Nederlandse kiezer: weinig interesse in Europa Ook buitenland mijdt stembus ZO STEMDE NEDERLAND Geen gr< )te incidenten bij Euro •-verkiezingen „Zo'n groot verschil toch niet verwacht" Flinke winst D'66; CDA grootste partij In Denemarken en Groot-Brittannië rond vijftig procent Opkomst honderd procent VRIJDAG 8 JUNI 1979 DEN HAAG (GPD) - De eerste di recte verkiezingen voor het Eu ropese Parlement zijn gisteren in Nederland zonder al te grote in cidenten verlopen. Bijna tradi tiegetrouw werden ook nu weer baby's opgeroepen door fouten in de administratie en waren er mensen die de verkiezingen pro beerden te verstoren. Maar bijna nergens gaf dat ernstige proble- Alleen in Eindhoven, Tilburg en Breda ontstonden moeilijkhe den, omdat daar in de nacht van woensdag op donderdag officieel uitziende brieven werden ver spreid en affiches werden opge hangen, waarin werd aangekon digd dat de verkiezingen één dag zouden zijn uitgesteld. Het uitstel zou door de ministerraad bevolen zijn. Via de Regionale Omroep Brabant en geluidswagens van de politie werd de bevolking van Eindho ven duidelijk gemaakt dat de verkiezingen wel degelijk don derdag zouden plaatsvinden. In Eindhoven hield de politie twee mannen van 19 en 20 jaar aan die bezig waren de misleidende brie ven te verspreiden. Hen zal vals heid in geschrifte ten laste wor den gelegd. De Eindhovense po litie onderzoekt nog of hen ook overtreding van de Kieswet kan worden aangewreven. Ook in Tilburg werden enkele arresta ties verricht. Stemmen die door deze verstorende actie niet op tijd werden uitgebracht, zijn onher roepelijk verloren. In Hoogeveen zijn dbor de politie affiches verwijderd waarop Hit- Ier stond afgebeeld met het bij schrift "Verenigd Europa, mijn idee". De affiches zijn afkomstig van het anti-verkiezingscomité uit Tilburg. Op de Grote Markt in Groningen verbrandde het "Anti- Verkiezingscomité" gisteravond ongeveer 200 stembiljetten. De leden van het comité hebben gis teren de hele dag tegen de verkie zingen geprotesteerd. In Eindhoven zouden de stemmen geteld worden in een leegstaand kerkgebouw, maar dat voorne men is door vandalen verijdeld. De kerk is de afgelopen dagen zodanig vernield dat de telling daar maandag geen doorgang kan vinden. Deze wordt nu ver plaatst naar twee sporthallen in Eindhoven. Intussen worden de stembiljetten op een geheime plaats bewaard. Op Schiphol heboen gisteren 36 mensen gebruik gemaakt van de gelegenheid om hun stem uit te brengen. Deze opkomst was minder dan de helft dan die van de verkiezingen iri 1977, toen voor het eerst op Schiphol ge stemd kon worden. Overigens hadden zich 31 buitenlanders vooraf gemeld om op Schiphol te gaan stemmen, maar slechts één van hen kwam dat ook doen. De in Nederland wonende Italia nen zullen vanavond tussen acht en tien uur op enkele bureaus hun stem kunnen uitbrengen op Italiaanse kandidaten voor het Europees Parlement. Ook andere in Nederland woorfachtige bui tenlanders uit EG-landen kun nen de komende dagen hun stem hier uitbrengen. DEN HAAG (GPD) - Winst voor CDA en D'66, verlies voor PvdA en WD. Dat is de voorspelling van de uitslag van de Europese verkiezingen, die gisteren in ons land zijn gehouden. De opkomst viel tegen: slechts 58 procent van de kiezers ging naar de stembus, minder dan bij enige verkiezing uit het verleden. Het CDA werd de grootste phrtij met bijna 35 procent van de stemmen, de PvdA kwam tot ruim 31 procent, de WD zakte naar 16 procent. D'66 boekte een flin ke winst en steeg van 52 naar 82 procent van de stemmen. Geen van de andere partijen wist een zetel in het Europees Parlement te halen. De lage opkomst bleek gisteren overigens een Europees ver schijnsel. Ook bij de verkiezin gen in Engeland, Ierland en De nemarken (de andere EG-landen stemmen in de komende dagen) kwam ternauwernood de helft van de kiezers naar de stembus. In Nederland werd vooralsnog de hoogste opkomst genoteerd. D'66 lijsttrekker De Goede Vrijwel alle lijsttrekkers en politie ke leiders van de Nederlandse partijen toonden zich gisteren ernstig teleurgesteld door de lage opkomst. Zij waren vrijwel una niem van mening dat daardoor uit de prognoses, zoals die zijn opgesteld door het bureau Into- mart (de stemmen worden offi cieel pas maandag geteld), geen consequenties vallen te trekken voor de verhoudingen in de Ne derlandse politiek. Het is - grof gemeten - hoofdzake lijk jong, links en minder ge schoold Nederland, dat gisteren is thuisgebleven. Vooral in de oude wijken van de grote steden was de opkomst uiterst laag. Maar hoewel progressieve partij en er bij een lage opkomst tradi tiegetrouw op achteruit gaan, is de totale aanhang van "links Ne derland" niet zó opzienbarend gedaald. De PvdA heeft volgens de prognoses wat verloren, maar CPN, PSP en PPR boeken alle drie enige winst, al levert dat hen geen zetels in het Europese Par lement op. Het CDA mag in het Europese Parlement 10 van de 25 Neder landse zetels gaan bezetten, de PvdA 9, de WD 4 en D'66 2. De christendemocraten boekten met de 35 procent van de stemmen een kleine achteruitgang ten op zichte van de laatste (Provinciale Staten-) verkiezingen, maar een duidelijke verbetering ten op zichte van de Tweede Kamer verkiezingen van 1977 (31,9) De PvdA boekt een precies tegen overgesteld resultaat en verloor ruim 2 procent. De grootste win naar van de verkiezingen wordt echter D'66, dat 8,3 procent van de stemmen zal vergaren, drie procent meer dan bij vorige ver kiezingen. In de landelijke ver houdingen zou dat een groei met 50 procent betekenen. De WD boekte een "verwacht" verlies van ruim anderhalf procent. De PvdA verloor de meest stem men aan CPN en PSP. De socia listen haalden daarentegen meer stemmen weg bij CDA en WD dan ze aan deze partijen verloren. Het CDA verliest dus aan de PvdA, maar ook vrij fors aan D'66, terwijl de balans met de WD in evenwicht blijft. De conclusie uit de prognose is dan ook dat het CDA weliswaar de grootste partij is geworden, maar vooral omdat de andere partijen door de lage opkomst meer verlo ren. D'66 haalt stemmen weg bij vrijwel alle andere partijen. t aanstaande maandag DEN HAAG (GPD) - Hoewel de stemmen die gisteren voor de Euro-verkiezingen zijn uitgebracht pas maandag worden geteld, is toch al een redelijk betrouwbare prognose te geven van de uitslag. Daartoe heeft het ANP samen met het onderzoeksbureau Intomart een „schaduwverkiezing" georganiseerd bij 40 zorg vuldig geslecteerde stembureaus in het hele land. De resultaten van die schaduwverkiezing, waarbij de mensen die hun stem uitbrachten voor het verlaten van het stemfoureau ge vraagd werd nogmaals hun stem uit te brengen, zijn (met een mogelijke afwijking van 1,5 procent naar boven én naar beneden en vergeleken met de officiële uitslagen van de verkiezingen voor de Tweede Kamer uit 1977 en de Provinciale Staten uit 1978). Cijfers EUR. VERK. '79 TW. KAMER *77 PROV. ST. '78 79,1 33,8 35,1 17,0 5.2 OPKOMST 57,8 87,6 PvdA 31,4 33,8 CDA 34,9 31,9 WD 16,5 18,0 D'66 8,3 2.2 5,4 SGP 2,1 PPR 1.6 1.7 CPN 1.8 1.7 GPV 1.3 1.7 1.0 PSP 0,9 Indien deze prognose de werkelijke uitslag weergeeft, zal de zetel verdeling in het Europese Parlement er, voor wat de Nederlandse partijen betreft (Nederland „levert" 25 zetels), als volgt uitzien: PvdA CDA WD D'66 9 zetels 10 zetels 4 zetels 2 zetels Tweede Kamer Op basis van deze prognose-cijfers is ook een zetelverdeling van de Tweede Kamer te maken. Gezien de uiterst lage opkomst (bij de laatste kamerverkiezingen kwam 30 procent meer kiezers op) kunnen aan deze cijfers nauwelijks consequenties voor de Ne derlandse binnenlandse politiek worden verbonden. Die "Twee de Kamer" ziet er als volgt uit (tussen haakjes het huidige, wer kelijke zeteltal): PvdA CDA WD D'66 SGP PPR CPN GPV PSP Overigen 48 (53) 54 (49) 25 (28) 12 8) 3 3) 3 2) 2 2) 2 1) 2 1) 0 2) (Ook hier gelden weer afwijkingsmarges, dit maal van 1 tot 3 zetels). Gehoren Indien de intomart-prognoses juist zijn, zullen de volgende 25 Ne derlanders zitting gaan nemen in het nieuwe, 410 zetels grote, Europese Parlement Voorde PvdA dr. ir. Anne Vondeling, mevr. C. van den Heuvel, P. Dankert, J. van minnen, W. Albers, mevr. J. Krouwel-Vlam, R. Cohen, H.J. Muntingh, E.P. Woltjer. Voor het CDA Bouke Beumer, W. Vergeer, T. Tolman, E. Boot, drs. H. Notenboom, S. Jonker, F. van der Gun, drs. J. Penders, mevr. J. May-Weggen, mr. J. Janssen van Raay. Voor de WD: mr. Cornelis Berkhouwer, mr. H. Nord, ir. H. Lou- wes, mr. A. Geurtsen. Voor D'66: A. de Goede, mevr. S. Dekker. Vondeling over percentages PvdA en CDA: DEN HAAG (GPD) PvdA-fractie- voorzitter Den Uyl gaf als eerste reactie op de ANP-Intomart- prognose: „Het opkomstpercen tage van bijna 58 procent valt me toch tegen". Hij berekende dat meer dan 2,5 miljoen kiezers die bij de laatste kamerverkiezingen wel opkwamen, het ditmaal heb ben laten afweten. „Dat kleurt de uitslag, omdat de verschillen in opkomst bijzonder groot zijn", aldus de socialistische opposi tieleider. In sommige oude wijken is, naar zijn berekening, amper een derde van de kiezers opgekomen en in forensen-gemeenten soms meer dan 80 procent. Dat verschil laat zien, hoe ver het Europese par lement nog van veel mensen af staat, aldus Den Uyl. Het grote verschil in opkomst tus sen de wijken houdt zijns inziens tevens in, dat deze uitslag nogal sterk afwijkt van het resultaat van eventuele kamerverkiezing en. De verlies- en winstcijfers in het onderlinge verkeer tussen partijen in het Intomart-onder- zoek laten zien dat D'66 en PvdA duidelijke winnaars zijn en CDA en WD verliezers. Maar het is ook waar dat een belangrijk deel van de PvdA-aanhang is thuis gebleven. Den Uyl betreurt dat zeer. PvdA-lijsttrekker Vonde ling zei niet verwacht te hebben dat er zo'n groot verschil zou zijn tussen PvdA en CDA. CDA CDA-lijsttrekker Bouke Beumer betreurde het tegenvallende op komstpercentage bij deze Euro pese Verkiezingen. De komende vijfjaren zullen naar zijn mening vooral gebruikt moeten worden om een krachtig Europees Par lement meer gestalte te ge- In zijn reactie herinnerde Beumer eraan, dat hij in de nu afgesloten campagne heeft getracht duide lijk te maken dat Europa nodig is voor een oplossing van de problemen waarvoor we staan. „Uit de thans voorliggende prog nose blijkt dat die oproep is be grepen. Het CDA is erin geslaagd hiervoor de meeste kiezers naar de stembus te krijgen", aldus Beumer. CDA-fractieleider Lub bers wilde door het lage op komst-percentage weinig bete kenis voor de nationale verhou dingen aan de verkiezingen toe kennen. WD De uitslag van de prognose geeft volgens WD-fractieleider Koos Rietkerk aan dat zijn partij de op gaande lijn weer te pakken heeft. „De enquêtes van het laatste halljaar gaven aan dat de WD tussen de 14 en 15 procent schommelde. Vorige week gaf het NIPO de WD 15,6 procenten nu zitten wij op 16,5. Dat bewijst wel dat we weer in de opgaande lijn zijn", zo zei Rietkerk. Het verlies van de PvdA toont naar zijn idee duidelijk aan dat de kie zers bepaald niet tegen het kabi net te hoop lopen. De WD is erg teleurgesteld in het lage op komstpercentage, maar, zo rela tiveert Rietkerk, het is pas de eer ste keer dat Europees gestemd wordt. De uitslag moet daarom niet te veel gedramatiseerd wor den. Met name de Europese par lementariërs zullen er hard aan moeten werken dat Europa iets voor de mensen gaat betekenen, meent de liberale fractieleider. Ook lijsttrekker Berkhouwer liet zich in die zin uit. "Zes van de tien Nederlanders hebben zich pro- Europa getoond en dat is zeker niet slecht". D'66 De fractieleider van D'66, Jan Ter- louw, sprak in zijn reactie van een „buitengewoon goede uitslag voor D'66". Uit de voorlopige cij fers blijkt naar zijn mening öf wel dat D'66 zich bij eventuele ka merverkiezingen zal verdubbe len van 8 naar 12 zetels, óf wel dat de kiezersaanhang van D'66 lang zamerhand zeer gemotiveerd Dat het CDA als grootste partij uit de verkiezingen naar voren is ge komen, groter dan de PvdA, is naar de mening van Terlouw mo gelijk te wijten aan twee dingen: de slechte opkomst en de weinige echt overtuigde „Europeanen" in de PvdA. Volgens lijsttrekker De Goede heeft, gezien de opkomst, de anti-Europacampagne zijn uitwerking op de kiezers niet gemist. PPR Ria Beckers-De Bruijn (PPR) is niet ontevreden over de uitslag, die de PPR bij kamerverkiezin gen ongeveer drie zetels zou ge ven. Zij gelooft niet dat de verkie zingen voor het Europees Parle ment nationaal van veel invloed zullen zijn, omdat het betrekke lijk geringe opkomstpercentage een vergelijking moeilijk maakt. De feitelijke kiesdrempel van 4 procent heeft de kiezers er waar schijnlijk van weerhouden hun stem uit te brengen op kandida ten van kleine partijen, en de PPR heeft ook nadelige gevolgen ondervonden van de omstandig heid dat vooral jongere kiezers niet naar de stembus zijn ge gaan. Volgens CPN-fractieleider Marcus Bakker hebben de eerste recht streekse verkiezingen voor het Europees Parlement in Neder land een „vertekend beeld" te zien gegeven. Bakker consta teerde dat de teruggang van de PvdA van 33,8 naar 31,4 aantoont dat deze verkiezing niet de be langstelling van linkse i heeft. (Van onze correspondenten) LONDEN-DUBLIN-KOPEN- HAGEN-DEN HAAG (GPD) - De kiezers in vier Europese lan den hebben voor een zwakke première van de verkiezingen voor het Europese Parlement ge zorgd. Zowel in Nederland, als in Denemarken, Groot-Brittannië en Ierland bleef de opkomst ruim onder de verwachtingen. Neder land en Ierland scoorden het hoogst met resp. 57,8 en - naar schatting - 60 procent. In Dene marken, waar een uitgesproken anti-EG-stemming heerst, nam volgens de laatste gegevens 45 procent van de kiezers de moeite zijn stem uit te brengen. Ook in Groot-Brittannië was nauwelijks enthousiasme voor dit eerste di rect gekozen multinationale parlement: gisteravond werd verwacht dat het opkomstper centage net de 50 zou halen. In de grote steden bleef in sommige gevallen zelfs driekwart van kie zers thuis. Allen in Nederland werd nog op de dag van de verkiezingen een prognose van de einduitslag ge ven aan de hand van een Into- mart-onderzoek bij 40 nauwkeu rig geselecteerde stembureaus. In de overige drie landen bleven de voorspellingen beperkt tot opiniepeilingen vóór de verkie zingen, die een veel minder pre cies beeld geven dan de Neder landse steekproef. Van Franse zijde was tegen het Intomart-on- derzoek geprotesteerd, omdat werd gemeend dat een nauwkeu rige voorspelling van de einduit slag de kiezers in de vijf overige landen, die zondag naar de stem bus gaan, zou kunnen beïnvloe den. Maar dit Franse protest werd door de overige EG-landen niet overgenomen. In Ierland, waar door 15 partijen aan de verkiezingen werd deel genomen, werd verwacht dat de regeringspartij Fianna Fail van premier Jack Lynch de verkie zingen zou winnen. Maar de on verwacht matige opkomst zou daarin verandering kunnen brengen. Hoewel ook oppositie partij Fine Gael een uitgesproken pro-Europees standpunt in neemt, werd aangenomen dat Lynch de plank heeft misgesla gen door in zijn campagne een stem voor Europa direct te kop pelen aan het uitspreken van ver trouwen in zijn regeringsbeleid. Het gegeven dat veel Ieren de stembus links lieten liggen, geeft grond aan de veronderstelling dat Fianna Fail een aanzienlijk slechter resultaat zal behalen dan werd verwacht. Aan de Ierse Re publiek zijn 15 zetels in het Euro pese Parlement toegewezen. Groot-Brittannië In tegenstelling tot de begin mei gehouden algemene verkiezin gen in Groot-Brittannië, waar zich al vroeg in de morgen rijen van kiezers voor de stemlokalen vormden, was er in talrijke kies districten in de vroege uren nog LONDEN (DPA) - Een stemlo kaal in Zuid-Wales heeft gis teren een opkomst van hon derd procent gemeld. Alle stemgerechtigden in Gilfach Goch kwamen in de vroege ochtend al naar de stembus. Toegegeven, het was niet zo'n grote prestatie. Het ging om vier kiezers die in twee naast elkaar gelegen huizen wo nen, waarvan er één als stemlokaal diende. geen kiezer te bekennen. Dat was vooral het geval in het noord westelijk deel van Engeland en in Schotland. Slechts de voormali ge Britse premier Edward Heath leek naar de verkiezingen te heb ben toegeleefd. „Ik kan me geen grotere stap voorstellen, die tij dens het leven van een generatie genomen wordt", zei hij. „Europa is geschiedenis aan het maken en de wereld ziet toe". In de meeste plaatsen zat de be manning van de stembureaus duimen te draaien of de krant te lezen. De algemene verkiezingen van vijf weken geleden zullen ze ker ook debet zijn aan de lage op komst. Toen ging 78 procent van de Britten stemmen. De opkomst was het grootst in Londen en in Noord-Ierland. In Belfast Waren tegen de middag zelfs als 40.000 stembriefjes afgegeven en er werd gerekend op een opkomst van 60 procent. De verkiezingen in Noord-Ierland vonden plaats achter een zwaar kordon van gewapende Britse militairen en politiemannen. Uit overwegingen van Iers nationa lisme had het Ierse Republikein se Leger (IRA) een verkiezings boycot uitgeroepen en er werd gevreesd voor aanslagen. In Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland doen naast La bour, Conservatieven en Libera len enkele onafhankelijke kandi daten mee aan de verkiezingen, die Groot-Brittannië 81 zetels in het Euro-parlement opleveren. Algemeen werd voorspeld dat de Conservatieven opnieuw als gro te overwinnaars uit de bus zullen komen, met naar verwacht 50 ze tels. Labour verovert de overige, maar zal in Noord-Ierland waar schijnlijk een zetel verliezen aan de radicaal-conservatieve ds. Paisley. De Liberalen komen, door het in Engeland gehanteer de districtenstelsel, waarschijn lijk niet in het parlement, on danks het feit dat bijna 10 procent van de kiezers op de partij van David Steele zal stemmen. Denemarken In Denemarken was de opkomst lager dan ooit bij Deense verkie zingen sinds de Tweede Wereld oorlog geregistreerd. Volgens een gistermorgen uitgevoerd verkiezingsonderzoek zou min der dan de helft van de kiezers naar de stembus gaan. Zelfs het feit dat ditmaal voor het eerst 18- en 19-jarigen mochten mees temmen verandert daar niets aan. Nu zijn de Denen toch al geen en thousiaste voorstanders van Eu ropese samenwerking. De opi niepeilers voorspelden deze week een forse meerderheid voor de Volksbeweging tegen de Eu ropese Gemeenschap, de voor- naaste van een serie gelegen heidspartijen, bedoeld om de an ti-EG-stemming in Denemarken om te zetten m zetels in het Euro pees Parlement VutafdfoMtels Denemarken krijgt er in totaal 16 - wil men de EG van binnen uit bestrijden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11