Bemiddeling aangeboden VAN DER WIEL m Speleo Nederland toont „Wereld in duisternis" Nieuwe Leidse organisatie voor invaliden Schotland pakt laatste kans Conflict zieken- vervoer in regio NIEUW ATELIER DE LELIE Jack Manuputty naar Rijnsburg Tesselaar start fietsvierdaagse VRIJDAG 8 JUNI 1979 LEIDEN - Vandaag werd op een bouwterrein aan de Gooimeer laan de eerste paal geslagen voor een nieuw atelier van "De Lelie BV'. De bouw van het nieuwe bedrijfspand is de zoveelste uit breiding van het bedrijf dat 20 jaar geleden in het woonhuis van mevrouw Van der Lelie is begon- Als thuisnaaister vervaardigde zij gordijnen waarvoor al snel een deel van het woonhuis werd op geofferd. In 1970 was het atelier inmiddels zo uitgebreid dat een bedrijfspand aan de Langegracht werd betrokken. Daar groeide het personeel van 18 tot 30 perso nen. In 1973 werd een filiaal in Zaandam geopend. ^Ia een uitbreiding van de bestaan de vestiging aan de Langegracht met een ernaast liggend pand heeft men nu besloten tot volle dige nieuwbouw in de Meren- wijk. Het pand, dat is ontworpen door het architectenbureau Herms van den Berg BV. kan wanneer dat nodig is in de toe komst nog worden uitgebreid. ADVERTENTIE DEN HAAG - Gedeputeerde Brink is bereid om te bemid delen in het conflict tussen de particuliere ziekenver- voerders in de Leidse regio en Bollenstreek enerzijds en de gemeentebesturen in deze gebieden anderzijds. Brink zei dit gisteren in een verga dering van de provinciale com missie voor volksgezondheid. ,,Ik ben altijd bereid om te spreken met de gemeentebesturen en de vervoerders. Eén telefoontje en ze worden door mij ontvangen, of ik ga, als dat nodig is, ter plaatse kijken. Het is in het belang van de patiënt dat dit geen prestige kwestie wordt. Wij willen graag bemiddelen", aldus de provin ciale bestuurder. Het conflict speelt rond de centrale meldkamer, die straks als centrum van de regio in Lei den zal zijn gevestigd. In het be stuur daarvan krijgen de ver voerders maar één vertegen woordiger. Zij vrezen dat als ge- Afspraken volg daarvan veel ritjes van po liklinieken naar huis en omge keerd straks zullen worden toe gewezen aan de Eerste Hulp Dienst van de gemeente Leiden. Dat is oneerlijke concurrentie, zo vinden de particuliere zieken- vervoerders. overige standplaatsen zijn deze cijfers als vol A Oegstgeest (ver zorgingsgebied Rijnsburg en Voorschoten) minimaal twee, maximaal vyf; Katwijk (Valken burg behoort tot het verzorgings gebied) minimaal een, maximaal twee; Hillegom minimaal en maximaal een; Lisse (met Sas- senheim in hel verzorgingsge bied) minimaal een, maximaal twee; Noordwijk minimaal een, maximaal twee; Noordwijker- hout (met Voorhout in het ver zorgingsgebied) minimaal een en twee. Uitvloeisel De centrale meldposten zijn een uitvloeisel van de Wet ambulan cevervoer. Een ander gevolg daarvan is het spreidingsplan voor ambulanceauto's dat elke provincie moet maken. In Zuid- Holland is er nu een ontwerp van plan gereed; na een inspraakpe riode wordt het definitieve plan vastgesteld. In het voorlopige plan wordt de provincie in acht regio's verdeeld; het plan noemt ook mimimum- en maximum aantallen ambulance wagens die er per verzorgingsgebied moeten, respectievelijk mogen zijn. De Leidse regio en de Bollenstreek vormen in het voorlopig sprei dingsplan een regio met een mi- van 23 ambulanceauto's. De regio is verdeeld in een aantal stand- - 'plaatsen. De standplaats Leiden (met verder als verzorgingsge bied Alkemade, Leiderdorp, Warmond en Zoeterwoude) moet minimaal vijf ambulance s heb ben en maximaal negen. Voor de In'het plan wordt opgemerkt dat voor het gebied Hillegom en het noorden van Noordwijk en Noordwijkerhout wellicht af spraken moeten worden gemaakt met de centrale post in Haarlem. Over het gebied van Alkemade ten oosten van de rijksweg Am sterdam-Leiden moeten er af spraken worden gemaakt met de centrale post in Alphen aan den Rijn. De gemeente Wassenaar maakt deel uit van een regio rond Den Haag en moet minimaal een, maximaal twee ambulances heb ben. i aparte regio i Alphen aa i standplaats i Apart De Rijnstreek i het spreidingspla den Rijn waaruit ook Leimuiden, Nieuw- veen, Rijnsaterwoude, Ter Aar en Woubrugge bestreken moeten worden. Het minimum-aantal ambulanceauto's is op twee ge steld, het maximum op drie. Ha- zerswoude, met Koudekerk in het verzorgingsgebied, moet het met een ambulance doen, evenals Nieuwkoop, dat ook Zevenhoven tot het verzorgingsgebied kan re kenen. Boskoop en Bodegraven zijn standplaatsen in de regio rond Gouda en moeten ieder een ambulancewagen hebben. Wad- dinxveen wordt vanuit Gouda bestreken. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad, Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) S v p. In btoktotter» Invullen! i leder vakje e.v.p. een letter Vakantleadree straat postcode Clientnr Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. S Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording men voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw K' vakantieadres. Av LEIDEN - Hoewel Nederland helemaal geen grotten heeft, Limburg heeft groeven, zijn er in het land toch nog een kleine honderd mensen die speleologie bedrijven. Dat zijn mensen die onderzoek verrichten in grotten. Tot sep tember is het wel en wee van de Nederlandse grotonder zoeker te zien in het museum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerk- gracht in Leiden. De tentoon stelling "Wereld in duister nis" is opgezet door Speleo Nederland in samenwerking met het museum. Speleologen hebben van grot- onderzoek hun hobby ge maakt. Ze bezoeken ook grot ten, waar je niet zo gemakke lijk in kunt komen en waar doorgangen dikwijls heel wat nauwer zijn dan in toeristi sche grotten. Over het ont staan van kalksteengrotten is vrij veel bekend, staat in een handzaam foldertje dat gratis bij de tentoonstelling wordt uitgereikt. "Kalk lost gemakkelijk op in water, als daarin enig zuur voorkomt. Voor ons is die hoeveelheid zuur onmerk baar klein, maar het is vol doende om met het binnen dringende water in spleetjes en scheuren kalk op te lossen. Spleten en scheuren worden steeds wijder, tot gangen en schachten zijn ontstaan, die soms door instortingen nog worden vergroot. Dergelijke instortingen kunnen ook aan de oppervlakte voorkomen, waardoor de ingang tot een grot goed zichtbaar kan wor den. Het is verwonderlijk hoeveel verschillende soorten dieren nog een leefmilieu vinden in de kennelijk uitgestorven onderaardse gangen. De die ren hebben zich in de loop dei- eeuwen zo goed en zo kwaad als het gaat aangepast aan het leven in de duisternis. Zo zijn er op de tentoonstelling le vende vissen te zien die geen ogen hebben. Andere dieren zoals de grottenbeer, grot- tenleeuw en grottenhyena zijn inmiddels uitgestorven, maar verschillende soorten vleermuizen, uilen, spinnen en kevers brengen nog steeds hun leven geheel of gedeelte lijk in grotten door. teiwijl in onderaardse riviertjes en RIJNSBURG - Jack Manuput ty, broer van Noordwijk-spe- ler John, komt het komende seizoen voor de zaterdag eer steklasser Rijnsburgse Boys uit. De 21-jarige middenvelder speelde afgelopen driejaar in het hoogste amateurelftal van Ajax, een ploeg die Rijns burgse Boys-trainer Herman Wijnands vorig seizoen onder zijn hoede had. Het is tevens de bedoeling dat de voormalig UDO-speler, die al in het bezit is van een C-li- centie wat trainingen gaat ge ven bij zijn nieuwe club. Dit met het oog op zijn studie voor het op één na hoogste trainersdiploma, waarvoor hij een stage moet lopen bij een hoofdklasser of zaterdag eer steklasser. Tot in het kleinste detail is het skelet van een inmiddels uitgestor ven grottenbeer gereconstrueerd. Het skelet is éen van de vondsten die op de tentoonstelling "Wereld in duisternis te zien is. meertjes grotkreeftjes, grot garnalen en grotvissen kun nen voorkomen. Niet alleen de dieren, maar ook de prehistorische mens heeft gebruik gemaakt van grotten als beschutting tegen weer en wind. "Naast woongrotten kennen we grotten, waarin met natuurlijke verfstoffen schilderingen, vooral van die ren, zijn aangebracht. Deze laatste grotten waren over het algemeen moeilijk toeganke lijk. De schilders hebben dikwijls bij kunstlicht moe ten werken, wat tevens blijkt uit de aangetroffen lampjes. Vooral in Frankrijk en Noord- Spanje zijn veel grotschilde ringen gevonden. De prehis torische mens liet ook zijn ge reedschappen in grotten ach ter, waar onder andere vuur stenen bijlen en krabbers ge vonden zijn. "De wereld in duisternis", zo zeggen de or ganisatoren "heeft altijd aan trekkingskracht gehad. De mens heeft hem niet alleen gebruikt om in te wonen en er zijn kunstwerken te vervaar digen, maar is op onderzoek uitgegaan om de raadsels van deze donkere wereld te ont sluieren". De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrij dag van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur. Zondagmid dag van twee tot vijf uur. De toegang is gratis. LEIDEN - Swifttoer organiseert van maandag tot en met vrijdag aanstaande weer de jaarlijkse Fietsvierdaagse, nu voor de derde keer. Wethouder Tesselaar zal maandagavond om half zeven het startschot lossen bij het clubge bouw van Swift aan de Admiraal Banckertweg op het Waardei- land. Dan zullen naar de ver wachting van Swifttoer weer meer mensen dan vorig jaar, ge zien de groeiende belangstelling voor andere Fietstochten en -vierdaagsen, hun voeten op de pedalen zetten om de eerste der tig kilometer er onderdoor te draaien. Het eerste jaar telde de vierdaagse 85 deelnemers en vo rig jaar al 350. Er wordt per avond dertig kilome ter afgelegd. De deelnemers, en iedereen kan meedoen tegen be taling van vijf gulden, krijgen een routebeschrijving mee. Men kan zowel op maandag- als op dins dagavond met de vierdaagse be ginnen. Gestart wordt er tussen half zeven en half acht bij het clubgebouw van de Admiraal Banckertweg, en afmelden kan Afscheiding ANIB een feit le. De route voert maandag ondermeer door Leidschendam, Stompwijk en Zoeterwoude, dinsdag door Rijpwetering, Roelofarendsveen en een stuk langs het Braasse- mermeer, woensdag door Kat wijk, Noordwijk en Voorhout, donderdag door Voorhout, Sas- scnheim en langs de Ringvaart van de Haarlemmermeer en vrij dag door Voorschoten, de Hor sten en Wassenaar. LEIDEN - Algemene Minder Validen Organisatie Leiden en omstreken (AMVOL). Dat is de naam van de nieuwe organisatie, die opgericht is om invalide mensen in Lei den en omgeving bijstand te verlenen. De organisatie komt voort uit het afdelingsbestuur Leiden van de ANIB (Algemene Nederlandse Invaliden Bond), waarvan zij zich heeft afge scheiden. Dit was volgens de Leidenaars noodzakelijk, omdat het hoofdbestuur de zaken van de afdeling Leiden niet goed genoeg behar tigde. Het bestuur van de nieuwe organisatie bestaat dan ook geheel uit het oude afdelingsbestuur, aangevuld met de vijf kandidaten die zich voor een functie in het AMVOL-bestuur hadden aangemeld. Onder de aanwezigen bij de oprichtingsvergadering was ook de heer Koopmans, voorzitter van de Nederlandse Algemene Gehandicapten Organisatie (NAGO) uit Den Haag. De Haagse afdeling heeft zich een paar maanden terug al afgescheiden van de ANIB en wil de Leidse afdeling bystaan in de moeilijke periode, die het nu tegemoet gaat. De heer Koopmans wil'ten nauwste" samenwerken met Leiden en voorziet dat meer afdelingen zich van de invalidenorganisatie los maken, maar hoe meer organisaties, hoe groter de puinhoop. Hij zei onder meer "Veel afdelingen zien het niet meer zitten en treden binnenkort ook uit. Maar als we straks kunnen komen tot een samen werking in federatief verband, staan we een stuk sterker en kunnen we elkaar terzijde staan". Het bestuur ging gistermiddag na de oprichtingsvergadering, die maar matig bezocht was, meteen aan de slag. De verkiezing van de heer Esman bleek een goede zaak te zijn, want na het slotwoord van voorzitter Brink, begaf hy zich direct naar de mensen, die tydens de vergadering hun persoonlijke moeilijkheden hadden verteld. De heer Esman (49) heeft, na voor honderd procent te zijn afgekeurd, een studie sociale verzekeringen gedaan en is nu adviseur. In die hoedanigheid maakt hy ook deel uit van het AMVOLr-bestuur. Tot voorzitter is gekozen de 60-jarige heer Brink, die tien jaar terug voor honderd procent invalide werd verklaard, nadat hy het beroep van bouwkundig hoofduitvoerder jarenlang had uitgeoefend. De oude afde lingsvoorzitter, de heer van Halem.had zich wel kandidaat gesteld, maar vond de functie weggelegd voor de heer Brink, omdat zyn gezondheids toestand beter was. Van Halem werd tot vice-voorzitter gekozen. In de vergadering werd door het bestuur nog even goed du idelyk gemaakt dat zij het hoofdbestuur niet meer zag zitten, maar dat iedereen recht had op een dubbel lidmaatschap. De mensen konden dus zowel lid worden van de AMVOL, als lid blijven van de ANIB. Veel aanwezigen waren ook nog lid, omdat ze niet voor november 1978 hadden afgezegd, en volgens de statuten van de ANIB betekent dat een automatische lidmaatschaps- verlenging van een jaar. Vanuit het nieuwe AMVOL-bestuur werd daar nog druk over gesproken en beweerd dat het Haarlem alleen maar om het geld te doen was. "De contributie die ze daar vragen is ƒ46 - per jaar. en ik hoorde dat ze die al weer willen verhogen tot ongeveer 70 - betoogde de heer Van Dijk, penningmeester in het nieuwe bestuur. "Wij kunnen met J36,-een bete re service geven dan Haarlem met het dubbele". De Algemene Minder Validen Organisatie is in elk geval opgericht en met het voorbeeld en de helpende hand van Den Haag is zij een aanwinst hetzij een ondermijning voor de hulp, die minder- en invalide mensen zo hard nodig hebben. Of dat vanuit Haarlem of vanuit Leiden geregeld moet worden, dat zal de komende maanden duidelyk worden als de AMVOL goed draaitmaar het kan ook als een pudding in elkaar zakken. ADVERTENTIE Hans de Groot, mode - inkoper, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden Tel 071-124108 WEET ALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN DEN HAAG (ANP) - De voetbal ploeg van Schotland heeft zijn laatste kans gepakt om alsnog in aanmerking te komen voor de fi naleronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams dat volgend jaar in Italië wordt gehouden. Gisteren versloeg Schotland in Oslo Noorwegen met 0-4. De stand in groep twee is: 1Portu gal 4-7, 2. Oostenrijk 5-6, 3. Schotland 4-4, 4. België 4-4, 5. Noorwegen 5-1. In groep 6 versloeg Zweden L Luxemburg met 3-0. Zweden beheerste de wedstrijd van begin tot einde. De stand in groep 6 is: 1. Tsjechoslowakije 3-6, 2. Frank rijk 4 5, 3 Zweden 3-3, 4. Luxemburg 4-0. Het nationale voetbalteam van Ar gentinië heeft gisteravond voor 70 134 toeschouwers in East Ru therford New York Cosmos met 1-0 verslagen. Aanvoerder Daniel Passerella scoorde drie minuten voor het einde met een kopbal. De :slag de wed strijde gespeeld voor de North Ameri can Soccer League (NASL) zijn: Chicago Sting - Portland Tim bers 5-1, Houston Hurricane - San Diego Sockers 1-0. Dallas Tornado - Atlanta Chiefs 2-0, Minnesota Kicks - San Jose Earthquakes 4-1, Toronto Bliz zard- Washington Diplomats2-0, Fort Lauderdale Strikers - Ed monton Drillers 6-1, New Eng land Teaman California Surf 6-1, Philadelphia Fury - Tampa Bay Rowd ies 3-0. Gordon McQueen scoort met een kopbal het vierde Schotse doelpunt. De Noorse doelman is kansloos. Lotto en toto DEN HAAG - De uitslagen van de sportprysvragen van afgelopen weekeinde zijn: LOTTO 22 Eerste prijs: 1 winnaar, bruto f 666.666.67. tweede prijs: 13 win naars, elk bruto f 12.420,60, derde prijs: 205 winnaars, elk bruto f 1.181,48. vierde prijs: 8781 win naars, elk f36,70. vijfde prys: 20.947 winnaars, elk f 15,40. TOTO 22 Eerste prijs: 20 winnaars, elk bruto f4916,50, tweede prijs: 398 win naars, elk f 154,40. derde prijs: 3760 winnaars, elk f22.80. TOTO-GELIJK Eerste prijs: 4 winnaars, elk bruto f7143,20, tweede prijs: 4 win naars. elk bruto f 1098.90, derde Prijs: 237 winnaars, elk f64.90, vierde prijs: 3520 winnaars, elk f7,20, vijfde prijs: 1947 elk f7,20.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17