LEIDSCH DAGBLAD Onderwijs dreigt regering met acties dit najaar Vorkheftruck oorzaak DC 1 O-ramp vandaag Energiebeleid wordt wellicht verscherpt mmmm Leerkrachten eisen meer banen Vereniging opgericht tegen discriminatie DIVERSE AMBACHTEN Eindeloze kollektie tegels en plavuizen bijKniyt Katwijk. ANTIEK MARKT ZATERDAG 9 JUNI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35878 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Amerikaanse luchtvaartdienst beweert: PARIJS (GPD/ANP) - De ramp met de DC-10 van American Air lines op 25 mei bij Chicago is vrijwel zeker veroorzaakt door onachtzaamheid van de maat schappij zelf. Het is komen vast te staan dat de 25 centimeter lange scheur in de motorophanging van het verongelukte toestel, evenals de scheuren van 5 centi meter in twee andere machines, zijn toegebracht door vorkhef trucks, die bij het verwijderen en opnieuw aanbrengen van de mo toren wegens onderhoud, schade aan de pyloons (steunpunten) hebben toegebracht waaraan verder geen aandacht is be steed. Dit verklaarde gisteren een Ameri kaanse luchtvaarttechnicus, die niet met naam of bedrijf wilde worden genoemde op de Parijse luchthaven Le Bourget. Hij deel de verder mee dat Douglas vrij dagavond aan de Amerikaanse luchtvaartdienst, FAA, de resul taten zou overhandigen van sterkte-proeven en -berekenin gen die de fabriek op de pyloons heeft uitgevoerd, waarbij was gebleken dat bij een correcte be vestiging van de pyloons 2,5 maal zoveel druk mogelijk is als maximaal toelaatbaar wordt geacht. Vooruitlopend op de reeds zichtbaar wordende resul taten van Douglas' proeven, heeft de FAA inmiddels weer enkele proefvluchten met lege DC-10- vliegtuigen toegestaan. Terwijl uit vele landen (waaronder Nederland) inmiddels technici van vliegbedrijven en lucht vaartinspecties naar de Douglas- fabriek in Long Beach zijn ver trokken, wordt ook van ver schillende kanten de FAA onder zware druk gezet het alle DC-10's omvattende vliegverbod zo spoedig mogelijk weer in te trek ken. Sir Freddie Laker, die thans alle zes voor zijn goedkope lucht trein tussen Engeland en de Ver enigde Staten broodnodige DC- 10's aan de grond genageld ziet, heeft reeds gedreigd de FAA te zullen laten vervolgen als blijkt dat de lange-afstands-DC-10 no deloos een startverbod heeft ge kregen. KLM en Martin Air hebben even eens de lange-afstands-DC-10 -DC-10 in gebruik, evenals bijna alle Europese maatschappijen. Vertegenwoordigers van de Eu ropese DC-10-gebruikers komen maandag in Straatsburg bijeen om zich te beraden over de huidi ge, handen vol geld kostende en vervoerschaos veroorzakende si tuatie. Chaos De vervoerschaos is veruit het grootst in de Verenigde Staten. Martin Air is volop impfovise- rend erin geslaagd al zijn passa giers van twee uur eerder tot maximaal vier uur later te laten vertrekken, met als resultaat dat ieder op de afgesproken dag uit of thuis kwam. Om dit te bereiken is alles gehuurd wat maar verkrijg baar was, tot en met de vliegtui gen van de NLM toe, maar uit sluitend binnen het Nederlandse vliegtuigenbestand. De KLM heeft gisteren vijf vluch ten, waarvoor een DC-10 op schema stond, laten vallen, kreeg vertraging met vier andere en heeft enkele vluchten gecombi neerd. zodat uiteindelijk ook daar iedereen zijn weg wel vond. Intussen wil de FAA de druk van de luchtvaartmaatschappijen om het startverbod op te heffen, zo lang mogelijk weerstaan, om over de toedracht van de ramp bij Chi cago volledige zekerheid te krij gen. FAA-directeur Langhorne Bond verklaarde dat rekening moet worden gehouden met een startverbod van ten minste een week, al zou de waarde van deze uitspraak inmiddels best achter haald kunnen zijn door de jong ste bevindingen. Kamervragen De CDA-kamerleden Cornelissen en Van Zeil hebben staatssecre taris Smit-Kroes (verkeer) de toe zegging gevraagd dat ook onder druk van de komende zomer- drukte in de luchtvaart geen con cessies worden gedaan op het punt van de veiligheid van „Ne derlandse" DC-10-vliegtuigen. Beide kamerleden zullen ko mende week de bewindsvrouwe mondelinge vragen stellen, onder meer over berichten dat in de loop der jaren op vitale punten van de constructie van deze toe stellen zwakke plekken zijn gebleken. Ajatollah Chomeini Weer porno op Leidse tv's (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Opnieuw hebben "televi sie-piraten" een tv-uitzending met onder meer pornofilms via het Leidse kabeltelevisienet op de buis gebracht. Dat gebeurde gis teravond vanaf kwart voor elf, na afloop van de uitzendingen van België 2. De uitzending was in kleuren van goede kwaliteit. Naast pornofilms vielen net als tij dens de vorige uitzending (in de nacht van 12 op 13 januari jl.) ook tekenfilms en films over popgroe pen te bekijken. De uitzending duurde drie uur. Tegen de ach tergrond van dramatische mu ziek was het aantal pornofilms ditmaal opgevoerd tot vijf. Diverse geschokte kijkers belden de Leidse politie, die echter machte loos stond. Waarschijnlijk gaat het om dezelfde piraten als in ja nuari, die zich "Piraten Televisie Leiden", M UTRECHT (GPD) - De onderwijsbonden zullen hun leden in het najaar oproepen tot harde acties als de regering niet snel met maatregelen komt die de kwaliteit van het on derwijs waarborgen en de werkgelegenheid veilig stellen. Werkonderbrekingen worden niet uitgesloten. Het onderwijs moet weer voorrang krijgen bij de ver deling van de overheidsgelden. Dat bleek gisteravond in de Utrechtse Veemarkthallen op een onderwijsmanife statie die werd bijgewoond door zeker 5000 leerkrachten uit alle sectoren van het onderwijs. De bijeenkomst was belegd door de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakor ganisaties (de NFO). Bij de fede ratie zijn zeven onderwijsbonden aangesloten met in totaal 120.000 leden. In een toespraak tot de menigte, be toogde NFO-voorzitter Jan Huisman dat 50.000 van de 200.000 onderwijsgevenden in basis- en voortgezet onderwijs de komende jaren werkloos zullen worden als de regering haar be leid niet wijzigt. Huisman verwijt het parlement dat het zwijgt wanneer het over de problemen in het onderwijs gaat. „Voor het onderwijs, de grootste sociale volksvoorziening, doen minister Pais van onderwijs en het parle ment niets." De NFO eist van de regering onder meer kleinere klassen in het kleu teronderwijs, stimuleringsmaat regelen in het lager onderwijs en voortgezet onderwijs en verla ging van de groepsgrootte in het voortgezet onderwijs. Als aan die wensen niet wordt voldaan, zo zei Huisman, dan zullen acties niet uitblijven. Het water staat ons aan de lippen, het is klokslag twaalf uur in het Nederlandse onderwijs. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19 30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 01210221. De NFO heeft inmiddels haar ar beidsplaatsenplan van vorig jaar bijgesteld. Het voorziet in 80.000 nieuwe plaatsen. Daar bovenop komen door middel van herver deling van werk nog eens 10.000 plaatsen. Volgens de NFO moeten onder- wijsgelden die terugvloeien naar de schatkist doordat het aantal leerlingen daalt opnieuw in het onderwijs worden geinvesteerd. Anders dreigt een kolossale ver nietiging van werkgelegenheid, aldus Kees Evers, de vice-voor- zitter van de Katholieke Onder- wijsvereniging. Hij wijst een stu dentenstop voor de opleidings scholen voor kleuterleidsters en onderwijzers af. Het verschuift het probleem naar andere sectoren van het onder wijs en bovendien zijn er nog nieuwe onderwijsgevenden no dig voor de verwezenlijking van een groot aantal erkende wensen, zo zei Evers. De minister blijkt de NFO diep be ledigd te hebben door het ar beidsplaatsenplan van de federa tie af te doen met de opmerking dat het onderwijs geen terrein is voor werkverschaffing. „Werk verschaffing duidt op zinloze ar beid. Wij vragen arbeidsplaatsen voor broodnodige verbeteringen in ons onderwijs", aldus Jan Gunneman, tweede voorzitter van de Protestants-Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO). Het landelijk actiecomité W3, dat opkomt voor de belangen van de aanstaande onderwijsgevenden verzocht minister Pais gister- avondper telegram snel maatre gelen te nemen om afgestudeer den aan een baan te helpen. Van de 9500 studenten die dit jaar af studeren kan zeker de helft niet in het onderwijs terecht als er geen maatregelen worden getrof fen. 36PAGINA'S "De Islamitische republiek die Chomeini wil vestigen sluit aan bij de gevoelens en tradities die nog bij veel Ira- nezen leven. Voor de gewone man in Iran is de machtsken tering niet zo'n grote om wenteling. Dat verklaart ook wel waarom Chomeini met name op het platteland zo'n grote steun heeft". Dit zegt de Leidse Iranist drs. J. T. P. de Bruijn. Een gesprek met hem over de huidige si tuatie in Iran op PAGINA 15 CDA blijft vasthouden aan eigen plan over aftopping van de prijscompensatie. PAGINA 7 Winst voor partij van Sadat bij Egyptische verkiezingen PAGINA 9 Johan Cruijff: Voor het geld hoef ik het niet te doen PAGINA 11 Majoretten beroeren elke dag weer een eksteroog PAGINA 19 Vakantiebaan ligt niet meer voor het oprapen PAGINA 21 Chip brengt vele duizenden arbeidsplaatsen in gevaar PAGINA 27 UTRECHT (ANP) - In Utrecht is gisteravond de Landelijke Vereniging tegen Discriminatie op grond van ras en etni sche afkomst opgericht. Subsidie, die inmiddels is aange vraagd, moet het op korte termijn mogelijk maken dat de vereniging een klachtenbureau over discriminatie-zaken kan beginnen, dat de problemen kan beoordelen en - onafhankelijk van de overheid - aan het werk kan gaan om iets aan die klachten te doen. 'Pais scholenverkrachter" probeerden de demonstranten hun ongenoegen De oprichters van de vereniging constateren dat er in Nederland voortdurend wordt gediscrimi neerd op het gebied van onder meer werk en huisvesting. Klach ten over die discriminatie, ge pleegd door bijvoorbeeld café- eigenaren, werkgevers en politie zijn volgens de initiatiefnemers zeker niet loos. "Nederland is geen uitzondering op de landen DEN HAAG (ANP) - Er komt mo gelijk een verdere verscherping van het beleid gericht op ener giebesparing. Minister-president Van Agt deelde gisteren op zijn wekelijkse persconferentie mee dat het kabinet zich erover heeft beraden of de doelstelling van vijf procent minder energiever bruik dit jaar wel voldoende is gezien de onverwacht snelle en forse prijsverhogingen die de olieproducerende landen de laat ste weken hebben doorgevoerd. De komende week zal de energie- problematiek onder meer aan de orde komen in een bijeenkomst Veel bewolkiii' Veel bewolking en mogelijk regen. Middagtemperaturen ongeveer 17 gra den, Zwakke tot matige wind uit het zuidwesten, later weinig wind. Strandverwachting: In de ochtend en middag vrij slecht tot matig, tempera tuur zeewater 14 graden. 10 juni Zon op: 5.21 uur; onder: 21.58 uur, maan op 21.41 uur; onder: 5.46 uur Hoogwater te Katwijk te 3.49 en 16.16 uur, laagwater te 12.06 uur. Zon op: 5.20 uur; onder 21.59 uur, maar op 22.41 uur; onder: 6.36 uur. Hoogwater te 4.32 en 16.59 uur, laagwa ter te 0.2'' en 12.48 uur. Waarom is Bert Schrier blij met Bleyle Zie bij Bert Schrier bijvoorbeeld zo'n set van shirt plus slip-over plus bijpassende pantalon. Net als Bert Schrier bent u dan ook blij met Bleyle. Blij-gemakkelijke kleding 4 van licht-soepel, goed wasbaar materiaal audio boortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 van de ministers van buitenland se zaken van de Europese Ge meenschap. Volgens Van Agt is een hoger percentage besparing 'minstens academisch'. De premier vertelde dat nadere ge gevens over de Nederlandse energie-situatie waarschijnlijk binnen één maand bekend zullen zijn. Het ministerie van economi sche zaken zal dan ook rapport uitbrengen over eventueel te ne men maatregelen. De Europese ministers zullen zich ook buigen over de resultaten tot Egypte wil verkiezingen Jordaanoever CAÏRO (DPA) - Egypte wil dat er binnen een jaar verkiezingen worden gehouden onder "neu traal internationaal toezicht" voor een Palestijns bestuursor gaan op de westelijke Jordaan oever en in de Gaza. Het persbureau verwijst daarbij naar het werkdocument dat Egypte wil gebruiken bij de on derhandelingen met Israël over de zelfstandigheid voor de Pale- stijnen in die gebieden. nu toe van de acties tot verminde ring van het gebruik van energie. De beijeenkomst van volgende week is een voorbereiding van de vergadering van de europese raad die later deze maand in Straatsburg zal plaatsvinden Aan Amerika is inmiddels ge- vraag'd tekst en uitleg te geven over het eenzijdige besluit een subsidie te leggen op de olie die de Verenigde Staten binnenkomt vanuit het Caraibisch gebied. Van Agt vertelde kritiek te heb ben op het feit dat Amerika geen van de bevriende landen maatregel heeft geraadpleegd. Inhoudelijke kritiek op de maat regelen wil hij laten afhangen wat de Amerikanen werder zul len mededelen. iedere dag zijn er in Noordwijk aan Zee op het Vuurbaakplein Grent 34 diverse ambachten. JJ1J1JU JJÜJ Ambachtsweg 33 (inöu$tnete"ein Teietoon 01718-29311 Katw-iW Openingsii|den maandag t/m vn 10 00-17 30 uur s avonds volgens alspraa* zaterdag 10 00 16 30 uur waar discriminatie oo grond van ras en afkomst aan de orde van de dag is en waartegen vanuit Ne derland zo wordt geprotesteerd" aldus voorzitter F. Bovenkerk van de Anti-discriminatie-ver eniging. De vereniging tegen discriminatie, die volgens de voorzitter nu al 200 leden telt, richt zich onder andere op Surinamers, Molukkers, An- tillianen, Marokkanen, Turken, Italianen, Spanjaarden, Grieken, Zigeuners en Nederlandse joden Doelstellingen zijn de individuele hulpverlening, het ontmaskeren van blijvende vormen van dis criminatie, acties om dat te ver anderen en het geven van be leidsaanbevelingen om daar - eventueel via verandering van de wetgeving terzake - iets aan te veranderen. Voorlichting Bovendien wil de vereniging voor lichting geven over de problemen waarmee een groot aantal min derheden in Nederland te maken heeft. "We willen Nederlanders ervan overtuigen, dat Nederland een samenleving bestaande uit meer rassen, is geworden", aldus voorzitter Bovenkerk. Naar zijn mening is er een sterke organisatie nodig om wat te doen aan de problemen van de min derheden in Nederland, speciaal ten aanzien van de dsicriminatie. "Onze norm is datje mensen niet hoort achter te stellen op grond van kenmerken die niets ter zake doen', aldus Bovenkerk. Geachte abonnee om de uitslagen van de Europese verkiezin gen zo volledig mogelijk weer te geven zal ons dagblad maandag 11 juni later bij u be zorgd kunnen worden. De Direktie. Iedere maandag en dinsdag op het Vuurbaakplein. vanaf 2.00 uur Inl. 01719-15220/15172.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1