„.Voor het geld hoef ik het niet te doen Linkerhof en Roodenburg op eikaar afgeknapt Connors in Parijs van baan geslagen Vrij Johan Cruijff: peperduur betaald ontwikkelingswerk ZATERDAG 9 JUNI 1979 SPORT PAGINA 11 ;v-- De Kooiclub, eens een toonbeeld van een florerende amateurver eniging, bengelt momenteel on deraan de ranglijst van de eer- steklasse B en zal onverbiddelijk degraderen wanneer morgen de confrontatie in Oude Tonge tegen DBGC niet in winst wordt omge zet. Het zal duidelijk zijn; de Kooiclub bevindt zich in een zor gelijke periode, niet alleen qua publieke belangstelling (meestal niet meer dan 100 kijkers per wedstrijd), ook met de trainer bo terde het dit seizoen niet. De samenwerking tussen Ger Lin kerhof en Roodenburg was al ver voor de winterstop verstoord. De Bleiswijkse trainer kreeg, na nauwelijks een half jaar aktief te zijn geweest, van het bestuur van de Leidse voetbalclub te horen dat het éénjarig contract niet zou worden verlengd. Ger Linkerhof maalde echter niet om die beslis sing. "Want", stelt de 30 jarige sportinstructeur, "ik had toen al in de peiling dat Roodenburg geen club voor mij was. De sfeer en mentaliteit staat me tegen. Wat ik als trainer van zogenaamde supporters allemaal naar m'n hoofd kreeg geslingerd, grenst aan het ongelooflijke. Iedere ver eniging maakt wel eens een moeilijke periode mee en juist dan is de steun van de supporters belangrijk. Op zijn zachtst gezegd zou de manier van het 'suppor ted bij Roodenburg wel op een andere manier kunnen" devalueerde een jaargang, Ger Linkerhof zich erg veel had voorgesteld, uiteindelijk tot één grote teleurstelling. Vorig jaar maakte hij de overstap van Docos (toen nog derdeklasser) naar de Kooiclub en wilde daar begrijpelijk, mede door de spor tieve vooruitgang, ambitieus aan de slag. 'Ik had een bepaald beeld voor ogen hoe het bij een eersteklasser als Roodenburg zou reilen en zeilen. Een flinke selectie van 26 man, die allemaal voor een plaats in het eerste elftal zouden willen vechten. Nou, ver geet het maar. Veel knapen toon den helemaal geen interesse en bij diverse jongens, die zich dan wél voor het eerste beschikbaar stelden, ontbrak de motivatie. Dat was een fikse tegenvaller". Principes Na enige maanden kwam Linker hof tot de conclusie dat hij geen vat kon krijgen op de spelers groep. Het 'klikte' gewoon niet. "Als trainer ga ik uit van bepaal de principes", zegt hij. "Als een speler de training niet kan volgen dient hij af te schrijven. Verder wil ik dat ze op tijd komen voor de training. Wanneer een speler zich niet aan die regels houdt, verdwijnt hij onverbiddelijk naar de reservebank. Zonder aanzien des persoons. Die gedragsregels werden bij Roodenburg maar moeilijk begrepen. Wanneer er een steunpilaar van het elftal dis ciplinair door mij was geschorst, werd er aan alle kanten aan m'n jasje getrokken of hij toch maar niet kon worden opgesteld. Toen ik van het bestuur vernam dat mijn contract niet zou worden verlengd heb ik al die principes maar overboord gegooid". Nederlagen SCHEVENINGEN - Wie herinnert zich niet de zinderende derby's tussen UVS en Roodenburg, wedstrijden die al tijd garant stonden voor spektakel en bezocht werden door duizenden voetballiefhebbers. Tijden, die zoals het zich nu laat aanzien nooit meer zullen terugkeren, want hoewel UVS Leiden regelmatig nog op een redelijke pot voetbal weet te trakteren, is het met Roodenburg momen teel droevig gesteld. Ook in het persoonlijke vlak bleek de ex-Docos trainer het niet met elke selectiespeler te kunnen vinden. "Er lopen bij Rooden burg teveel spelers rond met een gebruiksaanwijzing. Knapen, die dus een speciale benadering no dig hebben. Ik geef ronduit toe dat praten bepaald niet mijn sterkste punt is. Toen ik na een half jaar eindelijk in de gaten kreeg hoe ik bepaalde spelers moest motiveren, was het al te laat" Spelersgroep De spelersgroep had inmiddels, bij monde van aanvoerder Aad de Groot, al duidelijk laten blijken niet gelukkig te zijn met de aan wezigheid van Linkerhof. Kreten als "geen persoonlijkheid" en "veel minder getalenteerd dan Versteegh"(de vorige trainer van Roodenburg) waren bepaald niet complimenteus voor de Bleis- wijker. "Ik had natuurlijk wel een rel kunnen schoppen, maar in het belang van de vereniging heb ik mijn mond gehouden. Ik vind dergelijke opmerkingen niet ge past en vooral niet achter mijn rug om. Als iemand zijn mening wil uiten, moet hij positief blij ven. Anders stelt hij de club in een kwaad daglicht". Het bestuur van de Kooiclub, die de verrichtingen van Linkerhof maar matig kon waarderen,'be sloot rond december het contract met Linkerhof op te zeggen en Lourens Mouter, toen trainer bij vierdeklasser UDO, aan te trek ken. "De prestaties vielen tegen, hoewel men mij toevertrouwde dat de stand van de ranglijst ze ker niet meespeelde in de beslis sing om een andere trainer te con tracteren. Maar bij Roodenburg hebben ze zich gewoon vergist in de huidige sterkte van het eerste elftal. Er zijn na afloop van de vo rige competitie teveel waarde volle spelers weggevallen. Ga maar na. Holverda verdween naar het betaalde voetbal. Van Kooperen en Verkuylen stopten, terwijl tot overmaat van ramp Hans Tisseur en Rob Brittyn ern stige blessuren opliepen. Daar door bleef er uiteindelijk een te smalle selectie over". LOS ANGELES - Als je Johan Cruijff zelf moet geloven, dan is de enige drijfveer van de Meester om de voetbalveters weer onder te binden geweest de uitdaging om mee te helpen aan de opbouw van „soccer" in Amerika. Peperduur betaald idealistisch werk dus, want de gage van 600.000 dollar, die Cruijff per seizoen zou opstrijken tijdens zijn actief verblijf in Los Angeles bij de Aztecs behoort natuurlijk niet bepaald tot de categorie fooien. De maestro reeds verdubbeld. „Och, men fluistert 32.000 dollar per wedstrijd, of mijn salaris daaronder of daarboven ligt weet ik niet, maar het heeft wèl te ma ken met de publieke opkomst. Verhoudingsgewijs ga ik meer verdienen wanneer er meer men sen komen kijken", beaamt hij. „Maar nogmaals, voor het geld ben ik hier niet komen spelen. Ik ben niet blut. Was dat zo dan zou ik in Europa gebleven zijn. Daar was en is voor mij veel meer te verdienen". Dat de meer dan onverkwikkelijke affaire Cruijff-Basilevitch de eer ste niet onberoerd heeft gelaten moge blijken uit het verfom- fraaide, bleke en intussen reeds diep gegroefde gezicht. De grijs blauwe ogen kijken je flikkerend aan, daaraan herken je ook het enige bewijs datje te maken hebt met een „levend gezicht". Cruijff ontkent niet dat hij miljoenen heeft verloren na de mislukte za kelijke verkering met de voor malige dressingman van Pa rijs. „Maar dat ik geen cent meer te makken heb en dat ik financieel aan de grond zou zitten, dat zijn Het elftal dat van Linkerhof het vertrouwen kreeg om de compe titie in te gaan incasseerde erg veel nederlagen. "Dat kwam hoofdzakelijk door het "ongedis ciplineerde gedrag van de ploeg. Veel jongens hielden zich niet aan de opdracht, ze wilden teveel voetballen en dachten niet aan de punten". Toen Ger Linkerhof, die overigens met ingang van het nieuwe sei zoen tweedeklasser Delft onder zijn hoede krijgt, tijdens de win terperiode zijn gestelde gedrags regels introk ("ze hielden er toch geen rekening mee") vond er een volledige mentaliteitsverande ring plaats in de selectiegroep. Plotseling was iedereen wèl be reid om zich tijdens trainingen en wedstrijden voor de volle hon derd procent te geven. Die posi tieve instelling leverde de blauw zwarte equipe zowaar nog enige puntjes op, het waren er echter bij lange na niet voldoende om het eersteklasserschap veilig te stellen. Morgen moet de Kooiclub van DBGC winnen om het degradatiegevaar af te wen den, elk ander resultaat betekent de afgang naar de tweede klasse. "De sfeer is nu goed te noemen. Vooral door de inbreng van de jeugdspelers Gulderrieester, Verver en Strijk zijn we en stuk sterker geworden. Ik weet zeker dat we winnen", zegt Linkerhof, die tot slot meedeelt dat Rooden burg en hijzelf elkaar aan het ein de van het seizoen toch een klein beetje hebben gevonden. Het is alleen jammer dat het zolang heeft moeten duren". ROB ONDERWATER PARIJS - Twee jaar geleden ver loor Victor Pecci al eens van de grote onbekenden in het prof tennis in de openingsronde van de open Nederlandse kampioen schappen in drie sets van Louk Sanders. Vrijdag plaatste de in middels 23-jarige Paraguyaan zich voor de finale van de open Franse titelstrijd in Parijs. Zich niets aantrekkend van de re putaties van Barazzutti, Solo mon, Vilas en vrijdag Connors heeft Pecci de plaats ingenomen, die eigenlijk al gereserveerd was voor Connors. Voor zondag was op het centrecourt van Roland Garros een finale gepland tussen Borg en Connors. Borg voldeed aan de verwachtingen door in de halve finale voor de twaalfde maal in evenzovele officiële duels te winnen van Gerulaitis, die in drie sets zegge en schrijve drie games bijeen wist te sprokkelen. Connors moest daarentegen voor tijdig afhaken, omdat hij in Pecci zijn zesde overwinnaar dit jaar trof. Pecci is derhalve nog de eni ge, die kan voorkomen dat Borg, die momenteel nog het record moet delen met Henri Cochet. als eerste tennisser in de historie voor de vierde maal op Roland Garros gaat winnen. Slaagt Pecci daarin dan kan hij een slordige 100.000 gulden incasseren, een derde van wat hij in het hele jaar 1978 bijeen heeft geslagen. Een opvallende ontwikkeling al vind hij het zelf belangrijker dat hij via zijn imponerende optreden in Frankrijk voor de nodige ont- SCHAKEN - Na vier van de zeven ronden hebben de Westduitser Hübner en de Israëliër Kagan de leiding in het zoneschaaktoer nooi in Luzern. Beide spelers hebben 3,5 punten, de IJslander Sigurjonssen en de Israëliër Grunfeld delen de derde positie met 2,5 punten. ATLETIEK - Tijdens atletiekwed strijden ip Sotsji heeft de Rus Valëri Abramov het nationale re cord op de 5000 meter gebracht op 13 minuten en 15,6 seconden. Dit is tevens de beste wereldsei- zoenprestatie. wikkelingshulp kan zorgen op tennisgebied in Paraguay: "Er zijn maar een paar tennissers in ons land, laat staan dat er sprake is van proftennis", aldus Pecci, die door het gebrek aan sparring partners al snel zijn toevlucht moest zoeken tot Argentinië, waar hij steeds drie maanden per jaar bivakkeert. Vooral in de eerste twee sets bleek de service van Pecci ijzersterk. Eenendertig maal bracht Pecci de bal met zijn eerste service in het spel (goed voor 50 procent) en slechts vijfmaal kon Connors er een punt op scoren. De onderne mende Pecci won dan ook de eer ste twee sets, met 7-5 en 6-4, ook al omdat hij over een betere loop techniek, meer snelheid en meer variatie beschikte en ook wat minder in fouten grossierde dan zijn tegenstander. In de derde set dreigde Pecci echter de rekening gepresenteerd te krijgen voor zijn onstuimigheid en kon Connors zevenmaal op zijn eerste service scoren. Moreel Het verlies van 7-5, dat er het ge volg van was, kon Pecci echter bepaald niet ontmoedigen. Zoals hij al eerder steeds had aange toond dat hij over een sterk mo reel beschikt door, na een voor sprong die hij had prijsgegeven, toch weer terug te komen, zo her stelde hij zich ook weer in de vierde set. Pecci nam daarin zelfs een voorsprong van 5-2 en sloot tenslotte winnend af op 6-3. Con nors mocht dan teleurstellen ("ik kreeg geen vat op zijn opslag, zo als ik eigenlijk helemaal geen controle over hem kreeg"), Pecci had zichzelf in ieder geval over troffen: "Twee weken geleden had ik niet durven dromen dat ik hier in de finale zou komen te staan", aldus Pecci, die voor zon dag een antwoord moet zien te vinden op het geweld dat Borg tot nu toe heeft ontketend. "Ik ben van plan om zaterdag maar één uur te trainen", liet Pecci zelfverzekerd weten. Dat is dan twee a drie uur minder dan Borg die vrijdag min of meer op herha ling was. Vorig jaar bleek hij in de Jimmy Connors: uitgeschakeld. halve eindstrijd al tot een heel andere categorie tennissers te behoren dan Barazzutti, die bij die gelegenheid maar één game kreeg. Dit keer sloeg Borg Geru laitis van zich af, als gold die een beginneling (2-6, 1-6 en 0-6). Verrast Borg, die alleen in het Russische Tallinn vorig jaar een demonstra tiepartij van Gerulaitis heeft verloren, toonde zich na afloop erg verrast "Gerulaitis speelde de afgelopen dagen goed, maar vanmiddag heb ik hem niet ge zien". En over het duel tegen Pecci merkte Borg op: "Ik heb vier of vijfmaal tegen hem ge speeld en nog nooit van hem verloren". Pecci heeft echter al bijna twee we ken lang bewezen dat zoiets het beste uitgangspunt voor hem is om aan een stunt te werken. Betty Stöve heeft in het dames dubbelspel met Wendy Turnbull de finale bereikt. Het tweetal won met 6-3, 7-6 van Kloss en Stuart en komt nu in de finale uit tegen Durr en Wade. In het gemengd dubbelspel werd Stöve met haar FranSe partner Beust in de halve finale uitgeschakeld door Ruzici en Tiriac: 6-2. 3-6. 0-6. fabeltjes". Door goedgeluimd door het Aztecs-leven te stappen, wil hij zijn vrolijkheid onderstre pen. Het smoelwerkje doet an ders vermoeden, zijn luchtigheid en bepaald niet bitse gemoeds toestand compenseren weer een hoop. Maar wie weet, misschien is Cruijf- fie in de minder gejaagde wereld van Californië wel echt weer ge lukkig aan het worden. Wat zijn verdiensten aangaat heeft hij dus bepaald geen klagen, maar wat wellicht belangerijker is: hij is weer bezig met zijn hobby, zon der de last te dragen van het moe ten presteren. Verademing ,Dat is een verademing voor mij, maar bijvoorbeeld ook voor Ri- nus Michels. Kijk. na 15 jaar top voetbal in Nederland en in Spanje was ik het spuugzat. Ik was de liefde voor het spel verlo ren. Maanden heb ik stilgezeten, me met zaken bemoeid en na tuurlijk een rottijd meegemaakt met die hele heisa rond Basile- vitch. Maar toen ik me wat begon te oriënteren op het Amerikaanse soccer, dat langzamerhand po pulair begon te worden, ben ik daar warm voor gemaakt. Ik wil de ook een steentje bijdragen aan de opbouw, maar zat contractu eel wel vast aan de Cosmos, mocht ik ooit besluiten weer te gaan spelen. Wel, de Cosmos hoefde voor mij niet. Daar zitten al 50.000 mensen op de tribune, het werk in New York is voltooid. De beste plaats om het soccer een kick mee te geven was Los An geles, waar nauwelijks 5 a 6000 mensen kwamen kijken. En ja, Michels werkte er natuurlijk ook. Toch een man met wie je tien jaar lang tot ieders tevredenheid hebt samengewerkt" De ploeg van Michels -Leo van Veen, Wim Suurbier, Huub Smeets en Thomas Rongen- be groette dus een zesde Nederlan der, maar ditmaal geen gewone. Ofschoon Cruijff in Los Angeles zich meer dan vrij kan bewegen en nauwelijks lastig gevallen wordt door opdringerige handte keningenjagers, is hij in voetbal kringen toch ook hier razend po pulair. Tientallen interviews heeft hij alweer achter de rug, Newsweek Television filmt zelfs zijn trainingen en ,just want to have a chat with Cruijff for one minute". „Maar soccer", zegt de man onder wiens leiding Ajax, Barcelona en Oranje eens sprankelende suc cessen behaalden, „is in deze streek nog niet zo bekend, van daar dat ik zonder te worden her kend rustig ergens in een restau rant kan gaan zitten eten. Heer lijk vind ik dat" Stroever Gaat het geestelijk de goede kant op met de nummer 14 van de Az tecs (eerder dit seizoen droeg Huub Smeets het magische nummer op de rug, maar de lange spits stond zijn shirt met plezier aftoen Cruijff arriveerde), fysiek gezien lopen de zaken wat stroe ver. De bezoekers van .het im mense Rose Bowl Stadium heb ben dat nog niet zo gemerkt (zijn debuut tegen Rochester Lancers bekroonde hij met twee schitte rende doelpunten en afgelopen zaterdag tegen Portland Timbers had Cruijff met zijn goede spel en zijn treffer een groot aandeel in de 5-1 thuiswinst), maar de wei nigen die de trainingen van de Michels-discipelen volgen, zien Cruijff nauwelijks in actie. Een spierblessure in de liesstreek dwingt hem tot slechts wat stretch-oefeningen en af en toe het dribbelen van een blokje rond het trainingsveld. „Het is natuurlijk niet zo vreemd, dat ik geblesseerd ben geraakt. Nadat ik rond was met de Aztecs ben ik 's maandags vertrokken, dinsdag aangekomen en 's woensdags al opgesteld. Spelen. twee dagen rust en die zaterdag weer de wei in. Ik voelde het in de rug, de heupen en de lies. Ik had een conditionele achterstand van jewelste en kan me bovendien niet permitteren om wat op mijn routine rond te huppelen. Ik wil het soccer hier populair maken. De mensen naar het stadion trek ken en dan kun je er niet de kantjes vanaf lopen. Trouwens: dat is ook niet mogelijk, want ik vind dat het Amerikaanse voet bal een enorme vlucht heeft ge maakt. De kwaliteit valt zeker niet tegen en dan hoef ik alleen maar naar ons eigen team te kij ken. Vooral door de Nederlandse inbreng gaat het voortreffelijk, al zullen we er elke wedstrijd weer voor moeten knokken". Cruijff mag dan op nog geen 30 pro cent van zijn kunnen de trainin gen volgen en, vedette-eigen, veel te laat verschijnen, een vrijbrief van Michels om te gaan en staan waar hij wil heeft hij niet. Cruijff, die met zijn vrouw Danny en kroost vlakbij het Rose Bowl Stadium in San Marino een ap partement bewoont, is verplicht iedere dag op de ochtendtraining te verschijnen. „En dat gebeurt dan ook tot nu toe", zegt Leo van Veen, een van de meest succes volle Nederlanders bij de Az tecs. Klimaat De 32-jarige stervoetballer, die wanneer dit seizoen is afgelopen met zijn gezin terugkeert naar Spanje („mijn kinderen gaan daar op school"), blijkt ook niet stuk te kunnen in het zonnige zuidwesten van de States. „Tot nu toe heb ik het hier geweldig naar mijn zin. Het klimaat staat me aan, het is te vergelijken met Spanje, en de mensen zijn erg aardig. Bovendien zie ik nu al vooruitgang in de publieke be langstelling, voor ik hier kwam zaten er 9000 toeschouwers op de tribune, afgelopen zaterdag wa ren dat er al 17.000. Zaterdag verwachten we er tijdens de der by tegen California Surfs zo rond de 25.000. Dan zeg ik, het werk lijkt niet voor niets. De mensen gaan hier langzaam maar zeker warm lopen voor soccer". „Zoals de zaken er nu voorstaan wil ik het komende seizoen hier spe len. Maar in Holland voetballen? Dat nooit meer. Ik hoor nu van jou, dat FC Utrecht via een spon sor een bod op mij zou hebben gedaan, maar ik zelf heb daarvan nog niets gehoord. Twee miljoen gulden? Geloof het toch niet. Dat zijn goedkope reclamestunts, geen bedrijf haalt dat nog in zijn hoofd. Ik pieker er overigons met over om ooit nog in Europa te gaan spelen, dus ook FC Utrecht kan nergens op rekenen. Trou wens: ik heb het gelukkig niet nodig om voor geld te gaan voet ballen. Maar dat heb ik al gezegd, hé...". ATLETIEK - De Leidenaar Koen Gijsberts is door de atletiekunie uitverkoren om in Wenen tijdens internationale wedstrijdem de 800 meter te lopen. HOCKEY - De Nederlandse hoc- keysclectieploeg heeft op het veld van Kampong in Utrecht een oefenwedstrijd tegen de militai ren met 5-5 gelijksgespeeld. IJSHOCKEY - De Nederlandse ijshockeykampioen, Feenstra Flyers is voor de eerste ronde van de Europa Cup voor landskam pioenen vrijgeloot. VOETBAL - Voor de eerste klasse B werd gisteravond een inhaal wedstrijd gespeeld. VIOS zege vierde op eigen veld met 2-1 over Wilhelmus. TENNIS - Louk Sanders heeft gis teren in de eerste ronde van het herenenkelspel van het toernooi in Molenhoek met 6-3, 6-4 van Benno van Veggel gewonnen. MOTORSPORT - De Britse motor coureur Alex George heeft op het eiland Man een race voor machi nes tot 1000 cc gewonnen. George bleef Mike Hailwood 2,6 secon den voor. ZEILEN - Peter Vollebregt is tij dens de Olympische zeilweek bij Weymouth in de Finnjollenklas- se als tweede geëindigd achter de Brit Starling. In de algemene rangschikking is de Brit Law eer ste. voor de Belg van Keirsbilck en de Brit Hart. Ai/SSCA//£A/ /S Z£HL/U /AW/£?a£LS <S£- AC4/A?££/?D £AS /&W ZM£ D/M.2T D£ -7W£, //£irr f?£DDé

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11