Centrales willen snel van olie af K Kantoor NKF Waddinxveen voltooid Veel interesse voor werken bij Heineken Overschakelen op kolen VNO wil actie van FNV niet in werktijd MINDER WINST VOOR DE KLM VRIJDAG 8 JUNI 1979 ARNHEM/den HAAG /TEHERAN (ANP/gpd/reuter/ap) - De elektriciteitscentrales in ons land willen snel over schakelen op gebruik van kolen om in de nabije toekomst niet langer afhankelijk te hoeven zijn van olie, die in hoog tempo duurder wordt. De elektriciteitsvoorziening in Ne derland gaat een zeer onzekere toekomst tegemoet, omdat het aardgas binnen afzienbare tijd op zal zijn. Dat beeld beheerste de vergadering van de raad van commissarissen en aandeelhou ders van de Samenwerkende Elektriciteitsproduktiebedrijven (SEP). Het importeren van olie wordt een steeds moeilijker zaak. gezien bijvoorbeeld de politieke situatie in een belangrijk olieland als Iran. Deze sombere prognose deed gisterenSEP-directeur ir. J H. Bakker tijdens de vergade ring. Hij verwacht dat een inten siever gebruik van steenkool bij de energievoorziening milieu problemen *zal opleveren. Kernenergie Athei Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis bew 28 13 0 half bew 28 12 bew 25 19 onbew 30 15 0 aai- bew 30 15 06 onbew 26 licht bew 26 zwaai- bew 26 Dat zegt drs. Th.J van Rossum, hoofd sector energiebesparing van het ministerie van economi sche zaken, deze week in het blad Economische-Statistische Be richten (ESB) van het Neder lands Economische Instituut Terugval Wat betreft de kernenergie vroeg ir Bakker zich af of met de voorbe reiding van dit proces gewacht moet worden; totdat de maat schappelijke discussie hierover is afgerond Ir. Bakker zei verder dat het publiek de energiebespa ring te veel ziet als alleen het be perken van elektriciteitsgebruik in huis. Hij vertelde dat in totaal slechts een twintigste deel van het energieverbruik opgaat in Nederlandse huishoudens Blijvende energiebesparing die de overheid heeft nagestreefd sinds de oliecrisis van 1973 begint lang zaam vruchten af te werpen. Sinds dat jaar is de styging van het energieverbruik in ons land beperkt tot één procent per jaar. Daarvoor was de stijging zo'n 8,5 procent per jaar. WEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deel en Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Zd. Limburg Aberdeen Hij geeft toe dat een deel van de geiingere stijging van het ver bruik is toe te schrijven aan de economische terugval die volgde op de oliecrisis. Toch meent hij dat een zekere ombuiging valt te constateren in de structuur van het energieverbruik. Dit laatste acht hij van groot belang voor een permanente matiging van de groei van het energiever bruik. Het vragen van offers als autoloze zondagen, trui aan in huis eii dergelijke is volgens Van Rossum slechts zinvol voor het opvangen van tijdelijke versto ringen in de energievoorziening Kort i doen er slechts aan mee als zij concreet de aanleiding zien en dat duurt maar kort. Wat veel minder zichtbaar is, is de nood zaak tot blijvende ombuiging, door verbetering van de doelma tigheid van het gebruik: ofwel ongeveer hetzelfde doen, maar met minder energie. Het duide lijkste voorbeeld is woningisola tie: hetzelfde wooncomfort, maar met een lagere energierekening. Op de komende conferentie van de exporterende landen (OPEC) op 26 juni in Genève zal Iran aanstu ren op een verhoging van de prijs van ruwe olie, zo heeft de voorzit ter van de raad van bestuur van de Nationale Iraanse Oliemaat schappij (NIOC), Hassan Nazih, gisteren verklaard. Hoe hoog de prijs zou moeten worden zei hij niet. Volgens hem willen Saoedi- Arabie en de Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE) de olie ook duurder maken Zweden De Zweedse regering heeft gisteren besloten de benzineprijs te ver hogen met ongeveer 18 cent per liter teneinde het benzinever bruik te beperken. De verhoging heeft tot gevolg dat een liter benzine in Zweden met ingang van zaterdag 9 juni 2,17 kronen 1,09) kost. De regering introduceerde tevens een maxi mumsnelheid voor de zomer maanden, namelijk 90 km per uur. Het riieuwe maximum geldt op wegen waar voorheen tot 110 km per uur mocht worden gere- Aardappelen 9-11. andijvie 93-94, peu len 7-14,90, snijbonen 5,60-7,70, spits kool 6,60-9,60, postelein 2,90-1,69, prei 1,85, rabarber 20-24, spinazie 1,40-2,47, uien 12-27, bloemkool 1 x 6 2,35-3,90, bloemkool 8 st. 1,95-3,60, bloemkool 10 st. 0,95-2,70, sla zwaar 25-28, licht 20-24, bospeen 1,60-3,00, peterselie 92-1,25, ra dijs 21-29 selderie 48-65, paprika 1,65 kg, Verhuizing van 200 man uit Delft zal drie dagen duren (va zer verslaggevers) WADDINXVEEN - Aanstaan de maandag begint een groot scheepse verhuizing die in to taal drie dagen zal duren van ongeveer 200 personeelsle den van de Nederlandse Ka- belfabnek (NKF) uit Delft naar Waddinxveen. In de zo mer moeten nog eens 50 men sen volgen. Zij zullen alle maal hun intrek nemen in het nieuwe kantoorgebouw van de NKF dat in één jaar tijd naast het oude gebouw aan de Noordkade is verrezen. In Waddinxveen werkten al 340 mensen, waarvan 250 in de fabriek. Na de zomer zal de NKF dus werkgelegenheid bieden aan bijna 600 mensen. In Delft blyven ruim 1400 man werken, terwijl er ook nog een fabriek in Delfzijl staat waar 600 werknemers hun brood verdienen. Splitsing De verhuizing naar Waddinx veen was nodig vanwege een splitsing van de NKF in een zogenaamde E- en T-sector. E staat voor energie- en licht- kabels; T voor kabels ten be hoeve van de telecommunica- tie(telefoon, telex enz.). In de nieuwe opzet is de telecom municatiesector nu gecon centreerd in Waddinxveen en Delfzijl. 'Het zijn twee ver schillende werelden", zegt de heer J. Sietses, hoofd alge mene zaken van de NKF in Waddinxveen. "Ze hebben beide ook een andere klan tenkring. De afdeling tele- comrriunicatie werkt vooral met de PTT, terwijl de ener gie-sector veel meer te maken heeft met instanties als pro vinciale elektriciteitsmaat schappijen". De PTT is de grootste indivi duele klant van de PTT. "Ui teraard werken wij met over heidslichamen" zegt de heer Sietses. "Het heeft voor ons helemaal geen zin om spotjes voor ons produkt op de tele visie te maken". Daarnaast is een groot deel van de produk- tie van de telecommunicatie afdeling bestemd voor de ex port. Het is dan ook niet toe vallig dat staatssecretaris Beyen van economische za ken, die zich vooral bezig houdt met exportbevorde ring, op 30 augustus het nieuwe NKF-gebouw offi cieel zal openen. Het grootste project in het bui tenland wat de NKF momen teel onder handen heeft, is het opzetten van een telefoon- voorziening in Saoedi Arable. Een miljardenproject waar ook Philips bij betrokken is door de levering van de cen trales. Ook zonder die centa- les zou Philips erbij betrok- J. Sietses .meer en minder pijn ken zijn geweest, want het bedrijf heeft sinds negen jaar alle aandelen van de NKF in haar bezit. Riskant De heer Sietses over die export: "Het wisselt erg; het is een moeilijk en riskant bedrijf. We werken veel voor de ex port. omdat we wel inzien dat in Nederland de markt op een gegeven moment verzadigd is. De marges zyn kleiner ge worden, de gouden tijden zijn voorbij. Om je rentabiliteit te blijven behouden, moet je je export vergroten". De omzet van NKF telecom municatie bedraagt ongeveer 250 miljoen gulden per jaar Veel wordt verwacht van de zogenaamde "glasvezel ka bel" waarmee nu proeven worden genomen. Het ken merk van deze kabel is dat de ze geen koperen, maar een glazen geleider heeft, waar geen elektriciteit, maar licht doorheen wordt geleid. Aan het begin en aan het eind van die kabel wordt het licht weer omgezet in een elektrisch signaal. Een voordeel van de ze kabel is dat er onderweg minder versterkers nodig zijn. Ook is een glasvezelka bel niet gevoelig voor elektri sche storingen waardoor het leggen naast hoogspannings kabels geen enkel probleem meer is. Een ander voordeel is dat de kabel zeer "breedban dig" is zodat over een enkele ader per seconde veel meer informatie kan worden over gebracht. Over een vezeltje van 0.1 milimeter kunnen gemakkelijk 2000 telefoonge sprekken gelijktijdig plaats vinden. De glasvezelkabel bevindt zich nu nog in het onderzoeksta- dium. Er bestaat echter al een definitief plan voor twee fa brieken voor glasvezelkabel binnen de NKF groep. Eén daarvan zal in Waddinxveen komen te staan. Daar worden nu al de meetmethoden en testapparatuur onderzocht en bekeken hoe de verbindings techniek gerealiseerd moet worden. Voor een eventuele uitbreiding met een fabriek heeft de NKF alvast een stuk grond gekocht dat naast de bestaande gebouwen ligt. Verhuizing Een behoorlijk aantal van de mensen dat vanaf volgende week in Waddinxveen komt te werken, woont nu nog in Delft. De verhuizing ge schiedt op basis van vrijwil ligheid. "Mensen die pier sé niet wilden, hoefden niet, maar moesten wel genoegen nemen met een baan in Delft. Dat is vaak met meer of min der pijn gebeurd" aldus de heer Sietses. Om de mensen uit Delft aan woonruimte te helpien, werd een spieciaal groepje gevormd. "Niet zon der succes", zegt de heer Siet ses. "Diverse mensen zijn al in de buurt van Waddinxveen komen wonen". Ook de ge meente Waddinxveen helpt volgens hem goed mee om passende woonruimte te vin den voor de nieuwe werkne- Daarnaast zyn er enkele tien tallen nieuwe werknemers uit de regio aangetrokken. Veel vacatures zijn er nu niet meer. maar de verwachting van de heer Sietses is wel dat er de komende maanden nog een paar tientallen mensen nodig zullen blyken te zijn. LEIDEN - Ongeveer 35 i hebben gisteravond gehoor ge geven aan de oproep van Heine ken langs te komen bij het ar beidsbureau om zich te laten voorlichten over een baan als produktiemedewerker bij het bedrijf. De heer Van Puffelen van de afdeling personeelszaken van Heineken toonde zich na afloop niet ontevreden over de opkomst. Het was de eerste keer dat de brouwerij voorlichting gaf op het arbeidsbureau in Leiden. De heer Van Puffelen: "Dit heeft zijn voor- en zijn nadelen. Een nadeel van het geven van voorlichting op het arbeidsbureau is datje na een praatje, de brouwerij niet kan laten zien. Een voordeel is dat je in het ar beidsbureau makkelijker voorde mensen bereikbaar bent. De opkomst van gisteren was overigens geen record. Op het bedrijf in Zoeterwoude zijn wel DEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen vindt dat de FNV haar de monstratie tegen de bezuini gingsmaatregelen van het kabi net-van Agt beter op volgende week zaterdag, kan houden dan op dinsdag 19 juni, zoals is aan gekondigd. Op die manier wordt de economische schade tot een minimun beperkt, aldus de werkgeversorganisatie. Als de FNV meent wat ze zegt, na melijk dat de acties zijn gericht tegen de politiek en niet tegen de bedrijven, dan kunnen die acties ook beter op zaterdag worden gehouden. De oproep tot werk onderbreking op het geplande tijdstip richt onnodig schade aan in het bedrijfsleven als het gevolg van een conflicht tussen vakbe weging en regering, meent het VNO. „Als de FNV vindt dat de demon stratie niet op zaterdag kan wor den gehouden omdat zij onmid dellijk voor het kamerdebat over pakket juli-maatregelen van de regering moet plaatsvinden, on derschat zij niet alleen het ge heugen van parlementariërs, maar ziet ze over het hoofd dat ze ook nog hadden kunnen kiezen voor een drmonstratie in de avonduren op dinsdag 19 juni" aldus de werkgeversorganisatie in haar reactie op het besluit van de FNV-federatieraad. lichtingsavond gekomen. Gevraagd naar het aantal r medewerkers dat een dergelijke avond voor Heineken oplevert, zei de heer Van Puffelen: "Als ik van de 35 mensen die aanwezig waren er tien overhoud, ben ik evreden. En met overhouden bedoel ik dan de mensen die na een jaar nog steeds bij Heineken werken". Volgens de heer Van Puffelen is het beslist niet zo dat Heineken te kampen heeft met een tekort aan personeel. De produktiemede- werkers die het bedrijf vraagt zijn nodig voor de uitbreiding van Heineken. Bij Heineken Zoeter woude werken momenteel 700 de produktiN AMSTELVEEN (ANP) - De KLM heeft over het op 31 maart afge sloten boekjaar 1978-79 een winst behaald van 82,2 miljoen tegen 137,4 miljoen in het voorgaande boekjaar. De bedrijfsinkomsten stegen met 3 procent van 2.749,4 miljoen in 1977-78 tot f2.831.6 miljoen in 197&-79. De bedrijfskosten inclu sief afschrijvingen namen met 6,1 procent toe van 2.584,1 miljoen tot 2.741,7 miljoen. Het vervoer steeg met 7 procent. De beladingsgraad steeg hierdoor van 58,2 procent tot 60,1 procent Bij de vervoersstijging van 7 pro cent namen de vervoersinkom- sten echter slechts toe met 2 pro cent als gevolg van koers- en ta riefsinvloeden, aldus de KLM. Het resultaat werd voorts nadelig beinvloed doordat een groot aan tal vluchten moest worden gean nuleerd als gevolg van de strenge winter en de ontwikkelingen in Iran. VRIJDAG 8 JUNI 1979 Kon.Olie f20 AhoR-BOB AMAS 76,00 58,00e 90,70 5,65c 85.00 106,00c 165,10 293,00 315,00b 187,00 315,00 Duiker 175.00b 175.0 Mljnh. V Nat. Grondgcb 230.00e 230.00 502.00 502 00 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs heeft vandaag een licht verdeelde stemming te zien gegeven. De eerste noteringen voor de aan delen waren doorheen genomen iets lager dan de slotprijzen van gistermiddag en op de obligatie- markt was van enig herstel spra ke. De notering van de onlangs uitge geven 9 pet staatslening liep daarbij op met veertig cent tot 99.60. Veel belangstelling was er voor de aandelen KLM en de eerste koers op 100,30 betekende een verlies van precies 4. Daarna kwam de notering even onder 100 te lig gen, maar midden beurs werden zaken gedaan op 101. Van de hoofdfondsen moesten Kon Otte en PMttpc tien cent achteruit tot resp. 142,40 en 23,80. Hoogovens en Akzo waren twintig cent lager op resp. 30,40 en 28,10 en Unilever daalde even eens twintig cent tot 122,20.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23