Beheer van viswater helaas noodzakelijk sport zee-viswijzer ZATERDAG 9 JUNI 1979 EXTRA PAGINA 23 Door Bas Hoppel Rugklachten zijn de voor naamste oorzaken van het ziekteverzuim en dus verantwoordelijk voor een groot deel van de so ciale uitkeringen. Rug pijn kan het begin zijn van blijvende arbeidson geschiktheid en evenzeer van een tijdrovende en kostbare kruistocht van de ene specialist naar de andere. Maar erger nog. de rugpatiënt kan daar door het slachtoffer wor den van allerlei overbo dige specialistische han delingen. Ruglijders maken een steeds hoger percentage uit van de groeiende stroom WAO'ers. Van 1971 tot en met 1975, actueler cijfermateriaal is niet voorhanden, steeg dat percentage van 9,5 tot ruim 11,5 procent. We til len te zwaar en verkeerd, zitten gebogen en nemen geen juiste houding aan bij het staan. Rugklach ten kunnen echter ook ontstaan door psychische of sociale problemen. UTRECHT - „Aauww, m'n rug", zo zal premier Van Agt het op nieuw jaarsdag hebben uitgeschreeuwd tegen zijn vrouw Eugenie. Beiden stonden juist op punt een buiten landse reis te maken. De koffers waren al gepakt. Ze hoefden alleen nog de auto in. En daar vertilde de minister-president zich uitgere kend aan. Met een stok in de hand stapte hij een paar uur later toch het vliegtuig naar Willemstad in Zonder zich te vertillen aan iets. was het vorige week nog een jonge collega wiens rug plotseling „op slot" raakte. Hij kon geen beweging maken. Eén verkeerde beweging kan kennelijk fataal zijn. Het ruggenprobleem intrigeerde dr. Hoek Als huisarts in Alkmaar vroeg hij zich af hoe het toch in hemelsnaam kwam dat grote groepen rugpatiënten maar niet beter wer den. Later, in dienst van de bedrijfsgenees kundige dienst bij de PTT. kreeg hij er tijd voor om dat te gaan onderzoeken. Op de universiteit komt het naar zijn mening on voldoende aan bod. Dr. Hoek: „De rug viel er tussen wal en schip. Kijk. de hart- en vaatziekten werden door de hartarts be handeld en de maag valt onder interne ge neeskunde. Maar de rug, ja. daar hoorde je nooit wat over. Rugpijn heb je zo'n beetje bij alle ziektes" Geen spit Met rugpatiënten bedoelt hij niet de tallozen die met spit een of twee keer per jaar een paar dagen thuisblijven. Het gaat om de grote groep die chronische rugpijn heeft, daardoor helemaal uit hun normale doen raken en waarvan memand begrijpt hoe dat nu komt en wat eraan te doen valt. Kan rugpijn te maken hebben met ouder worden9 „Ja. dat heeft het De eerste problemen beginnen ruwweg bij de35-jari- gen. De wervelschijf, dat weke, waterachti ge ding tussen de wervels, veroudert snel. Dat ouderdomsproces begint al op 20-jarige leeftijd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het aantal rugpatiënten met de leeftijd toeneemt. Kijk, waar klagen de mensen nu over. Over dit stuk", waarbij hij z'n hand op de lende houdt. „Dat is ook wel begrijpelijk, want daar zitten de vijf lendewervels, die bij het buigen en bukken bewegen. Bovendien hebben zij de hele lichaamslast te dragen en hoe lager in de rug, hoe hoger de druk van het lichaam. En vergis je niet, op de onder ste wervel drukt die tot vier keer het li chaamsgewicht. In opkomst, als je het zo zou willen noemen, is de pijn boven in de rug. Bij de nek. Er zijn veel mensen die over nekpijn klagen. Voor al mensen aan bureaus. Ais je ziet hoe ik nu aan het bureau zit, is dat helemaal fout. Vroeger stonden ze aan de bureaus, terwijl de lessenaars scheef stonden Nu hang je met je kop d'r boven" Bewegingsarmoede De bewegingsarmoede is volgens dr. Hoek een van de grootste veroorzakers van rug pijn. „We bewegen niet meer, althans niet genoeg. We zitten maar in auto's en achter een bureau Het gebrek aan beweging be gint al bij de kinderen. In mijn kinderjaren klommen we nog in bomen en we speelden indiaantje. Maar tegenwoordig moetje kin deren naar een verjaarspartijtje brengen. In een auto, omdat ze er tegen opzien om te lopen of te fietsen. Wat dacht je van een brommer? Met al dat trillen? Is ook alle maal niet zo gunstig voor de rug" Wie zou denken dat dr. Hoek tijdens het ge sprek een zithouding heeft waardoor geen rugklachten kunnen ontstaan, slaat de plank volledig mis. „Maar ik zit wel ont spannen, en dat is ook een hoop waard", zegt hij gemakkelijk onderuit zittend. „Zo is het beter dan gespannen rechtop zit ten" .Datzieje wel eens bij mensen die pas promo tie gemaakt hebben en eindelijk ergens chef zijn geworden. Hij zit er heel ongeluk kig bij aan z'n nieuwe bureau en klaagt al gauw over rugpijn. Ligt dat nou aan die nieuwe stoel of misschien aan het werk dat hij niet aan kan? Ik heb overigens vanmor gen in een ander gebouw in een moderne stoel gezeten, waar ik nauwelijks meer uit kon komen. Een prachtig mooie leren stoel. Maar niet om in te zitten" Werk Rugklachten ontstaan zowel door het werk als daarbuiten. Volgens dr. Hoek het meest in de vrije tyd. „Als ik morgen de hele dag in de tuin zou gaan werken, gaat het gegaran deerd fout. Door een verkeerd gebruik van de spieren, is de kans groot dat ik dan overmorgen met rugpijn wakker word. Mensen worden 's nachts wel eens wakker van de rugpijn. Dat is helemaal niet de schuld van het bed, ze hebben hun spieren die dag te veel en verkeerd gebruikt en de pijn komt dan 's nachts" Onder de PTT'ers, zo blijkt uit het onderzoek van dr. Hoek, of die nu zittende, staande, lopende of afwisselende diensten draaien, is het percentage ruglijders overal even' groot. Alleen eén groep stak er toch met kop en (pijnlijke) schouders bovenuit: de sto ringsdienst van de telefoon. „Dat zijn men sen die er 's nachts op uit moeten, zo'n gat graven met een tentje d'r boven. Daar zitten ze gebukt in. Onhandig werken in vaak vochtig weer, omdat dan de storingskansen het grootst zijn. Mensen die eenmaal last van hun rug kregen, bleven maandenlang thuis" Zinloos Volgens dr. Hoek is het in zo'n geval volko men zinloos om de betreffende man alleen naar een fysiotherapeut te sturen en na her stel weer aan hetzelfde werk te zetten. „Als iemand rugklachten heeft, veroorzaakt door het werk. zal hij daarmee moeten stoppen of zal er iets aan die werksituatie moeten veranderen. Rugbelastend werk zal dan vervangen moeten worden door rugbe- sparend werk. Tenzij het een kwestie was van een verkeerde beweging" Gymnastiek Beweging, maar dan wel goede beweging, kan rugpijn verdringen of in ieder geval verzachten. Waarom geen gymnastiek op het werk, zoals dat in Japan gebeurt? Dr. Hoek: „Dat hebben we gedaan, maar het is mislukt. Een van de bureau-afdelingen, dus met weinig beweging, was daarvoor uitge kozen. Sportinstructeurs spraken een bandje in met oefeningen. In het begin deed iedereen er aan mee. Maar dan houden een paar er mee op, die vinden het belachelijk. Ik heb me laten vertellen dat er nu nog één is die volhoudt. De rest stapt naar de kantine. Het was maar een kwartier oefenen per dag. Nu ishet yoga. Er zijn afdelingen waar gemediteerd kan wor den. In de kantooruren, ja. Voor anderen zijn in de grote, nieuwe kantoren van de PTT trimkamers. waar een heel trainings programma op de fiets kan worden afge werkt. De twijfels blijven echter. Een be drijf kan nog zo mooi alles tot en met rege len voor de vijf keer 8 uur werken per week, maar wat doet de man daarbuiten? Hangt-ie de hele avond voor de tv? Als bedrijf kun je ervoor zorgen dat niemand met giftige stoffen in aanraking komt. Maar kijk eens met wat voor troep de mensen thuis in hun keldertje werken. Het liefst nog met een kacheltje erbij, zodat allerlei ge vaarlijke dampen ontstaan" Bewustwording Artsen kunnen naar de mening van dr. Hoek slechts wijzen op de gevolgen van verkeerd bukken, tillen, staan of zitten. Maar veel re sultaat verwacht hij daar niet van. „Kijk naar de anti-rookcampagne. Als je op scholen zou vertellen dat je longkanker kunt oplopen van het roken, denken ze dat het een ouwe-mannenziekte is, waar zij voorlopig nog niet aan toe zijn". Volgens dr Hoek heeft de voortgaande me chanisering en automatisering voor een flink deel bijgedragen aan de bewegings armoede. „We kunnen nu toch niks meer tillen", zegt hij. „Vroeger sjouwden we met zakken kolen. Het is duidelijk dat door de mechanisering het bewegingsapparaat kwetsbaar wordt. Ik ben ervan overtuigd dat er een samenhang bestaat tussen rugklachten en de automatisering. Neemt de motorzaag als voorbeeld: dat ding dat je wel eens in de bossen hoort. Maakt lawaai, je wordt er doof van, er komt kool- monox.vde uit de motor en belast door het trillen de wervelkolom. Resultaat: geen gevoel meer in je handen en dooie vingers. Bovendien bewegen ze met zo'n motorzaag niet, en omdat ze schuin gaan. lopen ze rugpijn op. Terwijl die zaag echt bedoeld was om naast een hogere pro- duktie ook het werk te verlichten. Niet dat we terug moeten naar de lampetkan, maar ik geloof dat we hier en daar flink oVer de schreef zijn gegaan" dat de hengelsportvereni ging, de beroepsvisser (zo die er is) of de instantie die ook het waterkwaliteitsbeheer heeft. Algemeen is men er langzamerhand van over tuigd dat het beheer het beste kan gebeuren door de sport- visserijorganisatie, mits men daar beschikt over mensen die de nodige kennis bezitten. Dat sluit niet uit dat daarbij de beroepsvisser wordt betrok ken. maar hij zal een rol moe ten vervullen die onderge schikt is aan de "sport". Want het belang van de recreatieve visserij is de laatste jaren be langrijk toegenomen terwijl de betekenis van de beroeps visserij een steeds minder voorname rol vervult. Daar komt nog bij dat er onder de beroepsvissers mensen zaten - en ik zeg nogmaals nadruk kelijk de goeden niet te na ge spróken - die op bepaalde wa teren roofbouw hebben ge pleegd. Vraag Blijft de vraag op welk niveau van de sportvisserijorganisa- ties er beheerd wordt. Is dat de plaatselijke vereniging, de regionale federatie, de lande lijke overkoepelende bond? Ik geloof dat hier een samen werkingsvorm van verschil lende niveaus op zijn plaats is. Daarbij kan aan de ene kant gebruik worden gemaakt van de lokale kennis van deskun dige clubbestuurders, en an derzijds zullen mensen die in staat zijn om de zaken in re gionaal en nationaal verband te beknken hun steentje moe ten bijdragen. Dat vereist een duidelijk gestructureerde or- ganisatie, die zeker niet op gelegd zal moeten worden door dwang van bovenaf. Om een indruk te geven hoe het met de visstand in een be paald water in onze directe omgeving gesteld is besteed ik in de rubriek van volgende week aandacht aan een on derzoek dat door een opera tionele groep van de directie der Visserijen is ingesteld in het Oegstgeesterkanaal op verzoek van de Hengelaars- bond voor Leiden en omstre ken die er het visrecht heeft Er zijn in ons land goede en slechte viswateren. Nu is het de kunst om het goede viswa ter in stand te houden en slecht viswater te verbeteren. Een van de belangrijkste fac toren is een verantwoord be heer. Nu heeft dat woord "be heer" iets bedillerigs. Zoiets van: de mens zal wel even uitmaken wat goed is voor de natuur. Helaas is het zover gekomen en het opmerkelijke is dat het juist de mens is ge weest, die daarvoor verant woordelijk moet worden ge steld. Er zijn tijden geweest, waarin er aan viswater niets te beheren was. De hoeveelheid roofvis die er rondzwom was in evenwicht met de hoeveel heid witvis die er huisde. Daar hoefde geen mensen hand aan te pas te komen. Maar vooral de laatste hon derd jaar is er een aantal za ken ingrijpend gewijzigd. Zo was onze belangstelling, en dan doel ik op die van zowel de beroeps als de recreatievis ser al te eenzijdig gericht op de roofvis. Witvis werd meestal teruggezet, roofvis ging in de vistas mee naar huis. Als trofee om ten slotte in de vuilniszak terecht te komen of in het gunstigste geval in de braadpan. Dat heeft de verhoudingen, de harmonie in ons viswater ver stoord, scheefgetrokken. De Het uitzetten van pootsnoekjes in een kunstmatig aangelegde plas. Uit het inzetje van de foto blijkt dat snoeken al op zeer jeugdige leeftijd kunnen vervallen tot kannibalisme vervuiling van ons water, de steeds intensievere beroeps- en recreatievaart, het groeiend aantal sportvissers en de kanalisering hebben nog een handje meegeholpen om het leefmilieu van de roofvis te verslechteren. En zo is in de meeste wateren in ons land het natuurlijke evenwicht verstoord. Er is meestal teveel witvis en te weinig roofvis. Vandaar dat steeds meer aandacht in vis sportkringen wordt gevraagd voor een doelmatig visserij- beheer. Helaas moet worden vastgesteld dat - een enkele uitzondering daargelaten - het visstandsbeheer tot dus ver op een bedroevend laag pitje staat. De wijze waarop de meeste pootvis werd uit gezet had iets van "god zege- ne de greep" De beslissing om al of niet be paalde vissoorten in vereni gingswater uit te zetten werd vaak gebaseerd op een paar klachten van leden op de jaarvergadering. Niet de wer kelijke situatie werd onder zocht. maar men ging af op twijfelachtige waarnemin gen. Die "indruk" was vol doende om een bestelformu lier naar de Organisatie ter Verbetering van de Binnen visserij te sturen. De bestelde vis werd franco huis afgele verd. Uitwassen Een dergelijke manier van be heer heeft tot vreemde uit wassen geleid. Zo is bekend van een vereniging die een af gesloten put als viswater in eigendom had en steevast elk jaar op verzoek van de leden een flink voorraadje tweejari ge karper bestelde om uit te zetten. De leden van de club beklaagden zich er elk jaar opnieuw over dat er zo weinig te vangen viel. Dus wat moest er gebeuren? Juist vis uitzet ten. Jaar in, jaar uit werd er karper uitgezet, maar de vangsten bleven aan de matige kant. Totdat een van de bestuurs leden op een lumineus idee kwam en besloot een visserij- kundig onderzoek te laten in stellen. Het resultaat was dat de put werkelijk barstte van de karper. Daar lag het dus niet aan. Wel bleek dat er door de leden zo intensief werd ge voerd in de kleine put dat de vis over meer dan voldoende voedsel beschikte en boven dien na eenmaal kennis ge maakt te hebben met een haak veel moeilijker te van gen was. Een ander geval betrof het uit zetten van forel eveneens in afgesloten verenigingswater Uitzetten van forel was en kelejaren geleden bij hengel sportverenigingen een mo deverschijnsel. Het kostte de club een flinke duit, maar het gebeurde omdat de leden het zo graag wilden. Nu is forel, vooral in een klein afgesloten watertje, een zeer eenvoudig te vangen vis. Gevolg was dan ook dat in enkele weken tijds alle uitgezette forellen wer den weggevangen. Een ty pisch voorbeeld van ondoel-# matig beheer. Dc grote vraag die bij het be- heer aan de orde komt is: wie moet dat beheer uitvoeren. Is

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23