PPR over „„Schuttersveld opheldering P euterspeelzalen moeten leidsters gaan wegsturen „We kunnen vanmiddag wel ons breiwerkje meenemen" VRIJDAG 8 JUNI 1979 LEIDEN leiden - Hiernaast een foto van de maquette die de Leidse pro jectontwikkelaar TJ. Renzen heeft gemaakt van een stede- bouwkundige opzet voor het Schuttersveld. Vorig jaar zomer legde de ge meenteraad vast dat het gebied in gedeelten (gefaseerd) ont wikkeld moet worden. Op het Schuttersveld moeten zowel wo ningen als kantoren worden ge bouwd. Uit het marktonderzoek dat Renzen, in opdracht van de gemeente heeft uitgevoerd, blijkt dat de vestiging van kan toren op het Schuttersveld voorlopig voorzichtig zal moe ten worden aangepakt: De stu die van Renzen maant tot voor zichtigheid vanwege de leeg stand van kantoren in de Rand stad. In de eerste fase van de bouw ■kan worden begonnen met wo ningbouw aan de oostzijde van het gebied. Met de kantoor- en bedrijfsontwikkeling aan de noordkant kan in de eerste öf de tweede fase worden begonnen. De kantoorbouw in de eerste fa se zal vooral geschieden op het terrein tussen de Oegstgeester- weg en de spoorlijn. Gewenste of noodzakelijke aanpassingen van het programma zullen na elke gereedgekomen fase moge lijk blijven. In de uitwerking van het voor stel wordt de bouw van onge veer 70.000 vierkante meter kantoorruimte beoogd. Daar naast is er plaats voor zo'n 700 woningen. Verder is voorzien in de bouw van een hotel en con grescentrum, een sporthal en enkele winkels. Er kan parkeer ruimte worden gemaakt voor zo'n 1800 a 1900 auto's. Om een aantrekkelijk woon- en werk gebied te kunnen bouwen zou flink wat groen moeten worden geplant. In het landschap gele gen tussen het Schuttersveld en molen De Valk zou een vijver komen. Wethouder Waal hoopt dat nog dit jaar de discussie over de ste- debouwkundige opzet van het Schuttersveld kan worden ge voerd. De gemeenteraad nam vorig jaar een motie aan dat voor september de plannen voor de eerste fase bekend moeten zijn, maar dat is niet haalbaar meer. De feitelijke bouw moet volgens de wethouder nog wel binnen de zittingsperiode van het huidige college van B en W beginnen dus binnen drie jaar. Links op de omstreden ma quette de spoorlijn, rechts boven het water van de Haarlemmertrekvaart en op de voorgrond de bestaande bebouwing langs de weg over het Schuttersveld. Het plan voorziet onder meer in een kantoorbebouwing op het gedeelte van de Oegst- geesterweg en het braaklig gende terrein tussen deze weg en het station. De kan toorbouw zou zodanig uitge voerd moeten worden dat het verkeer over de Oegst- geesterweg onder de kanto ren door rijdt. Verder voorziet het plan onder meer in een verbreding van het bestaande water langs de Marislaan tot Schutterssin- gel. Een brug moet'een ver binding tussen het Schut tersveld en de Maredijk- buurt tot stand brengen. Op het Schuttersveld zijn di verse voorzieningen ge dacht. Onder meer een sporthal, maar ook wonin gen. Voor de voorzieningen die in het plan zijn opgeno men zijn 1800 a 1900 par keerplaatsen vereist. LEIDEN - Het PPR-raads- lid Beijen heeft wethouder Waal gisteravond, in een vergadering van de raads commissie voor ruimtelij ke ordening, om ophelde ring gevraagd over uit spraken die enige topamb tenaren in deze krant heb ben gedaan over de toe komstige ontwikkeling van het Schuttersveld en over de rol die de Leidse projectontwikkelaar Ren zen speelt in deze kwestie. B eijen zei te menen dat door het col lege van burgemeester eri wet houders uiterst vaag is geope reerd en vroeg de wethouder de ontwikkelingen rond het Schut tersveld voortaan met meer openheid te omringen. Het VVD- raadslid Van Duijn verweet de wethouder onachtzaamheid en zei bijna te geloven in opzet om de raadsleden geen informatie te geven. Zoals bekend is door de Leidse projectontwikkelaarT.J. Renzen, in opdracht van de gemeente, een marktonderzoek gedaan naar de kantoorontwikkeling op het Schuttersveld. Op eigen iniatief liet Renzen echter ook een ma quette maken die hij de gemeente voor gebruik heeft aangeboden. Beide studies veitonen een grote mate van overeenkomst. De rol van Renzen wordt om die reden door een aantal betrokke nen twijfelachtig genoemd. De project-ontwikkelaar wordt verweten dat hij met zijn plan ontwikkeling voor het Schut tersveld heeft toegewerkt naar de opzet van de maquette die hij eerder liet ontwikkelen. Renzen zelf ontkent deze suggestie met grote stelligheid. Het CDA-raadslid Bleijie wilde precies weten welke dubbelrol de projectontwikkelaar sneelt. Hij wilde verder van wethouder Waal horen of die op de hoogte was van de handelwijze van Renzen. Vol gens Bleij ie is er door de gemeen te te lichtvaardig gehandeld. Wethouder Waal wees de beschul digingen met nadruk van de hand maar reageerde verder zeer te rughoudend op de kritiek van de raadsleden. Waal ontkende dat hij, voordat de opdracht voor het marktonderzoek aan Renzen was verstrekt, er van op de hoogte was dat Renzen al langer met het Schuttersveld bezig was. De wethouder zei het als een onaan gename complicatie te hebben ervaren dat de uitvoerder van de gemeentelijke opdracht en de maker van de maquette dezelfde waren. Waal wist zich niet meer te precies herinneren wanneer hij ervan op de hoogte werd gesteld dat al een maquette in opdracht van Renzen was gemaakt. Op de viaag van Beijen of het waar is dat sommige hoge ambtenaren wel op de hoogte waren van het bestaan van de maquette op het moment dat de opdracht aan Renzen werd gegeven wilde wet houder Waal niet ingaan. De wet houder wilde nog wel kwijt dat hij geen reden had om aan te ne men dat het college niet goed is voorgelicht door ambtenaren. De suggestie van Waal om de ma quette van de projectontwikke laar te kopen (kosten 200.000 gul den) werd door een meerderheid van de commissieleden met na druk van de hand gewezen. Ran- ner (PvdA) wees het standpunt van zijn partijgenoot met grote stelligheid af en zei de wethouder voor bepaalde dwalingen te wil len behoeden. In de vergadering werden ten slotte vier raadsleden benoemd in de stuurgroep die zich verder zal bezig houden met het programma van eisen voor het Schuttersveld door middel van het doorspreken van de con cept-rapporten, het geven van aanwijzingen, het doen van sug gesties en van aanbevelingen. Door nieuwe regeling van gemeente Leiden LEIDEN - De gemeente Leiden zet het mes in de subsidie aan een aantal grote peuterspeelzalen. Dat betekent dat die zalen een aantal leidsters moeten ont slaan. Dat is het gevolg van een nieuwe regeling waar de gemeenteraad binnenkort een oordeel over moet uitspreken. De gemeente wil alle peuterspeelzalen overéén kam gaan scheren. Er zou per peuterspeelzaal een jaarlijks be drag van 16.000 gulden voor per soneelskosten beschikbaar ko men. Dat is genoeg voor 20 uur leiding per week. Een aantal grote peuterspeelzalen, zoals het Meerkoetje in de Me- renwijk (3 vaste leidsters) en Peu- terpalet aan de Zoeterwoudse- singel (2 vaste leidsters) voelen zich van die maatregel de dupe. Zij staan voor keus om de ouder bijdrage tot grote hoogte op te schroeven of leidsters te ont slaan. Doen zij geen van beiden, dan volgt onherroepelijk een faillissement. De regeling, die is ontworpen door een werkgroep onder leiding van PvdA-wethouder Tesselaar, be tekent dat een aantal andere za len die nu in onzekerheid verke ren over het voortbestaan, wél zekerheid krijgen. Maar de grote re zalen gaan er zoals wethouder Tesselaar gisteravond toegaf, op achteruit. Op een bomvolle vergadering van de commissie onderwijs in het gemeentehuis kwamen verte genwoordigers van de peuter speelzalen hun bezwaren tegen de nieuwe regeling toelichten. Naar voren kwam dat de nieuwe regeling (die 23 peuterspeelzalen met 1100 Leidse kleuters betreft) een vrij hoge eigen bijdrage voor ouders wil invoeren. Volgens verschillende vertegenwoordi gers van peuterspeelzalen is 4,50 per halve dag voor veel ou ders een te hoog bedrag. Volgens wethouder Tesselaar is die 4,50 genoeg om voor een ge middelde peuterspeelzaal een jaarlijks bedrag van 10.000 gul den op he leveren. Daar heeft de gemeente bij het opstellen van de regeling rekening mee gehouden. Behalve Het Meerkoetje en Peu- terpalet zou en ook peuterspeel zaal Klein Duimpje (2 vaste leid sters) en peuterspeelzaal het Mie rennest de werkzaamheden fors moeten terugschroeven. De regeling zou als de gemeente raad het aanneemt met terug werkende kracht ingaan op 1 ja nuari van dit jaar. Peuterspeelzalen worden overi gens nauwelijks door het rijk ge subsidieerd. Wethouder Tesse laar benadrukte gisteravond dat het gaat om een wat hij noemde "generale regeling" waar "som mige beter van worden en andere slechter". De gemeente Leiden wil volgens Jiem de peuterspeel zalen die er nu zijn erkennen, en hun een bestaansminimun ga randeren "zodat een gemiddelde peuterspeelzaal kan blijven draaien". (14 tot 18 uur) of 's avonds (20 tot 24 uur) en f 5. voor de ge hele dag. AVRO-rally Volksdansinstuif Aanstaande zondag wordt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 een volksdansinstuif gehouden. Het Leids Volksdans Overleg sluit daarmee een succesvol daiisseizoen af. Zowel 's mid dags als 's avonds kan men er terecht. Het programma een groot aantal attracties waar onder demonstraties van de Leidse groep "Achalay"de Vlaardingse kindergroep Androeska" en leden van de dans-Academie met een 'Ma- cedonisch duet. Het dansprogramma voor de bezoekers bestaat uit een in ternationaal repertoire onder meer afkomstig uit de Balkan, Israël, Amerika en Grieken land. De toegangsprijs be draagt f3. voor 's middags De Leidse Groenoordhallen zullen morgen als een van de controleposten fungeren voor de 9de AVRO-rally. De onge veer 800 equipes die de Groenoordhallen.zullen aan doen krijgen daar een opgave te verwerken over het stedel ijk molenmuseum "De Valk". Aanvankelijk zou ook de con trolepost in molen De Valk worden gevestigd, maar om dat dit op zaterdag een te gro te druk op het binnenstads- verkeer zou geven is men uit geweken naar de Groenoord hallen. Oud-Leiden De Vereniging Oud-Leiden or ganiseert morgen een fiets tocht naar Woubrugge. Na aankomst in de plaats zal de heer drs. B. de Boer de deel nemers ontvangen en het een en ander over de geschiedenis van Woubrugge vertellen. Te vens zal een bezoek worden gebracht aan Oudheidkamer. De deelnemers aan de fiets tocht vertrekken om één uur precies vanaf de Span- jaardsbnig aan het eind van de Lage Rijndijk. COCILWH Maandag 11 juni houdt de COCI Leidse Werkgroep Homofilie een introductieavond voor mannen en vrouwen. Door middel van een aantal activi teiten - zoals een informatie stand, een gespreksgroep, vi deofilms. toneel etc - zal wor den getoond wat de LWH en de verschillende groepen daarin doen. De bijeenkomst wordt gehouden in het pand Nieuwe Rijn 20a en begint om acht uur. Registratie In het kader van de landelijke actie zijn ook in het Leidse politiebureau aan de Zonne veldstraat 10 registratiekaar- ten voor waardevolle eigen dom men grat is af te halenDe kaarten gaan vergezeld van een foldertje waarin het hoe en waarom van registratie wordt uitgelegd. Het belang van registratie, aldus de poli tie: u kunt in geval van dief stal een duidelijke aangifte doen het komt nog maar al te vaak voor dat mensen zeggen /'Nou het zag er ongeveer zo uilen vergroot daarmee de kans dat u uw eigendommen terugkrijgt. LEIDEN - Ruim honderd gehan dicapten, zieken en bejaarden uit Zuid-West hebben gisteren een door de Zonnebloem afdeling Zuid-West georganiseerde boottocht gemaakt. Om negen uur gisterochtend ver trok de "Alex van Wagenburg" vanaf het Rijn Schiekanaal bij de Wilhelminabrug. De tocht voerde door de Oude Rijn, Braassem en Ringvaart naar het oude Schiphol en vandaar over de Kagerplassen weer terug naar Leiden. Aan boord bevonden zich naast de gehandi capten, zieken en bejaarden vijf en twintig verpleegkundigen en ver zorgers, een orkestje en de ingre diënten voor een smakelijke lunch. De meeste deelnemers kwamen uit bejaardencentrum 'Rijnen Vliet maar ook zelfstandig wonenden maakten de tocht mee. Het stembureau in het ge meentehuis, waarvan burge meester Vis de leiding heeft. "Ze hadden beter kunnen combineren". "Zo, weer een stem erbij ",zegt ze en laat met een triomfantelijk gebaar het biljet in de stembus glijden. "Ja, die telt zwaar mevrouw", reageert de heer Van- Capel die met vier anderen het stembureau in de Marnix van St. Aldegondeschool aan de Maresingel bemant. De op komst, landelijk, voor de Eu ropese verkiezingen mag dan slechts 58 procent geworden zijn, het zag er op de heflt van de dag in Leiden niet eens naar uit dat het zoveel zou worden. In het stembureau van Van Ca pel en van raadslid Bleijie hebben om half één exact 226 kiesgerechtigden hun stem uitgebracht. Dat zijn 226 van de 1251. "We hebben al een prognose gemaakt", zegt Bleijie: "Dat we als het zo doorgaat een opkomst van 46 procent halen". '"t Is droevig", dat is van de ge zichten van de stembureaule den te lezen. Ze doen dit werk al vier jaar of langer in het zelfde stemlokaal, maar dit hebben ze nog nooit meege maakt. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer kwa men duizend kiezers op (tach tig procent) voor de provincie wat minder en voor de ge meente nog iets minder, maar meestal is het toch tussen acht en negen uur vrij druk terwijl het vandaag meteen al zo stil begon. En op dit moment, tussen de middag, moet het altijd erg druk zijn. "U ziet het", zegt Bleijie: "Er is niemand. We kunnen vanmiddag ons brei werkje wel meenemen". Om half twee, op de helft van-de dag. zijn er 260 kiezers ge weest. De prognose is 48 pro cent. Het valt op dat van de mensen die wel komen er veel al wat ouder zijn. Een bejaarde da me gevraagd naar de reden van het uitbrengen van haar stem. "Nou, ik doe het altijd, op mijn eigen partij. Het is toch hetzelfde, ze komen erin of ze gaan eruit". Van Capel vertelt: "Vanochtend had ik er een, die zegt: "Ik heb nog nooit gestemd en ik doe het nu weer niet". Ik zeg: "Maar waarom komt u hier dan?" "Nou", zegt ie: "Ik dacht dat het altijd nog zo'n beetje plicht was. maar dan ga ik maar weer". Even later komt er een jonge man binnen met twee oprue- pingskaarten. Hij vraagt: Kan ik mijn stem op een be paalde manier ongeldig laten verklaren"? Iets nieuws, Van Capel doet hem de suggestie aan de hand het stembiljet helemaal verkeerd in te vullen of de oproepingskaarlen weer mee naar huis te nemen en helemaal geen stem uit te ADVERTENTIE </e //x'±/<' a/e/ic U </ic ma feu /at, </<>.JJ)ej(-</<■//( '</en ftïaacn /at, \—J klaassens A/en 'i-vUat! BREESTRAAT 114 a-b IEIDER brengen. Maar voor de uit komst maakt het eigenlijk niets uit. "Dus ik kan ze het beste weer mee naar huis nemen"?, vraagt de man. Van Capel: "Dat laat ik aan u over ik mag u geen advies ge- De man verdwijnt weer, met de kaarten. "Leuk hè"!,zegt Van Capel met een glimlach. Over naar het stembureau in het gemeentehuis, waar burge meester Vis de leiding heeft. Ook daar is de opkomst tot dan toe bijzonder laag. De burgemeester: "Globaal is de opkomst de helft van normaal bij een Tweede-Kamerver kiezing, wanneer er hier aan het eind van de dag zo'n 1100 stemmen zijn uitgebracht. Ik vraag me af of we de vijftig procent halen aan het eind van de dag. We hebben hier 1400 stemgerechtigdener zijn er nu 459 geweest en dat zou den er normaal zo'n 700 moe ten zijn". Hoe verklaart de burgemeester deze lage opkomst? "Ik weet het niet, ik zou zeggen: het weer werkt niet tegen. Ik denk dat de verwachtingen in het algemeen wat lager liggen en dat het nu nog een beetje meer is tegengevallen. Mij niet, moet ik zeggen, want ik zat met mijn prognose al een stuk lager dan de publici teitsmedia en ik krijg nu he laas toch gelijk". Waarom zat de burgemeester lager met zijn prognose? "Dat komt omdat ik twee jaar geleden een dreun op mijn hoofd heb gehad met de ver kiezingen voor het hoogheem raadschap van Rijnland, met een opkomst van zes procent. Je hebt nu weer iets wat niet zo leeft, dus zal de opkomst wel weer niet hoog zijnIk had het zelf plezierig gevonden als de ze verkiezingen zouden zijn gecombineerd met andere verkiezingen, zódat men toch al naar het stembureau had gekomen". G. Cornelisse benoemd tot comm issaris van politie LEIDEN - Hoofdinspecteur G. A. N. Cornelisse van de Leidse poli tie is bij koninklijk besluit per 1 juni tot commissaris van politie Het Leidse korps heeft nu dus twee commissanssen. Van Voorden en Cornelisse. Dat houdt verband met de korpssterkte en met het inwoneraantal van Leiden. Bij een inwonertal van 100.000 tot 125.000 en bij een korpssterkte tussen de 200 en 230 geldt de be- paling dat de plaatsvervangend commissaris na vijf jaar tot com missaris wordt benoemd. Is het inwonertal van de stad 125.000 of nu t en de km p: teikte 230 ol maai dan kpml een ta 11 i In de praktijk zal er bij de Leidse politie niets veranderen, Corne lisse blgft waarnemend commis saris. Tot december van dit jaar, want dan zal deheerCornelis.se in verband met het bereiken van de zestigjarige leeftijd afscheid ne men van de Leidse politie. Cor nelisse werd in augustus '45 be noemd als inspecteur bij de Leid se politie en werd in '58 hoofdin-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3