Herkansing in vriendelijk spel met moderne magere Hein Philidor mikt op tW groot publiek metdenksp Chris Evert toont macht Veel gespin, maar wel erg weinig wol Heaven can waitvan en met Warren Beatty: Films deze week PAGINA 15 VRIJDAG 8 JUNI 1979 Warren Beatty als miljonair Farnsworth met schooljuffrouw en actievoerster Julie Christie. Blijvers "Pas op of we slaan d'r op" - Vechtfilm verhuist deze week van Luxor naar Camera, Lei den. "The Deerhunter" - Russisch roulette in Vietnam, Lido 2, Leiden, Euro 2, Alphen. "Animal House" - Het Ameri kaans studentenleven van de vrolijke kant, Lido 3, Leiden. "Nosferatu" - Mooie, maar saaie film, Studio, Leiden. "Twee vrouwen" - Naar het boek van Harry Mulisch, Tria non, Leiden. Sexfïlms "Angel of fire" - En, zoals be kend, wie met vuur speelt moet op de blaren zitten, Rex, leiden. "De stier doet het weer" - Een biologisch niet ongewoon ge geven, Euro 4, Alphen. Kindermatinee "Tom en Jerry" - Lido 3, Lei den. "Lady and the tramp" - Studio, Leiden. "Bambi" - Euro 2, Alphen. Nachtfilms Een herkansing krijgen van de dood is maar een enkeling be schoren. De tegenwoordige me dische wetenschap is wel zover dat met hartmassage en andere ingrepen een leven kan worden teruggewonnen, maar als je echt goed dood bent, kom je toch niet meer terug. Toch is het ene Joe Pendleton gegeven een kijkje in het hiernamaals te nemen, om daarna op dit ondermaanse terug te keren. 'Heaven can wait"; regie: Warren Beatty en Buck Henry; hoofdrol len: Warren Beatty, Julie Chris tie, James Mason en Jack War den; LUXOR, Leiden; alle leef tijden. Het is duidelijk dat het hierom fan tasie gaat. Een spelletje met de dood, dat "Heaven can wait" heet. Een erg aardige film. Aardig in de betekenis van vriendelijk. Eigenlijk is ook de film een her kansing, want in 1941 werd door Alexander Hall al een dergelijk onderwerp verfilmd. Toen heette hij "Here comes mr. Jordan". Die mijnheer Jordan nu is de al machtige in het hiernamaals, die bemerkt dat er een fout is begaan door Joe Pendleton (Warren Beatty) al zo vroeg naar boven te halen. Het is een moderne al machtige, zonder baard, in goed zittend maatkostuum, die de be schikking heeft over een Con corde om zijn cliënten van het voorgeborchte naar de eeuwige jachtvelden te vervoeren. Joe is knap boos, dat hij vlak voor een belangrijke football-wed- strijd, gedoemd is de verdere eeuwigheid op een wolkje te moeten zitten. En Mr. Jordan is reëel genoeg om hem dan een herkansing te geven. Het probleem is dat het stoffelijke overblijfsel van Pendleton al is op te lijken dat Chris Lloyd- Evert haar derde open Franse tennistitel gaat bemachtigen. Na de resultaten van gisteren is de Amerikaanse, die eerder in 1974 en 1975 zegevierde op de Roland Garrosbanen, in ieder geval nog sterker favoriete dan zij al was. Chris Lloyd maakte er in de halve finales tegen de linkshandige Australische Dianne Fromholtz een demonstratie van macht van: 6-1, 6-3. De andere finaliste werd de Australische Wendy Turnbull, de dubbelpartner van Betty Sto ve. Deze 26-jarige speelster won na een zeer matige partij met 6-4, 6-3 van de Tsjechoslo waakse Re- gina Marsikova. Het is de vierde keer dat Wendy Turnbull de finale heeft gehaald van een "nationale". Eerder ge beurde dat in 1976 tijdens de toernooien om de open Oosten rijkse en Japanse titels en een jaar later op Forest Hills in de strijd om de open Amerikaanse kanpioenschappen. "Langza merhand begin ik wat beter te spelen op gravel. Mijn service is in ieder geval betei\ geworden", aldus Wendy Turnbull. Sedert 14 mei van dit jaar heeft Chris Lloyd niet meer op gravel verloren. Dat betekent dat zij tien partijen tot nu toe winnend heeft afgesloten. Dianne Fromholtz kreeg geen schijn van kans tegen de vnjwel foutloos spelende Amerikaanse. Er waren gisteren in het Roland Garrosstadion maar liefst 18.000 toeschouwers. De belangstelling voor dit tennistoernooi is tot nu toe enorm geweest. In de eerste tien dagen kwamen 170.000 be zoekers door de poorten, ruim schoots een nieuw record. Vorig jaar waren er in totaal 163.700 toe schouwers. Men rekent nu zelfs op een aantal van 200.000 tennis- liefhebbers. Betty Stöve werd gisteravond met haar Franse partner Patrice Beust in de halve finales van het gemengd dubbelspel uitgescha keld. Het tweetal won tegen het Roemeense paar Virginia Ruzici Ion Tiriac nog wel de eerste set (met 6-2), maar kreeg daarna geen kans meer (3-6, 0-6). Marianne van de Torre plaatste zich voor de kwartfinales van het en kelspel bij de meisjes. Ze ver sloeg in de achtste finale de Hon gaarse speelsterTuri met 7-5,6-4. gecremeerd. Maar gelukkig is er een multimiljonair, die op het punt staat te worden vermoord. Of Joe diens lichaam dan maar wil overnemen? Joe voelt er niet voor. Het enige, waarvoor hij zich interesseert is de football-Super- cup. Maar wanneer een mooie actie voerster (Julie Christie) op de proppen komt, is Joe toch bereid voor een poosje de rijke zaken man gestalte te geven. Moeilijk heid echter is dat Joe zijn eigen geest behoudt, hetgeen nogal voor opschudding zorgt ten huize van de Amerikaanse Caransa. En - vervelende bijkomstigheid - net als er iets moois begint te bloeien tussen de gereïncarneer de Joe en de opstandige juffrouw meent het opperwezen in te moe ten grijpen. Een tweede herkansing volgt voor Joe in de persoon van de football- speler Tom Jarret. Jammer voor dejuffrouw en gelukkig voor Joe, want die kan zich nu geheel uitle ven in de rol, die voor hem is voorbestemd. Opperhoofd Jor dan vindt het nu welletjes en laat hem Tom Jarret worden, die zich niets van zijn buitenplanetaire escapades herinnert. Maar de mooie actievoerster wel. En zo lijkt alles bij een kopje kof fie in het reine te komen. Niet wars van wat valse sentimen ten, heeft Beatty hier een heel aannemelijk produkt bereid. Het gegeven leent zich uitstekend voor nogal verwarrende situaties, die de film een flinke dosis hu mor geven. Dat is dan ook de enige reden, waarom "Heaven can wait" de moeite waard is te zien. De grap pige fragmenten maken het al te vriendelijke, soms zelfs wat zoet sappige verhaal voor een groot deel weer goed. ANNEMIEK RUYGROK ,In de greep van de spin"; re- gie:John Bud Cardos; hoofdrol- len:William Shatner, Tiffany Bolling en Woody Strode; thea- ter:Lido 1; leeftijd: 16 jaar. Een schoen of een slof is best wel een probaat middel, terwijl ook een stevig opgerolde krant in dat soort situaties erg nuttig kan zijn. De dappersten onder ons zullen er echter een wc-papiertje bij pakken om vervolgens de toilet zijn spoelende werk te laten doen. Daarnaast zal een niet ge ring deel der natie roerloos wach ten tot dat vieze, enge beest met z'n smerig lange poten weer is verdwenen. Over die griezel (de spin dus) is nu een film gemaakt. En daarin niet zomaar één enkel spinnetje, nee, het zijn er wel miljoenen, zo weet dejuffrouw die in de film „In de greep van de spin" voor deskun dig doorgaat. Het blijkt trouwens gewoon allemaal onze eigen schuld te zijn. Als we niet zo kwistig met DDT en andere in De coördinatie ligt voor dit alles in handen van een driemanschap: de gebroeders Joop en Theo Pi ket, en Ton Kohlbeck. Alle drie al jaren lid van de vereniging en ge vestigde namen in de top van de Leidse schaakwereld. Tussen alle organisatie- en verkiezingsperi kelen door blijkt Oegstgeester gemeenteraadslid Ton Kohlbeck nog enige tijd vrij te hebben om een en ander verder uit de doeken te doen: "We hebben een tijdje getwijfeld of we het wel zo groots zouden aanpakken, maar tenslot te is de knoop toch doorgehakt. We willen doelbewust eens een keertje goed naar buiten treden en doen dat in de vorm van deze manifestatie. Met een zeer geva rieerd aanbod hopen we een groot publiek te trekken, waarbij niemand drempelvrees hoeft te hebben. De Stadsgehoorzaal is hiervoor een uitstekende acco- modatie; iedereen kan in en uit lopen, terwijl we in het hartje van Leiden zitten." Dat kan allemaal mooi en aardig zijn, maar krijgen de mensen nu alleen maar peinzende denkers te zien? 'Niemand zal zich vervelen, want er is de gehele dag genoeg te doen. Na het openingswoord van voorzit- secticiden hadden gestrooid, was er niets aan de hand geweest. Dan had de spin zich gewoon bij zijn eigen voedsel gehouden. Maar nu moeten die door honger gedre ven diertjes zich wel storten op mensen. De inwoners van een plaatsje in Arizona, hun vee en huisdieren zijn daar het slachtof fer van. Net als in The Birds van Alfred Hitchcock, begint dat met een enkel spinnetje en aan het eind is het een ware omsingeling van harige langpoten. Wie daar ook maar enige angst voor koestert, kan beter thuisblijven. Zo nu en dan is het inderdaad best wel eng. Alles went echter en op het laatst kijk je al nauwelijks meer op van wéér een spin die door het beeld snelt. Bovendien is het verhaal - zoals gebruikelijk in dit genre - aan de magere kant. Al te Tang blijf je dus niet in de greep van de spin BART JUNGMAN ter Bert Jongsma (om 10 uur 's morgens) beginnen we met het Nederlandse snelschaakkam pioenschap voor dames, met de gehele top inclusief Cathy v.d. Mije. In een tweede groep kan ie dere belangstellende schaakster terecht om de krachten met an dere opponentes te meten. Tege lijkertijd is er gongschaken voor de jeugd, computerschaak met een computer van een pittig kali ber, een doorlopende simultaan met prominente spelers van Phi- lidor en het oplossen van allerlei schaakproblemen op demonstra tieborden. Om 12.00 uur wordt er gestart met een afvalwedstrijd volgens een 'knock out' systeem. Hans Bohm heeft al toegezegd te komen, maar hij zal het niet gemakkke- lijk krijgen want bij één neder laag lig je er al uit. Als dit afgelo pen is, zo rond de klok van twee- en. Zbrgt wethouder 'IV l.i.n voor de officiële opening. Hierna gaan Donner en V.d. Wiel in de dirigentenkamer aan de slag voor een demonstratiepartij, welke zij in de grote zaal beurtelings zelf van commentaar zullen voorzien. Zo krijgt het publiek dus precies te horen wat zoal de achtergron den van een zet zijn en hoe zjjn "The Nightporter" - Camera, Leiden. "Emmanuelle reist rond de wereld" - Rex, leiden. "Driver" - Euro 2, Alphen. "Het vijfde offensief' - Euro 3, Alphen. "Graaf pornograaf' - Euro 4, Alphen. Nieuw in Alphen "De duivel hale je" - Het be kende vechtwerk, ook in de za terdagse nachtvoorstelling, Eu ro 1. Haagse bioscopen APOLLO 1: "SOS Concorde", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. verdere plannen eruit zien. Dat lijkt een uiterst boeiend gebeu ren, vooral als de éen de ander volledig weet te verrassen. In de 's middags te verspelen pro- minentenwedstrijd komen de Leidse wethouders uit tegen de hoogleraren en een team van re gionale prominenten. Voor die genen die zelf nog aan de slag willen, staan er de gehele dag bord en stukken gereed. Alles is gratis, terwijl er tevens vele prij zen te verdienen zijn.' Speciale reden Dat er voor het bridge- en het dam spel, normaal sporten die een ge heel eigen weg gaan, ook een plaats is vrijgemaakt heeft een speciale reden. De jubileumco- missie heeft hiervoor gedacht aan de woorden van de nieuwe Sportstichtingvoorzitter Duy- venstein: "Duyvenstein zou de denksporten in Leiden willen stimuleren. Daarop inhakend hebben wy hem met deze opzet al een steuntje in de rug willen ge ven. Hopelyk komt hier nog eens een denksportfederatie en een denksportcentrum zoals in Utrecht uit voort." Eén succes heeft het jubileumjaar voor Philidor al opgeleverd, de terugkeer naar de hoofdklasse van de landelijke competitie. Kohlbeck, in het dagelyks leven ook nog conrector, is daar erg gelukkig mee: "Waren we in het beslissende duel tegen stadge noot LSG ten onder gegaan dan was dat een verschrikkelijke domper geweest. Nu zal het een zware klus worden om ons te handhaven, maar redden we het, dan is dat misschien voor langere APOLLO 2: "Pas op of we slaan d'r op", da. 2.00,7.30 en 9:45 uur, zo. 1.00, 7.30 en 9.45 uur, 12 jr. AST A: "Brass Target", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. BIJOU: "The Brink's job", da. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 12 jr. CALYPSO: "Just a gigolo", da. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. al. CAMERA: "Coming home", da. 2.15, 7.00 en 9 .30 uur. zo. 1.45, 4.30. 7.00 en 9.30 uur, 16 jr. CINEAC 3: "Mogliamante", da. 2.00. 7.00 en 9.30 uur. za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. CORSO: "De Prijsvechter", da. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 12 jr. DU MIDI: "Waterschapsheu vel". vr. en za. 7.00 en 9.30 uur, zo. 3.30,7.00 en 9.30 uur, overige dagen 8.15 uur, al. EURO. "Juliana in 70 bewogen jaren", za., zo. en woe. 4.00 en 8.00 uur, overige dagen 2.00 en 8.00 ur, al. METROPOLE 1: The silent partner", da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4.00 en 9.30 uur. 16 jr. METROPOLE 2: "Twee vrou wen", da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur, 16 jr. METROPOLE 3: "La cage aux folies", da. 2.00,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur. al. METROPOLE 4: "Animal Hou se", da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15. 4.00, 6.45 en 9.30 uur. al. METROPOLE 5: "Foul Play", da.2.00,6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, al. ODEON 1: "Atlantis de verzon ken stad", da. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, al. ODEON 2: "Little big man", da. 1.30 (beh. za., zo. en woe.) en 8.00 uur, 12 jr. ODEON 3: "Twee vrouwen", da. 2.00,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. ODEON 4: "Strand verlan gens", da. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jr. PASSAGE: "The Deerhunter" da. 2.00 en 8.00 uur, 16 jr. STUDIO 2000: "De gendarme ziet ze vliegen", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. al. DE UITKIJK: "California Sui te", da. 2.00 (behalve za.. zo. en woe 7.00 en 9.30 uur. al. Ton Kohlbeck: "Denksportdag in Stadsgehoorzaal kan stimulans voor de toekomst betekenen duur, omdat we talentvolle jeugdspelers hebben met Gelp- ke, Okkes en de Kuyfjes, maar het zal moeilijk worden want het professionalisme doet steeds meer zijn intrede in de hoofd klasse eri daar kunnen wij als amateurs nauwelijks tegen op. Als uitzondering op onze princi pes gaan we wel proberen met behulp van een sponsor John v.d. Wiel terug te halen. Hij zou dan tevens een soort trainerschap op zich kunnen nemen." Hoofdrol Zo'n hoofdrol als in de jaren 65-75 ziet Kohlbeck zijn club niet meer spelen: "Philidor werd in 1919 als de Leidse Volks Schaak Club opgericht, welke naam al spoedig voor de huidige werd verwisseld. Na in de jaren vijftig onderaan de tweede klasse KNSB gebungeld te hebben kwam in het begin van zestig de grote doorbraak met in '66 de promotie naar de hoofdklasse. Debet daaraan was de komst van een nieuwe generatie, waarvan de kern nu nog in het eerste zit. In '67 werden we bijna kampioen van Nederland, terwijl we daarna tweemaal de amateurtitel op streken. Enige 'vergrijzing' en het heer sende tekort aan jeugdspelers bracht ons de laatste jaren wat in de verdrukking, wellicht kan de verjonging nu weer tegenwicht tegen het professionalisme bren gen. Deze denksportdag kan bo vendien een grote stimulans voor de toekomst betekenen." Zelf komt Ton Kohlbeck de laatste tijd niet meer toe aan veel scha ken, zijn partijen in de kop van het tweede gaan hem echter nog goed af. "Dat zit hem feit dat het niveau dat je eenmaal bereikt hebt toch maar heel langzaam daalt, ook al doe je weinig. Scha ken is een sport die je altijd kunt blijven beoefenen, of je nu jong of oud bent.' Ruud Dobbelaar Grootse manifestatie van jubilerende vereniging LEIDEN - Het zestigjarig bestaan van de Leidse schaak vereniging Philidor zal een ieder die de schaaksport een goed hart toedraagt niet ontgaan. Morgen organiseert Philidor in het kader van dit jubileum n.l. een grote denk sportmanifestatie in de Stadsgehoorzaal. Dat het schaak spel hierbij centraal staat is logisch, maar ook het dam men en bridgen zullen aan bod komen. Vele interessante activiteiten staan op het programma, waarbij er om dit alles soepel te verlaten verlopen, de nodige commissies in het leven zijn geroepen. James Hunt houdt zich voortaan alleen nog maar met dit soort auto's- bezig. De ex-wereldkampioen in de Formule 1 ziel geen brood meer in de racerij. De Engelsman, die een wagen bestuurde van deCanadese oliemil- jonair Walter Wolf. behaalde dit seizoen nog geen enkele redelijke klasse ring, hetgeen hem deed besluiten maar te stoppen. En de buit is toch bin-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15