'Beleid justitie is bedreigend asielzoeker' voor Mogelijk snel einde bezetting EG-conferentie over onderwijs vrouwen Drama rond Zuidmolnks meisje in Appingedam „Tekort aan huizen voor alleen staanden veel groter dan 55.000" BBIE DRONKEN CHAUFFEUR SLINGERT MET OVER BUS WEG Automobilisten rijden wild dood op Veluwe VRIJDAG 8 JUNI 1979 AMSTERDAM (GPD) - Het tekort aan huizen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens is veel groter dan de 55.000 die uit een ministerieel onderzoek zijn gerold. Dit zegt de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH) in een reac tie op een woningmarktonder zoek dat in opdracht van het mi nisterie van volkshuisvesting is gehouden. De LOBH schat dat er zeker 110.000 woningen te weinig zijn voor al leenstaanden en tweepersoons huishoudens. Uit het onderzoek bleek voorts dat er ruim 17.000 huizen te weinig zijn voor bui tenlandse werknemers. Ook dat aantal ligt volgens de LOBH veel hoger. De Landelijke Organisatie Belan gengroepen Huisvesting meent dat het ministerie fouten bij het onderzoek heeft gemaakt waar door het totaalbeeld veel rooskleuriger is uitgevallen dan de realiteit is. Een woordvoerder van de belangenorganisatie zegt dat het getal van 55.000, dat het ministerie als woningtekort voor de alleenstaanden hanteert, al leen betrekking heeft op mensen die dringend, binnen drie maan den, eigen woonruimte nodig hebben. Volgens de LOBH is de grote groep mensen buiten beschouwing ge laten die goed weet hoe proble matisch de woningmarkt in veel gemeenten is en derhalve heel realistisch heeft aangegeven dat men binnen één a twee jaar wil verhuizen. In het onderzoek zijn echter alleen de mensen opge nomen die dringend, binnen drie maanden, andere woonruimte willen. „Zo ontstaat de merk waardige situatie dat in plaatsen met betrekkelijk weinig woning nood een relatief groot aantal woningaanvragen van alleen staanden en tweepersoonshuis houdens ligt", zegt een woord voerder van de belangenorgani satie. Uit de cijfers van het ministerie komt naar het oordeel van de LOBH onvoldoende de vervan gingsbehoefte naar voren. Veel alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens zitten in sloop- of kraakpanden. Deze mensen staan eerstdaags op straat en hebben andere woon ruimte nodig. Hiermee is volgens de LOBH geen rekening gehou den. BARCHEM (GPD) - Een 27-jarige Utrechtse buschauffeur heeft woensdag in het Oostgelderse Barchem voor de nodige paniek gezorgd toen hij flink onder in vloed met een autobus vol jon gelui (van 12 tot 20 jaar) over de landelijke wegen laveerde. De jongelui die enkele dagen in Lo- chem hadden doorgebracht en op de terugreis naar hun woonplaats Utrecht waren maakten onder weg nog even een rondgang ter wijl de buschauffeur zich in een naburig café liet vollopen. Op de thuisreis wekte het vreemde rijgedrag van de chauffeur grote ongerustheid bij de begeleiders van de 40 jongeren. Zij dwongen de man tot stoppen terwijl ver ontruste automobilisten die de slingerende bus hadden opge merkt met hun auto de bus blok keerden en de politie belden. De chauffeur weigerde de blaastest, onderging op het politiebureau een bloedproef en kreeg een rij verbod opgelegd. De busonder neming zorgde voor een andere chauffeur die het gezelschap vei lig naar Utrecht loodste. (Van correspondent) AMSTERDAM (GPD) - Het einde van de bezetting van de juridi sche faculteit van de Universiteit van Amsterdam lijkt in zicht. Vo rige week dinsdag bezetten 80 il legaal in ons land verblijvende Turken, Pakistani en Marokka nen het gebouw. De bezetters willen met hun actie een ver blijfsvergunning afdwingen. Aanstaande zondag is er in de kerk De Duif in Amsterdam een mani festatie, „en dan", aldus Willem van Bennekom van het Comité Regularisatieslachtoffers, „kan de actie worden beëindigd, hoe wel daar wel nog verder over moet worden gepraat". Het comité vindt dat met de bezet tingsactie in ieder geval in zover re iets is bereikt, dat de groep il legalen uit de universitaire we reld veel steun heeft gekregen. „Verder hebben we openingen bij een aantal politieke partijen gevonden", aldus advocaat Van Bennekom. Die „openingen" bestaan uit een brief van het partijbestuur van de PvdA, dat laat weten dat op korte termijn in bestuur en Tweede- Kamerfractie van deze partij een Juridische faculteit Amsterdam ning in handen te krijgen. Dat was te danken aan een bezet tingsactie in De Duif en na zware politieke druk op staatssecretaris Haars (justitie). standpuntbepaling inzake de groep illegalen die regularisatie slachtoffers worden genoemd, zal worden geformuleerd. Ook de Tweede-Kamerfractie van het CDA zou naar een standpunt over de groep buitenlanders toewer ken. De bezettende buitenlanders zelf voelen weinig voor een beëindi ging van de actie, aldus Van Ben nekom. Een aantal van hen wil eerst de garantie dat ze niet wor den opgepakt op het moment dat ze de voet buiten de deur van de faculteit zetten. Anderen willen eerst een verblijfsvergunning. Regularisatieslachtoffers zijn de illegale buitenlanders die in 1975 tussen wal en schip terechtkwa men toen de mogelijkheid werd geopend het verblijf in ons land te legaliseren. Daartoe moest men onder meer kunnen bewij zen vóór 1 november 1974 in ons land werkzaam te zijn geweest. Voor velen was dat niet goed mo gelijk, onder meer omdat ze bij koppelbazen hadden gewerkt, die weigerden een werkgevers verklaring te geven. Enkele hon derden waren zo niet in staat hun verblijf hier te legaliseren. Een groep van 182 Marokkanen slaagde er niettemin in eind vorig iaar alsnog een verblijfsvergun- De Turken, Marokkanen en Pakis tani hopen op een vergelijkbare manier succes te behalen. Een aantal gerechtelijke uitspraken heeft hen inmiddels wat steun gegeven. Donderdagochtend bepaalde de president van de Amsterdamse rechtbank, dat Katnil Kayahan. een Pakistaan, ons land niet hoeft te verlaten tot zijn zaak voor de Raad van State is geweest. Het is het veertiende korte geding dat op die manier van de staat is ge- Het Comité Regularisatieslachtof fers beschouwt de „stand" als 15-0 voor de buitenlandse werk nemers. De landsadvocaat heeft eenzelfde zaak tegen een Turk in Utrecht afgelopen dinsdag maar helemaal niet laten doorgaan, omdat de uitslag toch van tevo ren zou vaststaan. LEEUW ARDEN - Een lid van de actiegroep Onkruit wordt bij de haren weggesleept door de militaire politie. Ongeveer vijftig leden van de anti-militaristische actiegroep demon streerden gisteren bij de vliegbasis Leeuwarden tegen de komst van de F-16. De politie verwijderde de demonstranten en deelde daarbij rake klappen uitOok werd de hoge drukspuit gehanteerd. Alle demonstranten raakten gewond en moesten voor nader onderzoek naar het ziekenhuis. Twee leden van Onkruit verloren het bewustzijn. DEN HAAG (GPD) - „Er zijn allerlei dingen grondig mis bij het beleid dat justitie voert met betrekking tot de toelating van vluchtelingen. Men is bang dat een ver soepeling van het toelatingsbeleid de stroom buiten landers zal doen aanzwellen. Die angst is echter onge grond. Zou Nederland het toelatingsbeleid versoepelen, dan worden we echt niet overstroomd met asielzoe kers", aldus mr. P. Kardoes, voorzitter van de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland. ARNHEM (GPD) - Zelfs in het na tionale park De Hoge Veluwe hebben veel automobilisten al zoveel haast dat reeën en ander wild worden doodgereden. Vorig jaar zijn zes reeën, drie wilde zwijnen en een moufflon door au to's van parkbezoekers gedood. „En er zijn natuurlijk veel" meer slachtoffers geweest", zegt chef wildschut L. Wetzels van de Hoge Veluwe. „Een aantal dieren dat een klap van een auto heeft ge kregen vind je in het bos immers niet terug". Vorig jaar is in het nationale park voor het eerst op opvallende wij ze sprake geweest van dit soort aanrijdingen. De oorzaak is het veel te harde rijden. Je ziet dat heel vaak zegt de heer Wetzels. De mensen hebben de hele dag rustig aan gedaan in het park, in eens is het vijf uur. Studio Sport is in aantocht en met een enorme bloedgang zie je ze het park uit scheuren. De maximumsnelheid op de wegen van de Hoge Veluwe is 50 km. Regelmatig worden ech ter snelheden van 80 of 100 km gehaald. Je merkt het tegenwoordig ook al bij mensen die het Kroller Muller Museum hebben bezocht. Als ze wegrijden is het net of ze bij Ajax zijn geweest, zo'n haast. Op de Hoge Veluwe is al wel gedacht aan het nemen van maatregelen om de racerij in het park wat af te remmen. Verkeersdrempels en zo zegt Wetzels. Maar misschien beginnen we er toch maar hele maal niet aan. In feite is het een motie van wantrouwen tegen het publiek. Dit jaar hebben de bezoekers nog maar één dood hert op het asfalt van de Hoge Veluwe achtergela ten, maar de drukke en moeilijke tijd moet nog komen, zegt Wet zels. De chef-wildschut spreekt over een „teken des tijds" en „een verkeerde mentaliteit". Zelfs in het hartje van de natuur hebben de Nederlanders tegenwoordig haast, zegt hij. SOESTERBERG - Ook dit peki- neesje was gisteren op het vliegveld Soesterberg aanwezig om zijn baas te begroeten. Zestig dienstplichtigen keerden gis teren uit Libanon terug waar zij drie maanden in dienst waren ge weest van het Unifil-leger, de vre desmacht van de Verenigde Naties. Bij hun vertrek uit de Libanese hoofdstad Beiroet kregen de mili tairen de VN-medaille opgespeld als waardering voor hun inzet. Onder de afhalers bevonden zich ook leden van de Leiderdorpse korfbalvereniging Velocitas die de 21-jarige Anne Bakama uit Leiden node hadden gemist, "ook omdat zijn eigen team nu bijna was gede gradeerd". DE KRIM (ANP) - De arts diA Ronhaar uit De Krim heeft bij de Hoge Raad cassatie aangetekend tegen het vonnis van de Almelose rechtbank die hem heeft veroor deeld tot een boete van honderd gulden in verband met het ver strekken van medicijnen tegen kanker. Het ging hier om ge neesmiddelen die niet in Neder land zijn geregistreerd. Dr. Ronhaar vindt het onjuist dat hij is veroordeeld voor een feit dat maatschappelijk al is aan vaard; het genezen van kanker op natuurwijze. Zijn bezwaren, die ook gedeeld worden door de Raad van Kerken in Nederland, richten zich vooral tegen de uitleg van de Vreemde lingenwet zoals staatssecretaris mevrouw Haars die heeft gege ven in de zaak van de zogenaam de kerk-Turken. Die christen- Turken kunnen, zo vindt me vrouw Haars, alleen in Nederland worden toegelaten als zij „per soonlijk leed met schrijnend ka rakter hebben ondervonden". Volgens de SVN en de Raad van Kerken handelt de staatssecreta ris hiermee in flagrante strijd met de Vreemdelingenwet en het vluchtelingenverdrag van de Verenigde Naties. „Mevrouw Haars rechtvaardigt haar criterium bovendien door te stellen dat deze Turken helemaal geen vluchtelingen zijn en dat, als er al sprake is van vervolging, de ze niet rechtstreeks van de Turk se overheid uitgaat. Dat is echter voor vluchtelingenschap ook niet nodig. Bovendien miskent de staatssecretaris het element van de gegronde vrees voor vervol ging. Ze eist ten onrechte dat de vervolging al gerealiseerd is, ter wijl het juist gaat om vrees voor vervolging". De SVN en de Raad van Kerken willen dat de Tweede Kamer druk gaat uitoefenen op de staatssecretaris om het nu inge voerde criterium voor erkenning als vluchteling ongedaan te ma ken. De beide organisaties schrijven dit in een notitie aan de Kamer, waarin een groot aantal zaken worden aangegeven die in het justitiebeleid ten aanzien van vluchtelingen zouden moeten veranderen. hoogst ernstig voor de asielzoe ker. Bij de behandeling van zijn beroep kan hy immers niet zelf aanwezig zijn. De asielzoeker moet dus in Nederland kunnen blijven tot de hele procedure ach ter de rug is". Er is volgens de SN V-voorzitter een duidelijke tendens tot toeneming van het aantal gevallen waarin schorsende werking geweigerd is. In februari van dit jaar werd bij dertig procent van de aanvragen om asiel geen schorsende wer king verleend. In april was dit percentage gestegen tot bijna 38 procent. „In de tijd dat Glastra van Loon nog staatssecretaris was, ging het nog maar om enkele gevallen. Nu zijn het er vele tien tallen. Er is dus duidelijk sprake van verslechtering van het beleid op dit punt" 'Nederland heeft, zo vinden de SNV en de Raad van Kerken, momen teel ten onrechte de reputatie een gastvrij land voor politieke vluchtelingen te zijn. Het aantal vluchtelingen bedraagt, aldus een statistiek die is toegevoegd aan de notitie aan de Kamer, in ons land 0,6 per 1000 inwoners. Daarmee komt Nederland pas op de tiende plaats van de onder zochte veertien Europese landen. „Het argument dat Nederland al zo vol zit met buitenlandse vluch telingen, dat wordt gehanteerd om de stroom asielzoekers af te remmen, gaat dus niet op", aldus de heer Kardoes. Achter de rug Zo wordt ook geprotesteerd tegen het steeds vaker niet verlenen van schorsende werking aan vluchtelingen. De consequentie hiervan is dat ze. in afwachting van de behandeling van hun be roep om toch in Nederland als vluchteling erkend te worden, ons land moeten verlaten. „Dit is DEN HAAG (GPD) - Het Kurhaus in Sche- veningen vormt volgende week het decor voor de Permanente Conferentie van Eu ropese ministers van onderwijs. De bij eenkomst vindt plaats op 11,12 en 13 juni. Aan de orde komt onder meer het onder wijs aan kinderen van gastarbeiders. Hoofdthema is echter het onderwijs en de gelijkheid van kansen voor meisjes en Als voorschot op dat onderwerp presen teerde de Nederlandse minister van on derwijs Pais, die maandag gekozen zal worden tot voorzitter van de conferentie, onlangs zijn emancipatienota. Kernpunt daarvan is dat de vrouw tijdelijk alle voor- ang krijgt binnen het onderwijs om op gelopen achterstanden weg te werken. Het is nog maar de vraag of de conferentie zich op dit Nederlandse standpunt zal willen vastleggen. Meer uit hoffelijkheid tegenover het komende gastland dan vanuit onderwijskundige visie, werd na melijk op de voorgaande zitting ('77, Straatsburg) slechts besloten de positie van de vrouw in het onderwijs nader te bekijken. Het voorstel was afkomstig van Pais' voor ganger Van Kemenade. Het werd zonder veel enthousiasme ontvangen. Vrij alge meen luidde de conclusie dat het onder wijs niet discrimineert. Mede echter dank zij ondersteuning van het voorstel door zijn vrouwelijke collega's uit Groot-Brit- tannie en Denemarken haalde Van Ke menade met zijn onderwerp de volgende In de twee jaar die sindsdien zijn verlopen, is overigens wel het een en ander gebeurd op dat terrein. Een ambtelijk comité heeft het thema voorbereid en nader uitgewerkt in een omvangrijk discussiestuk. Boven dien is het onderwerp ook door regerin gen van andere landen van de Raad van Europa „opgepakt". Maar bovenal is hel doorgedrongen tot de onderwijspro gramma's van grote internationale orga nisaties als Unesco, OESO Europese Gemeenschap, Raad van Europa en do Raad van Ministers van Scandinavische landen. Congres over onbekende ziekte CF LEIDEN - De Nederlandse Cystic Fibrosis Stichting (NCFS) houdt zondag in "de Leeuwenhorst" in Noordwijkerhout voor de tiende keer haar jaarlijkse ontmoe tingsdag. Tevens wordt er vanaf die dag tot woensdag het jaarlijk se medische congres gehouden. Eén van de onderwerpen tijdens het congres is "Een CF-kind en school". Cystic Fybrosis is een betrekkelijk onbekende en toch frequent voorkomende erfelijke ziekte: ongeveer 1 op de 3500 baby's wordt ermee geboren. Het ken merk van de ziekte is dat de slijmvliezen een te taai slijm af scheiden. Dit veroorzaakt stoor nissen van de spijsvertering en in de luchtwegen. De voornaamste gevolgen van de ziekte zijn voortdurend hoesten en opgeven van slijm. Het niet functioneren van de alvleesklier heeft een ver stoorde spijsvertering tot gevolg; door het gebrek aan enzymen in de darm heeft het kind vet-diar- ree met als gevolg vermagering en achterblijven in de groei. GRONINGEN (GPD) - Rond de 14-jarige Betty Demalima uit Appingedam is zich een klein drama aan het ontwikkelen. Op last van de staatssecretaris van justitie moest het meisje (van Zuidmolukse afkomst) voor 2 juli Nederland hebben verlaten, omdat zy niet aan de normen voldoet die aan het verkrijgen van een verblijfs vergunning worden gesteld. In haar geval betekent dit dat ze haar tijdelijke pleegouders (een oom en tante) in Appin gedam moet verlaten om weer naar haar familie op Ce lebes te gaan waar haar vader predikant is. Vier jaar geleden namen oom en tante Betty mee uit Indonesië met het doel het kind hier goed onderwijs te laten vol gen. Vader Demalima stond hierop omdat hy zijn andere kinderen daarvoor ook de kans had geboden en omdat in zijn huidige standplaats in het binnenland van het grote eiland daartoe op geen enkele wijze de mogelijkheid be stond. De problemen begonnen al kort na aankomst in Nederland, want er kon niet worden aan getoond dat de leefomstan digheden in Indonesië ab normaal zijn. De verblijfsver gunning werd na ongeveer een jaar officieel geweigerd en het verzoek om herziening van deze beslissing eveneens. Ook een bij de Raad van State ingesteld beroep haalde niets uit, want die stelde de staats secretaris in november van het vorig jaar in het gelyk. Wat haar advocate, i van Hattem uit Groningen, nu vooral dwars zit is de verdere afhandeling van de zaak. Sinds de uitspraak van de Raad van State vernam de familie er niets meer van. Maar wel kwam eind vorige maand plotseling de mede deling dat Betty voor 2 juli het land uit moet Intussen staan Betty en haar pleegouders (die nogal van streek zijn door de jongste ontwikkelingen) niet alleen in de stnjd om alsnog tos kan ming te krygen in het land te mogen blijven. Het personeel i de i het bezoekt, heeft het voor haar opgenomen en de schoolraad Appingedam heeft een motie aangenomen die is toege stuurd aan de staatssecreta ris, de kamerfracties en de commissaris der koningin in Groningen. Daarin wordt ge zegd dat het „zowel vanuit menselyk als vanuit pedago gisch standpunt onaanvaard baar is Betty Demalima uit te wyzen". Onderzoek naar corruptie agent ARNHEM (GPD) - De recherche van de Arnhemse gemeentepoli tie stelt een onderzoek in naar mogelijke corrupte handelingen van een lid van het Arnhemse politiekorps. De agent in kwestie zou van een nog onbekende man eind vorige week op de Boule vard Heuvelink in Arnhem een geldbedrag hebben ontvangen Dit gebeuren is gesignaleerd door enkele ambtenaren van de provinciale planologische dienst (PPD), voor welk gebouw zich deze transactie zou hebben al speeld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7