'n 35 elektromotoren en elektro- motortjes zouden zijn". De stofzuiger, de wasmachine, de ventilator, de luchtbe vochtiger. de bandrecorder en de platenspeler, wie had daar toen aan kunnen den ken. Over de gevolgen voor de werk gelegenheid (gunstig of on gunstig) valt volgens chip- deskundige Bosma geen en kele voorspelling te doen. Wat hij wel met zekerheid kan zeggen, is dat de veranderin gen groot zullen zijn. Voor een groot deel is dat het ge volg van het feit dat de chips technologie eigenlijk geen beperkingen kent, noch wat grondstoffen- en energiege Op_9 mei deden de Diensten bonden FNV een beroep op kabinet en parlement om ondernemers te dwingen, bij de afwegingen van kos ten en baten van een auto matiseringsproject, ook rekening te houden met de maatschappelijke (sociale) kosten van zo'n project. Mensen die als gevolg van automatisering zonder werk komen, moeten uit eindelijk door de samenle ving als geheel worden op gevangen: zij moeten een uitkering krijgen. De automatiseringshefTïng is dan een nuttig instrument, menen de bonden. Extra winsten uit automatisering komen zo niet langer uit sluitend ten goede aan in dividuele ondernemingen, maar dienen dan mede de samenleving om elders werk te scheppen. Zonder ingrijpen zou het gebouw van de sociale verzekerin gen wel eens in elkaar kun nen storten. In een begeleidende nota, „Automatisering, een vak bondsvisie", schrijft de i de Diensten bonden FNV, Wim van Gel der, dat juist de winstge vende bedrijven roet steed^ minder mensen gaan wer ken en daardoor ook min der premie gaan afdragen aan de sociale verzekerin gen. Het gevolg is dat de arbeidsintensieve bedrij ven en bedrijfstakken die het toch al moeilijk heb ben, in toenemende mate de premielast moeten dragen. De ontwikkeling binnen de economie wordt daardoor steeds ongelijker. Een ander gevolg is volgens de nota, dat vooral i met een lagere opleiding, en dus veel vrouwen, door de automatisering in de knel zullen komen. Ook het middenkader zal volgens Van Gelder de dans niet ontspringen. Zo zal de in de dienstensector veel voor komende traditionele beambte, die op grond van jarenlang leren in het be drijf een enorme erva ringskennis en een goede positie heeft verworven, steeds meer verdwijnen. Over de automatisering en over de nota hadden we een gesprek met hem. bruik betreft, noch wat kos ten betreft. Op één produk- tielijn, die weliswaar een for se kapitaalsinvestering vergt, kunnen per jaar een miljard van deze super-geintegreerde elektronische schakelingen worden gemaakt. Vraag De enige belemmeringen zijn hooguit de aarzelingen bij de mensen om de nieuwe tech niek te accepteren en het probleem van het vinden van (goede) toepassingen. Of die allemaal even nuttig zullen zijn, is nog maar sterk de vraag. Daarvoor hoeven we maar te kijken naar apparaten als de video-spelletjes en de huishoudelijke apparaten met zogenaamd zelfdenkend brein. Zo heeft AEG een for nuis ontwikkeld met 120 kook-, bak- en braadpro- gramma's. Leuk, natuurlijk, maar je zult er toch bij moeten blijven om af en toe eens te roeren. Enkele toepassingen gedacht wordt, zijn verkeers regeling via sensoren in het wegdek en via de dashboard computer; de regelfuncties voor de automotor, de directe diagnose en de antiremblok- keerinrichtingen voor auto's; volautomatische kassa's met voorraadboekhouding; „in telligentie" in huishoudelijke apparaten als wasmachines, drogers, mixers, fornuizen en dergelijke; standaard-elek- tronica voor het huis, bijv voor regeling van de tempera tuur en die zowel de „slordi ge" thermostaat als de meng- kranen zal vervangen; diag nosesystemen voor artsen; de „personal computer", be doeld om de toegang moge lijk te maken tot grotere net werken als Viewdata, Tele tekst en verder te gebruiken voor de privé-boekhouding, het contact met de bank of gi ro en te gebruiken als naslag werk voor de eigen vakken- Hoe ingrijpend de micropro cessor kan zijn, blijkt uit het volgende voorbeeld van een nieuwe telexmachine. Eén micro-processor vervangt daarin 936 losse mechanische onderdelen. De montagetijd van een machine werd daar door teruggebracht van 75 naar elf uur, terwijl dat werk nu voortaan door onge schoolden kan worden ge daan. Honderd mensen verlo ren door deze ontwikkeling hun baan bij de fabriek. Dr. Bosma vreest dat op den duur de culturele problemen groter zullen zijn dan de eco nomische. Mensen met een intelligentiequotiënt van minder dan 100 zullen naar zijn mening buitenspel ko men te staan. Dat wil zeggen dat de helft van de Neder landse bevolking de ontwik kelingen niet bij zal kunnen houden. Macht Daardoor dreigt onder meer het gevaar van „gecorrumpeerde macht" van ingenieurs die systemen ontwikkelen en daarbij hun boekje te buiten gaan. Als gevolg van mogelij ke eenzijdigheid en arrogan tie van specialisten, dreigt volgens Bosma bovendien „het gevaar van het digitale denken". Dat is het gevaar dat de wereld wordt geschapen naar het wereldbeeld van in digitale circuits denkende programmeurs. Eenvoudige en kleine computertjes, microcomputers genoemdworden v> De foto laat de essemblage en het testen in de fabriek in Westbrook (VS) z r vele doeleinden gebruikt. Vandaar ook dat de commissie- Rathenau, de door wijlen mi nister Peijnenburg van we tenschapsbeleid ingestelde adviesgroep die de maat schappelijke gevolgen van micro-elektronica moet be studeren, in haar binnenkort te verschijnen rapport zal ad viseren om het onderwijs drastisch te herzien en de jeugd al vroeg vertrouwd te maken met computerappara tuur. Studenten in de infor matievakken moet inzicht worden bijgebracht in andere vakken en andere aspecten van de samenleving. Het is maar net hoe je ertegen aankijkt. Volgens dr. Bosma van Philips brengt de chips technologie moeilijk werk binnen het bereik van minder geschoolden. Maar nei zo goed kun je zeggen dat de nieuwe technologie bestaan de functies uitholt; juist het aardige ervan overneemt en de werknemer het minder aantrekkelijke werk overlaat. Nam de eerste automatise- rings- en mechaniseringsgolf het vervelende lichamelijke werk over, de micro-compu ter neemt het „vervelende denkwerk" over, zo wordt ge- Geklets Wim van Gelder, e de Dienstenbonden FNV in Woerden, vindt dit elitair ge klets. „Als iemand alleen maar de keuze heeft tussen rotwerk en geen werk, dan kiest hij toch rotwerk". Van Gelder is op het ogenblik bezig uit te zoeken wat de ge volgen van de nieuwe auto matiseringsgolf zullen zijn voor de dienstensector, ban ken, verzekeringen, de uitge verijen, dc (groot)handel en het winkelbedrijf. Afgezien van de computer als veredelde boekhoudmachi ne. is de automatisering tot nu toe aan de dienstensector min of meer voorbijgegaan. Maar Door Jan Kees Hulsbosch gekoppeld aan de micro computer zijn bijvoorbeeld winkelkassa's in staat om, naast het aflevering van een kassabon, ook de voorraad boekhouding te doen en zo nodig nieuwe bestellingen te verrichten bij de groothandel. De caissière hoeft niet eens de prijs van de artikelen op de kassa aan te slaan. Ze haalt ze eenvoudigweg langs een leesmachine, die de voorge drukte codering op de ver pakking „begrijpt". Albert Heijn neemt een proef met deze apparatuur in een win kel in Heemskerk. Tekstverwerken De tekstverwerkingsmachines maken straks grote aantallen typistes overbodig. In zaken brieven regelmatig terugke rende alinea's zitten in het geheugen van de machine opgeslagen. De secretaresse slaat op beeldschermappara tuur een paar codegetallen aan, tikt naam, adres en der gelijke van geadresseerde in, en enkele seconden later komt de brief uit een regel drukker, foutloos, en de woorden aan het eind van de regel altijd op de juiste wijze afgebroken. Bijna de helft van het tikwerk op kantoren komt neer op het overtypen van eerder ge maakte teksten. Denk maar aan het tikken van een rap port. Wanneer er bijvoorbeeld op de eerste bladzijde van een hoofdstuk van een concept rapport een alinea moet wor den geschrapt, moeten - om de pagina-indeling niet te verzieken - ook de overige bladzijden van dat hoofdstuk worden overgetypt. Met een tekstverwerker is dat probleem van de baan. Een tekst hoeft maar één keer in getypt te worden en kan ver der naar hartelust worden gewijzigd. Van Gelder „In middels wordt gewerkt aan systemen die reageren op de menselijke stem. De brieven worden rechtstreeks aan de computer gedicteerd, die de tekst vervolgens uittikt" Minder papier Bij de banken is al een groot ge deelte van de administratie geautomatiseerd. Alleen de loketdiensten zijn tot nu toe de dans ontsprongen. Maar terminals voor het boeken van ontvangsten en betalin gen, en het verstrekken van inlichtingen over rekeningen zijn er al om ook hier de pa pierstroom in te dammen. De voordelen: vlottere service aan de klanten, en omdat de transactie verwerkt wordt op het moment dat deze plaats vindt, is de administratie ook steeds „bij". Het uiteindelijke resultaat van deze vernieu wingen is mogelijk „het pa pierloze kantoor". In de verzekeringssector liggen de problemen iets anders. Er is een grote verscheidenheid aan polissen, met ieder hun eigen formulier en behande ling. Van Gelder „Omdat de administratie hier wat con servatiever is gebleven, komt de automatisering ook harder aan. We hebben als Diensten bonden van de verzekeringen alleen de toezegging gekrë- gen dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Dat is voor ons onvoldoende. In te genstelling tot de banksector, neemt in de verzekeringen de werkgelegenheid al wel af. Activiteiten Een geheel ander terrein waar op de chips een grote rol gaan spelen, zijn de informatiesys temen als Viewdata en Tele tekst. Over wat de gevolgen daarvan zullen zijn voor bij voorbeeld het werk in de uit geverijen en de bibliotheken, valt nu nog geen zinnig woord te zeggen. De werkgevers, met name die in de bank- en verzekeringssec tor, ontkennen ten stelligste dat de automatisering in hun sector tienduizenden banen zal gaan kosten. President- commissaris drs. L. Meerburg van de AMRO-bank noemde dit onlangs „ongenuanceerd gepraat". Door die automati sering zijn juist nieuwe com merciële activiteiten moge lijk gemaakt, waardoor de werkgelegenheid bij de ban ken is verdubbeld. De AM RO-bank zelf groeide vorig jaar met vierhonderd ar beidsplaatsen. In de gehele bedrijfstak was de groei 2500 banen. Ook voor dit jaar ver wacht drs. Meerburg een groei van 2500 banen, door de effecten van de vervroegde pensionering, de uitbreiding van de opleidingscapaciteit van de banken met zeshon derd plaatsen en de natuurlij ke groei. Verder kijken Wim van Gelder deelt deze op timistische verwachting niet. Hij vindt dat de banken niet verder kijken dan hun neus lang is. Tot nu toe stond tegenover ar- beidsuitstoot altijd uitbrei ding van werk in andere sec toren. Zo leidde de mechani satie in de landbouw tot grote uitstoot van arbeid, die echter kon worden opgevangen in de zich sterk uitbreidende in dustrie. Mechanisering en au tomatisering maakte daar een eind aan. terwijl er bovendien een belangrijke verschuiving van blauweboordenwerk naar witteboordenwerk (de kantoorsector) plaatsvond. De dienstensector kon toen als opvang gaan funge- Voorbeelden De uitstoot uit de industrie wordt met het volgende aar dig geluslreerd: In 1950 telde de Nederlandse industrie 1,2 miljoen banen. In 1965 waren dat er 1,4 miljoen en m 1976 zijn het er nog 1,1 miljoen. In ruim tien jaar tijd zijn er in de industrie 300.000 banen ver loren gegaan, terwijl de pro- duktie in die tijd met zestien procent steeg. De diensten sector kon deze uitstoot tot nu toe opvangen, doordat er nog steeds sprake was van groei in de sector. Inmiddels zijn de bordjes ver hangen. Door de stagnatie in de wereldhandel stijgt de om zet van de Nederlandse han del minder dan verwacht in de verzekeringsbranche is een verzadiging bereikt en dat zelfde geldt voor de sala- risrekeningen bij de banken. Leningen sluiten gebeurt nog wel volop, maar het kabinet wil graag dat ook daar een rem op komt. Kortom, de groei is eruit. Van Gelder „Alseen bedrijfdat niet meer groeit de winsten op peil wil houden, dan moe ten de kosten omlaag. Dat be tekent in de regel dat er op de post „arbeid" bezuinigd gaat worden. e werkgevers zijn er echter van overtuigd dat er door de nieuwe technieken ook weer nieuwe produkten en dien sten zullen ontstaan. Zo zijn de banken de laatste jaren ac tief geworden in reld. Wim van Gelder wijst erop dat door de economische problemen het aantal guldens dat de consumenten ter be schikking hebben, niet zo sterk meer zal groeien. Dat betekent dat de reisbureaus deze uitbreiding van de bankactiviteiten zullen mer ken in een vermindering van hun omzet. In de industrie zal het aantal banen ook teruglopen. Na tuurlijk maakt de micro-pro cessor de vervaardiging van allerlei nieuwe produkten mogelijk. Maar deze produk ten zullen in toenemende ma te met chips-gestuurde ma chines worden vervaardigd. Deze industriële robots heb ben ook in ons land hun in trede gedaan. Eén keer voor doen wat er gedaan moet worden en de minicomputer zorgt ervoor dat de handeling eindeloos herhaald wordt. Ondergaat het produkt een verandering, dan doe je ver volgens de nieuwe handeling een keer voor. Een ander opvallend punt is dat de chips-revolutie zijn eigen kinderen zal gaan opeten. Tijdens het Utrechtse Stu dium Generale werd erop gewezen dat snelgegroeide beroepen als ponstypistes, programmeurs en systeema nalisten voor een groot deel zullen verdwijnen omdat voor „communicatie" met de microcomputer geen speciale kennis meer nodig is. De functie van een chip ligt vast. Die wordt al bij de fabricage van de chip „ingebak ken" Uiteindelijk zal. zo is door Sie- mens-mede werkers onder zocht, tegen het eind van de jaren '80 meer dan veertig procent van de nu bestaande kantoorbanen door het ge bruik van machines wijziging ondergaan. Nu is het al zo dat 25 tot 30 pet. van het werk te automatiseren is. Van Gelder verwacht dan ook dat de eerstkomende jaren bijna één miljoen mensen te maken zullen krijgen met een veran dering in hun werkmethode, veranderingen die weerstan den en angstgevoelens zullen oproepen. Vakkennis en de traditionele capaciteiten voor administra tief werk, als g'eheugen en Te kenvaardigheid. worden minder belangrijk. Daarvoor in de plaats komen nieuwe ei sen ais algemene intelligen tie, accuratesse, verantwoor delijkheidsgevoel en flexibi liteit. Gezien deze ontwikke ling verwacht Van Gelder dat door de automatisering een groot aantal baantjes niet meer beschikbaar zal komen voor mensen met een lagere opleiding, zoals bijvoorbeeld een MAVO-diploma, terwijl het werk op zich toch nauwe lijks meer inhoud zal krij gen. Automatiseren op zich wijzen de Dienstenbonden dan ook niet af. maar wel de manier waarop het nu gebeurt. Het wordt volgens de Diensten bonden dan ook hoog tijd dat de overheid ingrijpt en samen met werkgevers en werkne mers gaat proberen aard en tempo van de ontwikkelingen te beïnvloeden. Vandaar indertijd het voorstel van Jan Brouwer, voorzitter van de Dienstenbonden FNV, voor een automatiseringshef fing. Die is uitsluitend be doeld om te verhinderen dat mensen onnodig zonder werk komen te zitten, waardoor zij ten laste van de maatschappij komen. tUitvindingen zijn niet meer ongedaan te maken, maar, al dus Van Gelder, automatise ring mag geen doel op zich zijn. doch slechts een middel om te komen tot een kwalita tief betere en dus humanere arbeidsplaats.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27