m ^Zorgen in Waddinxveen om verkoop huurhuizen BROMSNOR RIDDER „Bestuur onwillig voor compromis zaak-Pronk Flats na af stoting door Philips Pensioenfonds in handen speculanten KATWIJKSE LERAREN TELEURGESTELD: VRIJDAG 8 JUNI 1979 WADDINXVEEN - Bij de huurders van de flats Wilgenhorst en Peppelhorst en bij het gemeen tebestuur van Waddinxveen is onrust ontstaan over plannen om de flatwoningen te verkopen. Breuk tussen PvdA-raadslid en achterban in Woubrugge over abortus standpunten WOUBRUGGE - Het enige raads lid voor de PvdA in de gemeente raad van Woubrugge en de afde ling van die partij in het dorp hebben officieel met elkaar ge broken. Daarbij distantieert de afdeling zich van door raadslid Leen Vos gedane uitspraken voor zover die niet overeenkomen met het standpunt van de partij of af deling. Dat de verhouding tussen de afde ling Woubrugge en Vos niet he lemaal zuiver was, werd duidelijk in de opstelling van Vos bij abor tus-moties van andere gemeen teraden. Vos wilde vorig jaar al acties ondersteunen, die zich ver zetten tegen de legalisering van abortus en zoeken naar andere oplossingen. In de gemeenteraad van Woubrugge en in Commis sievergaderingen bracht hij dit van de partij afwijkende stand punt naar voren. Hetgeen hem door de afdeling niet in dank werd afgenomen. Als veel belangrijkere oorzaak van de breuk is het soloïstische op treden van Vos te noemen. Sinds december vorig jaar bezoekt het raadslid de maandelijkse verga deringen van de afdeling niet meer. Hij bereidt zich alleen voor op de raadsvergaderingen en commissievergaderingen. Afde lingsleden kunnen geen invloed uitoefenen op de mening en het stemgedrag van hun eenmans fractie in de gemeenteraad. Po gingen om de zaak te lij men led en de afgelopen maanden schip breuk. Een urenlang gesprek met een van de afdelingsleden had geen resultaat en ook het ge westelijk bestuur slaagde er niet in de partijen weer tot elkaar te brengen. De afdeling heeft daaruit de conclusie getrokken, dat de rela tie tussen de afdeling en het ge meenteraadslid Vos is verbro ken. De afdeling zegt dit te be treuren en hoopt, dat die situatie niet lang zal voortduren. Vos wil de op de hele zaak niet meer laten horen dan "geen commentaar". Voor de gemeente is er vooral de zorg over het feit dat de flats (vier kamers; huur 300 tot 400 gulden kaal per maand) aan de plaatse lijke voorraad huurwoningen onttrokken zullen worden. De huurders op hun beurt hebben als grootste vrees dat hen de huur zal worden opgezegd, zodat zij over enkele jaren - de wet biedt niet langer dan drie jaar huurbe- scherming - voor de keus staan öf naar een andere woning uit te zien öf hun eigen flatwoning te kopen. De bewoners staan in dat geval machteloos en zijn feitelijk volledig aangewezen op steun van de gemeente, die dan ook naarstig op zoek is gegaan naar middelen waarmee het op winst gerichte spel van speculanten - want dat is waar het om gaat - kan worden verstoord. De kat werd de bel aangebonden door de huurdersvereniging "Ons Aller Belang", die onraad rook als gevolg van de plotselinge leegstand van diverse flatwonin gen. "Elke woning die dit jaar is leeggekomen, staat nog steeds leeg", verklaart secretaris E. Dors van de huurdersvereniging. "Dat is qen vreemde zaak, gezien de lange lijst van woningzoekenden in Waddinxveen. De flats staan nooit zolang leeg. Daarom heb ben we een brief gestuurd naar het gemeentebestuur met de vraag wat er aan de hand is. Of de woningen worden verkocht en of dat dan per woning of en bloc ge beurd. Het kan inderdaad bete kenen dat we er over driejaar uit moeten. Maar ook als ons de huur niet wordt opgezegd en alleen de leegkomende woningen worden verkocht zien wij problemen. De bewoners van de flats worden dan bijvoorbeeld opgedeeld in verschillende belangengroepe ringen. Dat is niet goed". Aldus Dors, die namens de huurders volgende week dinsdag de problemen gaat bespreken met het gemeentebestuur, dat op dit moment nog geen oplossing voorhanden heeft. Een vrij moe deloze wethouder L. M. Ooster- broek-Waagmeesten "We zullen in elk geval geen enkele mede werking aan de verkoop van de flats verlenen. Maar we hebben geen enkel middel waarmee we deze ontwikkeling kunnen stop pen". Verloop Niettemin kan de gemeente de huurders al snel wat wijzer ma ken, want zij weten zelfs niet wie de eigenaresse van de flats is. Oorspronkelijk was dat het Phi lips Pensioenfonds, maar dat heeft de Wilgen- en de Peppel horst anderhalf jaar geleden af gestoten. Opkoper van de door het Pensioenfonds niet meer in teressant bevonden beleggings objecten was de in Rotterdam gevestigde projectontwikkelaar Reh-Bex BV. Verder reikt de in formatie van de huurdersvereni ging niet, ook al heeft zij sterke vermoedens dat er alweer een nieuwe eigenaresse is. Dat klopt. Volgens directeur Rehorst van Reh-Bex zijn de twee flats door verkocht aan een belegger die opereert onder de naam Bemas Holding BV en die R. Elmendorp blijkt te heten. Elmendorp laat er weinig twijfel over bestaan dat het zijn bedoe ling is de flats per stuk te verko pen. "Maar", zegt hij, gelooft u nou niet dat het ons uitsluitend om zoveel mogelijk winst is te doen; we willen het netjes spelen. We laten onze belangen beharti gen door makelaar Van 't Hof, die de verkoop van de flats gaat re gelen in overleg met de gemeen te. Er is al een gesprek geweest met burgemeester Smallenbroek en mevrouw Uosterbroek. Van met makelaar Van 't Hof om die vrees weg te nemen. Dat de huurders zo weinig zicht hebben op de verwikkelingen rond het verkopen en doorver kopen van de flats heeft als oor zaak dat zij altijd alleen maar te maken hebben met Kok Beheer BV, die steeds namens dè diverse beleggers optreedt tegenover de huurders. Het ook al in Rotter dam gevestigde Kok Beheer heeft steeds weinig of niets los gelaten over de handelsactivitei- Makelaardij Van 't Hof in Gou da gaat niet in zee met de Be mas Holding BV voor het verkopen van de huurflats in de Wilgen- en de Peppelhorst in Waddinxveen. Hoewel de ze Holding BV daar blijkens de uitlatingen van directeur R. Elmendorp wel van uit ging, zal de Goudse make laardij geen bemiddelingsac tiviteiten verrichten. Dat liet woordvoerder Haverkamp gisteren namens Van 't Hof weten, na eerder op de mid dag al te hebben gemeld dat er "nog geen beslissing was genomen" ten aanzien van de bemiddeling. Blijkbaar is de kans om betrokken te gera ken bij negatieve berichtge ving rond de verkoop van de flats voor de makelaar, die beide keren op eigen initiatief contact met ons opnam, re den geweest om de handen ij lings van de Waddinxveense flatverkoop af te trekken. De vrees dat Elmendorp gebruik maakt van de "goede naam" van de Goudse makelaardij voor het wekken van ver trouwen is in elk geval ge grond. Elmendorp stelt ten minste niet met Kok Beheer in zee te willen gaan wat be treft de verkoop van de wo ningen (hetgeen niet onlo gisch zou zijn, omdat Kok Beheer de flats beheert) om dat hij Kok "niet capabel acht de zaken op een voldoende nette manier te spelen". hen hebben we een lijstje met twaalf namen van Waddinxveen se woningzoekenden meegekre gen. Die krijgen voorrang bij het kopen van de leegkomende wo ningen (dat kan de gemeente ove rigens eisen, red.). Maar voorop staat dat er geen enkele dwang of dreiging is voor de huurders. We zullen alleen leegkomende flat woningen verkopen en niemand de huur opzeggen. De bewoners zullen tot in lengte van dagen de flats mogen blijven huren. Zij mogen de flats ook wel kopeh, voor ongeveer de kostprijs en dat is royaal onder de ton, maar er mag geen enkele dwang zijn. Als die vrees leeft bij de bewoners, dan moet er zo snel mogelijk een gesprek worden georganiseerd ten op de achtergrond. Tegen de afspraken in, want volgens woordvoerder Dors van de huur dersvereniging was met Kok Be heer en Reh-Bex afgesproken dat, mochten de flats weer in an dere handen övergaan, de bewo ners zouden worden ingelicht. Dat is niet gebeurd. "We hebben uit gesprekken met Kok Beheer wel afgeleid dat de flats weer in andere handen zijn overgegaan. Al is het nooit bevestigd, het is ook niet ontkend". Aldus Dors, die gewag maakt van meer min der prettige ervaringen met Kok Beheer, dat al sinds jaar en dag onduidelijke en volgens Dors jaarlijks "enorm stijgende" afre keningen van de servicekosten in de bus doet. Daar ligt trouwens ook de oor sprong van het in 1978 opgerichte "Ons Aller Belang", dat zo de no dige twijfels heeft over die kos tenstijgingen, gezien het feit dat volgens Dors de servicekosten bij soortgelijke, maar door de wo ningbouwverenigingen ver huurde flats in Waddinxveen sterk achterblijven bij de door Kok in rekening gebrachte. Aantasting Terug naar de flatverkoop, die een aantasting van het aantal huur woningen in Waddinxveen in houdt. Wat kan de gemeente, die dergelijke woningen voor het wegwerken van de woningnood hard nodig heeft, er aan doen? Een verordening invoeren die het de gemeente mogelijk maakt een woonvergunning te weigeren voor een aan het huurbestand i onttrokken woning, lijkt het meest waarschijnlijke antwoord. Zo'n verordening is er in Gouda. In Waddinxveen is het middel aanbevolen door de fractie van D'66, die zich op de kwestie Wil gen- en Peppelhorst heeft ge worpen. Raadslid P. H. Barth heeft inmiddels zowel de bewo ners (huurdersvereniging) als zijn mederaadsleden gewezen op het bestaan van de verordening, waarvan de tekst nu door de ge meente is opgevraagd. Barth: "We willen eigenlijk allemaal die verkoop van huurflats de kop in drukken. In de commissie voor ruimtelijke ordening bleek ei genlijk geen van de aanwezige raadsleden bezwaar te hebben tegen het invoeren van de veror dening". Aldus het raadslid, dat voor verdere initiatieven tot het invoeren van de verordening het overleg met het gemeentebe stuur heeft geopend. Volgens Barth is de verkoop van de flatwoningen in de flats Peppel en Wilgenhorst niet een op zich zelf staand probleem. Ook elders in Waddinxveen moet worden gevreesd voor soortgelijke ont wikkelingen. "Het is mij bekend dat ook in de Vondelwijk flat complexen op deze manier ver handeld worden. Het gaat in Waddinxveen onrustbarende vormen aannemen". Wortel van het kwaad is, meent Barth, dat dergelijke huurflats na een jaar of tien niet meer interessant zijn als belegginsobject, doordat de ter mijn waarover subsidie wordt verstrekt afloopt. "Ze worden dan en bloc van de hand gedaan aan een tussenhandelaar voor bijvoorbeeld 30 mille per flatwo ning. Vervolgens worden de in dividuele flatwoningen dan ver kocht voor, zeg, 90.000 gulden per stuk", illustreert Barth, "Voor de gemeente is het moeilijk die ont wikkeling tegen te houden, om dat zij niet het geld heeft om de flatgebouwen te kopen. Maar ik denk dat de oplossing toch moet worden gezocht in het overne men van de flats, bijvoorbeeld door een woningbouwvereni ging. Misschien is het gevolg dat de huur wat omhoog zal gaan, maar dat staat voor de bewoner in geen vergelijking tot de lasten verhoging die koop van de wo ning met zich meebrengt". Deze door Barth aangekaarte op lossing kan voor de bewoners van de Wilgenhorst en de Peppel- horst weinig soulaas meer bie den, sinds de beide flats specu latieobjecten zijn geworden in plaats van beleggingsobjecten van het Philips Pensioenfonds. Afgaande op de woorden van de huidige eigenaar Elmendorp (Bemas Holding BV) zullen de bewoners van de twee flats in elk geval niet hoeven te vrezen te worden gesteld voor de verplich te keuze: kopen of verhuizen. Enige zekerheid kan echter al leen verkregen worden door middel van overheidsmaatrege len, zoals de bewuste Goudse verordening. Voor de rest is het wachten op een eventuele uit breiding van de huurbescher- mingswet. Op rijksniveau circu leert een plan dat onder meer in houdt dat de huurder ook na de huidige beschermingstermijn van drie jaar niet uit zijn woning gezet kan worden, tenzij de eige naar zelf in die woning wil trek ken. ROELOFARENDSVEEN - De acteur Lou Geels ontving gisteren uit handen van burgemeester Botten van Alkemade de versierselen behorend bij zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Geels, beter bekend als Bromsnor uitdet.v. serie 'Swiebertje' ontving de koninklijke onderscheiding op zijn ziekbed. De in Roelofarendsveen wonende acteur is al enige maanden ernstig ziek. Juist voor het ter perse gaan van deze editie bereikte ons het bericht dat Lou Geels vandaag is overleden. De acteur zal a.s. dinsdag worden begraven in Roelofarendsveen. Lou Geels is 71 jaar geworden. KATWIJK - Het bestuur van het christelijke Pieter Groen College te Katwijk heeft "nee" gezegd tegen een voorstel van enige leraren, die een voorlopige oplossing wilden voor de ontslagkwestie rond leraar maatschappijleer J. Pronk. Zeven leraren stelden vpor Pronk weer een tijdelijke aanstelling voor één jaar te geven. In dat jaar zou er binnen de school diep gaand worden gediscussieerd over de ontslagreden. Pronk is lid van de CPN en dat vindt het be stuur onverenigbaar met het les geven aan een christelijke school. Volgens het bestuur stelt Pronk namelijk met dit lidmaatschap een gezag van buiten bóven dat van de school. Ontevreden Tijdens een gesprek deze week over dit compromis-voorstel van de zeven leraren wees het bestuur het om twee redenen van de hand. Het vindt het voorstel juri disch niet haalbaar en het is er principieel tegen op eerder ge nomen besluiten terug te komen. Dit laat één van de leraren, die met het bestuur hebben gepraat, weten. Voorzitter mr. G. Feenstra wilde desgevraagd geen mede delingen doen over het verloop en de uitslag van het gesprek. De leraren zeggen zeer ontevreden te zijn over het gesprek met het bestuur. Zij menen, dat het be stuur het ontbreekt aan de wil om de kwestie-Pronk voor alle partijen (het bestuur staat te genover schoolleiding, leraren en leerlingen) in het reine te brengen. "Er was bij het bestuur geen ruimte voor overleg en het zocht ook niet naar die' ruimte", zo luidt hun klacht. Komende dagen beraden zij zich over verder te onderne men stappen. "Wij laten het hier in elk geval niet bijzo menen ze. In een verklaring laten de leraren weten, dat ze van mening zyn dat het schoolbestuur zeer onzorg vuldig overleg heeft gepleegd met alle partijen binnen de school over deze slepende ont slagkwestie. "Zeker met de heer Pronk zelf', zo schryven zij. Als voorbeeld noemen zij, dat Pronk nimmer persoonlijk de ar gumenten te horen heeft gekre gen waarom hij volgens het be stuur niet kan bly ven lesgeven op de Katwykse havo/atheneum. Pronk heeft een weerwoord ge geven op de argumenten, maar dat is volgens hem nooit door het bestuur ontkracht. Volgens de CPN'er is het helemaal geen doelstelling van zjjn partij om zich in het beleid van bijvoor beeld een Christelyke school te mengen. Evenmin is zyn party van plan dat te gaan doen. Adhesie Intussen komt de adhesie-actie, die de betrokken groep leraren heeft opgezet, goed op gang. Er zyn ongeveer 150 reacties binnen van personen en instellingen die het ermee eens zijn dat de groep ac- tievoert voor het blijven van Pronk. Daaronder zijn veel reac ties uit kerkelijke kring, aldus de groep. Leerlingen De leden van de leerlingenactie groep "Wij willen Pronk" noe men het gesprek dat zij gister avond met het bestuur hadden teleurstellend. In de eerste plaats omdat zij geen gehoor vonden bij het bestuur voor hun wens Pronk in elk geval tijdelijk te handha ven, en intussen over de zaak te discussiëren. Ten tweede, omdat pastoraal werker D. Prent uit Pronks woonplaats Amstelveen, die door de leerlingen was uitge nodigd om bij het gesprek aan wezig te zijn, de toegang werd geweigerd door het bestuur. Komend weekeinde beraadt de ac tiegroep zich over verdere acties. Voorzitter Feenstra was vanmor gen niet bereikbaar om visie op dit gesprek van gisteravond te geven. De flatgebouwen van de Wilgen horst (linksen de Peppelhorst (rechts). Alphen waagt derde poging om kleuter school (21 leerlingen te behouden ALPHEN AAN DEN RIJN - Hoewel officieel al tot de opheffing van 't Kwetter- nest in het oude deel van Alphen aan den Rijn is be sloten, zal de gemeente toch nog een laatste po ging wagen deze kleuter school aan de Van Eeg- henstraat draaiend te houden. Het gemeentebe stuur zal opnieuw het mi nisterie van onderwijs om toestemming gaan vragen de school open te houden ondanks het (te) geringe aantal kleuters. De hoop op een positieve reactie, die zou inhouden dat het ministe rie het eerder verkochte "nee" weer inslikt, is de gemeente inge geven door kranteberichten over een plan van staatssecretaris A. J. Hermes (basisscholen) om de huidige minimum-bestaan- snorm van 20 kleuters te schrap pen uit de wet. Deze wijziging moet volgens het plan van de staatssecretaris met terugwer kende kracht tot 1 januari '79 in werking treden. Kleine kans Als de door de bewindsman gepre senteerde wijzigingsvoorstellen op het wetsvoorstel Kleine Scholen door het parlement wor den aangenomen (hetgeen te verwachten is, daar Hermes met deze plannen tegemoet komt aan de wens van de meerderheid in de Tweede Kamer) betekent dit overigens nog niet automatisch het voortbestaan van 't Kwetter- nest. Tijdens een vergadering van de commissie van onderwijs, gister avond op het raadhuis in Alphen, wees het PvdA-raadslid F. A. D. Gijbeis erop dat de mogelijkheid tot voortbestaan van te kleine kleuterscholen "vooral, maarniet onlosmakelijk" te maken heeft met de samensmelting van lagere en kleuterscholen tot basisscho len. Bij het Kwetternest "hoort" geen lagere school, zodat de kan sen op een gunstig antwoord uit Den Haag betrekkelijk klein zyn. Niettemin zal het gemeentebe stuur de poging niet voorbij laten gaan. "We moeten doen wat we doen kunnen", verklaarde wet houder mevrouw H. Donker gis teravond. Het zal het derde verzoek aan de minister worden om toestem ming te krijgen voor in elk geval nog een jaar 't Kwetternest. In januari van dit jaar vroeg de gemeente ook al om die toe stemming, omdat die bestaande norm van minimaal 20 leerlin gen maar net niet werd gehaald. De telling leverde een gemid deld aantal leerlingen op van 19 2/3. Kort na de teldatum meldde zich die ene kleuter, die dat ge middelde boven de twintig til de. De minister had toen echter al tot opheffing van 't Kwetternest besloten en kwam, ook nadat hem de bijzondere omstandighe den uit de doeken waren gedaan, niet op zijn besluit terug

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21