Vakantiebaan niet meer voor oprapen Er is nog wel fabrieks werk 'in voorraad' Doen wat opgedragen wordt flEESEB ©DAM CU „Mensen worden soms boos als geld er niet is" „Nacht werk? Niet erg, ik ben 'n nacht mens.." Eta® ®<§to©y ZATERDAG 9 JUNI 1979 PAGINA 21 LEIDEN - Birgitte Olthof (17) uit Leiden staat dezer dagen in een filiaal van de Leidse Spaarbank aan de Kooilaan In verschillende opzichten vormt zij als vakantiewerk ster een uitzondering In de eerste plaats is het voor meisjes nogal moeilijk om zo als Birgitte achter de balie van een bank terecht te ko men. De bank recruteert "via- via" en maakt de afspraken al in februari. Bovendien wil Birgitte geen 5 of 6 weken maar bijna 4 maan den bij de bank blijven wer ken. Zij is van plan om daar na (midden september) met een vriendin voor een half jaar naar Australië te gaan. Birgitte, die net het diploma atheneum op de Rembrandt- scholengemeenschap heeft De binnengehaald: "Ik vind het heel leuk werk. Ik had al wel eens eerder vakantiewerk ge daan. in een fabriek aan de lopende band flesjes inpak ken en er dopjes opdraaien. Heel saai. En ik heb nog een poosje in de kantine van de Lichtfabrieken aan de Lan gegracht gewerkt. Dat was wel leuk, maar daar had je toch weer iemand boven je" •rvaring met het bankwerk is dus goed. Zo goed dat Bir gitte overweegt om als ze te rugkomt uit Australië even tueel voor vast bij de bank te gaan werken. "Je leert met geld omgaan, en het is ook goed voor je algemene kennis. En je ontmoet veel mensen. De eerste dag dat ik hier kwam dacht ik wel: jee daar krijg ik moeite mee Maar het went vrij snel. Watje niet weet, dat vraag je gewoon" Net als elke medewerker van de bank weet Birgitte inmiddels ook waar de alarmknop zit als er iets fout gaat. De be heerder en de mensen die op het kantoor werken wijden de vakantiemedewerkers ook in die geheimen van het bedrijf Lastige mensen aan de balie van de bank? Birgitte- "Er zijn wel eens mensen die boos worden als geld dat ze ver wachten er nog niet 'is" Ver der vindt ze het heel gezellig in het noodgebouwtje dat de bank op het moment aan de Kooilaaan heeft staan. "Echt keet maken, nee dat doe je niet op een bank.Maar lol hebben we wel" LEI DEN-"Een heleboel lopende banden had ik verwacht, maar dat bleek niet waar te zijn. Ik moest wel een beetje wennen aan het lawaai. In het begin vond ik het ook eento nig. maar als je door de fa briek loopt zie je nog meer dan je verwacht" Kees van der Willigen (18) uit Leiden, net geslaagd voor de LTS en nu voor het eerst in zijn zomervakantie aan het werk. "Corveewerk" heet wat hij moet doen. Op de Leidse Meelfabriek De Sleutels aan de Oosterkerkstraat betekent dat voornamelijk schoon maakwerk. In voorgaande jaren verdiende hij een centje bij door op dins dagavonden in een super markt vakken te vullen. Het vakantiewerk wil hij zes we ken volhouden. Hij heeft nog maar een paar dagen ge werkt, maar het bevalt hem goed zegt hij. Via zijn broer die een tijdlang vaste kracht bij "De Sleutels" u>as wist hij er al het een en ander van. Nu heeft hij samen met een vriend gesolliciteerd en samen met die vriend werkt hij ook in de fabriek. Ook voor Kees geldt dat hij st raks de nachtdienst in gaal. "Ik ben een nachtmens, dus dat vind ik niet erg. Ik zou eventueel wel voor vast hier willen werken. Vooral in het begin wordt je goed geholpen. Ze kunnen je ook niet zomaar laten staan" Kees weet zelf niet precies wat ie verdient. Maar het geld heeft al wel een bestemming: een vakantie in Frankrijk. Daar na ligt er al heel wat vast, want Kees moet in dienst. Daarna hoopt hij zijn LTS- opleiding in een bedrijf te kunnen gebruiken: "Ik wil in de elektrotechniek, het aan leggen van bedrading. En als me dat niet zint teken ikvoor4 of 5 jaar bij in dienst" Uitleg over de machines heeft Kees nog niet gehad, maar hij hoeft ze dan ook niet te bedie nen. Kees geeft toe dat je op school weinig over bedrijven hoort, maar dat vindt hij niet zo'n punt. "Op school krijg je gewoon je opleiding, en ver der moet je zelf maar naar werk zoeken" Vindt Kees het werk gevaarlijk? "Nee, als je maar goed oplet. Je leert wel uitkijken met al die banden die de machines aandrijven" LEIDEN - Tientallen scholieren zullen de komende weken nog proberen om in Leiden en omge ving aan vakantiewerk te komen. Vooral voor de meisjes zal het een moeilijke zaak worden. De banen waar meisjes volgens het Leidse arbeidsbureau de meeste belang- stelling voor hebben, in winkels, op kantoren en in de verzorging, zijn erg dun gezaaid. Voor jongens zijn er nog wel mogelijkheden, maar dan voornamelijk in het vrij eentonige produktiewerk in bijvoorbeeld een conser- venfabriek of een bierbrouwerij. Je moet dan niet terugschrikken voor nachtdien sten en de minimum-leeftijd is 18 jaar. Verder is de "markt'1 voor de vakantiewerker al vrijwel gesloten. Dat komt omdat veel bedrijven gebruik maken van de scholieren die er het voorgaande jaar ook al werkten. De afspraken worden bovendien al erg vroeg (soms in februari) gemaakt. De Leidse meelfabriek De Sleutels heeft dit jaar bijvoorbeeld 15 vakantie werkers, waarvan slechts 4 nieuwelingen. De conclusie is dat je er vaak alleen tussen komt als je een kennis hebt die je introdu ceert. Arbeidsbureau Het Leidse arbeidsbureau bemiddelt - net als sommige uitzendbureau's - ook voor vakantiewerk. Sinds februari heeft het bu reau ongeveer 90 scholieren aan werk ge holpen. Er zijn nog diverse vacature's, vooral in het produktiewerk. Nieuw als vakantie-werkgever is de bier brouwerij Heineken in Zoeterwoude. Voor het eerst worden er vakantiewerkers aange trokken, voornamelijk voor de bottelarij. Om hoeveel vakantiewerkers net precies gaat wil chef personeelszaken H. Hofhuis niet kwijt. Het aantal dat wordt aangeno men staat nog niet helemaal vast, zegt hij, omdat het onder meer afhangt van het ziek teverzuim. In elk geval zijn er nog „enkele tientallen" vacatures bü de biergigant Is de vakantiewerker een goedkope arbeids kracht voor de bedrijven? Ja en nee, geeft het bedrijfsleven als antwoord. Aan de ene kant verdient een vakantiewerker meestal minder dan een vaste kracht, die ouder is en soms bepaalde toeslagen heeft. Aan de an dere kant moet de vakantiewerker inge werkt worden en is hij minder produktief (zegt Heineken-chef Hofhuis) en worden er soms meer vakantiewerkers aangenomen dan er vaste krachten op vakantie gaan (zegt De Sleutels-molenaar Koopman). In elk geval, zeggen diverse bedrijven, is de vakantiewerker goedkoper dan een uit zendkracht. Wie als jongen de nachtdiensten niet schuwt kan trouwens per week (als 18-jarige) een bedrag van rond de 260 gulden schoon bin nenhalen. Het wettelijk minimumloon ligt op 215 gulden schoon In beide gevallen zijn alle toeslagen zoals vakantietoeslag en doorbetaalde vakantiedagen er al bij geteld. Gevaar Hoe gevaarlijk is het in een groot bedrijf voor de vakantiewerker die onbekend is met al lerlei machines en hun werking? Niet ge vaarlijk zolang men zich aan de instructies houdt, luidt het antwoord bij verschillende bedrijven. Bij Heineken wordt bijvoorbeeld in een ge sprek op de mogelijke gevaren gewezen. Het dragen van een veiligheidsbril (tegen glasscherven) is verplicht. Er hangen in structies aan de muur en het bedienings- werk wordt in principe niet aan de onerva ren vakantiekracht overgelaten. Het drin ken van bier tijdens werktijd is verboden... Meelfabriek De Sleutels geeft een speciaal in structiekaartje uit voor vakantiewerkers en uitzendkrachten, met veiligheidswenken. Geen overbodige luxe, want in het bedrijf draaien talrijke banden en raderen om het maalsysteem in werking te houden. Voor het balie werk bij de Leidse Spaarbank geldt ook dat de vakantiekracht met alle veiligheidsvoorschriften bekend wordt gemaakt. Voor loltrapperij in de bedrijven is de gemid delde vakantie werker niet zo "in". Hij weet dat hij de eerste twee maanden van de ene dag op de andere op straat kan staan. Zo lang duurt vakantiewerk meestal niet eens. Werken in een bedrijf- voor veel scholieren vaak de eerste kennismaking met het be drijfsleven - is en blijft een serieuze zaak, waarbij de produktie voorop staat. Er is de afgelopen jaren trouwens geen enkel proces-verbaal uitgedeeld door de ar beidsinspectie in verband met gevaarlijke werk-omstandigheden voor vakantiewer kers, zo weet een woordvoerder van deze dienst in Den Haag te melden. LEIDEN - Wie vakantiewerk gaat doen zal waarschijnlijk versteld staan van de wir war van loonberekeningen, belastingen, toeslagen, for mulieren en regels waar hij voor die paar weken in wordt opgenomen. Toch is het handig om een paar din gen in de gaten te houden, omdat het geld kan opleve ren en eventuele moeilijk heden kan voorkomen. Zo is er de mogelijkheid om de loonbelasting die de werk gever op het bruto-loon in houdt en afdraagt aan de be lastingdienst, bij deze dienst terug te vragen. Daarvoor moet dan een zogenaamd t- biljet worden aangevraagd (wie dit jaar werkt heeft daarvoor tot eind 1981 de tijd) dat ingevuld wordt te ruggestuurd. Wie onge trouwd is en dit jaar niet meer dan 6200 gulden be lastbaar bruto-inkomen heeft ontvangen, krijgt de betaalde loonbelasting te rug. Er is geen teruggave van de be taalde premie AOW/AWW. Vakantiewerk kan ook gevol gen hebben voor de kinder bijslag die de ouders ont vangen. In 1979 wordt een bedrag van 1751 gulden (net to) helemaal ongemoeid ge laten. Komen de inkomsten van de vakantiewerker daarboven dan bekijkt de Raad van Arbeid of de kin derbijslag voor een bepaalde periode omlaag gebracht moet worden. Of dat gebeurt, hangt af van het gedeelte dat de ouders bijdragen in de onderhoudskosten van het kind. Wie tijdens zijn vakantiewerk ziek wordt heeft recht op ziekengeld, net als een ge wone werknemer. Recht op gratis hulp van dokter of specialist is er alleen als de vakantiewerker zich bij het ziekenfonds heeft aange meld. De netto minimum-lonen (die op 1 juli a.s. nog omhoog gaan) zijn: voor een 15-jarige f 130,per week, een 16-ja- rige f 150,per week, een 17- jarige 170,per week, een ltk-jarige f 188,— per week, een 19-jarige f 206,per week, een 20-jarige f 224,— per week, een 21-jarige f 241,per week, een 22-jari- ge f 258,per week en een 23-jarige (en ouder) f 247,— per week. Behalve deze bedragen heeft een vakantiewerker ook nog recht op vakantietoeslag en doorbetaling van een paar vakantiedagen. Meestal zul len bedrijven deze toeslagen voor vakantiewerkers in het weekbedrag hebben ver werkt, waardoor de boven genoemde bedragen dus iets hoger uitvallen. Wie een studiebeurs heeft mag in 1979 maximaal f 1170, verdienen zonder dat dat er op de beurs wordt gekort. Er zijn verder een aantal regels voor de werktijden van jon geren, die ook voor de vakantiewerker onder de 18 gelden. Wie nog geen 18 is mag bijvoorbeeld niet in fa brieken tussen 6 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends werken, en in winkels ook niet op de koopavonden. Ook nachtwerk in kantoren, ca- fe-restaurants (vanaf 8 uur 's avonds) en verpleeginrich tingen (vanaf 11 uur 's avonds) is verboden. Unas Bekooy (18) uit Leiderdorp: flesjes uitpakken bij biergigant Heineken. ZOETERWOUDE - Hans Be kooy (18) uit Leiderdorp, vakantiewerker in de gigan tische bierbrouwerij van Hei neken in Zoeterwoude. Al een week aan het (eentonige) werk. Hij scheurt plastic folie van grote pakken af. In die pakken zitten dan lege flesjes, die later gevuld worden met export-bier. Als de folie er af is, doet de machine de rest. Er is enige afwisseling, wan neer de pers die het overtollige verpakkingsmateriaal sa menperst,kapot is. Het karton moet dan met de hand worden opgestapeld. Hans werkt samen met een 26- jarige Engelsman, en heeft nog vier weken voor de boeg. Hij vat het allemaal vnj laco niek op. Echt moe word ik er niet van, en ik droom er ook niet van hoor. Stalbenen krijg je er wel van". De verdiensten. Voor de drie ploegendienst (volgende week gaat hij de nachtdienst in) krijgt Hans ecu bedraij ran 257 gulden schoon per week. Het geld is bestemd voor zijn hobby's, sportvisserij en een aquarium. Hans slaagde net voor de havo Hii is van vlan om keurmees ter te worden. "Het zou me met trekken om hier uoor al tijd te werken. Je doet de hele dag maar watje opgedragen wordt, onverwachte dingen komen haast niet voor, behal ve wanneer er eens een stapel flesjes omvalt". Maar die paar weken in de fa briek, die maakt hij wel vol. "Nee,vanuit de school krijg je geen enkel idee hoe het werke lijk toegaat in een bedrijf. Nu wel, nu voel je hel echt. Een enorm groot bedrijf, de com municatie is volgens mij slecht. Ik hod ftiffl om ai spraak gemaakt, en later bel de ik op dat ik later zou ko men. Toen ik kwam was dat helemaal met doorgegeven", j Volgens personeelschef Hof huis gaat het om een incident, red i. Bij Heineken is het doorbijten. Hans: "Het gaat hier om de produktie. Nee, gevaarlijk is hel werk met. Af en toe kiepert er eens een flesje van boven uit de verpakking Keet trappen? Nee, dat gaat hier niet, dan wordt je eruit getrapt. Ach, wat kun je her eigenlijk voor keel maken. Een pallet met t flesjes naar de grond gooien... dan liggen er wel 4000 flesjes in scherven".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21