GESLAAGDEN poggenpohl keukens/bad G0EDK00P#GEZELUG Islam gevaarlijk? Dat is meer een waanidee van óns helpt u kiezen: asBBaBüBi Pastor Hoogervorst zilveren jubilaris Priester vrij om te trouwen VRIJDAG 8 JUNI 1979 Utrechtse lector (theologie) Waardenburg: De islam is helemaal niet zo n midde leeuwse, vijandige en gevaarlijke godsdienst als wij ons voorstellen. Dat is eerder een waanidee van ons. Dr. J. D. J. Waardenburg (49), sinds 1975 lec tor "Islam" aan de theologische facul teit van de Utrechtse universiteit, mag dan niet uitgesproken optimistisch zijn over een dialoog tussen islam en christendom, hij vindt wel dat christe nen op dit punt moeten doen wat zij kunnen. "Wij moeten koste wat het kost met die anderen in zee gaan en een dialoog op bouwen, misschien niet altijd in woor den, maar in elk geval in solidariteit". Aldus dr. Waardenburg in het maandblad BIJEEN (voor internatio nale samenleving, speciaal op het ter rein van godsdienst en ontwikkeling). Zo'n waanidee heb je in de Middeleeu wen en daarna met de joden gehad. Van hen werd toen gezegd dat zij kin deren doodden, geheime genoot schappen stichtten en de kerk onder mijnden. En als het nu niet meer de joden zijn, kunnen het de moslims worden of bepaalde secten. Zonde bokken en zwarte schapen moeten er nu eenmaal zijn. "Het is zelfs in kinder en schoolboeken zo", constateert dr. Waarden burg. Geloof en leven Het verhaal van de ajatollah (dat bete kent: "teken van God") Chomeini, een van de zes belangrijke qjatollah's van Iran, laat dr. Waardenburg (zelf Ne derlands hervormd) beginnen in 1S63, toen de sjah met hervormingen, lan- donteigeningen, gelijk kiesrecht voor vrouwen en dergelijke hevige opposi tie opriep. Vooral studenten protes teerden toen. Ze werden vervolgd en Chomeini was de enige geestelijke lei der die daartegen protest aantekende. De anderen hielden hun mond. Cho meini werd verbannen en het verzet tegen de sjah in bloed gesmoord. Zijn moed heeft toen veel respect afge dwongen. Dat de mensen hem hebben binnengehaald was omdat hij niet al leen de goede godsdienst symboli seerde maar ook de enige was die tegen de sjah op kon. Waarden burg wijst erop dat de islam heel bepaalde idealen heeft voor de sa menleving op aarde. Als islamieten spreken over de toepassing van hun godsdienst, dan hebben ze het altijd over de gewone samenleving. Terwijl christenen zich nog kunnen terugtrek ken uit de wereld om zich aan puur geestelijke zaken te wijden, is dat voor de moslims eigenlijk onmogelijk. Bij hen zullen ook mystici en theologen zich eerder dan bij ons bezighouden met politieke en sociale problemen. Ze kennen een minder grote spanning tussen geloof en leven. "Bij ons heb je zondagschristenen en weekwerkers. Bij de islam staat dat minder tegenover elkaar". Wat in I ran zo'n verzet opriep de veel te snelle ontwikkeling, de modernise ring, waardoor het leefpatroon werd aangetast en het Westen werd gevoeld als overheerser signaleert dr. Waar denburg ook in andere moslimlanden. In Pakistan heb je nu ook een islamiti sche republiek en in een aantal andere landen de "moslimse broederschap", die niets liever wil dan een islamitische staat. En die groepen winnen aan in vloed. nu het sociaal-economisch slechter gaat en het Westen, zo vindt men, een te grote vinger in de pap heeft. Ze grijpen dan terug naar eigen waarden en idealen. En dat is de islam. Waardenburg meent, dat als de ontwik keling werkelijk de bevolking ten goe de was gekomen (door onderwijs, scholing en dergelijke) en het geld niet was besteed aan kerncentrales, vlieg tuigen en bewapening, er minder re den tot protest was geweest. Christenen spreken over de islam in het algemeen in nogal negatieve termen. De kruistochten, de oorlogen met de Turken en meer van zulke historische feiten spelen daarin nog een rol. Dr. Waardenburg is er vast van overtuigd, dat een van de grote moeilijkheden op dit ogenblik is dat wij dit negatieve beeld van de islam onbewust met ons meedragen, zodat wij bij gebeurtenis sen in die landen eerst negatief reage ren. Hetzelfde wat wij na de oorlog met de Duitsers hebben gehad. Omgekeerd is het echter ook zo. Vooreen moslim is het Westen praktisch het zelfde als het christendom. Als het Westen ergens kolonialistisch of mili tair optreedt, komt dat voor hun gevoel door die godsdienst. Daar komt dan nog bij dat een moslim zijn godsdienst ziet als de beste. Mohammed is na Je zus gekomen. De koran is een soort "afsluitende openbaring" en "dus" biedt de islam veel eerder een oplos sing voor de problemen. Ajatollah Chomeini... oogstte veel respect.... LEIDEN - Dit weekeinde viert pastor drs. E. C. Hoogervorst van de Pe trusparochie (omgeving Lammenschansweg) in Leiden zijn zilveren priesterjubileum. Morgenavond om 7 uur is er een gezinsmis, "voor en door de jeugd van de parochie", en zon dagmorgen om half 11 begint een plechtige eucharistieviering, waaraan het parochiële gemeng de koor onder leiding van Thijs Kramer een mis van L. Perosi en het gregoriaanse Te Deum zingt. Wie de jubilerende pastor per soonlijk wil gelukwensen, kan dat doen na de kerkdienst in de pastorie aan de Lorentzkade. Pastor Hoogervorst, die sinds 1973 in de Petrusparochie werkzaam is, werd in 1954 in de Sint Bavo te Haarlem tot priester gewijd. Na enkele jaren liet hij zich aan de katholieke universiteit van Nij megen inschrijven om naast zijn priesterlijke werk colleges te vol gen in de Nederlandse taal en let terkunde. Zijn studie, in 1961 af gesloten met een doctoraal exa men, resulteerde spoedig in een benoeming tot leraar aan het klein seminarie Leeuwenhorst te Noordwijkerhout. De bestem mingsverandering van dit semi narie en het toenemende pries tertekort waren voor de heer Hoogervorst redenen om in 1973 Pastor Hooger vorst25 jaar pries ter....... een benoeming tot kapelaan in Leiden te aanvaarden. Een jaar later werd hem de leiding van de Petrusparochie toevertrouwd. Voor de viering van het jubileum werd in de parochie een comité opgericht. Dat heeft met veel ge noegen dit feestelijke weekeinde voorbereid. De heer J. de Vriend: "Een periode van vijf jaar in Lei den is nog niet zo lang, maar in deze roerige tijd, ook voor de kerk, tellen de jaren dubbel als een priesterlijke taak zo wordt verricht als pastor Hoogervorst heeft gedaan". Velen, ook buiten de katholieke kring, zullen dat beamen. De 49-jarige rooms-katholieke priester-docent Adrian Has tings, die godsdienstweten schappen onderwijst aan de universiteit van Aberdeen (Schotland) en mede daar door in Groot-Brittannië nogal bekendheid geniet, heeft de daad bij het woord gevoegd door te trouwen met de 39-jarige Ann Spence, lid van de Anglicaanse Kerk en docent in de sociologie aan dezelfde universiteit. Vorig jaar liet Hastings in een tijd schriftartikel weten dat hij tot de overtuiging was gekomen dat een katholiek priester niet aan de celibaatswet is gebon den en volkomen vrij is om in het huwelijk te treden. Het Engelse katholieke weekblad "Catholic Herald" meldt, dat de priester-theo loog Hastings als priester wil blijven functioneren "voor allen die hem als zodanig aanvaarden". De mis zal hij privé opdragen voor "vrien den". In elk geval wenst hij met zijn persoonlijke beslis sing een "openbaar schan daal" te vermijden. Het huwelijk tussen Adrian Hastings en Ann Spence werd voltrokken in een angli caanse kapel. Er waren onge veer zeventig vrienden getui ge van, onder wie ook een paar katholieke priesters. De katholieke bisschop van Aberdeen, Mario Conti, heeft zich onthouden van elk commentaar op het gebeurde. Christen-Turken. De Leider- dorpse gesprekskring 'Nieuwe levensstijl", bestaande uit leden van de plaatselijke hervormde gemeente en gereformeerde kerk, vraagt in een brief de staatssecretaris van justitie, me vrouw E. A. Haars, dringend, al les in het werk te stellen om de Turkse christenen in de Sint Jan in ons land te laten blijven. "Deze mensen voelen zich bij uitwijzing uit ons land ernstig bedreigd en doen daarom via de kerk een be roep op de Nederlandse gemeen schap", aldus de brief. De Lei- derdorpse gesprekskring zegt in zijn schrijven aan mevrouw Haars, zich door dit beroep sterk aangesproken te voelen. "Samen op weg"? Op een confe rentie in Putten van het Contact orgaan Gereformeerde Gezindte heeft ds. B. J. Aalbers, secretaris van het gereformeerd-hervorm de samenwerkingsorgaan "Sa men óp weg", een beroep gedaan op de Nederlandse gereformeer de gezindte, dit toenaderingspro ces tussen hervormden en gere formeerden meer vertrouwen te geven. Gezien het feit dat binnen deze gezindte de verschillende kerkelijke posities stevig vastlig gen en van onderlinge toenade ring nauwelijks meer kan worden gesproken, achtte ds. Aalbers de beweging "Samen op weg" een beschamend voorbeeld van twee kerken die het niet langer alleen bij woorden kunnen en willen la ten. De machteloosheid van een initiatief als het Contactorgaan Gereformeerde Gezindte heeft 'Samen op weg" indirect zelfs bevorderd, zo meende Aalbers. De voorzitter van de (rechtse) Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk, ds. L. J. Geluk, gaf de aanwezigen in Putten onom wonden te verstaan dat de Bond allerminst gelukkig is met "Sa men op weg". In de ogen van de tegenwoordige gereformeerden zijn de heivormde "bonders" het grootste obstakel tussen beide kerken, nog groter zelfs dan de vrijzinnigheid. Aldus ds. Geluk. En dat terwijl zo'n twintig jaar geleden een officiële afgevaar digde van de Gereformeerde Kerken bij het gouden jubileum van de Bond de "bonders" nog verzekerde, mee te leven met hun strijd in de Hervormde Kerk om de handhaving van Schrift en be lijdenis. Ds. Geluk sprak van een "complete omwenteling" in de Gereformeerde Kerken. Hij vreesde dat die nog wel eens te recht zouden kunnen komen in een vrijzinnigheid die nog fana tieker is dan die van de vrijzin nig-hervormden. Van een kerk waarin de tijdgeest het Woord van God aan banden legt, zei hij geen enkele verwachting te heb ben. B J. Aalbers "Samen op weg", be schamend voorbeeld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan het Ashram College te Alphen aan den Rijn zijn geslaagd voor het diploma Athe neum: J. Bekkers, J. Boom, E. Buskens, M. Buur, J. Dobbe, D. Elenbaas, C. Fran sen, M. Gitzeis, E. Groos, E. 't Hoen, K. Houdijk, M. Jacques, C. v.d. Jagt, M. Janssen, R. Janssen, M. Kemmeren, F. Keyzer, K. de Koning, S. Laurense, K. v. Leeuwen, L. v. Leeuwen, A. Luyben, G. te Marvelde, G. de Meris, T. Nikken, H. Pompe, P. v.d. Pijl, M-. Schneiders, W. Schoots, A. Segaar, A. Smits, C. Smits, E. Steegers, J. Suanet, Ch. den Uijl, M. Velthuis, L. Verbij, H. de Vette, M. de Witte, W. Zonderop. Voor het diploma HAVO: M. Barend, J. de Boer, C. Bon, B. Boon, M. Borsboom, W. Bos, K. Braam horst, F. Brand, M. Breukel, A. Caste- leijn, I. Czirjak, C. Dalsum, L. Dorp mans, Y. Drieduite, H. v. Dijk, A. v. Dijk, T. Egberts, E. Engel, W. v.d. Geest, H. Geukes, M. v.d. Graaf, J. Haalebos, Y. Hakkenbroek, M. Haverkamp, P. Hell- mann, W. de Heij, J. Hoogervorst, C. v.d. Hoom, G. v.d. Hoorn, J. v.d. Hoorn, E. v.d Horst, J. de Jong, M. de Jong, M. Kagenaar, H. Karreman, J. Kenbeek, E. v.d. Kleij, R. Koeleman, P. v. Kol, E. Kolman, L. Kramer, M. Krijgsman, R. v.d. Leij, J. v.d. Linden, L. van Loon, M. Luijnenburg, M. te Marvelde, R. v.d. Meer, C. v. Niekerk, M. Nieuwland, M. Nooter, J. v.d. Post, P. Rotteveel, P. van Rijn, W. van Rijn, M Schat, M. Schouten, A. Sickenga, C. van Spronsen, D. Tewa- rie, G. den Tonkelaar, M. Toor, B. v.d Velde, P. v. Velzen, H. v.d. Voort, Y. Waardijk, I. v. Wallene, L. Wanders, M. Wielink, A. Wijnen, J. Zuijdervliet, M. van Zuijlen, J.M. v.d. Linden. Voor het diploma MAVO;P. v.d. Aar, R. v. Beek, W. Bekkering, R. Blankenbijl, Y. Blankwater, L. den Beor, M. Bon, I. Bouwknecht, M. Brussee, Th. de Bruijn, A. Bunnik, M. Damen, A. Evers, A.B. Evers, A. v. Gils, F. Goddijn, P. v. Hars kamp, G. Herman, O. de Heij, A. Hoeve nagel, H. Hogervorst, M. Jansze, H. Jong, E. Koeleman, A. Kraan, P. Lamet, J. Lemmers, C. v. Londen, P. Loos, C. Luuijkx, H. Minderman, U. Moeke, M. Overbeek, J. Pielstroom, M. v.d. Poel, C. van Poppel, F. Posthuma, E. Prent. E.J. Prent, J. v.d. Pijl, S. van Rheenen, F. Roffelsen, C. de Rooy, J. v.d. Salm, P. Scheerder, F. Scholten, F. Slagter, G. Straathof, E. Straver, P. van Veen, L. Verberne, A. Verlaan, J. Versluis, M. Vertogen, A. de Vette, E. Vogel, E. v. Wermeskerken, T. Zinko, R. v. Gils. Voor het diploma LTS: R. Bruines, E. Daamen, R. Klaver, R. Kluts, J. Mark man, L. Mulder, J. v.d. Stoel, J. v. Tol, P. v. Wijk, D. v.d. Zande. Aan de Immanuelschool zijn geslaagd voor het diploma mavo-4: A. en E. As- scheman, A. Atsma, W. van den Boom, L. Boot, R. Boot, P. Borst, L. van Bostelen, C. Bouwman, R. den Braber, A. Breg- man, R. Bruné, W. van Burik, M. van Dam, M. van Doorn, M. Duindam, S. van Ee, R. Goedhart, R. de Groot, E. Heespe- link, B. Hekkema, C. Hesseling, P. Heyns, R. Houdkamp, C. de Jong, G. Jongebreur, S. Kal, J. Kammeraad, J. Kersbergen, E. Klein Sprokkelhorst, P. Langeveld, I. Latumanuwy, A. van Leeuwen, M. Manintveld, C. Muijs, A. van der Neut, A. Oostermann,. R. Post- ma, M. Quint, H. Raasveldt, D. Radder, C. Romijn, L. Roos, H. Rijnberg, Th. Rijnsburger, H. Simmerman, J. Smit (M3), N. Smit, P. Spek, L. Spijker, M. van der Stok, I. Turkenburg, E. Valk, M. van Velde, J. Verkade, C. Verkerk, P. Ver kerk, H. van der Vis, I. Vonk, R. West- steijn, A. Wingelaar, G.J. de Wit, M? Woerlee, K. van den Wijngaard, P. van Zwienen. HILLEGOM - Aan de R.K. Technische School ST. Paulus te Hillegom zijn ge slaagd voor het diploma Lager Beroeps Onderwijs: Elektrotechniek: B. v. Beem, H. v. Et- ten, H. Jongbloed, P. Kauffman, E. Koopman, F. Lommerse, P. v.d. Loo, K. v. Rhee, B. v. Rooden, R. Soet, J. .de Wagt. A. vd Lans, M. v.d. Lans, M. Ver kerk, P. Verwer, N. Warmerdam, J. v.d. Wijden, J. Mens, A. v. Noort, K. Mulder. Berg, R. Faber, A. Geerlings, H. De Groot, J. Hulsebosch, R. Lantema, F. Lommerse, J. Teeuwen, R. Verhoeven, T. Verhoeven, J. Warmerdam, T.v. Werkhoven, H. Wijsman. M. Bolk, T. v. Eeuwijk, R. Jonkman, M. Kamer, E. Knoop, P. Langelaan, R. v. Nobelen, K. Tijssen, C. Vrijburg, K. Zonneveld, R. Broxterman, A. Disseldorp, H. Rusman, P. v.d. Berg, A. Langeslag, P. v.d. Meer, P. v. Saase. Mechanische techniek: R. de Groot, P. Licher, M. Potjer, G. Uitendaal, P. Hoo- genboom, J. Vessies, R.Stokman, W. La- gerweij, J. v.d. Niet, H. v. Roode, R. End- lich, O. Nieboer, R. Offerbeek. Bouwtechniek: V.Bultink, M. W. Huisman, H. Rolvers, C. Rooth, T. Schrama, P. Stijnman, R. Stijnman, R. Teuwisse, P. Visser, R. Vlasveld, R. v.Zuidam, R. Baak, R. Geerhng, M. Ka merman, R. Kortekaas, B. Meeuwissen, M. Meiland, J. Salman, B. Streppel, R. v.d. Voort, G. Wijers, J. Zandvliet, P. Adriaanse, K. de Joode, C. v.d. Klauw, P. v.d. Klauw M. v. Dam, L. Duivenvoor den, S. Koelewijn, L. v.d. Slot, A. v. Waas, M. Herruer, R. v.d. Zalm, P. v.d. Zwet, M. Bartels, E. de Groot, F. v.d. Ploeg, F. v. Steijn WADDINXVEEN - Aan de koningin Wilhelminamavo zijn geslaagd. J. van As, F. Becker, M. Boerman, A. Boom, M C. Boonstoppel, T. C. Borst, W M. Bouthoorn, G.J. Bras, A. Breedijk, G. Breedijk, P.E.M. Cinjee, M. Cramer, C.S. van Dorp, A.F. Eikelenboom, S. Feenstra, G.J. Geluk, T.A. de Graaf, T.W.C. Groenendijk, J.W. van der Ham men, P. Hidding, J. Hofman, P.G. Hoo- gendoorn, C.M.E. Huisman, L.M, Jon- gejan, M.J. Jonker, A. Kalfsbeek, M. Kloosterman, J.H. Koetsier, W. Korfker, ADVERTENTIE b v Gebr Rollf's Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 M.C, van Lagen, D.J. Los, T. Lugthart, W.L.G. van Meerveld, D. Monster, D.A. Mul, M.H. Muys, L.M. van Naarden, Y.H. van der Neut, A. Offereins, C.C. van Noort, W. Oudijk, R.T. Overdam, J.J. de Pater. C. Paul, G.F. van der Poel. L.N. Polderman, M.B. van der Pool, C.M. van der Putten, H. Reijm, H. Reijm, D.W. Saptenno, E.M. Selier, M. van Tol, F.H. van Trierum, D.G. van der Veen, F. van de Vendel, W. Verschut, J. Ververs, T.A. Visser, J. de Vlaam, M.P. Voskuilen. C. van Vuuren, A. van de Water, J.G. Wil- lemstein, R.F. van Zeeland, C. Zeilstra, C. Zijderhand, C.H. Kooyman. WADDINXVEEN - Aan de Samenwer kingsschool voor HAVO/Atheneum zijn voor het atheneum-diploma geslaagd: A. J P. Hogenelst, Th. M. h. Hogervorst, C. M. Janmaat, C. M. Jansen, B. de Jonge, I. Kingsma, M. van der Kist. J. J. Knecht, B. van der Kolk, M. A. Konings, R. M. Lamberts, G. Lamorée, P. C. van Leeu wen. W. van Os, E. Radder. M F G Schilperoord, S. Seinen, G. Tol, K. Wes terbeek, M. B. Willigen, R. T. Zeelen- berg. Voor het Havo-diploma slaagden: M. J. de Bakker, M. M. de Bakker, M. van den Berg, A. J. M. Boekhorst, M. A. Boer, H. Boevée, M. A. Bogerd, W. Boom, B. S. Boreel, V. I. Borger, A. J. Bouwmeester, C. H. J. Breedijk, L. M. T. Compeer, N. Cramer, B. M. Dirkzwager, M. A. Dorres- teijn, R. Dullaart, G. Engelsma, R. Fen- nema, D. Fransen, A. G. Y. M. Hertogh, C. E. Hoitink, N. A. J. de Jong, A. E. Kamerling, H. Klaveren, S. Klinken berg, A. P. Koole, W. Kramp. M. C. Langbein, M. A. Lelieveld. J.A. van der Loo, M. Los, S. Markus. M. E.W. Moons, E. C. Mourik, B A. Nienhuis, A. Nieu- wenhuizen C. W. N. Oomes. R. Oskam, A. C. M. Pelser, M. M. van der Pligt, A. A. G. van der Reijken, P. M. Roefs, O. Schou ten, E. Schut, J. Schut, N. Sieren berg, R. Sikking, A. C. C. Sluys, M. E P M. Steenland, R. L. Torenbeek, E. A. Tromp, P. J. Venema, M. C. Vermeulen, E. A van Vliet, M. H. van Vliet, A. de Vries. M. A. M. Walraven, E. A. Wezelen burg, G. J. L. Windhorst. H. H. Both. M. J. Clarenbeek, S. T. J Dullemeijer, H. Heemskerk, H. A. M. T. Kooter, C. J. Mak, K. de Rooij. School voor L.H.N.O -M.H.N.O. Kon Juliana Alphen aan den Rijn. Geslaagd voor het diploma "Interim algemene schakelopleiding":L. de Haan. E. van der Hoorn, A. Kejjzer, C. van Kints, M. Kleun, E. Kooren, A. Langhout, M. Mas- selink, E. Móhlen, M. van den Oever, R. Pieterse, C. Sanders, P. Slingerland, T. Zeihof, A. van Zijtveld. Scholengemeenschap voor V W O en HAVO ..Christelijk Lyceum" Alphen aan den Rijn. Lijst van geslaagde kandi- daten V W er Gymnasium A. M Ëoer, A den Braber, T. de Koning, J. Dommicus, S. Hoogendijk, A. de Leeuw, A. Louw- rier, M. Schenk. Gymnasium B; L. Ber kenbosch, A. Bikker, E. Doelman, C. Eyken, M. Hootsmans, P Mulder, A. Oudshoorn, W. Posthuma. M. Raasveldt. J. Reijneveld. J. Rulaarsdam, D. Ver- ploeg, K. van Vliet Atheneum A; R. Anker, N. van Beuse- kom, L. Blok, A. Boelsma, L. de Bruin, H. van Dorp, A. van Duin, H. van Egdom, L. van der Geest, S. van Gemeren, B. van Griethuizen, J. Güsbertse, M. van den Hoek, A. de Jong, E. Keizer, W. van Klompenburg, N. Koojj, J Kraak, J. Ma nintveld, N. van der Meu, W. Nauta, R. Oosterman, C. Pliigge, L. Poot, A. Roos. K. de R(jk, R. Schmidt. R. Schutte, J. Valk, I. de Valk, M. van Veen, Y. Verhoe ve, I. Vinkers, E. Visser, M. van Vliet, M. van de Water, L. Westhoff, A Windhorst. Atheneum B; P. van Aken, E. Berg- shoeff, R. Blom. R. Boogaarts, P. Boom. R. Bredewoud. D Costeris, P. van Don gen. H. Elsinga, K Goedhart. S. van der Haar, R. Henzen, R. den Hertog, A. Ho- genbirk, R. Huisman, P. Jongenburger, J. Jonker, N. Kempers, M. de Kievit, H. Kolmer, E. Koning, P. de Kooter, C. Nau ta, M. Neven. M. Poortman, W. Post, I. Ruting. R. Stapper, T. Stelling, A. Straatman, R. Surie, C. van Tol, H. in 't Veen, K. Verduvn, T. Verduijn, R Ver leng, M. Verweu. K. Visser, M. van Vliet, T. van Vliet R- Voskamp, P. van Weeren, A. Zwaai. Lijst van geslaagde kandidaten H.A.V.O.; A. van den Akker, E. van Bal- legoie. M.. Beers, A. Bergmans, B. van Beusekom, M. van Beueren. M Blaauw. P. du Bois, D. Bos. A. van den Broek. K. Burgés, R. Buuser, C. en Dekker. H. Dieben, R. Dirkzwager, M. Doelman, W. van Driel, N. van Druten, R. Dubbeld, E. du Puy, T. van Emmenk, M. Endeveld, R. van der Ent, Braaf W. Eijgelaar, E. Grootendorst, P. den Haan, S. ten Ha ken, S. Hesseling, M Hinfelaar, J. Hiti- peuw. M. Hoogendoorn. W. Hoogen- doorn, B. van der Horst, R. In der Maur, M. de Jeu, S. de Jong. P Jongenecl. A. Kapteijn, P. Kapteun. K Klerk. A Klos, w. Koetsier, R. Kooij. P. Leeflang. G van Leeuwen, H. van Leeuwen, J. Lemkes, R. Ligtvoet, M. van Loo, M. Luttik, s. Maize. M. Meulbioek. P Meulenbroek, R. Meijer, E. Muller, J. Neuteboom. J. Nieumeuer, E. Pienter. J. Poot, J. Rave- sloot, T. Reinders, P. Richter, W Roden burg, C. Roelofs, H Russchenberg. W van Rijn, H. Schouten. I. Schouten. W. Schuurman Hess, W Soeters, J Splin ter, A. Springer, J Staal, J Staal, A Stauffer, Y van Tol, R Tramper. P Vol ders. T Verheul, A Verkade. W. Ver kerk, C. Verschuur, H Vis, C Vitters, C. de Vogel. L. Vonk, N Vonk. W. Vriezen,. H Weerheim, M wentink. .1 Wille, A Windhorst, A. van Wyngaarden, M. van Zanten. Nieuwe voorzitter Remonstranten. De algemene bestuursvergadering van de Re monstrantse Broederschap, morgen in Apeldoorn, zal af scheid nemen van voorzitter W. K. Morree. die zeven jaar deze functie heeft vervuld. Zijn opvol ger wordt mevrouw A. A. in 't Veld, directeur van het vor mingscentrum van de arbeiders gemeenschap der Woodbrookers en voorzitter van de "commissie voor evangelie en samenleving" van de Broederschap. Op de agenda voor de algemene verga dering staat ook een discussie over de functie van het Remon strantse seminarium (Leiden) en de taak van de hoogleraar. Beroepingswerk. Hei-vormde Kerk: beroepen te Hilversum (vacature H. Bouter) J. van Gin- kel Bennekom; aangenomen het beroep door de provinciale kerk vergadering van Overijssel tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (maatschappe lijke dienstverlening Stichting Noord-Oost Overijssel te Har- denberg) J. Lans te Gramsber- gen; bedankt voor Den Haag - Loosduinen B. Jager Roden. Gereformeerde Kerken: beroepen te Haarlemmermeer-oostzijde A. P. Heiner Colijnsplaat, te Nieu- wegein F. T. Bos Bolnes; aange nomen naar Alteveer kandidaat A. Otten Groningen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Zwolle B. Wit- zier Carambei (Boazproject in Brazilië). Gereformeerde Gemeenten, be dankt voor Vlissingen A. M. den Boer Norwich (Canada), voor Wageningen A. Moerkerken Nieuw-Beijerland. Kernwapens. In IKV-bcrichten (Interkerkelijk Vredesberaad) van deze maand verwoordt mi nister Scholten van defensie zijn bezwaren tegen de IK V-actie "Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land". Wat hem in het IKV te sterk over komt is de angst die zo ontzettend wordt beklemtoond, terwijl - 'en dat is dan mijn visie" - het posi tieve, dat wil zeggen: het verlos sen van de angst voor een oorlog te weinig aandacht krijgt. "Te genover de angst voor het ge bruik mag misschien ook een stukje vertrouwen staan dat wy dankzij deze wapens vrede heb ben". "We zouden bijzonder gro te risico's in deze wereld gaan op roepen, juist ten aanzien van de vrede en de samenleving, als we nu de kernwapens eenzijdig zou den afschaffen. Watje moet doen is met anderen de verdere ver spreiding zoveel mogelijk tegen gaan". Volgens minister Scholten ont breekt in het IKV te veel het be raad selement. "Mensen met een ander uitgangspunt, met een an der zicht op de functie van de af schrikking functioneren niet in uw beraad". Aldus de minister. ADVERTENTIE SIM Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, K ooilaan 45.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19