Serieuze voorbereiding E K-b asketb alte am Toto haakt in op Tour de France BROM: "MEUTSTEGE KAN BETER GAAN Weinig succes voor Leidse basketballers Trainers verslaan Leidse sportpers Anatoli Karp schaakt in Waddinxveen V.T.L.—K.R.V. VRIJDAG 8 JUNI 1979 SPORT PAGINA 13 voor leuke openingen en het was geen verrassing dat de trainers via een schitterende uithaal van Ruud de Groot de leiding namen. Terug LEIDEN - Ondanks de aanwezig heid van cracks als Theo van Seggelen (UVS), Kees Karstens (Noordwyk) en Jan van Duyn (RCL) is de Leidse sportpers er wederom niet in geslaagd de Leidse trainers op de knieën te krijgen. Op het ASC veld in Oegstgeest kreeg de sportpers T°^f|™a™d„e P™J°|dJ*™? een, overigens verdiende, 5-4 ne derlaag te verwerken. Lang heeft het er naar uit gezien dat de pers nog een gelijkspelletje uit het vuur zou kunnen slepen. Twee minuten voor tijd was de stand nog 4-4 toen LDWS trainer Leo de Jong, volgend jaar oefen- meester by Floreant, ineens een schitterende omhaal uit de tru cendoos haalde en de zege veilig stelde. Al in de beginfase was het duidelijk dat de trainers duidelijk het meeste talent in zich herbergden. Vooral het middenveld, Aad Ko ren (jeugdtrainer by UVS), Arie Lagendijk (Quick Boys) en Koos van Weerlee, zorgde veelvuldig treffers van Wout Bergers, Ad van Kaam en Jan van Duyn werd een onverwachte 3-1 voorsprong genomen. Het recht kreeg zijn beloop in de tweede rondgang. Door doelpun ten van Arie Lagendijk en Henk Swaak (LFC) kwamen de oefen- meesters tot 3-3 terug. Rob On derwater zorgde nog voor een beelje hoop voor de pers maar de opponent kwam via Arie Lagen dijk tot 4-4 terug. Mat Keereweer, oud doelman van Roodenburg, nu trainer bij Stompwykse Boys, miste toen nog een strafschop van maar Leo de Jong zorgde er voor dat de zege terecht bij de trainers terechtkwam. Doelman Gert-Jan Onvlee van de sportpers verijdeltmet een wat vertrokken gezicht, een s de Graaf. Bart Jungman is op de achtergrond toeschouwer. De trainers wonnen met 5-4. DEN HAAG (ANP) - De stichting "De nationale sporttotalisator" heeft weer een nieuwe speelmo- gelijkheid bedacht. Na de invoe ring van toto gelijk is nu de beurt aan de tour-toto. Daarmee haakt de sporttotalisator in het voer- balloze tijdperk in op de ronde van Frankrijk. "Een wereldpri meur", aldus directeur Paul Lut gistermiddag in het kantoorge bouw te Den Haag. waar tevens het feit werd gevierd dat in (bijna) vijf jaar lotto een miljard gulden is ingelegd. Tijdens de ronde van Frankrijk kan er in totaal zevenmaal op een formulier voor de tour-toto een gokje worden gewaagd. Het be treft de tour-toto's nr. 25, 26, 26a, 27,27a, 28 en 28a. Op de voorzijde van het formulier staan 32 namen i het ment mee zullen doen. De r LEIDEN/WADDINXVEEN - Wie een jaar geleden gezegd zou heb ben dat wereldkampioen Anatoli Karpov deelnemer aan een schaaktoernooi te Waddinxveen zou zyn, zou prompt voor gek verklaard worden. Nu liggen de kaarten wel even anders want de komende twee weken speelt Karpov inderdaad te Waddinx veen. In een dubbelrondige vier kamp moet hij het opnemen te gen andere zware jongens uit de wereldschaaktop, te weten de Tsjech Hort de Amerikaanse Tsjech Kavalek, en de nr. twee van Nederland Sosonko. Initiatiefnemer van dit al is de Waddinxveense burgervader Smallenbroek. Deze wenst zijn groeigemeente zoveel mogelijk in een publicitair zonnetje te zet ten, en vond na overleg met even tuele sponsors in een schaakeve nement als dit precies wat hij wenste. Voor verdere verwezelij- king van de plannen werd con tact opgenomen met het bestuur van de KNSB. Dit orgaan was meteen enthousiast. Eerst werd nog gedacht aan een toernooiop- zet in de vorm van Interpolis, maar toen dit niet haalbaar bleek zag men een goede gelegenheid om de Euwe vierkamp in ere te herstellen. Deze Euwe vierkamp was in 76 eenmaal te Amsterdam verspeeld, met de bedoeling om elk jaar herhaald te worden. Ge brek aan sponsors deed dit initia tief echter een vroege dood lij den. De geldschieters Bouwgroep Friesland en de RABO bank von den dit allemaal prima maar stel den wel als eis dat de wereld kampioen'aanwezig moest zijn. Karpov bleek wel oren naar de forse pryzenpot te hebben, en stemde toe te komen. Vervolgens moesten er nog drie andere top- spelers gecharterd worden. Jan Timman leek een uitstekende gegadigde, maar verplichtingen elders zorgden voor een kink in de kabel. Een aantal anderen vielen om verschillende redenen af Kortsnoj en Karpov krijg je bijv. na de match om de wereldti tel met meer vrijwillig tegenover elkaar), waarna tijdens het super- toernooi te Montreal Kavalek en k Anatoli Karpov Hort bereid gevonden werden naar de Zuid-Hollandse plaats toe te komen. Om het Nederland se schaak bij afwezigheid van Timman ook wat in de melk te laten brokkelen hebben de orga nisatoren Genna Sosonko als vierde man aangetrokken. Met deze prominenten heeft de vier kamp een gemiddelde Elo van 2607 verkregen. Iets dat goed is om in de zeer hoge categorie 15 van de FIDE (de wereldschaak bond) te vallen. Al zijn zijn tegen standers niet de minste gerings- ten, dat neemt niet weg dat Kar pov huizenhoog favoriet is voor de eindzege. Maandag om half vijf zorgt nie mand anders dan premier van Agt voor de officiële opening. Te vens zal dan de loting plaats vin den voor de strijd die dinsdags een aanvang zal nemen. Daarna wordt er steeds om de dag ge speeld, zodat de slotronde vol gende week vrijdag valt. Als speeltijd is voor de middaguren van één tot zes gekozen, met als speelzaal de raadszaal van het Waddinxveense Raadhuis waar tevens de opening zal plaatsvin den). De spelers zijn niet in een apart hokje gestopt, zoals tegen woordig nogal eens wil gebeuren, en zijn dus live te aanschouwen. In het nabijgelegen 't Trefpunt zorgen John v.d. Wiel en Cor v Wijgerden voor deskundig com mentaar. Vooral aan het eind van de middag, met de spectaculaire tijdnoodfase in zicht, wordt er veel publiek verwacht. Eventuele afgebroken partijen worden de volgende dag in het Haagse hotel Westeinde afgewerkt. Wed strijdleider bij dit al is de in Leid se schaakkringen welbekende Arthur Schuering. RUUD DOBBELAAR SIENA - De Nederlandse basketbalploeg heeft zich •redelijk ontspannen voorbereid op het 21e toernooi om het Europees kam pioenschap, dat zaterdag voor de Oranjeploeg in de Mid- den-Italia anse stad Siena - zo'n 80 kilometer ten zuiden van Florence - begint. Ontspannen, maar we} serieus. Onmiddellijk na aankomst in Siena wenste bondscoach Tom Quinn te trainen. Dat gebeurde met met de complete selectie omdat Kees Akerboom, Jan Dekker en Dan ny Cramer door hun werk niet eerder dan 's avonds laat aanwe zig konden zijn. Mede daarom trainde de ploeg vrijdag zowel 's morgens als laat in de mid- dag. De reacties op de accommodatie in het schitterende PalaspcJrt Mens Sana waren over het algemeen gunstig. De basket leverde geen problemen op. De meeste spelers moesten echter wel even wennen aan de keiharde houten vloer. Dat leverde op de eerste training al direct een blessure op voor Sid Bruinsma. De Leidenaar kneus de een teen, maar kan zaterdag naar alle waarschijnlijkheid wel meespelen in het eerste duel te gen de Sowjet-Unie. Toch zal de speler moeten, r omdat Bert Kragtwijk werd ge veld door griep. Ondanks deze tegenslagen heerst er optimisme in het Nederlandse kamp. Niet zozeer voor het duel tegen de Russen, omdat daarin weinig eer valt te behalen, maar wel voor de twee overige wed strijden in de voorronde. Spanje en Bulgarije zijn geen gemakke lijke, maar wel te kloppen tegen standers. En dat moet ook wil Nederland vanaf woensdag in Turijn mee kunnen doen in de strijd om de eerste zes plaat- Snel De sterkte van Spanje en Bulgarije is moeilijk te schatten. Coach Tom Quinn bespioneerde de Spaanse ploeg onlangs tijdens het B-toernooi in Athene en kwam tot de conclusie dat zijn collega Antonio Diaz Miguel over een zeer snelle ploeg beschikt. Grote man daarin is nog altijd Wayne Brabender. Deze sinds 14 jaar genaturaliseerde Amerikaan is inmiddels 34 jaar, maar nog al tijd van onschatbare waarde. Quinn: „Brabender speelt niet alleen in de basis, hij is de basis. Hij vertegenwoordigt 40 procent van het team". Van Bulgarije weet de op een EK als bondscoach debuterende Quinn vrijwel niets. Een groot vraagteken bij de Oosteuropea nen is het al dan niet meespelen van Atanas Golomejev, jarenlang de grote man van het Bulgaarse basketbal. Zijn naam komt niet voor op de voorlopige teamopga- ve, maar dat is geen enkele garan tie. Met of zonder Golomejev lijkt Bulgarije niet sterker dan bij voorbeeld twee jaar geleden en in de laatste vier jaar vonden er vier onderlinge duels plaats, waarvan Nederland er twee won. Nederland is daarentegen duidelijk sterker geworden. De komst van Mitchell Plaat en Sid Bruinsma deed de ploeg vooral in de breed te groeien. Quinn kan twee vrij wel gelijkwaardige vijftallen het veld insturen en dat is voor een coach natuurlijk een prettige zaak. Vandaar dat het optimisme niet is misplaatst. Werd in het verleden opgekeken tegen ploe gen als Spanje en Bulgarije, nu zijn deze landen zonder meer te pakken, luidt de algemene ver wachting. De voorbereiding in wedstrijden mag dan niet optimaal zijn ge weest. Veel meer zit er voor een ploeg als Nederland nu eenmaal niet in. Veel andere landen gaan kort na de Amerikaanse College finales naar de Verenigde Staten voor een oefentrip, maar dat is voor Nederland niet haalbaar, omdat dan de nationale competi tie nog in volle gang is. nadat zij van Frankrijk, Tsjecho- slowakije en Israël ruim hadden verloren, hebben wij ervan afge- Tom Quinn heeft andere ideeën over de voorbereiding „Het zou goed zijn om met de ploeg een dag of wat naar de Sowjet-U nie te gaan. Daar flink te trainen en te spelen tegen regionale selecties of topploegen. Misschien is dat in de toekomst ooit haalbaar". Toekomst is het sleutelwoord voor Nederland. In feite wordt er nu al gewerkt naar de Spelen van Mos- Nederland nei moeten plaatsen in Genéve. Drie ploegen verdienen daar een ticket naar Moskou, maar Joegoslavië en de Sowjet-Unie doen niet mee. Zij hebben zich als zilver-winnaar van Montreal en gastland al au tomatisch geplaatst. Een plaats cnnrttot^h^tnr staat bij de eerste zes op dit EK biedt Jf derhalve perspectieven voor van elke speeletóppe straks. Maandagavond, wanneer de voorronde in Siena afloopt, kunnen de mogelijkheden con creter worden ingevulde na de betreffende etappe bekend gemaakte officiële uitslag wor den de eerste zes renners van de lijst van 32 voor de tour-toto als winnende renners bepaald. Voor de tweede en vijfde prijs geldt bovendien de zevende renner als toegevoegde renner. De volgende tour-toto's worden gespeeld: Tour-toto 25: 29 juni, individuele tijdrit bergop Luchon-Super- bagneres, tour-toto 26: 30 juni. bergetappe (le categorie) Luchon-Pau, tour-toto26a: 2juli, lichte bergetappe Neuville de Poitou-Angers, tour-toto 27: 10 juli, bergetappe (le categorie Metz-Belfort. tour-toto 27a( 12 juli. individuele tijdrit Evian- Morzine Avoriaz, tour-toto 28: 16 juli bergetappe (le categorie) Vars-l'Alpe d'Huez, tour-toto 28a: 19 juli individuele tijdrit in Dij on. In elke tour-toto kan een originele rondefiets van een van de renners van de ploeg van Peter Post wor den "verdiend". Om daarvoor in aanmerking te komen moeten de laatste vijf cijfers van het deel nemersformulier overeenkomen met een door een notaris getrok ken getal van vijf cijfers. Directeur Lut liet doorschemeren dat het stichtingsbestuur wel even heeft geaarzeld alvorens te besluiten zich aan een tour-toto te wagen. "We hebben het uitein delijk toch aangedurfd. In over leg met deskundigen van onder meer de KNWU is een formule gevonden, die ongeveer hetzelfde is als de toto-gelijk. Een risico was natuurlijk dat we 32 renners van de ruim honderd moesten uitkiezen. Het probleem was daarbij dat de formulieren vier weken van te voren moesten worden gedrukt". alloop direct contact met een Nederlands ju rylid van de ronde van Frankrijk voor het doorgeven van de offi ciële uitslag. Afspraak Bondsafgevaardigde Iwan Rotte veel: „Wij hebben als NBB een afspraak met de clubs lopen, dat we tijdens de competitie geen be roep doen op de spelers. Er was een mogelijkheid geweest om te gen Puerto Rico te spelen, omdat die ploeg in Europa was voor de Intercontinentale Beker. Maar ROTTERDAM (GPD-ANP) - Wim Meutstege, 14 dagen geleden een van de felste tegenstanders van Cor Brom, doet er verstandig aan om uit te zien naar een nieuwe club. Aldus de trainer van Ajax, die van mening is dat er na de door Meutstege georganiseerde spelersenquéte en diens uitspra ken v;.a de media geen basis meer is om verder samen te werken. Brom: "Waarom zou je als speler bij een trainer blijven, die je toch niets heeft te leren. Laat Meut stege maar ergens anders gaan voetballen". Meutstege, die nog een contract heeft tot 30 juni 1981, reageerde gisteravond onthutst op de uit spraken van Brom. De rechts back: "Ik heb die enquête per se niet gehouden om Brom weg te krijgen. In de afgelopen week hebben de trainer en ik een ge sprek gehad, dat vrij positief is verlopen. Zolang Brom niet bij mij komt, reageer ik ook niet op zijn uitlatingen". Waarschijnlijk bevindt zich in de Ajax-groep, die na het weekeinde naar Zuid-Amerika vliegt, ook RWDM-speler Karei Bonsink. Volgens trainer Brom komt de transfer tijdens het weekend rond. Rep Johnny Rep, de 27-jarige interna tional, heeft donderdagavond in Parijs een driejarig contract ge- ADVERTENTIE BESLISSINGSWEDSTRIJD A.S. ZONDAG AANVANG 14.30 UUR A.S.C. terrein aan de Kempenaerstraat Oegstgeest. tekend met de Franse topploeg St.-Etienne. Johnny Rep was vrijdagavond uitermate blij met zijn nieuwe werkgever. Hij zei dan ook: "St.-Etienne is een klas- seploeg. Zeker nu ook Platini de gelederen komt versterken. Ik geloof dat we met deze ploeg naar de Europese top kunnen gaan doorstoten. Ik ben ,erg blij met deze transfer". Over Bastia, de club die Rep nu gaat verlaten, zegt de voormalige inwoner van het landelijke Jisp: "Die club heeft nu een nieuwe trainer en een nieuw bestuur. Zo als de zaken er nu voorstaan, moeten ze uitkijken dat ze vol gend jaar niet degraderen. Ener zijds vind ik het jammer dat ik er 1 vertrek, want ik heb er een erg mooie tijd gehad. De laatste maanden ging het daar niet zo geweldig. Dat kwam hoofdzake lijk omdat we niet meer konden degraderen. Kijk, en dan de scherpte er een beetje af'. Willy van Bommel heeft vrijdag een contract voor twee jaar bij MW getekend. De 24-jarige aan valler speelde de laatste seizoe nen voor FC Amsterdam. Wim Meutstege. De Italiaan Paolo Rossi van La- nerossi is Europa's duurste voet baller. Volgens een lijstje dat het Franse Voetbalblad "but" on langs publiceerde bedraagt de transferwaarde van de Italiaan ongeveer 11 miljoen gulden. Hij wordt gevolgd door zijn landge noot Beppe Savoldi van Napoli. achter wiens naam een bedrag van 2,3 miljoen dollar (ongeveer 4.6 miljoen gulden) werd geno teerd. Derde en Vierde op het lijstje van het voetbalblad zijn de Engelsen Trevor Francis (Not tingham Forest) en Kevin Kee- gan (Hamburger SV). Zij zouden bij verkoop omstreeks 4.4 mil joen gulden respectievelijk 3,8 miljoen gulden opbrengen. Gisteravond hield SJZ een recep tie ter ere van het behalen van het kampioenschap van de Leidsl Goudse afdeling. Op de foto over handigt voorzitter Piet Opdam trainer Co Visser een bewijs van vakbekwaamheid namens het be stuur van de Zoeterwoudse voet balvereniging. Voorts ontving de club de gebruikelijke cadeaus als •ballen, trainingspakken en de grensrechtersvlaggetjes van de COVS. De spelersvrouwen kregen een zilveren vaas aangeboden. Europese top komt naar Duindigt DEN HAAG - (ANP) - Voor de gro te prijs der Lage landen, die zon dag 24 juni voor dc 25e maal op Duindigt wordt gehouden, is de gehele Europese top van dravers ingeschreven. Uit Frankryk ko men de Prix d'Amerique win naars van 1978 en 1979. Grand pre en High Echalon, alsmede het snelste franse Franse aller tijden Hadol du Vivier met Jean Rene Gougeon. De Zweedse top wordt aangevoerd door Pershing en Madison Ave nue. Voorts komt de Finse merrie Charme Asserdal, die vorig jaar de grote prys der Lage landen opeiste. De merrie heeft al ruim een miljoen gulden gewonnen. De Nederlandse deelnemers zyn Sjeng Hendrikx met de Franse hengst Lbere, Han ie pools met Speedy Gent. Siem Hartman met Nico Kid en Gerard Gommans met Speedy Volita Het prijzengeld van de grote prijs der Lage landen bedraagt 200.000 LEIDEN - Met een verbrande neus en zo'n slordige dertienhonderd gulden armer kwam Nijssen Trotter-basketballer Wil Moerer afgelopen week in Nederland aan. Samen met een groep Leidse studenten, die ook in hun vrije tijd basketballen heeft hij twee weken op uitnodiging en gedeel telijk ook op kosten van een uni versiteit in Haifa in Israel door gebracht. Hoewel het basketballen centraal moest staan tydens 'het uitstapje' kwam daar weinig van terecht. De ploeg die bestond uit bijna de gehele selectie van de Trotters en gecompleteerd werd door Peter de Geer (Luba) en Gert-Jan Wm- gelaar (LUSV), speelde slechts twee wedstrijden. Nadat eerst de invitatie-wedstriid tegen het studententeam van Haifa werd verloren, vertrok het gezelschap leiding van sportleider Har Roo lem. Daar werd deelgenomen aan een internationaal basket ba 1- toemooi rtodafn Hd werd echter maar een kortston dig optreden van de Leidse stu denten. want al in de eerste ronde werd de ploeg uitgeschakeld. Moerer kan echter Als excuus aanvoeren dat het gebeurde door de uiteindelyke winnaar. Cana da. De Trotter steekt echter ook de hand in eigen boezem. "Want", zegt hij "we speelden ook ver schrikkelijk slecht. New Lake University, de tegenstander, ver sloeg ons dan ook verdiend met 65 42. Achteraf ge*ten nog niet eens zo'n slechte prestatie, want- de overige duels eindigden met nog groter verschil in het voor deel van de Canadezen". Hoewel de sportieve prestaties niet om naar huis te schrijven waren is dc kans niet uitgesloten dat ook volgend jaar een Nederlandse delegatie deelneemt aan het in ternationale sporttoernooi voor studenten in Israel. "Maar dan gaan we niet met een ploeg die alleen uit Leidenaars bestaat" blikt de spelverdeler van de in de eerste divisie debuterende Trot ters vooruit "dan stellen we bij voorbeeld een team samen van de beste basketballers uit Leiden en Delft of eventueel Amsterdam"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13