Sombere dagen in Amsterdam door drugbeleid "Stop de neutronenbom niet erg effectief Satelliet gaat onderzoek doen naar infra- roodbronnen GEMEENTE HEEFT PROBLEMEN SCHROMELIJK OVERSCHAT mm VARIA VRIJDAG 8 JUNI 1979 Onhoudbaar De situatie rond de Stadsdoelen werd voor de buurt onhoudbaar het aantal opengebroken auto's steeg met de dag, regelmatig werd er voorbijgangers „ver zocht" de beurs te legen, er werd geprostitueerd, middenstanders waren er niet meer zeker van dat zij aan het eind van de dag nog wel een volle kas hadden. De bewoners waren er via de krant van op de hoogte gesteld dat in hun buurt een opvangcentrum zou komen en de protesten be gonnen zich langzamerhand te kanaliseren en in heftigheid te groeien. En toen Irene Vorrink eenmaal haar rondgang langs de buurten startte, was de woede op een kookpunt gebracht. Ritfeld gelooft zeker dat een aantal volksmenners de kans schoon heeft gezien en de bevolking ver der op heeft gezweept. Dat was ook de mening van de PvdA'er Horn: hij signaleerde pamfletten die zelfs Julius Streicher (hoofd redacteur van het naziblad Der Stürmer - red.), een van de meest vulgairen van Hitiers bende, niet zouden misstaan. Ritfeld: „Het klimaat was er al naar en er was niet zo erg veel voor nodig om over de rand te gaan". Wethouder Irene Vorrink (Amsterdam): blunder op blunder gestapeld AMSTERDAM (GPD) - Sombere dagen voor de stad Amsterdam, zo zijn de afgelopen weken geka rakteriseerd. Het gemeentebe stuur bestond, volgens de bevol king, uit „een zooitje flapdrol len", Surinaamse stadgenoten werden uitgemaakt voor „zwart tuig" dat maar zo snel mogelijk „op de boot naar Pampus" gezet moet worden. De altijd al als lastig bekend staan de Amsterdammer schokte zijn raadsvertegenwoordigers, zijn gemeentebestuur en vele stadge noten door het maken van uiterst ongenuanceerde, racistische en soms zelfs fascistoïde opmerkin gen. Vijfduizend mensen raakten op in totaal negen avonden volle dig over hun toeren. „Berlijn 1936", zo werd de sfeer op de avonden geschetst. Redelijk heid werd weggescholden, er werd geschreeuwd, gegild, wet houder Irene Vorrink werd voor rotte vis uitgemaakt en er werd gedreigd met geweld. Bovenal werd er op die negen avonden echter angst geuit. Angst voor het onbekende, angst voor wat je in huis haalt als je in je wijk een dagcentrum of nachtverblijf voor heroineverslaafden krijgt. Het draaide in Amsterdam1 de af gelopen weken allemaal om het plan van B en W om de opvang voor Surinaamse heroinever slaafden te spreiden over ver schillende wijken. „Kleinschali ge opvang" heet dat officieel. Er zouden, in de plannen van B en W, in de wijken rond het centrum op zes plaatsen wisselwoningen moeten komen die ingericht zou den worden als dagverblijven voor heroineverslaafden. Die opvangcentra zijn nodig ge worden omdat op 19 juni het ge bouw De Doelen aan de Klove niersburgwal in de Nieuwmarkt dicht gaat. Daar verbleven tot nu toe de ongeveer 600 Surinaamse en 400 Nederlandse heroinever slaafden. Illegaal weliswaar, want het gebouw werd door de verslaafden gekraakt, nadat eind januari het Sosa-gebouw aan de Vijzelstraat waar zij tot dan toe verbleven, door de gemeente werd ontruimd. Ook daar zaten ze illegaal, want de Sosa was offi cieel al op 2 januari dicht ge gaan. Ook Willem Meurs, opbouwwerker bij het wijkcentrum d'Oude Stadt, gelooft dat de heftigheid van de reacties grotendeels voor komt uit frustraties over het ja renlang gevoerde en falende ge meentebeleid. De nieuwe wijken moeten „netjes" gehouden wor den, zo was de indruk van de be woners. „Waarom moeten ze nu in onze wijken komen, onze 19e- eeuwse stadsvernieuwingswij- ken, waar al zoveel ellende is?" Hein Bijnen gelooft dat de uitbar stingen in de buurten wel dege lijk uitbarstingen van racisme waren. „Men heeft niets tegen Surinamers, maar zoals altijd het kenmerk van racisme is, was het ook hier een kwestie van je afzet ten tegen een groep die anders is. Je eigen frustraties worden om gezet in agressie". De Amsterdamse gemeenteraad was van mening dat je als volks vertegenwoordiging nooit mag buigen voor „dit soort racisti sche, volstrekt ontoelaatbare non-argumenten". Maar de theo rie is vaak makkelijker dan de praktijk. Zo ook in dit geval. Bur gemeester en wethouders wezen weliswaar zes plaatsen aan waar de wisselwoningen toch komen, maar ze zeiden er wel bij dat er voorlopig geen sprake van kon zijn dat deze centra open kunnen, daarvoor is de situatje in de buur ten tè explosief. Eerst moet er aan een aantal voorwaarden voldaan worden: zo moeten de buurten de centra „enigermate" accepteren, er moeten voldoende hulpverle ners komen, ook moet er regel matige politiecontrole mogelijk zijn en bovendien moeten de Su rinamers zelf willen. De realiteit zal dus zijn, aldus gemeente- voorlichter Lekkerkerk en Henk Ritfeld, dat de centra voorlopig niet opengaan. Zieke mensen De Surinamers gaan op 19 juni de Stadsdoelen verlaten want, zoals Ritfeld zegt, „we hebben geen zin in een politie-optreden. Je gaat zieke mensen - en tenslotte zijn deze mensen ziek - niet als slag wapen gebruiken." Uit de Stads doelen, maar niet naar de wissel woningen, want dat geeft onge lukken. Wat dan? Ritfeld: „Het gaat natuurlijk de Zeedijk weer op. We moeten als hulpverleners proberen de groep onder controle te blijven houden, anders loopt het fout. Maar op dit moment moeten we ons van onze kant beheersen, we moeten zor gen dat we zo snel mogelijk uit de top van de emotionaliteit komen, alles zit nu in de ketel van emo ties, alles wat je ook doet bete kent trammelant, elke actie is vragen om moeilijkheden. Dus je moet voorlopig niets doen. Als je nu ergens met vijf Surinamers komt, wordt er onmiddellijk ge zegd: hé, meneer, wat heeft dat te betekenen! Uit die situatie moet je zo snel mogelijk uit". Willem Meurs van wijkcentrum d'Oude Stadt is persoonlijk van mening dat er als experiment een paar wisselwoningen maar ge woon open moeten. „We moeten dan maar zien wat er van komt". Ritfeld weet wel wat er dan ge beurt: in de fik met die houten keten. „In de Raamstraat, in het oude gebouw van de sociale dienst, zou een centrum kernen voor Surinaamse en Nederlandse jongeren, heel onschuldig alle maal. Maar dat ging in de fik na dat het Sosa-gebouw was geslo ten". Falend beleid De Stadsdoelen dicht, de wissel woningen niet opeh en de junkies de dupe. De gevolgen van een volstrekt falend gemeentebeleid, daar is iedereen het wel over eens. Wethouder Vorrink maakt het niet zo lang meer, is de alge mene gedachtegang. Vanaf het begin heeft zij, ook daar is vrijwel iedereen het over eens, blunder op blunder gestapeld. En de re sultaten: een huilende Irene, woedende buurten, zwervende junkies en een hulpverlening die met de handen in het haar zit. Volgens Hein Bijnen en Willem Meurs is vrije verstrekking van heroine ook een van de voor waarden om de buurten de centra te laten accepteren. „Als de buur ten hun angst kwijt zijn, dan is het best mogelijk daar opvang centra te vestigen". Op korte termijn moet er echter vooral voorlichting komen, ongezonde en onterechte angsten en emoties moeten door informatie worden weggenomen. De buurten kun nen best redelijk zijn, zo is de mening. Ook Henk Ritfeld heeft dat idee. Als voorzitter van Wel- süria krijgt hij de laatste dagen regelmatig telefoontjes uit wij ken met de mededeling dat het allemaal ook niet weer zo bedoeld was. „Nu worden die mensen op straat gejaagd, dat was ook niet de bedoeling". Het was niet de bedoeling, maar het effect is er al wel. Het effect dat Surinamers minder geaccep teerd worden, de doodgriezelige zaak dat iedere Surinamer gelijk gesteld wordt met een heroïne gebruiker en dat groeperingen als de Volksunie, als er niet snel wat verandert, een heel vrucht bare voedingsbodem hebben. Volgens Henk Ritfeld moet er ook een aantal vooroordelen worden weggenomen: zo is het beslist niet zo dat er kinderen worden aangevallen en vrouwen gemolesteerd door junkies, een hardnekkige opvatting die in de buurten leeft, maat- die door de politie wordt ontkracht. £)e Surinaamse zaak is door de „af faire-Amsterdam" beslist geen goed gedaan. Niet in de laatste plaats door de gemeente die op een gegeven moment klaagde dat er in de Stadsdoelen „steeds meer blanken" kwamen. Het he roïnegebruik zo leek het wel, was een voornamelijk Surinaamse aangelegenheid, terwijl net zoals onder alle groepen, ook onder Surinamers, de zgn. risicogroep slechts twee of drie procent is. De gemeente heeft ook de proble men schromelijk onderschat, al leen al het idee dat junkies van vier tot elf uur in de dagcentra zouden komen. Ritfeld: „Dan ken je de junkie niet, hij begint om elf uur pas te leven". De gemeente heeft de kool en de geit willen sparen: een opvangcentrum voor de junkies, en geen last voor de buren. Als een van de belangrijk ste oplossingen ziet Ritfeld dat het aantal afkick-mogelijkheden wordt vergroot: genezen ver slaafden zijn je soldaten in de strijd tegen de handel. Het laten rijden van een methadonbus, zo als na Pinksteren gaat gebeuren, heeft ook weinig zin, want het werkt ook verslavend. Ziek van de heroïne, ziek van de metha don. Zeedijk Met de sluiting van de Doelen en het niet openstellen van de wis selwoningen heeft de hulpverle ning de eerste slag verloren. Te rug naar af, naar de Zeedijk. Op nieuw moet er nu worden begon nen met opvang, eigenlijk vanuit een kansloze achterstand. Irene verliet aan de hand van een psychiater een van de buurtver- gaderingen, in de wijken dreigt men de wisselwoningen in de fik te steken, de junkies gaan de Zeedijk weer op en de metha donbus staat geparkeerd voor het volstrekt onbereikbare Cen traal Station. HENGELO (GPD) - Niet in februa ri 1981, zoals het plan was, maar in augustus van dat jaar zal van de Western Test Range in het Ame rikaanse Californië de Infrarood Astronomische Satelliet (IRAS) worden gelanceerd. De IRAS is een samenwerkingspro ject tus sen Nederland, de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië. De ver traging van een halfjaar ontstond toen bij de produktie van het Amerikaanse gedeelte van het IRAS-vluchtmodel nog onbe kende en dus te ontwikkelen technieken aan de orde kwa- De Nederlandse bijdrage aan het IRAS-project is intussen door een uit Nederlandse, Britse en Amerikaanse deskundigen sa mengestelde beoordelingscom missie in orde bevonden. Fokker VFW en Hollandse Signaal in Hengelo, die voor deze gelegen heid een industrieel consortium zijn aangegaan, hebben toe stemming gekregen voor de pro duktie van het vluchtmodelende DAX, een door de Rijks Universi teit van Groningen ontwikkeld meetinstrument dat naast het hoofdinstrument een plaats zal krijgen in de IRAS. Met de lancering van de IRAS zal voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart een satelliet een complete inventarisatie ma ken van de infraroodbronnen aan de hemel en de bovendien meer gedetailleerde metingen verrich ten. Wanneer de missie goed verloopt zal het IRAS-project re sulteren in een eerste hemelkaart van infraroodbronnen. Infrarood is momenteel een nog onvoldoende onderzocht deel van het spectrum. Voor infrarode straling is de aardatmosfeer on doorzichtig en straalt zelf krach tig, waardoor de meeste astro nomische waarnemingen op deze golflengten onmogelijk zijn. De laatste jaren is de belangstelling voor de infrarood-astronomie sterk toegenomen. De IRAS is ontworpen voor een levensduur van een jaar. Binrten zes maan den is de satelliet in staat alle in fraroodbronnen aan de hemel te inventariseren met een voor normale begrippen onwaar schijnlijk hoge graad van nauw keurigheid. De Verenigde Staten nemen de ontwikkeling van het telescoop- systeem, de lancering en de uit eindelijke verwerking van de meetresultaten voor hun reke ning. Nederland is belast met het ontwerp en de bouw van het ruimtevoertuig met alle subsys temen en met de samenbouw van de complete satelliet. Groot-Brit tannië ten slotte zal een grondsta tion ter beschikking stellen, de satellietoperaties verzorgen en de voorlopige analyse maken van de door de IRAS verzamelde gege vens. De inbreng van de Britten is met 6 procent het kleinst. Ne derland en Amerika zijn gelijk waardige partners in het pro ject. 150 miljoen De kosten van het Nederlandse aandeel bedraagt ongeveer f 150.000.000. De vertraging met een half jaar heeft voor Neder land overigens geen noemens waardige financiële consequen ties. Dr. R. van Duinen van de rijksuniversiteit te Groningen verklaarde tijdens de presentatie van het elektronisch model van de IRAS bij Hollandse Signaal te Hengelo dat de IRAS datgene zal opleveren wat men er steeds van heeft verwacht. „Astronomische waarnemingen in het infrarood zijn wetenschap pelijk gezien hoogst interessant, omdat een groot deel van alle energie in het heelal in deze vorm wordt uitgestraald. Zo komt er infrarode straling vrij bij de ge boorte van nieuwe sterren, waar over nog veel onbekend is. Op dit moment zijn er 6000 projec ten bekend. Met de IRAS kunnen dat er miljoenen worden. Als de satelliet zijn werk heeft gedaan, begint de lol voor de IRAS-astro- pas goed". Veel geleerd Volgens ir. P. F. J. Linsen, hoofd van de afdeling Ruimtevaart van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruim tevaart (NIVR), heeft Nederland tot nu toe veel geleerd van het IRAS-project. „Tweehonderd mensen van 25 instituten in drie landen werken samen om een bepaald doel te bereiken. Een verschrikkëlijk ingewikkelde or ganisatie dus. Maar de samen werking is uitstekend". Ir. Linsen benadrukt niet alleen het wetenschappelijk belang van de IRAS maar ook het belang voor de industrie. „De Nederlandse industrie is de laatste tien jaar op wetenschappelijk vlak geheel stil blijven staan. Dit soort projecten kunnen op langere termijn inte ressant zijn voor het Nederlandse bedrijfsleven". Na de ANS (Astronomische Satel liet Nederland) nu de IRAS. Komt er een derde satellietpro ject? Ir. Linsen: „De Nederlandse overheid staat in principe niet afwijzend tegenover een derde satellietproject. Al is daarover nog geen beslissing genomen. Het bedrijfsleven en het NIVR denken over een nieuw project dat in de sfeer van de communi catie en de aardobservatie ligt. Dat Nederland het alleen doet is ondenkbaar. We zullen weer partners nodig hebben". DEN HAAG (GPD) - Resultaat van zeven maanden actie voeren: 1,2 miljoen handtekeningen, 300.000 gulden in komsten uit de verkoop van affiches, buttons en bulletins, 50.000 mensen op een demonstratie, tweehonderd actie groepen verspreid over het hele land, 85 procent van alle Nederlanders wist van het bestaan van de actie af en van die mensen was bijna driekwart het met het doel eens. Dit zijn de indrukwekkende cijfers die de actiegroep „Stop de Neutronenbom" bij elkaar wist te krijgen tussen septem ber 1977 en maart 1978. Toch heeft deze actie politiek niet zoveel betekenis gehad als op het eerste gezicht lijkt. De campag neleiders hebben wel veel steun van de publieke opinie gekregen, maar ze hebben daarmee de be sluitvorming niet echt beïnvloed Andere pressiegroepen hebben meer invloed gehad, zoals het In terkerkelijk Vredesberaad, Pax Christi en de Raad van Kerken. Deze kerkelijke organisaties maakten gebruik van hun con tacten met Tweede-Kamerleden, ministers en partijbestuur ders. In het CDA, dat in de Tweede Kamer voor een meerderheid te gen de neutronenbom zorgde, heeft de druk van deze groepen een rol gespeeld. De groep „Stop de Neutronenbom", die onder CPN-invloed stond, heeft op poli tiek Den Haag geen directe in vloed gehad, ondanks de in drukwekkende „verkoopcijfers" van de campagne. Eerst even het geheugen opfrissen. De plannen voor de neutronen bom werden in de zomer van 1977 bekend. Vooral in Nederland ontstond grote beroering. Veel deskundigen vreesden dat het wapen de kans op een kernoorlog groter in plaats van kleiner zou maken. Andere tegenstanders vonden vooral dat de radioactie ve straling van het wapen en de gruwelijke, kwellende dood die daarna volgt, net een stap te ver ging om nog aanvaardbaar te kunnen zijn. De linkse partijen lieten al na en kele maanden weten dat ze fali- kant tegen invoering van het wa pen waren. In februari 1978 sloot het CDA zich daarbij aan en daarmee ontstond een meerder heid in de Tweede Kamer. Defen sie-minister Kruisinga (CDA) trad af toen bleek dat het kabinet- Van Agt niet het eenduidig afwij zende standpunt van zijn partij en van de meerderheid van de Kamer wilde overnemen. Na veel geharrewar besloot president Carter in april 1978 om het wapen voorlopig niet in produktie te Te laat De debatten in Den Haag gingen gepaard met ongekend grote campagnes onder de bevolking. De actie vari „Stop de Neutro nenbom" sloeg geweldig aan. Maar de brede steun die de actie groep kreeg, werd heel magertjes omgezet in politieke macht. Een paar voorbeelden. Hèt hoogtepunt van de campagne was het weekeinde van 18 en 19 maart 1978. 1500 vertegenwoor digers uit Oost- en West-Europa namen toen deel aan een forum bijeenkomst en 50.000 demon stranten vulden de Amsterdamse straten. Bij alle bijeenkomsten draaide het vooral om de vraag waarom de neutronenbom zo'n gevaarlijk wapen was en waarom het dus niet ingevoerd mocht worden. De organisatoren besteedden he lemaal geen aandacht aan de vraag hoe het met de besluitvor ming over de invoering stond. Achteraf bleek dat president Car ter juist in dat „neutronenbom- weekeinde" besloot om het wa pen voorlopig nog niet te gaan maken. Pas twee weken later stuurde „Stop de Neutronen bom" een telegram aan Carter waarin produktie werd afgewe zen. Het besluit was toen echter al genomen en het telegram kwam als mosterd na de maaltijd. Communisten De actie van „Stop de Neutronen bom" is een plan van CPN-leden geweest. In bijna alle landen van Oost- en West-Europa zijn soort gelijke acties gevoerd, maar ner gens hebben die zoveel succes gehad als in Nederland. Waar schijnlijk heeft de Wereld Vre- desraad in al die landen de aanzet gegeven tot de acties tegen de neutronenbom. Deze Raad heeft „afdelingen" in alle Oosteurope- se en een aantal Westerse landen. De Nederlandse afdeling bestaat niet meer sinds de - tijdelijke - breuk tussen de CPN en Moskou, maar de Nederlandse communis ten staan wel in contact met de Raad. Het feit dat de actie grotendeels door communisten gevoerd werd, heeft geen gevolgen gehad voor de steun die zij bij de bevol king heeft ondervonden. Overi gens hebben de actievoerders zich niet helemaal aan de zijde van Moskou opgesteld. Het offi ciële Russische standpunt was dat de Sowjet-Unie geen neutro nenbom zou maken zolang de Verenigde Staten dat ook niet zouden doen. De actiegroep „Stop de Neutronenbom" heeft echter ook aan de Russische re gering laten weten dat zij vond dat de Sowjet-Unie hoe dan ook nooit tot produktie van het nieu we wapen zou mogen over gaan. De groep heeft^ich altijd verzet te gen de beschuldiging dat zij de Sowjet-Unie in de kaart zou spe len met haar eenzijdige verzet te gen een nieuw Amerikaans wa pen. Met succes heeft zij zich te gen die beschuldiging verdedigd door te wijzen op de massale steun die zij kreeg van de Neder landse bevolking, op de acties van de kerkelijke vredesorgani saties en op dë uitspraken van de Tweede Kamer. Succes Het succes van „Stop de Neutro nenbom" is vooral indirect ge weest. De actie heeft er niet toe geleid dat politici hun standpunt over de neutronenbom veran derd hebben. Dat kan waar schijnlijk wel gezegd worden van de acties van de kerkelijke vre desbewegingen. Die hebben zich op allerlei manieren tot bevrien de kamerlpden en partijen (voor al het CDA) gericht om aan te dringen op een afwijzing van de neutronenbom. „Stop de Neutronenbom" heeft duidelijk gemaakt dat het afwij zende standpunt van de Tweede Kamer tegen het wapen door een grote meerderheid van de Ne derlandse bevolking gesteund werd. De politici die hun nek hadden uitgestoken (vooral van het CDA) wisten door de massale steun die „Stop de Neutronen bom" kreeg, dat zij op het goede spoor zaten. „Stop de Neutronenbom" pro beerde de mensen vooral achter zich te krijgen door het argument dat het nieuwe wapen mensen zou doden en gebouwen zou laten staan. Dat was maar de halve waarheid, want door de neutro nenbom worden, net als door ie der ander atoomwapen, ook ge weldige vernielingen aangericht. Uit opiniecijfers kan men aflei den dat de Nederlanders die te gen de neutronenbom waren niet op de eerste plaats wilden protes teren tegen het „onmenselijke" van het wapen. De protesterende bevolking keerde zich vooral te gen een nieuwe en zeer gevaarlij ke stap in de kern wapenwedloop. De actie tegen de neutronenbom levert een ondersteuning van eerdere onderzoeksresultaten, waaruit blijkt dat Nederlanders in toenemende mate ongerust zijn over het kernwapenge- PIETER MAESSEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4