Sadat omzeilt boycot van Arabische wereld Toch nog leven in de brouwerij Paus blijft zich met Poolse politiek bemoeien Portugees kabinet aan minuscule draad WIEEEE2SEEMM Aftreden Vorster slag voor boeren Frismet schuim erop. - Dat smaakt STAKING NIC ARA G UA COMPLEET Bestorming Iraakse ambassade in Aden WOENSDAG 6 JUNI 1979 PAGINA 9 (Van onze correspondent) LISSABON - De Portugese rege ring hangt aan minder dan een zijden draad, nadat gisteren vice- premier en tevens minister van financiën, planning en economi sche zaken, Jacinto Nunes, zijn ontslag nam. Jacinto Nunes was een van de gematigde leden van het conservatieve, maar Dartiilo- ze kabinet van Mota Pinto. Eer der al hadden zich spanningen tussen Nunes en Pinto voorge daan, onder meer over de begro ting en de benoeming van bank directeuren. Volgens Nunes wa ren dat op zichzelf echter nog geen „voldoende redenen" voor zijn ontslag. De werkelijke reden wilde hij nog niet bekendmaken, maar heeft te maken met het na. tionaal belang, dat, aldus Nunes, „voorrang moet hebben op de persoonlijke belangen" Het ontslag van Jacinto Nunes brengt Mota Pinto's kabinet nog extra in verlegenheid. Maandag werden er door de socialistische en de communistische partij mo ties van wantrouwen tegen de re gering ingediend, waarvan de parlementaire behandeling mor gen zal beginnen. Mogelijk echter dient de regering nog vóór de stemming haar ontslag in naar aanleiding van de wijzigingen die de regeringsbegroting heeft moe ten ondergaan. De begroting, die in maart werd afgekeurd, werd in tweede instantie vorige week door het parlement gehaald, dank zij de onthoudingen van de socialistische en sociaal-demo cratische partij. Na de goedkeuring in zijn algem eenheid, is het begrotingsvoor stel zo zwaar geamendeerd, dat het voor de regering eigenlijk on aanvaardbaar is geworden. Bo vendien werd het bijbehorende plan door het parlement afgewe zen. Daardoor ging onder meer een plafond in de loonsverhogin gen niet door. Europese verkiezingen in Groot-Brittanië Van der Klaauw: DEN HAAG (AFP) - „Het aftreden van de Zuidafrikaanse presi dent John Vorster in verband met het informatieschandaal zal waarschijnlijk niet van invloed zijn op de apartheidspolitiek als zodanig. De tegenstanders van de apartheid zullen de pogingen om het informatieschandaal in de doofpot te stoppen wel aan grijpen, maar de voorstanders zullen eerder de neiging habben thans de rijen te sluiten" Minister Van der Klauw, die dit gisteren op een persbijeenkomst verklaarde, meende dat het aftreden 'een hele slag' moet zijn voor de boeren en de Nasionale Party, „die altijd hebben gezegd dat zij zo eerlijk, oprecht en betrouwbaar zijn". Intern-politiek is het aftreden van Vorster van betekenis, voor de verhoudingen tussen Zuid-Afrika en andere landen zal het vermoedelijk in de toe komst weinig gevolgen hebben, zo meende de minister CAÏRO (GPD/Reuter) - President Sadat is in zijn strijd met de Arabische wereld zijn Saoedische tegenstanders opnieuw een slag voor geweest. ADVERTENTIE Saoedi-Arabië had aangekondigd dat per 1 juli de Arabische Orga nisatie voor Industrialisering, die met Saoedisch kapitaal werkt, zal worden opgeheven. Deze organi satie had tot doel in Egypte een wapenindustrie op touw te zetten en onder meer helikopters en Mi- rage-gevechtsvliegtuigen te pro duceren. Sadat heeft gezegd dat de organisatie niet per 1 juli, maar onmiddellijk geliquideerd zal worden en voortaan een geheel Egyptische onderneming zal worden. Met Amerikaanse hulp zal Egypte nu zijn eigen wapenindustrie gaan opbouwen, terwijl ook met China een transactie is afgesloten over de aankoop van verouderde MIG-19-toestellen. Die Chinese zaak heeft veel aandacht gekre gen, omdat het politiek nogal spectaculair klinkt, alhoewel die vliegtuigen alleen maar geschikt zijn als lesvliegtuigen. Van Egyp tische kant, en ook door westerse diplomaten, wordt ontkend dat de Saoedische strafmaatregelen tegen het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag Egypte schade be rokkent. Egypte - zo zeggen zij - is zeer goed in staat de zaak met Amerikaanse hulp geheel zelf ter hand te nemen. De pessimisten twijfelen daar ech ter aan, en zien in Sadats aankon diging van een eigen Egyptische wapenindustrie niet veel meer dan een poging om de ernst van de Saoedische boycotactie - het gaat om een bedrag van ruim twee miljard gulden - te verhul len. Verkiezingen Morgen worden in Egypte algeme ne verkiezingen gehouden en de verwachting is dat zij de positie van Sadat zullen verstevigen. Meer dan tien miljoen geregi streerde kiezers mogen naar de stembussen om hun keuze ken baar te maken. Het zijn de eerste verkiezingen waaraan meerdere partijen deelnemen sinds bijna 27 jaar geleden koning Faroek werd afgezet en een groep opstandige legerofficieren onder leiding van Gamal Abdel Nasser, die presi dent werd, de republiek uitriep. President Sadat verkeert nu in de riante positie dat hij de vruchten kan plukken van de terugkeer van El Arisj, hoofdstad van de Si- na!, die vorige maand door Israël werd ontruimd. Het was het eer ste tastbare resultaat van het Egyptisch-Israëlische vredes verdrag. Een prominente linkse opponent merkte op: "Sadat zou geen beter moment hebben kunnen kiezen. Hij heeft El Arisj terug en nie mand merkt nog iets van de Ara bische boycot. Als de verkiezin gen op het normale tijdstip, over twee jaar, gehouden werden zou het beeld er heel anders hebben uitgezien" Oorspronkelijk waren de verkie zingen vastgesteld voor 1981. Op 19 april liet Sadat een referendum houden. Daarin werden twee vragen gesteld, "keurt u het vre desverdrag met Israël goed" en "wenst u nu verkiezingen". Het antwoord was massaal positief, meer dan 99 procent rageerde met "ja" De verkiezingen zijn gepresenteerd als een verdere uitbreiding van de democratie. De Egyptenaren hebben het recht gekregen poli tieke partijen te vormen zonder te hoeven voldoen aan de voor waarde dat nieuwe partijen min stens twintig zetels in het parle ment moeten hebben. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan vond giste ren met zijn echtgenote tijd om Egyptische bezienswaardigheden te bezoe- BAGDAD (AFP) - De Iraakse am bassade in Aden is gisteravond bestormd door Zuidjemenitische soldaten die een onbekend aantal diplomaten naar onbekende be stemming hebben gebracht, zo heeft het Iraakse persbureau Ina in een bericht uit Aden meege deeld. De kanselarij van de ambassade werd volgens Ina sinds drie da gen omsingeld door Zuidjemeni tische soldaten, die het betreden of verlaten van het gebouw door diplomaten of particulieren be letten. De regering in Aden had de stafle den van de Iraakse ambassade beschuldigd van het vermoorden op zaterdag van een hoogleraar aan de universiteit van Aden, Toufic Rousjdi van Iraakse na tionaliteit. Het Iraakse persbureau wees erop dat het Iraakse ministerie van buitenlandse zaken maandag de Zuidjemenitische beschuldiging had afgewezen. Hoe de bestorming rijmt met een eerder bericht van het Zuidjeme nitische persbureau dat vijf Ira kezen zich gisteren ter beschik king van Zuidjemenitische auto riteiten hadden gesteld en over de moord werden ondervraagd, is een mysterie. ADVERTENTIE MANAGUA (AFP) - Het Sandinis- tisch Bevrijdingsfront heeft in de strijd tegen president Somoza van de Middenamerikaanse re publiek Nicaragua een belangrijk succes geboekt door het econo misch leven totaal plat te leggen De staking, waartoe de vrijheids strijders hadden opgeroepen, is overal opgevolgd en heeft duide lijk meer succes dan twee vooraf gaande stakingsoproepen. De gevechten gaan intussen in ver scheidene steden in hevige mate door. In heel Nicaragua zijn de winkels en fabrieken gesloten. De banken en regeringsgebouwen zijn open maar het personeel is niet komen opdagen. Autobussen rijden nauwelijks of niet ondanks een beroep van de regering om door te blijven rijden. President So moza, die alleen steun krijgt van de Nationale Garde, heeft toege geven dat de staking niet langer dan een dag of drie moet duren omdat hij anders in moeilijkhe den kan komen. Hij verzekerde echter dat zijn Nationale Garde zou zorgen dat de zaken weer aan het rollen komen. Op verscheidene plaatsen m het land is weer zwaar gevochten. De Nationale Garde beschikt over reservisten en naar verluidt ook soldaten uit het naburige Hondu ras, dat ook geregeerd wordt door een zeer rechts regime. Niettemin varbaast men zich over de mili taire kracht van de Sandinisten die over zeer moderne wapens beschikken. Erg nieuw. Airconditioned. Contessa voor exclusieve modeschoenen en tassen. Donkersteeg 12-14, Leiden. Tel. 071 - 142738. (Van i correspondent) CZESTOCHOWA - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in zulke krachti ge en duidelijke woorden de Poolse regering opge roepen de mensenrechten in acht te nemen, dat het Vaticaanse persbureau in Czestochowa in paniek alle kopieën van zijn toe spraak introk. De paus sprak de 169ste Poolse bis- schoppenconferenlie toe en zei onder meer dat de Poolse rege ring de plicht heeft de vrijheid van geloofsovertuiging te be schermen, ook als een christelij ke opinie recht tegenover marxistische standpunten zou staan. Hij zei bovendien dat de Poolse kerk zou blijven aandrin gen op eerbiediging van de men senrechten in het belang van de bevolking en de natie. De 70 Poolse bisschoppen waren in Czestochowa in gesloten verga dering bijeen. De snelle reactie van de Vaticaanse persdienst om kopieën van de 5000 woorden tellende redevoering onmiddel lijk weer in te trekken, was een duidelijke uiting van de vrees dat de toch al uiterst gevoelige be trekkingen tussen kerk en staat in de Oosteuropese landen geheel op scherp zouden komen te staan. Sinds Johannes Paulus zaterdag in Warschau arriveerde, heeft hij in vrijwel elke toespraak (want het begrip predikatie is niet op zijn plaats) een aanval gedaan op de schending van de mensenrech ten in de Oosteuropese landen. Die aanvallen en uitvallen zijn stap voor stap opgebouwd. Vele malen is hij de afgelopen dagen afgeweken van de met de Poolse autoriteiten overeengekomen of ficiële versie van zijn redevoerin gen. Ofschoon de paus duidelijk een ge vecht voert voor de vrijheid van de Poolse rooms-katholieken, schenkt hij ook aandacht aan de situatie van de gelovigen in de buurlanden. Sowjet-Unie De Poolse autoriteiten, maar 09k de afdeling buitenlandse zaken van het Vaticaan, vrezen dat de paus zich opwarmt voor een directe aanval op de Sowjet-Unie. Giste ren kwam het in ieder geval niet zover, maar benadrukte Johan nes Paulus wel de wens van het Vaticaan naar diplomatieke be trekkingen met alle landen: een directe uitnodiging aan de rege ring in Warschau. Paus Johannes II begon dinsdag morgen met een tweeëneenhalf uur durende mis voor duizenden diepbewogen nonnen van meer dan 2000 kloosterorden. Af en toe wreef de paus tijdens de mis de slaap uit zijn ogen, want de pau selijke nachten zijn deze dagen kort. In een lange preek zwaaide hij alle kloosterzusters lof toe voor hun toewijding, in het bij zonder in de ziekenzorg en het sociale werk, omdat zij „klussen opknappen die niemand anders wil doen". Na zijn controversiële toespraak voor de bisschoppen verscheen hij nog een keer voor de verza melde nonnen en andere gelovi gen, die in de vroege ochtend in middels tot een half miljoen wa ren aangegroeid. Voor de abdy van Jasna Gora in Czestochowa, bedevaartsoord van de in Polen vereerde Zwarte Madonna en een geliefd pelgrimsoord van de paus zelf, zong hjj met de verzamelde menigte het Angelus. De menigte gelovigen in deze sterk religieuze en industriële streek zou nog omvangrijker zijn ge weest als de Poolse autoriteiten niet drie van de vier aanvragen voor een vrije dag hadden afge wezen. Toch komen er honderd duizenden op de paus af. Niet al leen uit Polen, maar ook uit ande re Oosteuropese landen. De Po len zelf beweren dat dit omstre- Vermoeidheid speelt de paus duidelijk parten tijdens de vierde dag van zijn bezoek aan Polen den bezoek van het hoofd van de rooms-katholieke kerk zijn hoog tepunt nog lang niet heeft be reikt. Dat is te verwachten in Krakau, waar de paus aartsbis schop is geweest voordat hij tot het hoogste kerkelijke ambt ge kozen werd. In Krakau komt hij vanavond laat voor de laatste keer thuis om afscheid te nemen. Intussen hopen de Poolse autori teiten dat. als hij volgende week vertrokken is. zij met het kind van de kerkelijke rekening wor den. (Van onze correspondent) LONDEN - Naar verwachting zal morgen niet veel meer dan de helft van de stemgerech tigde Britten meedoen aan de verkiezingen voor het Euro pese Parlement. De meeste voorspellingen houden het erop dat de Conservatieven 60 van de aan Groot-Brittannië toegewezen 81 zetels zullen krijgen, Labour misschien een stuk of tien, de Liberalen met wat geluk één, en dat de rest verdeeld zal worden tus sen Noord-Ierland en een handjevol splinterpartij- Toch heeft de verkiezingscam pagne. waarvan in het Ver enigd Koninkrijk overigens nauwelijks iets te merken valt, een onverwachte wen ding genomen nu de Conser vatieven en Labour met el kaar slaags zijn geraakt. La bour beschuldigt de Conser vatieven ervan een militair defensieverdrag van de EG te willen maken, en omgekeerd wordt Labour ervan beticht erop uit te zijn Engeland uit de EG te laten treden. De atmosfeer werd verder niet bevorderd door de gerucht makende Britse „deugniet" van Brussel, John Silkin, die al jaren roet probeert te gooi en in het landbouw- en visse rijbeleid van de EG, toen hij op een bijeenkomst van voornamelijk oudere dames in Durham zei dat, tenzij an dere landen bereid waren drastische hervormingen aan te brengen in de positie van Engeland in de EG, de La- bourpartij er het beste aan zou doen om bij de volgende algemene verkiezingen met een programma te komen voor de terugtrekking van Groot-Brittannië uit het Eu ropese avontuur. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken, Lord Car- rington, is van mening dat een nauwere economische sa menwerking tussen de EG- landen slechts kan leiden tot ook een indirect gemeen schappelijk beleid op het ge bied van buitenlandse zaken en defensie, hoewel, zei hij, de NAVO natuurlijk wel iets an ders is dan de EG. Maar de Britse minister van defensie, Francis Pym, zei op dezelfde Euroconferentie van de Con servatieven. dat het belang rijkste gevaar nog steeds be stond uit een dreiging vanuit de Sowjet-Unie. David Owen, de ontzetelde La bour-minister van buiten landse zaken, zag geen enkel heil in een militaire identiteit binnen EG-verband. Terwijl de linkse Labour-rebel, de voormalige lord Anthony Wedgwood Benn, die nu al leen maar Tony Benn ge noemd wil worden, zei dat het standpunt van de Conserva tieven vergeleken moest worden met de vredesmissie van de paus in Polen. Er is dus onverwacht toch nog wat leven in de brouwerij ge komen waar het de aanloop in Engeland betreft tot de Eu roverkiezingen. Uit alle cy- fers en gegevens blijkt echter dat deze opleving alleen te bespeuren valt in de kring van de beroepspolitici. De Labourpartij heeft bijvoor beeld met veel pijn en moeite 100.000 gulden uit de partij kas ter beschikking gesteld van zijn Eurokandidaten - een schijntje vergeleken met de 1,2 miljoen gulden die de socialistische partijen in West-Europa ter beschikking van hun Britse collega's heb ben gesteld. Daarentegen hebben de Con servatieven zich al sinds 1976 voorbereid op deze verkie zingen, met brochures, lote rijen om geld in te zamelen en veel spreekbeurten. De resul taten zullen er waarschijnlijk niet om liegen. Ongeveer 8 miljoen al gedrukte exempla ren van een pamflet van de Labourpartij moesten wor den vernietigd, omdat het de titel had „Labour voor Euro pa", een titel die het partijbe stuur niet beviel. De stemmen zullen pas zondag worden geteld, maar ze wor den die dag wel bekendge maakt De Britse televisie, die met lauw enthousiasme zend tijd beschikbaar heeft gesteld voor de Conservatieven, La bour en de Liberalen, zullen zondag met één netwerk in haken op de uitslagen van het vasteland. Tekenend is dat de anders zo gokgrage Britten bij de officiële gokinstellin- gen, zoals Ladbrokes, nog geen enkele weddenschap hebben geplaatst

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9