Verzet tegen vliegverbod DC-10 Opnieuw moeizame formatie Portugal „Eerbiedig rechten van de mens" Nederzetting van Israël op westoever Jordaan VS handhaven sanctie Rhodesië Thorpe getuigt niet in proces Gevechten Nicaragua verder uitgebreid VRIJDAG 8 JUNI 1979 AUSCHWITZ - Paus Johannes Paulus II knielt op de betonnen vloer van de cel waar de Poolse geestel ijke Maxi miliaan Kolbe zijn leven gaf om dat van een andere Pool te redden. Paus bezoekt Auschwitz: SCHIPHOL (GPD) - De luchtvaart komt in verzet tegen het woens dag even abrupt afgekondigde, als overgenomen vliegverbod voor de DC-10. In een in felle be woordingen opgestelde verkla ring heeft DC-10 McDonnell- Douglas woensdag American Airlines en United Airlines er van beschuldigd de onderhouds voorschriften niet zorgvuldig te hebben opgevolgd. In aanslui ting daarop zijn functionarissen van de rijksluchtvaartdienst, KLM, SAS, Swiss Air en UTA naar Washington vertrokken om te bewerkstelligen dat het vlieg verbod voor hun DC-10's wordt opgeheven. Voor luchtvaartmaatschappijen en de gemiddeld 137.000 passagiers die dagelijks over de hele wereld per DC-10 vliegen, zijn door het (Van onze correspondent) LONDEN - Het proces tegen de voormalige leider van de libe rale partij, Jeremy Thorpe, verdacht van het aanzetten tot moord op het mannelijke fotomodel Norman Scott, heeft een onverwachte wen ding genomen. Zowel Thorpe als twee van zijn mede-ge daagden, David Holmes en John Lemesurier, hebben geen gebruik gemaakt van hun recht om getuigen a dé charge op te roepen en zijn zelf ook niet in de getuigen bank verschenen. Het proces werd tot maandag geschorst. Op die dag zullen de laatste verklaringen wor den afgelegd. Dat betekent dat het proces veel eerder zal worden beëindigd dan oor spronkelijk werd gedacht. Bij het begin ervan werd geschat dat het vonnis pas na twee of drie maanden geveld zóu kunnen worden. David Holmes was de bankier die Andrew Newton instruc ties gaf om Scott, die een ho moseksuele relatie met Thor pe zou hebben gehad, in een hinderlaag te lokken en hem om het leven te brengen. In plaats daarvan schoot New ton de grote Duitse dog van Scott dood, waarna, aldus Newton, zijn pistool onklaar was geraakt en hij het volle dige plan niet ten uitvoer had kunnen leggen. Hij zei later dat geveinsd te hebben. John Lemesurier, een tapijten handelaar, zou Newton heb ben betaald met geld dat Thorpe lostroggelde van een rijke zakenman en supporter van de liberale party. De vierde gedaagde, George Deakin, die als enige wel ge hoord wilde worden, zei gis teren dat de voormalige Brit se premier Harold Wilson en Lord Goodman, diens be langrijkste juridische advi seur, zijdelings betrokken waren in de Thorpe-affaire, omdat zij geprobeerd zouden hebben de zaak in de doofpot te stoppen. Tijdens het ver hoor kon Deakin echter al leen maar tweede- en derde hands bronnen voor deze be schuldiging noemen. De Thorpe-affaire, ooit door de Britse pers omschreven als „het proces van de eeuw", staat feitelijk al lang niet meer centraal in het Engelse ge beuren. Het enige hoogtepunt zal nu het vonnis zijn. WASHINGipN (Reuter/UPI) - President Carter heeft gisteren bekendgemaakt dat de Verenig de Staten de economische sanc ties tegen Zimbabwe-Rhodesië handhaven. In een verklaring die Carter per soonlijk aan verslaggevers voor las, zei hij dat de verkiezingen die in mei in Zimbabwe-Rhodesië zijn gehouden, weliswaar schij nen te hebben plaatsgehad op een eerlijke manier, de omstan digheden in aanmerking geno men, maar volgens een grondwet die werd opgesteld door en duar- vliegverbod weliswaar forse ver tragingen ontstaan, maar on overkomelijk lijkt het startver bod niet te zijn. Het is nog geen hoogseizoen en de vliegtuigen zijn gemiddeld zo'n 50 tot 60 pro cent bezet. Chartermaatschappijen zoals Mar tinair hebben er het meest van te lijden. Zij hebben zich contractu eel aan de touroperators verbon den om de aangeboden passa giers uit en thuis te brengen. Hoe, dat is hun zorg. Lijnmaatschap- pijen zoals de KLM daarentegen kunnen vluchten combineren of laten uitvallen en de passagiers overboeken naar een andere maatschappij. „We bekijken de zaak van dag tot dag en denken niet verder dan overmorgen", aldus een woord voerder van Martinair. Kregen TEL AVIV (ANP) - Israëli- sche kolonisten hebben gisteren hun tenten opge slagen op een stuk door Is raël onteigend Arabisch land op een heuvel bij Nablus, een Arabische stad in het bezette gedeel te van de westelijke oever van de Jordaan. Zij vor- men het begin van Elon Moreh, de eerste nieuwe Joodse nederzetting in be zet gebied sinds de onder tekening van het Egyp- tisch-Israëlische vredes verdrag op 26 maart van dit jaar. In weerwil van de bezwaren van drie ministers, die de vestiging van een nieuwe nederzetting zo dicht bij Nablus een onnodige provocatie vonden, gaf het Israë lische kabinet zondag zijn liat. Premier Menachem Begin ver klaarde woensdag in een toe spraak dat Israël niet van plan is ooit zijn zeggenschap over de westelijke oever en de strook van Gaza op te geven. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft haar teleurstelling over de Israëlische landonteigening laten blijken en ook het tijdstip ervan gekriti seerd. Volgende maand worden namelijk de onderhandelingen met Egypte over autonomie voor de Palestijnen voortgezet. Aan vankelijk zou dit hete hangijzer aanstaande maandag al worden aangepakt, maar kennelyk acht men het klimaat nu niet meer zo, gunstig. De Israëlische radio meldde dat de Arabische eigenaars van de grond, gistermorgen ónteige- ningsbevelen hadden gekregen. na ter goedkeuring voorgelegd aan een blanke minderheid, waarvan slechts 60 procent haar goedkeurde. Hierom en om andere redenen „kan ik niet tot de slotsom komen dat de verkiezingen eerlijk of vrij wa ren", aldus Carter. Hij zei dat hij de ontwikkelingen in Zimbabwe-Rhodesië zou blijven volgen, hopende dat verdere vooruitgang zou worden geboekt onder de regering van 's lands eerste zwarte premier, bisschop Abel Muzorewa, Martinair's passagiers woensdag vertragingen van 3 tot 8 uur, gis teren was dat al minder, al ver trokken de laatsten pas tegen middernacht. Martinair schuift met zijn eigen vlootbestand en huurt-voornamelijk bij de KLM en Transavia - om het resterende tekort aan vliegende stoelen op te vangen. De vliegcapaciteit in de wereld is groot genoeg om zulke verschuivingen tot stand te bren gen. Martinair en KLM voelen zich te meer gedupeerd door het start verbod, omdat de motorophan ging van hun DC-10 veel zwaar der is uitgevoerd dan van de toe stellen die voornamelijk in de VS vliegen. Zeven maatschappijen daar vlie gen met de DC-10-10, de eerste versie van dit toestel en ontwor pen voor middellange afstanden. Ongeveer driehonderd kolonis ten en sympathisanten begonnen toen onmiddellijk tenten en an dere uitrustingsstukken naar de plek over te brengen, waarbij zij werden geholpen door helikop ters van de luchtmacht. MANAGUA (AP) - De gevechten in Nicaragua tussen de Nationale Garde en de strijders van het Sandinistisch Bevrijdingsfront hebben zich gisteren verder uit gebreid. Naar verluidt zouden de rebellen op dit moment drie be langrijke steden onder controle hebben. In goed ingelichte kringen van de Nationale Garde is vernomen dat een colonne die ter versterking was gestuurd naar het belegerde garnizoen in Leon was terugge roepen naar de hoofdstad Mana gua nadat gevechten waren uit gebroken in Matagalpa en Ma- saya. Telefoongesprekken met inwoners van deze steden leerden dat de strijders van het Sandinistisch Bevrijdingsfront in alle drie de plaatsen de garnizoenen van de- Garde hadden omsingeld. Zy zeiden dat de rebellen zich vrij bewongen over straat, maar dat in de buurt van de garnizoenen de schietpartijen nog doorgingen. "Een nieuw offensief wordt voor bereid om Leon te heroveren". De Amerikaanse president zei dat hij besefte dat hij voor zijn besluit niet beschikte over meerder- heidssteun in de Senaat en hij sprak er zijn twijfel over uit of hij het Huis van Afgevaardigden er gemakkelijk voor zou winnen. De Senaat keurde in mei een niet- bindende motie goed met 75 te gen 19 stemmen, waarin stond dat de regering van Muzorewa had voldaan aan de voorwaarden in een wet uit 1978 die op Carter een beroep deed de sancties op te heffen. Maar de president zei gisteren dal Die van de KSSU-groep, waartoe de KLM behoort, zijn het type DC-10-30 voor de lange afstan den. De brandstoftanks zijn gro ter en de drie motoren zijn per stuk een ton zwaarder, zodat ook de ophanging van de motoren aan de vleugels veel zwaarder is uitgevoerd. Bovendien hebben zij een extra wielstel, ongeveer waar middellijn van romp en vleugels elkaar kruisen. Er bestaan nog een derde en een vierde basistype van dit Douglasvliegtuig, respectievelijk de DC-10-40 en het militaire tankvliegtuig. De DC-10-40, in gebruik bij de Amerikaanse North-West Orient en de Japanse J AL, is ook voor de lange afstand, maar heeft een Pratt Whitney- motor in plaats van de General Electrics-motors waarmee de KLM vliegt. American Airlines Een Israëlische functionaris noemde de nederzetting van het grootste strategische belang om dat zij uitzicht geeft op het hart van Samria, de noordelijke sector van de westelijke oever. verklaarde de zegsman van de Garde, "maar er zal een veel gro tere legermacht bij betrokken zijn". Gissingen deden de ronde dat pre sident Anastasio Somoza de ver spreiding van zijn 10.000 man sterke Garde wilde voorkomen, zodat deze niet te zwak zou zijn bij een aanval op de hoofdstad Managua. De president heeft reeds verschei- denen honderden manschappen teruggeroepen van de Costari- caanse grens, waar de rebellen stand houden. Tijdens de nacht werden in Mana gua verscheidene bomexplosies gehoord. Inwoners van de hoof- stad zeiden dat twee patrouilles van de Nationale Garde in een hinderlaag waren gelokt. Er wa ren echter geen gegevens bekend over eventuele slachtoffers. De algemene staking die maandag door de guerrillastrijders werd afgeroepen, heeft voor de vierde achtereenvolgende dag het openbare leven in Managua ver lamd. aan die voorwaarden niet was voldaan. Hij zei dat opheffing van de sancties nu, schadelijk zou zijn voor de Amerikaanse betrekkin gen met bevriende landen in Afrika en ook strijdig met het in ternationale recht. ,Het staat voor mij als een paal bo ven water dat de belangen van de Verenigde Staten niet worden gediend met het opheffen van de sancties. Ik ben er daarnaast van overtuigd dat de belangen van het volk van Zimbabwe-Rhode- sië niet gediend zijn met ophef fing", aldus president Carter. en United Airlines vliegen met de oorspronkelijke DC-10-10. De vondst van scheuren aan de ach terkant van de pyloons waarmee bij AA en ULA de motoren zijn opgehangen aan de vleugels, voor het laatst op 5 juni op plaat sen waar ze bij eerder inspecties niet waren ontdekt, heeft McDonnell Douglas tot eerder genoemde verklaring ge bracht. De twee maatschappijen worden in de verklaring weliswaar niet met name genoemd, maar aangezien de ontdekking van scheuren in beide gevallen plaatsvond in San Francisco, mag worden aange nomen dat technici van Douglas van het 500 kilometer zuidelijker gelegen Long Beach pijlsnel overgekomen zijn om zelf vast te stellen wat de oorzaak van deze scheuren zou kunnen zijn. LISSABON - Voor de elfde keer in vijf jaar wordt in Portugal aan een nieuwe kabinetsformatie gewerkt. President Eanes aan vaardde gisteren het ontslag zou premier Mota Pinto en zal van daag nog besprekingen met de politieke partijen beginnen „over een oplossing van de regerings crisis". Het kabinet van premier Mota Pinto blijft intussen de lo pende zaken waarnemen. Verwacht wordt dat de socialisti sche partij de president zal voor stellen opnieuw een partijloos kabinet te vormen, dit keer ech ter op basis van een duidelijke parlementaire steun. De socialis ten en de onafhankelijke sociaal democraten zouden daartoe een akkoord willen sluiten. De vraag is echter of president Eanes een dergelijk akkoord voldoende vind om de rit tot het einde - ok tober 1980 - vol te maken. Zo niet, dan zal dit kabinet slechts de lo pende zaken waar kunnen nemen tot er komende oktober tussen tijdse verkiezingen gehouden zullen worden. Dat laatste hopen vooral de so ciaal-democraten van de PSD en de christen-democraten van het CDS. De PSD lijkt haar eerste aarzelingen tussen socialisten en christen-democraten definitief te hebben overwonnen en begon vandaag besprekingen met het CDS over een gezamelijk verkie zingsfront. De communisten zullen er weer genoegen mee moeten nemen door de overige partijen in de hoek te worden ge zet. Dat laat hun handen vrij voor een oppositie die deze partij tot nog toe geen windeieren lijkt te leggen. Mota Pinto van zijn kant bleef tot het laatste moment de schuld van zijn falen in de schoenen van de linkse meerderheid van socialis ten en communisten schuiven. De oppositie van deze meerder heid in het parlement noemde de premier „systematische obstruc tie", waardoor hem het regeren onmogelijk werd gemaakt. In de zelfde lijn doordenkend had Mo ta Pinto de president zelfs laten weten bereid te zijn verder te re geren wanneer het parlement ontbonden zou worden. Tot de vervroegde verkiezingen in ok tober zou Mota Pinto dan zijn gang kunnen gaan, niet gehin derd door „de onverantwoorde lijke linkse meerderheid". Het kabinet van Mota Pinto was hard op weg de parlementaire democratie in discrediet te bren gen. Mota Pinto en ook zijn mi nister van pers, radio en televisie - Proenca do Carvalho - toonden zich herhaaldelijk voorstanders van een sterk „presidentieel re gime". Een dergelijk regime zou het midden moeten houden tus sen een regelrechte dictatuur een een parlementaire democra tie. De houding van president Eanes ten aanzien van deze opvattingen zijn nog steeds niet helemaal duidelijk. Het ontslag van Mota Pinto lijkt een stap tot het be houd van de Portugese democra tie. Maar het is mogelijk dat Ea nes zich tot deze stap gedwongen zag door de revolutionaire raad, zonder wiens toestemming hij het parlement niet mag ontbin den. AUSCHWITZ-BIRKENAU (GPD ANP/UPI AFP Reu ter) - "Ik kniel op het Golgo tha van de moderne wereld, op deze graven. Ik kniel voor al de inscripties die de herin nering aan de slachtoffers van Auschwitz in vele talen dra gen. Ik wil vooral stilstaan bij een inscriptie in het He breeuws. Deze inscriptie herinnert aan het volk welks zonen en dochters totaal uit geroeid moesten worden. Het volk dat van God zelf het ge bod "Gij zult niet doden" kreeg en zelf op een bijzonde re manier ondervond wat do den is. Niemand mag deze in scriptie onverschillig voorbij lopen". De miljoenenmenigte gisteren verzameld op het terrein van het voormalige concentratie kamp Auschwitz-Birkenau, was doodstil toen Paus Jo hannes Paulus II deze woor den vanaf zijn podium sprak. Hij sprak langzaam, nadruk kelijk en duidelijk geroerd. Voor een miljoenenmenigte midden in het vroegere con centratiekamp Birkenau heeft hij gisteren samen met Poolse priesters, die zelf in een van beide kampen heb ben gezeten, een plechtige hoogmis opgedragen. "De verklaring van de Mensen rechten", zei de paus, "is een plechtige erkenning van de persoonlijke waardigheid van ieder menselijk wezen; een bevestiging van het recht van iedereen om in vrijheid de waarheid te zoeken: om mo rele principes te volgen; om de plichten van de wet na te leven en een volledig men senleven te leiden. Dit zijn de rechten van ieder mens". De ontroerde paus benadrukte dat hy niet alleen opriep tot het eerbiedigen van de men senrechten, maar ook tot het respecteren van de rechten van hele naties. "Hun rechtop bestaan; op vrijheid; op onaf hankelijkheid; op hun eigen cultuur en op een eerlijke ontwikkeling, moet worden verzekerd", aldus de paus. Toen hy vervolgde met de uitspraak dat het ene volk zich nooit ten koste v.m het andere mag ontwikkelen, barstte de massa uit in een schier onophoudelyk ap plaus. dat een wereld van be grip uitdrukte bij zijn toevoe ging; "Ik wil geen namen Een keer eerder had de paus in zijn toespraak de Sowjet- Unie met name genoemd. Dat was toen hij het had over de inscripties op de monumen ten in het vroegere concentra tiekamp Birkenau. die in 19 talen herinneren aan de vier miljoen nazi-slachtoffers in de kampen Auschwitz en Birkenau. Hij vroeg eerst aandacht voor de tekst in het Hebreeuws, daarna voor die in het Pools en als laatste - ofschoon niet opgenomen in de officieel door de Poolse re gering goedgekeurde tekst van zijn rede - voor die in de Russische taal. De paus merkte op dat hij niet alleen sprak als hoofd van de rooms-katholieke kerk, maar ook als zoon van een land dat in het verre en recente verle den veel heeft moeten lyden. Hij sprak, zei hy, "niet om te beschuldigen maar om te herinneren". "En ik spreek ook uit naam van de volken van alle landen ter wereld waar de rechten worden ver kracht en vergeten", aldus Johannes Paulus. De pausel ijke oproep kwam aan het eind van een lange, warme en bewogen dag. In de loop van de ochtend ging hy terug naar Walowice. de stad waar hy is geboren en getogen. Be halve de 15.000 inwoners van het kleine industriestadje wa ren vele duizenden Pelgrims naar Walowice gereisd, te voet, te paard en waar moge- lyk met gemotoriseerde transportmiddelen. Voor de zoveelste keer sinds het begin van zijn tiendaagse ze getocht, die langzamerhand mea en meer op een religieu ze veldtocht gaat lijken, werd hy als een held ontvangen. Vanuit zijn geboorteplaats Wadowice zette hy zijn "pel grimstocht" zoals hij dat bij herhaling noemt, voort naar het vroegere concentratie kamp Auschwitz, waar hij volgens zijn persoonlijke wens alleen wilde zijn en wil de bidden. In dedodencel van .li- Pooln ftonctecaiM i mon nik Maximiliaan Kolbe, die in Auschwitz vrijwillig de hon gerdood stierf om het leven van een andere Pool te red den. Franciszek Gajowniczek f.8), die dank zy Kolbe Auschwitz overleefde, was gisteren aan wezig tijdens de plechtige hoogmis in Birkenau. Dat de ze man zich onder de gelovi gen bevond, was onbekend. Toen de paus daar in zijn preek melding van maakte, kwam, zoals by elk emotio neel hoogtepunt, aan het ap plaus byna geen einde. Israëlische kolonisten bouwen hun tenten op het bezette gedeelte iian de westelijke JordaanoeverDe nederzet ting vjordl beschouwd als een obstakel voor de onderhandelingen met Egypte over autonomie voor de Palestijnen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9